PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3298 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

KS-39. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 28.09.2011
Opcje newsa
Komunikaty PZKnews: pzk.gif

Komunikat sekretariatu ZG PZK z 28 września 2011.

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. Reminiscencje po V. Warsztatach QRP

W dniach 10 - 11 września w Zarzeczu koło Burzenina (woj. łódzkie), w ośrodku wypoczynkowym „Sportowa Osada”, miały miejsce V Warsztaty QRP.
W spotkaniu uczestniczyło około 250 osób, w tym kilku gości z zagranicy.
Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Nie ma QRP bez dobrej anteny”.
Uroczyste otwarcie spotkania przez Grupę Organizacyjną Warsztatów QRP nastąpiło w sobotę po śniadaniu.
Oprócz dużej sali, w której odbyło się otwarcie, a następnie wystawa oraz giełda, do dyspozycji były jeszcze dwa pomieszczenia, umownie nazwane: "Montownia" i "Wykłady".
Pod kierunkiem Rafała SQ4AVS były składane i uruchamiane odbiorniki SDR - AVT2934/1.
Na wystawie konstrukcji „home made” każdy mógł wystawić swój własnoręcznie zmontowany sprzęt i zaprezentować jego działanie. Były demonstrowane różne rozwiązania, począwszy od najprostszych mini transceiverów jednopasmowych, a skończywszy na wielopasmowych transceiverach typu Piligrim.
Na parkingu ustawiła się firma KAZ-BIS, prowadząca sprzedaż sprzętu demobilowego i można było dokonać różnorakich zakupów (maszty antenowe, odbiorniki, nadajniki, lampy, przełączniki w.cz., skrzynie...).
Na jednym z wykładów Marcin SP5JNW podzielił się swoją wiedzą dotyczącą budowy anten, zaś koledzy z Grupy HomeMade (Zdzisław SP4HKQ, Józef SP9HVW) omówili część odbiorczą transceivera Husar oraz konstrukcję transceivera PIC-a-STAR.
Z kolei Jurek SP7HJM na przykładzie swoich konstrukcji (TRX Kajman) przekazał swoje spostrzeżenia dotyczące montażu układów nadawczo-odbiorczych.
Podczas spotkania odbył się finał konkursu PUK (Przydatne Urządzenie Krótkofalarskie) zorganizowanego przez redakcję miesięczników Świat Radio i Elektronika Praktyczna przy współudziale Grupy SP - QRP.
Oto wyniki konkursu PUK 2011 (w nawiasie nagroda)
A - urządzenia odbiorcze, nadawcze, nadawczo-odbiorcze:
wyróżnienie: Ryszard SP6IFN - odbiornik dla nasłuchowca na 80m (zestaw książek + rdzenie ferrytowe)
B - urz. pomiarowe, bloki, funkcjonalne, urz. pomocnicze:
1. Leszek SP6FRE - analizator NA01 (przystawka oscyloskopowa PenScopeDAQ + książka)
2. Piotr SQ7NND - sterownik nadajnika ARDF (radiotelefon FM/2 m Alfa)
3. Ryszard SQ9MDD - DTMF controler (radiotelefon CB Lafayette Venus)
3. Jerzy SQ7HJM - Analogowy analizator antenowy z generatorem sygnałowym HF (zestaw Powerline + skrzynka ATL jako nagroda publiczności)
C - anteny i urządzenia antenowe:
1. Waldemar 3Z6AEF - automatyczny tuner antenowy QRP (zestaw AVT do programowania kontrolerów + książka)
2. Łukasz SQ6RGK - trzypasmowa antena QRP (antena 2 m SP9VPA + książka)
Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali cyfrowe prenumeraty AVT (Świat Radio i Elektronika Praktyczna).
Po kolacji było zorganizowane ognisko „Małej Mocy” z niespodziankami i konkursami. Liderem wieczoru artystycznego QRP był Bolek SP4JFR, który przy ognisku umilał spotkanie grając na akordeonie (pomagała mu Irena SP7QL).
Dobra pogoda sprzyjała spotkaniom i rozmowom w mniejszych kołach zainteresowań, podczas spacerów i na ławeczkach.
W niedzielę rano odbyły się prezentacje i pomiary anten. Na specjalnym pokazie można było zaobserwować, że odpowiednio przygotowaną antenę o wysokości 20 m jest w stanie podnieść i postawić jedna osoba, nawet kobieta w stroju wyjściowym.
Warsztaty QRP to miejsce, gdzie można praktycznie dojrzeć istotę naszej pasji, jaką jest radio.
Urządzenia radiowe, fabryczne i skonstruowane samodzielnie, anteny, kable i dopasowania, a także testy, pomiary i porównania sprzętu - wszystko to można było zobaczyć oraz dotknąć.
Było to spotkanie bardzo owocne i ze wszech miar potrzebne.
V Warsztaty QRP oprócz swojej podstawowej, edukacyjnej i rozrywkowej funkcji, spełniło również bardzo ważną rolę w zakresie integracji naszego krótkofalarskiego środowiska. Uczestnicy warsztatów byli bardzo zadowoleni ze spotkania (podkreślali dobrą organizację i sponsoring), żegnali się słowami „Do zobaczenia za rok”.
Szczersza relacja z V Warsztatów QRP będzie zamieszczona w ŚR11/2011.
Andrzej SP5AHT

2. Zjazd SPDXC czyli Stowarzyszenia Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych. W dniach 1-2 października br. w Jastrzębiej Górze k. Władysławowa odbędzie się kolejny Zjazd SPDXC. Miejsce to ośrodek wypoczynkowy „Diuna”.
Obrady rozpoczynają się w sobotę 1 października o godz. 10.00.
Zjazdy SPDXC są jednymi z najważniejszych spotkań środowiskowych w SP i gromadzą większość najaktywniejszych w sporcie DX-owym i w contestingu krótkofalowców. Tak będzie i tym razem.
W programie podsumowanie SP-DX Contestu 2011, Intercontest, ciekawe prezentacje z wypraw i aktywności DX-owych.
Zarządowi SPDXC dziękuję za zaproszenie. Niestety, ze względu na sprawy zawodowe będę obecny dopiero od soboty 1.X. godz. 19.00. (SP2JMR)

  3. EmCom. Pięknie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w ćwiczenia SP EmCom 24.09.2011! Po zgromadzeniu wszystkich materiałów zostanie opublikowane sprawozdanie z tego wydarzenia. Cieszy fakt, że aktywnych było wiele regionów SP, w których poza częścią KF ćwiczeń, odbywały się lokalne próby w zakresie UKF.
Szczegółowe informacje zostaną opublikowane w sprawozdaniu.
73! Rafał SQ6IYR

4. EmCom i JOTA.
Hans Zimmermann, F5VKP oraz F/HB9AQS, IARU Koordynator Łączności Kryzysowej IARU przysłał następujące informacje na temat części EmCom tegorocznej imprezy JOTA:

W tym roku w ramach JOTA, ćwiczenia łączności kryzysowej odbędą się w sobotę, 15 października w godzinach popołudniowych (europejskiej strefie czasowej). Próby łączności kryzysowej prowadzić będzie stacja HQ Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) pod znakiem HB9S, która będzie obsługiwana przez krótkofalowców z 5 różnych krajów.
WOSM opublikowała szczegóły dotyczące imprezy na stronie internetowej:

http://scout.org/en/information_events/events/jota/the_54th_jota_2011

Tegoroczny temat JOTA jest znakomitą okazją do podniesienia świadomości na temat roli ARS (Amateur Radio Service) w sytuacjach zagrożeń oraz klęsk żywiołowych.
Aby uzyskać więcej informacji można napisać do organizatora JOTA, Richard'a Middelkoop'a, pod adresem: RMiddelkoop@scout.org.
73! de SQ6IYR

5. Jak nas widzą media lokalne?

Jednym z pozytywnych przykładów jest strona Urzędu Powiatowego w Turku, na której czytamy:
„Krótkofalowcy z Powiatu Tureckiego wzięli udział w Ogólnopolskich Ćwiczeniach Łączności Kryzysowej SP EmCom 2011.

W sobotnie popołudnie kilkuset zapaleńców w całej Polsce rozpoczęło ćwiczenia łączności SP EmCom 2011. W naszym powiecie głównym koordynatorem akcji był Klub Krótkofalowców SP3KWA w Turku, który należy do Wielkopolskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej. Celem ćwiczeń było sprawdzenie i podtrzymanie gotowości do niesienia pomocy na wypadek klęsk żywiołowych i sytuacji kryzysowych.
Dla naszego powiatu stacją główną była zaparkowana przed Starostwem Powiatowym okazała ciężarówka klubowa Star 266, mieszcząca radiostację R-140. W ciągu całej akcji przeprowadzono z powodzeniem symulację wszystkich wariantów łączności lokalnej i krajowej według specjalnych procedur ratunkowych.
Prezes turkowskiego klubu SP3KWA Jerzy Gomoliszewski SP3SLU zaprezentował możliwości komunikacji radiowej wozu. W tracie prezentacji członkom klubu udało połączyć się nie tylko ze stacjami z terenu Polski, ale również z radiostacją nadającą z obszaru Pacyfiku.”

Oby jak najwięcej takich publikacji.

6. „Arctowski Antarctic Award”
. Janusz Słowiński SP9YI znany żeglarz oceaniczny i krótkofalowiec wydaje dyplom upamiętniający polską obecność na Antarktydzie.
Szczegóły na www.grz.com oraz na www.waponline.it stronie Gianniego I1HYW.
Dyplom jest wydawany przy współpracy z Zakładem Biologii Antarktyki Polskiej Akademii Nauk. Zapraszam do obejrzenia i zdobywania. (SP2JMR)

7. SR8VPW APRS na Połoninie Wetlińskiej.

24 września został uruchomiony DIGI (przemiennik sieci APRS) na Połoninie Wetlińskiej. Działanie przemiennika można sprawdzić klikając link:

 http://aprs.fi/info/a/SR8VPW/


W aluminiowej obudowie znajdują się: miniDIGI autorstwa Adama SP5RZP, które retransmituje ramki stacji mobilnych (WIDE1-1), dwa akumulatorki po 7Ah, regulator fotoogniwa i radiotelefon Yaesu FTH2009. SR8VPW co 30 minut wysyła swój status. (informacje o swoim położeniu)
Radiotelefon FTH2009 pracuje z mocą w.cz. 1W, co wraz z modułem daje pobór prądu rzędu 550 mA. Natomiast na nasłuchu pobiera łącznie ok. 60 mA.

SR8VPW Multimedia z akcji montażu DIGI na Połoninie Wetlińskiej 24.09.2011:
http://aprs.jakubow.info/
info:
http://www.sq8erb.org.pl/krotkofalarstwo/sr8vpw/


SR8VPW pokrywa swym zasięgiem Bieszczady oraz przyległą graniczną część Słowacji i Ukrainy.
Info: SQ8ERB

To jedna z ważniejszych informacji dla miłośników APRS, ale i dla ogólnego bezpieczeństwa w regionie także. (SP2JMR)

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,269,345 Unikalnych wizyt