PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3357 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Reaktywowanie Klubu ET3AA w Etiopii
Opcje newsa
IARU R1 NEWSW dniu 30.05.2011 roku miało miejsce ponowne otwarcie stacji klubowej EARS (Ethiopian Amateur Radio Society - Etiopski Związek Krótkofalowców), naszego etiopskiego stowarzyszenia członkowskiego. Przecięcia wstęgi dokonali Profesor Dr Heiko Schroeder - Kierownik Wydziału Technicznego Uniwersytetu w Addis Abebie oraz Hans Blondeel Timmerman - Przewodniczący 1. Regionu IARU. Wsparcie w ramach programu STARS (Support to the Amateur Radio Service - Program Wsparcia dla Służby Amatorskiej, program pomocowy skierowany do terytoriów 1. Regionu IARU, na których krótkofalarstwo jest słabo rozwinięte lub nie istnieje wcale - przyp. tłum.) oraz uzyskane z innych źródeł - przyczyniły się do umożliwienia reaktywowania ET3AA. W ramach prowadzonego przez Sida, ET3SID klubu urządzono klubowe pomieszczenie operatorskie, a na szczycie dachu Wydziału Technicznego Uniwersytetu w Addis Abebie zainstalowano anteny. Nie było to łatwe zadanie, bo zanim można było bezpiecznie zamontować sprzęt w pomieszczeniu klubowym - należało naprawić dach przy użyciu otwartego ognia oraz smoły. Aby móc to zrobić, trzeba było naprawić pompy wodne systemu gaśniczego, które nie były używane przez prawie 15 lat. Zespół zadanie wykonał doskonale - wszystko zostało zainstalowane, a teraz wszyscy spoglądają na stację zwieńczoną "beamem marzeń" - 17-elementową logperiodyczną anteną na 6-30 MHz, która kiedyś należała do jednej z ambasad w Addis Abebie i została odzyskana ze składu złomu.

Do końca lipca ponad 25 członków klubu przystąpi do egzaminu na licencję krótkofalarską. Wśród kandydatów jest wielu młodych studentów i wszyscy mają nadzieję, że wkrótce otrzymają swoje indywidualne licencje. Niestety, Służba Bezpieczeństwa Etiopii (Ethiopian Security) nadal kontroluje system wydawania licencji. Istnieją obawy, że należy włożyć jeszcze więcej pracy w to, aby przekonać władze, że dzisiejsi studenci są przyszłymi decydentami i że co do zasady są oni Etiopczykami, którzy zasługują na zaufanie rządu. Kolejną przeszkodą do pokonania jest opłata za egzamin w wysokości 25 funtów, co stanowi miesięczne wynagrodzenie w Etiopii. Członkowie klubu planują tydzień aktywności eterowej. "Zielone znaczki" (ang. "green stamps" - załączone banknoty, zwyczajowo dolary amerykańskie - przyp. tłum.), które przychodzą wraz z kartami QSL zostaną wykorzystane do opłacenia egzaminu na licencję zrzeszonych w klubie kandydatów". Poczta nadchodząca do nowej skrytki pocztowej jest już bezpieczna.

Po emisji w krajowej telewizji relacji z otwarcia, klub otrzymał wiele wniosków o członkostwo.

Źródło informacji: http://www.iaru-r1.org/
(wiadomość z dnia 03.06.2011)

Autor informacji: Hans Blondeel Timmerman, PB2T - Przewodniczący Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU

Tłumaczenie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,450,964 Unikalnych wizyt