PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3623 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

KS-23. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 1.06.2011
Opcje newsa
Komunikaty PZKnews: pzk.gif


Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 1 czerwca 2011                                    Link do dokumentu pdf

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszego komunikatu. A oto informacje

1. ŁOŚ 2011- reminiscencje po rekordowym spotkaniu. Tegoroczny ŁOŚ czyli ogólnopolskie spotkanie krótkofalowców na granicy trzech województw Łódzkiego, Opolskiego i Śląskiego było prawdziwym sukcesem organizacyjnym. Frekwencja wyniosła ok. 1000 osób w tym zarejestrowanych w sekretariacie aż 717. To o ponad 100 uczestników więcej niż przed rokiem i to pomimo nieco kapryśnej pogody.
Spotkanie rozpoczęli organizatorzy z Henrykiem SP7FUZ na czele. Po nich miałem i ja swoje 5 minut, a dalej głos zabrali goście spotkania w osobach szefa Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego powiatu Olesno oraz Pana Janusza Antczaka Burmistrza Wielunia. Ciąg dalszy przebiegał zgodnie z planem. Ważnym i bardzo ciekawym było wystąpienie Ryszarda SP4BBU autora jednej z najciekawszych publikacji o krótkofalarstwie pt. „Wywołanie ogólne”. Ryszard opowiadał o wspomnieniach krótkofalowców i o kulisach ich pozyskiwania w taki sposób, że pustoszejący nieco po części wstępnej namiot prelekcyjny zaczął się w szybkim tempie zapełniać. Książki zarówno tą wymienioną jak i Wiesława SQ5ABG „Moja Błyskawica” można było nabyć podczas trwania imprezy.
Z ust Ryszarda SP4BBU usłyszeliśmy o zamiarze napisania „Polskiego podręcznika dla krótkofalowców” czyli „Hand Booka” na wzór wydawnictw innych bratnich zagranicznych stowarzyszeń krótkofalarskich. Rozmowy na ten temat prowadziliśmy w składzie SP5AHT, SP4BBU i SP2JMR.
Kolejne prelekcje dotyczyły konstrukcji „home made”, ogólnie QRP, emisji D-Star, konstrukcji antenowych. Wszystkie one cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczestników spotkania. Dla tych, którzy nie bywają na ŁOŚ-u dodam, że cały teren jest bardzo dobrze nagłośniony i prelekcje są słyszane nawet w najdalszych zakątkach zgromadzenia.
Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu spotkania była radiostacja R-140 na samochodzie Star 660 należąca do klubu SP9KDA w Oleśnie. Pojazd i radiostacja są w stanie pełnej gotowości i całkowicie sprawne, a to dzięki wielkiemu zaangażowaniu Zdzisława SQ6IUF – (część radiowa) oraz Grzegorza SQ9OUA znakomitego mechanika, którego staraniem samochód jest cały czas gotowy do wyjazdu.
Jak zwykle przy takich okazjach jest spora giełda. Można było kupić wszystko lub prawie wszystko. Tak jak i w ubiegłym roku na w spotkaniu uczestniczyło, aż 3 przedstawicieli firmy ICOM, którzy prezentowali szeroką ofertę produktów tej firmy przeznaczoną dla krótkofalowców.
Na „łosiowej górce” można było spotkać większość aktywnych i mniej aktywnych krótkofalowców. Reprezentowane było 8 okręgów SP za wyjątkiem SP1, a to chyba ze względu na znaczne odległości. Główny nurt dyskusji sprowadzał się tym razem do spraw technicznych oraz urzędowych tj. naszego prawa do stawiania anten, zmiany trybu wydawania pozwoleń klubom krótkofalarskim oraz zgłoszeń do organów ochrony środowiska.
Celowo nie piszę tu szerzej o tematach technicznych prezentowanych podczas prelekcji. Te zagadnienia zrelacjonuje najlepiej Kol. Andrzej Janeczek SP5AHT Redaktor Naczelny Świata Radio jeden z najwybitniejszych rodzimych konstruktorów urządzeń „home made” dla krótkofalowców.

2. Znak Towarowy PZK. Polski Związek Krótkofalowców otrzymał dokument pod nazwą „ Świadectwo Ochronne”. Na mocy decyzji o udzieleniu prawa ochronnego z dnia 26 stycznia 2011 roku. Oznacza to, że PZK może dochodzić praw z tytułu używania tego znaku przez osoby nieuprawnione. Do posługiwania się tym znakiem mają prawo oddziały, kluby ogólnopolskie, kluby terenowe PZK, członkowie PZK oraz stowarzyszenia, które mają to prawo określone w porozumieniu lub w umowie.

3. Dzień dziecka i SP2PAQ.
Dzisiaj od godz.10.00 w Zespole Szkół w Łochowie k. Bydgoszczy odbyły się: pokaz łączności oraz prelekcje dla dzieci i młodzieży z gminy Białe Błota uczących się właśnie w tej szkole. Spotkanie zostało zorganizowane przez Klub SP2PAQ z jego prezesem Krzysztofem SP2IHI na czele.
O krótkofalarstwie i historii radia opowiadali: Andrzej SP2CA Krzysztof SP2IHI, Zbigniew SP2IU oraz piszący te słowa Piotr SP2JMR. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały o naszym hobby. Ciekawostkami były radiostacja zasilana z akumulatora ładowanego baterią słoneczną oraz przenośne urządzenie, z którego Zbyszek SP2IU prowadził QSO przez przemiennik.
Dzieci spontanicznie zareagowały na zapytanie czy chcą rozmawiać przez radio z ISS. Po rozmowach z Panem Mirosławem Donarskim Dyrektorem Zespołu Szkół im J.P.II w Łochowie uzgodniliśmy, że podejmiemy wspólnie starania o zapisanie szkoły do kolejki oczekujących na łączność z ISS.
Spotkanie, o którym powyżej było częścią imprezy organizowanej w szkole z okazji Dnia Dziecka.

4. Otwarte Mistrzostwa Polski w ARDF czyli Amatorskiej Radiolokacji Sportowej-Grudziądz 24-26 czerwiec 2011.

Zorganizowane będą w Miejskim Ośrodku Rekreacji i Wypoczynku Grudziądz-Rudnik. Organizatorem jest Polski Związek Krótkofalowców, a wykonawcą Klub Radiolokacji Sportowej. Szefem komitetu organizacyjnego jest kol. Zbigniew Mądrzyński SP2JNK członek ZG PZK, tel. kom.509 951 345, e-mail: sp2jnk@interia.pl
Kategorie wiekowe zgodnie z regulaminem IARU. Organizacja kierująca może wystawić dowolną ilość zawodników w każdej kategorii. Przewidujemy także zgłoszenia zawodników indywidualnych.
Wpisowe od uczestnika zawodów wynosi 120 zł. Opłatę należy uiścić przelewem na konto PKO BP O/2 Bydgoszcznr64 1020 1475 0000 8102 0170 4956 lub w sekretariacie zawodów po przybyciu.
Zgłoszenia (ilość osób, kategoria, jednostka zgłaszająca, opiekun) należy dokonać do dnia 20 czerwca 2011 r. do: Zbigniew Mądrzyński tel. 509 951 345 lub sp2jnk@interia.pl
Zapraszamy! Organizatorzy.

5. ZAPROSZENIE NA CZANTORIĘ
Krótkofalowcy Księstwa Cieszyńskiego serdecznie zapraszają na coroczne spotkanie na górze Czantoria 995 m n.p.m. w Ustroniu / miejsce zainstalowania przemiennika SR9S RX-145,775 TX 145,175, JN99JQ/ w dniu 05 czerwca 2011 r. Dojazd samochodem, autobusem lub pociągiem do miejscowości Ustroń-Polana gdzie znajduje się dolna stacja wyciągu krzesełkowego. Planowany wyjazd wyciągiem na górę Polana Stokłosica około godz. 9:00-10:00,następnie wyjście piechotą na szczyt góry Czantorii gdzie znajduje się wieża widokowa. W dalszej kolejności przejście do schroniska polskiego lub czeskiego, gdzie w miłej rodzinnej atmosferze można spędzić kilka godzin na łonie natury. Na miejscu istnieje możliwość zakupu posiłku, upieczenia kiełbasy, itp. Późnym popołudniem powrót (dla odważnych na piechotę szlakiem turystycznym około 2 godz.) lub wyciągiem krzesełkowym do Ustronia Polany. Z poważaniem SQ9DXT Jan Madecki

6. Spotkanie w MI. 24 maja w Ministerstwie Infrastruktury odbyło się spotkanie przedstawicieli kilku stowarzyszeń zrzeszających m. in. krótkofalowców. W trakcie spotkania poruszono szereg problemów i zagadnień sygnalizowanych i poruszanych w większości przez PZK w kontaktach zarówno z UKE jak i MI. Jak informuje Pani Naczelnik Beata Borucka–Dobrzyńska z MI, która była bezpośrednim realizatorem spotkania ze strony Ministerstwa, propozycje wniesione przez reprezentowane środowiska zostały zanotowane i przyjęte do wiadomości. Nie zmienia to istoty procesu konsultacyjnego projektów rozporządzeń oraz Ustaw, które mają swój tryb i są w odpowiednim czasie umieszczane na portalu MI w Biuletynie Informacji Publicznej. Wówczas każda osoba prawna lub fizyczna zainteresowana tematem może wnieść swoje propozycje do zmian lub uwagi kierując je na wskazany w BIP adres.
PZK od 8 lat aktywnie uczestniczy w konsultacjach aktów prawnych związanych z łącznością, radiokomunikacją oraz informatyką. Tak jest i tym razem.

7. Informacja ITU.
W dniu 27 maja 2011 w siedzibie ITU w Genewie miało miejsce bardzo ważne dla służby amatorskiej jednodniowe spotkanie (Forum) dotyczące kompatybilności między systemami PLT a służbami radiokomunikacyjnymi. Przedstawiono 15 interesujących prezentacji. IARU reprezentowali: Peter Chadwick G3RZP – konsultant techniczny 1 Regionu IARU i Christian Verholt OZ8CY – przewodniczący Grupy Roboczej EMC 1 Regionu IARU. Jak można się było spodziewać, nie był obecny żaden przedstawiciel polskiej administracji łączności. Przedstawione prezentacje znajdują się na stronie internetowej ITU,
Vy 73, Krzysztof SP5HS

Tyle informacji w dzisiejszym komunikacie.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK


Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,144,102 Unikalnych wizyt