PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3646 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Podział pasm KF dla 1. Regionu IARU - przypomnienie
Opcje newsa
IARU R1 NEWSPodział pasm KF dla 1. Regionu IARU - dlaczego?                      Bandplan IARU R1

Po uznaniu krótkofalarstwa za służbę - w trakcie pierwszej Światowej Konferencji Radiowej (World Radio Conference) w Waszyngtonie (DC) w 1927 roku oraz po przyznaniu niektórych pasm KF, stowarzyszenia krótkofalarskie uzgodniły opracowanie zaleceń dotyczących sposobu korzystania z tychże pasm.

Na początku pasma te zostały podzielone tylko na segmenty dla telegrafii i telefonii, a w roku 1960 dodano emisję dalekopisową RTTY (Radio Teletype) i później - inne emisje cyfrowe (Packet, Amtor itp.).

Rozwiązaniem docelowym jest podział pasm KF na segmenty z różną maksymalną szerokością zajmowanego pasma dla określonych emisji: segmenty z maksymalną szerokością 200 Hz, 500 Hz, 2700 Hz, oraz w paśmie 10 m dodatkowo segment z maksymalną szerokością pasma 6000 Hz.

W ramach maksymalnej szerokości zajmowanego pasma, w zakresie określonych segmentów do użytku dopuszczone są na zasadzie równorzędności wszystkie emisje. Podział pasm zgodnie ze wspomnianą koncepcją został wprowadzony po raz pierwszy na konferencji w Davos w 2005 roku.

W ramach tabeli podziału pasm wyróżnia się następujące kolumny: częstotliwość, maksymalna szerokość pasma, preferowana emisja i sposób (tryb) pracy.

Segmenty o maksymalnej szerokości 200 Hz.

Tylko emisja CW jest określona wprost. Oznacza to, że można stosować wyłącznie emisję CW. W rzeczywistości stoi to w sprzeczności z koncepcją wyznaczania szerokości pasma, ale istnieją historyczne powody tego szczególnego wyjątku: celem jest oddzielenie pracy CW od pracy emisjami cyfrowymi - generowanych i dekodowanych przez komputery, które mogą nie rozpoznać słabych sygnałów CW.

Segmenty o maksymalnej szerokości 500 Hz.

Segmenty te są przeznaczone dla wszystkich emisji wąskopasmowych, nieprzekraczających szerokości 500 Hz. W praktyce tego typu emisjami są wszystkie emisje cyfrowe (RTTY, AMTOR, JT65, PSK31, itp.).

Segmenty o maksymalnej szerokości 2700 Hz.

Dopuszczone są wszystkie emisje o szerokości do 2700 Hz (maksymalna szerokość jest niezbędna dla SSB lub emisji cyfrowych służących do przekazywania tekstu, obrazu lub głosu (np. SSTV - przyp. tłum.).

Segmenty o maksymalnej szerokości 6000 Hz.

Emisje o szerokości do 6000 Hz mogą być wykorzystywane w zakresie częstotliwości powyżej 29200 kHz, ponieważ pasmo 10 m jest szerokie. W praktyce taka szerokość pasma emisji jest wykorzystywana głównie do transmisji FM z bardzo niskim współczynnikiem modulacji.

Wyjaśnienie kolumny "preferowana emisja i sposób pracy".

Centrum aktywności

Są to częstotliwości ukierunkowane na niektóre sposoby pracy, takie jak QRS lub QRP (jest to zalecenie stwarzające możliwość łatwiejszego znalezienia partnera do QSO w danym trybie). Wszyscy powinni o tym pamiętać, w szeroko pojętym pozytywnym znaczeniu samoregulacji służby amatorskiej.

Emisje cyfrowe

Niektóre części segmentu odcinka o maksymalnej szerokości pasma 500 lub 2700 Hz wskazują emisje cyfrowe jako preferowane. Jest to kolejne zalecenie mające na celu znalezienie partnera do QSO zainteresowanego takimi właśnie emisjami. Istnieją również małe subsegmenty dla stacji transmisji danych sterowanych automatycznie (bezobsługowo), aby wydzielić je z użytkowania przez krótkofalowców indywidualnych. Stacje sterowane automatycznie muszą pracować na dobrze znanych częstotliwościach, aby była możliwość automatycznego przesyłania danych pomiędzy nimi, względnie wywołania ich przez zainteresowanych krótkofalowców.

Segmenty zalecane do pracy w zawodach

W ramach podziału pasm 1. Region IARU zaleca się uczestnikom i organizatorom zawodów korzystanie z wyszczególnionych części danego pasma, są to tzw. "segmenty preferowane do pracy w zawodach". Pozwala to na wykorzystywanie pozostałych segmentów danego pasma przez krótkofalowców, którzy nie są zainteresowani pracą w zawodach.

Modulacja amplitudy (AM)

Emisja ta, o szerokości pasma powyżej 2700 Hz, jest czasami używana ze względów historycznych (zaleca się jej wykorzystywanie w fonicznej części danego pasma, ze zwróceniem szczególnej uwagi na użytkowników danego wycinka pasma pracujących w bezpośrednim sąsiedztwie).

Telegrafia

Wszystkie segmenty o maksymalnej szerokości 200 Hz powinny być wykorzystywane wyłącznie do pracy CW, która jednak nie jest ograniczona wyłącznie do tych segmentów. Praca CW jest dozwolona we wszystkich pasmach, jako że sygnał CW spełnia kryteria szerokości dla wszystkich segmentów. Daje to możliwość pracy z wykorzystaniem więcej niż jednej emisji, np. stacja SSB może być zwołana przez stację CW.

Wycinki pasm przeznaczone dla radiolatarni

W okolicach częstotliwości radiolatarni objętych Międzynarodowym Projektem Radiolatarni - IBP (ang. International Beacon Project), koordynowanym przez NCDXF, w ramach podziału pasm wyodrębnione zostały wąskie segmenty + / - 1 kHz, w celu umożliwienia prowadzenia badań propagacji.

Należy zatem unikać pracy w wycinku pasma pomiędzy 14099 a 14101 kHz.

Co oznacza przypis (1)?

W zależności od wybranej wstęgi bocznej, nadawany sygnał pojawia się poniżej lub powyżej wyświetlanej częstotliwości. W pasmach od 40 m do 160 m dla SSB wykorzystuje się wstęgę dolną. Przypis (1) przypomina, że wyświetlacz VFO nie może wskazywać częstotliwości niższej niż jedna podanych (analogicznie stosuje się więc zalecenie nieprzekraczania górnej częstotliwości granicznej w ramach wszystkich pasm, w których wykorzystuje się wstęgę górną - przyp. tłum.).

Rozszerzenie pasma 40 m

W ramach Światowej Konferencji Radiowej 2003 (World Radio Conference 2003) 1. Region IARU złożył wniosek o przyznanie segmentu 7100-7200 kHz w nawiązaniu do historycznego przydziału pasma 40 m (7-7.3 MHz). Dla uzyskania pozytywnego rezultatu potrzebne były setki spotkań, rozłożonych na wiele lat.

Wspomina się, że koszty wszystkich właściwych posiedzeń (razem z samą WRC) wyniósł ponad 1 miliard dolarów, zaś łączny uśredniony koszt rozszerzenia "naszego" pasma 40 m wyniósł około 33 milionów dolarów.

PSK31 w nowym segmencie dla emisji cyfrowych powyżej 7040 kHz

Mając na względzie poniesione koszty rozszerzenia wspomnianego pasma trudno jest zrozumieć, dlaczego wynikające z tego możliwości są jedynie częściowo przyjęte przez krótkofalowców. Od dnia 29 marca 2009 roku podwojenie pasma 40 m dało 1. Regionowi IARU możliwość promowania emisji cyfrowych, poprzez przydzielenie o wiele więcej miejsca niż dotychczas, ale było to związane z przesunięciem segmentów. Szkoda, że większość aktywności PSK31 nadal ma miejsce w okolicach częstotliwości 7037 kHz, która zawiera się obecnie w części pasma 7000-7040 kHz - przeznaczonej wyłącznie dla CW.

Proszę zatem pracować emisjami cyfrowymi powyżej 7040 kHz, np. PSK31 na 7041-7042 kHz.

Identyczny podział pasm na segmenty jest rozpatrywany we wszystkich Regionach IARU.

Czy podział pasm 1. Regionu IARU jest tylko zaleceniem, czy też obowiązkiem?

Niektóre stowarzyszenia krótkofalarskie włączyły podział pasm 1. Regionu IARU do swoich przepisów wewnętrznych, mających charakter wiążący. Ale również krótkofalowcy niebędący członkami organizacji powinni przestrzegać zaleceń przy wyborze częstotliwości. Przyjęty przez delegatów stowarzyszeń na konferencji 1. Regionu IARU podział pasm opiera się na procesie samoregulacji, będącej kompromisem różnych interesów wszystkich krótkofalowców.


Podział pasm KF 1. Regionu IARU do pobrania (wersja standardowa):

http://www.iaru-r1.org/index.php?option=com_remository&Itemid=173&func=startdown&id=67

Podział pasm KF 1. Regionu IARU do pobrania (wersje dodatkowe):

http://www.darc.de/funkpraxis/iaru-bandplaene-kurzwelle-hf-bands/iaru-band-plans-hf

Pełna wersja materiału źródłowego:

http://www.iaru-r1.org/index.php?option=com_remository&Itemid=173&func=startdown&id=368

Autor materiału: Ulrich Mueller, DK4VW - Przewodniczący Komitetu ds. KF (C4) 1. Regionu IARU

Opracowanie i tłumaczenie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,258,018 Unikalnych wizyt