PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3309 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 6
Użytkowników online: 0
RSS

KSS. Komunikat specjalny sekretariatu ZG PZK z dnia 20.02.2011
Opcje newsa
Komunikaty PZKnews: pzk.gif         Link do pliku pdf

Komunikat specjalny sekretariatu ZG PZK z 20.02.2011 w 80. rocznicę nadania pierwszego komunikatu ZG PZK ze stacji SP3ZK.

80 lat temu dokładnie 20 lutego 1931 r został nadany pierwszy w historii komunikat PZK. Tekst zapowiedzi tego ważnego wydarzenia w „Krótkofalowcu Polskim” nr 2 z 1931 roku był następujący:

„Zarząd Główny P.Z.K. podaje do wiadomości, że z dniem 20. II, b.r. rozpoczyna nadawania oficjalna stacja P.Z.K. Stacja ta (SP3ZK) czynna będzie w piątek każdego tygodnia rozpoczynając nadawania o godz. 11.55 falą ciągłą zmodulowaną chodem zegara. Punktualnie ogodz.12-tej nastąpi sygnał czasu, potem odczytanie komunikatu P.Z.K.
 Po odczytaniu komunikatu stacja SP3ZK będzie nasłuchiwać stacje okręgowe P.Z.K., które mogą zgłaszać swoje komunikaty, zapytania pod adresem Zarządu Głównego P.Z.K. itp.
Nadawania Stacji SP3ZK będą odbywać się na fali 43 m. Dokładna długość fali podana będzie w dniach najbliższych. Zarząd Główny prosi o nawiązanie łączności ze stacją SP3ZK i o nadsyłanie kart QSL z podaniem dokładnych wiadomości o sile odbioru i o wartości modulacji SP3ZK, która na razie znajduje się jeszcze w stadium prób.”

Tak to właśnie było w tych zamierzchłych czasach. Później komunikaty były nadawane w różnych formach i wersjach. W okresie powojennym rolę ich przejął Radiowy Biuletyn Informacyjny PZK który dzięki ogromnemu zaangażowaniu jego redaktorów, a szczególnie Jerzego Kucharskiego SP5BLD, jest nadawany do dzisiaj.
W roku 1992 PZK zaczęło nadawać „Komunikaty sekretariatu ZG PZK” zawsze w środy o 17.00 lub 16.00 Z. Tak jest do dzisiaj z tą różnicą, że są one nadawane zawsze we środy o godz.18 czasu lokalnego. Wraz z postępem i rozwojem Internetu zmieniły się formy przekazywania treści zarówno RBI jak i Komunikatów. Są one umieszczane w sieci umożliwiając tym samym szerokim rzeszom osób zainteresowanych dostęp do informacji o tym co się dzieje w naszym środowisku, a w PZK w szczególności.
Od połowy 2002 roku dzięki możliwościom jakie stworzyła szybko rozwijająca się sieć internetowa Henryk SP6ARR zaczął produkować i nadawać program „Krótkofalowcy Bis”. Był to pierwszy program telewizji internetowej w Polsce. Henryk swoją aktywnością i zaangażowaniem stworzył nową jakość informacyjną. Telewizja internetowa, a od marca 2010 r także transmisja na TV satelitarnej w kanale „Edusat” umożliwiła wypływ informacji o wszystkim co się w polskim krótkofalarstwie dzieje na cały świat. Co tydzień w niedzielę o godz. 21.00 na Sewerze www.videoexpres.pl oraz na TV Edusat można ten program odbierać. W uznaniu zasług dla rozwoju krótkofalarstwa Henryk został laureatem „Medalu im Braci Odyńców za zasługi dla rozwoju krótkofalarstwa”.
Henryku z całego serca dziękujemy za Twoją aktywność, Twój trud i umiejętności, którymi nam służysz. Życzymy Ci jak najszybszego powrotu do zdrowia oraz pełni sił i czekamy na kolejne wydania „Krótkofalowców Bis”.
Tyle skrótu skrótów historii przekazywania informacji o PZK.

Bezpośrednio po tym króciutkim komunikacie udostępniam częstotliwość dla RBI czyli stacji SP5PRW.

W tym komunikacie jest tylko jedna za to ważna informacja:
Okazja po temu specjalna. Bo i okrągły jubileusz komunikatów ZG PZK oraz Rok Marii Skłodowskiej Curie w 100 rocznicę otrzymania przez Nią Nagrody Nobla.

Rok 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie
3 grudnia 2010 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. W setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków Polonu i Radu. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd jednemu z najwybitniejszych naukowców naszych czasów, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki. Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla w 1903 r. w dziedzinie fizyki i w roku 1911 w dziedzinie chemii, opracowała teorię promieniotwórczości i technikę rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Dzięki Jej odkryciom powstała radiochemia – nowa gałąź chemii. Pod Jej osobistym kierunkiem prowadzono pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniowania jonizującego.
Z okazji roku Marii Skłodowskiej Curie prezydium ZG Polskiego Związku Krótkofalowców postanowiło wydać okolicznościowy dyplom, którego regulamin zamieszczamy poniżej. Koordynatorem akcji jest Andrzej Buras SQ7B Award Manager PZK.

Poniżej regulamin:

1.Dyplom wydawany jest dla upamiętnienia postaci Marii Skłodowskiej-Curie w 100 rocznice otrzymania przez nią drugiej Nagrody Nobla.
2. Dyplom przyznawany będzie za przeprowadzenie w 2011 roku QSO’s ze stacjami polskimi i należy zgromadzić  – 100 pkt. Każde QSO – 1pkt. a z każdą stacją okolicznościową np: HF100MSC, SO100MSC, SN100MSC, SP100MSC – 5 pkt.
3. Obowiązuje co najmniej 1 QSO ze stacją okolicznościową.
4. Dyplom można również uzyskać tylko za QSO z 5 stacjami okolicznościowymi.
5. Pasma i emisje dowolne i zalicza się powtórzone QSO z tą samą stacją na innym paśmie lub inną emisją.
6. Wnioski na dyplomy przyjmowane będą do 31 marca 2012 roku.
7. Dla SWL te same warunki.
8. Zgłoszenia w postaci wyciągów z logów elektronicznych jak i sporządzone na standardowych drukach papierowych należy kierować na adres:   Award Manager PZK, Andrzej Buras SQ7B, P. O. Box 12, 27-200 Starachowice. 
Opłata za dyplom dla stacji polskich 10 zł. Do zgłoszenia należy dołączyć ksero dowodu wpłaty.
info: e-mail: sq7b@pzk.org.pl
Nr. konta PZK: 33 1440 1215 0000 0000 0195 0797
Dla stacji zagranicznych opłata wynosi 5 USD lub 5Euro lub 5 IRC. Stacje zagraniczne przesyłają zgłoszenia na adres; Sekretariat ZG PZK  P.O. Box 54 85-613 Bydgoszcz 13 Poland.

Stacje okolicznościowe. Proszę o zgłaszanie chętnych do pracy pod jednym z wymienionych znaków okolicznościowych.
Jednocześnie przypominam, że na mocy obowiązujących przepisów znak okolicznościowy mogą otrzymać wył. stacje posiadające pozwolenie radiowe z mocą 500 W. Koszty związane z uzyskaniem Pozwolenia Radiowego zrefunduje PZK. Także PZK dostarczy karty QSL.
Zgłoszenia : sp2jmr@pzk.org.pl lub sq7b@pzk.org.pl

Na tym kończę tę część audycji jubileuszowej i przekazuję częstotliwość SP5PRW/3.

Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,289,581 Unikalnych wizyt