| 550 lat Mikołaja Kopernika | | | | | | | |
| Szukaj znaku | | | W bazie OSEC (3424 członków/członkiń PZK):
|
| | | | |
| Użytkowników online | | | Gości online: 4
Użytkowników online: 0
|
| | | | |
|
| KS-52. Komunikat sekretariatu ZG PZK na zdień 29.12.2010 | | |  Opcje newsa |   Komunikat sekretariatu ZG PZK na 29.12.2010. Plik pdf Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje: 1. Administrator systemów informatycznych PZK. Komunikat z dnia 29.12.2010. Rejestracja użytkowników na portalu PZK - zmiana (modyfikacja) zasad.
Przypominam wszystkim członkom PZK, że przy rejestracji użytkowników na portalu PZK wprowadzone zostały następujące zasady.
Adres email użytkownika powinien być zgodny ze standardem: "znak"@pzk.org.pl, "znak"@wp.pl, "znak"@op.pl, "znak"@gmail.com, etc. Dotyczy to również członków nadzwyczajnych –nasłuchowców (SWL). Jest to jedyny akceptowany format adresu członka i użytkownika Portalu PZK. Od dnia 29.12.2010 akceptowany jest również format adresu email: imie@domena własna (domena własna to domena w której występuje znak wywoławczy) Np. andrzej@sp5xyz.com, slawek@sp2jmb.pl
Żadne inne standardy adresu email nie będą autoryzowane.
W przypadku zmiany adresu email lub jego utraty/zablokowania konta pocztowego proszę zmiany adresu email zgłaszać do swojego OT PZK. Upoważniona przez zarząd OT osoba wprowadzi korektę danych członka do systemu OSEC.
W kwestii formalnej korektę/aktualizację danych członka PZK należy przeprowadzić za pomocą „Karty Informacji Członka PZK”. Karta ta powinna być złożona w OT PZK do którego należy członek.
Tylko zgłoszony do OT adres email jest podstawa do autoryzacji użytkownika na Portalu PZK. W przypadku rozbieżności adresu zgłoszonego w procesie rejestracji z adresem podanym do OT, zgłoszenie zostanie automatycznie odrzucone.
Proces rejestracji na portalu jest zautomatyzowany, ale może wystąpić przypadek, kiedy rejestrujący się użytkownik zostanie poproszony o dodatkowe informacje.
Od dnia 1.02.2010 weryfikacja danych członka następuje poprzez weryfikację zgodności podanych danych w procesie rejestracji z danymi w systemie OSEC. Dlatego też na zarządach OT PZK ciąży duża odpowiedzialność. Wprowadzane dane w każdym przypadku muszą być oparte na oryginale "Karty Informacji Członka PZK".
Vy 73! Zygmunt SP5ELA administrator portalu PZK
2. Ogólnopolskie spotkanie krótkofalowców ŁOŚ 2011. Wszystkich zainteresowanych informujemy że w dniu 16.12.2010 w klubie SP9KDA w Oleśnie odbyło się pierwsze posiedzenie organizatorów spotkania na granicy trzech okręgów ŁOŚ 2011. Przybyli jak zwykle nie zawodni koledzy z Wielunia i w szerokim gronie zadecydowano o wielu ważnych sprawach których terminy zmuszają nas do natychmiastowego działania. Wzorem lat ubiegłych ŁOŚ 2011 odbędzie się w ostatni weekend maja tj. 28 i 29.05.2011. Oczywiście możliwy jest wcześniejszy przyjazd np. od czwartku albo i jeszcze wcześniej bo jesteśmy na swoim gruncie i wszystko jest tu możliwe. Czynimy intensywne starania żeby do tego czasu na naszej górce było stale przyłącze energetyczne na potrzeby wszystkich uczestników. W programie spotkania przewidujemy jak zwykle prelekcje na najbardziej interesujące tematy /lista prelegentów nie jest jeszcze zamknięta, zapraszamy /, program rozrywkowy, giełda, specjalne atrakcje dla rodzin krótkofalowców, ogólnie dostępny Internet, dobrze zaopatrzony bufet z posiłkiem dla wszystkich uczestników i ognisko. Podobnie jak w latach ubiegłych nadal nie przewidujemy żadnych wcześniejszych zgłoszeń ani przedpłat, a każdy uczestnik otrzyma darmowy identyfikator i pamiątkowy bhuton. Zapewniamy, że robimy bardzo dużo żeby wszyscy uczestnicy byli zadowoleni i uśmiechnięci.
73 Zespoły klubowe SP9KDA i SP7KED.
3. Styczniowe QTC. W nowej szacie graficznej ukaże się styczniowe wydanie MK QTC, ale z taką samą jak dotychczas porcją wiadomości operatorskich. W numerze 1/2011 wyraźnie widoczny jest charakter miesięcznika. Wszystkie widomości adresowane są do czynnych w eterze radiooperatorów o wyraźnych zainteresowaniach. Są zatem informacje z zakresu zawodów, dotyczące dyplomów, a także DX-ingu. Sporo miejsca poświęcone jest entuzjastom wypraw terenowych do SPFFs, zamków, gmin itp. Jednym słowem wszystkie wiadomości mają charakter wyczynowy i są pożytecznym narzędziem. Uwagę zwraca analiza krajowych zawodów PGA-TEST 2010, przez które przewinęło się łącznie 465 różnych stacji. Są w niej ciekawe dane statystyczne, komentarze i opinie uczestników. Na tych ostatnich oparto się przy opracowywaniu regulaminu na nadchodzący rok. Stacjom indywidualnym i zespołom operatorskim MK QTC proponuje udział w międzynarodowym współzawodnictwie organizowanym przez redakcję amerykańskiego miesięcznika "CQ". Nasza redakcja (QTC) ma w tym też skromny udział. W zasadzie wszystkie teksty są godne polecenia. Dla wnikliwych, wyniki uzyskane w zawodach PGA mogą być doskonałym materiałem do analiz. Może tylko warto zwrócić uwagę na projekty QTC, czyli na to, czym redakcja będzie się zajmowała w 2011 roku.
Życzę Czytelnikom i ich rodzinom Szczęśliwego Nowego Roku, dobrego zdrowia, pogody ducha i tolerancji wobec innych. Jednym słowem: Cieszmy się naszym radiowym hobby przez cały nadchodzący rok.
Szczególne podziękowania składam krótkofalowcom, którzy nie szczędzili swojego talentu i czasu w pracy na rzecz innych. To dzięki nim współrealizowane są wyczynowe projekty operatorskie: EW4DX SP2LNW SP5ADX SP5DDJ SP5GBT SP5KP SP5LP SP6IEQ SP8WQX SQ7B SQ9E SQ9NFI.
Dziękuję także wszystkim korespondentom QTC, których informacje co miesiąc wykorzystywane były w naszym miesięczniku. To dzięki Wam zdołaliśmy wspólnie utrwalić najważniejsze wydarzenia operatorskie. 73s & GL de sp2fap.
Spis treści MK QTC 1/2011 ADIF2DXCC dostępny Amerykanin w SP-CFF Astana-Almaty 2011 - Olimpiada Zimowa w UN BV100 Award - nowoczesne procedury Certyfikaty za PGA-TEST XII CQ DX Maraton - roczne współzawodnictwo dla MO CQ DX Maraton - roczne współzawodnictwo dla SO DQR_Log - nowa wersja Drogocenne dyplomy? Dyplomy i Certyfikaty QTC - bezpłatne Entuzjaści WFF EURO-2012 - komunikat Grupy klasyfikacyjne dla stacji zagranicznych HA DX Contest - 2010 - wyniki Kalendarz zawodów HF & VHF+ Klasyfikacja Generalna PGA-TEST 2010 Konkurs Jarosławski 2010 - wyniki List od Juliana SP3PL Low-Band DXing - nowe wydanie Nasz Kalendarz - kalendarz nie tylko PGA Niezmordowany ROBOT w akcji NKP 2010 komentarze i opinie NKP 2010 wyniki NMP PGA-TEST 2011 Nowa emisja cyfrowa Nowa siedziba UKE w Łodzi Nowa szata graficzna QTC PGA-TEST - klasyfikacja generalna PGA-TEST 2010 - komentarze i opinie Portal PGA - różnorodny i przyjazny Projekty QTC na 2011 rok QSO 365 Award - regulamin nowego dyplomu RadioRycerze - jak to się zaczęło Regulaminy zawodów HF & VHF+ Reklamacje w zawodach Skorzystaj z pomocy SP5CGN w SPCWC SQ5RIR w PGA-C TO7A w CQ WW DX SSB Contest Uczestnicy PGA-TEST 2010 Wybory w żuławskim oddziale Wykaz stacji okolicznościowych SP Wyniki współzawodnictwa SPAHC Zastrzeżenie Zespołu PGA Zawody Lubuskie 2010 - wyniki
4. EmCom Manager apeluje. Kolegom, którzy jeszcze nie przesłali informacji dotyczących aktualizacji stanu organizacyjnego Oddziałów Terenowych PZK w zakresie łączności kryzysowej przypominam o tym raz jeszcze. Pismo dot. powyższego tematu otrzymali drogą elektroniczną wszyscy prezesi OT. Informacje proszę przesłać w formie elektronicznej maksymalnie do 7.01.2011 r. na adres sq6iyr@o2.pl . Materiały przesłane po tym terminie niestety nie będą już uwzględnione w sprawozdaniu z działalności krótkofalowców w zakresie łączności kryzysowej na terenie Polski w roku 2010. Z góry dziękuję! Rafał SQ6IYR EmCom Manager PZK
5. Egzaminy dla przyszłych krótkofalowców. W załączniku nr 1 do komunikatu znajduje się Obwieszczenie Prezesa UKE o miejscach i terminach egzaminów.
6. Konkurs dla uczczenia pamięci wielkiego patrioty Generała Wojciecha Raszewskiego. To godna naśladownictwa inicjatywa młodych krótkofalowców z Poznania. Konkurs już 3 stycznia 2011 r. Zapraszają: Klub Młodego Elektronika i Krótkofalowca oraz Award Manger Jacek SQ3OPM. Regulamin stanowi zał. nr 2 niniejszego komunikatu.
7. Komunikat programu KRÓTKOFALOWCY BIS. Społeczna Redakcja cyklicznego programu o krótkofalowcach, prócz emisji w TV INTERNET na www.videoexpres.pl nadaje regularnie premierowe emisje via TV EDUSAT co drugą niedzielę miesiąca o godzinie 21.00 z jakością studyjną, na satelicie HOT BIRD 9 oraz na platformach cyfrowych; POLSAT +, CANAL +, CYFRA+ oraz N, i prawie we wszystkich telewizjach kablowych w Polsce. Program KRÓTKOFALOWCY BIS po kazdym premierowym wydaniu, jest w kolejną następną niedzielę powtarzany o godzinie 21.00 czasu polskiego. Najbliższe wydanie programu w noworoczną niedzielę dnia 2 stycznia 2011r. jak zwykle o godzinie 21.00 czasu polskiego. Będzie to powtórzenie okolicznościowego – świąteczno, noworocznego wydanie program Krótkofalowcy Bis. W programie między innymi: praca wozu transmisyjnego telewizji satelitarnej TVN24 obsługiwanego przez Mirosława Kowalskiego SP6AHQ, relacja świąteczna ze Szwecji od Andrzeja SM0YHG, oryginalny reportaż TV z konferencji naukowej tworzonego szerokopasmowego internetu w Europie i Polsce. W tym przedsięwzięciu uczestniczą również polscy krótkofalowcy, między innymi Bogdan Stefanko SQ6DGS ze Strzegomia. Nadamy również przekaz TV z Gór Sowich z wykorzystaniem szybkiego łącza internetowego z Jankiem Czarnieckim SP6OPL, który mieszka w miejscowości Walim na Dolnym Śląsku. Będzie także mini orędzie Prezesa ZG PZK Piotra Skrzypczaka SP2JMR z Bydgoszczy z okazji zakończonego roku 2010, emitowane do Studia ATV VIDEOEXPRES we Wrocławiu, również łączem internetowym. W miarę poprawy łącz internetowych w Polsce, praktyka łączenia się Studia ATV VIDEOEXPRES z poszczególnymi nadawcami w kraju i zagranicą, będzie od Nowego Roku stałą praktyką redakcyjną przy realizacji kolejnych edycji programu Krótkofalowcy Bis. Zachęcam tych wszystkich kolegów, którzy dysponują dobrymi łączami oraz nowej generacji kamerami internetowymi do nawiązania wymiernej współpracy z redakcją w przekazywaniu tą drogą swoich relacji do Studia emisyjnego we Wrocławiu. Przypominam, że każdy nowy program Krótkofalowcy Bis jest zawsze zamieszczany w TV INTERNET na portalu www.videoexpres.pl, zaraz po każdej premierowej emisji w TV EDUSAT. Informuję jednocześnie, że TV EDUSAT jest jedyną w Polsce stacją edukacyjną i nie jest kodowana. Autor i redaktor programu Henryk Pacha ATV SP6ARR www.videoexpres.pl
Tyle informacji na dzisiaj Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK
Koleżanki i Koledzy krótkofalowcy!
W imieniu prezydium ZG PZK i GKR PZK składam Wam serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2011. Życzę Wam przede wszystkim zdrowia i sukcesów we wszystkim co jest Waszym udziałem
Piotr SP2JMR prezes PZK
Zał. nr 1 OBWIESZCZENIE PREZESA URZĘDU KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ z dnia 22 grudnia 2010 r. o harmonogramie sesji egzaminacyjnych komisji egzaminacyjnej do spraw operatorów urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej oraz formie egzaminów i języku, w jakim będą one przeprowadzane Na podstawie § 15 ust. 5 oraz § 18 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2008 r. w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych (Dz. U. Nr 206, poz. 1290) ogłasza się, co następuje:
1. Ustala się harmonogram sesji egzaminacyjnych komisji egzaminacyjnej do spraw operatorów urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej w 2011 r.: Lp. Dzień, miesiąc Godzina Miejsce egzaminu 1 2 3 4 1 29.01 900 Urząd Komunikacji Elektronicznej Warszawie ul. Kasprzaka 18/20 2 29.01 1000 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Siemianowicach Śląskich, ul. Wróblewskiego 75 3 26.02 900 Urząd Komunikacji Elektronicznej Warszawie ul. Kasprzaka 18/20 4 19.03 1000 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Łodzi ul. Nawrot 85 5 19.03 1000 Liga Obrony Kraju - Klub łączności SP3KLZ w Pile ul. Niepodległości 154 6 26.03 900 Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie ul. Kasprzaka 18/20 7 09.04 1000 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Opolu Stowarzyszenie Związków Sportowych, ul. Damrota 6 8 09.04 1000 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Lublinie ul. Zana 38 C 9 16.04 900 Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie ul. Kasprzaka 18/20 10 16.04 1000 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Siemianowicach Śląskich, ul. Wróblewskiego 75 11 16.04 1100 Klub Seniora „Korona” w Poznaniu Os. Bolesława Śmiałego (pawilon 104) 12 16.04 1000 Międzyszkolny Klub Radiołączności SP8KPK przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Stalowej Woli, ul. Hutnicza 17 13 16.04 1100 Harcerski Klub Krótkofalowców SP1ZCV w Szczecinie ul. Ogińskiego 15 14 30.04 1000 Stowarzyszenie Krótkofalowców i Radioamatorów „Delta” w Dębicy m. Głobikowa 81c 15 07.05 1000 Dolnośląski Oddział Terenowy PZK - Klub SP6PRT we Wrocławiu ul. Pretficza 14/16 16 14.05 1000 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Zielonej Górze ul. J. Dąbrowskiego 41B 17 14.05 1000 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Kielcach ul. Urzędnicza 13 18 21.05 1000 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Białymstoku ul. Warszawska 1a 19 21.05 1000 Radioklub SP1KQR przy Zespole Szkół Morskich w Kołobrzegu ul. Arciszewskiego 21 20 28.05 900 Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie ul. Kasprzaka 18/20 21 11.06 1000 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Siemianowicach Śląskich ul. Wróblewskiego 75 22 18.06 900 Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie ul. Kasprzaka 18/20 23 18.06 1000 Morski Klub Łączności SP2ZIE przy Akademii Morskiej w Gdyni ul. Morska 81-87 24 23.07 900 Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie ul. Kasprzaka 18/20 25 30.07 1000 Małopolskie Stowarzyszenie Krótkofalowców Gliczarów Górny 111 26 03.09 1000 Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV w Szałe k. Kalisza ul. Kaliska 82 27 10.09 1000 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Zielonej Górze ul. J. Dąbrowskiego 41B 28 10.09 1000 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Łodzi ul. Nawrot 85 29 17.09 1000 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Siemianowicach Śląskich , ul. Wróblewskiego 75 30 24.09 900 Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie ul. Kasprzaka 18/20 31 24.09 1000 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Opolu Stowarzyszenie Związków Sportowych, ul. Damrota 6 32 01.10 1000 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Białymstoku ul. Warszawska 1a 33 15.10 1000 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Rzeszowie ul. Grunwaldzka 17 34 15.10 1000 Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju we Włocławku ul. Wronia 23/25 35 19.11 1000 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Lublinie ul. Zana 38 C 36 19.11 1000 Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Siemianowicach Śląskich, ul. Wróblewskiego 75 37 19.11 1100 Klub Seniora „Korona” w Poznaniu Os. Bolesława Śmiałego (pawilon 104) 38 03.12 1000 Dolnośląski Oddział Terenowy PZK - Klub SP6PRT we Wrocławiu ul. Pretficza 14/16 39 03.12 1000 Łódzki Oddział Terenowy PZK (Dom Kultury „Zarzewie”) w Łodzi ul. Wandurskiego 4 40 10.12 900 Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie ul. Kasprzaka 18/20 2. Egzaminy w sesjach, o których mowa w ust.1, będą przeprowadzane w formie testu pisemnego, w języku polskim. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska
Zał. nr 2. 1. Organizator: Gimnazjum nr 1 im. gen. Kazimierza Raszewskiego w Poznaniu, a w szczególności Klub Młodego Elektronika i Krótkofalowca jako forma zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w ramach ogłoszonego przez miasto Poznań konkursu „Poznań dla lepszego poznania”. 2. Cel: uczczenie pamięci wielkiego patrioty, powstańca wielkopolskiego, generała Wojska Polskiego, działacza i społecznika – gen. Kazimierza Raszewskiego, z okazji przypadającej 14 stycznia 2011 roku 70. rocznicy jego śmierci - jako impreza towarzysząca szkolnym obchodom Dnia Patrona. 3. Patronat: Automobilklub Wielkopolski (dodatkowo Fundator nagród), Polski Związek Krótkofalowców, Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. 4. Uczestnicy: nadawcy stacji indywidualnych i klubowych, krajowych jak i zagranicznych. 5. Pasmo: 80 metrów emisją SSB zgodnie z bandplanem. 6. Czas i sposób realizacji: od 3.01.2011 10:00 UTC do 9.01.2011 20:00 UTC. Konkurs polega na jak najszybszym nawiązaniu łączności ze wszystkimi niżej podanymi stacjami Organizatora: · stacja klubowa: okolicznościowa SNØGKR Amatorskiego Klubu Krótkofalowców SP3POH – 5 pkt. · stacje indywidualne: SP3BLT, SP3BVA, SP3OL, SQ3OPM/3, SQ3PON/3 – po 2 pkt. od każdej stacji Dodatkowo Organizator może przyznać jednorazowo stacjom Uczestników 1 punkt (czyli w sumie 3 pkt.) za łączność przeprowadzoną z miejscowości (powiatu) na terenie kraju, a związanych z osobą generała Kazimierza Raszewskiego, zgodnie z poniższym wykazem: - woj. wielkopolskie (m. Poznań – WPX, powiat kościański – WON) - woj. śląskie (powiat raciborski – GRC) - woj. opolskie (powiaty: głubczycki – UGY, nyski – UNF, prudnicki – UPJ) - woj. dolnośląskie (powiaty: bolesławiecki – DBE, lwówecki – DLF, oławski – DOA) Dotyczy to tylko sytuacji, gdy Uczestnik będzie znał odpowiedź na pytanie: W jaki sposób jego miejscowość bądź powiat związany jest z życiorysem gen. Kazimierza Raszewskiego? Stacje Organizatora będą pracowały o różnych porach dnia, podając „WYWOŁANIE W KONKURSIE GENERALSKIM”. 7. Nagrody: za udział w konkursie i spełnienie podanych tutaj wymagań przyznane zostaną nagrody (puchary, za miejsca I-III) oraz okolicznościowe dyplomy. Warunkiem niezbędnym do otrzymania dyplomu jest zdobycie 13 pkt. (14 pkt. w przypadku możliwości przyznania za QSO 3 pkt.) dla stacji SP lub 9 pkt. dla stacji EU i DX (czyli nie jest koniecznym nawiązanie łączności ze wszystkimi stacjami Organizatora, jak to ma miejsce w przypadku Laureatów konkursu). W przypadku nie odebrania nagród i dyplomów przez Laureatów konkursu zostaną one wysłane pocztą na koszt Organizatora. Koszt ewentualnej wysyłki pozostałych dyplomów, wyrażony znaczkami pocztowymi: teren kraju – 1,95 zł, poza granicami kraju – 1 kupon IRC, pokrywają sami Uczestnicy. Dyplomy otrzymają również stacje Organizatora. 8. Klasyfikacja: O kolejności miejsc decyduje data i czas nawiązania przez Uczestnika ostatniego QSO. Numeracja przyznanych dyplomów będzie zgodna z kolejnością zajętego w konkursie miejsca. 9. Zgłoszenia z dołączonym wyciągiem z logu w formie papierowej proszę przesłać na adres: Gimnazjum nr 1 im. gen. Kazimierza Raszewskiego, Klub Młodego Elektronika i Krótkofalowca, ul. Hipolita Cegielskiego 1, 61-862 Poznań lub pocztą elektroniczną na adres: sq3opm@wp.pl. Termin nadsyłania logów upływa 13.01.2011 14:00 UTC. 10. Ogłoszenie wyników: Gimnazjum nr 1 w Poznaniu – Dzień Patrona Szkoły: 14 stycznia 2011 roku. Wyniki zamieszczone zostaną na stronach www Organizatora - http://g1poznan.edu.pl (zakładka Aktualności stycznia), SP3OL - http://sp3ol.aircity.pl, Automobilklubu Wielkopolski – http://aw.poznan.pl oraz portali krótkofalarskich. 11. Ostateczna interpretacja niniejszego Regulaminu należy do Organizatora.
Award Manager Jacek Behrendt SQ3OPM
| |  |  | |
|
| | | | |
|
| Logowanie | | |
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
| | | | |
|