PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3633 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat sekretariatu ZG PZK na 2 grudnia 2009 [aktualizacja]
Opcje newsa
Komunikaty PZKKomunikat sekretariatu ZG PZK na 2 grudnia 2009

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:


Posiedzenie Komisji Łączności przy ZG LOK. 
Zgodnie z zapowiedzią w piątek 27 listopada w Sali tradycji LOK w Warszawie odbyło się jesienne posiedzenie Komisji Łączności przy ZG LOK. Spotkanie prowadził Alfred Cwenar SP7HOR w asyście Kierownika WS i SŁ ZG LOK Włodek Karczewski SQ5WWK.
W spotkaniu wzięli udział czołowi działacze LOK reprezentujący zarządy wojewódzkie oraz najaktywniejsze kluby krótkofalarskie LOK. Z ramienia PZK uczestniczyli Bogdan SP3IQ wiceprezes PZK oraz Piotr SP2JMR prezes PZK. Omówiono wszystkie planowane w roku przyszłym łącznościowe imprezy w tym zawody zarówno organizowane przez centralę jak i poszczególne kluby LOK. Najważniejszą imprezą sportową będą organizowane wspólnie z PZK Mistrzostwa I Reg IARU w HST. Odbędą się one w dniach 5-9 października 2010 w Skierniewicach. Te mistrzostwa będą zarazem pięknym i ważnym akcentem sportowym Jubileuszu 80 lat PZK oraz 85 lat IARU. Prawo do ich organizacji przyznała PZK Grupa Robocza ds. Szybkiej Telegrafii R1 IARU we wrześniu br. dzięki staraniom Donaty SP5HNK oraz Marka SP8BVN.
Podczas posiedzenia omówiono szereg szczegółów oraz skompletowano komitet organizacyjny mistrzostw.
W trakcie posiedzenia skonsultowano także projekt porozumienia pomiędzy LOK i PZK dot. współpracy sportowej i organizacyjnej. Ze strony LOK konsultował ten dokument Pan Włodzimierz Melion Dyrektor ds. Sportów Obronnych i Politechnicznych ZG LOK, a ze strony PZK Bogdan Machowiak SP3IQ.
Miałem także okazję na oficjalne podziękowanie Alfredowi SP7HOR prezesowi klubu SP7KMX za reanimację HST w SP po ponad 20 latach jej niebytu. Alfred otrzymał specjalny dyplom z podziękowaniem. (SP2JMR)Zaproszenie na podsumowanie.
Otrzymałem w dniu dzisiejszym  z Wydziału Szkolenia i Sportów Łączności zaproszenie  na podsumowanie zawodów sportów łączności organizowanych przez Ligę Obrony Kraju, które  odbędzie się w dniu 5 grudnia 2009 r. o godzinie 11:00 w Sali Tradycji LOK (sala 114 - I piętro) znajdującej się w siedzibie Zarządu Głównego LOK przy ulicy Chocimskiej 14 w Warszawie.
Prezydium ZG PZK będzie reprezentował i w tym ważnym wydarzeniu uczestniczył Bogdan Machowiak SP3IQ Wiceprezes PZK.Jubileusz 80 lat PZK i 85 lat IARU.
Tak się składa, że oba okrągłe jubileusze obchodzimy w tych samych latach. PZK został powołany w dniu 24 lutego 1930 r w Warszawie, a IARU w dniu 18 kwietna 1925 r. w Paryżu. Dla uczczenia tych rocznic PZK organizuje m. in akcję dyplomową, której regulamin podamy w jednym z nast., komunikatów  oraz w  ŚR lub KP 1/2010. Poniżej lista stacji z sufiksami IARU i PZK, które będą dawały największą ilość punktów do dyplomu. Oprócz tego zachęcam wszystkich członków PZK o występowanie do delegatur UKE o znaki okolicznościowe z cyfrą 80 oraz swoim własnym sufiksem(dla przykładu SP2JMR będzie aktywny jako HF80JMR). Te stacje też będą specjalnie punktowane. Poza tym tak jak i w roku 2005 punkty przydzielać będą także wszystkie stacje członków PZK.

Stacje okolicznościowe pracujące z okazji Jubileuszu 80 lat PZK i 85 lat IARU
Maksymalny czas pracy stacji od 1.01.2010  do  31.12.2010. Centrum czasu aktywności to 1 lutego do 30 kwietnia 2010.
 
SP80PZK-  SP0PZK
HF80PZK –SP5PSL
SO80PZK- SP7PCA
SQ80PZK- SP5YGD
SN80PZK- SP5PPA
3Z80PZK – SP4Z
3Z85IARU – SP2JMB
SP85IARU-  SP9PNB
SN85IARU- SP4OZ
SQ85IARU - SP3MGM   
HF85IARU- SP9YGD  
SO85IARU- SP5PPK Błyskawica jeszcze raz.
W "Tygodniku Polskim" 25 listopada  ukazał się artykuł o Błyskawicy i Antonim SP7LA. Cieszy nas to, że na antypodach nasi rodacy poczytali także  o polskim krótkofalarstwie, a właściwie o jego historii.
Wiesław SQ5ABGTargi książki historycznej w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie. (26-28.11.09)
Na stoisku 24a były prezentowane obydwa wydawnictwa poświecone historii krótkofalarstwa. To jest „ Zarys dziejów LKK”  Tomka SP5CCC oraz „Cień Błyskawicy” Wiesława SQ5ABG. Same targi były ogromnym wydarzeniem kulturalnym w Warszawie. Stoisko 24a także cieszyło się sporym zainteresowaniem co mogę potwierdzić osobiście. Można tam było spotkać wielu krótkofalowców nie tylko z Warszawy.(SP2JMROT28 info. 
W ramach Oddziału Terenowego PZK nr 28 w Tarnowie, na Ziemi Sądeckiej działa grupa Kolegów skupiona przy Klubie - SP9KTL.
Koledzy aktywni w wielu zawodach krajowych i międzynarodowych, tak na falach krótkich jak i UKF. Na swoim terenie działają aktywnie w miejscach zamieszkania i środowiskach w których pracują. Promują środowisko krótkofalarskie w rejonie swojego działania.  Przychylne im środki masowego przekazu pomagają w tej promocji. Zapraszam do oglądnięcia krótkiego filmiku zrealizowanego
przez Regionalną Telewizję Kablową w Nowym Sączu
http://www.rtk.pl/dnn_rtk/Home/ViewVideo/tabid/63/Default.aspx?id=620
Sekretariat ZG PZK otrzymał również kopię artykułu  z Dziennika Polskiego - Dodatek Sądecki
z dnia 24.11.br również o naszym hobby i tej samej grupie.
Info. SQ9AOR


 
TPAX.
Dla upamiętnienia 84. rocznicy przeprowadzenia pierwszej potwierdzonej łączności radiowej polskiego krótkofalowca (TPAX) z holenderskim nadawcą N-0PM, Ogólnopolski Klub PGA-C PZK uruchomił okolicznościową radiostację o znaku wywoławczym 3Z84NKP. Stacja będzie QRV do 20 bm.
73 de SP2FAP, Sylwester    Narodziny Krótkofalarstwa Polskiego
krajowe zawody HF pod patronatem Prezesa PZK

6 grudnia 2009 r. - 16.00Z-18.00Z
Tadeusz Heftman TPAX był polskim krótkofalowcem, którego przeprowadzona w dniu 6 grudnia 1925 r. łączność ze stacją zagraniczną została potwierdzona kartą QSL. To symboliczne wydarzenie miało bardzo istotne znaczenie  dla polskiego ruchu radioamatorskiego. Dało bowiem początek wyczynowemu krótkofalarstwu, w którym potwierdzenia nawiązywanych łączności radiowych świadczą do dziś  o dorobku sportowym każdego nadawcy. Historyczne QSO Tadeusza Heftamna z holenderskim nadawcą Ten Kate N-0PM dało początek współzawodnictwu rozgrywanemu w różnych dziedzinach amatorskiego radia. Jedną z ulubionych dyscyplin są zawody krótkofalarskie mające w naszym kraju bardzo wielu  zwolenników.
NKP Contest organizowane są dla upamiętnienia pierwszej potwierdzonej kartą QSL łączności. Zachęcamy bardzo serdecznie do licznego  udziału, do kolejnej wspólnej przygody w eterze.      do usłyszenia! 73!
Piotr Skrzypczak SP2JMR    Prezes PZK  
Sylwester Jarkiewicz, SP2FAP Redaktor Naczelny MK QTCNKP 2009 Contest nagrody.
Pełny regulamin w załączniku do komunikatu.

- Każdy uczestnik zawodów otrzyma pamiątkowy Certyfikat Udziału w NKP 2009 
- Zwycięzcy poszczególnych grup klasyfikacyjnych otrzymują puchary:  
Grupa MO-MIX – Puchar Prezesa PZK
Grupa MO-CW – Puchar Redaktora Naczelnego MK QTC 
Grupa MO-SSB – Puchar Prezesa PZK
Grupa SO-MIX - Puchar Prezesa PZK
Grupa SO-CW - Puchar Redaktora Naczelnego MK QTC 
Grupa SO-SSB -  Puchar Prezesa PZK
Grupa SO-QRP-MIX – Puchar Prezesa PZK
Grupa SO-QRP-CW – Puchar Zespołu PGA 
Grupa SO-QRP-SSB – Puchar Zespołu PGA
Grupa SO-CW – Nagroda rzeczowa ufundowana przez SP5KP (czapeczka z wyhaftowanym znakiem wywoławczym zdobywcy). 
Grupa SO-QRP-CW – Nagroda rzeczowa ufundowana przez SP5KP (czapeczka z wyhaftowanym znakiem wywoławczym zdobywcy). Tyle informacji na dzisiaj .
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK
   


Załącznik do komunikatu.

Narodziny Krótkofalarstwa Polskiego - 2009
zawody pod patronatem Prezesa PZK


Organizatorzy: Redakcja MK QTC oraz Ogólnopolski Klub PGA-C PZK.
Termin: 6 grudnia 2009 r. (niedziela) od 16.00 do 18.00 UTC.
Uczestnicy: stacje indywidualne i klubowe, polskie i zagraniczne.
Uwagi: a) Każdy operator, który weźmie udział w zawodach zostanie sklasyfikowany.
b) Wszystkie przeprowadzone i zweryfikowane QSO zostaną zaliczone do programu PGA, bez konieczności posiadania za nie kart QSL. c) Wynik osiągnięty przez uczestnika podany zostanie w rozliczeniu szczegółowym, włącznie z informacją o powodach zaliczenia/niezaliczenia każdego przeprowadzonego QSO.
Pasmo i emisja: 80m, CW i SSB.
Łączności: a) Każda stacja może w danej chwili emitować tylko jeden sygnał (na CW lub SSB).
b) Z tą samą stacją można przeprowadzić daną emisją tylko jedno punktowane QSO.
Wywołanie w zawodach
Na CW – „Test SP”, na SSB – „Wywołanie w zawodach”.  Wymiana: RS(T) oraz skrótu gminy np. 599 EL09, 59 WM01 itp. Stacje zagraniczne
podają RS(T) + nr QSO.
Klasyfikacje
•    MO-MIX - stacje klubowe na CW i SSB do 100W
•    MO-CW – stacje klubowe na CW do 100W
•    MO-SSB – stacje klubowe na SSB do 100W
•    SO-MIX - stacje indywidualne na CW i SSB do 100W
•    SO-CW - stacje indywidualne na CW do 100W
•    SO-SSB - stacje indywidualne na SSB do 100W
•    SO-QRP-MIX – stacje indywidualne QRP na CW i SSB (CW do 5W, SSB do 10W)
•    SO-QRP-CW – stacje indywidualne QRP na CW (do 5W)
•    SO-QRP-SSB – stacje indywidualne QRP na SSB (do 10W)
Uwagi: a) Uczestnik może być sklasyfikowany tylko w jednej grupie. b) W pozycji „CATEGORY” nagłówka pliku Cabrillo należy używać wyłącznie podanych wyżej oznaczeń, czyli np.:  MO-MIX lub MO-CW lub MO-SSB lub SO-MIX lub SO-CW lub SO-SSB lub SO-QRP-MIX lub SO-QRP-CW lub SO-QRP-SSB.
Punktacja: Każde bezbłędne QSO - 1 pkt. Punktowane są wyłącznie łączności, podczas których obie stacje poprawnie odebrały znaki wywoławcze i numery kontrolne, a różnica czasów zalogowanych łączności w logach obu korespondentów nie przekracza 3 minut.
Wynik końcowy: Suma punktów za QSO. Wyniku nie należy obliczać samodzielnie ponieważ wykona to komputerowy program sprawdzający.
Logi: - Obowiązują wyłącznie logi elektroniczne, w formacie Cabrillo. - Przed wysyłką logu należy zwrócić baczną uwagę na wygenerowany nagłówek i wszystkie zapisy poszczególnych łączności (patrz przykład). - W temacie listu należy podać TYLKO swój znak wywoławczy.
- Log musi być niespakowanym załącznikiem do listu mającym w nazwie TYLKO znak wywoławczy uczestnika i rozszerzenie .cbr lub .log. (np. log stacji SP4KDX - sp4kdx.cbr, log stacji SP5KP - sp5kp.log, log stacji SQ9NFI/2 – sq9nfi_9.cbr itp.). Logi należy wysłać w ciągu 48 godzin na adres: nkp-contest@pzk.pl Po przesłaniu listu robot serwera PGA automatycznie potwierdzi jego odbiór i poda adres, pod którym znajduje się wykaz otrzymanych, i wstępnie zweryfikowanych logów. Jeśli log znalazł się w pozycji „Logi do wyjaśnienia” należy dokonać poprawek zgodnych z instrukcją robota, i wysłać go ponownie.
Uwagi: a) Informacja robota może mieć charakter tylko techniczny, i w żadnym wypadku nie może sugerować błędu / błędów w wykazie nadesłanych łączności. b) Jakiekolwiek poprawki mogą być dokonywane przez uczestników - wyłącznie w odniesieniu do swoich logów. c) W przypadku trudności z kolejnym dostarczeniem poprawnego logu należy zwrócić się bezpośrednio do dowolnego członka komisji zawodów (SP2FAP lub SP5KP lub SQ9NFI).
Sędziowanie: - Obliczanie wyników odbywa się po wyznaczonym terminie przyjmowania logów, czyli po 48 godzinach od chwili zakończenia zawodów. - W otrzymanych logach komisja nie poprawia żadnych danych związanych z wykazem QSO. Możliwe jest tylko poprawienie grupy klasyfikacyjnej, aby była ona zgodna z regulaminowym standardem. - Rezultaty liczy się są przy pomocy specjalnego programu komputerowego, który sprawdza wykazane we wszystkich otrzymanych logach łączności. - Punktowane są tylko bezbłędne łączności, zalogowane z tolerancją +/- 3 minuty. Oznacza to, że obie korespondujące stacje muszą dbać o poprawność prowadzonego QSO, ponieważ jakikolwiek błąd w jednym lub drugim logu powoduje niezaliczenie danej łączności. - Za łączność niesprawdzalną tzn. w przypadku braku logu korespondenta, otrzymuje się 0 (zero) punktów.- Logi przesłane po terminie nie są brane pod uwagę.
Rezultaty: Wyniki zawodów, w tym szczegółowe rozliczenie każdego uczestnika, będą publikowane na portalu programu dyplomowego PGA (www.skjkc.pl/pga) oraz w Magazynie QTC.
Dyplomy i wyróżnienia: Za pierwsze miejsca w poszczególnych grupach klasyfikacyjnych przyznane będą dyplomy, dla pozostałych – elektroniczne Certyfikaty.  
Dyskwalifikacja: Za nieprzestrzeganie postanowień niniejszego regulaminu uczestnik zostaje zdyskwalifikowany. Powodem dyskwalifikacji może być także niesportowe zachowanie zgłoszone przez operatorów (upoważnionych) monitorujących zawody. Zdyskwalifikowany zawodnik zostaje na ½ roku odsunięty od wszystkich imprez sportowych organizowanych przez Zespół PGA. 
Uwagi końcowe: a) Udział w NKP-2009 oznacza akceptację niniejszego regulaminu.
b) Wszystkie informacje związane z zawodami publikowane są wyłącznie na oficjalnej stronie programu dyplomowego PGA www.skjkc.pl/pga/ oraz w miesięczniku QTC. c) Uwagi dotyczące przebiegu zawodów, fotografie, karty QSL itp. należy przesyłać odrębnym listem na adres: qtc@post.pl d) Organizator nie odpowiada za żadne szkody powstałe w związku z przygotowaniami do zawodów jak i samym w nich udziale. e) Decyzje organizatora zawodów (Zespołu dyplomowego PGA) są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu.

Zespół PGA zachęca krótkofalowców SP do udziału w zawodach, gwarantując sprawne i sprawiedliwe obliczanie wyników

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,224,621 Unikalnych wizyt