PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3648 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat Sekretariatu ZG PZK na 25 listopada 2009
Opcje newsa
Komunikaty PZKKomunikat Sekretariatu ZG PZK na 25 listopada 2009

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów.

A oto informacje:

1. Ważne dla organizatorów zawodów!
 Redakcja "Świata Radio" zamierza także na przyszły rok tj. 2010 -jubileuszowy dla PZK i IARU wydać kalendarz krótkofalowca z podanymi datami zawodów.
Bez aktualnej listy jest to niemożliwe lub część zawodów po prostu nie będzie tam umieszczona, co nie pozostanie bez wpływu na ilość ich uczestników.
Komplet informacji o zawodach powinien znaleźć sie u wydawcy 1 grudnia 2009
W związku z tym przekazuję poniższy apel skierowany przez wiceprezesa ds sportowych PZK Bogdana SP3IQ
 
„Kazimierz SP2FAX, Contest Manager PZK, apeluje o zgłaszanie zawodów do Kalendarza Zawodów Krajowych PZK na rok 2010. Niestety, co roku notuje się, że większość zgłoszeń wysyłana jest przez Organizatorów w ostatniej chwili, to jest w dniu 30 listopada. Przypominamy, że wcześniejsze zgłoszenie do Kalendarza Zawodów Krajowych PZK, poza ułatwieniem dla Zespołu ds Contestingu, daje Organizatorom prawo pierwszeństwa do zgłoszonego terminu.
Regulamin Zawodów Krajowych PZK został przyjęty do stosowania przez Prezydium ZG PZK jesienią 2007 roku. Tekst regulaminu jest opublikowany na www.pzk.org.pl w dziale "Zawody”.
Przypominamy, że przyjęty Kalendarz Zawodów Krajowych PZK jest po terminie 30 listopada przesyłany do redakcji Świat Radio celem publikacji w styczniowym numerze miesięcznika Świat Radio 1/2010.
Wiceprezes PZK ds sportowych, Bogdan sp3iq".

2. Zarządy Oddziałów Terenowych  Polskiego Związku  Krótkofalowców.
Pismo okólne dotyczące obchodów Jubileuszu 80 lat PZK oraz 85 lat IARU

Koleżanki i koledzy!
Zbliżający się rok jubileuszowy 2010 może i powinien być znakomitą okazją do działalności na rzecz propagowania krótkofalarstwa, a także doinformowania społeczeństwa o naszym wspaniałym hobby. Powinien być także okazją do jak najszerszego zaprezentowania społeczeństwu naszego dorobku, naszych osiągnięć, a także planów na przyszłość.
Skuteczność naszych poczynań medialnych poskutkuje większym stopniem świadomości w społeczeństwie co przełoży się chociażby na mniejszą ilość spowodowanych nieżyczliwością i barkiem wiedzy na nasz temat problemów z instalowaniem i eksploatacją anten.
W celu nawiązania kontaktów powinniśmy wykorzystać do maksimum możliwości dotarcia do mediów tych lokalnych i tych ogólnokrajowych. Musimy dotrzeć wszędzie tam gdzie tylko ktoś nas  wysłucha i zaprezentuje program czy artykuł o krótkofalarstwie, krótkofalowcach i o Polskim Związku Krótkofalowców.
To na ile nam się to powiedzie zależy od waszej i naszej (prezydium ZG) aktywności.
 Na szczeblu centrali zorganizujemy akcję dyplomową, spotkanie z osobami , które nam pomogły w realizacji naszych celów, powołamy Komitet Honorowy naszych obchodów , a także wspomożemy realizację centralnego punktu obchodów w ramach Ogólnopolskiego Spotkania Krótkofalowców na styku trzech województw:  Łódzkiego,  Opolskiego  i Śląskiego  ŁOŚ 2010  29-30  maja 2010.
Oczywiście będą i inne ważne akcenty inspirowane lub organizowane na szczeblu centralnym.
Na tym oczywiście nie można poprzestać. W związku z tym dla pełnego obrazu obchodów Jubileuszy proszę o przekazanie do sekretariatu ZG PZK z formie elektronicznej na adres:  sp2jmr@pzk.org.pl   lub listownie  informacji o zamierzeniach Waszych OT związanych z tą okazją. Informacja zbiorcza ukaże się w Krótkofalowcu Polskim nr 1/2010 oraz uzupełniająca w Krótkofalowcu polskim nr 2/2010. Informacja ta będzie także przedmiotem publikacji na naszym portalu.
Aby umożliwić publikację w KP1/2010 informacja musi dotrzeć do nas najpóźniej 6 grudnia 2009, a dla publikacji w numerze 2/2010 odpowiednio do 6 stycznia 2010.

W informacji należy podać proponowaną datę i miejsce ewentualnych spotkań rocznicowych,  ekspozycji, pracy stacji okolicznościowych, nazwę publikatora etc.
Oczywiście w razie potrzeby udostępnimy materiały informacyjne  na temat naszej i IARU historii, a także inne materiały o charakterze informacyjnym i propagandowym.
Uważam, że tylko od Waszej aktywności zależeć będzie ogólnospołeczny efekt tych doniosłych jubileuszy.
Vy 73!    Piotr Skrzypczak SP2JMR Prezes PZK

3. Walne OT 37. 
Zarząd Praskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców zawiadamia, że w związku z upływająca kadencją odbędzie się w dniu 12 grudnia 2009 r. o godz. 10.00 (I termin), o godz. 10.30 (II termin)
Walne Zebranie Praskiego Oddziału Terenowego PZK.
Miejsce obrad: Ośrodek Dowództwa Garnizonu Warszawa ul. Wał Miedzeszyński 381 Warszawa
Serdecznie zapraszamy
Zarząd Praskiego Oddziału Terenowego
Polskiego Związku Krótkofalowców

4. Spotkanie na Słowacji.
Od piątku 20.10 do niedzieli 22.10.09 w Tatrzańskich Matliarach w Wysokich Tatrach na Słowacji odbywał się międzynarodowy zjazd krótkofalowców, na którym spotkać można było wielu kolegów z OM, SP, OK, LY, HA, OE.
    Przyjęci w komfortowych warunkach z doskonałym wyżywieniem i przepięknymi widokami na wysokie Tatry na długo zapamiętamy znakomitą atmosferę spotkania.
Naszą  ( SP ) społeczność reprezentowały silne grupy z Rzeszowa, Nowego Sącza, Tarnowa ,  a zachodnią Polskę dwójka delegatów z klubu SP9KDA.
Bardzo ciekawy program zawierający cały cykl prelekcji na różne tematy jak i potężna giełda sprawiły że nikt ze zgromadzonych nie miał prawa się nudzić a najnowsze urządzenia wystawione przez firmę ICOM powodowały wypieki na twarzach wielu z nas.
Największą niespodziankę zaprezentowała jednak firma „ANICO”  z Węgier , która zaszokowała wszystkich niskimi cenami , a sprzedawane przez nich radia rozeszły się pierwszego dnia.
    Na sobotni wieczór zaplanowano bankiet , na początku którego zobaczyliśmy trzy piękne panie przez dwadzieścia minut tańczące „taniec brzucha” w dobrze przygotowanym układzie choreograficznym. Zaraz po tym występujący w roli konferansjera Jozef OM6AM odczytał zgromadzonym pozdrowienia , które jako jedyny nadesłał prezes PZK Piotr SP2JMR .  Sala nagrodziła to burzą oklasków i przyznać trzeba, że był to niezwykle miły akcent całego spotkania. Następnie rozpoczęto loterię i zabawę taneczną która trwała do dnia następnego. Na koniec jeszcze raz potwierdziła się stara maksyma, która brzmi: „najdłużej trwają rozstania”. Wielka grupa 240 przyjaciół z eteru długo żegnała się stojąc przed hotelem i obiecując że zawitamy tu znów za rok. Organizatorom spotkania bardzo serdecznie dziękujemy za przyjęcie i gratulujemy znakomitej organizacji.
73,  SP6MQO i Marek SP9UO

5. Szanowne Koleżanki, szanowni  Koledzy – Członkowie Honorowi i sympatycy Lwowskiego Klubu Krótkofalowców.
W dniu 22 listopada 2009 r. na Zebraniu LKK we Lwowie, w którym ze strony SP  uczestniczyli: SP5VJO, SQ5HAU, SP8AQA i SP8MI - omówiono bieżącą działalność LKK, m. innymi sprawy związane z planowaną na maj 2010 r. aktywnością mikrofalową. Zakłada się, że z Połoniny Wetlińskiej (1253 m.n.p.m.) w Bieszczadach pracować będą operatorzy z SP i OK. Trwają poszukiwania dogodnej lokalizacji w UR. Chodzi o znalezienie takiego miejsca, aby anteny wzajemnie się „widziały”.  Sprawy te ze strony SP koordynuje Tomek SP5CCC.
Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie polsko – ukraińska wyprawa na Howerlę (2061 m.n.p.m.) w północno-zachodniej części pasma Czarnohory. Wyprawa planowana jest na lipiec 2010 r.
Informacje na temat obydwu przedsięwzięć są dostępne na oficjalnej stronie LKK  http://www.lkk.do.am i będą na bieżąco uzupełniane.
Nowa wysokość składki członkowskiej została ustalona na kwotę 60 U.Gr. rocznie. Wysokość składek, wprawdzie jest ustalona, lecz zwyczajowo członkowie honorowi z SP płacą uznaniowo dowolne kwoty. I tak dla przykładu składki opłacone przez w/w wahają się od 25 do 50,-PLN.
                   W imieniu Zarządu LKK zwracam się z apelem o uregulowanie zaległych  składek i za rok bieżący, a także o udzielenie Klubowi pomocy materialnej, np. w formie darowizn (sprzęt radiowy i komputerowy, akcesoria, podzespoły i t.p.). Wszelkie formy pomocy są mile widziane, gdyż sytuacja finansowa LKK jest trudna i wymaga pomocy i wsparcia ze strony ludzi dobrej woli. Na zebraniu 22.11.2009 r. Kol. Kol. SP8AQA i SP5VJO przekazali roczniki pism o tematyce krótkofalarskiej, a SP8MI przekazał monitor komputerowy.
Sądzę, że w sprawie sposobu przekazywania środków pieniężnych i ewentualnej pomocy materialnej najlepiej będzie kontaktować się bezpośrednio ze Skarbnikiem LKK Georgijem UY5XE na adres:
Георгий Артемович Члиянц  UY5XE
а/я 19, Львов 79000 УКРАИНА
тел. home 2378180, mob. 8066 2271425
E-mail: uy5xe@rambler.ru

Niniejszą informacją przekazuję poczta elektroniczną na ręce Kol. Piotra SP2JMR -  Prezesa PZK  z prośbą o publikacją w najbliższych Komunikatach ZG PZK
                     Korzystając z okazji przesyłam Wam i Waszym Rodzinom najlepsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku 2010.
73! Wojtek SP8MI   Członek Zarządu LKK  #007/H

P.S. Poniżej aktualny wykaz Członków Honorowych LKK
   ( Stan na dzień  21.11.2009 r. ):
1        G3PTN  - SK- Zygmunt Howaniec
2        VA3UA   - Alex Malikov
3        SP8NFE  - Bogdan Sagan
4        SP7L - SK - Tadeusz Kokoszka
5        SP2B    - Jan Gimiński
6        SP8AUP  - Zbigniew Guzowski
7        SP8MI   - Wojciech W. Geło
8        SP8AQA  - Jerzy Gąbka
9        SQ7DCA - SK - Andrzej Wołcz
10      UR3WDX  - Yevgenij Pletnev
11      SP8HXU  - Lesław Gruszkiewicz
12      SP5VJO  - Jerzy Ostrowski
13      SQ8JLA  - Marek Szczurowski
14      SQ5ABG  - Wiesław Paszta
15      SP5QWJ  - Slawomir Bulajewski
16      SQ8JQX  - Tadeusz Habil
17      SQ5HAU  - Krzysztof Wieczerzyński
18      RA3CC   - Valerij Gromov
19      SP2SGF  - Maciej Jakimiec
20      DL6ZFG  - Rolf Rahne
21      SP3IQ   - Bogdan Machowiak
22      SQ9CWI  - Witold Segeth
23      VE6JO  - SK - Vitalij Machacin
24      UR7UJ   - Michail Judkovskij
25      UR3LL   - Viktor Kurilenko
26      SP8IQQ  - Benedykt Brodowicz
27      SP8AJC  - Wilhelm Wrona
28      SP9JPA  - Henryk Zwolski
29      SP4OZ   - Eugeniusz Pacuk 
30      SP5CCC  - Tomasz Ciepielowski
31      SP8NFZ  - Wiesław Such
32      SP8HAU  - Stanisław Kozakiewicz
33      SQ5MO   - Małgorzata Ostrowska
34      SQ7B    - Andrzej Buras
35      SP9IQO – Tadeusz Maciejowski
36      SP6SNL – Zygrfryd Littman
37      UR5LCV – Igor Zeldin
38      SP5XVY – Robert Luśnia

6. LISTOPADOWE ĆWICZENIA DASR PZK.
Ostatnie ćwiczenia DASR PZK, które odbyły się dn. 14.11.2009 r. trwały przez 1 godzinę, stacje pracowały na częstotliwościach:
KF –nasłuch prowadzili SP6GVU oraz SQ6IYR, UKF –na przemiennikach dyżurowali: SR6R Wrocław –SQ6OCZ, SR6G Góra Ślęża –SQ6IYR, SR6J Jelenia Góra –SP6GVU, SR6A Brzeg –3Z6AET oraz na SR6S Wielka Sowa –SQ6VY. Ponadto na APRS komunikaty odbierała stacja SP6ZWR.
Rolę stacji sztabowej pełnił Studencki Klub Krótkofalowców Politechniki Wrocławskiej SP6PWT, której operatorami byli: SQ8MZW, SP6QNU oraz SWL Wojtek, którym dziękujemy za wzorowe wywiązanie się z powierzonych obowiązków. Atutem stacji sztabowej była bardzo dobra lokalizacja umożliwiająca wielu uczestniczącym stacjom nawiązanie bezpośredniej łączności na częstotliwości 145.350 MHz i przekazanie komunikatu.
Niezwykle ważną rolę w ćwiczeniach DASR PZK odegrała stacja terenowa pracująca ze szczytu Kalenica (964 m.n.p.m.) w Górach Sowich, przekazująca komunikaty od stacji, które nie były w stanie nawiązać bezpośredniej łączności ze stacją sztabową.
Operatorami stacji terenowej byli: SQ6NLV, SQ6RGG oraz SQ6RGB, którzy mimo trudnych warunków atmosferycznych oraz późnej godziny zdecydowali się na tą wyprawę. Ich zaangażowanie okazało się tym bardziej cenne z uwagi na praktyczne doświadczenie dla całej sieci.
Stacja terenowa pracując z zasilania alternatywnego swoim zasięgiem bez problemu pokrywała cały okręg SP6 spisując się porównywalnie do możliwości lokalnych przemienników jednocześnie mając stałą łączność ze stacją sztabową zlokalizowaną we Wrocławiu.
Po ćwiczeniach Kolega Michał SQ6NLV (główny operator stacji na szczycie Kalenica) stwierdził, że w razie realnej sytuacji kryzysowej taką stację można zorganizować w ciągu ok. 3 godzin. Jest to bardzo cenna informacja. Wiemy też, że ten szczyt jest jedną z idealnych lokalizacji dla takiej radiostacji.
W kolejnych ćwiczeniach zabiegać będziemy o uruchomienie większej ilości stacji terenowych. Pozwoli to w przyszłości na poprawne rozplanowanie ewentualnego ich rozmieszczenia w razie sytuacji kryzysowych.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział oraz zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych ćwiczeniach łączności kryzysowej DASR PZK.
Bardziej szczegółowe informacje podsumowujące ćwiczenia wraz ze szczegółowym wykazem uczestniczących stacji zostaną opublikowane w najbliższym czasie na stronie www.dasr.pl . Vy 73! de SQ6IYR!

7. Targi książki historycznej.
W dniach 26-29 w Warszawie - Arkady Kubickiego Zamek Królewski odbędą się XVIII Targi Książki Historycznej. W dniach 26- 27 ( czwartek - piątek) od  godziny 12-18 na stoisku 24a będzie możliwość zakupu książki "Cień Błyskawicy". Zapraszam serdecznie. Wiesław SQ5ABG

8. Walne Zebranie WOT PZK (OT-25).
Zgodnie z zawiadomieniami 21 listopada br. w sali gimnastycznej Sz. Podstawowej przy ul. Cyrklowej 1 w Warszawie na Gocławiu odbyło się wale zebranie OT 25.
Zebranie prowadził Marek SP5UAR. W prezydium zasiadł jeszcze Janusz SP5JXK –protokolant oraz goście czyli Piotr SP2JMR i Jerzy SP3GEM.
Z 301 członków uprawnionych do głosowania przybyło 44 czyli frekwencja wyniosła 14,5% . Dla porównania podam, że w styczniu 2008 na poprzednim walnym było obecnych 68 członków WOT.
Po wyborze przewodniczącego zebrania (SP5UAR) protokolanta oraz komisji mandatowej, uchwał i wniosków i skrutacyjnej Prezes WOT Robert SP5XVY omówił sprawozdanie z działalności OT za rok 2008, a zdekompletowana Komisja Rewizyjna WOT PZK złożyła sprawozdanie za swojej działalności  z wnioskiem o nieudzielenie absolutorium:
SP5XVY, SP5QA, SP5IYI, SP5JXK, SQ5WWK.
Z powodów formalnych (nie zapłacenie składek PZK w terminie ) w OKR pozostał tylko jeden członek.
W związku z tym oraz  biorąc pod uwagę zapisy Statutu PZK dot. OKR ( powinno być co najmniej 3 członków OKR) Walne Zebranie nie przyjęło sprawozdania OKR i co za tym idzie nie można było udzielić bądź nie absolutorium ustępującemu zarządowi.
Walne WOT PZK podjęło uchwałę o przedłużeniu o 6 miesięcy kadencji obecnego zarządu.
Rezygnację z funkcji QSL Managera SP5 i OT 25 złożył Sylwek SP5XOL , który od 10 lat pełnił tą funkcję. Czyli od 1 stycznia 2010 tą działalność powinien podjąć już Jego następca. W tym miejscu podkreślić należy wyjątkową pracowitość, kompetencje  i sumienność Sylwestra SP5XOL obsługującego jedno z największych środowisk krótkofalarskich.
Walne Zebranie WOT PZK przeprowadziło wybory OKR (Oddziałowa Komisja Rewizyjna).
Obecny skład przedstawia się następująco:
SP5ELA - przewodniczący
SP5UAR - sekretarz
SP5IDK - członek
SP5OI - członek
W dyskusji poruszano m. in tematy  przemienników Warszawskich, współpracy pomiędzy Zarządem WOT, a prezydium ZG PZK, a także przyszłości PZK oraz WOT w aspekcie proponowanych  zmian w Statucie PZK. Właśnie ten ostatni nurt był najistotniejszy zarówno w wystąpieniu prezesa WOT jak i prowadzącego zebranie.
O bieżącej sytuacji w PZK poinformowałem zebranych osobiście.
Zebranie zakończyło się ok. 15.30.
(info. SP2JMR)

9. OT37 - zmiany w Internecie. 
W związku z problemami technicznymi nie funkcjonuje strona Praskiego Oddziału Terenowego PZK pod adresem www.potpzk.waw.pl oraz adresy e-mail @potpzk.waw.pl. Adres zmieniła również nasza strona zamkowa. Od dnia 23-11-2009r. zapraszamy na nową stronę OT pod adresem www.potpzk.org.pl, stronę zamkową pod adresem http://zamki.potpzk.org.pl. Korespondencję e-mail prosimy przesyłać na nowy adres potpzk@potpzk.org.pl.
Za utrudnienia przepraszamy.

Zarząd POT PZK Karolina Piszczatowska SQ5LTZ


10. Dzień Kolejarza. 
Organizatorzy - Grzegorz SQ9JKD i PKP CARGO Tarnowskie Góry - serdecznie zapraszają do udziału w zawodach "Dzień Kolejarza". Zawody odbędą się w czwartek 26.11.2009 roku. I tura HF (SSB-CW) - godz.16-18 UTC; II tura HF (RTTY) - godz. 18-19 UTC. Część VHF (145MHz-FM) - 20-21 UTC. Aktualny regulamin dostępny jest na stronie organizatora www.sq9jkd.prv.pl
Grzegorz SQ9JKD
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz SQ9JKD


11. 100 lat przyznania Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki dla Guglielmo Marconiego (1909-2009).
Ambasada Włoch przy współpracy  z innymi instytucjami organizuje w dniu 3 grudnia w Brukseli uroczysta sesję naukową poświęconą beneficjentowi, jego odkryciom oraz ich roli w rozwoju nowoczesnej cywilizacji.


12. Komisja Łączności ZG LOK.
W dniu 27 listopada 2009 w siedzibie ZG LOK przy ul. Chocimskiej 14 odbędzie się posiedzenie Komisji Łączności i Informatyki przy ZG LOK. W posiedzeniu wezmą udział przedstawiciele głównych ośrodków LOK, zajmujących się działalnością sportową. Ze względu na wiele wspólnych imprez sportowych standardem jest udział w posiedzeniach przedstawicieli PZK. W najbliższym udział wezmą Bogdan SP3IQ wiceprezes PZK oraz Piotr SP2JMR prezes PZK. W trakcie posiedzenia zostaną uzgodnione wzajemne relacje w kontekście przyznanych PZK Mistrzostw HST R1 IARU , a także licznych zwodów krótkofalarskich firmowanych czy organizowanych przez LOK.


13. SP8YAY. 
Od września 2009 roku w Zespole Szkół w Podgrodziu (powiat dębicki) działa Szkolny Klub Łączności SP8YAY. Klub powstał dzięki inicjatywie nauczyciela informatyki i wielkiej przychylności dyrektora, oraz pomocy lokalnej grupy krótkofalowców zrzeszonej w klubie SP8KKM. W zajęciach klubowych uczestniczy młodzież z tutejszego gimnazjum. Naszej działalności przyglądają się uczniowie szkoły podstawowej i liczymy, że w przyszłości dołączą oni do grona krótkofalowców. Klub prowadzi cotygodniowe zajęcia na których uczniowie zgłębiają tajniki krótkofalarstwa i próbują swoich sił podczas łączności na pasmach KF i UKF. Klub na starcie ma już mały sukces w postaci trzeciego miejsca w zawodach z okazji Dnia Nauczyciela.
Klub od początku działalności podjął współpracę z lokalnym środowiskiem krótkofalarskim. Należy tu wymienić współpracę z OT PZK w Tarnowie, oraz Dębickim Klubem Łączności SP8KKM. Krótkofalowcy zrzeszeni w obydwu klubach tworzą jeden zespół, wspólnie organizując różnorodne akcje.
Klub interesuje się też tematyką ARISS. Zainteresowanie zrodziło się można powiedzieć na dwóch płaszczyznach. Poszukiwaliśmy nowego ciekawego dla uczniów nurtu krótkofalarskiego, który łączyłby się z przedmiotami matematyczno – przyrodniczymi. W międzyczasie zaczęły docierać do nas informacje o programie ARISS, tak więc postanowiliśmy spróbować. Zorganizowaliśmy pierwszy nasłuch łączności z ISS. Udana akcja przeprowadzona została podczas łączności szkoły z Włoch w dniu 20.10.2009. W akcji uczestniczyło kilkunastu uczniów, którzy z zainteresowaniem słuchali łączności na odbiorniku UKF, oraz śledzili przekaz w internecie. To wydarzenie było dla nas przełomowe. Dzięki współpracy z ekipą ARISS-Polska postanowiliśmy pójść dalej. Został przygotowany wniosek o możliwość przeprowadzenia przez naszą szkołę łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Został on pozytywnie rozpatrzony i teraz czekamy na swoja kolejkę. Przed nami mnóstwo pracy w związku z przygotowaniem tego przedsięwzięcia, ale mamy nadzieję że podołamy zadaniu i uda się nawiązać pierwszą na Podkarpaciu łączność z ISS.
Zachęcamy wszystkich do współpracy poprzez propagowanie krótkofalarstwa w szkołach, bo to właśnie tam rosną młodzi krótkofalowcy – nasi następcy. Kontakt z klubem SP8YAY - Opiekun Klubu: Hubert Hajduk SQ9AOL
sq9aol@poczta.onet.pl
Szkolny Klub Łączności SP8YAY
przy Zespole Szkół w Podgrodziu
Podgrodzie 56a, 39 – 200 Dębica
http://www.podgrodzie.edu.pl
e-mail: sp8yay@op.pl


14. GRUDNIOWE QTC
Grudniowy Magazyn QTC niesie jak zwykle dużą porcję wiadomości operatorskich przeznaczonych dla czynnych w eterze krótkofalowców. Jeśli ktoś lubi pracować w zawodach, polować na DX lub zdobywać wyczynowe dyplomy, to właśnie tu znajdzie najwięcej informacji dla siebie. W numerze 12/2009 rozpoczęto serię artykułów edukacyjnych pn. CQ Contest, ale tym razem pod kątem profesjonalnego przygotowania do występów na arenie międzynarodowej. Przewidziano ok. 30 różnego rodzaju porad opracowanych na bazie wypowiedzi najlepszych światowych operatorów. W wydaniu grudniowym pierwsze, praktyczne porady stanowiące w dużym stopniu o sukcesie. Drugim materiałem jaki będzie cyklicznie (co miesiąc) publikowany jest „Leksykon krótkofalowca”, który obejmuje ponad 500 haseł ze wszystkich dziedzin amatorskiej radiokomunikacji.                       
Na szczególną uwagę w grudniowym wydaniu zasługuje relacja SP5DRH i SP5EAQ z ich Dx-owej wyprawy na Fiji. I takich tekstów jest bardzo dużo. Polecam więc wnikliwą lekturę całego grudniowego wydania MK QTC. (sp2fap)  

Spis treści grudniowego MK QTC
100 lat harcerstwa polskiego
2000 prefiksów
3Z400IYA  ostatni raz
3Z84NKP w grudniu
4U1AIDS z Genewy
5P15COP z Zealand Island
Awaria u VK4FW    
Belgowie na 4m
ContestRank – wyjątkowy serwis dla 
Coś dla entuzjastów EME-QSO
Czy wiesz, że
Czym jest WAC? 
Dyplom za 1000 stacji ZS
Dyplomy SARL
Falkland Islands DXpedition
Głosowanie
GS2MP co miesiąc
Hall of Fame – wyróżnienie dla ponadprzeciętnych
HNY 2010 Party – noworoczne spotkanie krótkofalowców
III Zlot Kasztelański
INSAT-1 w 2010 r.
ISS w twojej kieszeni
Jubileusz 40-lecia w eterze SP5KP
Kalendarz zawodów HF i VHF
Klub na wyspie
Koniec PLC w Manassas
Krótkofalowcy uprzywilejowani
Ku czci wynalazcy traktora
Leksykon krótkofalowca – część 1
Listopadowy TEST
Łukowskie biegi uliczne
Małe pieniądze, duża wiedza…
Maraton DEN 2009 – wyniki
Nagrody specjalne SN0HQ
NKP 2009 Award – regulamin dyplomu 
Nobel dla krótkofalowca
Nowe pasma dla LA HAMs
PC60TROLLEY
Pierwsza lekcja
Pierwszy w SP WAC
Pista w Palau
Podziemna operatownia
Polacy na Fiji – relacja z wypraw 3D2KJ i 3D2MJ
Poradnik CQ Contest – krok po kroku
Railroad Depots on the Air
Regulamin NKP 2009
Regulaminy zawodów HF
SES z Indii 
SP QRP Contest 2009 – wyniki
SP9-VHF- Contest
SPFF Hunter Award
Święte oburzenie 
To było w listopadzie
Urodziny Puerto Rico
Urodziny satelity
W CQ WW jak w futbolu – żółte i czerwone kartki  
W PGA-C PZK
WRTC-2010
Z Apollem w znaku
Zawody Grunwaldzkie 2009 – wyniki
Zawody PGA 2010 r.


15. Polskie Zabytkowe Obiekty Kolejowe.
Po programie latarniowym, wyspiarskim i przyrodniczym przyszła kolej na ... kolej, a w zasadzie na jej dworce, stacje pasażerskie, terminale towarowe, zajezdnie itp. W USA, z inicjatywy W0JRM powstał specjalny klub (RRDOTA), który podjął się koordynacji działań podobnych sobie entuzjastów pracy krótkofalarskiej z terenu obecnych i byłych terminali kolejowych na terenie USA. Temat jest rozwojowy, bo wiele obiektów kolejowych to autentyczne perełki architektoniczne, warte uwagi. W Polsce także jest sporo takich obiektów, które należałoby w taki sposób popularyzować. To również doskonała okazja do sporządzania dokumentacji fotograficznej i zachowania - chociażby w takiej postaci - pięknych, szczególnie dawnych budowli kolejowych. Taki jest zatem cel powstałej z inicjatywy Zespołu PGA i Redakcji MK QTC grupy krótkofalowców zainteresowanych Polskimi Zabytkowymi Obiektami Kolejowymi (PZOK). Wszystkich, którzy zechcieliby się włączyć do tej akcji sprosimy o kontakt z redakcją: qtc@post.pl


16. Uroczystość w Lesznie.
W dniu wczorajszym w Urzędzie miasta Leszna odbyła się uroczystość dekoracji OH PZK Panu Tomaszowi Malepszemu Prezydentowi miasta Leszna. Ze strony ZG PZK w spotkaniu uczestniczył Bogdan SP3IQ wiceprezes PZK, środowisko Leszczyńskich krótkofalowców reprezentowali kol. Ryszard SP3CUG oraz Jan SP3AMZ. Ze strony władz Leszna udział wzięli przedstawiciel Wydziału Zarządzania  Kryzysowego oraz komórka PR. 
Pan Prezydent  wniósł istotny wkład w pomoc przy organizacji Krajowych Zawodów Digi Mode (cyfrowych) organizowanych przez Ryszarda SP3CUG.
Ryszard kończy obecnie opracowanie na temat historii emisji cyfrowych w SP. 


SQ9W s.k. 22 listopada zmarł Wojtek Kędzierski SQ9W ex. SP9EWU.
Ś.P. Wojtek był do ostatniej chwili aktywny na UKF -  nadawał z Ogrodzieńca (wcześniej wiele lat pracował z Będzina - jako SP9EWU). Pogrzeb odbył się we wtorek 24 listopada 2009.
Maciek. SP9DQYTyle informacji na dzisiaj!
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,266,383 Unikalnych wizyt