PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3619 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Sprawozdanie z pobytu w Friedrichshafen
Opcje newsa
Ze świataWiesław Wysocki, SP2DX
Łącznik PZK-IARU



SPRAWOZDANIE Z POBYTU W FRIEDRICHSHAFEN PODCZAS   „HAM-RADIO 2008”


    Podczas corocznych targów sprzętu elektronicznego w Friedrichshafen („Ham-Radio 2008”) , przy okazji targów odbywają się spotkania krótkofalowców z całego świata w celu przedyskutowania aktualnych problemów technicznych i organizacyjnych krótkofalarstwa. Region 1 IARU zaprosił w br. KF-managerów poszczególnych Stowarzyszeń członkowskich oraz łaczników z IARU na tzw. nieformalne spotkanie, które zaplanowano na 29. czerwca w celu zapoznania się z najważniejszymi tematmi, które będą przedmiotem obrat Konferencji generalnej Regionu 1. IARU w Cavtat (w listopadzie br.). Ponadto w dniach 26-27. czerwca zaplanowano konferencję poświęconą łączności kryzysowej (Emergency Communications), „GAREC 2008”. [GAREC = Global Amateur Radio Emergency Conference]. W tym roku konferencja ta odbywała się pod hasłem ‘Bądź gotów”.

Do Friedrichshafen udałem się wraz z Kolegami Bogdanem Machowiakiem SP3IQ (wiceprezes PZK) i Andrzejem Wawrzynkiewiczem SP3TYC, którzy od kilku lat przygotowują i prowadzą obsługę stoiska PZK na Ham-Radio.  Na konferencję GAREC 2008 udał się własnym samochodem Kol. Marek Garwoliński SQ2GXO, który od niedawna zajmuje się  łącznością kryzysową w PZK.  Wyjechaliśmy w trójkę (SP3IQ, SP3TYC i SP2DX) z Poznania samochodem Bogdana w dniu 25.VI. i następnego dnia przedpołudniem mogłem się udać na konferencję GAREC 2008, która rozpoczęła się przedpołudniem. Szczegółowe sprawozdanie z GAREC złoży SQ2GXO, który od początku był na sali obrad. Konferencję GAREC 2008 prowadził Hans Zimmermann, F5VKP/HB9AQS, Koordynator EmComm IARU.

Spotkanie KF-managerów i tzw. „oficerów łącznikowych” z IARU odbyło się w dniu 29.VI pod przewodnictwem Colina Thomasa G3PSM, który jest Przewodniczącym HF Committee R1 ( jest też Prezesem RSGB). Spotkanie było poświęcone przede wszystkim wymianie informacji o przygotowaniach do Konferencji IARU w Cavtat oraz o aktualnych problemach krótkofalarstwa światowego.

1.    Larry Price, W4RA, prezes IARU, mówił o konieczności przygotowania się krótkofalowców do WRC 2011. Michael Owen VK3KI  oświadczył, że w Australli po wprowadzeniu licencji KF „dla początkujących” (Foundation licence) raptownie wzrosła liczba nowych licencji VK.

2.    Omawiając problemy Regionu 1., Hans Blondeel Timmerman, PB2T omówił wyniki WRC-07;  rozczarowanie brakiem zgody ITU na 5 MHz (nawet na przyszłość nie wpisano tego tematu do ‘agendy’). Starania i prace dotyczą teraz  przydziału 7,2 – 7,3 MHz, nowych częstotliwości około 137 kHz oraz uzyskania pasma 15 kHz w okolicy 500 kHz.
Na WRC-11: w punkcie 1.1 chcemy zachować wzgl. skreślić  niektóre przypisy (‘footnotes’) w Regulaminie Radiokomunikacyjnym (RR) , dotyczące pasm 160 m i 40 m;
W p. 1.6 275-300 GHz (radioastronomia) chcemy uzyskać przydział dla k-f.
W p. 1.15,  3-50 MHzniektóre służby  (studia oceanograficzne)  zamierzaja uzyskać częstotliwości kosztem k-f.
Punkt 1.19 : musimy obronić pasma amatorskie.
P. 1.23  dotyczy uzyskania pasma ok.15 kHz w zakresie 415-526,5 kHz.. na zasadach drugorzędności.
Hans PB2T został wyznaczony jako koordynator z ramienia IARU  w sprawach widma radiowego.
Od 29 marca 2009 roku (już niedługo !) pasmo 7100-7200 kHz w całości przechodzi do krótkofalowców.

3.    Bob G3PJT omówił sytuację po wprowadzeniu ujednoliconych licencji k-f. Licencje HAREC przyjęto w 28 krajach Regionu. Licencje NOVICE coraz łatwiej uzyskują zgodę na pracę na pasmach. Polska i Turcja – Administracje powinny jak najszybciej przyjąć CEPT TR. 61.01 w pełni (brakuje podpisu na nowej wersji).Sprawa się ‘ślimaczy’.

4.    Don Beattie G3BJ, Sekretarz Regionu 1 : zgłosiło się 120 delegatów z 40-tu Stowarzyszeń Regionu. Tylko 50-ciu się  zarejestrowało i zarezerwowało hotel. Zgłoszono 120 dokumentów do omówienia na Konferencji. Druga tura dokumentów (m.in. Komisji Finansów C2) będzie rozesłana w sierpniu br.  Przygotowania logistyczne są w dobrym stanie (HRS).

5.    W Cavtat nastąpi duża zmiana w obsadzie tzw. władz Regionu 1.
Larry Price W4RA (prezes IARU) oznajmił, że na posiedzeniu Komisji Administracyjnej (AC) w Konstanz przyjęto do wiadomośći, iż zakończy w maju 2009 r. prezesurę IARU. AC zaproponowało Tima Ellam’a VE6SH jako nowego Prezesa IARU i Ole LA2RR jako wiceprezydenta. Jest propozycja, aby za kilka miesięcy wybrać tych dwóch Kolegów na zaproponowane funkcje. W Cavtat Ole LA2RR przestanie być prezesem Regionu 1. IARU, a Don G3BJ przestanie być sekretarzem. Ponadto dwóch innych członków Komitetu Wykonawczego (EC) R1  tez ustąpi z pełnionych funkcji. Należy przygotować się do zgłoszenia nowych kandydatur do EC Regionu 1. PZK powinien – moim zdaniem – przygotować stanowisko w sprawie obsady tych ‘zwalnianych” stanowisk w EC.

6.    Prezes USKA omówił propozycje wprowadzenia jednych dużych zawodów     europejskich – na ten „trudny’ temat odbędzie się w Cavtat dyskusja.

7.    Przewodniczący komisji EMC, Christian Verholt OZ8CY zgłosił nowy poważny problem z PLC: w sześciu krajach dązy się do podniesienia dopuszczalnych poziomów zakłóceń spowodowanych przez emisje PLC. W sierpniu mija nowy termin zgłoszenia zastrzeżeń do tych projektów. Ogólny wniosek OZ8CY: po co nam nowe częstotliwości krótkofalowe, jeśli nie można ich używać z powodu zakłóceń ?

8.    OK1MP podał informację, że w Czechach wydano kilkadziesiąt licencji okresowych (do końca grudnia) w zakresie 70,2 do 70,3 MHz.

9.    Prezes ARRL Joel Harrison, W5ZN  informuje z Regionu 2 IARU:: Paul Rinaldo W4RI przechodzi na emeryturę – dotąd pełni funkcję sekretarza Międzynarodowego Sekretariatu IARU.

W niedzielę 29 czerwca odbylo się drugie posiedzenie HF-Group, pod przewodnictwem Colina G3PSM. Omówiono następujące tematy:

10.    Starania o uzyskanie dla k-f pasma 15 kHz wokół 500 kHz – na wniosek CEPT, a nie IARU (!). W CEPT grupa C (land mobile systems) opracowuje ten temat. W grupie C udział bierze Hans PB2T, koordynator z R1. Na razie ‘walczymy’ o zakres 495-505 kHz,  szanse są znaczne. Silna grupa krótkofalowców pracuje w Niemczech we współpracy z Administracją DL. H-F manager DARC, Ulli DK4VW jest koordynatorem tych starań.  W  R1. pracuje Grupa Robocza 500 kHz.
Na konferencji Generalnej R1 w Cavtat powinniśmy określić potrzeby krótkofalowców – w postaci dokumentu. PZK powinno poprosić UKE o zezwolenie na prowadzenie eksperymentów przy 500 kHz. Pasmo 500 kHz przydaje się doskonale w łącznościach kryzysowych (do ok. 200 km), niezaleznie od stanu jonosfery.

11.    Informacja: w ramach przygotowań do WRC-011 jest punkt 1.15 w agendzie – RADAR – w myśl propozycji będzie to  zamach na pasma amatorskie  na falach krótkich (!).

12.    Ratyfikacja postanowień z konferencji nieformalnej z Wiednia – odbędzie w się w Cavtat.

13.    Bandplan pasm krótkofalowych, głównie 40 m , do dyskusji w Cavtat. Istnieją różne, częściowo sprzeczne propozycje złozone  w postaci dokumentów konferencyjnych.

14.    Jedną z rezolucji z Wiednia była propozycja zmniejszenia ilości zawodów krótkofalowych. Propozycja USKA zmierzająca do wprowadzenia jednych zawodów Europejskich w miejsce wszystkich dotychczasowych zawodów organizowanych przez poszczególne Stowarzyszenia, spotkała sięz życzliwymi uwagami, lecz prognozuje się małą skuteczność – prawdopodobnie powstaną jeszcze jedne zawody , A DOTYCHCZASOWE POZOSTANĄ. Do omówienia w Cavtat.

Powyżej w streszczeniu przedstawiłem tematykę dyskusji prowadzonej w ramach HF-Group.

Ponadto, Ham-Radio 2008 oferowało bogaty zestaw referatów i grup dyskusyjnych na przeróżne tematy.  W dniu 27.czerwca mogłem uczestniczyć tylko w trzech z nich,

a)    Spectrum Defense (obrona widma ) – poprowadzona przez DJ9KR i DK2OM z DARC. Z referatu wynika, iż poza świetnym wyposażeniem w aparaturę pozwalającą na szybkie zidentyfikowanie ‘intruza’ w pasmach amatorskich, DK2OM i DJ9KR mają doskonałe kontakty i system współpracy z niemiecką służbą moniturującą widmo radiowe. W przypadku identyfikacji nieznanej emisji wzgl. intruza, wystarczy telefon i wymiana informacji,  a Bundes-Netzagentur występuje – w przypadku identyfikacji intruza - do właściwej administracji i problem najczęściej jest eliminowany. Gorzej w przypadku emisji z instalacji militarnych...

b)    HF bandplan – DK4VW przedstawił syntezę trzech propozycji zgloszonych w dokumentach na konferencję w Cavtat; wszystkie trzy zostały poddane szczegółowej analizie (następnego dnia powtórzono to krótko na posiedzeniu HF–Group).

c)    Referat nt. anten i ‘nieporozumień’ związanych z brakiem zrozumienia podstaw ich działania – prowadzony przez Profesora jednej z niemieckich uczelni typu Szkoła Inżynierska – niestety rozczarował (wnioski słuszne, lecz uzasadnienie beznadziejne. Nie warto podawać szczegółów, i takie referaty się zdarzają). Az się prosiło o powtórzenie modlitwy OZ3WP: “Oh Lord, please help me to keep my big mouth shut until I know  what I’m talking about”.


Sopot, lipec 2008                   Wiesław Wysocki, SP2DX

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,105,269 Unikalnych wizyt