Absolutorium (nazywane również skwitowaniem) to formalne potwierdzenie, że władze wykonawcze organizacji wywiązały się z obowiązków i dobrze zarządzały organizacją. Pozwala na ocenę pracy poszczególnych członków Prezydium ZG. Udzielenie absolutorium oznacza, że Delegaci/Delegatki uznają, iż członkowie Prezydium ZG działali zgodnie z interesem stowarzyszenia i dobrze spełniali swoje obowiązki w okresie kadencji. Absolutorium ma na celu zapewnić kontrolę członków nad zarządzaniem organizacją oraz zwiększyć przejrzystość działań władz wykonawczych. Jest to ważny element demokratycznego funkcjonowania stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.
Wniosek do Zjazdu o udzielenie absolutorium członkom Prezydium ZG PZK składa Gówna Komisja Rewizyjna, na podstawie Statutu PZK par. 26 pkt 3 lit.e):
3. Do podstawowych obowiązków Głównej Komisji Rewizyjnej należy: [...]
e) formułowanie wniosków wraz z uzasadnieniami o udzielenie absolutorium ustępującym członkom Prezydium Zarządu Głównego PZK.
Glosowanie nad absolutorium odbywa się po zapoznaniu się z raportami finansowymi, sprawozdaniami z działalności oraz innymi dokumentami, które opisują działalność w okresie kadencji. Delegaci/Delegatki głosują, aby udzielić lub odmówić absolutorium. Głosowanie jest tajne, osobno dla każdego członka Prezydium ZG PZK. Podstawą do oddania głosu ZA/PRZECIW są:
Odmowa absolutorium wyraża niezadowolenie lub nieufność wobec działań władz wykonawczych i może prowadzić do dalszych działań, takich jak zmiana składu zarządu lub przeprowadzenie audytu finansowego. Skutki organizacyjne nieudzielenia absolutorium poszczególnym członkom organu wykonawczego określone są w Statucie PZK par. 18 pkt 1:
Członkowie Prezydium Zarządu Głównego PZK, którzy nie uzyskali absolutorium [...] nie mogą kandydować do władz i organów PZK przez okres jednej kadencji.