PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3357 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

Krótkofalowcy Pomorza w akcji No More War
Opcje newsa
Z krajuDla uczczenia bohaterskiej wojny obronnej, przypomnienia głównych miejsc walk ustanowiony został Dyplom No More War. Klubowe stacje z Pomorza będą aktywne pod znakami okolicznościowymi od godziny 4:45 w dniu 1 września:

1. W dniu 1 września 1939 o godzinie 4:45 niemiecki pancernik Schleswig Holstein otworzył ogień na polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Załoga polska w liczbie ok. 180 żołnierzy wiązała walką nieprzerwanie przez 7 dni poważne siły hitlerowskie (piechota morska, oddziały SS i oddziały wojsk lądowych) zadając im duże straty (ok. kilkuset poległych, przy stratach własnych 15 zabitych). Walką związano też kilka baterii artylerii polowej i haubic, eskadry lotnictwa nurkującego i ostrzeliwujący polską placówkę pancernik Schleswig-Holstein. W uznaniu bohaterstwa i niezłomnego ducha załogi Westerplatte, dowództwo niemieckie pozwoliło Dowódcy wojsk polskich majorowi Sucharskiemu odejść do niewoli z szablą przy boku. To właśnie z koszar na Westerplatte nadano radiowy meldunek o rozpoczęciu działań wojennych II Wojny Światowej. Z pod historycznych ruin koszar na Westerplatte, wpisana w oficjalne uroczystości obchodów wybuchu II Wojny Światowej, będzie pracować stacja HF70W zorganizowana przez Trójmiejskie Stowarzyszenie Krótkofalowców SP2KDS.

2. Tczewski Klub Krótkofalowców SP2KMH pod znakiem SN70A będzie pracował z bulwaru nad Wisłą przy mostach tczewskich, na których prowadził działania wojenne 2 Batalion strzelców i które zostały wysadzone 1 września aby uniemożliwić Niemcom wjazd m.in. pociągu pancernego do Polski. Polscy żołnierze w pełni wykonali swoje zadanie. Niemcy nie zdobyli mostów, przez co brak było im dogodnego połączenia z Prusami aż do następnego roku, w którym wybudowano kilka kilometrów dalej nowy most. 2 Batalion strzelców wycofał się na pozycje Armii Pomorze, a jego żołnierze brali udział w walkach pod Bzurą i w obronie stolicy.

1. Klub Krótkofalowców Galeon SP2YWL pod znakiem SO70N będzie pracował z Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu. Hel bronił się do 1 października, kiedy to podjęto decyzję o kapitulacji. Po miesiącu zaciekłych walk zorganizowany opór stawiała jeszcze w kraju tylko Samodzielna Grupa Operacyjna Polesie. 2 października na Hel wkroczyły wojska niemieckie. Tym samym zakończyła się kampania wrześniowa nad Bałtykiem. Samotnie walczący półwysep nie miał najmniejszych szans na przezwyciężenie sił agresora.
--
Vy 73!
Marcin SQ2BXI
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,464,158 Unikalnych wizyt