PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3357 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 5
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK 18/24 z dnia 01.05.2024
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 18/2024 z dnia 01 maja 2024 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl /.

1 maja 2004 roku -przystąpienie Polski do Unii Europejskiej

W dniu w którym nadajemy ten komunikat Polska oraz 9 innych krajów obchodzi 20 lecie przystąpienia do Unii Europejskiej. Unia z 15 stała się 25. To była znaczna zmiana zarówno dla samej Unii jak i jej nowych członków.
Przystąpienie Polski do UE miało i ma także znaczenie dla sektora NGO czyli organizacji pozarządowych. Na różnych etapach od początkowych negocjacji po wejście do UE wprowadzono szereg zmian i przepisów prawa dotyczących sektora społecznego. Jednym z najważniejszych jest Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie dająca stowarzyszeniom i fundacjom spełniającym kryteria OPP możliwość przejrzystego finansowania. Piszę tylko o nas, przecież przez te 20 Polska stała się zupełnie innym krajem, a my zostaliśmy obywatelami Europy.

Świętujmy więc ten dzień.

Prezydium ZG PZK


I. Sprawy organizacyjne

1. XXVII Krajowy Zjazd Delegatów PZK

W dniach 11-12 maja br. odbędzie się XXVII KZD PZK. Podstawą prawną zwołania KZD jest Uchwała ZG PZK z 23 marca br. o poniższej treści:
"Zarząd Główny PZK na wniosek Prezydium ZG PZK na podstawie § 14 pkt 5 Statutu PZK zwołuje XXVII Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Krótkofalowców na dzień 11 maja 2024 roku godzina 10.00.
Krajowy Zjazd Delegatów PZK odbędzie się w Ośrodku "Kolumna Park" ul. Hotelowa 1, 95-082 Przygoń (k. Łasku)".

Wszystkie informacje bieżące dot. Zjazdu znajdują się na oficjalnej stronie Zjazdu pod adresem: https://pzk.org.pl/kzd2024/index.php .
W Zjeździe weźmie udział 49 delegatów z 30 Oddziałów Terenowych PZK.
Na Zjazd delegatów nie wybrały: Podkarpacki OT PZK (OT-05), Krakowski OT PZK (OT-10) oraz Białostocki OT PZK (OT-17).
Poza delegatami w Zjeździe wezmą udział członkowie ustępującego prezydium ZG PZK, Głównej Komisji Rewizyjnej, Prezesi klubów ogólnopolskich PZK, zaproszeni goście oraz obsługa techniczna Zjazdu. W sumie przez cały czas trwania Zjazdu będzie w nim uczestniczyło 61 osób, nie licząc tych, którzy przyjadą na kilka godzin w dniu 11 maja br.
Delegaci poza udzieleniem lub nie udzieleniem absolutorium ustępującym członkom Prezydium, zajmą się proponowanymi przez Komisję Statutową zmianami w Statucie PZK, a jest ich ok 30 i pełna informacja o nich znajduje się na ww. stronie KZD. Ponieważ Zjazd jest Zjazdem Sprawozdawczo-Wyborczym to oczywistym jest, że wybierze on nowy skład Prezydium ZG PZK oraz GKR na kadencję 2024-2028. Obecnie wstępnie zgłoszonych kandydatów do prezydium ZG PZK jest dziewięcioro:

1. Dorota SQ3TGY
2. Jakub SP7Y
3. Tomasz SP5RT
4. Tomasz SQ5T
5. Krzysztof SP5E
6. Marcin SP6MI
7. Wojciech SP3U
8. Cezary SQ5CKZ
9. Waldemar 3Z6AEF

W niedziele o godz. 19.00 odbywają się cykliczne spotkania delegatów na XXVII KZD z kandydatami do władz PZK.

Info. Piotr SP2JMR


II Wydarzenia

2. ŁOŚ 2024

Jubileuszowe XX Ogólnopolskie Spotkanie Krótkofalowców ŁOŚ 2024, odbędzie się już za nieco ponad 3 tygodnie, a dokładnie za 22 dni, bo 24-26 maja br. Jak zwykle na górce "Papierkowej" we wsi Jaworzno w gminie Rudniki.
Organizatorzy tegorocznego spotkania piszą na łosiowej stronie: https://www.losnapograniczu.pl/:
"Nie wypada tam nie być, tym bardziej, że jak zawsze zamówione są: słoneczna pogoda, sprawdzony catering z dobrym jedzeniem i różnymi napojami oraz ciekawy program. Zadbaliśmy też o czystość i teren spotkania - jest dokładnie posprzątany. Mamy nadzieję zostawić to miejsce równie czyste jak zastaliśmy i dla tego organizatorzy posiadają każdą ilość worków na śmieci, które czekają w naszym namiocie.
Przeciwdziałając różnym sytuacjom bardzo dokładnie sprawdzimy identyfikatory każdego uczestnika, które będą dostępne w sekretariacie na wjeździe. Wszyscy dobrze wiemy dlaczego tak musi być. Nieprzewidywalne zdarzenia zmuszają nas do ciągłych zmian w programie imprezy, który mimo wszystko zapowiada się bardzo ciekawie, a nawet zawiera militarne niespodzianki.
Na terenie spotkania można pozostawać jak długo dusza zapragnie i czas pozwoli. To nadal nasza krótkofalarska ziemia, a anten zmieści się tam dużo.
Wszystko co robimy przy organizacji tej imprezy ma spowodować uśmiech na twarzach uczestników, niezapomniane wrażenia i odpoczynek od codzienności. Życzymy przyjemnego pobytu.

Organizatorzy:

PZK i zespół krótkofalowców z SP7KED i SP9KDA"

3. Wizyta u Dowódcy 13. Brygady WOT w Katowicach

23 kwietnia br. w towarzystwie Krzysztofa SP7WME odbyłem spotkanie z nowym Dowódcą 13. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Katowicach pułkownikiem Pawłem Piątkowskim. W czasie spotkania omówiliśmy sprawę kontynuacji dalszej owocnej współpracy pomiędzy Polskim Związkiem Krótkofalowców a WOT, gdzie rola 13. Brygady WOT jest dla PZK nieoceniona. Od lat żołnierze tej Brygady wspierają coroczne ogólnopolskie spotkania integracyjne rŁOŚr1; w Jaworznie koło Wielunia, zapewniając między innymi energię elektryczną. Również i w tym roku żołnierze tej Brygady będą na ŁOŚ. W czasie tego spotkania była okazja wręczenia Panu Pułkownikowi proporczyka PZK.

Info. Tadeusz SP9HQJ

4. Integracyjne spotkanie Żuławskiego OT PZK

Oddziałowe spotkania integracyjne cieszą się dobrą frekwencją.
Zgodnie z oczekiwaniami Kolegów, podczas zebrania zarządu OT-16 PZK w
Starogardzie Gdańskim, ustalono zorganizowanie takiego spotkania na
wiosnę. A zatem Zarząd OT-16 PZK zaprasza członków OT-16 i sympatyków
krótkofalarstwa na Spotkanie Wiosenne 2024.
Termin:
11.05.2024 w godzinach 10:00-14:00.
Miejsce:
Teren u Kolegi Andrzeja SP2AND, ul. Dworcowa 37, 83-210 Bytonia.
Jest miejsce na ognisko, dostęp do prądu i wody (kawa i herbata będzie). Wzbogaceniem spotkania może być giełda elektroniki oraz prezentacje posiadanego sprzętu i oprogramowania stosowanego w działalności radioamatorskiej i krótkofalarskiej.
Prosimy Kolegów o promowanie na spotkaniu własnych rozwiązań konstruktorskich i operatorskich, mogących być inspiracją dla innych.
Dla chętnych będzie możliwość zwiedzenia za niewielką opłatą Muzeum PRL w Zblewie.
Zachęcamy serdecznie do licznego udziału w spotkaniu.

Zarząd OT-16 PZK
Pozdrawiam Piotr Krupski SQ4MIK sekretarz OT-16 PZK
telefon: +48 720 097 713, e-mail: sq4mik@gmail.com.

Informacje szersze z opisem dojazdu i mapką dostępne są na www OT-16 PZK: https://ot16.pzk.org.pl.

III. Sport

5. Wiadomości nie tylko DX-owe

5X - Uganda: Jack, NP2OR jest aktywny od 20 kwietnia jako 5X3L z Kayabwe przy linii równika. QSL via OQRS. Szczegóły aktywności są publikowane na: https://hamradiosafari.blogspot.com/.

9X - Rwanda: Harold, DF2WO będzie ponownie aktywny jako 9X2AW z Rwandy od 2 do 17 maja. QSL via OQRS M0OXO.

EA - Hiszpania: Z okazji 75. rocznicy Unión de Radioaficionados Españoles (URE), hiszpańscy krótkofalowcy mogą zamienić swój normalny prefiks od 1 do 31 maja na:
 stacje EA mogą używać AO#75,
 stacje EB mogą używać AN#75,
 stacje EC mogą używać AM#75,
gdzie "#" to cyfra ich okręgu wywoławczego. Na przykład, EA1FMJ będzie używać AO175FMJ, EC5BUH będzie używać AM575BUH, EB7KA będzie używać AN775KA.

EA - Hiszpania: Federación Digital EA ponownie będzie używać znaków okolicznościowych AO1EU, AO2EU, AO3EU, AO4EU, AO5EU, AO6EU, AO7EU, AO8EU i AO9EU w dniach od 3 do 12 maja, aby uczcić Dzień Europy, rocznicę Deklaracji Schumana 9 maja 1950 r., która przyczyniła się do powstania Unii Europejskiej. QSL bezpośrednio do EA3RKF. Szczegóły na https://www.fediea.org/eudota/.

F - Francja: Stacja okolicznościowa TM13JO będzie aktywna od 8 do 15 maja w związku z przekazaniem Zimowej Sztafety Olimpijskiej Paryż 2024 przez francuski departament Bouche du Rhone. QSL via F5SDD. Inne aktywności będą pod znakami TM83JO z departamentu Var (8-12 maja) i TM04JO z departamentu Alpes-de-Haute-Provence. QSL zgodnie z instrukcjami operatorów. W kolejnych tygodniach będą aktywne inne stacje przybycia sztafety do Paryża 26 lipca. Członkowie F5KPO organizują "Wyzwanie Sztafety Olimpijskiej". Do zdobycia dyplom. Szczegóły na https://www.qrz.com/db/TM00JO oraz https://www.oly24.fr/awardform.html.

FO - Francuska Polinezja: Hiroyuki, JI1JKW jest aktywny w stylu wakacyjnym jako FO/JI1JKW z Bora Bora OC-067 do 30 kwietnia. QSL via znak domowy.

JW - Svalbard: Knut, LA9DSA będzie aktywny jako JW9DSA od 29 kwietnia do 5 maja. QSL tylko LoTW lub eQSL.

OE - Austria: Sylvia, OE5YYN będzie aktywna jako OE20SOTA od 1 maja do 31 października, aby uczcić 20. rocznicę przystąpienia Austrii do programu Summits on the Air. Do zdobycia dyplom https://www.qrz.com/db/OE20SOTA.

OK - Czechy: Szesnaście specjalnych stacji reprezentujących drużyny uczestniczące w 87. Mistrzostwach Świata w Hokeju na Lodzie, które odbędą się w Czechach (10-26 maja), będzie aktywnych od 27 kwietnia do 26 maja: OL87DL, OL87F, OL87G, OL87HB, OL87LA, OL87OE, OL87OH, OL87OK, OL87OM, OL87OZ, OL87SM, OL87SP, OL87UN, OL87VE, OL87W i OL87YL.

QSL via LoTW i eQSL, karty papierowe nie będą wydawane, ale do zdobycia są 3 dyplomy. Szczegóły na https://ol87whc.cz/.

ON - Belgia: Członkowie Klubu Radio Durnal ON4CRD będą aktywni jako OR90AL od 1 do 31 maja. Specjalny znak upamiętnia 90 lat od śmierci Alberta I, króla Belgów, który zmarł w wypadku górskim w wieku 58 lat. QSL przez biuro.

OX - Grenlandia: Bo, OZ1DJJ będzie ponownie aktywny jako OX3LX z Grenlandii od 26 kwietnia do 9 maja. Usłyszymy go m.in. z Kangerlussuaq (kwadrat GP60), Nuuk (kwadrat GP44) i Paamiut (kwadrat GP51). QSL via OZ0J.

SP - Polska: Z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO, od 1 maja do 31 sierpnia będzie aktywna stacja okolicznościowa HF25NATO. Do zdobycia dyplom https://hf25nato.spaward.pl.
Jest tylko 100 "limitowanych kart QSL" zostanie rozdystrybuowanych w kolejności zgłoszeń OQRS via ClubLog.

XE - Meksyk: Stacja okolicznościowa 6E0RM będzie aktywna od 17 do 26 maja podczas 10. edycji Rajdu Maya w Meksyku. Aktywność w paśmie od 40 do 6 metrów z Meridy (17-18 maja, kwadraty EL50, EL51, EL40), Campeche (19 maja, kwadrat EK49), Uxmal (20-21 maja, kwadrat EL50), Valladolid (22-23 maja, kwadrat EL50) oraz Cancun (24-26 maja, kwadrat EL61). QSL via LoTW.

Bavarian Contest Club organizuje zawody MRAI - DL6RAI Memorial Contest https://www.bavarian-contest-club.de/2024/04/mrai-dl6rai-memorial-contest/
Bernhard "Ben" Buettner, DL6RAI zmarł tragicznie na Arubie 18 maja 2023 roku podczas prac na maszcie stacji P44X.

Zawody 4 - 5 maja 2024 r. ARI Contest:
https://www.ari.it/contest-hf/ari-international.html.

Pozdrawiam Adam SQ9S


6. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

II Próby Subregionalne IARU all band, 4-5 maja 2024, godz. 14:00-14:00 UTC, organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie PK UKF/PZK pod patronatem IARU.
Regulamin zawodów IARU R1 można znaleźć w kalendarzu zawodów PK UKF pod adresem: https://pk-ukf.pl/kalendarz-zawodow-2022/.
Dzienniki należy wysłać poprzez stronę o adresie organizatora (Stowarzyszenie PK UKF) http://vhfcontests.pk-ukf.pl/?month=3 oraz do patrona (IARU), na adres https://iaru.oevsv.at/v_upld/prg_list.php?reset=1&PHPSESSID=mi653ifroq0459ri1rep91fn95.
Uwaga: Na stronie PK UKF uruchomiona będzie funkcja pod nazwą "Kto i skąd będzie QRV". Bezpośredni link:
https://pk-ukf.pl/zawody/kalendarz-zawodow-vhf-uhf-shf/kto-i-skad-bedzie-qrv/.

SPAC 144 MHz to zawody aktywności UKF i odbędą się we wtorek, 7 maja 2024, godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
Wszystkie zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę o adresie:
http://spac.pk-ukf.pl/.

UHF FT8 Activity to zawody aktywności FT8 w paśmie 432 MHz, środa 8 maja 2024, godz. 17:00-21:00 UTC, organizator Stowarzyszenie BANAT (YO). Regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.

SPAC 50 MHz to zawody aktywności UKF odbędą się w czwartek 9 maja 2024, godz. 17:00 - 21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
Wszystkie zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę o adresie:
http://spac.pk-ukf.pl/.

73, Stanisław SQ2EEQ

IV Różne

7. Alfabet Morse'a może dać wolność

Dla niektórych osób CW to coś znacznie więcej niż pasja - to wolność. Alfabet Morse'a otworzył świat programistce Tanii Finlayson. Pracowała nad tym, aby był dostępny dla wszystkich. Gorąco zachęcam do obejrzenia krótkiego, niespełna 3 minutowego filmu: https://www.youtube.com/watch?v=Oc_QMQ4QHcw .
Biorąc sobie do serca przesłanie Tani, projektanci gier, programiści oraz dzieci spotkali się na hackathonie. Korzystając z Hello Morse stworzyli prototypy gier, dzięki którym nauka alfabetu Morse'a jest prosta i przyjemna. Uczestnicy przesłali swoje projekty na tę stronę: https://experiments.withgoogle.com/collection/morse. Eksperymenty obejmują ich gry, a także inne przykłady typu open source, które pomogą każdemu chętnemu rozpocząć pracę z własnymi aplikacjami opartymi na alfabecie Morse'a.
Może te zasoby zainspirują naszych czytelników do zaangażowania się w tą społeczność... - tworzenia własnych projektów, ułatwień dostępu i dzielenia się nimi.

Info. Krzysztof SP5E

8. Nauka z Google

Jeśli znasz podstawy angielskiego, to możesz spróbować swoich sił w nauce CW również na stronie https://morse.withgoogle.com/learn/ . Otwórz link na komputerze. Nauka opiera się na prostych skojarzeniach. Przykład: to oczy symbolu insekta pojawiającego się na ekranie. W trakcie nauki myszka będzie kluczem.

Info. Krzysztof SP5E

9. M17: Remote Radio Unit

Projekt M17 nie zwalnia tempa. W ostatnich dniach pojawiło się nowe nagranie Wojtka SP5WWP. Zainteresowanych zachęcam do obejrzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=4kqouPQRBcw i śledzenia projektu na: https://discord.gg/G8zGphypf6.

Info. Krzysztof SP5E

10. VarAC jest już po polsku

Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu i wytrwałości kolegi Marka SP5ISZ z Warszawy. Wersje 9.1.0 znajdziecie na: https://www.varac-hamradio.com/ . Markowi dziękujemy i gratulujemy!
Jeśli macie propozycje innych programów, które warto przetłumaczyć społecznie, to koniecznie napiszcie do Redakcji.

Info. Krzysztof SP5E


11. Radiostacja SP0PZK

Od najdawniejszych pamiętanych lub znanych przeze mnie czasów Polski Związek Krótkofalowców miał swoją centralną radiostację. Kiedyś była to stacja aktywna pod znakiem wywoławczym SP5PZK, później SP3PZK i wreszcie od 2000 roku SP0PZK. Przed 2000 rokiem stacja ta służyła prawie wyłącznie do nadawania Radiowego Biuletynu informacyjnego, a później Komunikatów ZG PZK. Wraz z członkami Prezydium ZG PZK kadencji 2000-2004 postanowiliśmy to zmienić. Centralna radiostacja PZK wg naszych założeń poza nadawaniem Komunikatów, miała być słyszana w zawodach, a w SP DX Conteście w szczególności. Miała też wspierać zespół SN0HQ i uczestniczyć w akcjach dyplomowych, a przede wszystkim promować PZK.
W 2000 roku wyposażenie stacji stanowił TS-140 i ok. 500 Wat PA konstrukcji Władka SP9KZ (SK). Anteny to inverted V na 40 i 80 m. Umożliwiało to nadawanie Komunikatów sekretariatu ZG PZK oraz ograniczony udział w zawodach.
Kolejny etap to przeniesienie mojej prywatnej anteny TH5Mk2 HyGain wraz z masztem i rotorem Yaesu G1000 SDX na budynek w którym mieścił się sekretariat ZG PZK, księgowość PZK i CB QSL PZK, a do pomieszczenia radiostacji wykonanego przeze mnie ok. 1500 W wzmacniacza.
Na stacji SP0PZK pracował także mój prywatny TRX TS-850 SAT, zawiesiliśmy wtedy dodatkowo inv. V na 160 m.
W 2002 roku wygraliśmy w SP DX Conteście zasponsorowany przez Kazika SP2FAX TRX FT-1000Mark-v Field. Od tego czasu SP0PZK zaczęło być średnią stacją umożliwiającą suport SN0HQ, zaistnienie w dużych zawodach etc.
Ktoś może zapytać: dlaczego taka rfilozofiar1; SP0PZK?
To dla nas było oczywiste: w ten sposób ponieważ jesteśmy związkiem krótkofalowców, a nie hodowców gołębi pocztowych lub filatelistów - niczego nie ujmując tym organizacjomr30;
Sytuacja wróciła prawie do stanu z 2000 roku po przeprowadzce w 2021 roku, kiedy to moja antena HyGain okazała się nierozbieralna z powodu korozji i odkształceń, a maszt antenowy pęknięty. To wszystko nie nadawało się już do dalszej eksploatacjir30; - antena pracowała w sumie 29 lat z czego 20 dla SP0PZK.
Powstało więc pytanie co dalej?
Ciąg dalszy tej historii w następnym Komunikacie.

Info. Piotr SP2JMR
___________________________________________________________________

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Tadeuszowi SP9HQJ, Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Piotrowi SQ4MIK, zespołom klubów SP7KED i SP9KDA,

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.


Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz

*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.
Redakcja Komunikatów PZK.

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,466,269 Unikalnych wizyt