PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3434 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Akcja Dypolomowa "I Powstanie Śląskie"
Opcje newsa
Dyplomy PZKAKCJA DYPLOMOWA " I Powstanie Śląskie"


"KU CHWALE TYM, KTÓRZY PRZELEWAJĄC WŁASNĄ KREW W WALKACH O POWRÓT GÓRNEGO ŚLĄSKA DO MACIERZY NIE WAHALI SIĘ ZŁOŻYĆ W OFIERZE SWEGO ŻYCIA."

W celu upamiętnienia tych historycznych wydarzeń, z inicjatywy Śląskiego Oddziału Terenowego PZK w Katowicach, przy współudziale Rybnickiego Oddziału Terenowego PZK w Pszowie, Klubu Ligi Obrony Kraju SP9KDU w Tarnowskich Górach, HKŁ Śląskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego - SP9ZHP oraz Harcerskiego Klubu Łączności SP9ZHR organizowana jest od 15 sierpnia (00:00 UTC) do 15 września 2019 r. (23:59 UTC) krótkofalarska akcja dyplomowa pod nazwą: "I Powstanie Śląskie".

Akcja polega na nawiązaniu w tym okresie łączności z następującymi stacjami okolicznościowymi:
3Z1919PS, QSL via OT-06
HF1919PS, QSL via OT-29
SN1919PS, QSL via OT-06
SO1919PS, QSL via OT-29
SP1919PS, QSL via OT-06
SQ1919PS. QSL via OT-31

Pełny tekst Regulaminu i dalsze informacje na temat powstań śląskich znajduje się na stronie:
http://pzk.katowice.pl/index.php?news&nid=131

"I POWSTANIE ŚLĄSKIE" - Akcja dyplomowa

KU CHWALE TYM, KTÓRZY PRZELEWAJĄC WŁASNĄ KREW W WALKACH O POWRÓT GÓRNEGO ŚLĄSKA DO MACIERZY NIE WAHALI SIĘ ZŁOŻYĆ W OFIERZE SWEGO ŻYCIA.

Krótkofalarska akcja dyplomowa "I Powstanie Śląskie", nawiązuje do ustanowionego przez Sejm RP Roku Powstań Śląskich, a przez Sejmik Województwa Śląskiego - Roku Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego, i ma na celu propagowanie najistotniejszych zagadnień i wydarzeń związanych z Powstaniami Śląskimi. W tym roku mija 100 lat od wybuchu I Powstania Śląskiego. Powstanie to pod wodzą Alfonsa Zgrzebnioka wybuchło samorzutnie 16 sierpnia 1919 r. w związku z aresztowaniem śląskich przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska i niezadowoleniem ludności polskiej z terroru i represji niemieckich. Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była masakra górników z kopalni "Mysłowice", którzy domagali się zaległych wypłat. Kiedy 15 sierpnia 1919 r. tłum wtargnął przez bramę, niemieckie wojsko otworzyło ogień. Zginęło wtedy siedmiu górników, dwie kobiety i trzynastoletni chłopiec. Powstanie objęło głównie ówczesne powiaty: pszczyński, rybnicki oraz część okręgu przemysłowego. Powstanie stłumione zostało przez Niemców do 26 sierpnia 1919 r. Rząd Polski, który był zaangażowany militarnie w wojnę polsko-bolszewicką, nie mógł wesprzeć tego powstania. Nieprzygotowane organizacyjnie powstanie nie zaskończyło się sukcesem, zwróciło jednak uwagę międzynarodowej społeczności na sprawę Śląska. Pod jej naciskiem Niemcy ogłosili amnestię dla uczestników powstania.

W celu upamiętnienia tych historycznych wydarzeń, z inicjatywy Śląskiego Oddziału Terenowego PZK w Katowicach, przy współudziale Rybnickiego Oddziału Terenowego PZK w Pszowie, Klubu Ligi Obrony Kraju SP9KDU w Tarnowskich Górach, HKŁ Śląskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego - SP9ZHP oraz Harcerskiego Klubu Łączności SP9ZHR organizowana jest od 15 sierpnia (00:00 UTC) do 15 września 2019 r. (23:59 UTC)
krótkofalarska akcja dyplomowa pod nazwą: "I Powstanie Śląskie".

Akcja polega na nawiązaniu w tym okresie łączności z następującymi stacjami okolicznościowymi:
3Z1919PS, HF1919PS, SN1919PS, SO1919PS, SP1919PS, SQ1919PS. Każda z tych stacji przyznaje do dyplomu po 15 pkt.
Stacje z powiatów, na terenie których toczyły się wtedy walki /wg SPPA/: CY, EM, ET, IK, KB, MF, MW, PY, RB, RN, RS, TG, TY, WV, YT - przyznają po 5 pkt.

Punkty są przydzielane za łączności ze stacjami okolicznościowymi oraz pozostałymi stacjami przydzielającymi punkty. Łączność z daną stacją jest punktowana tylko jeden raz bez względu na pasmo i emisję.
Aby uzyskać dyplom okolicznościowy wymagane jest uzyskanie dla:
- stacje z SP co najmniej 100 pkt.
- stacje EU /bez SP/ - 60 pkt
- pozostałe stacje - 30 pkt.
Dyplomy w wersji elektronicznej do pobrania na stronie logSp: https://logsp.pzk.org.pl/a/ps1919
Stacje przydzielające punkty do dyplomu proszone są o przesyłanie wszystkich swoich logów za ten okres na bieżąco na platformę "logSp". Zapewni to sprawne wydawanie dyplomu. Koordynatorem akcji jest Marek SP9HTY - sp9hty@interia.pl


Więcej informacji o powstaniu na stronie: http://www.muzeumpowstanslaskich.pl/historia/powstania-slaskie/

* Powstania śląskie były to trzy konflikty zbrojne na Górnym Śląsku, które miały miejsce w latach 1919 - 1921 między ludnością polską i niemiecką. Odbyły się one w okresie formowania się Państwa Polskiego po zakończeniu I wojny światowej. I Powstanie Śląskie
- od 16 sierpnia do 24 sierpnia 1919 r. II Powstanie Śląskie - od 19/20 sierpnia do 25 sierpnia 1920 r. III Powstanie Śląskie - od 2/3 maja (już po plebiscycie) do 5 lipca1921 r.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstania_%C5%9Bl%C4%85skie#II_powstanie_%C5%9Bl%C4%85skie.
W związku z tym, rozważana jest opcja kontynuowania akcji dyplomowej w kolejnych
Dwóch edycjach, z okazji setnej rocznicy każdego z powstao ( w roku 2020 i 2021) przez miesiąc czasu. W 2020 r. - od 15 sierpnia do 15 września a w 2021 r. - od 1 maja do 31 maja.
W imieniu organizatorów zapraszam do udziału w tej akcji dyplomowej.

Marek SP9HTY
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ3TGY |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

72,336,383 Unikalnych wizyt