PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3355 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 12
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 16/2018 z dnia 18.04.2018
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 16/2018 z dnia 18 kwietnia 2018 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Poniżej informacje i ciekawostki z ostatniego okresu.

Światowy Dzień Krótkofalowca czyli World Amateur Radio Day (WARD)

Jak co roku w dniu 18 kwietnia krótkofalowcy z całego świata mają swoje święto.
Obchodzimy je już po raz 93 ponieważ 18 kwietnia 1925 roku w Paryżu powstała międzynarodowa organizacja zrzeszająca stowarzyszenia krótkofalarskie z całego świata czyli IARU (International Amateur Radio Union) - Międzynarodowy Związek Radioamatorski. Jak wiemy polska delegacja odegrała znaczącą rolę w jego powstaniu.
Jest to dzień, w którym krótkofalowcy z całego świata składają sobie życzenia.
Z tej okazji Prezydium ZG PZK życzy wszystkim krótkofalowcom z SP zdrowia, pomyślności i sukcesów w uprawianiu naszego pięknego hobby

Prezydium ZG PZK

1. Poszukujemy...

W związku z "niedoborami kadrowymi" funkcyjnych PZK, wakatami managerów PZK, faktycznymi i zapowiadanymi rezygnacjami z funkcji nieustannie poszukujemy osób, które zechcą zająć się wybranymi działaniami społecznymi na rzecz swoich Koleżanek i Kolegów- nie tylko członków naszego stowarzyszenia.
Aktualnie poszukujemy:
- Redaktora Naczelnego i korespondentów miesięcznika "Krótkofalowiec Polski"
- Redaktora Biuletynu Informacyjnego PZK (newslettera)
- Redaktora Portalu PZK
- współpracowników Redakcji dwutygodnika "Propagacja"
- Administratora Ewidencji Członkowskiej OSEC
- Administratora Systemów Informatycznych PZK
- współpracowników Cyfrowego Archiwum Krótkofalarstwa Polskiego
- QTH Managera PZK (obsługa Polskiego Callbooka)

Ponadto potrzebna jest wszelka pomoc osób znających się na programowaniu: front- i backendu stron internetowych, oprogramowania na komputery stacjonarne, a także aplikacji mobilnych (na tablety, smartfony).
Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy mają nie tylko wspaniałe pomysły i dobre rady, ale przede wszystkim chęci do pracy społecznej, systematycznej działalności na rzecz swojego Związku i są w stanie podjąć konkretne wyzwania. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje współpracy, w każdym wymiarze czasowym i merytorycznym.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt na adres prezydium@pzk.org.pl, bądź z dowolnym członkiem Prezydium ZG PZK (https://pzk.org.pl/readarticle.php?article_id=4 ) dla ustalenia szczegółów i warunków współpracy.
Prosimy nie traktować tego jako "konkursu na stanowisko", ale jako propozycję dla tych wszystkich, którzy chcą coś zrobić nie tylko dla siebie i swojego hobby, ale także dla dobra Koleżanek i Kolegów - radioamatorów, krótkofalowców, hobbystów amatorskiej radiokomunikacji.
Waldemar Sznajder, 3Z6AEF Prezes PZK

2. Zakończenie okresu składkowego za I półrocze 2018 r.

Zgodnie z regulaminem opłacania składek w dniu 14 kwietnia br. zakończył się okres opłacania składek za I półrocze 2018 roku.

W dniu 30 kwietnia br. nastąpi automatyczny reset systemu OSEC.

Poniżej przedstawiam statystyki członkowskie z dnia dzisiejszego tj. 17 kwietnia 2018 r.:

Członkowie zwyczajni: 2893 (-347)
Członkowie zwyczajni od 71 roku życia: 410 (+45)
Członkowie zwyczajni do 20 roku życia: 54 (-1)
Członkowie zwyczajni do 26 roku życia: 43 (+3)
SWL: 156 (-35)
Członkowie wspomagający: 51 (-30)
Członkowie honorowi: 5 (-2)

Razem: 3612 członków, co stanowi 90,78% (- 367) członków z tego samego okresu roku ubiegłego.

Na dzień dzisiejszy w kilku Oddziałach Terenowych widnieją listy OSEC, nie przesłane jeszcze do ZG, tak więc statystyka członkowska jeszcze się zmieni.

Vy73! Marek Suwalski SP5LS
Skarbnik PZK

3. Po SP-DX Conteście 2018

Koordynator PZK ds. Sportu, Spike SP9NJ, pragnie serdecznie podziękować wszystkim zawodnikom tegorocznego SP DX Contestu za udział. Ponadto podziękowania należą się konsultantom pomocnym przy tworzeniu nowej strony i robota zawodów.

Dotychczas wpłynęło ponad 1700 logów*, a wszystkie logi przesłane mailem są ładowane na bieżąco. Około 80% zawodników poradziło sobie z wysyłką nowym sposobem, za co jestem Im bardzo wdzięczny. Pozostali mają pół roku na zdobycie takiej umiejętności. Ilość logów nieprawidłowych w stopniu uniemożliwiającym automatyczną naprawę jest na szczęście również znikoma.

Przed zakończeniem terminu nadsyłania logów (30.04.2018 r.) zostanie rozesłane przypomnienie, aby sprawdzić poprawność danych, a w szczególności kategorii klasyfikacyjnej.

Publikacja wyników SP-DX Contest 2018 planowana jest na początek maja. Do tego czasu zapraszam do odwiedzania strony w celu śledzenia nowości oraz przesyłania własnych pomysłów i propozycji dalszego jej uatrakcyjnienia.

Spike SP9NJ, Koordynator PZK ds Sportu

*Stan realizacji przysyłania logów z dnia 18.04.2018, godz. 22:45 - 1787 logów, w tym logów SP: 666, logów stacji zagranicznych: 1121.

Portal SP-DX Contest

4. Mistrzostwa Świata IARU (IARU HF Championship)- czyli start SN0HQ w 2018 r.

Dopiero co przeminęła akcja mobilizacji naszych stacji związana z tegorocznym SP DX Contestem, a już zbliża się kolejna, będąca rzeczywistym testem sprawności naszego środowiska krótkofalarskiego. W drugi weekend lipca jak co roku odbywają się Mistrzostwa Świata IARU. Równocześnie z nimi odbywa się swoista "Olimpiada Krótkofalarska" czyli WRTC, o której pisał już Wiesiek SP1EG kilka komunikatów temu, a o której można będzie przeczytać w majowym numerze Świata Radio.
W IARU HF CH. Polskę reprezentuje zespół stacji znakomicie wyposażonych i obsadzonych przez "śmietankę" polskich operatorów. W latach minionych start był trzykrotnie uwieńczony miejscem w pierwszej trójce czyli na tzw. "pudle". Jak będzie w tym roku? To zależy nie tylko od super stacji lecz także od mobilizacji wszystkich krótkofalowców SP. Są to jedyne zawody, w których łączność z własnymi stacjami daje punkty.
W związku z tym zapraszamy wszystkich, którzy maja dostęp do radiostacji o udział w tych zawodach i do nawiązywania łączności ze stacją SN0HQ na jak największej ilości pasm.
Szansa na miejsce "na pudle" jest niewielka w związku z "dołkiem" propagacyjnym oraz b. silną konkurencją, która w pierwszej dekadzie bieżącego stulecia po prostu się nie liczyła. Mimo tych przeciwności nasz zespół startujący pod kierownictwem Kapitana zespołu SN0HQ Włodka SP6EQZ wspieranego przez koordynatora Kazika SP2FAX uczyni wszystko by w 100 rocznicę odzyskania przez Polską niepodległości zająć miejsce w pierwszej trójce. Oczywiście bez Waszego wsparcia sami tego nie zrobimy.

O mistrzostwach IARU i stacji SN0HQ będziemy jeszcze pisać i przypominać.

Piotr SP2JMR członek zespołu SN0HQ

5. Po 57 Zjeździe PK UKF

W dniu 14 kwietnia w pięknym zajeździe w Fojutowie odbył się 57 zjazd stowarzyszenia PK UKF (obecnie Stowarzyszenia Miłośników Łączności na Falach Ultrakrótkich). W zjeździe wzięło udział 24 na 49 członków stowarzyszenia. Zjazd zatwierdził sprawozdanie finansowe za 2017 rok. Po za tym tematyka Zjazdu skoncentrowała się na sprawach regulaminów zawodów i współzawodnictw oraz regulaminu PK UKF.
Uroczystym akcentem Zjazdu było wręczenie przyznanej po raz pierwszy "Nagrody im. Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB za Zasługi dla Rozwoju UKF". Nagroda była uchwalona już wcześniej, ale dopiero wybrana na 56 Zjeździe PK UKF Kapituła Nagrody dokonała z pośród wielu kandydatów wyboru osoby, której miałem zaszczyt wręczyć statuę nagrody. Zdaniem Kapituły krótkofalowcem wyróżnionym w 2018 roku został Andrzej Matuszny SP6JLW. Poniżej zamieszczam tekst aktu nadania nagrody:

Nagroda im. Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB edycja 2018 r.

Kapituła Nagrody Im Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB za zasługi dla Rozwoju UKF przyznaje Nagrodę w roku 2018 Kol. Andrzejowi Matusznemu SP6JLW.
Andrzej Matuszny SP6JLW od ponad 40 lat rozwija technikę UKF, VHF oraz technikę prowadzenia łączności na falach ultrakrótkich, a także na zakresach mikrofalowych. Po za nurtem sportowym o którym świadczą załączone wyniki wniósł On ogromny wkład w rozwój UKF poprzez budowę unikatowych urządzeń oraz systemów antenowych. Kol. A. Matuszny osiągnął najwyższy światowy poziom w łącznościach Ziemia -Księżyc -Ziemia czyli EME, czego potwierdzeniem jest imponująca lista trofeów.
Działalność Andrzeja nie ogranicza się do budowy urządzeń na użytek własny lub Kłodzkiej Grupy EME, albowiem jest On człowiekiem otwartym, szczerym, który chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z kolegami zainteresowanymi pracą na UKF i VHF, a EME w szczególności.
O działalności Andrzeja SP6JLW wiedzą Ci, którzy choć raz odwiedzili instalacje służące do łączności zbudowane przez Kłodzką Grupę EME. Andrzej demonstrując swój dorobek zawsze udziela porad oraz daleko idącego wsparcia przy budowie urządzeń służących ekstremalnym łącznościom UHF i VHF.

Poniżej najważniejsze osiągnięcia Andrzeja Matusznego SP6JLW.
1. 1979 r. - 3 miejsce w zawodach UKF 439 MHz organizowanych przez Radioklub DDR i 9 w kat 144 MHz
2. 2001 r. - 3 miejsce w kat. 432 MHz oraz 9 w kat. 1,3 GHz w III Próbach Subregionalnych
3. 2001 r. 2 miejsce w kat. 432 MHz oraz 1 miejsce w kat. 1,3 GHz w Zawodach Microwave I Reg. IARU
4. 2002 r. 3 miejsce w VHF/UHF Contest ARRL kat. 432 MHz
5. 2003 r. 25 QSO w ARRL EME Contest, 3 miejsce w ARI EME Contest
6. 2004 r. 3 miejsce w ARRL VHF/UHF Contest w kat. 432 MHz i 2 miejsce w ARI EME Contest.
7. 2005 r. 3 miejsce w ARRL VHF/UHF Contest w kat. 1296 MHz
8. 2006 r. 3 miejsce w ARRL VHF/UHF Contest w kat. 1296 MHz
9. 2006 r. 3 miejsce w ARI EME Contest w kat 1,2 GHz
10. 2007 r. 1 miejsce w ARRL EME Contest w kat. 50-1296 MHz, 3 miejsce w ARI EME Contest kat. 1,2 GHz, 1 miejsce w ARI EME Contest kat. 432 MHz
11. 2008 r. - Dyplomów i plakiet za znakomite miejsca w zawodach było aż 10. Najważniejsze to 2 miejsce ARI EME Contest w kat. 432 MHz, 2 miejsce w ARI EME Contest kat. 1.2 GHz, 1 miejsce w ARRL EME Contest w kat. 50-1296 MHz, Złota Antena od PZK i SP6KBL, 1 miejsce w Maratonie EME ARI w kat. 1,2 GHz, 2 miejsce w Maratonie EME ARI w kat. 432 MHz,
12. 2009 r. 1 miejsce w Maratonie EME ARI w kat. 432 MHz, 3 miejsce w w ARRL EME Contest w kat. 1,2 GHz i 432 MHz, 1 miejsce w Maratonie EME ARI w kat. 1,2 GHz,
13. 2010 r. 2 miejsce w Europejskich zawodach EME "DUBUS", 1 miejsce w EME SSB Contest
14. 2011 r. 2 miejsce w kat. 1,2 GHz i 3 miejsce w kat. 432 MHz International EME Contest
15. 2012 r. 1 miejsce w kat. 1,2 GHz International EME Contest
16. 2013 r. 1 miejsce w Maratonie EME ARI w kat 432 MHz, 1 miejsce w kat. 432 MHz International EME Contest
17. 2014 r. 1 miejsce w ARI EME Maraton w kat. 432 MHz, 2 miejsce w kat. 10 GHz w Europejskich Zawodach EME "DUBUS", 1 miejsce w kat. 1,2 GHz i 432 MHz w International EME Contest.
18. 2015 r. 1 miejsce w kat. 1,2 GHz International EME Contest, 1 miejsce w kat. 10 GHZ ARI EME sesja jesienna,
19. 2016 r. 1 miejsce w kat 10 GHz ARI EME sesja jesienna, 1 miejsce w kat. 10 GHz, 1,2 GHz, 432 MHz International EME Contest
20. 2017 r. 3 i 4 miejsca w Europejskich Zawodach EME "DUBUS".

Biorąc pod uwagę zarówno osiągniecia Andrzeja SP6JLW jak i jego postawę wobec środowiska działającego na zakresach fal ultrakrótkich oraz mikrofal Kapituła zdecydowała jak na wstępie, że Nagroda Im Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB za zasługi dla Rozwoju UKF w 2018 r. należy się w. wymienionemu jako osobie szczególnie zasłużonej dla rozwoju UKF.

Kapituła Nagrody Im Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB za zasługi dla Rozwoju UKF
Mirosława Salwa SP5NHF, Kosma Bieńkowski, Piotr Skrzypczak SP2JMR


Zajazd desygnował na funkcję UKF Managera PZK Tomasza Babuta SP5XMU jako osoby wieloaspektowo znającej problematykę UKF, która godnie będzie reprezentowała środowisko polskich UKF -owców zarówno w Polsce jak i za granicą.
Zjazd trwał ok 3 godzin i odbywał się w koleżeńskiej atmosferze. Była także bardzo sprawnie prowadzony przez Prezesa PK UKF Tomasza SP5CCC.

Info. Piotr SP2JMR sekretarz PZK, członek PK UKF, przewodniczący Kapituły Nagrody im. Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB za zasługi dla rozwoju UKF.

6. Nowy portal PZK. Prace - info.

W nawiązaniu do informacji Prezesa w news: https://pzk.org.pl/news.php?readmore=4268
informuję, że od kilku miesięcy trwają prace nad nowym portalem PZK. Czy ktoś z Was chciałby brać w nich udział? Portal jest konstruowany w oparciu o powszechnie znany system CMS. PZK zakupiło również komercyjny szablon WCAG 2.0.

Jaki zakres prac występuje przy konstrukcji nowego portalu PZK?
1. Koncepcja logistyczna portalu - wytyczne podstawowe są, ale jest to do dyskusji.
2. Prace nad integracją i ewaluacją systemu portalowego PZK, w tym portali OT PZK, forum   PZK oraz elektronicznego systemu ewidencji członków PZK - OSEC.
2. Prace nad konfiguracją CMS - systemowe.
3. Prace nad dopracowaniem szablonu portalu.
4. Prace programistyczne - php / system / skrypty
5. Przeniesienie części materiału ze starego portalu PZK na nowy (faza II).
6. Prace graficzne - nowy materiał, zdjęcia, banery, filmy.
7. Redakcja portalu PZK. Poszukiwani są redaktorzy, mogą to być redaktorzy działów tematycznych. W chwili obecnej redaktorami portalu PZK są 3Z6AEF, SP2JMR i SP5ELA, SP5LS (selektywnie - finanse i OSEC), SP7TEV (selektywnie - IARU).

Jeżeli ktoś czuje się na siłach podjąć wyzwanie - zapraszamy!
Zgłoszenia na adres: prezydium@pzk.org.pl oraz na admin@pzk.org.pl

73 ZYGI SP5ELA

7. Informacje ARISS

W środę 18 kwietnia o 15:57 UTC ma się rozpocząć internetowy wideo strumień z łączności ARISS prowadzonej przez Central Islip Union Free School District, Central Islip w stanie Nowy Jork w USA. Ma to być łączność bezpośrednia pomiędzy KD2IFR i NA1SS. Astronauta Ricky Arnold KE5DAU został przydzielony do przeprowadzenia tej łączności z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Adres internetowy to: http://www.centralislip.k12.ny.us/ariss Po wejściu na stronę należy kliknąć logo livestream.
W dniu 2018-04-19 o 12:05 UTC astronauta Ricky Arnold KE5DAU posługując się znakiem OR4ISS ma przeprowadzić łączność z uczniami ze szkoły King's High School, Warwick, UK. Stacja naziemna będzie posługiwać się znakiem GB4KHS.
Dwie rosyjskie szkoły mają przeprowadzić łączności ARISS z kosmonautą. Na pytania uczniów ma odpowiadać Alexander Skvortsov posłując się znakiem RS0ISS. Pierwsza łączność ma się rozpocząć w dniu 2018-04-24 o 11:05 UTC, a kolejna w dniu 2018-04-25 o 08:35 UTC
Ponadto zaplanowano dla szkół: Zespół Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Buczku, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łasku, Łask, i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zelowie, Zelów wszystkie z Polski - bezpośrednią łączność ARISS. W dniu 2018-04-26 o godzinie 10:52 UTC 41 astronauta Scott Tingle KG5NZA ma nawiązać połączenie radiowe ze stacją naziemną SP7KYL i posługując się znakiem OR4ISS odpowiedzieć na 15 wcześniej przygotowanych przez uczniów pytań.

Odpowiedzi mieszkańców Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będą nadawana na 145.800 MHz NFM. Życzymy powodzenia, miłych nasłuchów i oczekujemy na raporty.
Charlie AJ9N, Armand SP3QFE, Sławek SQ3OOK

8. Skrócony spis treści Świata Radio 5/2018:

AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody,
TEST: Radiotelefony PMR dla aktywnych,
PREZENTACJA: Obraz z kamer IP w instalacji TV,
ŁĄCZNOŚĆ: Niepokojące cykle słoneczne, Światowe łączności z WSJT-X - cz. 2,
Wyniki sprawdzianu radioamatora ze ŚR 2/2018,
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK,
WYWIAD: DX-wanie w nowym stylu - FT8,
HOBBY: TRX SP5QU po latach, Radiotester SQ6DGT,
RETRO: Radioodbiornik Szarotka,
DIGEST: Konstrukcje antenowe - c.d.,
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy,
RYNEK I GIEŁDA.

9. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 5/2018

Reportaż z ćwiczeń "Roztopy 2018"
Aktualności PZK
Początki łączności radiowej z Antarktydy

10. Komentarz Koordynatora PZK ds Sportu w odpowiedzi na pytania o jego członkostwo w GKR

W związku z pytaniami o moją rezygnację z udziału w "pracach" GKR PZK, aby oszczędzić czas swój i pozostałych, kilkaset słów wyjaśnienia - najpierw w punktach:

1. Przewodniczący GKR przez swoje zachowanie doprowadził do ośmieszenia tego Organu, który stanowić powinno szanowane gremium. Gremium do którego każdy, który czuł się zawiedziony przez niższe szczeble hierarchii, w naprawdę ważnej sprawie - mógłby się zwrócić z nadzieją na merytoryczne jej rozpatrzenie. Zamiast tego mamy stos przelanej na papier "inicjatywy" - często opartej na własnych domniemaniach, nie faktach - samego Przewodniczącego. Gremium, które nie zrodziło wg mnie żadnych istotnie pożytecznych skutków.

2. Sposób działania GKR doprowadził do sytuacji, że jej prace pozostawały poza jakąkolwiek kontrolą czy choćby wiedzą członków PZK, którym GKR powinien służyć przede wszystkim. Próby odtajniania sposobów jej pracy skończyły się reprymendami Przewodniczącego, że on osobiście zarządził, że ma być wszystko tajne i nie mogę tego zmieniać. W moim przekonaniu kłóci się to z funkcją doradczą i pomocową GKR. Bo co z tego, że przedmiot zastrzeżeń dowie się o nich przed (zwykle wadliwie sformułowaną) uchwałą GKR i naprawi samodzielnie niedostatki, nawet kaleko, ale słusznie wskazane? Przecież to tylko lepiej i szybciej sprawa zostaje rozwiązana, bez udowadniania - za wszelką cenę - kto ma rację. Ponadto utajnianie na siłę własnych prac i projektów stoi we wręcz hipokrytycznej sprzeczności z tym, do czego sama Komisja nawołuje.

3. W swoich publicznych wypowiedziach Przewodniczący często balansował na granicy znieważenia, a co najmniej powagi urzędu (np. insynuując na forum działania przestępcze Komisji Statutowej na podstawie plotek). Także prywatnie udzielał się w środowisku plotkarskim, często nawet nie związanym ze PZK, co znacząco obniża jego prestiż wymagany do pełnienia tak ważnej funkcji i powoduje niepotrzebne domniemania pracy na szkodę Związku.

4. Z wielką - tym razem osobistą - przykrością stwierdzam, że GKR prowadziła też działania destrukcyjne na polu sportowym, doprowadzając do niemałego zamieszania przy zeszłorocznym SP DX Conteście, który to leży absolutnie poza Jej kompetencjami, a pochłonęło czas i zapał organizatorów. W tym roku na szczęście nie udało się popsuć nastrojów przed zawodami, a owoce braku kolejnej bezsensownej interwencji GKR są oczywiste. Choć nieco czasu zajęło mi, aby ludzie współpracujący przy organizacji zawodów przestali czuć się zastraszeni po zeszłorocznej "trosce" GKR na polu zawodów. "Praca" niektórych członków GKR o mało co nie doprowadziła wprost do zaprzestania organizacji powyższych.

5. Komisja często zajmuje się sprawami drugorzędnymi, możliwymi do załatwienia w inny sposób, a także nie będącymi przedmiotem prac np. Komisji Oddziałowych, co obniża standard Jej pracy i może powodować straty materialne (delegacje, których efekty są mizerne) dla PZK. O stratach czasu członków GKR, którzy w tym czasie mogli by prowadzić pożyteczne prace, nie muszę chyba wspominać. Moja propozycja usystematyzowania prac na podstawie przyjętej hierarchii, w celu oddzielenia prywaty członków GKR od spraw istotnych dla szeregowych członków PZK i aktywnych krótkofalowców pozostała bez echa.

6. Termin posiedzenia GKR, na które zostałem po raz pierwszy zaproszony mieścił się w terminie wystarczającym od uchwalonego wcześniej NKZD, by moja rezygnacja nie implikowała konieczności zwoływania osobnego zjazdu.

Aby do tej beczki dziegciu dodać łyżeczkę miodu, sprawiedliwym jest wspomnieć, że zaskoczyła mnie postawa Marka SP5UAR i Jurka SP7CBG na ostatnim posiedzeniu. Próbowali nawiązać rzeczową dyskusję w istotnych tematach, jednak bariera intelektualna, na którą natrafiali, wydała się mi nie do przeskoczenia. Natomiast brak ich determinacji w próbach przebicia bariery dał sporo do myślenia o dotychczasowych metodach pracy obecnego Przewodniczącego i nie dawał złudzeń na ich łatwą poprawę - inną niż przyczyny naturalne.

Co prawda pierwsza z głównych uchwał została (być może na skutek moich wcześniejszych uwag) zmodyfikowana tak, iż przynajmniej nosiła znamiona "dobrej roboty", nie zwyczajowej połajanki, jednak po zapoznaniu się z projektem (autorstwa, a jakże, Przewodniczącego) uchwały podsumowującej pracę GKR, czara goryczy dot. poziomu pracy, a przede wszystkim przewodnictwa GKR dopełniła się. Zdecydowałem się na szybkie wystąpienie i nie firmowanie tego teatru jednego i pół aktora (wystawiającego głównie farsę) swoim nazwiskiem. Pisanie do każdej z uchwał votum separatum byłoby po prostu kolejnym marnowaniem czasu kolejnego członka GKR. I to bez przeświadczenia, iż takowe nie zostanie "utajnione" przez Przewodniczącego.

Być może pojawią się całkiem słuszne - na pierwszy rzut oka - zarzuty, że mogłem spróbować to naprawić, szczególnie, jeśli dobrze (choć pobieżnie) oceniam pracę Jurka i Marka. Mogłem próbować, zapewne po jakiś czasie skutecznie, ale zbieg okoliczności (pkt. 6) sprawił, że moja rezygnacja jest posunięciem bardziej efektywnym - zarówno w skutkach dla samego GKR, jak i dla innych prac (dla odmiany, pożytecznych) które prowadzę jako Koordynator ds Sportu. O efektywności tegoż, sami członkowie GKR wydają się być przekonani przygotowując wcześniej własną dymisję. Być może było by inaczej, gdybym był zaproszony na wcześniejsze posiedzenia.

Nie wykluczam uczestnictwa w nowo powołanej Komisji, azaliż warunkiem jest wprowadzenie metodologii pracy polegającej przede wszystkim na wspieraniu konsultanckim i interwencjach wspierających aktywnych krótkofalowców. Nie promowaniu własnych i zgoła nieznanej proweniencji (aby nie powiedzieć szkodliwych) pomysłów na temat, jak PZK powinno działać. Od tego GKR nie jest, bo od kształtowania Naszej organizacji są regularni członkowie i wybrani przez Nich przedstawiciele prowadzący bieżące rozmowy we własnym gronie. GKR powinno pomagać w realizacji celów, nie tworzyć własne. Dlatego wykluczam możliwość współpracy na tym polu z Jurkiem (1D). Bardzo cenna byłaby dalsza praca Marka i Jurka (CBG), a przyszłą GKR, jakakolwiek by nie była, zapewniam o moim wsparciu programistycznym dla ułatwienia jej pracy. Tu potrzebni są ludzie z doświadczeniem, asertywni, chłodno myślący, bez nadmiernych ambicji wykazania się w naszym skromnym gronie.

Podsumowując: pomimo, iż z powyższej treści można odnieść wrażenie, że mam negatywny stosunek do Jurka HF1D, jest wprost przeciwnie. Wiele razy pomagał mi przy projektach, a jego uwagi były rzeczowe i konstruktywne. Jednak sposób pracy GKR nasuwa nieodparte wrażanie, że jego wieloletnie doświadczenie publicznego urzędnika państwowego powoduje, iż (mówiąc eufemistycznie) "te nie najlepsze jakościowo wzorce" zostały zastosowane w pracach Komisji. Tym bardziej, że tu pracujemy wśród kolegów, choćby niezbyt lubianych, ale nie petentów. Nikt z wybierających ten skład Komisji o tym nie wiedział, być może sam Jurek nie był tego świadom. Dobrze, że zawsze można sprawy naprawić, a ja proszę o przywrócenie mi dawnego "Haefiarza", który na obecnym stanowisku jest po prostu zmarnowanym "kołem napędowym". Bardzo potrzebnym kołem w pracach, gdzie jego cechy będące wadami jako Przewodniczącego GKR, są zaletami.

Mam nadzieję, że to wyjaśniło kwestię moich relacji z GKR, a w sobotę ewentualne rozmowy z przedstawicielami oddziałów terenowych będą dotyczyły ważniejszych dla ich członków spraw, bo czasu nie będzie dużo.

Serdecznie pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na spotkanie z Wami za kilka dni!

Grzegorz "Spike" Rendchen (SP9NJ)
Koordynator ds. Sportu PZK

11. Aktywność Chojeńskiego Klubu Krótkofalowców PZK SP1KZE w 73. rocznicę forsowania Odry

Z okazji 73 rocznicy obchodów forsowania Odry członkowie klubu krótkofalowców SP1KZE PZK w dniu 21 kwietnia będą aktywni z Cmentarza Wojennego w Siekierkach oraz z pod pomnika Saperów w Gozdowicach. Przewidywana praca od godz. 9,00 w pasmie 80 i 40m.
Za przeprowadzone QSO i korespondenci otrzymają okolicznościowe karty QSL.

Janusz SP1TMN

_____________________________________________________________________
SQ3MG s.k.

Mieczysław Zamiar SQ3MG s.k. W dniu dzisiejszym otrzymałem informację o odejściu
Z naszych szeregów Mieczysława SQ3MG z Wągrowca. Był On jednym z najaktywniejszych krótkofalowców z tego miasta, członkiem Nadnoteckiego Oddziału PZK.
Cześć Jego pamięci.

Piotr SP2JMR
_________________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Redakcja dziękuje za przesłane informacje: Waldemarowi 3Z6AEF, Markowi SP5LS, Andrzejowi SP5AHT, Charliemu AJ9N, Armandowi SP3QFE, Sławkowi SQ3OOK, Zygmuntowi SP5ELA, Grzegorzowi SP9NJ, Januszowi SP1TMN.

Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Prosimy je nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp9mrn@pzk.org.pl, tk-redakcja@pzk.org.pl.

W przypadku przesłania później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.
________________________________________
Uwaga! Dostarczane do publikacji w "Propagacja MK" zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki).

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwanego dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej oraz jego rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM., a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez redakcje: " Krótkofalowca Polskiego" oraz "Propagacji MK".

Redakcja: Piotr Skrzypczak SP2JMR oraz Jerzy Gomoliszewski SP3SLU także czytający Komunikaty.Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,433,809 Unikalnych wizyt