PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3355 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 5
Użytkowników online: 0
RSS

Ze świata - wydarzenia
Opcje newsa
Ze świataWydarzenia ze świata radioamatorskiego

Ponieważ skoczył się sezon ogórkowy, my wracamy do stacji szukając jakiś ciekawych DX-ów, a świat krótkofalarski czyni różnego rodzaju działania.

I tak.
* Jest całkowity brak konsensusu na WRC-2015 w sprawie "All over the map" na 3 miesiące przed konferencją. Czy ktoś wie, co my, jako Polska mamy w tej sprawie do powiedzenia?

Chińczycy chcą używać na 9 satelitach częstotliwości, które są niezgodne z zaleceniami IARU. Jest duża obawa na interferencje z innymi użytkownikami. Sekretarz IARU Rod W6ROD próbuje dogadać te sprawy z Chińczykami

Amerykanie w ekspresowym tempie dogadali się z władzami Kuby i w tegorocznym WWDX Contest w dniach 27/28 października wystartuje wspólna ekipa pod znakiem T42US. Ma pracować 9 operatorów z USA i 9 Kubańczyków.

Z firmy Collins doszła historyczna informacja, która dla nas, którzy w czasach komuny marzyli o mechanicznych filtrach tej firmy jest zakończeniem pewnej epoki.
A więc Collins po 60 latach zakończył ich produkcję.

Znani z pasm krótkofalowcy Mike K7IR, Koos PA0KDF i James N2IW są tegorocznymi zdobywcami Excellence Award 2015 fundacji YASME. Warto wiedzieć, za co.

Otóż K7IR dostaje dyplom za wynalezienie anteny Yagi strojonej w czasie pracy, którą znamy, jako SteppIR, PA0KDF za kierowanie walką z zakłóceniami na pasmach amatorskich (noise) w broaband-over-power-line (BPL) i walce z tym zjawiskiem. James N2IW za stworzenie aplikacji planowania online stosowane w czasie aktywności 100 lecia ARRL przez W1AW a która obecnie jest do bezpłatnego stosowania dla podobnych akcji. Nagroda to grawerowana kula kryształowa i premia pieniężna.

Zwracam uwagę na coś, co np. w USA jest do załatwienia. Chodzi o świadome zakłócanie pracy radioamatorów oraz o przestrzeganie procedur prowadzenia łączności radiowej. Niejaki Michael Guernsey KZ8O dostał karę 22000$ za zakłócanie pracy innych amatorów, a inny koleś David Tolassi W4BHV 1000$ za nie podawanie swojego znaku w czasie łączności.

Europejska Agencja Kosmiczna donosi, że Astronautka Samantha Cristoforetti, IZ0UDF spędzała w kosmosie ponad 200 dni na koniec czerwca i jest to rekord. Poprzedni należał do Suni KD5PLB, która była w kosmosie blisko 195 pełnych dni. Samantha w tym czasie miała bardzo dużo kontaktów z młodzieżą w ramach programu ARISS.


--
Vy 73's
Witek SP9MRO/3Z0R

* Sprawa dotyczy między innymi pasma 60m (5MHz). Przyp. red.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,441,156 Unikalnych wizyt