PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3298 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 6
Użytkowników online: 0
RSS

SP DX Contest 2008 - 5 kwietnia, sobota 15:00 UTC.
Opcje newsa
Komunikaty PZK

SP DX Contest 2008


    Pierwszy pełny weekend kwietnia to tradycyjnie dni, kiedy odbywają się zawody SP DX Contest. Termin zawodów zbliża się wielkimi krokami. Warto już teraz zaplanować czas w taki sposób, aby znaleźć czas na udział w zawodach. Tym bardziej, że w tym roku zawody będą miały wyjątkowy charakter – będą to zawody jubileuszowe.

    W 1933 roku Lwowski Klub Krótkofalowców, działając z polecenia Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców, zorganizował I Międzynarodowe Zawody PZK. Zawody odbyły się w dniach 17 – 30 grudnia 1933. W komunikacie Komisji Zawodów („Krótkofalowiec Polski” nr 6/7 oraz 8 z 1934 roku), czytamy: Do zawodów stanęło blisko 1000 zawodników zagranicznych, z czterdziestu kilku państw sześciu kontynentów. Jest to liczba bardzo znaczna, nawet w porównaniu z największymi zawodami międzynarodowemi poważnych klubów zagranicznych. Sklasyfikowanych zostało 344 zawodników z 36 państw. Do powyższych liczb należy jeszcze dodać 36 stacji z Polskim.

    Oczywiście regulamin był inny niż obecnie, inne były sposoby organizacji i zasady rozliczania zawodów (na podstawie przesłanych kart). Godne podziwu jest ogromne zaangażowanie organizatorów. Wszystko przecież działo się w czasach, kiedy możliwości powiadomienia krótkofalarskiego świata o nowych zawodach nie były tak bogate i zróżnicowane jak obecnie. Nie było Internetu, stron WWW, list dyskusyjnych, poczty e-mail. Do potencjalnych uczestników trzeba było trafić praktycznie bezpośrednio. Jak Lwowski Klub Krótkofalowców był w stanie tego dokonać? Tego dowiadujemy się z cytowanego już komunikatu Komisji: ponad 6000 zawiadomień indywidualnie rozesłanych, zawiadomione redakcje wszystkich czasopism krótkofalowych świata, komunikat o zawodach wygłoszony przed mikrofonem 300(1) radiostacyj nadawczych w Stanach Zjednoczonych i t.d.

    W tym roku obchodzimy 75 rocznicę pierwszej edycji zawodów SP DX Contest (nazwa zawodów została oficjalnie zmieniona na SP DX Contest w 1963 roku). W okresie swojej 75 letniej historii zawody zmieniały się, w niektórych latach nie odbywały się, zmieniał się regulamin. W pewnym sensie historia naszych zawodów jest zwierciadłem, w którym odbija się historia polskiego krótkofalarstwa, a jednocześnie – patrząc szerzej – jest to część historii krótkofalarstwa światowego.


    Z okazji jubileuszu zawodów wydawany jest okolicznościowy dyplom SP DX Contest – 75th Anniversary Award i organizowana jest praca stacji okolicznościowych SP75C, SP75O, SP75N, SP75T, SP75E, SP75S, SN75T (ostatnie litery znaków stacji tworzą słowo CONTEST). Organizacja tegorocznych zawodów, jak też i wydawanie dyplomu odbywają się we współpracy Polskiego Związku Krótkofalowców, Stowarzyszenia SPDXC i Lwowskiego Klubu Krótkofalowców.

    Zapraszamy do udziału w SP DX Contest 2008. Mamy nadzieję, że liczba uczestników tegorocznych zawodów zapewni godne świętowanie naszego contestowego jubileuszu. W tegorocznych zawodach, poza dyplomami za zdobycie czołowych miejsc, wśród wszystkich uczestników zawodów rozlosowane będą pamiątkowe upominki (koszulki, długopisy, podkładki pod myszy komputerowe itp., wszystko oczywiście z motywami krótkofalarskimi).

    Nawet jeśli nie możemy poświęcić dużej ilości czasu na pracę w zawodach, bądź też warunki sprzętowe i antenowe nie pozwalają na osiąganie czołowych wyników – warto wystartować w tegorocznych zawodach. Nagrody i upominki – choć to rzeczy miłe i ważne – nie są tym razem najistotniejsze. 75 Lecie to niezwykle dostojny jubileusz. W naszej tradycji, pisząc o 75 latach małżeństwa używamy określenia „brylantowe gody”. Można zatem powiedzieć, że SP DX Contest obchodzi brylantowy jubileusz. Z drugiej strony z pewnością nie będzie przesady w stwierdzeniu, że SP DX Contest to w pewnym sensie brylant polskiego krótkofalarstwa. To brylant, który otrzymaliśmy w spadku po ludziach, którzy tworzyli polskie krótkofalarstwo. Zadbajmy w tym roku o ten wspólny skarb. Uczyńmy to uczestnicząc w zawodach SP DX Contest w pierwszy weekend kwietnia.

    Zapraszamy na internetową stronę zawodów http://www.spdxcontest.info/, gdzie można znaleźć wyczerpujące informacje na temat zawodów i jubileuszowego dyplomu. Na stronie internetowej znajduje się m.in. wierny przedruk wyników I Międzynarodowych Zawodów PZK.


73
W imieniu organizatorów i własnym
Komisja Zawodów SP DX Contest


Załączniki - pliki PDF:

SP DX Contest – 75th Anniversary Award (wersja polska)

SP DX Contest – 75th Anniversary Award (wersja angielska)

SP DX Contest - regulamin (wersja polska)

SP DX Contest - regulamin (wersja angielska)


Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,279,889 Unikalnych wizyt