PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3644 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

YOTA-2015. Piękne zdjęcie.
Opcje newsa
YOTAYOTA-2015. Piękne zdjęcie. yota 2015

Raz jeszcze - powtórka wieści z YOTA-2015 młodzieżowego obozu krótkofalowców YOTA.

W roku 2015 trudy organizacji międzynarodowego obozu YOTA (Youngster On The Air  -  Najmłodsi w Eterze) przejęli nasi włoscy koledzy, przy materialnym wsparciu IARU, ARI oraz licznych indywidualnych sponsorów. Koszty podróży pokrywają krajowe organizacje, w naszym przypadku PZK.  Do ośrodka Torre Marina w miejscowości Marina di Massa (Toscania) przybyły reprezentacje młodzieżowe i opiekunowie z 22 krajów: 3V, 9A, A4, EA, G, EI, E7, OK, OM, LZ, YU, PA, OH, SM, ES, ZS, OZ, SP, I, HA, ON, OE.

Kim są uczestniczy obozu YOTA? Z założenia są to aktywni, samodzielni i wyróżniający się młodzi nadawcy, członkowie krajowych organizacji krótkofalarskich. Oczekuje się od nich, że zdobyte doświadczenia i umiejętności przeniosą do swych lokalnych środowisk, klubów, szkół, gdzie jako liderzy będą je dalej propagować. Polski Związek Krótkofalowców reprezentują w tym roku Kasia SQ3TKA z klubu SP3POW, Piotr SQ6PPI z klubu SP6PYP i Niko SO3ALG z klubu SP3PGR. Mimo uzasadnionej potrzeby wysłania na obóz większej grupy młodzieży, organizator, z przyczyn finansowych, zezwolił na udział maksymalnie trojga adeptów i opiekuna z każdego kraju.
Jak wygląda dzień YOTA ? Program szkoleniowy obozu przewiduje m.in. zajęcia praktyczne, prezentacje, panele dyskusyjne i pracę własną w grupach międzynarodowych. Pierwsza sesja zaczyna się o 9.00 po śniadaniu i trwa do obiadu o 12.30, po którym następuje czas rekreacji do godziny 15.00. Kolejna sesja naukowa trwa do kolacji o 19.00. Po kolacji młodzież ma czas wolny do 21.00, a opiekunowie zasiadają do stołu obrad, gdzie dyskutuje się o sprawach bieżących, zamierzeniach na przyszłość i ewentualnych problemach. Po godz. 21 spotykamy się w pełnym składzie na wielonarodowych zajęciach integracyjnych, takich jak wieczór kultur, spotkanie na plaży itp. Zorganizowana aktywność  trwa do godz. 23. Z  okien niektórych pokoi mieszkalnych (w tym ekipy SP) wychodzą fidery połączone z antenami rozwieszonymi między wyrośniętymi piniami. W wolnych chwilach nawiązujemy łączności pod znakami indywidualnymi IK5/SP…  Główna radiostacja II5YOTA pracuje od rana do nocy, ze zmianami operatorów według godzinowych harmonogramów.
Tematyka i sposób odbywania zajęć. Pracujemy w grupach międzynarodowych. Młodzież zna i swobodnie wykorzystuje język angielski. Dotychczas odbyły się ćwiczenia praktyczne, wykłady i dyskusje z takich dziedzin, jak montaż układów elektronicznych (mini odbiorniki KF PSK), obliczanie, wykonywanie i sprawdzanie prostych anten KF. Do egzaminu na licencję krótkofalarską USA w klasie Technician przystąpił i zdał  m.in. Niko SO3ALG. Nastąpiło zapoznanie z Geocaching. Prezentacje światowych ekspedycji DX-owych. Ewaluacja dotychczasowych osiągnięć YOTA. Omówienie zasad prowadzenia zajęć ARDF dla początkujących z mini zawodami. Instruktarz dobrej praktyki w pracy z DX-ami. Przed nami wiele innych bloków tematycznych, takich jak organizacja contestu na radiotelefonach VHF (doskonała propozycja na zloty krótkofalowców) zawody OFF-AIR-CONTEST i inne.
Telegrafia. Przypadł mi zaszczyt prowadzenia codziennych, krótkich zajęć pod nazwą Good Morsing. Nazwa ta jest humorystyczną grą słów i opisuje krótkie poranne ćwiczenia telegraficzne “na dzień dobry”. Celem ich jest zaciekawienie i ukazanie możliwości CW, wytworzenie motywacji do dalszej nauki, zapoznanie ze współczesnymi metodami treningu CW w oparciu o oprogramowanie, odbiorniki SDR i aplikacje mobilne. Z radością zauważam, że młodzi krótkofalowcy z różnych krajów chcą uczyć się telegrafii, a w wielu przypadkach znają i stosują już CW, lub są właśnie na etapie dążenia do doskonałości. Jest to niezależne od zniesienia wymogu znajomości telegrafii na egzaminach krótkofalarskich. Większość umie nadać swój znak, odebrać podstawowe skróty kodu Q, porozumieć się telegrafią “gwizdaną” na plaży. Niektórzy są już wytrawnymi operatorami CW.
Pogoda. Na zakończenie pragnę dodać, że trafiliśmy na okres rekordowych temperatur letnich. W ciągu dnia termometry w cieniu wskazują 38 st. C. Jestem pełen podziwu dla naszej młodzieży za to, że regularnie i aktywnie uczestniczy we wszystkich zajęciach edukacyjnych oraz tak dobrze komunikuje się w języku angielskim. Ulgę przynoszą wieczory i kąpiele w morzu Tyrreńskim, ale – jak często powtarzają organizatorzy – nie przyjechaliśmy tu na wakacje, lecz na warsztaty YOTA i nic nie może zaburzyć harmonogramu i porządku pracy.

Relacja: Jerzy SP3SLU

yota2015

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,252,257 Unikalnych wizyt