PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3309 członków/członkiń PZK):



Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

E-biuletyn Rady Administracyjnej IARU z dnia 29.05.2013
Opcje newsa
IARU NewsBiuletyn elektroniczny IARU z dnia 29 maja 2013 (fragmenty)


Stanowisko IARU dotyczące punktów porządku obrad Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej WRC-15

Podczas telekonferencji w połowie maja, Rada Administracyjna IARU zatwierdziła opublikowanie dokumentu zawierającego stanowisko IARU odnośnie do punktów porządku obrad, które będą rozpatrywane w trakcie Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej w 2015 roku. Punkty porządku obrad mające wpływ służbę amatorską i służbę amatorską satelitarną - z uwzględnieniem stanowiska IARU w odniesieniu do każdego z tych punktów, zostały przedstawione poniżej.

Międzynarodowy Związek Krótkofalowców (ang. The International Amateur Radio Union / IARU - przyp. tłum.) jest federacją krajowych stowarzyszeń krótkofalarskich w ponad 160 krajach i jest międzynarodową organizacją uznaną w ITU pod numerem CV 231 jako podmiot reprezentujący interesy ponad trzech milionów osób posiadających licencje w służbie amatorskiej i służbie amatorskiej satelitarnej. IARU jest członkiem sektorowym (ang. Sector Member) Sektorów ITU ds. Radiokomunikacji i Rozwoju Telekomunikacji (ang. ITU Radiocommunication and Telecommunication Development Sectors).

Aby ułatwić przeprowadzanie eksperymentów i łączności przez krótkofalowców, tj. przez odpowiednio upoważnione osoby zainteresowane techniką radiową wyłącznie do celów osobistych i bez korzyści finansowych (w oryg. tylko numer artykułu: art. 1.56 Regulaminu Radiokomunikacyjnego ITU, przyp. tłum.), służba amatorska i służba amatorska satelitarna otrzymały alokacje w segmentach w ramach widma radiowego już od 135,7 kHz do nawet 250 GHz.

IARU dokonał przeglądu porządku obrad Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej 2015 zawartego w rezolucji 807 (WRC-12). Niektóre z istniejących przydziałów dla służby amatorskiej i służby amatorskiej satelitarnej, a w szczególności większość z nich w przedziale od 225 MHz do 24 GHz, mają miejsce na zasadach drugorzędności w stosunku do innych istniejących służb. Ogólnie rzecz biorąc, służbom amatorskim udaje się konstruktywnie korzystać z tych dodatkowych alokacji, nie powodując zakłóceń służb działających na zasadzie pierwszej ważności. Kiedy rozpatrywany jest przydział dla nowych służb w paśmie, które jest obecnie przypisane służbom amatorskim - ważne jest uwzględnienie aktualnego i prawdopodobnego przyszłego wykorzystania danego pasma przez krótkofalowców, biorąc pod uwagę to, czy alokacja dla służby amatorskiej ma miejsce na zasadzie pierwszej lub drugiej ważności.

IARU przyjął następujące stanowisko w odniesieniu do punktów porządku obrad, które są istotne dla służby amatorskiej i służby amatorskiej satelitarnej:

Punkt 1.4 porządku obrad "rozważyć ewentualny nowy przydział do służby amatorskiej na zasadach drugorzędności w paśmie 5 250 - 5 450 kHz, zgodnie z Rezolucją 649 (WRC-12);"

Stanowisko IARU: dodanie nowej alokacji w paśmie 5250 - 5450 kHz jest wysokim priorytetem dla służby amatorskiej. Uchwała 649 (WRC-12) wyjaśnia przyczynę.

Komunikacja w pasmach KF przydzielonych dla służby amatorskiej odgrywa ważną rolę w działaniach mających na celu łagodzenie skutków katastrof oraz w zapewnieniu łączności w ramach wsparcia operacji humanitarnych w miejscach, gdzie infrastruktura telekomunikacyjna jest słaba lub uległa uszkodzeniu.

Łączność radiowa na KF jest zależna od czynników propagacyjnych, wobec czego wykorzystuje się częstotliwości w różnych pasmach.

W ramach obecnych alokacji dla służby amatorskiej w pasmach KF istnieje znacząca luka między 4000 kHz (3800 kHz w 1. Regionie 1 oraz 3900 kHz w 3. Regionie) a 7000 kHz, co powoduje problemy w utrzymaniu łączności, gdy maksymalna użyteczna częstotliwość (ang. maximum usable frequency / MUF) spada poniżej 7 MHz.

Punkt porządku obrad 9.1.4 - Aktualizacja i przegrupowanie Regulaminu Radiokomunikacyjnego (Rezolucja 67 (WRC-12))

Stanowisko IARU: zakres "badań ITU-R dotyczących ewentualnej aktualizacji, przeglądu i ewentualnych zmian nieaktualnych informacji" w Regulaminie Radiokomunikacyjnym przewidywanych w ramach Rezolucji 67 (WRC-12) nie wyklucza artykułu 25 dotyczącego służb amatorskich. Artykuł 25 został ostatnio zaktualizowany przez WRC-03 i nie jest poddawany przeglądowi pod kątem ewentualnych zmian na bieżąco.

Artykuł 25 zawiera ograniczenia w łączności prowadzonej przez stacje amatorskie na rzecz osób trzecich, które to ograniczenia są wyraźnie przestarzałe ze względu na szeroki wachlarz rozwiązań telekomunikacyjnych dostępnych obecnie dla osób fizycznych. Dokładnie rzecz biorąc, art. 25.3 stanowi: "Stacje amatorskie mogą być wykorzystywane do transmisji w ramach łączności międzynarodowej na rzecz osób trzecich jedynie w przypadku sytuacji kryzysowych lub usuwania skutków katastrof i klęsk żywiołowych. Administracja może określić stosowanie tego przepisu do stacji amatorskich objętych jej jurysdykcją."

Ograniczenia w międzynarodowej łączności stacji amatorskich stacji na rzecz osób trzecich pochodzą z Międzynarodowej Konferencji Radiotelegraficznej z 1932 roku, która odbyła się w Madrycie, a pierwotnym zamysłem była ochrona monopoli telekomunikacyjnych i utrudnianie "nieekonomicznego omijania" powszechnych środków przekazu informacji. Obawy te nie znajdują już uzasadnienia, a art. 25.2 jest wystarczający, aby chronić niekomercyjny charakter służby amatorskiej. Art. 25.2 stanowi: "Transmisje pomiędzy stacjami amatorskimi w różnych krajach powinny być ograniczone do doraźnej łączności dla celów służby amatorskiej, zgodnie z definicją w art. 1.56 i do uwag o charakterze osobistym."

Taki stan prawny zabrania prowadzenia nawet najbardziej typowej i rutynowej łączności na rzecz przyjaciół, członków rodziny oraz szeroko rozumianych innych osób postronnych. Ma to niekorzystny wpływ na publiczne demonstrowanie funkcjonowania służby amatorskiej, jak również w ramach ćwiczeń służących rozwojowi umiejętności wykorzystywanych w sytuacjach kryzysowych i przy udzielaniu pomocy w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych.

W związku z powyższym, IARU popiera aktualizację art. 25.3 do następującej postaci: "Stacje amatorskie mogą być wykorzystywane do transmisji w ramach łączności międzynarodowej na rzecz osób trzecich, zgodnie z art. 25.2, jak również w sytuacjach kryzysowych i przy udzielaniu pomocy w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych."

[Od tłumacza: punkty nr 1.1, 1.6.1, 1.10, 1.12, 1.18, 8 oraz 9.1.8 porządku obrad zostały pominięte z uwagi na ich zbytnią szczegółowość dotyczącą spraw formalnych, lub ze względu na wysoce specjalistyczną tematykę skierowaną wyłącznie do bardzo wąskich kręgów krótkofalowców].


Autor informacji źródłowej: Rod Stafford, W6ROD - Sekretarz Rady Administracyjnej IARU

Źródło informacji: dystrybucja wewnętrzną drogą organizacyjną, strona internetowa Sekretariatu Międzynarodowego IARU - publikacja materiału wkrótce (www.iaru.org)

Tłumaczenie i opracowanie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy






Zespół SN0HQ















PZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,285,842 Unikalnych wizyt