PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
90 YEARS OF PZK
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3352 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 12
Użytkowników online: 1
RSS

Wyniki działalności CB QSL za 2001 r.
Dodane przez SP1THJ dnia 2007-12-28 / 22:19

Bydgoszcz, dnia 31.12.2001

Kierownik CB QSL

SP2IU


Wyniki działalności CB QSL

za rok 2001


OBRÓT KART QSL /kg/ W OKRESIE:

I kw

II kw

III kw

IV kw

Razem rok

Wysyłka QSL do odbiorców krajowych 387,2 419,2 355,1 345,7 1507,2
Wysyłka QSL do odbiorców zagranicznych 429,34 390,81 364,4 480,66 1665,21
Karty QSL otrzymane z zagranicy338,4
386,84 272,44 326,78 1324,46
      
KOSZT WYSYŁEK /zł/ W OKRESIE:     
Koszt wysyłki w obrocie krajowym zł 875,90 746,70 607,90 583,40 2813,90
Koszt wysyłki w obrocie zagranicznym zł 2978,20 2378,20 2315,10 3243,20 10914,70
      
ŚREDNI KOSZT WYSYŁKI zł/kg     
W obrocie krajowym zł/kg 2,26 1,78 1,71 1,69 1,87
W obrocie zagranicznym zł/kg 6,94 6,096,35
6,75 6,55


Średni koszt wysyłek krajowych ma wartość malejącą. Jest to wynikiem wymiany kart bez ponoszenia kosztów, między CB - a QSL menadżerami okręgów SP2, SP3, SP9.

Odbioru dokonują Koledzy osobiście, lub „okazją”

Natomiast w obrocie zagranicznym, tak jak zapowiadaliśmy, nastąpił mały wzrost tych kosztów. W dwóch ostatnich miesiącach roku wysłaliśmy dużą ilość pakietów do tak zwanych krajów rzadkich. Te przesyłki są znacznie droższe w przeliczeniu zł/kg.

W ciągu roku 2001, wysłaliśmy do wszystkich czynnych światowych biur QSL, nasze karty. Oczywiście do wielu biur, wielokrotnie. Do niektórych, średnio raz na 3 tygodnie, np. DL.

Łącznie do Niemiec poszło w 2001 roku 163,8 kg!!

Taki przeciętny kierunek jakim jest dla nas np. HL, otrzymał od nas w tym samym okresie 6 przesyłek o łącznej wadze 21,9 kg.

W ciągu roku, zamknięto kilka biur QSL. I tak zamknięte nadal są QSL BIURA do:

7P-LESOTHO, A3-TONGA, SU-EGIPT, VP2E-ANGUILLA, KG4-GUANTANAMO BAY, KH4-MIDWAY ISL., ostatnio zwrócono nam przesyłkę z EP-IRAN.

Do w/w krajów, jak również do tych gdzie nie było i nadal nie ma biur QSL – prosimy nie przysyłać kart. Chyba że przeprowadzający QSO uzyskał info na temat QSL menadżera dla danej stacji i wpisał tę informację na wysyłanej karcie.

Przypominam również, że w internecie w witrynie ZG PZK publikowana jest od dawna lista krajów bez biur QSL.

Z zestawienia zamieszczonego wyżej można się doczytać, że więcej kart wysłano do odbiorców krajowych, niż otrzymano z zagranicy. Ta różnica powstaje na odcinku wymiany

polskich kart wewnątrz kraju. Nie wszyscy okręgowi QSL menadżerowie przesyłają karty SP bezpośrednio do swoich kolegów z innych okręgów lub Oddziałów. Te karty wędrują via Centralne Biuro. I tu jest ta różnica!

Jeszcze raz apeluję, aby swoje karty wysyłać do QSL menadżerów okręgowych, a nie bezpośrednio do CB. Szczególnie kłopotliwe są dla nas są przesyłki o małej wadze, kilkaset g.

To bardzo utrudnia rozkładanie kart do przegródek światowych, a często w takiej przesyłce występują ilości 1-2 QSL do każdego kraju.

Również prosimy o zachowanie prawidłowych rozmiarów kart, t.j. 140x90mm. Bardzo bym chciał, aby posiadacze „gigantów” zobaczyli jak wyglądają ich karty po jednej lub dwóch przesyłkach. Płakać się chce. Ale te karty, już w opłakanym stanie idą do dalszego, kolejnego

transportu. Po dotarciu do celu, to raczej już są poobrywane z wszystkich stron szmatki a nie karty! Karty o prawidłowym i jednakowym rozmiarze, dają się zapakować w jedną bryłę, odporną mechanicznie na wszelkie uderzenia. I takie karty docierają w doskonałej kondycji.

Najgorsze jest to, że pojawiają się ciągle nowe edycje kart QSL o rozmiarach niezgodnych z zaleceniami IARU. A więc nasze apele są ignorowane. Również zdarzają się karty stare, „z epoki przedpotopowej”z informacją adresową BOX 320, Warszawa !!! Są też dość często błędne skróty województwa lub powiatu. Albo reklamują niektórzy Koledzy już dawno nieistniejące firmy.

O ile występuje „via”, to konieczne jest umieszczenie QSL-menadżera tak na stronie czołowej karty, jak i na odwrocie. To bardzo ułatwia rozpoznanie tej innej drogi do celu. Poszukiwanie tego „VIA” bardzo utrudnia nam pracę i wydłuża czas oczekiwania na wysyłkę. A przecież nam wszystkim zależy na przyśpieszaniu obrotu kart, a nie odwrotnie. A więc pracujmy na to przyśpieszenie wszyscy. Są tacy Koledzy, którzy przeprowadzają często ciekawe łączności, jednak nigdy im się nie chciało „powalczyć” o info odnośnie drogi dla QSL. Z całkowitą beztroską wysyłają takie karty do nas. To są zawsze ci sami hi!

Pamiętajmy że na karcie, nasz znak wywoławczy musi być elementem numer jeden, musi się wzrokowo wyróżniać. Drugim takim elementem, to jest właśnie znak stacji, dla której karta QSL jest przeznaczona. A potem cała reszta.

Naszym zdaniem, najlepiej karty przygotowują Koledzy z Katowic, Rybnika i Warszawy. Jest jeszcze kilka takich dobrych, jednak wymienieni wysuwają się na czoło.

Co do formatu prawidłowego, to nie mamy kłopotu z okręgiem SP2. Tak Toruń jak i Gdynia-Gdańsk, są pod tym względem wzorowi. Również udało się to uzyskać w Rybniku.

Proszę sobie uświadomić, że w ubiegłym roku przeszło przez Centralne Biuro /no i przez okręgowych QSL menadżerów/ ponad 3 tony kart!!! A więc polscy krótkofalowcy są bardzo aktywni.

Bardzo dziękujemy za nadesłane Życzenia Świąteczne i Noworoczne.

Dziękujemy wszystkim, którzy z nami współpracują, szczególnie Okręgowym QSL Managerom. Zachęcamy do dalszej współpracy.

W Nowym Roku 2002 życzymy Wam Drogie Koleżanki i Koledzy SZCZĘŚCIA, POWODZENIA, DUŻEJ AKTYWNOŚCI NA PASMACH I DUŻEGO OBROTU KART QSL. DOBREGO ZDROWIA.

W IMIENIU CENTRALNEGO BIURA QSL PZK

Zbigniew Gorgolewski

SP2IU

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

65,473,040 Unikalnych wizyt