PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3411 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Krótkofalarski Dzień Dzieci i Młodzieży
Dodane przez SP3AYA dnia 2014-01-07 / 13:56

Amateur Radio Kids Day czyli Krótkofalarski Dzień Dzieci i Młodzieży to akcja zapoczątkowana przez ARRL r11; organizację skupiającą krótkofalowców w Stanach Zjednoczonych. Idea takiej akcji szybko znalazła naśladowców w innych krajach. Kids Day obchodzony jest zawsze dwukrotnie w ciągu roku. Tysiące dzieci pod opieką doświadczonych krótkofalowców nawiązuje wtedy łączności ze swoimi rówieśnikami w wielu krajach, na różnych kontynentach.

W Polsce po raz pierwszy, dzięki inicjatywie klubu SP3POW i wsparciu klubów SP3KWA i SP3ZIR, obchody Amateur Radio Kids Day zostały zapoczątkowane 16 czerwca 2012r. Tego dnia każdy młody człowiek mógł podejść, popatrzeć, usłyszeć, a nawet zrobić swoją pierwszą łączność. Do pracy na radiu zaprosiliśmy uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. W większości byli to członkowie grupy ARISS Ostrów przygotowujący się do szkolnego kontaktu z astronautą na stacji kosmicznej ISS. Pracowaliśmy na 3,7 lub 7 MHZ, zależnie od panujących warunków. Oprócz udostępnienia radiostacji, zorganizowaliśmy dla dzieci zawody w radiolokacji amatorskiej r11; łowy na lisa. Wcześniej w kilku ostrowskich szkołach odbył się cykl lekcji krótkofalarskich, więc większość uczniów miała już styczność z radiem. Stąd też nawiązywanie kolejnych QSO szło bez problemów, a cała akcja zakończyła się dużym sukcesem.

Idąc za ciosem, przystąpiliśmy do edycji zimowej Kids Day. Tym razem już od 27 grudnia pracowaliśmy pod znakiem okolicznościowym SN0KDD. Stacja była czynna do 7 stycznia aktywnie zachęcając wszystkie kluby oraz nadawców indywidualnych do wzięcia udziału w tej jakże pożytecznej akcji. W tym czasie przeprowadziliśmy ponad 750 QSO z 45 krajami na wszystkich pasmach, na SSB i CW. Dzięki temu, oraz nagłośnieniu sprawy w mediach, 6 stycznia wiele klubów mogło zorganizować Krótkofalarski Dzień dla Dzieci u siebie. Wszyscy nadawcy zostali wyczuleni na fakt obecności w eterze młodych, niedoświadczonych operatorów, którym można było wybaczyć początkowe błędy. Dzieci odwiedzające stacje klubowe niejednokrotnie miały swoją pierwszą w życiu styczność z radiem. Słychać było naturalne w tym wypadku podekscytowanie i niektórych początkową tremę, która zresztą zazwyczaj szybko mijała. Z każdą kolejną łącznością było coraz lepiej. Ponieważ młodzież przy mikrofonie zmieniała się często, wielu krótkofalowców dublowało swoje QSO, wykazując cierpliwość i chęć wielokrotnego nawiązywania łączności z kolejnymi młodymi operatorami. Podczas tej edycji Amateur Radio Kids Day w Polsce, dziecięce głosy słychać było z ponad 20 stacji klubowych, z którymi przeprowadziło łączność kilkuset dorosłych operatorów. Tego dnia słychać było nie tylko stacje polskie lecz również sporo stacji z zagranicy. Wielu operatorów odpowiadało łamaną polszczyzną, lub używając najprostszych wyrażeń po angielsku na wywoływanie naszych dzieci. Byliśmy pod wrażeniem młodych, którzy bez żadnego przygotowania, a nawet początkowej paniki po usłyszeniu obcej mowy, potrafili wybrnąć z sytuacji i przeprowadzili takie QSO w zadowalający sposób.

Kolejna, trzecia edycja Krótkofalarskiego Dnia Dzieci i Młodzieży nadeszła 15 czerwca 2013 r. Dla uatrakcyjnienia tego wydarzenia, zaprojektowaliśmy specjalny dyplom, który każde dziecko mogło otrzymać za choćby jedną przeprowadzoną łączność podczas tej akcji. Znaleźli się również sponsorzy, którzy ufundowali różnego typu podarunki dla uczestników akcji, zarówno dla młodych operatorów, jak i dla klubu który zgromadził ich tego dnia jak najwięcej. Również tym razem klub SP3POW już od 8 czerwca występował pod okolicznościowym znakiem SN0KDD. Tylko w dniu samego finału stacja wykonała ponad 200 QSO, a rekordzistą był młody Michał który czekał przed klubem zanim jeszcze ktokolwiek inny się tam pojawił. Pomimo tego że były to jego pierwsze łączności, w pięknym stylu wykonał niemal pół setki QSO z wszystkimi okręgami w Polsce i z kilkoma stacjami zagranicznym. Od razu zdobył przy okazji jako pierwszy w historii dyplom JUNIOR OKRĘGI POLSKIE. Łącznie podczas tej edycji Kids Day gościliśmy w naszych progach 10 młodych adeptów krótkofalarstwa, z których każdy został uhonorowany pamiątkowym dyplomem. Już teraz można przypuszczać, że dla części z nich nie była to tylko jednorazowa przygoda z krótkofalarstwem.

Dzieci mocno się angażują w takie wydarzenia. Na pewno jest to dla nich niezapomniane przeżycie. Tak jest wszędzie na całym świecie gdzie był obchodzony Amateur Radio Kids Day. Zachęcamy kluby do zaproszenia w tym dniu najmłodszych, opieki instruktorskiej nad nimi i "wypuszczenia ich w eter", gdyż taka jest idea Amateur Radio Kids Day. Pomysłów na pracę z młodzieżą może być tyle, ile czynnych stacji klubowych i kadry do opieki nad nimi. Możemy zaprosić do radiostacji klubowej dzieci własne, sąsiadów czy znajomych, wejść we współpracę ze szkołami i innymi placówkami oświatowymi, zorganizować specjalne stanowiska poglądowe z czynnymi urządzeniami KF i UKF, jak to się czyni przy okazji festynów okolicznościowych bądź imprez naukowych czy kulturalnych. Dzień aktywności dziecięcej na pasmach amatorskich może być okazją do uaktywnienia znaków ostatnio rzadko słyszanych, bądź do wyjścia na zewnątrz w sytuacji gdy wydaje się, że klubem i krótkofalarstwem słabo zainteresowane jest lokalne środowisko.

W tym miejscu warto podkreślić znaczenie stacji klubowych i ich kadr, ponieważ w świetle aktualnych przepisów obowiązujących w Polsce tylko ten typ radiostacji amatorskich umożliwia legalne nadawanie dzieciom i osobom nie mającym indywidualnych pozwoleń radiowych, jako szkolącym się na radiostacji klubowej pod nadzorem operatorów odpowiedzialnych.

Nie wszyscy mamy możliwości zaprosić dzieci do swojego klubu, ale wszyscy indywidualni nadawcy mogą dać im radość jak największych ilości udanych QSO. Dla nich każda łączność jest ważna! Następna taka okazja nadejdzie 5 stycznia 2014 r. wraz z kolejnym Krótkofalarskim Dniem Dzieci i Młodzieży. Prosimy o wzmożoną uwagę i szczególne wyczulenie na to co się będzie działo na pasmach. Edukacyjna i społeczna wartość takiego wydarzenia jest nieoceniona. Serdecznie zachęcamy do jak najszerszego udziału w tym międzynarodowym wydarzeniu.


Magda SQ3TGZ
Jarek SP3AYA
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

70,672,562 Unikalnych wizyt