| 550 lat Mikołaja Kopernika | | | | | | | |
| Szukaj znaku | | | W bazie OSEC (3326 członków/członkiń PZK):
|
| | | | |
| Użytkowników online | | | Gości online: 19
Użytkowników online: 0
|
| | | | |
|
| Komunikat PZK 11/25 z dnia 12.02.2025 | | |  Opcje newsa |  KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców NR 11/2025 z dnia 12 marca 2025 r.
Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/.
I. Sprawy organizacyjne
1. 1,5 % na PZK
Od 15 lutego rozpoczął się coroczny okres rozliczenia zeznania podatkowego PIT. Dotychczas dzięki Waszej ofiarności, udało nam się sfinansować wiele małych, często lokalnych projektów, które wspierają ścisłe regionalne inicjatywy, dostosowane do specyficznych potrzeb danej społeczności. Jednocześnie sfinansowaliśmy też duże projekty takie jak: sieć przemienników na masztach Emitela, która wspiera nas każdego dnia, zapewniając łączność poza systemami komercyjnymi. Największe ogólnopolskie spotkanie krótkofalowców, które integruje naszą społeczność, umożliwiając wymianę doświadczeń. Jak przekazać 1,5%? Aby przekazać 1,5% należnego podatku dla Polskiego Związku Krótkofalowców wystarczy w odpowiedniej rubryce formularza PIT wpisać: Numer KRS: 0000088401. Nazwa OPP: Polski Związek Krótkofalowców Jeśli chcecie, wskazać cel szczegółowy, pamiętajcie o wpisaniu go w rubryce "Informacje uzupełniające".
Warto pamiętać, że PIT można rozliczyć również elektronicznie na rządowej platformie Twój e-PIT.
Tomasz SP5RT
2. SP DX Contest 2025
Już 5-6 kwietnia 2025 roku nadchodzi wyjątkowy czas - SP DX Contest, największe święto polskiego krótkofalarstwa o międzynarodowej renomie! To coś więcej niż zawody - to wydarzenie, które jednoczy nas wszystkich, od weteranów po najmłodszych YOTA. Warto zaplanować ten dzień wcześniej, aby 5-6 kwietnia w pełni zaangażować się w rywalizację i spędzić na falach jak najwięcej czasu w tym także w godzinach nocnych, kiedy stacje z innych krajów również czekają na łączności z Polską. Tu nie liczy się tylko wynik. Ważniejsza jest wspólna pasja, tradycja i dobra zabawa. Niech ten dzień stanie się dla nas wszystkich wyjątkowy, niech będzie prawdziwym świętem krótkofalarstwa. Pokażmy, jak silna i aktywna jest społeczność SP! Każde QSO to krok w budowaniu naszej obecności i renomy na arenie międzynarodowej. Do zobaczenia 5-6 kwietnia. Niech SP DX Contest 2025 będzie wydarzeniem, które zapamiętamy na długo!
Vy 73! Krzysztof SP5E
II. Wydarzenia
3. Polska wyprawa DX-owa na Sri Lankę 4S7SPG 2025
Wyprawa pracowała w dniach 15.02 do 01.03.2025 przeprowadzając ponad 43 000 QSO's. Uczestniczyło w niej 4 polskich krótkofalowców: SP3CFM, SP6EQZ, SP6JIU i SP9FIH (główny organizator). Wylatywaliśmy z Warszawy, aby poprzez Dubaj rankiem następnego dnia wylądować na lotnisku w Colombo. Procedura uzyskania znaku była bardzo długa i skomplikowana. Między innymi musieliśmy uzyskać zaświadczenia z sądu o niekaralności, a następnie, po przetłumaczeniu ich przez tłumacza przysięgłego wysłać je do Telecom Regulatory Commission of Sri Lanka (TRCSL). Do wydania licencji konieczna była ponad to rekomendacja dwóch lokalnych krótkofalowców oraz zgoda miejscowego Ministry of Defence. Licencję należało opłacić i odebrać osobiście podpisując na miejscu. Licencja ma formę książeczki i zawiera zdjęcie operatora oraz wszystkie miejscowe regulacje. Każdy z uczestników otrzymał indywidualna licencję 4S... a na ich podstawie wydano znak klubowy dla SP DX Clubu na oddzielne zgłoszenie. Na szczęście licencje zostały przywiezione nam na lotnisko po naszym przylocie przez przedstawicieli TRCSL. Stolica kraju Kolombo zlokalizowana jest ok. 60 km na południe od portu lotniczego. Po odebraniu licencji wyruszyliśmy wynajętym autobusem w 250 km podróż do naszego QTH położonego na północno wschodnim wybrzeżu wyspy w miejscowości Nilaveli. Podróż trwała aż 6 godzin z powodu dużego natężenia ruchu lokalnego, stad krów odpoczywających na jezdni oraz stert ryżu suszącego się na słońcu. Na miejsce przybyliśmy już po zmroku, ale pomimo zmęczenia udało nam się rozstawić urządzenia i kilka anten tak, że około miejscowej północy (przesunięcie czasu względem SP +4h30m) znak 4S7SPG pojawił się w eterze. Na miejscu mieliśmy bardzo dobre warunki mieszkaniowe, gorzej z warunkami antenowymi. Z uwagi na plażowiczów nie uzyskaliśmy zgody na rozstawienie anten na przylegającej plaży, a teren przed naszą willą nie był zbyt rozległy co powodowało, mimo filtrów pasmowych, interferencje pomiędzy poszczególnymi antenami. W sumie na niewielkim obszarze ustawiliśmy aż 9 anten w tym 150 m beverage. Pracowaliśmy równocześnie na 5 trx'ach na różnych pasmach w zależności od propagacji. Licencja pozwalała nam na pracę z mocą do 1 KW, ale ze względu na zakłócenia wzajemne nie zawsze było to możliwe. Azymuty na główne skupiska krótkofalowców przebiegały poprzez morze, niestety nasze anteny VDA i verticale zlokalizowane były na lądzie kilkanaście metrów od wody, co zapewne wpływało na siłę naszych sygnałów. Znawcy od propagacji twierdzą, iż propagacja z miejsc około równikowych jest nie najlepsza (nasze QTH było położone 7o N). Najdłuższe otwarcia mieliśmy na JA, na EU i NA stosunkowo krótkie. Tym niemniej szczególną uwagę zwracaliśmy na stacje SP. W drugim tygodniu uruchomiliśmy się w paśmie 160 m emisją FT8. Niestety mimo dobrych raportów otrzymywanych tą emisją nasze wołania CQ na telegrafii w tym paśmie pozostawały bez odpowiedzi.
/Nasze anteny jak i pozostałe ilustracje widoczne w wersji PDF Komunikatu./ Oprócz nadawania, po rozstawieniu wszystkich anten i ustanowieniu dyżurów przy stacjach, trochę czasu poświęciliśmy na zwiedzanie wyspy. Pierwsza nasza wyprawa odbyła się na pobliską wyspę Pigeon Island, do której dopłynęliśmy łodzią motorową. Wokół wyspy rozciągała się rafa koralowa z dużą ilością kolorowych ryb i żółwi morskich. Niestety rafa wyglądała na umierającą z szarymi, połamanymi częściowo koralowcami. Ponoć swego czasu tsunami zniszczyło życie w rafie. Inną przygodą było pływanie pośród rekinów. Rekiny były 1,5 do 2,m długości i ponoć nie atakowały nurków. W pewnym momencie 5 szt. pływało z zainteresowaniem wokół mnie, ale byłem chyba dla nich niesmaczny i ocalałem. Następną ciekawą wycieczką była wyprawa do rezerwatu słoni. W czasie 4 godzinnej wycieczki Jeepem widzieliśmy wiele dorosłych słoni tuż przed maską samochodu. Była też jedna słonica z małym słoniątkiem, które skrupulatnie zasłaniała przed naszym wzrokiem. Wyspa, ku mojemu zaskoczeniu była czysta i zadbana, pełna zieleni i cieków wodnych. Uprawy palm kokosowych, bananów, ryżu oraz warzyw. Wśród mieszkańców nie było widać ubóstwa, a drogi przemierzały ogromne ilości motorynek tuk-tuków i samochodów. Mimo dużego natężenia ruchu nie zaobserwowałem sytuacji niebezpiecznych. Były też krótsze wypady tuk-tukami do okolicznych świątyń buddyjskich. Dwie dominujące religie w kraju to hinduizm i buddyzm.
Pracowaliśmy emisjami FT8, FT4 , CW i SSB.
*Statystyki przeprowadzonych łączności różnymi emisjami na poszczególnych pasmach opracował Leszek SP6CIK i będą one przedstawione w pełnej graficznej wersji Komunikatu. Poniżej przedstawimy podstawowe informacje o pracy ekspedycji. *(red) Number of QSOs 43021 Number of Dupe QSOs (same Call, Band, Mode) 5895 First QSO at 2025-02-15 17:24:00+00 Last QSO at 2025-03-01 12:41:01+00 Event duration 13 days 19:17:01 Average rate 145.03 QSOs/h Best QSO Rate for 60 minutes period 423 QSOs/hour at 2025-02-27 11:30:00 Distinct callsigns 13860 Distinct CQ Zones (if specified in the ADIF log) 37 Distinct DXCC (if specified in the ADIF log) 158
Japan : 11628 QSOs European Russia : 4452 QSOs Poland : 3254 QSOs Italy : 2375 QSOs Fed. Rep. of Germany : 2255 QSOs United States : 1787 QSOs Asiatic Russia : 1439 QSOs Spain : 1287 QSOs China : 1254 QSOs
Czas upłynął nam szybko i już w sobotę 1 marca przystąpiliśmy do demontażu anten i pakowania bagaży. W pierwszej kolejności zdemontowaliśmy anteny "nocne", w ciągu dnia VDA i verticale. Po kolacji zdjęliśmy dwie ostatnie anteny slopery na 18 i 21 MHz. W drodze powrotnej na lotnisko spotkaliśmy się podczas obiadu z Prezesem Radio Society of Sri Lanka 4S6TMP Tharanga Premathilake oraz znanym krótkofalowcem 4S7AB. Zapytaliśmy o losy Kule 4S7KG, którego zapewne pamiętają starsi krótkofalowcy - pod koniec lat siedemdziesiątych studiował w Polsce i darzy nasz kraj wielką sympatią. Miałem z nim pierwszą łączność z 4S w roku 1980. Okazuje się, że dalej żyje i ma się dobrze, a nawet jest guru w pracy CW i prowadzi kursy telegrafii, jego syn i córka posiadają także znaki wywoławcze. Kamal 4S7AB nagrał wywiad z Januszem SP9FIH na temat naszej ekspedycji i wskazówek jak organizuje się wyprawy DX-owe. Materiał będzie prezentowany na spotkaniach młodych krótkofalowców z 4S. Do kraju wróciliśmy 2 marca poprzez Dubaj. 2 walizki zostały mocno uszkodzone przez linie lotnicze. Na szczęście przewożony sprzęt nie uległ uszkodzeniu.
W imieniu Zespołu Włodek SP6EQZ
III. Sport
4. Kolejny polski krótkofalowiec przekroczył 3000 pkt w DXCC Chalegne
Kolejny raz miło mi powiadomić Koleżanki i Kolegów, że kolejny Polak osiągnął 3000 punktów w DXCC Challenge. Jest to Jacek SP3DV (ex. SP3LYN), który z wynikiem 3000 punktów jako szesnasty z Polaków znalazł się w elitarnym klubie 3K. Miało to miejsce 3-go marca 2025 roku. Wynik został pokazany w zestawieniu DXCC Challenge z 4-go marca br. Jest to wielkie osiągnięcie Jacka, które wymagało wiele wysiłku na przestrzeni wielu lat. Gratuluję serdecznie! Witaj Jacku w klubie 3K! Jednocześnie jest to okazja, aby przypomnieć kto z Kolegów przekroczył barierę 3000 punktów i jaki ma aktualny stan na 4.03.2025 r. w Challenge. Znak Punkty SP5EWY 3253 SP3E 3148 SP3EPK 3148 SP2FAX 3111 SP9DWT 3091 SP7VC 3090 SP6CIK 3075 SP5CJQ 3058 SP1S 3046 SP8NR 3032 SP5DIR 3011 SP2GJV 3007 SP7GAQ 3007 SP3CFM 3006 SP3DV 3000 Ciekawe kto następny przekroczy barierę 3000 pkt?
73, Leszek SP6CIK
5. Informacje nie tylko DX-owe
6Y - Jamajka: Członkowie EI DX Group będą aktywni jako 6Y7EI z Jamajki NA-097 w dniach 13r11;24 marca. QSL via M0OXO.
D4 - Wyspy Zielonego Przylądka: Pedro, CT7AHV będzie aktywny jako D4AHV z wyspy Sal AF-086 w dniach 6-14 marca. QSL via LoTW lub OQRS.
DL - Niemcy: Z okazji Światowego Dnia Krótkofalowca stacja DA25WARD będzie aktywna od 8 marca do 27 kwietnia. Wszystkie QSO zostaną automatycznie potwierdzone przez biuro.
EA - Hiszpania: Hiszpański Związek Krótkofalowców URE będzie obchodzić stulecie IARU w dniach 15-30 kwietnia. Aktywne będą stacje: AO100IARU, AO1IARU, AO2IARU, AO3IARU, AO4IARU, AO5IARU, AO6IARU (Baleary), AO7IARU, AO8IARU (Wyspy Kanaryjskie) i AO9IARU (Ceuta & Melilla). QSL via EA4URE. Szczegóły dotyczące dyplomów zostaną opublikowane na https://iaru100.ure.es/.
FO - Polinezja Francuska: Haru, JA1XGI będzie aktywny jako TX7XG z atolu Fakarava OC-066 w dniach 9 - 15 kwietnia. Będzie pracować głównie CW, a także SSB, FT8 i RTTY na pasmach 40 - 6 m. QSL LoTW, OQRS Club Log lub bezpośrednio via JA1XGI. Więcej informacji na stronie https://tx7xg.amebaownd.com/.
GU - Guernsey: Ron, G4DIY i Jay, M0UNN są aktywni jako MP7DX z Guernsey EU-114 w dniach 7 - 11 marca. Będą pracować CW i SSB na pasmach 40 - 10 m. QSL via G4DIY, LoTW i QRZ Logbook.
HK0 - Wyspa Providencia: Adrian, HJ4ADR będzie pracować wakacyjnie jako HJ4ADR/0 z wyspy Providencia NA-049 w dniach 20 - 26 marca. Będzie QRV małą mocą SSB i FT8 na pasmach 40 i 10 m. QSL via LoTW i QRZ Logbook.
J3 - Grenada: Mike, VE2XB będzie aktywny jako J38XB z Grenady NA-024 w dniach 17r11;31 marca. QSL via znak domowy.
J6 - Saint Lucia: Mike, M0MDS planuje aktywność jako J6/M0MDS:z Saint Lucia NA-108 w dniach 15-24 marca. Będzie pracować QRS CW (12-14 WPM), FT8 i SSB na pasmach 15-10 m. QSL via znak domowy, logi będą dostępne na QRZ Logbook oraz prawdopodobnie na Club Log i LoTW.
PY - Brazylia: Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, żeński zespół z LABRE São Paulo będzie aktywny jako PR2L z wyspy Ilha Comprida SA-024 w dniach 8 -9 marca. Będą pracować CW, SSB i DIGI na pasmach KF oraz przez QO-100. QSL via PY2AA, LoTW i QRZ Logbook.
VE - Kanada: Pierre, VK3KTB ponownie będzie aktywny jako VY0ERC ze stacji radiowej Eureka Amateur Radio Club na wyspie Ellesmere NA-008 w dniach 7 marca - 2 kwietnia. QSL przez OQRS M0OXO i LoTW.
Z6 - Kosowo: Silvano, I2YSB oraz Italian DXpedition Team (I1FQH, I1HJT, I2PJA, IK2CKR, IK2HKT) będą aktywni jako Z68TT (SSB, CW, RTTY) oraz Z68ZZ (FT8) z Kosowa w dniach 26 czerwca - 10 lipca. Będą pracować czterema stacjami na pasmach 80-6 m. QSL bezpośrednio do I2YSB. Więcej informacji, w tym plan pasm i OQRS dla kart bezpośrednich, można znaleźć na stronie [i2ysb.com/idt](http://www.i2ysb.com/idt/).
ZF - Kajmany: Colin, G4CWH będzie aktywny jako ZF2CA z Kajmanów NA-016 w dniach 6 - 11 marca. Poza zawodami będzie pracować CW, SSB, RTTY i PSK na pasmach 30, 17 i 12 m. QSL przez LoTW lub znak domowy.
Pozdrawiam Adam SQ9S
6. UKF - zawody
W najbliższym czasie:
AGCW VHF/UHF Contest (przypomnienie) - zawody telegraficzne UKF na 144 i 432 MHz odbędą się w sobotę, 15 marca 2025 w godz. 14:00-18:00 UTC. Członkowie stowarzyszenia AGCW, największego niemieckiego klubu przyjaciół CW, zapraszają do licznego udziału polskich sympatyków telegrafii Morse`a. Regulamin: https://www.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest albo http://alt.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest
SPAC 1.3 GHz - zawody aktywności UKF w paśmie 23 cm odbędą się we wtorek, 18 marca 2025 w godz. 18:00-22:00 UTC. Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
UHF FT8 Activity - 1.3 GHz - zawody aktywności FT8 odbędą się w środę, 19 marca 2025 w godz. 17.00-21.00 UTC. Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie BANAT (YO), termin wysyłania dzienników 6 dni. Regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/
SPAC 70 MHz - zawody aktywności UKF w paśmie 4 m odbędą się w czwartek, 20 marca 2025, godz. 18:00-22:00 UTC. Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf Wszystkie zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę o adresie http://spac.pk-ukf.pl/
Info. Stanisław SQ2EEQ
IV. Silent Keys ___________________________________________________________________________ SP3XPE SK
Z przykrością informujemy, że w dniu 9.03.2025 r. zmarł nasz Kolega Kazimierz Mocek SP3XPE. Od lat dziewięćdziesiątych był aktywnym nadawcą na pasmach amatorskich, ostatnio często pracował emisjami cyfrowymi. Kaziu pracował przez wiele lat w telekomunikacji kolejowej w Kaliszu. Przez ostatnie dwa lata walczył z nowotworem. Msza św. żałobna została odprawiona w środę dnia 12.03.2025 r. w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Nowych Skalmierzycach, na którym został pochowany śp. Kazimierz. Cześć Jego pamięci!
Bogdan SP3LD oraz koledzy krótkofalowcy z klubu SP3KQV
_____________________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Włodzimierzowi SP6EQZ, Leszkowi SP6CIK, Bogdanowi SP3LD
Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji. Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na adres e-mail Redakcji: redakcja@pzk.org.pl.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: redakcja@pzk.org.pl, sp5rt@pzk.org.pl, sp2jmr@pzk.org.pl, sp5e@pzk.org.pl. W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00. Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane. Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne. Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny. Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 kHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.
Redakcja Komunikatów PZK: Tomasz SP5RT, Piotr SP2JMR, Krzysztof SP5E, Piotr SP8MRD i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.
Adres redakcji: Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz
*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK. W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK. Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK, rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2012 Jurek SP3SLU nadający Komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów. Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów. W dniu 1 lipca 2024 r. Prezydium ZG PZK powołało na funkcję Redaktora Naczelnego Komunikatów PZK Tomasza SP5RT, a w dniu 25 lipca 2024 r. z udziału w Redakcji Komunikatów zrezygnował Zygmunt SP5ELA.
Redakcja Komunikatów PZK
UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja
Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana. Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".
| |  |  | |
|
| | | | |
|
| Logowanie | | |
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
| | | | |
|