| 550 lat Mikołaja Kopernika | | | | | | | |
| Szukaj znaku | | | W bazie OSEC (3326 członków/członkiń PZK):
|
| | | | |
| Użytkowników online | | | Gości online: 16
Użytkowników online: 0
|
| | | | |
|
| Komunikat PZK 06/25 z dnia 05.02.2025 | | |  Opcje newsa |  KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców NR 06/2025 z dnia 05 lutego 2025 r.
Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/.
I. Sprawy organizacyjne
INFORMACJE PREZESA PZK
4 lutego 2024 w Ministerstwie Cyfryzacji odbyło się spotkanie robocze w ramach konsultacji rozporządzenia dot. służby radioamatorskiej w PKE. W Ministerstwie głos Polskiego Związku Krótkofalowców przedstawili: Krzysztof SP5E, Tomasz SP5RT oraz Cezary SQ5CKZ. Dzień wcześniej członkowie Prezydium ZG oraz Zarządu Głównego omówili planowaną agendę oraz stanowisko PZK. Spotkanie rozpoczęło się bardzo ważną i pozytywną informacją dla całego środowiska. MC poinformowało, że nie planuje uwzględniać zmian proponowanych przez Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. Dla przypomnienia opinia MKSS dotyczyła rozważenia obowiązku zgłaszania i rejestracji pracy stacji spoza stałego QTH. PZK bardzo aktywnie zabiegało o pozytywne rozwiązanie w tym temacie. W grudniu z naszej inicjatywy zorganizowaliśmy spotkanie robocze z przedstawicielami KPRM, MC oraz UKE. Zaopiekowanie pomiędzy tymi spotkaniami kluczowego wątku, doprowadziło nas do szczęśliwego finału. Oczywiście czekamy jeszcze na konkretne zapisy, jednak mamy bardzo dobry sygnał.
Wczoraj nie udało się omówić wszystkich zaplanowanych zagadnień. Kolejne spotkania zaplanowano za około dwa tygodnie. Powinno ono zakończyć się formalnym podsumowaniem. Poniżej najważniejsze punkty oraz odczucia po wczorajszym spotkaniu:
- Moc dla kategorii 1 - w propozycji rozporządzenia proponowano modyfikację mocy ze "schodkami" 750W/250W. Jako PZK byliśmy przeciwni wprowadzeniu takiej zmiany i proponowaliśmy pozostawienie 500W. Obecne wczoraj organizacje podzieliły to zdanie.
- Zmiany dla kategorii 3 - jako PZK zgłaszaliśmy propozycję zmiany dostępnych pasm dla radioamatorów z kategorią 3 - zastąpienie pasma 10,0-10,5 GHz pasmem 2,3-2,45 GHz z myślą m.in. o QO-100. Jednocześnie chcieliśmy otworzyć drzwi do pasm 4 i 6m. Na spotkaniu umówiono propozycję dodania pasm 30, 17, 12 oraz 6, 4 i 13 cm. Jako PZK popieraliśmy tą propozycję. W tym punkcie również byliśmy zgodni.
- Minimalny wiek - w propozycji rozporządzenia proponowano podniesienie minimalnego wieku do 12 i 17 lat. Jako PZK zabiegaliśmy o utrzymanie wcześniejszego minimum tj. 10 i 15 lat. Rozwiązania, które tworzymy, nie powinny w żadnym stopniu utrudniać dostępu młodych. Na spotkaniu omawiano propozycję całkowitej likwidacji minimalnego wieku. Jako PZK byliśmy skłonni zgodzić się z na takie rozwiązanie dla 3 oraz N-Licence z wyłączeniem kategorii 1. Głosy były podzielone. Biorąc pod uwagę głos ZHP, aby nie likwidować minimalnego wieku i dążąc do kompromisu, zgodziliśmy się 10 i 15 lat.
- Opłaty za egzamin dla młodych - w propozycji rozporządzenia proponowano podniesienie opłat za egzamin. Jako PZK zabiegaliśmy specjalne podejście wobec młodych <18 lat. Złożyliśmy propozycję obniżenia opłat dla nich o 50%. Na spotkaniu omawialiśmy możliwość całkowitej likwidacji opłat dla osób niepełnoletnich. Jako PZK byliśmy przeciwni takiej zmianie, podtrzymując propozycję 50%. W tym punkcie również byliśmy zgodni.
- Łamanie się i okręgi - w propozycji rozporządzenia proponowano wprowadzenie możliwości "łamania się". Jako PZK byliśmy przeciwni. Środowisko uznało, że są to prawa zwyczajowe i dobrze przyjęte praktyki, których ujmowanie w paragrafy rozporządzenia będzie trudne i bezcelowe.
- Okres obowiązywania pozwoleń - wczorajsza dyskusja dotyczyła również okresu obowiązywania pozwoleń. Jako PZK zgłaszaliśmy propozycję, aby pozwolenia kategorii 1 i 3 były wydawane na 10 lat. Na spotkaniu mając analizę dla "krótkich" znaków, przedstawiliśmy stanowisko. Zwróciliśmy uwagę na istnienie również grupy radioamatorów, dla których istotny jest contest. Wydawanie wszystkich pozwoleń na 25 lat w istotny sposób mogłoby za pewien czas ograniczyć lub zablokować dostęp do krótkich 1-2 znakowych znaków SP, SQ, SN. Okres 10 lat jest tutaj racjonalnym kompromisem, pozwalającym na uwalnianie znaków co pewien czas. Zdanie to podzielił m.in. HackerSpace.
W trakcie jesiennych spotkań roboczych pytałem o możliwość wdrożenia w Polsce nowej kategorii "N-Licence", podobnie do Niemiec, czyli tylko na trzy pasma: 2m, 70cm oraz 10m z ograniczeniem mocy. Strona rządowa zaskoczyła nas wszystkich, aktywnie wychodząc z inicjatywą i poddając pod dyskusje propozycję już teraz. Jako PZK jesteśmy za wprowadzeniem tej zmiany. Jesteśmy również otwarci na możliwość podejścia do egzaminu dla tej kategorii bez minimalnego wieku. Będzie ona pierwszym krokiem. Musimy jednak poczekać na kolejne spotkanie, aby swoje stanowisko przedstawiły wszystkie organizacje.
Drugim wątkiem poruszanym jesienią podczas spotkania roboczego było wyzwanie z nienadążaniem przepisów za urządzeniami jakich używamy jak np. mobilne hotspot DMR, stacje LORA, czy trackery. Mamy do czynienia z urządzeniami bezobsługowymi, które jednocześnie zmieniają lokalizację. W tym temacie strona rządowa również wykazała się aktywnością i zaproponowała dodatkowe pozwolenie dla mobilnych stacji bezobsługowych do 2W. Jako PZK popieramy taką koncepcję. Wczoraj nie udało nam się dokończyć dyskusji w tym temacie i na pewno wrócimy do niej na kolejnym spotkaniu. Przy rozmowach o tym pozwoleniu na pewno istotne będzie odpowiednie zaopiekowanie w przepisach mobilnych przemienników używanych w łączności kryzysowej oraz użytkowników używających do rozmów radia z APRS. Ci drudzy powinni podlegać naszym zdaniem pod klasyczne pozwolenie 1 i 3.
Info. Krzysztof SP5E
1. Kilka informacji z systemu ewidencji członków PZK na 1 lutego 2025 r.
1) Aktualny stan członkowski PZK wynosi 3181 co w porównaniu ze stanem 3464 na koniec roku 2024 oznacza spadek o 8,2%
2) Największe spadki (względne) wystąpiły w oddziałach: OT-06, OT-29, OT-17 i OT-21.
3) Oddziały OT-28, OT-51, OT-16, OT-37 i OT-18 odnotowały wzrost liczby członków/członkiń.
4) Najliczniejsze OT to: OT-25 (208) i OT-15 (204), zaś najmniej liczne: OT-35 (24) i OT-24 (18).
5) Statystyka klubów jest nieustalona, ponieważ niektóre OT nie zaktualizowały jeszcze list klubów (terenowych PZK oraz innych organizacji, uprawnionych do bezpłatnej obsługi Biura QSL PZK). Info: Waldemar Sznajder 3Z6AEF, administracja techniczna OSEC
2. Ramowy plan obchodów 100-lecia IARU oraz 75-lecia 1. Regionu IARU i imprez uzupełniających w kwietniu 2025 roku
W dniach 24-27 kwietnia 2025 r. w stolicy Francji - Paryżu - będzie miało miejsce kilka wydarzeń o zróżnicowanym charakterze i istotnym znaczeniu dla międzynarodowego środowiska krótkofalarskiego. W ramach bieżących działań prowadzonych pomiędzy Konferencjami Generalnymi 1. Regionu IARU, w powyższym okresie, standardowo odbędą się posiedzenia śródokresowe następujących Komitetów IARU R1: C4 (ds. fal krótkich), C5 (ds. fal ultrakrótkich i mikrofal), C7 (ds. kompatybilności elektromagnetycznej i mikrofal) oraz C8 (ds. Młodzieży). Z kolei w ramach imprez okolicznościowych odbędą się uroczyste obchody jubileuszu 100-lecia utworzenia Międzynarodowego Związku Krótkofalowców (ang. International Amateur Radio Union / IARU), która to nazwa tłumaczona bywa alternatywnie jako Międzynarodowa Unia Radioamatorska, a także obchody 75-lecia powołania 1. Regionu IARU oraz 100-lecia powstania Związku Krótkofalowców Francji (REF). Z okazji wszystkich powyższych uroczystości jubileuszowych ze strony wielu stowarzyszeń członkowskich IARU uruchomionych zostanie wiele stacji okolicznościowych, być może niekiedy w połączeniu ze specjalnymi programami dyplomowymi. Zbiorcze informacje nt. aktywności w eterze wspomnianych stacji najprawdopodobniej zostaną niebawem usystematyzowane i opublikowane łącznie na specjalnej stronie internetowej.
Opracowanie informacji (na podstawie źródeł wewnątrzorganizacyjnych):
Paweł Zakrzewski SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK
II. Wydarzenia
3. Spotkanie jakiego jeszcze nie było
Jak co roku od ponad 20 lat Zarząd Jarosławskiego OT PZK, jak wiele innych oddziałów PZK w okolicach Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, organizuje spotkania świąteczno-noworoczne. Spotkanie tegoroczne odbyło 31 stycznia z powodów zarówno organizacyjnych jak i zdrowotnych Prezesa OT-35 PZK. Tytuł, który nadałem tej relacji jest nieprzypadkowy, ponieważ nigdy wcześniej spotkanie nie było tak liczne i nigdy wcześniej nie udało się zgromadzić tylu oficjalnych ważnych, przychylnych krótkofalowcom osób.
W tym roku w restauracji "Klasyczna" w Jarosławiu spotkało się łącznie 63 krótkofalowców, osób towarzyszących, oficjeli oraz sponsorów Jarosławskiego OT-35 PZK. Otwierając spotkanie Prezes Oddziału Zbyszek SP8AUP powitał Opiekuna jarosławskich krótkofalowców i Oddziału PZK Pana Marcina Nazarewicza Burmistrza Miasta Jarosławia, a w imieniu Gospodarza miasta Jarosławia oraz własnym przywitał Pana Piotra Kozaka Przewodniczącego Rady Miasta Jarosławia, Panią Grażynę Strzelec Przewodniczącą Rady Powiatu Jarosławskiego, Pana Janusza Szkodnego SP8DRG z Małżonką V-ce Przewodniczącego Rady Miasta, Pana Kamila Dziukiewicza Starostę Jarosławskiego, Pana Antoniego Gwoździa SQ8GUI Przewodniczącego Rady Gminy Jarosław wraz z Małżonką Zofią SQ8IPN, Panią Małgorzatę Jaworowską Komendantkę Hufca ZHP w Jarosławiu, przy którym działa Klub SP8ZIV, Pana Marcina Krawczyka Dyrektora Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Rzeszowie, Kolegę Krzysztofa Horoszkiewicza SP5E Prezesa Polskiego Związku Krótkofalowców, Pana Prezesa Andrzeja Makara gościa naszego Oddziału, Inspektora Delegatury UKE w Rzeszowie Pana Zbigniewa Kołodzieja, przybyłych z Ukrainy Krótkofalowców Kol. Romana Terleckiego UY3WX z Małżonką ze Lwowa oraz Kolegę Igora Hutornego UR5WCT z Drohobycza, Pana Stanisława Kłopota byłego Starostę Jarosławskiego i Członka Honorowego Klubu SP8PEF Pana Waldemara Palucha byłego Burmistrza Miasta Jarosławia i Członka Honorowego Klubu SP8PEF Kolegę Tadeusza Pamiętę SP9HQJ byłego Prezesa PZK oraz Członka Honorowego Klubu SP8PEF Piotra Skrzypczaka SP2JMR Członka Honorowego Jarosławskiego Oddziału Terenowego PZK, Prezesa zaprzyjaźnionego od lat Rzeszowskiego Oddziału Adama Nazimka SP8N, który stara się uczestniczyć we wszystkich spotkaniach okolicznościowych organizowanych przez OT-35 PZK.
Następnie powitał Pana Bogdana Wołoszyna SP8HNX Dyrektora Wydziału Urzędu Miasta Jarosławia, Pana Tomasza Wywrót Dyrektora Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu Członka Honorowego Klubu SP8PEF, który zawsze służy radą i pomocą, oraz wieloletnich zaprzyjaźnionych i sprawdzonych Sponsorów Pana Bogusława B Bulińskiego Prezesa Zakładu Remontowo-Konserwatorskiego "ARKADY" w Jarosławiu Członka Honorowego OT-35 PZK i Pana Jana Pajdę wieloletniego byłego Prezesa Fabryki Pieczywa Cukierniczego SAN oraz Współwłaściciela FABRYKI Pieczywa Cukierniczego "SAN-PAJDA" w Jarosławiu, Członka Honorowego OT-35 PZK. Prezes OT-35 PZK podkreślił, że bez wsparcia finansowego oraz organizacyjnego nie wiele mogli byśmy sami dokonać. W spotkaniu uczestniczyli także: Pan Tadeusz Słowik gospodarz lokalu oraz Członek Honorowy Klubu SP8PEF, Pan Tomasz Strzembała Redaktor Naczelny "Gazety Jarosławskiej" oraz Pan Henryk Grymuza Redaktor prasy oraz mediów lokalnych.
W sumie to aż 24 oficjalne osoby nie licząc krótkofalowców spoza OT-35 PZK.
Pierwszym uroczystym akcentem spotkania było odznaczenie Medalami im. Braci Odyńców za Zasługi dla Rozwoju Krótkofalarstwa Panów Stanisława Kłopota byłego starosty powiatowego oraz Waldemara Palucha burmistrza Jarosławia poprzedniej kadencji. Jako, że medale były przyznane przez Prezydium ZG PZK poprzedniej kadencji, wręczenia medali i grawertonów dokonali dwaj Prezesi PZK: obecny Krzysztof SP5E i poprzedni Tadeusz SP9HQJ. Kolejny uroczysty akcent to wręczenie medali "Zasłużony dla Rozwoju Krótkofalarstwa na terenie Miasta Jarosławia", które z rąk Burmistrza Jarosławia otrzymali Roman Terlecki UY3WX ze Lwowa oraz Ireneusz GDULA SQ8MAQ. Trzecim ważnym akcentem spotkania było nadanie tytułu Członka Honorowego Międzyzakładowego Klubu Krótkofalowców PZK SP8PEF Panom Marcinowi Nazarewiczowi Burmistrzowi Miasta Jarosławia oraz Panu Piotrowi Kozakowi Przewodniczącemu Rady Miasta. Honor wręczenia grawertonów związanych z tym tytułem przypadł piszącemu te słowa Piotrowi SP2JMR, jako członkowi honorowemu OT-35 PZK i jedynemu spoza Jarosławia krótkofalowcowi posiadaczowi nagrody-statuetki "Jarosława" najważniejszego wyróżnienia lokalnego. Spotkanie było też okazją do przyjęcia w poczet członków PZK w OT-35 kol. Bogdana Rygiel SP8MER, a uroczystego wręczenia odznaki, legitymacji PZK oraz proporczyka dokonał prezes PZK Krzysztof SP5E. Ostatnimi akcentami części oficjalnej była modlitwa prowadzona przez kapelana jarosławskich krótkofalowców księdza pułkownika Grzegorza Bechtę SQ8AY oraz tradycyjny oddziałowy opłatek, którym prezes OT-35 podzielił się z zebranymi.
Była także część artystyczna, czyli kolędy w wykonaniu lokalnego zespołu.
Całe spotkanie obfitowało w niekończące się rozmowy głównie na tematy związane z rolą krótkofalowców w społeczeństwie i rozwojem lokalnych struktur PZK. Całe spotkanie trwało ponad 3 godziny i było nacechowane wzajemną życzliwością, a wspaniałą atmosferę mieliśmy także dzięki utrzymanym w konwencji retro wnętrzom gościnnej restauracji "Klasyczna".
Info. Piotr SP2JMR
4. Noworoczne spotkanie OT-20 PZK
W niedzielę 26 stycznia 2025 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie zorganizowane przez OT-20 PZK. Tym razem spotkanie odbyło się na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej, z którą OT-20 PZK ma podpisane porozumienie o współpracy. Tradycyjnie spotkanie w głównej mierze było poświęcone podsumowaniu Lubelskiego Maratonu UKF za rok 2024 oraz bieżącym sprawom Oddziału lubelskiego PZK. W spotkaniu wzięło udział ponad 30 osób z województw lubelskiego, mazowieckiego i podkarpackiego. W Lubelskim Maratonie UKF edycja 2024 wzięło udział ogółem 64 uczestników, w tym w kategorii "A" wzięły 24 stacje, natomiast w kategorii "B" 40 stacji. Pierwsze trzy miejsca w obu kategoriach zajęli: - kategoria "A" 1. Andrzej SQ8ISS; 2. Henryk SP8DHJ; 3. Klub SP8KAF. - kategoria "B" 1. Stanisław SP5BRD, 2. Zenek SP5UAO, 3. Tomasz SQ8MXE.
Ponadto grawertonami uhonorowano Kolegów SP8DHJ i SP5BRD za najdalszą łączność w maratonie - 315 km (fot. 2), a także SQ8DSN za największą ilość lokatorów, z których pracował w zawodach - 12.
Następnie, prowadzący spotkanie Prezes Zarządu OT-20 PZK Grzegorz SP8GPB omówił sprawy oddziałowe. Pierwszym tematem były składki oddziałowe na rok 2025. Ze względu na zmianę terminów i wysokości składek, mając też na uwadze sygnały dopływające z innych OT, Prezes wspólnie ze skarbnikiem OT-20 Ryszardem SP8ONZ, dokonywali na bieżąco oceny sytuacji. Na dzień 15 stycznia 2025 stan liczebny OT-20 przedstawiał się następująco: - członkowie zwyczajni - 81 osób, - członek honorowy PZK - 1 osoba, - członkowie w wieku 71+ - 42 osoby, - uczniowie do 20 r.ż. i uczący się do 26 r.ż. 4 osoby, - członkowie nadzwyczajni - 3 osoby, - członkowie wspomagający - 2 osoby, - kluby - 16.
Daje to łącznie 133 osoby oraz 16 klubów. W porównaniu z analogicznym okresem roku 2024 odnotowano spadek ilości członków o około 10%. Jednocześnie Prezes OT-20 PZK poinformował, że wkrótce wpłaty dokona jeszcze kilka osób, które z pewnych powodów nie opłaciły składek w terminie.
Kolejny temat to współpraca z Muzeum Wsi Lubelskiej. Jest to unikalny skansen pokazujący wieś lubelską i jej infrastrukturę sprzed kilkudziesięciu lat: domy mieszkalne, stodoły, obory, budynki gospodarcze, narzędzia rolnicze. Muzeum ulokowane jest na terenie otwartym w Lublinie i bardzo dobrze prezentuje realia dawnej epoki. W okresie cieplejszej pogody, zwykle od kwietnia do października jest licznie odwiedzane przez osoby nie tylko z województwa lubelskiego. Zarząd OT-20 PZK jest już po wstępnych rozmowach z dyrekcją Muzeum Wsi Lubelskiej i na wiosnę planuje zorganizować na terenie Muzeum otwarte spotkanie krótkofalowców połączone z ogniskiem i prezentacją pracy stacji amatorskiej. Na terenie Muzeum znajdują się liczne pomniki architektury drewnianej, znajduje się też cerkiew, będzie więc okazja do nawiązania ciekawych QSO i zaliczenia kolejnych obiektów do różnych współzawodnictw. Wstępnie jako operatorzy stacji zadeklarowali się Wojtek SP8UFY oraz Mariusz SQ8JCB. W miarę postępu prac organizacyjnych będziemy informowali o szczegółach. Zebranie dobiegło końca, w kuluarach trwały rozmowy, jako że mogli bezpośrednio spotkać się uczestnicy LM UKF, a na koniec większość zadeklarowała udział w LM UKF w roku 2025. Najbliższa tura - już druga - odbędzie się 8 lutego 2025. Regulamin jest na stronie www.LogSP.prk.org.pl.
Vy 73! Jerzy SP8HPW OT-20 PZK
5. Apel kaliskich radioamatorów i krótkofalowców
W roku 2025 mija 100 lat od powstania pierwszej amatorskiej stacji nadawczej w Kaliszu. Stacja rozpoczęła nadawanie na falach 180 m pod znakiem TPBA. Miejscem gdzie odbywały się pierwsze łączności jest budynek obecnego liceum im. Adama Asnyka. Młodzież pod kierunkiem profesora Tomasza Łyska i Pana Botnera zajmowała się budową i wykorzystaniem radiostacji o mocy 1/3 wata. W związku z tymi wydarzeniami sprzed 100 lat chcielibyśmy upamiętnić tamte wydarzenia. Dlatego zwracamy się z apelem do wszystkich krótkofalowców, którzy znali lub znają osoby uczęszczające przez te wszystkie lata do liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu i mające licencje radioamatorską, o przesłanie znaku wywoławczego tej osoby na adres mail: sp3vzr@gmail.com.
Info. Marcin Piątkiewicz SP3KQV
III. Sport
6. Akcja dyplomowa "95-lecie powstania PZK i stulecie powstania IARU"
W połowie lutego startuje akcja dyplomowa z okazji 95. rocznicy powstania Polskiego Związku Krótkofalowców oraz 100-lecia utworzenia IARU. W akcji bierze udział 10 stacji, które będą aktywne na pasmach KF dzięki pracy 52 operatorów. Dla "spóźnialskich" chętnych jest jeszcze ostatnia szansa na dołączenie do zespołu aktywatorów. Na zgłoszenia czekamy do końca lutego.
Warto wspomnieć, że Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Sportu Krótkofalarskiego SP-QRO zasponsoruje nagrody dla najaktywniejszych aktywatorów w kategoriach MIX, CW, PHONE, DIGI. Nagrodami są:
- za 1 miejsca akumulator 12 V 18 Ah LiFePO4, - drugie miejsca druk 1500 kart QSL, - trzecie miejsca w poszczególnych kategoriach druk 1000 kart QSL. Warto więc dołączyć i aktywnie pracować na pasmach.
Zgłoszenia proszę kierować do wice prezesa ds. sportowych Marcina SP6MI.
info. Marcin SP6MI
7. Informacje nie tylko DX-owe
9A - Chorwacja: 9A2025HWC upamiętnia 29. edycję Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn, które odbywają się obecnie do 2 lutego. Stacja okolicznościowa będzie aktywna do 30 czerwca. QSL via LoTW; logi są również przesyłane do QRZ Logbook i Club Log.
A9 - Bahrajn: A9100IARU to stacja okolicznościowa Bahrain Amateur Radio Society z okazji 100-lecia Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej (IARU). Aktywność rozpoczęła się 26-30 stycznia i będzie kontynuowana przez pięć dni każdego miesiąca od 26. dnia miesiąca do końca roku. QSL via EC6DX.
A9 - Bahrajn: A975IARU to stacja okolicznościowa Bahrain Amateur Radio Society z okazji 75-lecia Regionu 1 IARU. Aktywność rozpocznie się od 6 do 10 lutego i będzie kontynuowana przez pięć dni każdego miesiąca od 6. dnia miesiąca do końca roku. QSL via EC6DX.
EA - Hiszpania: Stacje okolicznościowe AO1WRD, AO2WRD, AO3WRD, AO4WRD, AO5WRD, AO6WRD (Baleary), AO7WRD, AO8WRD (Wyspy Kanaryjskie) i AO9WRD (Ceuta i Melilla) będą aktywne w dniach 7-16 lutego w ramach obchodów Światowego Dnia Radia. QSL dla wszystkich znaków via EA3RKF.
F - Francja: François, F8DVD będzie aktywny jako TM22AAW w dniach 2-3 oraz 8-20 lutego, promując 22. Tydzień Aktywności Antarktycznej (12-23 lutego). Będzie QRV na pasmach 40-10 metrów ze swojego QTH we Francji. QSL przez biuro.
FP - Saint-Pierre i Miquelon: Klub F6KOP ogłosił zamiar aktywności jako FP5KE z Ile aux Marins NA-032 w tym roku. 16 operatorów będzie pracować na pasmach 160-6 m oraz prawdopodobnie na 2 m EME przez co najmniej dziesięć dni. Główne emisje to CW, SSB i RTTY.
H4 - Wyspy Salomona: Bernhard, DL2GAC ponownie będzie aktywny jako H44MS z Malaita OC-047 w dniach 9 lutego - 7 maja. Zwykle pracuje codziennie na pasmach 80-6 m SSB i FT8. QSL viaz znak domowy.
I - Włochy: II3MPL to stacja okolicznościowa upamiętniająca 50-lecie ARI Merano/Meran (IQ3MP). Aktywność ma miejsce do 1 maja.
KH9 - Wake Island: Allan, KH7AL jest aktywny jako KH7AL/KH9 w czasie wolnym od pracy z Wake Island OC-053. Planowane aktywności obejmują: - 2 lutego +/- 20:00 UTC na 10 m SSB - 3 lutego +/- 07:30 UTC na 12 m SSB - 17 lutego +/- 07:30 UTC na 12 m CW (17 WPM) - 17 lutego +/- 19:30 UTC na 10 m CW QSL via LoTW, QRZ Logbook, lub znak domowy (direct/biuro); logsearch na Club Log.
LZ - Bułgaria: Stacja okolicznościowa LZ75IPA będzie aktywna przez cały 2025 rok z okazji 75-lecia Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji. QSL via Club Log OQRS lub direct do LZ3HI.
OE - Austria: Stacja okolicznościowa OE2025SKI upamiętni 48. Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim w Saalbach-Hinterglemm od 4 do 16 lutego. Wszystkie QSO będą automatycznie potwierdzane przez biuro i eQSL.
OH_ant - Antarktyda: Mika, OH2FFP ponownie jest aktywny jako OJ1ABOA z Aboa Research Station AN-016 do 12 lutego. QSL via OH2FFP.
P4 - Aruba: Marty, KE4TT będzie aktywny jako P4/KE4TT z Aruby (SA-036) w dniach 7 lutego - 11 marca. QSL LoTW, Club Log OQRS lub direct via znak domowy.
PY0S - Saint Peter & Saint Paul Archipelago: Araucaria DX Group uzyskała zgodę Marynarki Wojennej Brazylii na DXpedycję na SA-014 w październiku-listopadzie 2025. Stacja będzie aktywna od 160 do 6 metrów. Więcej informacji na stronie: https://py0s2025.com.
S7 - Seszele: Bruno, VE3BRU ponownie będzie aktywny jako S79/VE3BRU z Mahe AF-024 w dniach 4-20 lutego. Praca CW i SSB na pasmach 40-10 m. QSL via LoTW, Club Log i eQSL.
SM - Szwecja: SM100XF to znak Gavle Kortvagsamatorer (SK3GK), który przez cały rok upamiętni 100-lecie pierwszej transmisji radiowej w Gavle przez Svena Bernholma (14 marca 1925). Pierwsza aktywacja: 14 lutego (14:00-17:00 UTC) i 14 marca (10:00-16:00 UTC). QSL przez biuro.
TA - Turcja: Stacja okolicznościowa TC8DX będzie aktywna od 5 do 17 lutego na cześć Mustafy Asima Ezera (TA8DX), który zginął w trzęsieniu ziemi 6 lutego 2023. QSL via LoTW, certyfikat do pobrania na https://tadx.org/awards.
TZ - Mali: Ulmar, DK1CE miał być QRV jako TZ1CE z Bamako, ale 27 stycznia nadal czekał na wizę. Aktywność zawieszona, alternatywny plan: listopad-grudzień br.
V3 - Belize: Walt, W0CP i Mary, K0ZV ponownie są aktywni jako V31DJ i V31DK do końca lutego. Walt weźmie udział w ARRL DX CW Contest i FOC Marathon. QSL via LoTW, Club Log OQRS lub direct.
V4 - Saint Kitts i Nevis: Tom, K0YA będzie QRV jako V4/K0YA od 6 lutego do 4 marca. Udział w ARRL DX CW Contest (15-16 lutego) jako V47Y. QSL przez LoTW.
VK9C - Wyspy Kokosowe: Larry, W5EIT będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako VK9/W5EIT (11-18 lutego). Praca CW i FT8 na 40-10 m. QSL przez LoTW.
VP2E - Anguilla: Chuck, KG9N aktywny jako VP2ECV od 4 do 18 lutego. QSL przez znak domowy i LoTW.
ZD7 - Święta Helena: Gan, KY8D będzie aktywny jako ZD7KYD od 8 do 15 lutego, CW na 60-10 m. Szczegóły: https://www.qrz.com/db/ZD7KYD. QSL przez LoTW lub direct KY8D.
Zawody 8-9 lutego 2025 r. PACC Contest https://pacc.veron.nl/ SKCC WES https://www.skccgroup.com/operating_activities/weekend_sprintathon/
Za nami akcja dyplomowa WWA, która trwała przez cały styczeń. Dyplomy można pobrać na stronie https://hamaward.cloud/aw361?iframe=1. Szczególne podziękowania dla wszystkich polskich zespołów i operatorów. Kolejna szansa w lipcu.
73 Adam SQ9S
8. UKF - zawody
W najbliższym czasie:
SPAC 432 MHz - zawody aktywności UKF w paśmie 70 cm, odbędą się wewto-rek, 11 lutego 2025 w godz. 18:00-22:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
SPAC-50 MHz - zawody aktywności UKF w paśmie 6 m, odbędą się w czwartek, 13 lutego 2025, w godz. 18:00-22:00 UTC. Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
Wszystkie zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę o adresie: http://spac.pk-ukf.pl/.
UHF-FT8 Activity - 432 MHz, zawody aktywności FT8, organizatorem jest Stowarzyszenie BANAT (YO), zawody odbędą się w środę 12 lutego 2025, w godz. 17:00-21:00 UTC. Dzienniki w terminie 6 dni należy przesłać na adres podany w Regulaminie zawodów. Regulamin https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.
Info. Stanisław SQ2EEQ
IV. Życiorysy krótkofalarskie ważnych krótkofalowców.
Drodzy czytelnicy, chcąc przybliżyć nieco sylwetki niektórych krótkofalowców postaramy się w kolejnych Komunikatach publikować w odcinkach ich życiorysy krótkofalarskie.
Redakcja Komunikatów PZK
9. Augustyn SP6BOW (cz. 1)
Moja przygoda z krótkofalarstwem zaczęła się na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. Słuchałem kiedyś radia na falach krótkich na radioodbiorniku "Stolica". Usłyszałem ku swemu zdziwieniu prywatne rozmowy. Bardzo mnie zainteresowały. Zacząłem więc systematycznie nasłuchiwać na tych falach. Dowiedziałem się potem, że to po prostu takie hobby radioamatorów. Dodam tu, że jako młody chłopak w wieku 13 lat zachorowałem na chorobę Heinego-Medina (polio), której przebieg był u mnie bardzo ostry. Pozostało po niej trwałe kalectwo - paraliż kończyn. Trudno było się z tym pogodzić, że tak nagle marzenia młodzieńczych lat pękły jak mydlana bańka. Z powodu inwalidztwa bardzo wtedy przeżywałem swoją samotność i dużo czasu spędzałem w domu. Mieszkałem w niewielkiej wiosce Steblów k. Krapkowic. W 1962 roku zapisałem się do Polskiego Związku Krótkofalowców i od razu zacząłem aktywność pod znakiem nasłuchowym SP6-6801. A w 1964 roku zostałem przez Zarząd Oddziału PZK wyróżniony mianem najaktywniejszego nasłuchowca na Opolszczyźnie i uhonorowany dyplomem oraz nagrodą w postaci odbiornika radiofonicznego r1;Nokturnr1;. Posiadał on fale krótkie z pasmem 80-40-20 i 15 metrów, do którego dorobiłem generator dudnieniowy BFO do odbioru stacji telegraficznych i sam w domu nauczyłem się pracy na CW. W 1966 roku zdobyłem upragnioną Licencję nadawcy i znak SP6BOW. Byłem wtedy przez parę lat pierwszym krótkofalowcem w powiecie krapkowickim. W szybkim uruchomieniu się na pasmach pomogli mi koledzy z Zarządu Oddziału, którzy któregoś popołudnia niespodziewanie pojawili się z Opola u mnie na motocyklach i obdarowali mnie radiostacją 10RT, jednocześnie zawieszając mi w ogrodzie antenę Windom 40 metrów. I od tego czasu zaczęła się moja prawdziwa przygoda z krótkofalarstwem, a znak SP6BOW pojawiał się aktywnie na pasmach. Pomimo małej mocy z nadajnika około 10 Wat, w dzienniku stacyjnym zapisywałem codziennie wiele łączności zrobionych na telegrafii i fonii. W tym czasie poznałem na paśmie wiele równie młodych kolegów, którzy znając moją fizyczną niepełnoprawność odwiedzali mnie sprawiając mi dużą radość. Ponieważ miałem tu doskonałe warunki antenowe, więc przy tej okazji testowaliśmy różne drutowe anteny. Okazało się, że dipole dawały wyraźnie najlepszy efekt. Mimo, że poświęcałem dużo czasu na rehabilitację, naukę i pracę zawodową, to krótkofalarstwo zawsze odgrywało u mnie nadrzędną rolę. Tak jak prawie wszyscy w tamtych latach nadajnik zbudowałem sobie sam. Dopiero po wielu latach przy wsparciu finansowym ze strony rodziców kupiłem sobie urządzenie fabryczne transceiver TS-520. Moje dotychczasowe QTH opuściłem po zawarciu małżeństwa z Marią SP6OUH. No cóż po 40 latach zrobiłem QSY za głosem serca i zamieszkałem w Kędzierzynie-Koźlu. Tu używałem przez długi czas FT-757GX, a aktualnie mam FT-897D. Przez wiele lat pracowałem wyłącznie na antenach typu dipole, na których to udało mi się zaliczyć 99 % krajów z listy DXCC. Jednak obecnie od paru lat na wyższych pasmach używam 3-elementowego Beama A3S. Ponieważ mieszkam w dużym bloku, nie chcąc mieć problemów, staram się tylko sporadycznie używać wzmacniacza PA. Jestem członkiem SPDX Clubu od 1982 roku. Na swoim koncie mam zaliczonych około 200 000 QSOs oraz potwierdzonych kartami QSL 340 krajów wg aktualnej listy DXCC. Bardzo fascynują mnie również łączności z małymi wysepkami rozsianymi na morzach i oceanach. Aktualnie z takich wysepek do programu IOTA posiadam 1092 karty QSL. Zarząd SPDXC powierzył mi funkcję Managera współzawodnictwa IOTA SPDXC, którym jestem już od 2008 roku. A w 2015 roku RSGB IOTA doceniając moje zaangażowanie społeczne i osiągnięcia powierzył mi funkcję IOTA Checkpoint dla Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. Funkcję tę nadal pełnię. W SP Old Timers Club posiadam numer członkowski 102 i mam zaszczytny tytuł "Nestor PZK". Od 1994 roku przez 17 lat byłem Award Managerem ZG PZK. Na przestrzeni tych lat wysłałem w świat na wszystkie kontynenty tysiące dyplomów. Nadsyłane do mnie zgłoszenia dyplomowe starałem się zawsze szybko i solidnie załatwiać tak, aby moi "klienci" byli zadowoleni i ze mnie i z PZK. W tym okresie współpracowałem również z redakcją miesięcznika rŚwiat Radior1; przedstawiając na jego łamach regulaminy i dyplomy z różnych krajów. Od 1995 roku jestem też checkpointem w SP dla dyplomu WAZ wydawanego przez amerykański miesięcznik "CQ Magazine". Cdn.
Augustyn SP6BOW
Info. Krzysztof SP6DVP
V. Silent Keys _______________________________________________________________________
SP3AMZ SK W dniu 5 lutego 2025 r. zmarł Śp. Jan Żalik SP3AMZ założyciel HKŁ "Pawłowice", b. prezes trzech kadencji ZOW PZK w Lesznie, pierwszy kierownik radiostacji SP3ZAH, kierownik radiostacji SP3ZFH i kierownik radiostacji SP3PZK. Był w pierwszej grupie krótkofalowców SP pracujących emisją SSB. Był aktywny na CW, SSB jak i na wszystkich dostępnych trybach cyfrowych. Wspaniały człowiek pomagający początkującym. Śp. Jan SP3AMZ był jednym z Tych ludzi, których bardzo trudno będzie zastąpić.
Cześć jego pamięci,
Krótkofalowcy Ziemi Leszczyńskiej
Info. Ryszard SP3CUG
*Pogrzeb Śp. Jana Żalika SP3AMZ odbędzie się w dniu 8 lutego br. o godz. 11.00 na cmentarzu w Pawłowicach __________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Marcinowi Piątkiewiczowi z klubu SP3KQV, Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Pawłowi SP7TEV, Waldemarowi 3Z6AEF, Augustynowi SP6BOW, Krzysztofowi SP6DVP, Jerzemu SP8HPW, Ryszardowi SP3CUG
Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji. Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na adres e-mail Redakcji: redakcja@pzk.org.pl.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: redakcja@pzk.org.pl, sp5rt@pzk.org.pl, sp2jmr@pzk.org.pl, sp5e@pzk.org.pl. W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00. Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane. Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne. Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny. Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 kHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.
Redakcja Komunikatów PZK: Tomasz SP5RT, Piotr SP2JMR, Krzysztof SP5E, Piotr SP8MRD i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.
Adres redakcji: Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz
*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK. W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK. Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK, rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2012 Jurek SP3SLU nadający Komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów. Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów. W dniu 1 lipca 2024 r. Prezydium ZG PZK powołało na funkcję Redaktora Naczelnego Komunikatów PZK Tomasza SP5RT, a w dniu 25 lipca 2024 r. z udziału w Redakcji Komunikatów zrezygnował Zygmunt SP5ELA.
Redakcja Komunikatów PZK
UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja
Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana. Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".
| |  |  | |
|
| | | | |
|
| Logowanie | | |
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
| | | | |
|