PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3426 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK 27/24 z dnia 03.07.2024
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 27/2024 z dnia 3 lipca 2024 r.  (wakacyjny)


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .

Komunikat składkowy II/2024

Szanowni Członkowie Polskiego Związku Krótkofalowców, dziękuję wszystkim, którzy wpłacili składkę członkowską za cały rok 2024, albo uiścili już także składkę za II półrocze. Tym, którzy podzielili składkę na półrocza przypominam, że z dniem 15.07.2024 upływa termin płatności składki za II półrocze 2024. Składki należy wpłacać, wyłącznie, na konto macierzystego OT lub w kasie OT. Decyzją KZD zniesiono tzw. okres karencji, nieopłacenie składki członkowskiej w wymaganym terminie powoduje ustanie członkostwa. 

73, Wojciech Borowski-Dobrowolski SP3U, Skarbnik PZK

Info. Wojciech SP3U

Twoja perspektywa

Zgodnie z obietnicą zapraszam do udziału w badaniu: https://forms.office.com/e/yrerNqkWrJ. Jako nowy prezes Polskiego Związku Krótkofalowców, chciałbym poznać możliwie najszerzej aktualną perspektywę wszystkich radioamatorów w Polsce - członków PZK, jak również poza organizacją. Wasze opinie są dla mnie niezwykle cenne, ponieważ każdy wnosi do naszej społeczności unikalne spojrzenie i doświadczenie. Tym bardziej chciałbym je poznać w temacie naszego związku, klubów, wydarzeń oraz kierunków rozwoju. Badanie jest całkowicie anonimowe i nie zbieramy w nim żadnych danych osobowych. Możecie czuć się swobodnie dzieląc się swoimi myślami bez obaw o prywatność. Ten link będzie aktywny do 31 lipca 2024. Jeśli natomiast masz pomysł, inicjatywę, chcesz aktywnie działać, wspierać PZK lub stworzyć coś wspólnie z nami to zachęcam równolegle do kontaktu via e-mail:
sp5e@pzk.org.pl. 

Vy 73! Krzysztof SP5E


I. Sprawy organizacyjne

1. Udział przedstawiciela PZK w spotkaniu międzynarodowym IARU w ramach Ham Radio 2024

W trakcie targów krótkofalarskich Ham Radio, które corocznie odbywają się nad Jeziorem Bodeńskim w Niemczech, pewnego rodzaju tradycją jest międzynarodowe spotkanie reprezentantów stowarzyszeń członkowskich oraz władz różnego szczebla Międzynarodowego Związku Krótkofalowców (IARU) i przedstawicieli innych światowych gremiów radioamatorskich.
W spotkaniu tegorocznym w dniu 28 czerwca 2024 roku, w ramach Ham Radio 2024, Polski Związek Krótkofalowców (PZK) reprezentował on-line Kol. Paweł Zakrzewski SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK. Prowadzący przedmiotowe spotkanie, Kol. Sylvain Azarian F4GKR - Przewodniczący Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU, omówił stan bieżący różnych działań prowadzonych w ramach IARU R1, m.in. proces wdrażania rekomendacji wypracowanych na Konferencji Generalnej 1. Regionu IARU Zlatibor 2023 (mającej miejsce w Serbii w listopadzie ub. r.), niektóre inicjatywy IARU R1 (np. aktywność wdrożeniowo-rozwojowej Grupy Roboczej pn. "Kształtując przyszłość", działanie ENAMS dot. ujednoliconych zespołowych pomiarów zakłóceń za pośrednictwem kilkudziesięciu wysoko czułych odbiorników oraz działanie ARMA dot. tworzonej aplikacji do wymiany kontaktów i informacji pomiędzy stowarzyszeniami członkowskimi IARU), a także bieżące prace Komitetu Łącznikowego ds. Spektrum i Spraw Regulacyjnych (SRLC) i Komitetu ds. Relacji Politycznych (PRC) 1. Regionu IARU oraz przygotowania do obchodów 100-lecia IARU w kwietniu 2025 roku w Paryżu, jak również podstawowe założenia planowanej gruntownej restrukturyzacji IARU.

Info. Paweł SP7TEV

II. Wydarzenia

2. Zaproszenie na Piknik Eterowy

Jak co roku w ostatni pełny weekend sierpnia (23 -25 sierpnia 2024) zapraszamy krótkofalowców oraz pasjonatów radia na XIX Beskidzki Piknik Eterowy do Zarzecza w Gminie Łodygowice. Miejsce Pikniku Eterowego to pięknie położony bezpośrednio nad Jeziorem Żywieckim obiekt Szkolnego Schroniska Młodzieżowego. Jest on we władaniu Starostwa Powiatowego w Żywcu, pod którego patronatem od dawna działa Żywiecki Klub Krótkofalowców SP9PSB członek Śląskiego Oddziału Krótkofalowców OT-06. 
23 sierpnia w piątek spotykamy się przy wieczornym ognisku na spotkaniu integracyjnym pod wiatą. 
24 sierpnia w sobotę rejestracja gości od godz. 9-tej w recepcji pikniku. Rozpoczynamy XIX Beskidzki Piknik Eterowy o godz. 10-tej. Swój udział zapowiedzieli Starosta Żywiecki Pan Adrian Midor oraz Wójt Gminy Łodygowice Pan Tadeusz Karolini. To nowo wybrani samorządowcy, którzy także zamierzają współpracować z krótkofalowcami z klubu SP9PSB. Stąd też objęli nasz piknik wsparciem oraz patronatem honorowym. Klub bowiem od wielu lat specjalizuje się m.in. w zapewnieniu łączności awaryjnej, co dla zarządzania kryzysowego górzystego żywieckiego powiatu, jest mocno przydatne. Program pikniku będzie ciekawy i bogatszy niż zazwyczaj. Jest jeszcze w trakcie tworzenia i uzgodnień. Wiadomo, że będą m.in. wykłady, prelekcje, prezentacja 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej Kraju, standardowo radiostacja klubowa SP9PSB, biuro QSL, mini-giełda sprzętowa. Niezawodnie Przemek SP7VC sprawi nam ciekawą prezentację. W ciągu dnia nasze stałe menu: swojski chleb, smalec i małosolne ogórki. Dla zostających do niedzieli wieczorny grill. 
25 sierpnia w niedzielę podsumowanie XIX Pikniku Eterowego tuż po indywidualnym śniadaniu. Ze względów organizacyjnych zachęcamy do rejestrowania się poprzez wysłanie maila potwierdzającego swoje uczestnictwo na adres organizatora: sp9fhz@gmail.com. Tradycyjnie już każdy uczestnik otrzyma ciekawy okolicznościowy identyfikator, będący potwierdzeniem udziału w pikniku. Chętnych na udział w mini-giełdzie zachęcamy do przywiezienia zbędnych urządzeń do wystawienia na sprzedaż. Zachęcamy również do ekspozycji własnych konstrukcji amatorskiego sprzętu oraz anten. Do prezentacji organizatorzy zapewniają projektor, ekran oraz nagłośnienie. Informacje dotyczące zakwaterowania oraz dane kontaktowe Szkolnego Schroniska Młodzieżowego Zarzecze dostępne są na stronie https://ssmzarzecze.pl; Dostępne są miejsca pod przyczepy kempingowe i kampery, miejsca pod namioty. Mamy do dyspozycji jak zawsze salę konferencyjną, jadalnię i kuchnię oraz wiatę grillową. Uwaga: SSM Zarzecze nie sprzedaje posiłków. Adres: Zarzecze, ul. Beskidzka 80; 34-325 Łodygowice.
Email: ssm-zarzecze@zywiec.powiat.pl ; Tel.: 33 863 35 81; Kom.: 48 519 187 094 

W imieniu organizatorów: Henryk SP9FHZ, e-mail: sp9fhz@gmail.com, tel. 502-286-600. Józef SQ9EJ, Mirosław SQ9JXF, e-mail: sp9psb@op.pl, tel. 697-020-538.

III. Sport

3. Informacje nie tylko DX-owe

C5 - Gambia: Jean-Louis, F6ITS, opuścił Francję w sierpniu 2023 roku na 2-3 letnią podróż dookoła świata. Ostatnio uzyskał licencję gambijską i będzie aktywny jako C5GM do końca roku. Na chwilę obecną pracuje w SSB i CW (QRS); stacja znajduje się na jego żaglówce "Sharkif", co oznacza, że jego operacje nie mogą być uznane do DXCC. QSL przez EA7FTR.

DL - Niemcy: Stacja DL0SOP będzie aktywna od 1 do 31 lipca z okazji 66. edycji nagrody Sea of Peace Award (szczegóły na stronie https://dl0sop.darc.de/). QSL przez OQRS Club Log, LoTW, eQSL lub bezpośrednio do DL4SVA.

FR - Reunion Island: Giovanni, IZ2DPX będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako TO7PX z wyspy Reunion (AF-016) od 4 do 18 lipca. Będzie pracował w SSB i FT8 na pasmach 40 - 6 metrów. QSL bezpośrednio do IK2DUW.

KH9 - Wake Island: Tom, NL7RR, powróci na wyspę Wake (OC-053) 9 lipca i pozostanie tam przez 14 dni. W wolnym czasie będzie aktywny jako NL7RR/KH9, głównie na około 14200 kHz między 06:00 a 09:30 UTC. QSL bezpośrednio na znak domowy.

OX - Grenlandia: Bo, OZ1DJJ, będzie ponownie aktywny jako OX3LX z Grenlandii między 28 czerwca a 16 lipca. W wolnym czasie będzie QRV na 4 i 6m, jak również na pasmach KF, z lokatorów GP47, GP60, GP80 (Sammisoq znany również jako Christian IV Island, NA-151) "i może więcej podczas wycieczek jednodniowych". QSL przez OZ0J.

S7 - Szeszele: Zsolt, HA8PX, będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako S79/HA8PX z Mahe (AF-024), od 5 do 10 lipca. Będzie pracował głównie w CW, trochę SSB i FT8, na różnych pasmach. QSL przez OQRS Club Log lub bezpośrednio na znak domowy

SP - Polska: Stacja SN91LOT będzie aktywna od 1 do 31 lipca, aby upamiętnić 91. rocznicę tragicznego lotu litewskich pilotów Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa. 15 lipca 1933 roku próbowali przelotu bez międzylądowania z Nowego Jorku do Kowna w małym samolocie o nazwie "Lituanica". Po przekroczeniu Atlantyku, rozbili się 17 lipca, gdy byli tylko 650 km od celu. QSL przez SP1PMY.

YB - Indonezja: Ferdy YB9MKF/p, Herry YC9MFD/p i Vernando YD9LAU/p będą aktywni z wyspy Semau (OC-241) od 4 do 7 lipca.

Nadchodzące zawody:
Marconi Memorial Contest: http://www.arifano.it/contest_marconi.html

Pozdrawiam
Marcin SP3BBS

4. Aktywność WWF, POTA i SOTA z krajów bałkańskich

W dniach 8-20 lipca 2024 roku zespół w składzie Marcin LB0OG, Jarek SP1C i Andrzej SQ1GU wybiera się na wyprawę do krajów bałkańskich, gdzie będą aktywować parki w ramach programów WWFF i POTA oraz kilka szczytów górskich w ramach programu SOTA. Emisje: SSB, CW i FT8.

Pozdrawiam
Jurek SQ2NIA

5. UKF- zawody

W najbliższym czasie:

III Próby Subregionalne IARU - all band, 6 -7 lipca 2024, godz. 14:00-14:00 UTC, organizator Stowarzyszenie PK UKF/PZK pod patronatem IARU, regulamin jest taki sam, jak dla zawodów IARU R1, link https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05
IARU_R1_Regulamin_zawod%C3%B3w_PL.pdf
Dzienniki należy wysłać w terminie do 10 lipca na adres organizatora (Stowarzyszenie PK UKF) poprzez stronę o adresie http://vhfcontests.pk-ukf.pl/?month=3 oraz do patrona zawodów poprzez robota zawodów IARU R1 na stronie o adresie https://iaru.oevsv.at/v_upld/prg_list.php?reset=1&PHPSESSID=mi653ifroq0459ri1rep91fn95 .
Uwaga: Na stronie Stowarzyszenia PK UKF uruchomiona będzie funkcja pod nazwą "Kto i skąd będzie QRV". Bezpośredni link: https://pk-ukf.pl/zawody/kalendarz-zawodow-vhf-uhf-shf/kto-i-skad-bedzie-qrv/

SPAC 432 MHz. Są to zawody aktywności UKF, odbędą się we wtorek, 9 lipca 2024 w godz. 17:00-21:00 UTC.
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
UHF FT8 Activity 432 MHz, są to zawody aktywności FT8, odbędą się w środę, 10 lipca 2024 w godz. 17:00-21:00 UTC. Organizatorem tych zawodów jest stowarzyszenie BANAT (YO). Regulamin https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

SPAC 50 MHz, są to zawody aktywności UKF, odbędą się w czwartek, 11 lipca 2024 w godz. 17:00 - 21:00 UTC. Regulamin https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
Wszystkie zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę o adresie http://spac.pk-ukf.pl/

73, Stanisław SQ2EEQ

6. Dni aktywności SP-CW-C

Już 6-7 lipca odbędą się rDni aktywności SP-CW-Cr1;. Impreza organizowana jest z okazji 29. rocznicy powołania SPCWC (1.07.1995r). Managerem są SP2FAP oraz SP9MDY. Impreza odbywać się będzie na wszystkich pasmach HF emisją CW w dniach 6-7 lipca 2024 r. tj. pierwszy weekend po rocznicy, w 4 turach 1 godzinnych: od godziny 05.00z do 06:00z oraz 12:00-13:00z w sobotę i w niedzielę 15:00-16:00 oraz 18:00-19:00 UTC. Pamiątkowy dyplom będzie można otrzymać za zdobycie 29 pkt., przy założeniu, że każde QSO z członkiem SPCWC daje 4 pkt. Stacje EU obowiązuje zdobycie 14 pkt., a DX r11; 8 pkt. Zasady oraz szczegółowe informacje są opisane na stronie: https://spcwc.pzk.pl/?page_id=414

Info. Hubert SP9MDY

IV. Historia

6. Dyplom 250 lat Kanału Bydgoskiego

Członkowie OT 04 PZK zrzeszenii w grupie miłośników nowych technologii w radiokomunikacji amatorskiej "Bydgoskie Próby Radiowe" zaprasza do zdobywania jubileuszowego dyplomu z okazji 250 lat Kanału Bydgoskiego.
Informacja i regulamin stanowią załącznik do niniejszego Komunikatu.
Info. Sławomir SP2ST

V. Silent Keys
________________________________________________________
SQ6HHQ SK

Jan Sroczyński SQ6HHQ SK (1941-2024)
Z żalem przekazuję informację, że 27 czerwca 2024 r., po krótkiej chorobie, odszedł do Domu Ojca mgr inż. Jan Sroczyński SQ6HHQ. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Jeleniej Górze Cieplicach, w parafii Ojców Pijarów pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela we wtorek 2 lipca 2024 r. Śp. Jan został pochowany na cmentarzu o. Pijarów w Cieplicach przy ul. Jagiellońskiej.

---------------------------------------------------------------------------------------
Janek był bardzo pogodnym człowiekiem, od pierwszego kontaktu obdarowywał każdego uśmiechem i serdecznością, chętnie służył innym swoim doświadczeniem i wiedzą - tak też było w środowisku radioamatorskim. Radiem zainteresował się w dzieciństwie za sprawą domowego odbiornika radiowego swojego ojca w ich rodzinnym domu w Poznaniu. Z czasem, w latach szkolnych, licealnych (I LO w Poznaniu im. K. Marcinkowskiego), doszły inne zainteresowania: żeglarstwo, modelarstwo, sport (siatkówka i koszykówka), motoryzacja. Prawdziwa i trwała przygoda z radiem amatorskim zaczęła się w latach 90. XX w. po zakupie sprzętu na pasmo CB, gdy Jan pracował w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu, a następnie na Politechnice Opolskiej. Podczas powodzi tysiąclecia w 1997 r. był szefem Sztabu Ratownictwa PL-CB RADIO w Opolu i aktywnie uczestniczył wraz z gronem opolskich CB-stów niosąc pomoc najbardziej potrzebującym - współpracując m.in. z Zespołem Opieki Zdrowotnej w Opolu. Przez wiele dni z ogromnym zaangażowaniem, ofiarnością i niesamowitym wysiłkiem pomagali Oni w transportowaniu i rozładunku darów, sprzętu i dokumentacji. Dzięki ich pomocy mogły w szybkim czasie być dostarczane leki, środki opatrunkowe, szczepionki dla powodzian, a także można było przetransportować pracowników do licznych punktów medycznych zorganizowanych na terenie miasta i pod opolskich miejscowościach. Jan SQ6HHQ był członkiem PZK od 1999 r. W trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się OT-11 PZK w 2001 r., pojechał do Bydgoszczy, by z prezesem ZG PZK Piotrem SP2JMR omówić sposób na reaktywację tego Oddziału, co dokonało się 4 lutego 2001 na Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym OT 11; Jan został wtedy wybrany prezesem OT-11 PZK w Opolu.
Wcześniej bo w 2000 r. doprowadził do powstania klubu SP6PSP przy Osiedlowym Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej im. ZWM w Opolu (wyremontowane pomieszczenia pralni na XI piętrze), który istnieje do dziś i jest siedzibą OT-11 PZK w Opolu. W roku 2002 losy rodzinne przeniosły Jana do Jeleniej Góry, w której włączył się aktywnie w działalność OT-13 PZK. Z racji swojej wrodzonej łatwości nawiązywania serdecznych kontaktów szybko rozpoczął działalność w nowym środowisku, a szczególnie zaprzyjaźnił się z ówczesnym prezesem tego Oddziału Zdzisławem Bieńkowskim SP6LB, którego potem przez lata odwiedzał w jego cieplickim domu. Janowi leżała na sercu sprawa młodego narybku do naszego pięknego hobby, czego owocem była współpraca z okolicznymi klubami. Przykładowym efektem konkretnego działania było zorganizowanie w 2012 r. wraz z Ryszardem SQ6OU (SK), Arkiem SQ6XL, Kazimierzem SQ6FHW (SK) i Zdzisławem SP6LB (SK), w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Jeleniej Górze, jednej z pierwszych lekcji w ramach Ogólnopolskiego Programu Reaktywacja prowadzanej przez Pawła SQ5STS z klubu SP5PRF i Ryśka SQ9MDD.
Jan należał do ludzi konsekwentnych w swoich planach, upartych i nie zrażających się przeciwnościami, co udowodnił w ubiegłym roku wspierając młodych kolegów, tworzących nowy klub krótkofalowców w Jeleniej Górze - Karkonoski Klub Łączności SP6KKL LOK. W tym klubie odbywają się regularne cotygodniowe spotkania, kursy krótkofalarskie i szybko przybywa nowych radiooperatorów, następców takich ludzi jak śp. Jan SQ6HHQ.

Opracował Piotr SP8MRD - szwagier Jana SQ6HHQ
_________________________________________________________
SP6EMH SK

W dniu 28 czerwca 2024 r. na zawsze opuścił nasze szeregi Śp. Jan Załugowicz SP6EMH aktywny do końca swoich dni krótkofalowiec, członek PZK niegdyś w Opolskim OT, a ostatnio w OT01 PZK.

Cześć Jego pamięci,
Informacja na podstawie strony OT11 PZK https://ot11pzk.wordpress.com/

Piotr SP2JMR
______________________________________________________

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Wojciechowi SP3U, Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Sławkowi SP2ST, Pawłowi SP7TEV, Jurkowi SQ2NIA, Henrykowi SP9FHZ, Piotrowi SP8MRD.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.
W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.

Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.

Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.


Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz

*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał rz terenur1; często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK.

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".
_____________________________________________________________
_________

Załącznik

Regulamin dyplomu 250 lat Kanału Bydgoskiego


BYDGOSKIE PRÓBY RADIOWE zapraszają do zdobywania dyplomu 250 lat Kanału Bydgoskiego.

Kanał Bydgoski, zbudowany w latach 1773 - 1774 na polecenie króla Prus Fryderyka II, jest najstarszym czynnym do dnia dzisiejszego śródlądowym kanałem wodnym na terytorium Polski. To unikatowy w skali europejskiej przykład XVIII-wiecznej myśli technicznej oraz rozwoju techniki na przestrzeni XIX i początku XX wieku. W 2005 roku został wpisany w całości do rejestru zabytków. W dwudziestoleciu międzywojennym był uważany za najpiękniejszą i najsprawniejszą drogę wodną II Rzeczypospolitej.

https://aprs.fi/#!z=11&call=a%2FSP2ST-102&timerange=3600&tail=3600
https://kanalbydgoski.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kana%C5%82_Bydgoski

REGULAMIN DYPLOMU "250 LAT KANAŁU BYDGOSKIEGO"

Cel dyplomu: upamiętnienie 250 rocznicy uruchomienia Kanału Bydgoskiego.
Termin akcji dyplomowej: od 29 czerwca do 31 października 2024 roku.
Organizator: BYDGOSKIE PRÓBY RADIOWE
https://www.qrz.com/db/SP2BYD
https://www.qrz.com/db/SN2RB

Award Managerowie: Tobiasz SP2BE sp2be@icloud.com, Andrzej SP2CA sp2ca@wp.pl
Czas wydawania dyplomu: do 31 grudnia 2025 roku.

Warunki uzyskania dyplomu:
1. Przeprowadzenie dwustronnych łączności CW, SSB, FM, FT8, FT4 na pasmach KF i UKF ze stacjami aktywatorów pracujących z terenu śluz Kanału Bydgoskiego, podających charakter i numer śluzy, np. A01 /śluza aktywna/, H04 /śluza historyczna/, JOK /Muzeum Kanału Bydgoskiego/. Nie liczą się łączności prowadzone poprzez przemienniki naziemne.
Stacje aktywatorów oprócz raportu podają numer śluzy, np.599A01, 59H01, 59JOK, a pracując emisjami FT4 i FT8 aktywatorzy w miejsce lokatora podają numer śluzy np. A01.

2. Obowiązuje uzyskanie minimalnej ilości punktów:
- 12 pkt. dla stacji SP,
- 8 pkt. dla stacji z EU,
- 4 pkt. dla stacji DX.

3. 1 Punkt za daną śluzę lub za jokera liczy się tylko jeden raz bez względu na pasmo i emisję.
4. Przesłanie zgłoszenia na dyplom w formacie Cabrillo na adres: sp2be@icloud.com
5. Dyplom wydawany w formacie PDF jest bezpłatny.
6. Łączność ze stacją pracującą z Muzeum Kanału Bydgoskiego, podającą JOK (joker), daje możliwość zastąpienia jednej ze śluz.

Wykaz śluz:
A 01 - aktywna Śluza Czersko Polskie ul. Łowicka, JO93bc
H 01 - zabytkowa Śluza Czersko Polskie ul. Łowicka, JO93bc
A 02 - aktywna Śluza Miejska, ul. Grottgera, JO83xd
A 03 - aktywna Śluza Okole, ul. Młyńska, JO83xd
A 04 - aktywna Śluza Czyżkówko, ul. Mińska, JO83xd
H 04 - zabytkowa Śluza Wrocławska, ul. Wrocławska, JO83xd
A 05 - aktywna Śluza Prądy, ul. Srebrna, JO83wd
A 05 - zabytkowa Śluza Czarna Droga, ul. Czarna Droga, JO83xd
A 06 - aktywna Śluza Osowa Góra, ul. Mińska, JO83wd
H 06 - zabytkowa Śluza Bronikowskiego, ul. Bronikowskiego, JO83wd
A 07- aktywna Śluza Józefinki, ul. Potulicka, JO83td
A 08 - aktywna Śluza Nakło Wschód, ul. Śluzowa, JO83td

Dla aktywatorów:

- dopuszcza się zlokalizowanie stacji aktywatora w pobliżu śluzy, o ile bezpośredni dostęp jest niemożliwy,
- do zaliczenia aktywacji liczy się co najmniej 10 QSO z każdej śluzy,
- nie można jednocześnie aktywować dwóch śluz, np. A01 i H01,
- obowiązuje przesłanie logów w formacie Cabrillo w terminie do 7 dni po zakończeniu aktywacji,
- wraz z logiem prosimy o przesyłanie plików zdjęciowych z aktywacji,
- za aktywowanie 5 i więcej śluz wydany zostanie dyplom.

Info. Sławomir Tecław SP2ST


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,963,724 Unikalnych wizyt