PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3382 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 8
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK 23/24 z dnia 05.06.2024
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
Komunikat Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 23/2024 z dnia 05 czerwca 2024 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .


Poszukiwany, poszukiwana!

Nasza Redakcja poszukuje kreatywnych dusz do współtworzenia Komunikatu PZK. Jeśli masz zamiłowanie do radiokomunikacji, chcesz wspólnie z nami współtworzyć społecznie kolejne wydania Komunikatu PZK, to jest bardzo możliwe, że szukamy właśnie Ciebie! Kogo szukamy?
1. Redaktora - osoby, która potrafi przekuć myśli w słowa, a teksty o tematyce krótkofalarskiej to dla niej lub dla niego chleb powszedni.
2. DTP-owca - kogoś, kogo cieszyć będzie składanie kolejnych wydań naszego tygodnika i będzie czarować prawdziwe dzieło sztuki z przesyłanych tekstów oraz zdjęć. Wystarczy wyczucie, zapał i znajomość Power Pointa - pomożemy w zdobyciu doświadczenia!
3. Korektora - osoby z okiem jak sokół, której nie umknie żadna literówka ani przekłamanie. Twoja rola będzie kluczowa w tworzeniu treści o najwyższej jakości. Co oferujemy?
Współpracę z pasjonatami. Możliwość dotarcia z własnymi publikacjami do bardzo szerokiego grona odbiorców. Szansę na zdobycie doświadczenia redakcyjnego oraz atmosferę jak w klubie.
Jeśli czujecie, że to jest właśnie dla Was, dajcie znać i napiszcie na adres: sp5e@pzk.org.pl.

Info. Krzysztof SP5E

I Wydarzenia

1. IV edycja Międzynarodowej Konferencji "MEET the SPACE"

W dniach 6-7 czerwca 2024 r., organizowana jest międzynarodowa konferencja naukowa "Meet the Space". Patronat honorowy nad konferencją objął Prezydent Miasta Tarnowa. Oprócz ciekawej tematyki naukowej wynikającej z założeń i programu Konferencji, prezentowane również będą referaty przez naszych Kolegów, m.in. o tematyce krótkofalarskiej. I tak:

1. Waldemar Krauze SP5GFN, Członek Zarządu OT-28 PZK w Tarnowie, klub SP9KAO, wraz z Tomaszem Jakubczykiem SP5NHT, przedstawią prezentację pt. "Księżycowa nostalgia" czyli łączność amatorska z wykorzystaniem odbicia od powierzchni Księżyca.

2. Jacek Pękosz SP9SPE, Członek OT-28 PZK w Tarnowie, klub SP9KAO, przedstawi prezentację pt. "Radiokomunikacja amatorska z wykorzystaniem geostacjonarnego satelity Qatar Oscar 100".

3. Na zaproszenie OT-28 PZK w Tarnowie i Akademii Tarnowskiej Wiesław Paszta SQ5ABG, Rybnicki OT-31 PZK, klub SP5PAT, zaprezentuje referat pt. "Z Żuromina ku Gwiazdom" Łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS (International Space Station).

Referaty będą prezentowane w dniu 7 czerwca 2024 r., w godzinach 13:45 -15:45, na terenie kampusu Akademii Tarnowskiej w Auli C017.
Więcej informacji o terminach i tematyce innych referatów znajdziesz tu: https://meetthespace.atar.edu.pl/

Konferencja jest otwarta dla słuchaczy.

Serdecznie zapraszamy.
Stanisław SQ9AOR

2. Misja balonowa "BEM 2"

W sobotę, 8 czerwca 2024 r., o godzinie 10:00 -11:00, planowana jest kolejna balonowa misja stratosferyczna pod kryptonimem "BEM 2". Balonem zostanie wyniesiony nadajnik pracujący na częstotliwości 144.500 MHz, emisją SSTV. Planowany start ok. godziny 10:00. Balon wystartuje z terenu kampusu Akademii Tarnowskiej i będzie pracował pod znakiem SP5GFN.
Planowana misja "BEM 2", podobnie jak poprzednia, jest zasługą członków Koła Naukowego Elektroników AMPER skupiającego studentów elektroniki i telekomunikacji, mechatroniki, inżynierii materiałowej i wzornictwa. Opiekę merytoryczną sprawowali wykładowcy Katedry Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki. Projektem kieruje mgr inż. Maciej Witek.
Pierwszy projekt "BEM 1" został sfinansowany w ramach projektu SKN/SP/536270/2022 pt. "System kontroli naziemnej radiosond stratosferycznych" dofinansowanego przez Ministra Edukacji i Nauki ze środków budżetowych państwa w ramach programu "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje".

Więcej informacji o Misji balonowej rBEMr1; z Tarnowskiej Akademii dowiesz się tu:
https://anstar.edu.pl/studenci-akademii-tarnowskiej-blizej-gwiazd-udana-misja-sondy-stratosferycznej/ .
Zapraszamy do odwiedzenia Kampusu w czasie startu balonu z "BEM 2".

Info. Stanisław sq9aor.
Fot. Stanisław SQ9AOR: zdjęcia z pierwszej akcji "BEM 1" widoczne w wersji PDF

3. X Radiozlot na Sośniej Górze 2024

Mikołowski Klub Krótkofalowców SP9PKS ma przyjemność zaprosić na X Jubileuszowy Radiozlot - Sośnia Góra 2024.
Radiozlot odbędzie się 16 czerwca 2024 r. w godzinach 12.00-18.00 na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie ul. Sosnowa 5. Przy wjeździe na teren ogrodu znajdują się parkingi.
Radiozloty na Sośniej Górze zawsze traktowaliśmy jako okazję do promocji naszego wspaniałego hobby z dużym naciskiem na młodą generacje. W tym dniu władze Ogrodu organizują Dzień Łąk.

Zatem na naszej Radiowej Łące przygotowaliśmy m.in.:
- Punkt rejestracji dla krótkofalowców i sympatyków radia - wydawany będzie identyfikator oraz jubileuszowe gadżety.
- Pętlę zdrowia dla zarejestrowanych radiowców. Wśród uczestników pętli zdrowia rozlosowane będą nagrody (godz. 15.30).
- Montownię dla dzieci (ilość i czas ograniczone, rozpoczynamy o 12.00 aż do wyczerpania zestawów).
- Quiz techniczny dla radiowców - około godz. 14.30 Piotr SP9TPZ, podobnie jak to czynił podczas pikników eterowych w Koniakowie, zaprasza do quizu. Do wygrania są wyjątkowo atrakcyjne nagrody! (wręczenie około 15.30, przed losowaniem).
- OT-31 PZK zaprezentuje swoje stanowisko niedaleko wieży obserwacyjnej.
- Ofertę handlową przedstawi HamRadioShop.
- Przemek SP7VC zaprezentuje swój radiowy kamper oferując ciekawą lekturę pt. "Z radiem przez świat".
- Na koniec tradycyjnie zrobimy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Zapraszamy Szanownych Gości jaki i każdego, kto chciałby pokazać piękno krótkofalarskiego hobby. To nasz czas na radiowej łące Sośniej Góry.

SP9PKS team www.sp9pks.pl.
Info. Antoni SP9SM

4. Aktywacja SPFF przez członków radioklubu SP9KJU

W słoneczne południe na 13.00 umówiliśmy się w trójkę - SP9TSN Tomek, jego syn Remigiusz SP9MRD oraz Hubert SP9MDY, aby uaktywnić stację klubową SP9KJU/p z Obszaru Chronionego Krajobrazu SPFF-1229 Las Głubczycki. Przy słonecznej pogodzie Koledzy przyjechali do Huberta skąd jednym pojazdem pojechaliśmy do QTH. Lwowiany k. Głubczyc. Miejscowość ta leży w granicach Lasu Głubczyckiego ale znaleźliśmy drogę, aby dojechać tuż pod ścianę lasu. Najpierw rozłożyliśmy wypróbowany sprzęt (IC-730, G5RV, akumulatory, baner klubowy) na świeżym powietrzu, a samochód stał w pobliżu, aby w razie deszczu szybko ewakuować stację na tylne siedzenie. No i tak też się stało.
Upał słoneczny przeszedł, a pojawiły się chmury. Po przeniesieniu całości do samochodu zaczął padać krótki, lecz intensywny deszcz, było słychać trzaski burzowe, ale burza do nas nie dotarła. Po deszczu znowu wyszło słońce, lecz było bardzo ślisko, więc pracowaliśmy do końca z samochodu.
Antenę G5RV przyszło nam zwijać w kolejnej fali deszczu. Najdalsze QSO, jakie udało się przeprowadzić, było na 18 MHz CW ze stacją 4X2DS z Izraela.
Dziękujemy wszystkim za łączności i do kolejnych spotkań na pasmach.
VY 73 od Tomka, Remigiusza oraz Huberta z klubu raciborskiego SP9KJU.
Zdjęcia można zobaczyć pod linkiem poniżej, a wykaz QSO w formie Adif zostanie wysłany do bazy aktywacji SPFF oraz SPGA.

https://photos.app.goo.gl/V2dkUwHXh1LdDwpg8
Źródło: sp9kju.blogspot.com

Info. Hubert SP9MDY

5. ŁĄCZNOŚCI OBOZOWE

Za pośrednictwem Komunikatu PZK Harcerski Klub Łączności SP9ZHC w Kucobach
zaprasza wszystkich nadawców do udziału w AKCJI ŁĄCZNOŚCI OBOZOWE.
Chcemy zachęcić - zmobilizować wszystkich i wszystkie stacje do wyjścia w teren do dzieci i młodzieży przebywających na obozach by tam, w działaniu pokazać pracę stacji krótkofalowej. A wszystkie stacje już działające na różnego rodzaju obozach do większej aktywności.
Termin akcji to czas wakacji szkolnych czyli od 22 czerwca do 31 sierpnia 2024r. Regulamin akcji na stronie klubu www.SP9ZHC.pzk.pl oraz www.sp9zhc.chorzow.zhp.pl lub FB/sp9zhc.
Dla wszystkich uczestników akcji będą e-dyplomy, a dla najaktywniejszej stacji operatora i nasłuchowca puchary oraz dyplomy ufundowane przez Inspektorat Łączności Śląskiej Chorągwi ZHP.
Przedstawiciel klubu prowadzący akcję Marek SP9MN z klubu SP9ZHC, tel. 609 005 900, również na WhatsApp, e-mail sp6mn@sp6mn.pl.

Pozdrawiam z harcerskim CZUWAJ
Info. Marek SP9MN


6. Spotkanie Jarocińskich krótkofalowców

W miniony weekend w Jarocinie odbyło się coroczne spotkanie członków i sympatyków Oddziału Terenowego PZK Południowej Wielkopolski. Gospodarzem spotkania było Stowarzyszenie Krótkofalowców Ziemi Jarocińskiej SP3PJA.
Te spotkania mają już swoją wieloletnią tradycję na których w luźnej piknikowej atmosferze wymieniamy się indywidualnymi osiągnieciami.
To podsumowanie współzawodnictwa w zawodach 13 oddziałowych stacji klubowych. Przy okazji chwalimy się swoimi osiągnięciami technicznymi. Tym razem koledzy z Ostrowskiego Klubu SP3POW zorganizowali start balonu stratosferycznego. Dla wielu z nas było to pierwszy tak bliski kontakt z tą dziedziną radiokomunikacji amatorskiej. Mimo, że pogoda w tym roku nie była po naszej stronie, to atmosfera była naprawdę przyjacielska a jednocześnie pojawiło się kilka nowych osób, które - mamy nadzieję w najbliższym czasie dołączą do składu OT 27 PZK. Przygotowana na spotkanie grochówka i rogale chyba wszystkim smakowały, bo zostało naprawdę niewiele.

Info. Waldemar SP3TYI

II. Sport

7. Wiadomości nie tylko DX-owe

D4 - Cape Verde: Harald, DF2WO jako D44TWO i Adolf, DG9KAN jako D44KAN będą aktywni z Sao Tiago (AF-005) w dniach 6-22 czerwca. D44TWO będzie nadawać "we wszystkich trybach, na wszystkich pasmach" (w tym 6 metrów) oraz przez QO-100, natomiast D44KAN będzie głównie pracować w SSB na pasmach 80-10 metrów. QSL dla D44TWO przez OQRS M0OXO; QSL dla D44KAN przez eQSL lub bezpośrednio do DG9KAN.

F - Francja: Z okazji 80. rocznicy D-Day, będą aktywne francuskie stacje okolicznościowe TM6DD obsługiwana przez członków Stowarzyszenia Radioamatorów z Orne z plaży Utah w dniach 3-8 czerwca (QSL przez F6IGY), oraz TM80DDAY, obsługiwana przez grupę holenderskich skautów (PA3EFR/J) z plaży Omaha w dniach 4-9 czerwca

FS - St. Martin: John, K9EL będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako FS/K9EL z St. Martin (NA-105) w dniach 5-19 czerwca. Skupi się na paśmie 6 metrów, kiedy będzie otwarte, z ograniczoną aktywnością na innych pasmach. QSL przez OQRS Club Log, LoTW lub przez K9EL.

GB - Anglia: Z okazji 80. rocznicy D-Day, Narodowe Centrum Radiowe RSGB w Bletchley Park będzie gospodarzem stacji okolicznościowej GB2DAY w dniach 6-9 czerwca. Aktywność na pasmach 80 i 40 metrów SSB i CW. QSL przez eQSL.

HK - Kolumbia: Pięcioosobowy zespół (HK4C, HK4LPA, HK4SSI, HK4T i HK4X) będzie aktywny z Isla Gorgona (SA-017) w dniach 7-11 czerwca. Będą nadawać jako (znak domowy)/0 lub ze specjalnym znakiem wywoławczym TBA. Ostatnia operacja z tej grupy IOTA miała miejsce w 2009 roku (5K5T). Planują nadawanie w SSB, FT8 i FT4 na pasmach 80-6 metrów oraz przez satelitę. QSO będą przesyłane do Club Log, eQSL, QRZ Logbook i LoTW.

HR - Honduras: Mike, AB5EB będzie aktywny jako HQ9EB z wyspy Roatan (NA-057) w dniach 5-11 czerwca. QSL przez AB5EB.

I - Włochy: Domenico, IK1MNF ponownie będzie aktywny jako IK1MNF/IA5 z wyspy Elba (EU-028) od początku czerwca do końca września. Będzie nadawać na SSB na pasmach 20-6 metrów. QSO będą przesyłane do Club Log i LoTW.

I - Włochy: Antonio, IT9YMM/P w dniu 5 lub 6 czerwca 2024 r. będzie aktywny z latarni morskiej Licata, San Giacomo Ref. WAIL SI-014, ARLHS ITA-157. QSL via znak domowy.

KH0 - Mariana Islands: Tony, JA6CNL będzie aktywny jako KH0N z wyspy Saipan (OC-086) w dniach 6-12 czerwca. Będzie głównie nadawać w FT8 i FT4. QSL przez znak domowy, direct lub przez biuro.

SM - Szwecja: Lars, SM6CUK będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako SA6G/7 z wyspy Ven (EU-137) w dniach 3-9 czerwca. Będzie nadawać głównie w CW na pasmach 40-6 metrów. QSL przez SM6CUK, QSO będą przesyłane do Club Log i LoTW.

SP - Polska: Stacje SP900CPZ, 3Z1OTTON, HF1OTTON, SN1OTTON, SO1OTTON, SP1OTTON i SQ1OTTON będą aktywne od 3 czerwca do 2 lipca, aby uczcić 900. rocznicę pierwszej misji do Pomorza, podjętej przez Ottona, biskupa Bambergu. Dostępny będzie certyfikat, szczegóły na stronie: https://sp1kze.pzk.org.pl/900.html#en.

VK9L - Lord Howe Island: Yuris, YL2GM będzie aktywny jako VK9LA z wyspy Lord Howe (OC-004) w dniach 14-24 czerwca. Będzie nadawać w CW, SSB i FT8 na pasmach 160-10 metrów. QSL przez OQRS Club Log lub przez YL2GN; pełne przesyłanie do LoTW sześć miesięcy po zakończeniu DX-pedycji. Aktualizacje będą zamieszczane na https://lral.lv/vk9la/index.html. Po Lord Howe Yuris ma nadzieję być QRV jako K8K z Samoa Amerykańskiego przez kolejny tydzień między 26 czerwca a 9 lipca. Northern California DX Foundation przyznała swoje wsparcie finansowe Jurisowi ("jednemu z najbardziej płodnych DX-pedycjonerów dzisiaj"), ponieważ "gdziekolwiek się pojawi z radiem, można liczyć na to, że wywoła spore zamieszanie na pasmach".

VP2V - British Virgin Islands: Rikk, WE9G będzie aktywny jako VP2V/WE9G z wyspy Tortola (NA-023) w dniach 9-12 czerwca. Będzie nadawać w FT4, FT8, SSB i ewentualnie CW na pasmach 80-6 metrów; planuje również być QRV z trzech parków narodowych. QSL bezpośrednio na znak domowy; QSO będą przesyłane do Club Log, QRZ Logbook i LoTW.

Wyniki zawodów:
WPX CW 2024 Raw scores
https://cqwpx.com/raw.htm?mode=cw

Pozdrawiam
Marcin SP3BBS


8. 65 lat SP DX Clubu

Szanowni czytelnicy!
To także apel do członków SPDXC!

Od 1 do 16 czerwca pracują stacje okolicznościowe SP65S, SO65P, SN65D, HF65X, 3Z65C z okazji 65-lecia Naszego klubu.
Do zdobycia jest piękny okolicznościowy dyplom! Pełen regulamin można znaleźć na stronie https://logsp.pzk.org.pl/a/spdxc/index.php
W ciągu trzech dni mamy w logu ponad 7 tysięcy QSO, gdzie widać jaki potencjał ma nasz klub.
Niestety wśród tych stacji, które już zdobyły dyplom jest tylko kilku członków SP DX Clubu. Zachęcam zatem Was do aktywności i zdobycia tego prestiżowego dyplomu.
Codziennie na wszystkich pasmach można spotkać nasze stacje okolicznościowe.
Zarówno na CW, SSB i DIGI, wobec czego zdobycie 65 punktów jest łatwe i przyjemne.
Można śledzić też cluster http://www.dxsummit.fi/#/?dx_calls=SP65S,SO65P,SN65D,HF65X,3Z65C

SP5ELA na podstawie info Adama SQ9S

9. UKF- zawody

W najbliższym czasie:

SPAC 432 MHz. Są to zawody aktywności UKF i odbędą się we wtorek, 11 czerwca 2024, w godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
UHF FT8 Activity 432 MHz. Są to zawody aktywności FT8, organizatorem jest Stowarzyszenie BANAT (YO), zawody odbędą się w środę, 12 czerwca 2024, w godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.

SPAC 50 MHz. Są to zawody aktywności UKF i odbędą się w czwartek, 13 czerwca 2024, w godz. 17:00 - 21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę o adresie http://spac.pk-ukf.pl/.

Zawody IARU 50 MHz CW/SSB. Są to coroczne zawody Regionu 1 IARU, sobota/niedziela 15/16 czerwca 2024, godz. 14.00-14.00 UTC. Tylko emisje CW i SSB. Regulamin zawodów:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/IARU_R1_Regulamin_zawod%C3%B3w_PL.pdf.
Organizatorem zawodów jest IARU R1 i tam należy wysyłać dzienniki poprzez stronę IARU podaną w regulaminie. Ponadto prosimy o wysłanie dzienników poprzez stronę PK UKF o adresie http://vhfcontests.pk-ukf.pl, pozwoli to na zestawienie wyników krajowych.

Info. Stanisław SQ2EEQ

10. Przerwa w działaniu systemów ARRL. Kolejne informacje

Jak zapewne wiecie przestały 3 tygodnie temu działać niektóre serwisy ARRL oraz ten, który nas najbardziej interesuje z punktu widzenia świata zewnętrznego - system LoTW. System potwierdzeń QSO, także zintegrowany z nim program DXCC.
Aktualizacja 6/4/2024 z portalu ARRL w tłumaczeniu na język polski.
Około 12 maja 2024 r. ARRL padło ofiarą wyrafinowanego ataku sieciowego przeprowadzonego przez złośliwą międzynarodową grupę cyber-przestępczą. ARRL natychmiast zawiadomiła FBI i zaangażowała ekspertów zewnętrznych do zbadania sprawy.
Ten poważny incydent był rozległy i sklasyfikowany został przez FBI jako "wyjątkowy", naruszający urządzenia sieciowe, serwery, systemy oparte na chmurze i komputery PC.
Kierownictwo ARRL szybko powołało zespół reagowania na incydenty. Doprowadziło to do szeroko zakrojonych działań mających na celu ograniczenie i naprawę sieci, przywrócenie serwerów, a pracownicy rozpoczynają testowanie aplikacji i interfejsów w celu zapewnienia prawidłowego działania.
Dziękujemy za cierpliwość i zrozumienie, ponieważ nasi pracownicy nadal pracują nad tym z wybitnym zespołem ekspertów, aby przywrócić pełną funkcjonalność naszych systemów i usług.
Będziemy nadal informować członków zgodnie z zaleceniami i w zakresie, w jakim będziemy w stanie. Historia ta będzie aktualizowana wraz z rozwojem sytuacji.
Źródło informacji: arrl.org

Info: SP5ELAIII. Silent Keys
__________________________________________________________

SP9CTS SK

W dniu 4 czerwca 2024 r. w wieku 87 lat zmarł ostatni z żyjących założycieli klubu krótkofalowców SP9ZHR, Kolega Edward Grzywocz SP9CTS, członek PZK w Górnośląskim OT PZK (OT29). Tą smutną wiadomość przekazał Jego syn Roman.
Kol. Edward od 1961 roku jako nasłuchowiec, a po uzyskaniu w 1968 r. Zezwolenia Radiowego jako członek zwyczajny PZK praktycznie do kwietnia br. był aktywnym krótkofalowcem działającym w naszym klubie, a w ostatnim okresie pracował głównie emisjami cyfrowymi. Dla wielu młodszych krótkofalowców, w tym dla mnie był nauczycielem naszego pięknego hobby.

Cześć Jego pamięci!

Marian SP9EMI

Msza Żałobna odbędzie się w Kościele św. Józefa Robotnika w Świętochłowicach "ZGODA" ul. Wojska Polskiego 13, 41-600 Świętochłowice w dniu 08 czerwca br o godz. 8:45.
__________________________________________________________________
SP8GKX SK

Ze smutkiem informujemy, że w dniu 27 maja 2024 r. w wieku 74 lat odszedł do krainy wiecznych DXr17;ów nasz Kolega Jerzy Plens SP8GKX z Przemyśla, członek OT-18 PZK w Rzeszowie. Jurek w środowisku krótkofalowców był wspaniałym i lubianym Kolegą, zawsze służył bezinteresowną pomocą i wsparciem. W 2016 r. został odznaczony Odznaką Honorową Polskiego Związku Krótkofalowców.
Uroczystości pogrzebowe śp. Jerzego Plensa odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. w Parafii pw. św. Benedykta, Cyryla i Metodego, ul. Kazimierza Opalińskiego 3C w Przemyślu. Jerzy, będzie nam Ciebie brakowało!

Cześć Jego pamięci!

Zarząd 18 OT PZK w Rzeszowie

Jerzy Plens urodził się w 1949 roku. Jego zainteresowania łącznością radiową rozwinęły się już w szkole podstawowej. Licencję nasłuchowca SP8 6806 otrzymał w latach 70 ubiegłego stulecia. Od 1970 r. był aktywnym członkiem Polskiego Związku Krótkofalowców. Przez wiele lat był członkiem Jarosławskiego i Krośnieńskiego Klubu Krótkofalowców, gdzie bardzo aktywnie brał udział w zawodach krótkofalarskich rangi ogólnopolskiej oraz światowej, osiągając wiele sukcesów.
Pracował w Wojewódzkim Inspektoracie Obrony Cywilnej w Przemyślu na stanowisku inspektora łączności, gdzie aktywnie propagował krótkofalarstwo oraz uczestniczył jako krótkofalowiec w likwidacji klęsk żywiołowych na terenie województwa przemyskiego.
Bardzo często pomagał młodym adeptom oraz kolegom krótkofalowcom przy uruchamianiu radiostacji w trakcie organizacji sieci FM na terenie Przemyśla.
Był współtwórcą przemiennika Przemyskiego. Aktywnie uczestniczył w prowadzeniu szkoleń dla młodzieży r11; wychowanie techniczne połączone było również z propagowaniem Polskiego Związku Krótkofalowców.
Jego znajomość i doświadczenie techniczne pomogło wielu krótkofalowcom w uruchomieniu urządzeń krótkofalarskich jak i systemów antenowych. Jerzy był konstruktorem wielu systemów antenowych na pasma UKF, na których wzorowało się wielu krótkofalowców. Aktywnie uczestniczył w działalności OT-18 Polskiego Związku Krótkofalowców w Rzeszowie.
Rozwiązania techniczne Jerzego SP8GKX ukazywały się wielokrotnie w opracowaniach krótkofalarskich m. innymi w QTC - Magazyn Krótkofalowców.

Info. Adam SP8N

________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Antoniemu SP9SM, Hubertowi SP9MDY, Markowi SP9MN, Adamowi SP8N, Stanisławowi SQ9AOR, Waldemarowi SP3TYI, Marianowi SP9EMI.


Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.
W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.

Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.


Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK.

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,727,992 Unikalnych wizyt