PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3380 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 11
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK 49/23 z dnia 06.12.2023
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 49/2023 z dnia 6 grudnia 2023 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/.

I. Sprawy organizacyjne

1. Posiedzenie Prezydium ZG PZK

Prezes PZK zwołał na dzień 11 grudnia godz. 20.00 siódme w tym roku posiedzenie Prezydium ZG PZK. Głównym powodem zwołania posiedzenia jest przedstawienie Uchwały ZG PZK Nr 713/2023/E dotyczącej głosowania elektronicznego w sprawie zatwierdzenia powołania Klubu Ogólnopolskiego Polskiego Związku Krótkofalowców o nazwie "Krotkofalow.cy" oraz dyskusja i podjęcie uchwały o ponownym skierowaniu w. wym. uchwały pod głosowanie przez ZG PZK w trybie elektronicznym. Posiedzenie odbędzie z wykorzystaniem Komunikatora Microsoft Teams i zostali na nie zaproszeni wszyscy członkowie ZG PZK.

Info. Piotr SP2JMR

2. Walne Zebranie Żuławskiego 16 OT PZK

Zarząd Żuławskiego 16. Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców na podstawie Statutu PZK zwołuje na dzień 16 grudnia 2023 roku Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze w związku z kończącą się kadencją.
Pierwszy termin Walnego Zebrania ustala się na godzinę 10:00. W przypadku braku kworum do podjęcia przez Walne Zebranie prawomocnych uchwał odbędzie się ono w tym samym miejscu, w drugim terminie, tj. 16 grudnia 2023 roku o godzinie 10:30, a podjęte wówczas uchwały będą prawomocne.
Spotkanie odbędzie się w sali Fabryki Sztuk, 83-110 Tczew, ul. 30-go Stycznia 4
link do mapy z lokalizacją miejsca spotkania:
https://maps.app.goo.gl/SErWgTMPq9bqTS5Q9 .
Ogłoszenie o zwołaniu Walnego Zebrania, uzupełnione o porządek obrad, zostanie opublikowane na oddziałowej stronie https://ot16.pzk.org.pl/ oraz rozesłane z zachowaniem 14 dniowego statutowego terminu wszystkim członkom Oddziału pocztą elektroniczną na podany w bazie OSEC adres poczty elektronicznej.
Po zakończonym spotkania będzie możliwość nieodpłatnego zwiedzenia ekspozycji jedynego w Polsce Muzeum Wisły.

Prezes Zarządu Żuławskiego 16. Oddziału Terenowego PZK
Info. Grzegorz SQ2MTK

3. Po walnym zebraniu Środkowopomorskiego OT PZK

Dnia 2 grudnia 2023, w drugim terminie, na terenie Terminala Pasażerskiego Portu Morskiego w Darłowie, odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-wyborcze OT-22 PZK. Wybrano nowy Zarząd Oddziału, Komisję Rewizyjną, Delegata na Krajowy Zjazd Delegatów PZK i Oddziałowego QSL Managera. W zebraniu uczestniczyło 25 członków OT-22.
Do Zarządu Oddziału wybrani zostali:
Jerzy Matusiak SQ2NIA - prezes
Piotr Przekopowicz SP1GZF - v-ce prezes
Michał Nowak SP1MN - sekretarz
Łukasz Ćwikałowski-Dorobisz SP9DTE - skarbnik
Karol Jagusiak SQ1KUK - członek zarządu

Do Komisji Rewizyjnej wybrani zostali:
Wojciech Laskowski SP1NQR - przewodniczący
Jan Gil SP1UJO - sekretarz
Stanisław Kosałka - członek komisji
Włodzimierz Kitowski SQ1BVG - członek komisji

Delegatem OT-22 na Krajowy Zjazd Delegatów został wybrany
Jerzy Matusiak SQ2NIA

na zastępców delegata wybrano osoby:

Łukasz Ćwikałowski-Dorobisz SP9DTE
Piotr Przekopowicz SP1GZF

Oddziałowym QSL Managerem został ponownie Władysław Wdowczyk SP1AEN.
Po części oficjalnej tradycyjnie już odbyło się spotkanie opłatkowe członków OT-22.

info. Jurek SQ2NIA

II. Wydarzenia

4. Budujemy replikę Powstańczej Radiostacji "Burza 2"

To będzie drugie wykonanie modelu Repliki Radiostacji Powstańczej "Burza" z przeznaczeniem na wystawę w Sali tradycji Szkoły Podoficerskiej Wojska Polskiego będącej pod patronatem Włodzimierza Markowskiego SP5WM powstańca Powstania Warszawskiego, który był twórcą oryginału tej radiostacji w sierpniu 1944 roku.
Pierwszą replikę wykonaliśmy w 2005 roku, która od początku znajduje się na stałej wystawie w Muzeum Powstania Warszawskiego. Do wykonania kolejnej repliki posiadamy około 60% części, ale brakuje nam wielu tych już dawno nie używanych. Mamy nadzieje, że w zbiorach wielu krótkofalowców znajdą się poszukiwane przez nas elementy i podzespoły:
- lampa EL12 spez.,
- lampa 6L6 metalowa szt. 2,
- transformator głośnikowy szt. 2 do lamp 6L6 (układ przeciwsobny push-pull),
- lampa AZ12,
- klucz telegraficzny sztorcowy - model tzw. Szwedzki,
- rezonator kwarcowy w dużej oprawce do układów generacyjnych lampowych, częstotliwość: 7070-7195 kHz,
- gałka - pokrętło radiowe czarne bakelitowe z podziałką na obrzeżu (skala może być metalowa), średnica zewnętrzna fi - około 60 - 65,
- podstawka do lampy z cokołem oktal bakelitowa lub ceramiczna z uchwytem.
Poszukiwany jest też mikrofon typu Dralowit DR1, DR2 ( firma z Wiednia -ustria) lub podobny z okresu II wojny światowej, całkowity, wystarczy postument mikrofonu do remontu - istnieje możliwość zakupu.
Przekazanie modelu działającej repliki radiostacji zaplanowane jest na 80. rocznicę uroczystości obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego. Replikę wykonujemy dla zachowania pamięci pokolenia walczącego w Powstaniu Warszawskim o wolność Polski. Naszą pracę i podarowane części przekazujemy na prawach honorowych.
Jaki jest postęp w naszym działaniu - widoczne jest na załączonej fotografii.
W imieniu grupy wykonawczej prosimy o przekazanie poszukiwanych części i zespołów.

Zygmunt sp5ayy: sp5ayy@poczta.onet.pl
Krzysztof sp5wcl: krzysztoflip100@gmail.com

5. Grudzień YOTA

Przez cały grudzień wielu młodych z różnych zakątków świata będzie aktywnych z sufiksem YOTA w znaku wywoławczym. Gorąco zachęcam, aby w trakcie poszukiwania "DX-ów" zatrzymać się i przeprowadzić QSO, gdy tylko usłyszymy hasło "YOTA". Każdy z nas może dać młodym krótkofalowcom szansę na doświadczenie radości jaka daje nasza wspólna pasja.
Wystarczy naprawdę niewiele: cierpliwość i entuzjazm. Zróbmy to QSO z taką radością, jak gdyby był to najbardziej poszukiwany przez nas DX. Pamiętajmy, że to może być dla kogoś jeden z pierwszych kontaktów radiowych w życiu. Nasza krytyka może naprawdę zrazić. Dlatego tak ważna jest cierpliwość, skupienie się na pozytywnych aspektach i zachęcanie do kontynuowania prób.
Zauważanie i podkreślanie postępów może zmotywować do dalszego rozwijania umiejętności operatorskich. Więcej o grudniu YOTA na:
https://events.ham-yota.com/stats.

Info. Krzysztof SP5E

6. Świąteczne Spotkanie integracyjne OT01

Mamy przyjemność zaprosić krótkofalowców i sympatyków na spotkanie świąteczne do naszej siedziby w HOW Stanica przy ulicy Kożuchowskiej 13 na godzinę 16:00 LT. Spotkanie na charakter towarzyski a celem jest integracja naszego środowiska .
Miło mi też poinformować Was, że będziemy gościć popularnego w naszym środowisku YT kolegę Andrzeja SQ7SE prowadzącego na Youtube kanał "Sierra Echo". https://www.youtube.com/SierraEcho.
Poniżej kilka informacji organizacyjnych, które pomogą nam sprawnie zorganizować spotkanie. Bardzo prosimy o rejestrację przez formularz, do którego link zamieszczamy poniżej. Pozwoli nam to oszacować liczbę gości co ma przełożenie na przygotowanie poczęstunku.

Formularz/ zgłoszenia będzie aktywny do 10.12.2023 lub do wyczerpania miejsc ( pojemność naszej świetlicy jest ograniczona ) dla tego kto pierwszy ten lepszy. Osoby, które chcą się zaangażować i np. przynieść jakieś ciasto czy sałatkę proszę zakreślić w formularzu odpowiednie rubryki. W formularzu proszę podać do siebie kontakt (email lub telefon) ilość osób zgłaszanych i zakreślić co chcę przynieść.
Jeśli po wypełnieniu formularza zmieni się nam liczbowo ekipa to prosimy ponownie wypełnić formularz z tymi samymi danym do kontaktu ale z zaznaczona opcja rKOREKTAr1;.
Kontakt jest potrzebny nam żeby się potem nie okazało, że mamy 20 serników. Po naszej stronie w menu tradycyjna kapusta z grochem, śledzie różnej maści, krokiety, barszczyk kawa, herbata i podstawowe słodkości.
Link do formularza:

https://docs.google.com/forms/d/1Vs97520dWWlKZRfk1wVZToZDsSQl1Bx5KVEDSngyL1M/edit.

W imieniu zarządu DOT-01 PZK i klubu SP6ZHP
Sekretarz DOT-01 PZK
Szef HKL "RadioAktywni" SP6ZHP Arek SQ6XL


7. Barbórkowe spotkanie krótkofalowców na Rymerze 2023

W piątek 1 grudnia 2023 r. odbyło się tradycyjne Spotkanie Krótkofalowców zorganizowane przez OT-31 PZK oraz klub SP9PRO działający przy SITG oddział Rybnik w klubo restauracji NOT w Rybniku-Niedobczycach.
Zebranie na Rymerze zostało ogłoszone jako zaproszenie dla wszystkich krótkofalowców i sympatyków krótkofalarstwa w Komunikacie PZK nr 45/2023, na forum oddziałowym ot31@groups.io oraz na stronie internetowej OT-31 PZK - Rybnickiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców.
Zgłoszenia przyjmował Romuald SP9FTJ i Andrzej SP9N. Na spotkanie zapisało się 56 osób. Prawdopodobnie z powodu zimowej aury z dużymi opadami śniegu, dwóm kolegom nie udało się dojechać do NOT-Rymer. Przybyli koledzy z OT-06, OT-11, OT-12, OT-29, OT-31, OT-50 PZK oraz niestowarzyszeni w PZK.
Prowadzącym i gospodarzem spotkania był tradycyjnie nestor krótkofalarstwa na ziemi rybnickiej kolega Wojciech SP9PT. Po przywitaniu wszystkich zgromadzonych Wojciech SP9PT wspomniał, a wszyscy minutą ciszy uczcili kolegów z naszego regionu i Rybnickiego Oddziału Terenowego, którzy odeszli do wieczności od ostatniego Spotkania Barbórkowego w grudniu 2022 roku: Jerzego SP9CRJ i Bronisława SP9WZO.
Następnie zgromadzeni wysłuchali bardzo ciekawej prelekcji przygotowanej przez kolegę Janusza SP9FIH, który w październiku i listopadzie przebywał na wyprawie DX-owej na atolu Manihiki w archipelagu Wysp Cooka Północnych, pracując pod znakiem E51JAN. Janusz opowiedział jak przebiegały przygotowania do wyprawy, jak załatwić licencję nadawczą, opowiedział o podróży przez Dubaj, Nową Zelandię, Wyspy Cooka Południowe z kilkudniowym pobytem na odebranie licencji i oczekiwaniem na samolot na Manihiki. Mieliśmy okazję zobaczyć zdjęcia dokumentujące podróż, warunki lokalowe na wyspie, architekturę tej maleńkiej wysepki, zdjęcia anten i pomieszczenia radiowego z wszechobecnymi małymi jaszczurkami. Dowiedzieliśmy się jak w tak egzotycznych warunkach poradzić sobie z instalacją anten, co może się przydać wszystkim, którzy maja problemy z instalacją swoich anten.
Janusz SP9FIH w prelekcji zwrócił uwagę na praktyczną stronę wykorzystania nowych emisji jak FT8 i FT4. Uczestnicy spotkania zadawali szczegółowe pytania i dzięki temu dowiedzieliśmy się o kosztach podróży, ilości przeprowadzonych QSO z podziałem na kontynenty, pasma i emisje, sposób ubiegania się o licencję. Prelekcję zakończyły gromkie brawa w podziękowaniu za wspaniałe opowiadanie. Po tej części programu kolega Wojciech SP9PT w imieniu SITG podarował Januszowi SP9FIH pamiątkowy kubek z rKarczmy Górniczejr1; tradycyjnie organizowanej na święto św. Barbary.
Po prezentacji prezes OT-31 PZK Eugeniusz SQ9HZM na wstępie podziękował Wojciechowi SP9PT za prowadzenie spotkania, a Januszowi SP9FIH za prelekcję. Następnie w skrócie przedstawił działania zarządu i osiągnięcia OT-31 za ostatni rok oraz zaprosił uczestników spotkania do wzięcia udziału w Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym, które odbędzie się 17 grudnia 2023 roku i na którym zarząd złoży szczegółowe sprawozdanie za ostatnie 4 lata działalności.
W następnym punkcie wysłuchaliśmy sprawozdania Prezesa PZK kolegi Tadeusza SP9HQJ z bieżącej działalności PZK oraz stanu naszej organizacji. Prezes poinformował zgromadzonych o Krajowym Zjeździe PZK, który w maju 2024 r. wybierze nowe Prezydium PZK i Komisję Rewizyjną. Kolega Tadeusz wręczył najmłodszemu stażem krótkofalowcowi znaczek PZK oraz proporczyki z logo PZK.
Kolega Hubert SP9MDY przedstawił uczestnikom spotkania historię klubu SP9KJU w Raciborzu, który obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia przedstawiając kopie dokumentów. Dowiedzieliśmy się, że krótkofalarstwo na ziemi raciborskiej istniało przed II wojną światową kiedy Racibórz pozostawał w niemieckiej części Górnego Śląska.
Następnie kolega Adam SQ9S podsumował Zawody Rybnickie (ZR) 2023, a Prezes OT-31 wręczył nagrody, dyplomy i puchary zwycięzcom poszczególnych kategorii. Kolega Adam zauważył, że Zawody Rybnickie cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a 180 zawodników sklasyfikowanych w tegorocznej edycji zawodów sprawia, że są to najliczniejsze zawody krajowe w SP. Za zwycięstwo w Zawodach Rybnickich r11; puchary, dyplomy oraz nagrody odebrali koledzy Andrzej SP9N, Kazimierz SP9GFI. Dyplomy za II i III miejsca odebrali Remigiusz z klubu SP9-31-044, Dariusz SP9MQA oraz klub SN60KJU (odebrał SP9MDY). Reszta pucharów, nagród i dyplomów dla zwycięzców została wcześniej rozesłana pocztą.
Na koniec spotkania prezes Eugeniusz SQ9HZM w imieniu zarządu i członków oddziału podziękował Januszowi SP9FIH za obecność na naszym spotkaniu i prezentację DX-ową ofiarowując na pamiątkę okolicznościowy pendrive z nadzieją, że przy następnej wyprawie Janusza znajdzie się na nim jeszcze więcej QSO z członkami OT-31 PZK.
Ze zgromadzonych na sali, wybrano trzech kolegów, którzy na pamiątkę spotkania także otrzymali okolicznościowe pendrive; szczęśliwcami okazali się: Artur SQ9BDB, Piotr SP9TPV oraz Wiesław SQ9V.
Na tym spotkanie nie skończyło się, bo jeszcze długo rozmawiano na tematy krótkofalarskie. Ostatni uczestnicy opuścili spotkanie około 20:30.
Link do zdjęć ze spotkania wykonanych przez Wiesława SQ9V:

Rymer 2023 r. - Zdjęcia Google.

Info. Eugeniusz SQ9HZM

8. Akademia OT 27 PZK

Akademia OT-27 PZK to forma spotkań, która pozwala na bezpośrednie kontakty młodych i starych, bardziej doświadczonych krótkofalowców, w celu podniesienia poziomu wiedzy na temat różnych form krótkofalarstwa.
1 grudnia 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie Akademii OT-27, organizowane przez Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV. Tym razem prezentacje odbyły się w Klubie Osiedlowym Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Serbinowskiej 25 w Kaliszu.
Pierwszy wykład dotyczył udziału i pracy operatorskiej w zawodach krótkofalarskich krajowych i międzynarodowych, który został przygotowany i przedstawiony przez Janka SP3CYY. Druga prezentacja to ABC obserwacji kosmosu i satelitów - Michał SQ3ETW - przedstawił swoją drogę do krótkofalarstwa poprzez fotografie kosmosu, a następnie odbiór sygnałów i nagrań z balonów, satelitów i statków kosmicznych.
W spotkaniu uczestniczyło 24 krótkofalowców z OT-27 PZK, z Jarocina, Ostrowa Wlkp., Konina i Kalisza oraz 2 gości z Sieradza.
Koncepcja Akademii OT-27 polega na organizacji spotkań, na których będą się odbywały cykliczne prezentacje z zakresu łączności amatorskich w szerokim spektrum częstotliwości od HF do VHF oraz w zakresie doskonalenia umiejętności operatorskich w contestach i łącznościach DX. Akademia organizowana jest przez Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV przy wsparciu Zarządu OT-27 PZK.

Info. Bogdan SP3LD

9. Jubileusz powiatu Chojnickiego

Od 11 grudnia 2023 roku do 30 czerwca 2024 r. Klub Łączności LOK SP2KFQ we współpracy z Chojnickim Klubem Łączności wydaje dyplom r25 lat powiatu chojnickiegor1;. Regulamin i dodatkowe informacje na stronie www.sp2kfq.pl"

Info. Piotr SP2LQP

III. Sport

10. Informacje nie tylko DX-owe

EA - Hiszpania: Z okazji świąt i nowego roku stacja EH5XMAS będzie aktywna od 7 grudnia do 7 stycznia. QSL via biuro do EA5RCL, LoTW i eQSL.

HZ - Arabia Saudyjska: Stacja HZ30EXPO jest aktywna z okazji wybrania Arabii Saudyjskiej jako gospodarza World Expo 2030 w Rijadzie. Aktywność od 30 listopada do 9 grudnia.

JD1 - Ogasawara: Członkowie Kansai Okinawa Ham Club będą aktywni jako JD1YCE z Ogasawary od 9 do 19 grudnia. Emisje CW, SSB i digi, pasma KF i 6m. QSL via LoTW, ClubLog OQRS lub direkt do JA3AVO.

OH - Finlandia: Stacja OG1XMAS jest aktywna jak co roku z okazji świąt od 27 listopada do 26 grudnia 2023. QSL via LoTW i ClubLog.

PA - Holandia: Z okazji świąt i nowego roku stacja PH23XMAS będzie aktywna od 6 do 28 grudnia, potem PH24HNY od 28 grudnia do 31 stycznia. Karty QSL nie są przewidywane.

PZ - Surinam: Stacja PZ5NH będzie aktywna od 7 do 11 grudnia na CW, SSB i FT8 na pasmach KF z główną aktywnością podczas ARRL 10-Meter Contest. QSL via LoTW lub direkt do JA0JHQ.

T32 - Eastern Kiribati: Członkowie Rebel DX Group będą aktywni jako T32TT od 5 grudnia "przez 3 lub więcej tygodni". Planują dwie stacje na CW, jedną SSB i 12 dla FT8/FT4. QSL via ClubLog OQRS.

V4 - St. Kitts & Nevis: Stacja V47JA będzie aktywna od 9 do 18 grudnia na SSB i FT8, pasma KF i 6 m. QSL via LoTW lub direkt do W5JON.

VU4 - Andaman & Nicobar Islands: Stacja VU4N będzie aktywna od 16 do 26 grudnia na pasmach KF i 6 m, emisje SSB i FT8. QSL via LoTW, ClubLog OQRS lub direkt do W4VKU.

VU7 - Lakshadweep Islands: Stacja VU7A będzie aktywna od 4 do 10 grudnia na pasmach KF i 6m, emisje SSB i FT8. QSL via LoTW, ClubLog OQRS lub direkt do W4VKU.

XT - Burkina Faso: Stacja XT2AW będzie aktywna od 6 do 19 grudnia na pasmach KF, 6 m i QO-100, wszystkimi emisjami. QSL via M0OXO OQRS i LoTW.

YB - Indonezja: Burkhard DL3KZA jest aktywny z Lombok Island (OC - 150) jako YB9/DL3KZA od 30 listopada do 18 grudnia. QSL via znak domowy (direkt albo biuro).

ZD7 - St. Helena: Elvira IV3FSG będzie aktywna jako ZD7Z od 16 stycznia do 4 lutego na SSB, CW, RTTY FT8/4, pasma KF i 6 m. QSL via ClubLog OQRS lub direkt do IK2DUW.

Nadchodzące zawody:
ARRL 10 m Contest - 9 grudnia 00:00UTC do 10 grudnia 24:00UTC
http://www.arrl.org/10-meter.
Wyniki zawodów:
CQWW CW 2023 Raw Scores:
https://www.cqww.com/raw.htm?mode=cw

Pozdrawiam
Marcin SP3BBS

11. Koszulki SN0HQ

Z przyjemnością informuję, że wszyscy, którzy przeprowadzili 12 QSO's ze stacją SN0HQ i poprawnie zgłosili ten fakt na portalu koszulkowym, w najbliższym czasie otrzymają białe koszulki z napisem Worket All Stations SN0HQ 2023. W dniu dzisiejszym (05.12.2023) zostały one wysłane pocztą listami poleconymi.

Info. Piotr SP2JMR

12. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

BCC MC Contest 144 MHz odbędą się 11 grudnia od godz. 20.00 UTC do 15 grudnia 2023, godz. 02.00 UTC. Mody CW i/lub WSJT. Organizator - niemiecki klub Bavarian Contest Club (BCC) zaprasza wszystkich aktywnych entuzjastów łączności poprzez odbicia od meteorów* do udziału w zawodach MS podczas roju Geminidy 2023. Celem zawodów jest wzrost aktywności na częstotliwościach MS w paśmie 144 MHz i popularyzacja łączności przypadkowych MS. Zawody dostarczają również ciekawych informacji o propagacji MS w różnych porach doby podczas występowania tego jednego z większych rojów i są okazją dla operatorów niewielkich stacji na pracę ze stacjami Big-gun i rupolowanier1; potrzebnego kwadratu. Regulamin:

http://www.bavarian-contest-club.de/contest/ms-contest/2020/rules-BCC-MS-Contest-2020;art625,2390.

* meteoryt to pozostałość drobnego skalnego ciała niebieskiego, meteor- świecący ślad, który zostawia po sobie spalający się meteoroid, meteoroid - drobne okruchy skalne, poruszające się po orbitach wokół Słońca.

SPAC 50 MHz, zawody aktywności UKF odbędą się w czwartek 14 grudnia 2023, w godz. 18:00 - 22:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę o adresie http://spac.pk-ukf.pl/.

Info. Stanisław SQ2EEQ


IV. SP EmCom PZK

13. SP EMCom PZK informuje

W dniu 1 grudnia b.r. w liceum mundurowym z klasami wojskowymi w Bratoszewicach, gdzie uczę młodzież radiotechniki już drugi rok, odbyła się akcja pod tytułem rSenioralne Dni Militarner1;. Nasi seniorzy wysłuchali prelekcji na temat prawidłowego zgłaszania sytuacji kryzysowych. Po wykładzie o możliwych niedomaganiach sieci komórkowej czy internetowej zapoznali się z postępami młodzieży w zakresie łączności radiowej. Młodzież zrobiła pokaz nawiązywania łączności na stacji klubowej SP7CZK ze stacją wojskową "harris", obsługiwaną przez już przeszkolonych z licencją żołnierzy krótkofalowców z 9 Brygady WOT. Seniorzy byli pod wrażeniem, że w czasie możliwego blackoutu są możliwości reagowania kryzysowego. Zajęcia z radiostacją w szkole odbywają się w każdy poniedziałek od godz. 15.20. Jednocześnie przypominam i informuje tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że również w każdy poniedziałek od godz. 20.00 do 20.30 na 3,760 LSB, odbywają się testy łączności kryzysowej SP-EMCOM-PZK, do udziału w których zapraszamy WSZYSTKICH chętnych.

Info. Krzysztof SP7WME

V. ARISS

14. Pierwsze operacje krótkofalarskie z kosmosu

7 grudnia o 18:00 UTC dołącz do ARISS na specjalnym webinarze, aby omówić pierwsze historyczne operacje radiowe Owena W5LFL z kosmosu wraz z jego synem astronautą Richardem W5KWQ. Webinar będzie prowadzony przez Franka KA3HDO. Link: https://www.youtube.com/@ARISSlive.

Info. Krzysztof SP5E

15. Coś dla pasjonatów obrazów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Miło nam poinformować, że system w module serwisowym ISS wydaje się działać poprawnie. W dniach 7-8 grudnia ma być przeprowadzony eksperyment Inter-MAI-75 w ramach, którego mają być nadawane obrazy SSTV na 145.800 MHz FM w formacie najprawdopodobniej PD120.

Eksperyment zaplanowano uruchomić w dwóch sesjach: 7 XII 8:55 - 14:25 UTC oraz 8 XII 8:15 - 14:10 UTC.

Jednocześnie informujemy, że w połowie miesiąca grudnia 2023 lub później ma odbyć się wydarzenie ARISS SSTV przygotowane przez zespół ARISS, a związane z obchodami 40. rocznicy krótkofalarstwa podczas załogowych lotów kosmicznych.


https://ariss-usa.org/40th-anniversary-celebration-of-the-positive-impact-of-amateur-radio-on-human-spaceflight/

Armand SP3QFE, Sławek SQ3OOK

VI. Propagacja

16. Zapraszamy do lektury artykułu pióra Jerzego SP3GEM pt:

"Naszym zdaniem i nie tylko. Słońce i propagacja"

Okres zmian aktywności Słońca wynosi 11 lat. Były wielkie zapowiedzi o dużej aktywności poprzedniego 24 cyklu. Prognozy okazały się nie trafione. Aktywność Słońca to nie jest nic innego jak zjawiska pogodowe zachodzące na tej gwieździe. Mamy osoby, które zajmują się pogodą na Ziemi i mamy osoby, które zajmują się innymi zjawiskami, pogodą na Słońcu.....

Ciąg dalszy w Komunikacie nr 50

VII Silent Keys
_______________________________________________________________
SP3DJS SK

Przeżywszy 93 lata, na zawsze opuścił nasze szeregi hm. Jerzy Szkudlarz SP3DJS, niegdyś bardzo aktywny krótkofalowiec, do 2018 roku członek PZK w Poznańskim OT PZK. Aktywny działacz w ZHP i nie tylko.
Był osobą bardzo znaną w środowisku krótkofalowców.

Pogrzeb Śp. Jerzego odbędzie się w dniu 7 grudnia br o godz. 13 na cmentarzu przy ul Bluszczowej w Poznaniu

Info. Piotr SP3RAX
_______________________________________________________________________
________________________________________________________

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Grzegorzowi SQ2MTK, Jerzemu SQ2NIA, Eugeniuszowi SQ9HZM, Bogdanowi SP3LD, Krzysztofowi SP7WME, Zygmuntowi SP5AYY, Arkadiuszowi SQ6XL, Jerzemu SP3GEM. Piotrowi SP2LQP, Armandowi SP3QFE, Sławkowi SQ3OOK

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.

Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.

Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,635,570 Unikalnych wizyt