PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3381 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 6
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 23/23 z dnia 07.06.2023
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 23/2023 z dnia 7 czerwca 2023 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .

I. Sprawy organizacyjne


1. Informacja po Walnym Zebraniu Lubuskiego Oddziału PZK

Walne zebranie członków OT-32 PZK odbyło się w dniu 3 czerwca br. w Świebodzinie. Na Walnym Zebraniu wybrano nowy Zarząd Oddziału, który ukonstytuował się w składzie:

1. Marek Kuliński SP3AMO - Prezes Lubuskiego Oddziału PZK,
2. Maciej Hajnos SP3BKR - Sekretarz Lubuskiego Oddziału PZK,
3. Bronisław Sawerwain SP3WVN - Skarbnik Lubuskiego Oddziału PZK,
4. Krzysztof Rutkowski SQ3JPD - Członek Zarządu.

Wybrano też nowych członków Oddziałowej Komisji Rewizyjnej PZK, która ukonstytuowała się w składzie:

1. Tomasz Danielak SP3DVF - Przewodniczący,
2. Czesław Czeszyński SP3IBM - Członek.

Wybrano też Delegatów na XXVII Krajowy Zjazd Delegatów PZK, który odbędzie się w 2024 roku:
1. Marek Kuliński SP3AMO
2. Piotr Czajka SQ3JPV

Zastępca Delegata:

Maksymilian Prokopowicz SP3LM.

Podjęto uchwałę o podwyższeniu składki oddziałowej do 40,00 zł na rok od 01.01.2024 r.
Walne Zebranie członków Lubuskiego Oddziału PZK miało także uroczysty charakter. Zaprosiliśmy gości w osobach: Burmistrza Świebodzina Pana Tomasza Sielickiego i Dyrektora Świebodzińskiego Domu Kultury Pana Stanisława Mosiejko. Okazja szczególna, bo Klub SP3PLD uzyskał potwierdzenie 340 krajów i spełnił wymagania dyplomu Top of Honor Roll programu DXCC w kategorii MIXED. Przed właściwymi obradami na ręce członków oraz Prezesa Klubu kol. Czesława SP3IBM plakietę wręczył Prezes OT-32 PZK Marek SP3AMO. Należy podkreślić, że SP3PLD jest obecnie jedynym klubem w Polsce, który spełnił wymagania tego programu. Pan Burmistrz pogratulował osiągnięcia takiego wyróżnienia w działalności krótkofalarskiej i miał okazję zobaczyć na czym to nasze hobby polega. Z kolei Pan Dyrektor ŚDK wspomniał swoje początki pracy w Domu Kultury, które zbiegły się z powstaniem Klubu w 1981 roku, więc na bieżąco mógł śledzić kolejne etapy realizacji Programu DXCC uwieńczone zdobyciem najwyższego trofeum.

Info. Marek Kuliński SP3AMO

II Wydarzenia

2. VI Piknik Bydgoskich Organizacji Pozarządowych

To już niedługo, bo 10 czerwca 2023 r. w Bydgoszczy, w godz. 12.00-16.00, na Wyspie Młyńskiej odbędzie się VI Piknik Bydgoskich Organizacji Pozarządowych. Jest to znakomita okazja do przedstawienia i pokazania znacznej części tego, co dzieje się w naszych bydgoskich NGO.
Jak co roku Bydgoski Oddział PZK (OT-04) uczestniczy w pikniku pokazując społeczeństwu, że krótkofalowcy wciąż żyją i rozwijają swoje piękne hobby.
Zapraszamy krótkofalowców, ich rodziny, sympatyków krótkofalarstwa i tych wszystkich, którzy chcą się czegoś o nas dowiedzieć do naszego pięknego miasta.
Zwłaszcza, że Wyspa Młyńska jest jednym z najładniejszych zakątków Bydgoszczy.

Do zobaczenia na pikniku.

Pozdrawiam, Grzegorz SQ2HCK Prezes OT-04 PZK

3. Zaproszenie do Jeżowa Sudeckiego

Zarząd Sudeckiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców zaprasza wszystkie Koleżanki i Kolegów na Spotkanie Członków OT-13 PZK, które odbędzie się w dniu 24 czerwca 2023 r. w lokalu "HEXA 66", na Górze Szybowcowej, w Jeżowie Sudeckim.
Głównym celem Zebrania jest tradycyjne, koleżeńskie spotkanie towarzysko-techniczne i sprawy formalne - ograniczone do minimum.

Zapraszamy wszystkich także z rodzinami, również tych niezrzeszonych w SOT PZK oraz sympatyków krótkofalarstwa i szeroko rozumianej łączności radiowej - w tym CB. Spotkanie ma charakter otwarty. Mogą w nim uczestniczyć wszyscy chętni.
Z uwagi na położenie, wysokość nad poziomem morza (561 m) oraz całkowicie otwarty teren, miejsce spotkania stwarza doskonałe warunki do nawiązywania dalekich łączności, zwłaszcza na UKF-ie, także podczas naszych spotkań.
QTH loc. JO70VW.

Początek spotkania godz. 10:00.
Szczegóły oraz mapka ułatwiająca dojazd na stronie SOT PZK: https://sotpzk.pl/

Zapraszamy!
Zarząd SOT nr 13 PZK

Info. Jerzy SP6BXP

4. Promocja Krótkofalarstwa na pikniku rodzinnym

Na XII Pikniku Rodzinnym w Jura Park w Bałtowie 2-4.06.2023 opowiadałem o podróżach i krótkofalarstwie. Przekazałem też na nagrody kilka egzemplarzy swojej książki "Z radiem przez świat". Pogoda dopisała. Było około 170 ekip kamperami lub samochodami z przyczepą. Zainteresowanie radiem było spore wśród uczestników zlotu.

Info. Mek SP7VC

Poniżej dwa zdjęcia z tego wydarzenia, które najlepiej oddają wspaniałą atmosferę tam panującą.

5. Spotkanie Członków i sympatyków OT 27 PZK

W dniu 10 czerwca (sobota), odbędzie się tradycyjne, coroczne, letnie spotkanie członków i sympatyków Południowo-Wielkopolskiego Oddziału Terenowego PZK nr 27. Spotkanie podobnie jak w latach poprzednich, odbędzie się w Szkółce Leśnej Nadleśnictwa Jarocin, ul. Poznańska 34 w Jarocinie.
Organizatorzy zapewniają poczęstunek oraz miłą, przyjacielską atmosferę.
Dobra pogoda gwarantowana!
Organizatorzy zapraszają już od godzin wczesno - popołudniowych (około 14...)

Kontakt: Waldek SP3TYI tel. 516-796-136

III. Sport

6. SP0WRTC w promocji Olimpiady WRTC 2022.

Olimpiada WRTC w Bolonii, będąca jednym z największych wydarzeń krótkofalarskich w tym roku, zbliża się wielkimi krokami. Włoscy organizatorzy bardzo dbają o promocję wydarzenia organizowanego w ich kraju. W okresie pierwszych sześciu miesięcy ubiegłego roku miała miejsce akcja dyplomowa polegająca na nawiązywaniu QSO z kilkunastoma stacjami włoskimi korzystającymi ze specjalnego sufiksu WRTC, w której wzięło udział prawie 120 tysięcy krótkofalowców z 252 krajów. W tym czasie zostało przeprowadzonych ponad 1.5 miliona QSO. Zachęcony powodzeniem, Komitet Organizacyjny WRTC 2022 powtórzył akcję w styczniu tego roku zmieniając nieco zasady i zaprosił do udziału, jako przedmiotowe stacje punktowane, przedstawicieli podmiotów, które będą reprezentowane w czasie lipcowej olimpiady.

Polsce przypadła możliwość wystawienia jednego znaku okolicznościowego, a koordynatorem przedsięwzięcia w naszym kraju został Team Leader zespołu reprezentującego SP w Bolonii - Krzysztof SP7GIQ. Po krótkiej dyskusji uzgodniono znak wywoławczy polskiej stacji na SP0WRTC, a na apel w poszukiwaniu operatorów chcących wziąć udział w pracy stacji odpowiedziało kilkunastu chętnych. Podziękowania należą się ZG PZK w osobie Piotra SP2JMR za załatwienie wszystkich spraw formalnych związanych z pozwoleniem radiowym umożliwiającym używanie znaku "okolicznościowego" z kilku lokalizacji.

Idea całej akcji polegała na nawiązywaniu QSO z 50-cioma stacjami promowanymi w rtrybie WRTCr1;, czyli emisjami CW i SSB w pasmach kontestowych 3,5 do 28 MHz. QSO można było powtarzać każdego dnia, a stacje okolicznościowe mogły pracować jednocześnie na kilku pasmach i różnymi emisjami, co dawało gwarancję atrakcyjności akcji przez cały okres jej trwania.
Organizatorzy przygotowali przedsięwzięcie profesjonalnie, wykorzystując swoją platformę dyplomową "Hamaward" współpracującą z większością programów logujących oraz mającą bardzo duże możliwości, m.in. log i cluster stacji okolicznościowych online, prowadzenie w czasie rzeczywistym współzawodnictwa, statystyk i klasyfikacji w 18 kategoriach klasyfikacyjnych, jedno i wielopasmowych oraz osiągnięć poszczególnych uczestników. Obie akcje dyplomowe były okazją dla organizatorów do przetestowania tego oprogramowania przed użyciem go do obsługi Olimpiady WRTC 2022. Ogółem w ramach akcji przez miesiąc zostało przeprowadzonych prawie 1.5 miliona QSO ze stacjami okolicznościowymi i wzięło w niej udział 109 tysięcy krótkofalowców z 254 krajów.
Finalnie znak SP0WRTC obsługiwało 17 operatorów pracujących ze swoich lokalizacji, którzy łącznie przeprowadzili 55 808 qso, co dało piątą pozycję wśród stacji okolicznościowych za LZ0WRTC (100 514 qso), SX0WRTC (75 319 qso), II3WRTC (61 427 qso) oraz DA22WRTC (60 821 qso).

Operatorzy SP0WRTC:

SP8FHK - 11516 qso,
SP2WKB - 8688 qso,
SP2R - 8169 qso,
SP2FVN - 6040 qso,
SQ7D - 6007 qso,
SP5ELA - 3834 qso,
SP2XF - 2767 qso,
SP4Z - 2152 qso,
SP4JCP - 1500 qso,
SP9JZT - 1380 qso,
SP7GIQ - 1265 qso,
SP0PZK (op. SP2JMR) - 1002 qso,
SP2MKI - 949 qso,
SQ2GXO - 358 qso,
SQ8GHY - 181 qso.

Za poświęcony czas i włożony trud należą się im słowa uznania i podziękowania za godne reprezentowanie znaku SP0WRTC.
Polskie stacje biorące udział we współzawodnictwie przeprowadziły łącznie 124 301 QSO ze stacjami promowanymi, plasując się na czwartym miejscu pod względem ilości QSO za operatorami amerykańskimi, niemieckimi i włoskimi. Na uwagę i wielkie gratulacje zasługuje rezultat Tomasza SN7B (SQ7BFC), który z ilością 5087 QSO uzyskał najlepszy rezultat w najbardziej prestiżowej kategorii ALL MIXED, przy okazji wygrywając lub plasując się w ścisłej czołówce w wszystkich pozostałych kategoriach.

Info. Krzysztof SP7GIQ

*Największe podziękowania należą się Krzysztofowi SP7GIQ, który jako nasz reprezentant i jednocześnie Team Leader naszej reprezentacji koordynował akcję promocyjną WRTC w SP oraz "ogarnął" zasady pracy na włoskiej platformie dyplomowej oraz procedury logowania.
W imieniu całej naszej organizacji serdecznie dziękuję i życzę sukcesów na WRTC 2023.

Tadeusz Pamięta SP9HQJ prezes PZK


7. Wiadomości nie tylko DX-owe

8Q - Maldives: Kazik, DL2SBY będzie aktywny jako 8Q7KB od 13 do 21 czerwca głównie na CW i SSB, z uwzględnieniem pasm 12, 10 i 6m. QSL via LoTW, ClubLog OQRS lub direct na znak domowy. Nie używa biura.

F - Francja: Michel F8GGZ będzie aktywny jako TM400BP od 14 do 21 czerwca celem uczczenia 400 rocznicy urodzin Blaise Pascala, francuskiego matematyka, fizyka, wynalazcy i filozofa. QSL via znak domowy.

I - Włochy: Stacja IY4FGM będzie aktywna 10 i 11 czerwca z Pontecchio niedaleko Bolonii gdzie znajduje się część stępki jachtu "Elettra" którego używał Guglielmo Marconi jako pływające laboratorium.

JD1/M - Minami Torishima: Teru JE7IZM będzie aktywny od 8 do 9 czerwca na pasmach 17 i 15m jako JE7IZM/JD1 w wolnym czasie. QSL via biuro na znak domowy.

LX - Luksemburg: Stacja LX8SAR będzie aktywna od 16 do 18 czerwca z Weicherdange w Luksemburgu z okazji spotkania radioamatorów z Francji, Luksemburga, Holandii i Niemiec. Wszystkie QSO będą potwierdzone przez biuro.

PY - Brazylia: Ren, PY8WW będzie aktywny jako PX8B z Ilha de Bailique (SA - 045) od 21 do 25 czerwca na pasmach od 80 do 6m. QSL via znak domowy.

SM - Szwecja: Lars SM6CUK będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako SA6G/7 z Ven Island (EU - 137) od 5 do 11 czerwca, głównie na CW w pasmach 40 do 10m. QSL via SM6CUK i LoTW. Logsearch na clublogu.

YJ - Vanatu: Chris, VK2YUS będzie aktywny jako YJ0CA z Efate (OC - 035) od 17 do 28 czerwca na SSB w pasmach od 40 do 10 metrów. QSL direct na znak domowy.

ZC4 - UK Base areas on Cyprus: ZC4RH będzie aktywny z Dhekelia od 1 czerwca i pozostanie tam do 8 czerwca z główną aktywnością na pasmach KF (może 6m), CW, SSB, FT4 i FT8. QSL via LoTW, ClubLog OQRS lub DK6SP.

Wyniki zawodów:
- LZDX Contest 2022: http://lzdx.bfra.bg/results2022en.html.
- Hungarian DX 2023 contest:
- https://log.mrasz.hu/results/63c31c2da99e08256ab1c199/final
Raw scores WPX CW
 - https://cqwpx.com/raw.htm?mode=cw

Pozdrawiam
Marcin SP3BBS

8. T31TT Central Kiribati

Z Pacyfiku pracuje od 31 maja 2023 r. ekspedycja T31TT pod wodzą Polaka - Dominika 3Z9DX. W tej chwili w logu ekspedycji jest 68 tyś. QSO. I być może ekspedycja ta ustanowi jakiś nowy rekord "pacyficzny". T31TT pracuje na FT8, CW, SSB. Z Polski do T31 jest potężna odległość, zrobienie ekspedycji jest nie lada wyzwaniem! Ekspedycja będzie trwała kilka tygodni.

W wersji PDF bardzo ciekawe zdjęcia

Info: Zygi SP5ELA


9. UKF zawody

W najbliższym czasie:

SPAC 432 MHz, zawody aktywności UKF, wtorek, 13 czerwca 2023, godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.

UHF FT8 Activity 1.3 GHz, zawody aktywności FT8, środa 14 czerwca 2023, godz. 17:00-21:00 UTC, organizator Stowarzyszenie BANAT (YO). Regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.

SPAC 70 MHz, zawody aktywności UKF, czwartek, 15 czerwca 2023, godz. 17:00 - 21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/.

Zawody IARU 50 MHz CW/SSB - coroczne zawody Regionu 1 IARU, sobota/niedziela 17/18 czerwca 2023, godz. 14.00-14.00 UTC. Tylko emisje CW i SSB. Regulamin zawodów:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/IARU_R1_Regulamin_zawod%C3%B3w_PL.pdf

Organizatorem zawodów jest IARU R1, i tam należy wysyłać dzienniki poprzez stronę IARU podaną w regulaminie. Ponadto prosimy o wysłanie dzienników na stronę PK UKF http://vhfcontests.pk-ukf.pl , pozwoli to na zestawienie wyników krajowych.

Info. Stanisław SQ2EEQ

IV Silent Keys
_____________________________________________________________________
SP6FBE SK

Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 28.05.2023 r. w wieku 75 lat zmarł Kolega Adam Komorowski SP6FBE. Świetny Kolega i wybitny UKF-owiec.
Pogrzeb odbył się we Wrocławiu dnia 5 czerwca na cmentarzu Osobowickim.

Pożegnaliśmy kolejnego wrocławskiego krótkofalowca z grona tzw. Starej Gwardii.

Info. Andrzej SP6GVU & Józef SP6RLL

_________________________________________________________________________

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Tadeuszowi SP9HQJ, Markowi SP3AMO, Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Jerzemu SP6BXP, Andrzej SP6GVU, Józefowi SP6RLL, Bogusławowi SP7IVO, Krzysztofowi SP7GIQ, Przemkowi SP7VC, Waldkowi SP3TYI.
_____________________________________________________________________
Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał rz terenur1; często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej rKomunikatem sekretariatu ZG PZKr1;). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,666,002 Unikalnych wizyt