PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3426 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 18/23 z dnia 03.05.2023
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 18/2023 z dnia 03 maja 2023 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .

Zapraszamy na ŁOŚ 2023

Zapraszamy na XIX Ogólnopolskie Spotkanie Krótkofalowców organizowane przez Polski Związek Krótkofalowców jak zwykle na granicy trzech województw Łódzkiego, Opolskiego i Śląskiego w dniach 26-28 maja 2023 r.
Wszystkich chcących o czymś ważnym poinformować, coś zaprezentować lub pokazać zapraszamy do kontaktów z organizatorami najlepiej z Markiem Czarneckim SP9UO mareksp9uo@o2.pl . Więcej informacji na: www.losnapograniczu.pl .

Organizatorzy

I. Sprawy organizacyjne

1. Pomoc walczącej Ukrainie

Agresja Rosji na Ukrainę trwa już ponad rok. W dalszym ciągu apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy, we wszelkiej możliwej formie. Proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie poprzez wpłaty na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością.
Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze, w tym sieci sklepów. Część z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej zbierając odzież, artykuły spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności adres: http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy , pod którym znajduje się baza informacji, gdzie obecnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna i jaki rodzaj pomocy jest najbardziej pilny. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy .
Prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na podstawie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK


II Wydarzenia

2. XXI Pielgrzymka krótkofalowców na Jasną Górę

Grupa organizacyjna, członkowie Klubu SP9KAJ i grono krótkofalowców Ziemi Częstochowskiej, zapraszają na 21 Pielgrzymkę Krótkofalowców na Jasną Górę w dniu 13 maja 2023 roku. Program Pielgrzymki i informacje kontaktowe są na stronie klubowej https://www.sp9kaj.com.

Z pozdrowieniami
Bohdan SP9VJ

3. F4JIK - 2023 SP DX Contest - SSB - Thanks for the QSO !

Kolega Bruno F4JIK z Francji nadesłał ciekawą relację multimedialną z SP DX Contest 2023. Niektórzy znajdą w materiale audio swój znak!

Hello,
Thank you very much for the contact during the 2023 SP DX Contest - SSB.
Here is a link for my live stream replay :
https://youtu.be/dk9eifAwFaY
Don't hesitate to subscribe to my YouTube channel :
https://www.youtube.com/@F4JIK
See you soon on a new contest ! 😊

73 ! F4JIK, Bruno

4. Jubileusz 110-lecia toruńskiej "19"

Oddział Toruński PZK (OT PZK Nr 26) wraz z działającym w jego strukturze Klubem Krótkofalowców PZK OSA przy ToMiTo (siedziba na terenie Muzeum Artylerii w Toruniu), od kilku lat współpracuje z dyrekcją i uczniami Szkoły Podstawowej Nr 19 im. bł. ks. S.W. Frelichowskiego.
W tym roku motywem przewodnim współpracy jest Jubileusz 110-lecia powstania tej bardzo ważnej dla Torunia i regionu placówki oświatowej. Prowadzi ona działalność wychowawczo-edukacyjną z dziećmi niepełnosprawnymi z Torunia i regionu.
Bardzo ciekawa i pouczająca jest historia szkoły, która powstała w Toruniu pod nazwą "Hilfsschule für Schwachbefahigte" w 1913 roku, a więc jeszcze w okresie zaborów. W tym czasie niemieckie kuratorium miało swoją siedzibę w Kwidzynie i do roku 1918 Toruń należał do Rejencji Kwidzyńskiej (informacja z materiałów dot. historii szkoły). W późniejszym czasie szkoła wielokrotnie zmieniała swoją nazwę, lokalizację na terenie Torunia. Zmianom podlegał proces oraz zakres nauczania i opieki nad uczniami.
Ogromną zasługą dyrekcji, kadry i pracowników szkoły było powstanie na terenie szkoły w roku 1968 pierwszej drużyny harcerskiej "Nieprzetartego Szlaku". W roku 1978 zaczął działać Szczep Harcerski "Nieprzetartego Szlaku", który pod kierunkiem komendanta szczepu - druhny Katarzyny Brożek, stał się bazą metodyczną dla referatu Nieprzetartego Szlaku Chorągwi Toruńskiej. W latach 80-tych do pracy harcerskiej zaangażowali się instruktorzy - studenci ze studenckiego Kręgu Instruktorskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Metodyka pracy drużyn "Nieprzetartego Szlaku" jest cały czas rozwijana i doskonalona przez kolejnych instruktorów i pasjonatów pracy z młodzieżą.
Szkoła prowadzi przebogatą programowo działalność z dziećmi i młodzieżą. W październiku ubr. mieliśmy ogromną przyjemność wspomagać (jako toruńscy krótkofalowcy) organizację "VI Kujawsko-Pomorskich Dni Młodych Sportowców Olimpiad Specjalnych".
W imprezie uczestniczyło ponad 100 osób: dzieci, ich rodzeństwo, rodzice, opiekunowie z klubów Olimpiad Specjalnych z Bydgoszczy, Torunia, Chełmna, Golubia-Dobrzynia.
W dniach 9-10 maja br. w celu nagłośnienia tego znamienitego Jubileuszu, na terenie szkoły rozlokujemy się ze swoim sprzętem krótkofalarskim i będziemy promować na falach eteru tę wyjątkową uroczystość. Zostały przygotowane specjalne karty QSL, którymi będziemy potwierdzać dwustronne łączności na pasmach amatorskich. Jednocześnie przygotowaliśmy kilka niespodzianej dla uczniów i nauczycieli, które pozwolą spędzić im w miłej atmosferze te dwa dni. Gorąco zapraszam do prześledzenia przebogatej historii szkoły pod linkiem:
https://historia19ki.wordpress.com/historia-od-poczatku/.

Do usłyszenia w eterze we wtorek i środę (9-10 maja).
Nasłuchujcie wywołania od stacji SP2TMT z Torunia.

Mariusz SQ2BNM

5. O krótkofalowcach na Youtube

Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania multimedialnej "pogadanki" Jurka SP6ZT pt. "Amatorskie znaki wywoławcze i inne tematy":
https://www.youtube.com/watch?v=IUwcgIy_Tdc

73 ZYGI SP5ELA

6. Przemek SP7VC w Bydgoszczy

Kluby Terenowe Polskiego Związku Krótkofalowców przy OT-04 PZK w Bydgoszczy SP2KKB i SP2GRO zapraszają na spotkanie przy kawie z Przemysławem Gołembowskim SP7VC.
Przemek opowiadać będzie o technicznych aspektach swoich wypraw.
Dowiemy się co ze sobą zabrać, jak skutecznie zagospodarować przestrzeń na niezbędne urządzenia oraz jak autor wykorzystywał zastane warunki do pracy w eterze.
Będzie można kupić książkę Przemka wraz z autografem, a przy okazji napić się dobrej kawy i ciekawie spędzić wtorkowe popołudnie.
Spotkanie odbędzie się we wtorek 16 maja 2023 r. o godzinie 17:00, w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, przy ul. Gdańskiej 5 w Bydgoszczy.

Zapraszam!
Pozdrawiam i do zobaczenia
Grzegorz SQ2HCK

III. Sport

7. Wiadomości nie tylko DX-owe

5U - Niger: Giorgio, IU5HWS od 1 maja do 15 czerwca jest aktywny jako 5UA99WS z Niamey, Niger. QSL via EA5GL.

8Q - Malediwy: Kazik, DL2SBY do 7 maja 2023 r. jest QRV jako 8Q7KB.
Na Malediwy zabiera TS480SAT, IC-705, PA JUMA 1000, anteny pionowe oraz Yagi na 6 m. Zamierza być czynny od 80 m do 6 m, emisjami CW, SSB, FT4, FT8 (MSHV). Informację przekazał Heniek SP2FOV.

9X - Rwanda: Harold, DF2WO od 5 do 15 maja ponownie będzie nadawać z Rwandy jako 9X2AW. QSL via OQRS M0OXO.

BY - Chiny: Dziesięć stacji (B0CRA, B1CRA, B2CRA, B3CRA, B4CRA, B5CRA, B6CRA, B7CRA, B8CRA i B9CRA) będzie aktywnych do 5 maja z okazji "5.5 China Amateur Radio Festival". Do zdobycia okolicznościowy dyplom http://www.crac.org.cn/55. QSL via BA1GG.

DU - Filipiny: Jairus, 4F1DY od 4 do 7 maja będzie QRV z wyspy Palawan OC-128, następnie od 9 do 11 maja z wyspy Jomalig OC-091. QSL via EA5GL.

G - Anglia: z okazji 85 rocznicy klubu telegrafistów FOC "First Class CW Operators" https://www.g4foc.org/, przez cały maj aktywna jest stacja GB85FOC.
QSL via G3SWH https://www.g3swh.org.uk/decision.html.

G - Anglia: od 1 maja do 30 czerwca stacje z Wielkiej Brytanii mogą dodawać do sufiksu /23C z okazji koronacji Króla Karola III. Drugą opcją jest dodanie litery R do prefisku tj. GR/MR/2R dla Anglii. Szczegóły aktywności na stronie: https://rsgb.org/coronation.
Ponadto w obchodach weźmie udział szereg znaków okolicznościowych GB, w tym: stacje z Anglii (GB0KCC, GB0KCH, GB1KC, GB2KCC, GB3KCR, GB4HCC, GB4KC, GB4RLS), Jersey (GB3KCJ) i Irlandii Północnej (GB0KC, GB8KC, GB8KCC, GB9HRH). To tylko kilka stacji, które zapowiedziały wcześniej swoją aktywność. QSL zgodnie z instrukcją operatorów.

HK0/A - San Andres: W dniach od 4 do 11 maja aktywne będą z wyspy San Andres NA-033 stacje HK0/PY7RP, HK0/PY7XC i HK0/PY8WW. Przed aktywnością z San Andres od 1 do 3 maja z wyspy Providencia NA-049 aktywna będzie stacja HK0/PY8WW. QSL via Club Log OQRS.

I - Włochy: dziewięćdziesiąt pięć lat temu 25 maja 1928 r. rozbił się sterowiec rItaliar1; w drodze powrotnej z bieguna północnego i mały czerwony namiot był jedynym schronieniem dla ocalałych na lodach. Upamiętnienie roli radia i krótkofalarstwa w ratowaniu ocalałych z Czerwonego Namiotu, będzie okazją do używania znaku okolicznościowego II1ITR. Stacja będzie QRV od 25 maja do 12 lipca. QSL via IZ1ETD. Więcej na https://www.qrz.com/db/II1ITR.

JA - Japonia: do 8 maja stacja JE1HXZ/6 jest aktywna z Kuroshima na wyspie Yaeyama AS-024. QSL via biuro.

JA - Japonia: Kenji, JA4GXS od 6 do 8 maja będzie nadawać jako JA4GXS/6 z wyspy Amami AS-023. QSL via znak domowy.

ON - Belgia: członkowie UBA Liege przez cały maj używają znaku OP20CW. QSL via ON5VL biuro lub direct ON6YH. Stacja nadaje z okazji 20 rocznicy przyjęcia przez Konferencję Generalną UNESCO Konwencji Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Aktywność ma szczególny nacisk na CW, ponieważ kod Morse'a został uznany za Arcydzieło Federacji Walońsko-Brukselskiej. Dziedzictwo ustne i niematerialne od 2021 r.

ON - Belgia: członkowie UBA Mechelen przez cały maj będą używać znaku okolicznościowego OS23SOM, z okazji belgijskich Olimpiad Specjalnych, które w tym roku odbędą się w Mechelen w dniach 17-20 maja. Na stronie https://www.qrz.com/db/OS23SOM dostępne certyfikaty.

PA - Holandia: dnia 5 maja 1923 r. Gubernator generalny Holenderskich Indii Wschodnich oficjalnie otworzył telegraficzną usługę radiową z Radia Malabar (znak wywoławczy PKX) do Radia Kootwijk (znak wywoławczy PCG) w Holandii.
Świętując 100 rocznicę tych pionierskich stacji w dziedzinie telegraficznej łączności dalekiego zasięgu specjalne stacje okolicznościowe PA100K, PA100M i PA100PCG będą czynne od 5 maja do 30 czerwca. Wszystkie QSO będą potwierdzane automatycznie za pośrednictwem biura. Udział w uroczystościach weźmie także udział stacja okolicznościowa 8A100K z Indonezji (QRV od 5 do 13 maja). Certyfikaty będą dostępne na stronie:
https://radioclublimburg.nl/mk/index.html.

VE - Kanada: z okazji koronacji Króla Karola III od 5 maja do 2 lipca stacje z Kanady zmieniają prefiksy z VA na CJ, VE na CK, VO na CY oraz VY na CZ.

VK - Australia: VI2023HRH to znak okolicznościowy z okazji koronacji Króla Karola III. Stacja będzie czynna przez cały maj.

VP8 - Falklandy: w dniach 6-7 maja będzie aktywna stacja okolicznościowa VP8KCC z okazji koronacji Króla Karola III.

W - USA: Mike, W7LG/4 będzie nadawać od 7 do 13 maja z wyspy Hatteras NA-067. QSL via znak domowy.

Zawody 6 - 7 maja 2023 r.
ARI Contest http://www.ari.it/

Wiesław SQ9V przypomina, że nadal jest szansa otrzymania kart QSL od Monka SV2ASP/A SK od 01.01.2015 r. Info.:
https://dxnews.com/forum/forum/dxing/47584-sv2asp-a-mount-athos-qsl

Do 30 kwietnia można było zbierać punkty do dyplomu "Israel's 75th Independence Day": https://iarc.org/iarc75/.

Nowe zasady członkostwa w HA CW Group:
https://radioamator.honlapepites.hu/?p=7827.

Ukraińcy wycofują się ze sponsoringu WRTC:
http://www.uarl.org.ua/index.php/sport/1047-rig-expert

Pozdrawiam Adam SQ9S

8. Relacja - sprawozdanie z ekspedycji Leszka SP6CIK i Janusza SP9FIH na południowy Pacyfik

Witamy,
zamieszczamy krótkie podsumowanie naszych połączonych wypraw.
Wyprawy rozpoczęły się o godz. 7:00 w dniu 21 marca 2023 roku wyjazdem z Opola na lotnisko Okęcie. Na lotnisko dowiózł nas bezpiecznie Roman SP9FOW, za co mu serdecznie dziękujemy.
Do Nowej Zelandii dotarliśmy 23 marca, gdzie oczekiwaliśmy na jedyny w tygodniu lot na Niue. Dotarliśmy na Niue w piątek 25 marca w godzinach południowych. Niestety licencje otrzymaliśmy dopiero w poniedziałek 28 marca. Opóźnienie niestety spowodowało tylko 13 dni pracy na Niue.

Powyżej liczbowe podsumowanie wyprawy na Niue. -Zestawienie widoczne w pełnej wersji graficznej Komunikatu.

Z Niue powróciliśmy na 1 dzień do Nowej Zelandii skąd polecieliśmy na Rarotongę, na południowych wyspach Cooka. Tutaj udało się uzyskać licencję w 1 dzień. Stąd dłuższy był czas naszej pracy na pasmach.

Powyżej (widoczne w pełnej wersji graficznej Komunikatu) liczbowe podsumowanie wyprawy na South Cook i podsumowanie obu wypraw.
W naszej ocenie lepsze warunki propagacyjne były na pierwszej wyprawie. Podczas drugiej ostatnie dni miały Flux poniżej 150 i wysoki index K. Powodowało to olbrzymie trudności w pracy na 24 i 28 MHz z Polską.
Pomimo gorszych warunków propagacyjnych ze względu na większą liczbę dni pracy liczba łączności na południowych wyspach Cooka była nieznacznie wyższa od wyprawy na Niue.
Niestety jak zwykle mieliśmy dużą liczbę łączności powtórzonych, co jest naprawdę niewłaściwym podejściem wołających kolejny raz. Wyjaśnienia są różne, ale w większości przypadków świadczą o niskim poziomie operatorskim wołających ponownie. Powyższy tekst piszemy jeszcze w Auckland, gdzie oczekujemy na lot do Polski.

Leszek E51CIK i Janusz E51WEG nad oceanem na Rarotondze.

Pozdrowienia z Nowej Zelandii
Janusz SP9FIH i Leszek SP6CIK

9. 50 lat gminy Stegna

Załącznikiem do niniejszego Komunikatu jest regulamin dyplomu z okazji 50 lecia nadmorskiej gminy Stegna. Do łączności i zdobywania dyplomu zapraszają członkowie klubu SP2PHA z Andrzejem SQ2AJN na czele.
Do usłyszenia,

na podst. informacji Andrzeja SQ2AJN Piotr SP2JMR


10. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
SPAC 432 MHz, zawody aktywności UKF, wtorek, 9 maja 2023, godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.

UHF FT8 Activity, rumuńskie zawody aktywności FT8 432 MHz, środa 10 maja 2023, godz. 7:00-21:00 UTC, organizator Stowarzyszenie BANAT (YO). Regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.

SPAC 50 MHz, zawody aktywności UKF, czwartek 11 maja 2023, godz. 17:00 - 21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/.

Stanisław SQ2EEQ
________________________________________________________

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Bohdanowi SP9VJ, Markowi SP9UO, Leszkowi SP6CIK, Januszowi SP9FIH, Mariuszowi SQ2BMN, Grzegorzowi SQ2HCK, Andrzejowi SQ2AJN

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał rz terenur1; często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej rKomunikatem sekretariatu ZG PZKr1;). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.
Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe- bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".

Załącznik

Dyplom 50 - lat Gminy Stegna

Organizator: Radio Klub "JANTAR" SP2PHA Stegna pad patronatem Urzędu Gminy Stegna.
Cel: Rozpropagowanie i poznanie naszej krainy Mierzei Wiślanej oraz Gminy Stegna.
Pasmo i emisje: 40 i 80 m SSB; CW zgodnych z Band Planem.
Termin: 06.05.2023 - 13.05.2023 r.
Warunki otrzymania dyplomu:
Dla stacji, która uzbiera największą ilość punktów jest przewidziana NAGRODA + dyplom papierowy.
Dyplom elektroniczny dla każdego uczestnika konkursu i nasłuchowca, który ułoży hasło "STEGNA" (oraz wykona obowiązkową łączność ze stacją okolicznościową HF50STE).
Uwaga:
- Każdą łączność można powtarzać codziennie na pasmach HF emisjami SSB i CW w celu uzbierania największej ilości punktów.
- Osoba, która zdobędzie NAGRODĘ, będzie powiadomiona i proszona o podanie aktualnego adresu.
- Proszę nie wysłać logów!!! Wymagane jest przesłanie tylko przez stacje nasłuchowe zgłoszenia wraz ze znakiem danej stacji nasłuchowej i w tytule proszę wpisać Dyplom HF50STE i przesłać e-maila na adres: sq2ajn@wp.pl.
- Dyplomy po zakończeniu akcji dyplomowej.
- Po zakończonej akcji, w dniach od 20 Maja 2023 do 31 Maja 2023 r. dyplomy będzie można pobierać ze strony SP2PHA pod podanym linkiem.
Uwaga: Ułożenie hasła STEGNA i Łączność ze stacją okolicznościową HF50STE obowiązkowa dla wszystkich chcących uzyskać dyplom.
Punktacja:
Stacja okolicznościowa HF50STE (2 operatorów będą pracować na zmianę)
HF50STE - 5 p. - SSB + CW - SP2GUB Jurek
HF50STE - 5 p. - SSB + CW - SP2HHX Włodek
Uwaga!
HF50STE 13.05.2023 przydziela 1 brakującą literę i 10 punktów.
Wszystkie stacje przydzielają jednorazowo tylko 1 literę + każda łączność przydziela 2 punkty.
Hasło: STEGNA
litera + punkty r11; emisja:
S + 2 pkt - SSB - SP2QCR Czesław
T + 2 pkt - SSB - SP2RIT Adam, 2-gi operator SQ2BXI SSB + 2 pkt
E + 2 pkt - SSB + CW SP2JJD Stanisław, 2 operator SP2JFY Andrzej SSB + CW 40 m + 2 pkt
G + 2 pkt - SSB + CW - SP2HOU Andrzej, 2 operator SQ2GCO Zbigniew SSB + 2 pkt - od 10.05.2023 r.
N + 2 pkt - SSB + CW SP2XX Stanisław, 2 operator SP2MHS Artur SSB + 2 pkt
A + 2 pkt - SSBSQ2AJN Andrzej
Życzymy miłej zabawy radiowej r11; organizatorzy.

Opracował Andrzej SQ2AJN
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,963,709 Unikalnych wizyt