PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3380 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 8
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 07/23 z dnia 15.02.2023
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
Komunikat Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 07/2023 z dnia 15 lutego 2023 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl /.


I. Sprawy organizacyjne

Posiedzenie Prezydium ZG PZK

Najbliższe Posiedzenie Prezydium ZG PZK odbędzie się w dniu 25 lutego br. w siedzibie sekretariatu ZG PZK przy ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204 w Bydgoszczy. Początek godz. 11.00. W porządku obrad m.in.: sytuacja finansowa i członkowska PZK, projekt prowizorium budżetowego na 2023 rok, odznaczenia, organizacja ŁOŚ 2023, współpraca z innymi podmiotami.

Prezydium ZG PZK
________________________________________________________________
1. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. Proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie poprzez wpłaty na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", Fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" PCPM i wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze, w tym sieci sklepów. Część z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej zbierając odzież, artykuły spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności adres: http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy , pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie obecnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna i jaki rodzaj pomocy jest najbardziej pilny. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy .
Prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na podstawie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

2. List z Ukrainy

Otrzymałem taki jak poniżej list od Kolegi krótkofalowca z Ukrainy:
"Dzień dobry drogi Kolego!

Potrzebujemy Waszej pomocy w związku z wojną w Ukrainie. Prosimy o wsparcie krótkofalowców ukraińskich i ich rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji.
Na co dzień wraz z naszymi rodzinami dajemy z siebie wszystko, aby pomóc osobom uciekającym z obszarów objętych działaniami zbrojnymi oraz okupowanych. Mamy również na celu wspomagać rodziny, które z powodu wojny utraciły pracę i znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Nasze zasoby niestety się kończą.

Pilnie potrzebujemy pomocy humanitarnej. Jedzenie, leki, ubrania zarówno zwykle jak o ciepłe, kosmetyki, itp. można przesyłać do Warszawy. Stamtąd wszystkie rzeczy są transportowane do Zaporoża. Na miejscu osoby odpowiedzialne dystrybuują je w miejsca w których są najbardziej potrzebne.

Potrzebujemy również wszelkiego rodzaju urządzeń komunikacyjnych takich jak przenośne krótkofalówki i inne komponenty radiowe (PL-259, SO-239, BNC, SMA konektory, kable koncentryczne, zasilacze, panele słoneczne i inny sprzęt). Sprzęt może być w stanie wymagającym naprawy, ale możemy to naprawić.

Radioamatorzy używają urządzeń do komunikacji np. w miastach, gdzie nie ma internetu czy telefonu. Na przykład koordynujemy transport pomocy
i wykonujemy alarmowe połączenia radiowe. Po wojnie z darowizn wybudujemy stacje klubowe. Bierzemy czynny udział w edukacji i pracy z młodzieżą oraz oferujemy kursy licencyjne.

Więcej o nas:

https://www.flickr.com/photos/182352982@N05/albums
https://www.youtube.com/channel/UCZgVRBp2MR7P68oOYRHCgHg/videos

W razie potrzeby możemy przesłać dowody w postaci zdjęć oraz raportów potwierdzających naszą działalność.

Jest ciężka zima, a oprócz powyższej listy potrzebujemy grzejników gazowych, nakładek grzewczych, prześcieradeł elektrycznych, artykułów polarowych, bielizny termicznej, lampionów, powerbanków, termosów i worków termicznych.

Rzeczy i wyposażenie to można przesłać przez Warszawę za pośrednictwem naszego przyjaciela i asystenta Bogdana SP5WA.

Jego adres e-mail: sp5wa.bogdan@gmail.com

Address:
Bogdan Zdaniak
Nizinna 4
05-077 Warszawa-Wesola

Dziękujemy za Wasze wsparcie! Chętnie odpowiem na Twoje pytania.

Mykola Papirowski UR6QV / UT5Q. Prezes Klubu krótkofalowców w Zaporożu, założyciel UR4QWW klubowej stacji radiowej Uniwersytetu w Zaporożu, Zastępca kierownika Zaporoskiego Oddziału Ligi Radioamatorów Ukrainy

+38097-599-73-88 (WhatsApp, Viber, Telegram)
facebook.com/papirovsky
qrz.com/db/ur6qv
PayPal: mpapirovsky@gmail.com

Info. Piotr SP2JMR


3. "Polowanie" na ŁOŚ-a i spotkanie w gminie Rudniki

OSK "ŁOŚ" to największe spotkanie integracyjno-szkoleniowe organizowane od 15 lat przez Polski Związek Krótkofalowców dla całego środowiska polskich i zagranicznych radioamatorów. Co roku w ostatni weekend maja na górce w pobliżu wsi Jaworzno spotyka się nawet do ponad 2000 krótkofalowców i sympatyków amatorskiego radia. Poniżej podaję kilka niezbyt pozytywnych informacji dot. organizacji tegorocznego ŁOŚ-a.

W dniu dzisiejszym tj. 15 lutego br. Prezes PZK Tadeusz SP9HQJ wraz z Markiem SP9UO pojechali do gminy Rudniki pow. Olesno. Celem ich nagłego wyjazdu było wyjaśnienie władzom gminy sytuacji po zmasowanym ataku tzw. "krótkofalowców" zintegrowanych w OT 50 PZK i nie tylko. Atak ten ma na celu oczernianie naszego Związku, w tym organizatorów ŁOŚ-a oraz zniechęcenie władz gminy do udzielania pomocy organizatorom tej największej imprezy krótkofalarskiej w SP.
Pisma i korespondencja elektroniczna oraz telefony, którymi nękane są władze gminy Rudniki oraz inne instytucje powodują wiele złej krwi i brak chęci do dalszych działań, a my musimy wyjaśniać sprawy bardzo oczywiste.
Chcąc koniecznie zdyskredytować działania Związku zarzuca się nam brak umów, brak ubezpieczeń i malwersacje finansowe.
Tak jest pomimo, że na wszystko co dotyczy ŁOŚ-a istnieją dokumenty, w tym faktury, a żadna instytucja kontrolna z Ministerstwem Finansów włącznie nie wyraziła nawet słowa dezaprobaty. "Koledzy" ci drążą temat w różny sposób, przeszkadzając, jak się tylko da w normalnym funkcjonowaniu PZK. Mają w tym swój ukryty cel i realizują go w każdy możliwy sposób. Jaki to cel przekonamy się za chwilę, bo niedługo odkryją swoje prawdziwe oblicze.
Na najbliższym posiedzeniu Prezydium ZG PZK rozważy propozycje sięgnięcia po środki przewidziane prawem, bo taka sytuacja nie może trwać wiecznie.
W odczuciu wielu z nas w ostatnim okresie odbywa się swoiste "polowanie" na ŁOŚ-a, a myśliwymi są osoby, które z racji przynależności do PZK powinny chronić to cenne "stworzenie". Ta metafora chyba najlepiej oddaje istniejącą sytuację.

Info Marek SP9UO

4. Nadzwyczajne Walne Zebranie Podkarpackiego OT PZK - OT05

Zarząd OT 05 informuje, że na dzień 5 marca 2023 r. zwołuje Nadzwyczajne Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Podkarpackiego OT PZK w celu wyboru nowego zarządu OT05. Powodem jest rezygnacja z funkcji prezesa, Stanisława SP6FEK oraz członka zarządu Grzegorza SP8LOK.
Zebranie odbędzie się 5 marca w siedzibie Oddziału Podkarpackiego PZK - Zespół Szkół Elektrycznych Krosno, ul. Rzeszowska 10. Początek o godz.11:00. Drugi termin godz. 11:15. Więcej informacji oraz proponowany porządek obrad znajdzie się na stronie internetowej OT05: http://ot05.pzk.org.pl

Info. Łukasz SP8EFJ

II Wydarzenia

5. 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika (1473-2023). Akcja dyplomowa PZK

550 lat temu, 19 lutego 1473 roku, w polskim mieście Toruń urodził się Mikołaj Kopernik. Zapisał się na kartach historii jako wybitny astronom i matematyk, kanonik, ekonomista, prawnik i lekarz, a przede wszystkim jako twórca słynnej teorii heliocentrycznej.
Jego najważniejszym dziełem jest traktat "O obrotach sfer niebieskich", w którym opisał heliocentryczną wizję wszechświata.

Mikołaj Kopernik zmarł 24 maja 1543 we Fromborku.
Dla uczczenia tego wielkiego wydarzenia Polski Związek Krótkofalowców (PZK) zorganizuje w dniach od 17 lutego do 5 marca 2023 roku akcję radiową o zasięgu międzynarodowym, podczas której będzie można zdobyć pamiątkowy dyplom za łączności ze stacjami okolicznościowymi organizatora. Dodatkową atrakcją będzie kolekcja unikalnych ośmiu kart QSL, które złożone w całość utworzą pamiątkowy baner nawiązujący do Mikołaja Kopernika.
Dla krótkofalowców ceniących sobie sportową rywalizację organizator przygotował ranking TOP100, znany z poprzednich akcji PZK. Dla najaktywniejszych stacji: SP, EU oraz DX Prezes PZK ufunduje specjalne wyróżnienia w postaci grawertonów (liczy się liczba punktów, jeżeli będą jednakowe ilości punktów, to liczy się krótszy czas zdobycia).
Serdecznie zapraszamy międzynarodową społeczność radioamatorów do udziału w naszej akcji radiowej!

W dniach od 17 lutego do 5 marca 2023 roku 9 stacji organizatora akcji będzie czynnych na wszystkich pasmach amatorskiego radia, emisjami SSB, CW oraz cyfrowymi. Dziewięć stacji okolicznościowych będzie reprezentować miasta największej aktywności Mikołaja Kopernika w Polsce.
Inicjatorem i organizatorem akcji radiowej jest Roman SQ2RH.
Regulamin dyplomu stanowi załącznik do komunikatów nr 5 i 6/2023

Info. Roman SQ2RH

*Regulamin dyplomu i wykaz stacji okolicznościowych znajduje się na końcu Komunikatu nr 5/2023 oraz nr 6/2023.

6. Stacja SN550NC oraz Jubileuszowa edycja dyplomu WCTA

Krótkofalowcy Oddziału Toruńskiego PZK (OT PZK Nr 26) w ramach obchodów jubileuszu 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika uruchomili znak okolicznościowy SN550NC (Nicolaus Copernicus) oraz jubileuszową edycję dyplomu WCTA (Worked Copernicus Towns Award).
Znak SN550NC jest aktywny w eterze do 25 stycznia 2024 r. Będzie również wraz ze stacją SN550K (drugą stacją pracującą z Torunia) w dniach 17.02 - 05.03.2023 r. przydzielał punkty (po 1 pkt.) w ramach akcji dyplomowej PZK związanej z jubileuszem urodzin Mikołaja Kopernika (organizator i Award Manager - Roman SQ2RH).
Stacja SN550NC będzie wraz z innymi stacjami okolicznościowymi, stacją klubową SP2TMT oraz stacjami indywidualnymi (patrz Regulamin WCTA) przydzielała specjalne punkty do Jubileuszowej Edycji 550 NC dyplomu WCTA.
Dyplom WCTA jest tradycyjnym dyplomem krótkofalarskim, wydanym na specjalnym papierze o ciekawej fakturze, w bardzo ładnej szacie graficznej z wykorzystaniem tzw. Antykwy Toruńskiej - specjalnej czcionki drukarskiej opracowanej w latach 70-tych przez znanego grafika toruńskiego - Zygfryda Gardzielewskiego.

Award Manager - kol. Waldemar SP2EUI.

Dyplom jest bezpłatny dla nadawców i nasłuchowców. Odbiór dyplomu następuje w uzgodnieniu z kol. Waldemarem SP2EUI. Format dyplomu to 17,3 x 30,0 cm.
Akcja dyplomowa jubileuszowej edycji 550 NC WCTA trwa do końca 2023 roku, termin nadsyłania zgłoszeń na dyplom mija z końcem stycznia 2024 r.

Bierzemy udział w różnego typu zawodach krajowych i międzynarodowych, co pozwoli naszym korespondentom bez problemu spełnić warunki tego pięknego dyplomu.

Planujemy również pracę terenową spod znaku SN550NC z miast związanych
z osobą Mikołaja Kopernika (Grudziądz, Chełmno, Włocławek, Frombork, Braniewo, Pieniężno, Olsztyn itd.)

Do usłyszenia w eterze.

Info. Mariusz SQ2BNM

7. Uroczyste otwarcie klubu SP8PZA w Zamościu

W dniu 10.02.2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie klubu SP8PZA w Zamościu. Klub mieści się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 3 im. Armii Krajowej przy ulicy Jana Zamoyskiego 62. Profil kształcenia zespołu szkół, w którym mieści się klub to różne specjalności związane z energetyką, elektrotechniką, elektroniką, informatyką i programowaniem.

Dyrekcja zespołu szkół udostępniła nieodpłatnie dużą salę, pełniącą wcześniej funkcję magazynu wraz z korytarzem. Sala i korytarz zostały odrestaurowane i przystosowane do potrzeb klubu krótkofalowców. Wykonano szereg prac budowlanych (malowanie, tynkowanie, wykładanie podłóg płytkami ceramicznymi, itp.), elektrycznych (instalacja elektryczna, monitoring, itp.) oraz wyposażono pomieszczenia w meble umożliwiające dostosowanie pomieszczeń do różnych funkcji (spotkania, majsterkowanie, prowadzenie QSO, szkolenia).
W korytarzu przygotowano wystawę sprzętu wojskowego, z którego często korzystali krótkofalowcy w latach 60-tych i 70-tych XX wieku (w tym legendarna radiostacja RBM-1, odbiornik R-103, itp.). Pomieszczenie klubowe zostało wyposażone w sprzęt wypożyczony przez okolicznych nadawców (TRX FT 950). Klub już zainstalował anteny do pracy na pasmach (wielopasmowa pozioma delta, pionowa GP7 na KF, GP na 2 m), przygotowywana jest antena kierunkowa. Prace nad jej instalacją rozpoczną się po uzyskaniu pozwolenia budowlanego na montaż masztu i gdy tylko pogoda na to pozwoli rozpocznie się montaż
i strojenie anteny.

Klub SP8PZA pozwolenie radiowe uzyskał 20.10.2021 r. i jest zarejestrowany w Lubelskim Oddziale Terenowym PZK (OT 20 PZK). Pierwszą lokalizacją klubu była jednostka wojskowa w Zamościu. Lokalizacja - mimo iż bezpłatna dla PZK i klubu - miała tę niedogodność, że dostęp do klubu był ograniczony do godzin dziennych - praktycznie do 15:30. W nowej siedzibie w zespole szkół ponadpodstawowych dostęp do pomieszczeń klubowych jest praktycznie nieograniczony. Ponadto uczniowie zespołu szkół - ze względu na profil szkoły - są naturalnym zapleczem i zasobem nowych oraz potencjalnie nowych członków klubu.
Klub nie mógłby powstać, gdyby nie gigantyczna praca zespołu ludzi, którym bliska jest idea klubów krótkofalarskich. Należy bardzo mocno podkreślić, że wszystkie prace remontowe, budowlane, elektryczne zostały wykonane za prywatne pieniądze. Trudno mi oszacować koszty tych prac, ale na pewno są one wysokie. W przedsięwzięcie zaangażowali się m.in. Marian SP8JSU, Mirek SP8FB, Ula SP8ULA, Jurek SQ8T, Olek SP8ONV, Franciszek SP8HMK. Po ukończeniu prac remontowych i wyposażeniu klubu prowadzą zajęcia szkoleniowe, lekcje pokazowe w klubie dla uczniów zespołu szkół, organizują "dni własnego majsterkowania", szkolenia, przygotowywania do egzaminu na świadectwo radiooperatora w służbie radiowej amatorskiej, pracują w zawodach krótkofalarskich.
W uroczystym otwarciu klubu SP8PZA wzięło udział około 40 osób, w tym Piotr Orzechowski - Zastępca Prezydenta Miasta Zamość, Agnieszka Kowal - Dyr. Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Zamość, Mateusz Kozłowski - Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, przedstawiciel PGE - O/ Zamość - patron kierunku Technik Energetyk w Zespole Szkół, Waldemar Pawełczuk - Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 3 w Zamościu oraz jego zastępca Adrian Maziarczuk.

W czasie otwarcia przedstawiono w krótkich wystąpieniach kilka ważnych tematów: historia klubów krótkofalarskich w Zamościu (SP8TK), powstanie i rozwój klubu SP8PZA (SP8FB), dostosowanie pomieszczeń do wymagań klubu (SP8JSU), praca z młodzieżą w klubie (SP8ULA), podstawowe cele i działania EmCom w województwie lubelskim (SP8HPW). Najistotniejszym punktem dla członków klubu było wręczenie licencji SWL dla młodzieży zrzeszonej w SP8PZA. Wręczenia dokonali Grzegorz SP8GPB - Prezes Zarządu OT 20 PZK, Andrzej SP8AB - Sekretarz Zarządu OT 20 oraz Mirek SP8FB - Prezes klubu SP8PZA i członek OT 20 PZK

W otwarciu klubu SP8PZA wzięło udział wielu krótkofalowców z Zamościa i okolic, członków OT 20 PZK i innych OT, niezrzeszeni oraz młodzież szkolna, z której siedem osób otrzymało swe pierwsze licencje SWL (FOTO 2). Spotkanie to było pierwszą po wielu latach bardzo udaną próbą integracji środowiska krótkofalowców Zamościa i okolic.

Władzom i członkom klubu życzymy wielu radości z wykonanej pracy. O zaangażowaniu w rozwój klubu świadczą liczne dyplomy już zdobyte przez SP8PZA. Życzymy pomyślnego ukończenia wszystkich prac dla klubu, a zwłaszcza postawienia anteny kierunkowej i wielu osiągnięć na pasmach.

Jerzy Kowalski SP8HPW

8. Spotkanie w Lubiczu

Po kilkuletniej przerwie, Klub SP6PCB ponownie organizuje otwarte spotkanie krótkofalowców i sympatyków radia. Spotkanie odbędzie się 10 czerwca 2023 roku w NOWYM MIEJSCU!. tj. w gospodarstwie agroturystycznym "Cichy Zakątek" 49-314 Lubsza, Lubicz 1A (N: 50.901208, E: 17.565217 mapa Google:
https://goo.gl/maps/aaAQ9TdUQhBBbyc67) tel. 77 411 84 10 kom. 603 809
140 http://teraz-wies.pl/agroturystyka/cichy-zakatek.html, lokator
JO80SV i co nie mniej ważne jest to Stobrawski Park Krajobrazowy, czyli SPFF-0124. PGA BQ-04. Na miejsce można przyjechać wcześniej z własnym namiotem.

W trakcie spotkania będzie możliwość kupienia ciepłych posiłków, które polecamy. Zapewniony będzie bezpłatny parking, a samo spotkanie wystartuje od 9 rano, choć sami
będziemy na pewno od samego rana!

Patronat medialny: Radio Park do usłyszenia na częstotliwościach:
Kędzierzyn-Koźle 93,9 MHz; Brzeg 97,1 MHz; Opole 99,1 MHz.

Dyżur radiowy: 145.525 MHz, 434.300 MHz,
Gospodarz Spotkania - Marcin SO6TIR
e-mail: so6tir@mixbox.pl; sq6sgt@gmail.com

Program spotkania:
- pokaz pracy różnymi emisjami cyfrowymi
- prezentacje różnych radiostacji
- rozpoczęcie pracy okolicznościowej radiostacji klubowej pod znakiem SP55PCB
- pokazy rozwiązań konstrukcji antenowych
- giełdy sprzętowe, elektroniczne
- obsługa QSL OT-01 i OT-11
- inne

Zapraszamy! Zarząd Klubu SP6PCB.
Info. Marcin SO6TIR, Michał SP6WZC oraz Grzesiek SQ6SGT

(Plakat wykonany został przeze mnie na podstawie zdjęć własnych oraz
zdjęć ośrodka, które udostępniła właścicielka w celach promocyjnych). widoczny w wersji PDF Komunikatu

Kontakt do mnie 606 128 931
-----------------------------------------------
Pozdrawiam...
Grzegorz Filipek de SQ6SGT

III. Sport

9. SP DX Contest 2023

Koleżanki i Koledzy Krótkofalowcy!

1-2 kwietnia 2023, 15:00 UTC - 14:59 UTC startujemy z kolejną edycją największego, dorocznego wydarzenia w polskim krótkofalarstwie r11; SP DX Contestu. Są to zawody, w których każdy polski krótkofalowiec powinien wziąć udział! SP DX Contest jest imprezą międzynarodową, przyjazną formą współzawodnictwa dla stacji SP, przy udziale krótkofalowców z całego świata.
SP DX Contest dla jednych jest wyczynem, dla wielu innych towarzyskim spotkaniem na falach eteru - raz do roku! Nie chodzi w nim tylko o to, żeby za wszelką cenę zwyciężyć, ale również, aby dobrze się bawić.
Spodziewamy się jak zwykle silnej reprezentacji zagranicznej. Nasz SP DX Contest cieszy się wśród krótkofalowców z całego świata renomą, jest lubiany i ceniony.
Ta renoma wzrośnie, jeżeli wystartujemy licznie, liczba stacji ze świata jest proporcjonalna do liczby słyszanych stacji polskich. Nieważne więc, czy jeszcze nigdy nie startowałeś, czy jesteś weteranem imprezy.
W tej edycji najważniejszego święta polskich krótkofalowców po prostu nie może Cię zabraknąć!
Po więcej informacji i regulamin zapraszamy na stronę zawodów: https://spdxcontest.pzk.org.pl

Organizatorzy w związku z bieżącymi wydarzeniami na Ukrainie podjęli decyzję o wyłączeniu stacji z Rosji i Białorusi z udziału w SP DX Contest 2023. Łączności stacji SP z ww. krajami nie będą punktowane i nie zaliczają się jako mnożnik.
Weź udział w SP DX Contest, dobrze się bawiąc i podnosząc rangę polskiego krótkofalarstwa na świecie! Zawody te po raz pierwszy zorganizowane zastały
w 1933 roku.

Stacje polskie nadają jednoliterowy skrót województwa. Np. 59D na SSB, 599R na CW.
Ponadto członkowie PZK zbierają punkty do Współzawodnictwa Oddziałów. Regulamin Współzawodnictwa wkrótce pojawi się na stronie SP DX Contest.
------------------------------------------------------------------------------------------

Otwieram coroczną listę sponsorów na deski SP DX Contest 2023. Uprzejmie proszę podawać znak, imię, oddział, Stowarzyszenie, Klub a także kategorię (najlepiej na mojego maila: sq9s@op.pl). Jeśli ktoś chce sponsorować deskę w tej samej kategorii co poprzednio proszę o info zwrotne. Kategorie można podejrzeć na stronie zawodów.
Koszty deski 2023 z wysyłką to 90 zł.
Wpłaty dokonujemy w terminie 7 dni od deklaracji na konto:
SP DX Club, Stowarzyszenie Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych
ul. Młynarska 42, lok. 115 01-171 Warszawa
Numer konta 37 1020 2629 0000 9802 0092 5446

VY 73 de Adam SQ9S


10. Wiadomości nie tylko DX-owe

5V - Togo: Eric F5LCX będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako 5V23LE od 13 do 25 lutego. QSL via LoTW.

7X - Algieria: Henning OZ2I będzie aktywny jako 7U7EE od 15 do 22 lutego wyłącznie na CW. QSL via LoTW, ClubLog OQRS lub OZ2I.

C5 - Gambia: Gerard F5NVF i Luc F5RAV będą aktywni jako C5C pomiedzy 14 lutego a 14 marca w pasmach od 80 do 6m SSB, CW, FT8 i FT4, dodatkowo prawdopodobnie na QO-100. QSL via LoTW, eQSL lub direkt do F5RAV.

D4 - Cape Verde: Antonio CT1FFU będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako D4T z Ilha do Sal (AF - 086) od 15 do 22 lutego na SSB, CW i emisjach cyfrowych na pasmach KF, 6 m i QO-100. QSL via znak domowy, direct albo biuro.

DU - Filipiny: By uniknąć problemów podczas pracy emisją FT8 Jacek będzie używał znaku DU1/SP5APW z wysp Marinduque Island (OC-244) w dniach od 9 do 14 marca i Calayan Island (OC-092) w dniach 18 do 26 marca.
Aktualizacje: https://oc-092.blogspot.com/

F - Francja: Francois F8DVD będzie aktywny jako TM20AAW od 10 do 24 lutego z uwzględnieniem "20th Antarctic Activity Week" (19 - 26 luty). Będzie aktywny z domu we Francji. QSL via LoTW lub znak domowy.

FG - Guadeloupe: Philippe F1DUZ będzie aktywny jako FG4KH od 15 lutego do 8 marca włączając w to udział w REF SSB Contest (25 - 26 lutego). QSL via LoTW, eQSL lub F1DUZ.

FM - Martynika: Yuri VE3DZ będzie aktywny jako FM/VE3DZ od 14 do 21 lutego. QSL via znak domowy.

I - Włochy: Członkowie ARI Novara będą aktywni jako II1CAI od 15 lutego do 30 czerwca z okazji 100 rocznicy lokalnego oddziału Club Alpino Italiano. QSL via IQ1NO.

J7- Dominica: Laurent FM5BH i Yuri VE3DZ będą aktywni jako J79BH od 20 do 26 lutego. QSL via ClubLog OQRS lub direkt do FM5BH.

OZ - Dania: Stacja OZ625E będzie aktywna od 14 do 28 lutego z okazji otwarcia Enigma Museum of Communications w Kopenhadze. QSL via ClubLog OQRS lub biuro do OZ1ACB. Dodatkowo przyznawany będzie dyplom za łączności ze stacjami OZ625E/xx.
Więcej informacji na qrz.com: https://www.qrz.com/db/OZ625E

HZ - Arabia Saudyjska: Stacje 7Z3FD, 8Z3FD i HZ3FD są aktywne od 5 do 22 lutego by uczcić Saudi Arabia's Founding Day (22 lutego). QSL via HZ1SAR. Logi będą wrzucone na ClubLog.

KP4 - Puerto Rico: Członkowie Radio Operadores Del Este będą aktywni jako KP3RE z Isla de Culebra (NA - 249) od 17 do 19 lutego. QSL via instrukcje operatora.

OX - Grenlandia: Stacje OX3LX, OX5DM, OX7AKT i OX7AM będą aktywne z Kangerlussuaq (NA - 018) od 14 do 21 lutego.
QSL via LoTW, Club Log's OQRS, lub via OZ1ACB.

PJ4 - Bonaire: Justin N9TTK będzie aktywny jako PJ4/N9TTK od 16 do 21 lutego. QSL via LoTW.

PY - Brazylia: Marcos PY2MAM, Fernando PY2SDN i Marcio PY2TTN będą aktywni jako ZZ2MI z Ilha da Moela (SA - 071) od 17 do 19 lutego podczas American Lighthouses Weekend na SSB i FT8, pasma 80, 40, 20, 15 i 10 m. QSL via instrukcje operatora.

V3 - Belize: Paul VE3AXT będzie aktywny jako V31AX z Caye Caulker (NA - 073) od 11 lutego do 6 marca na QRP w pasmach 20 do 6 m. QSL via M0URX OQRS.

VE - Kanada: Członkowie Newfoundland based Grassroots Amateur Radio Club (VO1GRC) będą aktywni jako VO1TAP od 18 lutego do 18 marca. QSL via LoTW
i eQSL.

VK0_ant - Antarktyda: Allan VK0AW będzie stacjonował w Mawson Station na Antarktydzie przez jeden rok zaczynając od połowy lutego. Jest nowy na pasmach amatorskich i niedoświadczony w pracy w pileupie. QSL via EB7DX
i LoTW.

VK9N - Norfolk Island: Dom VK2HJ będzie aktywny jako VK2HJ/VK9 z wyspy Norfolk (OC - 005) od 17 do 20 lutego w wolnym czasie na SSB, pasma 40 do
10 m. QSL via eQSL.

VP2V - British Virgin Islands: Steve AA7V będzie aktywny jako VP2V/AA7V od 16 do 20 lutego, wyłącznie na CW w pasmach 160 do 10 m (prawdopodobnie bez 30, 17 i 12 m). QSL via LoTW lub direkt na znak domowy.

VP5 - Turks & Caicos Islands: Bill AC0W i Pat K0PC będą aktywni na CW jako VP5/AC0W i VP5/K0PC od 14 do 20 lutego. QSL via LoTW.

XZ - Birma: Akio JE2QIZ będzie aktywny jako XZ2B od 5 lutego, całkowita długość pobytu nieznana. Posiada zezwolenie na nadawanie w zakresach 21000 -21030, 24890 - 24910, 28000 - 28030 i 50080-50100 kHz. Prosi
o nadawanie z dużymi prędkościami na CW gdyż często ma QSB. QSL via ClubLog OQRS albo direct do JH3SIF.

YB - Indonezja: Jozef ON6HX będzie pracował gościnnie jako YB9/ON6HX
z Lombok Island (OC - 150) do 8 marca w pasmach od 80 do 10 m na wszystkich emisjach. QSL via znak domowy, LoTW i eQSL.

Wiadomości inne:

Do Kolegów o imieniu Patryk i Koleżanek o imieniu Patrycja,

Co roku 16-18 marca (od 1200 w południe do 1200 w południe) krótkofalowcy świętują Dzień Św. Patryka, Patrona Irlandii, a także Nigerii, inżynierów, fryzjerów, bednarzy, kowali i górników.

W eterze pojawiają się stacje okolicznościowe, dające punkty do Dyplomu. Każdy operator, który czuje się jakoś związany z Patronem lub konkretnym zawodem (hi) może się zarejestrować, aby również rozdawać punkty. Formularz rejestracyjny jest na stronie:

https://www.stpatricksaward.com/

Z okazji 15-lecia SOTA w Polsce Jarek SP9MA organizuje akcję dyplomową SP15SOTA
Szczegóły na stronie https://logsp.pzk.org.pl/a/sp15sota/stats.php


Nadchodzące zawody:

ARRL Inter. DX Contest, CW: 18 lutego 00:00Z do 19 lutego 24:00Z
http://www.arrl.org/arrl-dx

Wyniki zawodów:
FINAL scores AGCW HNYC 2023:
https://contest.agcw.de/hnyc/results.php?y=2023

Claimed results - EUDX Contest 2023
https://eudxcc.mrasz.hu/results/63d6ba120dbeb5e39c278a88/claimed


Pozdrawiam
Marcin SP3BBS

Pozdrawiam Adam SQ9S

11. SOTA - Summits on The Air

Program SOTA Summits on The Air został zainicjowany w 2002 roku w Wielkiej Brytanii.
Pomysłodawcą był John G3WGV, a jego celem było zachęcić radioamatorów do pracy z rejonów górskich.

Ogromną zaletą programu SOTA jest możliwość połączenia aktywności terenowej z realizacją pasji radiowych.

W programie zalogowano łącznie około 8,5 miliona QSO, ponad 0,5 miliona z tego to łączności bezpośrednie pomiędzy szczytami - Summit to Summit. Łączności te są uważane za szczególne osiągnięcia aktywatorów, którym udaje się je przeprowadzić.

Aktywatorzy wykorzystują różne emisje, poczynając od telegrafii (3,7 miliona QSO), przez łączności SSB (3,1 miliona QSO) i FM (1,5 miliona QSO), jak również emisje cyfrowe.

W SOTA zarejestrowano ponad 170 tysięcy szczytów w 1445 regionach (obszary wewnątrz poszczególnych asocjacji) świata. Do chwili obecnej aktywowano 41 tysięcy szczytów.

Info. Artur SQ9BDB

12. Polska w programie SOTA

Polska przystąpiła do programu SOTA 1 kwietnia 2008 roku.

W SOTA w Polsce mamy zarejestrowanych 211 szczytów położonych w 15 regionach. Najpopularniejszy szczyt - Babia Góra - był aktywowany ponad 200 razy.

Rok 2023 to rok 15-lecia SOTA w Polsce. Z okazji 15-lecia SOTA w Polsce Jarek SP9MA organizuje akcję dyplomową SP15SOTA.
Szczegóły na stronie: https://logsp.pzk.org.pl/a/sp15sota/stats.php

Info. Artur SQ9BDB

13. Ekspedycja na Bouvet Island 3Y0J zakończona

W dniu 14.02.2023 r. przeprowadzone zostały ostatnie QSOs ekspedycji. Ekspedycja zamilkła o godzinie 01:00 UTC. Skończyło się paliwo z posiadanego zapasu na wyspie. Podjęto decyzję o niekontynuowaniu ekspedycji, pomimo wcześniejszych deklaracji o "zakontraktowanych 22 dniach na Bouvet".

Zdjęcia widoczne w wersji PDF

Statystyka osiągnięć stacji polskich. Stacje SP wypadły "nieźle"
Liczba QSO 3Y0J: 18.130 (wg Clublog)
Stacje SP
30M - 94 QSO, 17M - 109 QSO, 15M - 220 QSO, 12M - 9 QSO, 10M - 4 QSO
Razem: 429 QSO  co stanowi 2.28% ogólnej liczby QSO ekspedycji.
A tak wygląda statystyka ogólna.

Na podstawie danych z portali 3Y0J i analiz z Clublog.

Linki związane z ekspedycją 3Y0J na Bouvet Island:
https://www.3y0j.no/
https://dxnews.com/3y0j/
https://share.garmin.com/3y0j?fbclid=IwAR2iVoDPbs5KS91u2MG9szEGNjxEvsJzdkrKXl62yOk4Dm37Y1pOhU7Oy3Y

https://www.facebook.com/groups/3093983840726129
https://www.dx-world.net/3y0j-bouvet-2023/
https://twitter.com/DX_World/status/1625459553188950017?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1625459553188950017%7Ctwgr%5Ea89d4544c104e242e771e8cc2f7ffc581882a2c9%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.dx-world.net%2F3y0j-bouvet-island%2F
https://www.dx-world.net/3y0j-bouvet-island/

Temat ekspedycji na Bouvet Island 3Y0 jest rozległy i zapewne powróci nie raz na łamy publikatorów. Nadejdzie czas analiz tego co się wydarzyło.

Info: Zygi SP5ELA

14. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

SPAC-70 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 16 lutego 2023, godz. 18:00 - 22:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
SPAC- 1.3 GHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 21 lutego 2023, godz. 18:00 - 22:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

EUROPEAN EME Contest 2m/70cm - organizator DUBUS/REF, 25/26 lutego 2023, godz. 00:00 - 23:59 UTC, info http://www.dubus.org/eme.htm

Info. Stanisław SQ2EEQ

IV. Informacje IARU MS

15. Informacja IARU Monitoring System R1

Jak stwierdzono w najnowszym biuletynie "IARUMS R1 Newsletter", rok 2023 rozpoczynamy raportami niestety bardzo podobnymi do tych, które otrzymywaliśmy w ciągu ostatniego roku. Radary pozahoryzontalne (OTH) z Rosji, Wielkiej Brytanii, Iranu i Chin nadal atakują amatorskie pasma radiowe KF, zajmując duże części widma swoimi potężnymi i szerokopasmowymi transmisjami, co praktycznie uniemożliwia amatorską działalność radiową na zajmowanych przez nie częstotliwościach. W pełni świadomi szkodliwości, jaką powodują, ze smutkiem należy zauważyć, że kraje nadające te emisje nie zmieniły swojego nastawienia od wielu lat.

Nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o transmisje realizowane w trybach militarnych. Nadal odbieramy transmisje w różnych trybach CIS ## (F1B) oraz w innych dobrze znanych trybach: czasami zmieniają się częstotliwości, różne są czasy nadawania, ale wiele z tych stacji nadaje od lat na naszych pasmach amatorskich.

Stacja nadawcza "Ethiopia Radio", której można słuchać codziennie na częstotliwości 7110 kHz A3E (AM), również nie zmieniła swojego zachowania. Podobnie od lat odbieramy naruszenia powodowane przez dyspozytornie taksówek z Rosji w paśmie 10 m przy użyciu F3E (FM), a także silne transmisje hiszpańskich rybaków na paśmie 15 m (J3E-U; USB) oraz niezidentyfikowanych piratów na 7000 kHz za pomocą J3E-U (USB).

Bieżące informacje oraz archiwalne biuletyny IARU Monitoring System R1 można znaleźć na stronie https://www.iaru-r1.org/about-us/committees-and-working-groups/iarums/

Mirek SP5GNI
Koordynator IARU Monitoring System R1
_________________________________________________________


Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Mykole UR6QV / UT5Q, Marcinowi SP3BBS, Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Romanowi SQ2RH, Łukaszowi SP8EFJ, Arturowi SQ9BDB, Mariuszowi SQ2BNM, Markowi SP9UO, Grzegorzowi SQ6SGT, Jerzemu SP8HPW, Mirkowi SP5GNI.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał rz terenur1; często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.

Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,589,219 Unikalnych wizyt