PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3426 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 52/22 z dnia 28.12.2022
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 52/2022 z dnia 28 grudnia 2022 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/.

Drodzy członkowie Polskiego Związku Krótkofalowców, Czytelnicy i Słuchacze naszych komunikatów, Krótkofalowcy.

New YearW imieniu prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców, ZG PZK oraz Głównej Komisji Rewizyjnej PZK i swoim własnym z okazji zbliżającego się szybkimi krokami Nowego Roku życzę Wam zdrowia, sukcesów zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym oraz wspaniałych osiągnięć związanych z naszym pięknym hobby. Życzę Wam także najważniejszego w obecnej dobie pokoju na całym świecie, aby rok 2023 był dla nas wszystkich rokiem pokoju.

Tadeusz Pamięta SP9HQJ Prezes PZKI. Sprawy organizacyjne

1. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. Proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie poprzez wpłaty na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", Fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" PCPM i wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze, w tym sieci sklepów. Część z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej zbierając odzież, artykuły spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności adres: http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy, pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie obecnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna i jaki rodzaj pomocy jest najbardziej pilny. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy .
Prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na podstawie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

2. Portret Krótkofalarstwa Polskiego

Szanowni Koledzy,
przeprowadzamy badanie dotyczące charakterystyki klubów krótkofalarskich w Polsce. Poniżej podaję link do ankiety.
Bardzo proszę o wypełnienie jej przez jedną osobę z klubu najlepiej prezesa. Proszę o udział tylko klubów, które mają co najmniej kilku członków, a nie rwirtualnychr1;. Ankieta jest dość obszerna dlatego proszę o zarezerwowanie na nią czasu. Wyniki zostaną opublikowane zbiorczo, a ankieta jest całkowicie anonimowa i wykonana w bezpiecznych arkuszach Google docs.

Linki: https://forms.gle/SRy1iKF7FeiSYti38
lub: https://tiny.pl/w524z
lub: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeq8r_2gdywwhE60yJgFyI7xh_0v_hW599iXKpP7Ib7Zk4mJQ/viewform?usp=sf_link
Pozdrawiam,
Michał Grymowicz ex SQ9ITP a-mail: arero@o2.pl

II Wydarzenia

3. Podziękowania i życzenia noworoczne od Klubu Młodych Odkrywców dla wszystkich Krótkofalowców i Członków PZK

W listopadzie 2022 roku odbyła się Gala Mistrzów Powiatu Kolskiego. Nagrody zostały przyznawane w trzech kategoriach: sport, działalność społeczna i działalność kulturalna. Głównym celem gali było nagrodzenie i uhonorowanie osób z terenu powiatu kolskiego. Jedna z nagród trafiła na ręce opiekunów Klubu Młodych Odkrywców rKolska Wyspar1;: Michała Kazimierczaka i Jarosława Gałązki.
Opiekunowie klubu dziękują krótkofalowcom i wolontariuszom z Polskiego Związku Krótkofalowców (PZK) oraz ARISS za dotychczasową owocną współpracę w ramach realizacji wielu projektów edukacyjnych. Jednocześnie przekazujemy wszystkim krótkofalowcom i sympatykom PZK życzenia szczęśliwego Nowego Roku i kolejnych sukcesów.
KMO "Kolska Wyspa" od czerwca 2013 roku współpracuje z CNK w Warszawie, a także z ESERO przedstawicielem ESA w Polsce oraz PZK. W tym czasie w klubie było kilka pokoleń uczniów od najmłodszych klas, aż po studentów. Klub od samego początku promuje STEAM w tym przedmioty przyrodnicze, zajęcia robotyczne z nastawieniem na poznawanie astronomii i astronautyki w zakresie TIK. Klub przygotował kilka różnych serii wystaw prezentujących zdjęcia Ziemi i Księżyca wykonane z projektów Grail-MoonKAM oraz EarthKAM przy współpracy z nauczycielami Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu. Wystawy te były prezentowane w MDK w Kole, w CNK w Warszawie, w Poznaniu na UAM i PUT oraz na Ogólnopolskich Konferencjach Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce w Ostrowie Wielkopolskim.
Uczniowie wzięli udział w projektach: SN2012GAM, AstroPi Misja Zero, World Space Week, E-twinning ze Słowacją, Remy, CanSAT, czy w zawodach robotycznych na UMK w Toruniu. Członkowie klubu nawiązali współpracę z Młodzieżową Akademią Nauk Ukrainy (JASU) w Kijowie i dwukrotnie brali udział w międzynarodowych szkoleniach on-line w zakresie teledetekcji. W 2021 r. klub zdobył pierwsze miejsce w konkursie z projektu "Eksperymentujmy - propagowanie idei Klubów Młodych Odkrywców w Wielkopolsce" na najaktywniejszy Klub Młodych Odkrywców w Wielkopolsce organizowanym przez CENTRUM WSPARCIA RZEMIOSŁA, KSZTAŁCENIA DUALNEGO I ZAWODOWEGO w Kaliszu.
W dniu 2 września 2020 roku dzięki ARISS i współpracy z krótkofalowcami zrzeszonymi w PZK oraz kolskim klubem krótkofalowców SP3PGZ przy LO w Kole, klub zorganizował wraz z trzema szkołami: Szkołą Podstawową nr 2 w Kole im. Adama Mickiewicza, Szkołą Podstawową im. Powstańców Styczniowych w Brdowie oraz Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole, krótkofalarską łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną przez telemost, która poprzedzona była wieloma projektami edukacyjnymi. Osoby które uczestniczyli w tym historycznym wydarzeniu mogły zadać astronaucie pytania. Astronauta Chris Cassidy udzielał im odpowiedzi z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, będącej w zasięgu radiowym amatorskiej stacji radiowej w Australii.

Michał Kazimierczak, Armand SP3QFE

 Zdjęcia oraz opisy będą widoczne w wersji PDF

III. Sport

3Y - BOUVET: AMATEUR RADIO DXPEDITIONS
C/O KENNETH OPSKAR - HTTPS://WWW.3Y0J.NO

3YØJ - Amateur Radio DXpedycja c/o Kenenth Opskar na wyspie Bouvet.
Dziś osiągnęliśmy 100% finansowania naszego budżetu 715.000 USD!
Zbiórka pieniędzy przez 3YØJ była niezwykle udana i na miesiąc przed wyjazdem na Bouvet mamy zapewnione 100% finansowania. Jest to dość niesamowite i chcemy podziękować wszystkim naszym zwolennikom z góry!
- Dziękujemy wszystkim osobom, które powierzyły nam swoje ciężko zarobione pieniądze i wsparły nas w naszej misji aktywowania rzadkiego #2 DXCC Bouvet.
- Dziękujemy wszystkim klubom i fundacjom, które bezwarunkowo nas wspierają!
- Dziękujemy wszystkim producentom, którzy hojnie ofiarowali nam sprzęt bez żadnych kosztów! Bez producentów po prostu nie bylibyśmy w stanie pojechać na Bouvet. Jesteśmy bardzo skromni otrzymując to wszystko z góry - i jesteśmy naprawdę wdzięczni widząc zaufanie w naszym zespole! Tylko dzięki darowiznom z góry takie DXpedycje mogą się odbywać.
Przygotowaliśmy się najlepiej jak potrafimy i jesteśmy zdeterminowani, by zrobić wszystko, co w naszej mocy, by spełnić wszystkie Wasze oczekiwania i zrobić wspaniałe show na Bouvet!
Każdy członek zespołu wpłacił do 25.000 dolarów na opłatę za operatora i inne wydatki. Niektóre z tych wydatków nie są ujęte w żadnym budżecie DXpedycji, lecz są opłacane przez operatorów, aby ta DXpedycja mogła się odbyć.
Nie wspominając o ogromnej ilości czasu, jaki w to włożyliśmy. Pomimo, że osiągnęliśmy 100% finansowania, prosimy o dalsze wspieranie nas, jeśli chcesz pomóc w zmniejszeniu opłaty operatorskiej.
Nadal istnieją korzyści dla Ciebie jako DXera, aby wspierać nas z góry. Tylko osoby wspierające nas z góry otrzymają korzyści wynikające z priorytetowego traktowania podczas procesu QSL/LoTW.

73, Zespół 3YØJ

A4 - Oman: A450RS to znak okolicznościowy z okazji 50-lecia Royal Omani Amateur Radio Society, założonego 23 grudnia 1972 r. przez nieżyjącego już Sultan Qaboos bin Said al Said A41AA. QSL via EC6DX.

EA - Hiszpania: Członkowie URE La Vega do 30 grudnia są aktywni jako EH7JCB z okazji 120 rocznicy Julio Cervera Baviera, twórcy pierwszej hiszpańskiej stacji radiotelegraficznej. QSL via EA7KET.

FT/W - Crozet: Thierry F6CUK nadaje na pasmach jako FT8WW z wyspy Crozet.
Crozet znajduje się na 3 miejscu listy Most Wanted. Szczegóły na stronie http://crozet2022.r-e-f.org/news.html

HC - Ekwador: John N9EAJ odnowił swój znak HC1FIT i będzie ponownie aktywny z okolic miasta Otavalo w Prowincji Imbabura. John planuje być aktywny od 29 grudnia do 22 stycznia 2023 roku.QSL direct via N9EAJ.

HH - Haiti: HH75RCH to znak okolicznościowy z okazji 75-lecia Club d'Haiti, który został założony 29 marca 1948 r. Stacja będzie QRV od 1 stycznia do 1 maja 2023. QSL via N2OO.

I - Włochy: Członkowie ARI Fidenza w 2023 roku będą używać znaków okolicznościowych poświęconych miejscom lub miastom związanym z Guglielmo Marconi. Będą to znaki: II4TRN (styczeń), II4STL (luty), II4ANC (marzec), II4BRI (kwiecień), II4GNV (maj), II4SSM (czerwiec), II4SPZ (lipiec), II4GAR (sierpień), II4CGD (wrzesień), II4SML (październik), II4CLT (listopad) i II4CDV (grudzień). QSL via IQ4FE. Regulamin dyplomu "Marconi Was Here!" na stronie http://www.arifidenza.it/.

J3 - Grenada: Mike M0MDS do 30 grudnia jest QRV jako J38TB z Grenady NA-024. QSL via znak domowy.

JA - Japonia: Take JI3DST od 25 grudnia do 10 stycznia jest aktywny z wyspy Tanega AS-032. QSL via znak domowy. Szczegóły na qrz.com.

OH - Finlandia: Z okazji Świąt Bożego Narodzenia team OH9A używa znaku OG1XMAS. QSL via OH1NOA.

SP - Polska: Stacje okolicznościowe SP90ENIGMA (QSL via SP3PGR) i SP90ENG (QSL via SP3PDO) są aktywne do 15 stycznia 2023 roku, celem upamiętnienia przypadającej 31 grudnia br. 90 rocznicy złamania przez polskich kryptologów z Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Regulamin dyplomu na qrz.com.

TR - Gabon: Roland F8EN od 29 grudnia do marca 2023 r. będzie aktywny jako TR8CR z Gabonu. QSL via F6AJA, log na stronie
http://LesNouvellesDX.fr/voirlogs.php

VK9N - Norfolk: Marcelo ZL1MTO od 29 grudnia do 5 stycznia będzie QRV jako VK9MTO z wyspy Norfolk OC-005. QSL via OQRS ClubLog.

VU - Indie: Stacja okolicznościowa AT22ICJ jest aktywna do 27 grudnia z okazji 25 edycji Międzynarodowego Zlotu Kulturalnego w Moodbidri w południowo-zachodnich Indiach. QSL via LOTW.

ZF - Kajmany: Edmondo VA3ITA od 29 grudnia do 5 stycznia będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako ZF2IT z Kajmanów NA-016. QSL via LOTW.

Mistrzostwa Świata WRTC World Radiosport Team Championship 2022 https://www.wrtc2022.it/en/wrtc-2023-award-31.asp
W styczniu z okazji zbliżających się MŚ będą aktywne stacje okolicznościowe:
II1WRTC (Piemonte, Liguria)
II2WRTC (Lombardia)
II3WRTC (Veneto, Friuli Venezia Giulia, Trentino Alto Adige)
II4WRTC (Emilia Romagna)
II5WRTC (Toscana)
II6WRTC (Marche, Abruzzo, Molise)
II7WRTC (Puglia, Basilicata 7 region)
II8WRTC (Campania, Calabria, Basilicata 8 region)
II9WRTC (Sicilia)
II0WRTC (Lazio, Umbria)
IR1WRTC (Valle d'Aosta)
IO0WRTC (Sardegna)
4X22WRTC
8B1WRTC
8N1WRTC
9A22WRTC
9M6WRTC
BY1CRA/WRTC
CQ7WRTC
D44PM
DA22WRTC
E2WRTC
EF2WRTC
EF8WRTC
GB2WC
HZ1WRTC
IO1WRTC
IO8WRTC
K4W (Porto Rico)
LZ0WRTC
N0W
N1W
N4W
N5W
N6W
N7W
N9W
OM22WRTC
PY5WRTC
SP0WRTC
SX0WRTC
TM2WRTC / TM3WRTC
UP7WRTC
VE2WRTC
VR2WRTC
W6W (Hawaii)
YU5EEA
YW1WRTC
ZL6WRTC
ZV7W
*TM2WRTC będzie QRV od 1 do 15 stycznia, natomiast TM3WRTC będzie QRV od
16 do 30 stycznia.

Inne dyplomy w grudniu:
YOTA https://events.ham-yota.com/awards
TCT https://clublog.org/charts/transatlantic100.php

Zawody 1.01.2023 r.
AGCW HNY Contest https://www.agcw.de/contest/hnyc/hnyc-engl/

Wyniki:
WAE SSB 2022:
https://dxhf2.darc.de/~waessblog/user.cgi?fc=loglist&form=referat&lang=en,
OK DX RTTY 2022 http://okrtty.crk.cz/index.php?page=2022-2

Japoński klub telegrafistów A1C oferuje w sprzedaży klucz firmy GHD https://a1club.org/clubkey/2023/index-en.html

Koniec roku więc warto zobaczyć swoje osiągnięcia w różnych współzawodnictwach:
SPGA Polskie Gminy i Powiaty - http://spga.pl/

DXCC - https://clublog.org/

World Castels Awards - https://www.qth.cz/wcagroup/export/log_eng.php

World Wide Flora & Fauna - https://wwff.co/logsearch/

EPC - https://www.epc-mc.eu/index.php?lang=pl

TBDXC Maraton (Maraton na podstawie CQ WW DX Contest, ale cały rok) - https://www.tbdxc.net/marathon

Współzawodnictwa SPDXC https://www.spdxc.org/

Intercontest KF https://sq2gxo.pl/intercontest/

SP Contest Maraton -
https://pzk.org.pl/download/public/wspolzawodnictwa/sp_contest_maraton/2022/SPCM-wspolzawodnictwo_06_12_2022.pdf

Pozdrawiam Adam SQ9S


5. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

AGCW VHF/UHF Contest - noworoczne zawody telegraficzne UKF w paśmie 144 i 432 MHz organizowane przez niemieckich krótkofalowców 1 stycznia 2023, w godz. 14:00 - 18:00

UTC. Zawody o wieloletniej tradycji, Koledzy z DL serdecznie zapraszają polskich sympatyków CW do jak najliczniejszego udziału.
Regulamin: https://www.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest albo http://alt.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest

SPAC- 144 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 3 stycznia 2023, godz. 18:00-22:00 UTC Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

VHF-FT8 Activity - 144 MHz, środa 4 stycznia 2023, godz. 17:00-21:00 UTC, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

Stanisław SQ2EEQ

IV Humor na pasmach

6. Dziwne świąteczne znaki

Kiedyś "tradycyjnie" 1 kwietnia w "Prima Aprilis" na pasmach pojawiały się dziwne znaki typu LN2K, AP1RIL etc.
Teraz w święta mamy nową, radosną twórczość!
Drugi dzień świąt - P5KIM, HF0NOFT8.

Info: Zygi SP5ELA, Jacek SQ5BPF

V Silent Keys
______________________________________________________________________

Ryszard SP7HIM SK

We wtorek 20.12.2022 r. odszedł od nas na zawsze Kolega Ryszard Nowogrodzki SP7HIM. Przez szereg lat zwycięsko zmagał się z problemami zdrowotnymi, ale tym razem choroba okazała się od Niego silniejsza.

Ryszard był znakomitym konstruktorem i twórcą nowatorskich rozwiązań, a także bardzo dobrym operatorem o znaczącym dorobku krótkofalarskim. Był dla nas Wspaniałym Przyjacielem, zawsze chętnie służącym wszelką radą i pomocą - przy każdej sposobności okazywał wsparcie wszystkim potrzebującym, przyczynił się do wszechstronnego radioamatorskiego wyszkolenia wielu adeptów ruchu krótkofalarskiego. Do niedawna był członkiem Łódzkiego OT PZK (OT-15).

Ryszarda SP7HIM pożegnaliśmy dnia 27.12.2022 r. na cmentarzu pw. św. Wojciecha przy ul. Kurczaki w Łodzi, towarzysząc Mu w ostatniej ziemskiej drodze.

Będzie nam Ciebie Drogi Ryszardzie bardzo brakowało i nigdy o Tobie nie zapomnimy "odpoczywaj w pokoju w Krainie Wiecznych DX-ów"

Rodzinie Kolegi Ryszarda Nowogrodzkiego SP7HIM najszczersze wyrazy współczucia składają Koleżanki i Koledzy z Łódzkiego Oddziału Terenowego PZK w Łodzi (OT-15) oraz inni przedstawiciele środowiska krótkofalarskiego w kraju i za granicą.

Cześć Jego pamięci!

Paweł SP7TEV
________________________________________________________
Ryszard SP4EGQ SK

W dniu 26 grudnia 2022 r. wieczorem zmarł Kolega Ryszard Sawko SP4EGQ. Szczegóły pogrzebu są ustalane. Powyższą informację przekazała Rodzina.

73! de Zbigniew SP4GAP ze Szczytna.
__________________________________________________________
Adam SP3BGP SK

W dniu 20.XII.2022 zmarł nasz kolega Adam Urbaniak SP3BGP, nauczyciel i wychowawca młodzieży.
Był wspaniałym przyjacielem, wychowawcą wielu krótkofalowców i założycielem klubu SP3KFH w Małomicach w roku 1968 i później od 1975 roku działającego w Szprotawie. Członek PZK w Lubuskim OT PZK (OT-32).
Do krótkofalarstwa wrócił po długiej przerwie, był aktywny na telegrafii i emisjach cyfrowych. Jego pasją były podróże, zwiedził wiele krajów obu Ameryk i Europy.

Pożegnanie Adama odbyło się w piątek 23.XII.2022 o godzinie 12:30, na cmentarzu w Małomicach przy miejscowym kościele parafialnym.

Info. Józef SP3GAX
_____________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi Wilkowi, Michałowi Kazimierczakowi, Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Józefowi SP3GAX, Pawłowi SP3TEV, Jackowi SQ5BPF, Zbigniewowi SP4GAP, Armandowi SP3QFE, Michałowi ex SQ9ITP

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.
W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał rz terenur1; często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,961,074 Unikalnych wizyt