PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3342 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 51/22 z dnia 21.12.2022
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 51/2022 z dnia 21 grudnia 2022 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/.

ChoinkaDrodzy członkowie Polskiego Związku Krótkofalowców, Czytelnicy i Słuchacze naszych komunikatów, Krótkofalowcy SP.

W imieniu prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców, ZG PZK oraz Głównej Komisji Rewizyjnej PZK i swoim własnym z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzę Wam, zdrowia, spokoju, harmonii oraz zadowolenia ze spędzonego w gronie rodziny świątecznego czasu. Życzę Wam także by w czasie Świąt znalazł się czas na nasze wspaniałe hobby

Tadeusz Pamięta SP9HQJ Prezes PZK


I. Sprawy organizacyjne

1. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. Proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie poprzez wpłaty na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", Fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" PCPM i wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze, w tym sieci sklepów. Część z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej zbierając odzież, artykuły spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności adres: http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy , pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie obecnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna i jaki rodzaj pomocy jest najbardziej pilny. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy .
Prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na podstawie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

2. Portret Krótkofalarstwa Polskiego

Szanowni Koledzy,
przeprowadzamy badanie dotyczące charakterystyki klubów krótkofalarskich w Polsce. Poniżej podaję link do ankiety.
Bardzo proszę o wypełnienie jej przez jedną osobę z klubu najlepiej prezesa. Proszę o udział tylko klubów, które mają co najmniej kilku członków, a nie rwirtualnychr1;. Ankieta jest dość obszerna dlatego proszę o zarezerwowanie na nią czasu. Wyniki zostaną opublikowane zbiorczo, a ankieta jest całkowicie anonimowa i wykonana w bezpiecznych arkuszach Google docs.
Linki:
https://forms.gle/SRy1iKF7FeiSYti38
lub: https://tiny.pl/w524z

Pozdrawiam,

Michał Grymowicz SQ9ITP a-mail: arero@o2.pl

II Wydarzenia

3. Skrócony spis treści Świata Radio 1-2/2023

AKTUALNOŚCI: Zawody, Kalendarz zawodów 2023
ANTENY: Zmodyfikowany GP na pasmo 20 m
TEST: Moduł SCU-LAN10, Radiotelefon FT5D
PREZENTACJA: Narda FieldMan, Kontroler CB4M DUO
ŁĄCZNOŚĆ: Nieznane sygnały ze Wszechświata, Propagacja - konkurs (2)
ŚWIAT KF/UKF: Łączności SOTA SQ1GPR, Ćwiczenia EmCom Polska
WYWIAD: Z Mariupola do Rzeszowa
HOBBY: Przydatne urządzenia krótkofalarskie
DIGEST: Układy nadawczo-odbiorcze (1)
RETRO: Pionierka wśród pionierów
DYPLOMY: Akcja dyplomowa SP15SOTA
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady 56, Listy
Spis treści ŚR 2022
RYNEK I GIEŁDA

Info. Andrzej SP5AHT

4. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 1-2/2023

- Po posiedzeniu Prezydium 10.11.22
- Po Walnych Zebraniach OT25, OT20, OT12,
- Akcja SP0SKM
- Spotkania środowiskowe
- Silent Keys

Info. Tadeusz SP9HQJ

5. Radionostalgia-wystawa radioodbiorników retro

Muzeum Regionalne w Dębicy zorganizowało wystawę odbiorników radiowych w okresu PRL-u z kolekcji ks. Ryszarda Piaseckiego SP9VOQ.
Wystawa jest czynna do 16 kwietnia 2023 roku.

http://www.muzeumwdebicy.pl/index.php/aktualnosci
Zdjęcia z otwartej wystawy:

Pozdrawiam.
Zdrowych, spokojnych Świąt i wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

Waldek SP9MZX

III. Sport

6. Wiadomości nie tylko DX-owe

4X - Izrael: Stacja 4Z8NER będzie aktywna od 18 do 26 grudnia z okazji Chanuki a stacje 4X7XMAS, 4X8XMAS i 4X9XMAS będą aktywne od 23 do 25 grudnia z okazji świąt bożego narodzenia. QSL via 4X6ZM, LoTW i eQSL.

6W - Senegal: Earl WA3DX będzie aktywny jako 6W1/WA3DX od 22 grudnia do 20 stycznia 2023 r. w stylu wakacyjnym na FT8 i trochę SSB, pasma od 40 do 10 m. QSL via LoTW lub direct na znak domowy.

A6 - Katar: Stacja A60QATAR będzie aktywna od 18 do 22 grudnia z okazji Quatar National Day. QSL via EA7FTR.

FY - Gujana Francuska: F4GPK będzie aktywny jako FY/F4GPK z Kourou w Gujanie Francuskiej od 26 grudnia do 8 stycznia. QSL via eQSL lub direct na znak domowy.

HZ - Arabia Saudyjska: Stacja HZ20SAT będzie aktywna na satelicie SO-50 z okazji 20 rocznicy jej wystrzelenia (20 grudnia 2002) pomiędzy 11 a 20 grudnia. Więcej informacji na qrz.com.

JD1 - Ogasawara: Stacja JD1BMH będzie aktywna z Chichijima (AS - 031) od 24 grudnia do 2 stycznia na CW, SSB i RTTY, pasma od 80 do 10 m. QSL via JD1BMH lub direct do JG7PSJ. Brak LoTW.

OH - Finlandia: Santa Radio OF9X będzie aktywne między 16 a 31 grudnia na wszystkich pasmach emisjami CW, SSB i cyfrowymi. QSL via ClubLog OQRS lub via OH2BH. Więcej informacji: https://www.qrz.com/db/OF9X.

S5 - Słowenia: Stacja S523PMC jest aktywna do 8 stycznia celem promocji zawodów PMC (PMC Contest). Zawody odbędą się od 7 do 8 stycznia 2023.

SM - Szwecja: Varberg Radio Station w miejscowości Grimeton będzie aktywna na częstotliwości 17.2 kHz 24 grudnia o 8:00 UTC. Stacja SK6SAQ będzie aktywna na CW (3535, 7035 i 14035 kHz) i SSB (3755 i 7140 kHz). QSL SK6SAQ przez biuro lub direct na adres Alexander GVV Radiostationen, Grimeton 72, SE-432 98 Grimeton, Sweden. Więcej informacji https://alexander.n.se/en/.

TI - Kostaryka: Joe VE3BW będzie aktywny jako TI7/VE3BW od 23 grudnia do 3 stycznia 2023 r. na CW, SSB i FT8, pasma od 160 do 6 m. QSL via VE3BW i LoTW.

VU - Indie: Team POTA India będzie aktywny jako AU2SOA ("Santa On Air") pomiędzy 15 a 31 grudnia na FT8, SSB i SSTV z różnych lokalizacji. Więcej informacji na qrz.com.

Nadchodzące zawody:
DARC XMAS Contest 26 grudnia 2022 8:30 - 10:59 UTC
https://www.darc.de/der-club/referate/conteste/weihnachtswettbewerb/en/

Ciekawostki:
CQ WW CW 2022 TK0C M/2 https://www.youtube.com/watch?v=6RNWbyCn5oA

Jako iż następny komunikat ukaże się po świętach chciałbym wraz z Adamem SQ9S życzyć wszystkim wesołych świąt.

Marcin SP3BBS

7. Relacja ze startu stacji SO4M w CQWW 2022 CW

Udało mi się namówić Tomka SP5UAF żeby napisał relację ze startu SO4M w CQWW, bo zapowiadała się bardzo atrakcyjnie, choćby ze względu na film z kategorii horror!
Właśnie opublikowałem materiał na Facebooku PZK:
https://www.facebook.com/PolskiZwiazekKrotkofalowcow/ kolega Tomek SP5UAF podzielił się swoimi wrażeniami z udziału na stacji contestowej SO4M w tegorocznych zawodach CQWW CW.
Tomek to nie tylko znakomity operator, ale także niezwykle odważny alpinista. Kto nie wierzy, niech odwiedzi wymienioną stronę i otworzy podany tam link do filmu.

73 Mirek SP5GNI

8. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
SPAC- 2.3 GHz i wyżej - zawody aktywności UKF - wtorek, 27 grudnia 2022, godz. 18:00 - 22:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

Stanisław SQ2EEQ

IV Silent Keys

Pożegnanie śp. Zdzisława SP1II


Tłumy na uroczystości pogrzebowej śp. Zdzisława SP1II (zdjęcie widoczne w wersji PDF

17 grudnia 2022 r. pożegnaliśmy uroczyście naszego Kolegę Zdzisława Sieradzkiego SP1II. Został pochowany na cmentarzu w Postominie. Żegnany przez wielu ludzi, w tym przedstawicieli Koła Łowieckiego, Polskiego Stronnictwa Ludowego i krótkofalowców.
Mszę żałobną i ceremonię pogrzebową celebrował biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i krótkofalowiec ks. Krzysztof Zadarko SP1JVX.
Krótkofalarstwo w Postominie nierozłącznie kojarzy się z życiem śp. Zdzisława SP1II. Dzięki jego pasji, zaangażowaniu w życie społeczne i aktywności Postomino stało się prężnym ośrodkiem tego hobby. Aktywnie działający klub SP1KIZ zrzeszał wielu krótkofalowców Pomorza Środkowego. Powstał przemiennik postomiński SR1P połączony z Echolinkiem. Przemiennik bardzo aktywny. Lokalne problemy, niechęć władz gminnych wpłynęły destrukcyjnie na działalność radioamatorską. Po utracie pomieszczenia na klub Zdzisław SP1II nie poddał się. Ze wszystkich sił, do końca dbał, aby tradycje tego regionu nie zgasły.
Wraz z odejściem naszego Kolegi kończy się pewien etap krótkofalarstwa w Postominie. Zmiany dotkną też życia naszego Oddziału. Cotygodniowe komunikaty oddziałowe były dziełem Zdzisława. Opracowywane przez zespół redakcyjny w składzie: Pani Dorota Sieradzka i Pan Zbigniew Sieradzki. Państwo Sieradzcy nie są krótkofalowcami, robili to przez wiele lat dla teścia i ojca. Było to dla nich zobowiązanie, kosztem własnego czasu. Aby komunikaty docierały do wielu słuchaczy powinny być nadawane systematycznie. Nie mamy prawa prosić, aby Państwo Sieradzcy bezinteresownie robili to dalej. Nie wiemy jeszcze jakie będą dalsze losy Echolinka i przemiennika SR1P w Postominie.

Jest to ostatni komunikat Oddziałowy opracowany w tym roku.
W imieniu Zarządu OT-22 PZK i wszystkich krótkofalowców pragnę podziękować Szanownej Redakcji za wykonaną przez wiele lat pracę na rzecz Oddziału, za to, że w każdy czwartek otrzymywaliśmy przekazywane miłym głosem ciekawe wiadomości dotyczące naszego hobby. Pracę niełatwą, bo należało zebrać materiał, wybrać właściwe tematy, aby stworzyć 30 minutowy biuletyn informacyjny.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim krótkofalowcom, Waszym rodzinom, sympatykom krótkofalarstwa, Pani Grażynie i całej rodzinie Państwa Sieradzkich spokojnych świąt, a w Nowym Roku 2023 dużo zdrowia i wytrwałości. Oby był rokiem szczęśliwym dla wszystkich.

Jerzy SQ2NIA, Prezes OT-22 PZK

*W imieniu Zarządu Głównego PZK wieniec na grobie śp. Zdzisława SP1II złożył Jerzy SQ2NIA Prezes OT-22, Członek ZG PZK.
________________________________________________________________________

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Tadeuszowi SP9HQJ, Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Jerzemu SQ2NIA, Andrzejowi SP5AHT, Waldemarowi SP9MZX, Michałowi SQ9ITP, Mirkowi SP5GNI i Tomkowi SP5UAF.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.
W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.

Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.

Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,418,293 Unikalnych wizyt