PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3381 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 50/22 z dnia 14.12.2022
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 50/2022 z dnia 14 grudnia 2022 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .

I. Sprawy organizacyjne

1. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. Proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie poprzez wpłaty na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", Fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" PCPM i wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze, w tym sieci sklepów. Część z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej zbierając odzież, artykuły spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności adres: http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy, pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie obecnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna i jaki rodzaj pomocy jest najbardziej pilny. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy .
Prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na podstawie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

2. Po Walnym Zebraniu Krakowskiego Oddziału Terenowego PZK OT-12

W dniu 3 grudnia 2022 r., w Ośrodku Sportu, Kultury i Rekreacji -"Podwawelski" w Krakowie, przy ul. Komandosów 21, o godz. 12:00, rozpoczęło się walne zebranie sprawozdawczo - wyborcze Krakowskiego Oddziału Terenowego OT-12, zamykające kadencję działalności władz OT, w latach 2018-2022. Po podsumowaniu działalności ustępującego Zarządu i udzieleniu absolutorium przystąpiono do wyboru nowych władz Oddziału. W wyniku przeprowadzonych głosowań, wybrano następujący skład Zarządu oraz Oddziałowej Komisji Rewizyjnej.

Zarząd

1) Prezes: Michał SP9XWM
2) Wiceprezes: Paweł SP9OM
3) Skarbnik: Łukasz SP9IDA
4) Sekretarz: Paweł SQ9ATK
5) Członek Zarządu / QSL Manager OT-12: Krzysztof SP9Y.
Członek rezerwowy: Olek SP9HNY

Oddziałowa Komisja Rewizyjna

1) Przewodniczący: Krzysztof SP9MOV
2) Z-ca przewodniczącego: Rafał SQ9MCI
3) Członek: Rafał SP9IVD
Członek rezerwowy: Piotr SQ9EZE

Nowo wybranemu Zarządowi oraz Oddziałowej Komisji Rewizyjnej życzymy owocnej pracy i nowych pomysłów na rzecz rozwoju środowiska krótkofalarskiego w Krakowie i całej Małopolsce.
Na zakończenie zebrania nowo wybrany Zarząd przekazał zgromadzonym Członkom i przybyłym Gościom serdeczne życzenia świąteczne.

Pozdrawiam
Vy 73, Michał SP9XWM

II Wydarzenia

3. Powrót do Gambii

Czasy mamy ciężkie, najpierw pandemia i konieczność zamrożenia naszej radiowej bazy w Gambii, a teraz wojna na Ukrainie, lecz trzeba zacisnąć zęby i iść do przodu.
Chciałbym poinformować, że z dniem 1 stycznia 2023 roku reaktywuję moją Afrykańską stację C5SP i będę aktywny pod tym znakiem co najmniej do końca stycznia, a potem co kilka miesięcy.
W dniu 30 grudnia 2022 lecimy z żonką do naszej ukochanej Gambii, Hostelu już nie mamy ponieważ czas pandemii i brak turystów zmusił nas do jego zamknięcia, lecz w tym czasie wraz z przyjaciółmi budowaliśmy nasz ośrodek AfroPolis z przepięknymi afrykańskimi domkami i teraz tam będę stawiać anteny i tam (mam nadzieję) będzie już na stałe działać stacja C5SP.
Warunki radiowe są tam wyśmienite, ponieważ nasze osiedle jest oddalone od miasta, znajduje się w buszu, gdzie brak jest jakichkolwiek zakłóceń.
Na samym początku, gdy dolecę do C5, odpalę radiostację na antenie Bazooka i HF-P1, tak na szybko żeby można było zrobić jakąś łączność, a po kilku dniach mam nadzieję, że założę na maszcie MB7PL od przyjaciela Juliana SP3PL i wtedy łączności będą już komfortowe. Tak jak przed pandemią dodatkowo planuję montaż anten na niższe pasma: 40, 80 i 160 metrów.
Cały nasz ośrodek jak i radiostacje oraz anteny będzie dostępny dla wszystkich chętnych radioamatorów, którzy będą chcieli odwiedzić Afrykę zachodnią oraz mnie. Każdy kto nas odwiedzi może bez ograniczeń korzystać ze sprzętu radiowego absolutnie gratis w duchu "hamspirytu".
Zapraszam wszystkie koleżanki i kolegów do łączności ze stacją C5SP. Głównym pasmem będzie 20 metrów (14.303), ale postaram się też być aktywny na innych pasmach (SSB , FT8 , FT4) w miarę łaskawości propagacji.

Do usłyszenia i zobaczenia.

Przemek SP3PS - C5SP

III. Sport

3. Wiadomości nie tylko DX-owe

6W - Senegal: Earl WA3DX od 22 grudnia do 20 stycznia 2023 r. spędza urlop w Senegalu. Usłyszymy go z Dakaru i Mbao jako 6W1/WA3DX oraz Kaolack, Marloj i wyspy Saloum (nie IOTA) jako 6W6/WA3DX. QSL via LoTW.

A6, A9, HZ, 9K - Bliski Wschód: A60BHR to stacja okolicznościowa, która jest aktywna do 16 grudnia z okazji Narodowego Święta Bahrajnu. QSL via EA7FTR.
Usłyszymy również stacje A60BHR/0, A60BHR/1 etc., której operatorami będą indywidualni operatorzy. QSL zobacz qrz.com.
Ponadto do 16 grudnia nadają stacje A91ND z Bahrajnu - QSL via EC6DX, HZ1BHR z Arabii Saudyjskiej oraz 9K9BHR z Kuwejtu.

G - Wielka Brytania: Z okazji stulecia Transatlantyckich testów łączności przez cały grudzień aktywne są stacje G5WS, G5AT, G6XX, G6ZZ, G3DR r11; Anglia, GD5WS - Wyspa Man, GI5WS - Irlandia Północna, GJ5WS - Jersey, GM5WS - Szkocja, GU5WS - Guernsey, GW5WS - Walia.
Do zdobycia jest okolicznościowy dyplom, którego zasady są na stronie:
https://rsgb.org/main/activity/transatlantic-tests/tct/rules/.
Sam dyplom można pobrać na https://clublog.org/charts/transatlantic100.php.

SM - Szwecja: Na dzień 24 grudnia od około 7:30 UTC zaplanowano specjalną transmisję w paśmie VLF 17,2 kHz CW ze znakiem wywoławczym SAQ.
Zbudowana w 1922 r. - 24 stycznia Radiostacja Varberg została wpisana na listę UNESCO Światowego Dziedzictwa w 2004 r. Krótkofalowcy z Grimeton będą aktywni jako SK6SAQ na CW (3535, 7035 i 14035 kHz) i SSB (3755 i 7140 kHz). QSL SK6SAQ via biuro lub bezpośrednio do Alexander GVV Radiostationen, Grimeton 72, SE-432 98 Grimeton, Szwecja.
Zobacz również https://alexander.n.se/en/, aby uzyskać więcej informacji.

VP8 - Falklandy: Jonathan 2E0KZN stacjonuje w Królewskich Siłach Powietrznych na Falklandach SA-002. Będzie aktywny do stycznia, gdyż jego pobyt został przedłużony. Jest QRV jako VP8TAA ze stacji klubowej RAF i jako VP8TAA/P ze SOTA. QSL via M0OXO OQRS.

VU_ant - Członek 42 Indyjskiej Ekspedycji Naukowej na Antarktydę, Sunny VU2CUW będzie stacjonować na stacji Maitri przez około rok. W wolnym czasie będzie aktywny jako AT42I. QSL via VU2CRS.

W8S - Swains Island (OC-200): Organizatorzy wyprawy W8S poinformowali o najnowszych ustaleniach, dotyczących planowanej na marzec 2023 wyprawy na Swains Island. Informacje przekazał Ronald PA3EWP.
Kierownik wyprawy, Hans DL6JGN i Alex Jennings, przedstawiciel Swains Island odbyli kolejną rozmowę. Niestety na chwilę obecną nie jest możliwe wynajęcie statku w marcu 2023. Rządowy statek Manur17;atele ma określony terminarz, który zakłada odwiedzenie kilku wysp należących do American Samoa i niestety nie ma takiej możliwości, aby statek dostarczył zespół W8S na wyspę, a po dwóch tygodniach zabrał wszystkich. Alex Jennings wciąż negocjuje z rządem możliwość opracowania nowego planu (terminarza). Jeśli tylko to się uda, dojdzie do DXpedycji na Swains. Wyprawa jest więc przesunięta, ale w żadnym wypadku nie ma mowy o rezygnacji realizacji projektu DXpedycji W8S. Alex Jennings poinformował, że wyprawa W8S to wciąż pierwsza grupa, planująca pobyt na Swains. Kolejne opóźnienia w organizacji wyprawy mają tę dobrą stronę, że poprawia się propagacja na wyższych pasmach. Organizatorzy będą informować o wszelkich postępach w realizacji DXpedycji W8S (na stronie WWW oraz w serwisach Twitter i Facebook). SP DX Club jest jednym ze sponsorów wyprawy W8S.

Tnx info SP5UAF!

Zawody 17-18 grudnia 2022 r.

Croatian CW Contest https://9acw.org/index.php/rules
OK DX RTTY Contest http://okrtty.crk.cz/index.php?page=english
RAC Winter Contest https://www.rac.ca/contesting-results/
Stew Perry Topband http://www.kkn.net/stew/

True Blue DXers zapraszają w 2023 r. do kolejnej edycji maratonu https://www.tbdxc.net/marathon

Do końca 2023 r. można wnioskować o dyplom 36 lat EUDXF https://www.eudxf.eu/the-36eudxf-award/

Nowa strona dedykowana dla eQSL https://www.dxbase.net/

Nino DL3IAS opublikował pilk PDF zawierający zdjęcia jego wycieczki i aktywności do Szwajcarii i Francji
https://c.web.de/@337150638448182491/oqVU_G9kRSuOMWpZkb-9uQ

Pozdrawiam Adam SQ9S

5. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

SPAC- 1.3 GHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 20 grudnia 2022, godz. 18:00 - 22:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

UHF-FT8 Activity 1.3 GHz - środa 16 listopada 2022, godz. 17:00-21:00 UTC, organizator BANAT, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

Stanisław SQ2EEQ

6. Koszulki za 12 QSO's ze stacją SN0HQ do odebrania

W dalszym ciągu poszukiwane są numery telefonów poniższych stacji celem wysyłki książek i białych koszulek SN0HQ: SP9GFY, SP6GPJ, SP9WPN, SP1IVL, SQ9ACH, SP3VAX, SQ1MNK, SP9REP, SP9CTW, SP7ASZ, SP3CJS, SP8LBZ.
Wysyłka jest realizowana pocztą kurierską. Aby można ją było zrealizować konieczny jest nr telefonu.

Informację należy przesłać na adres: sp6eqz@poczta.onet.pl
W przypadku nie podania informacji do końca roku wysyłka będzie niemożliwa.

Włodzimierz SP6EQZ

IV Silent Keys
___________________________________________________________________

Zdzisław SP1II SK

W dniu 13 grudnia 2022 r. opuścił na zawsze grono krótkofalowców Zdzisław Sieradzki SP1II. Wspaniały krótkofalowiec i kolega, wieloletni prezes klubu krótkofalowców w Postominie SP1KIZ, konstruktor i współtwórca transceiverów "Jowisz", animator krótkofalarstwa na Pomorzu środkowym.
Odznaczony OH PZK w 2017 roku.
W latach 2012-2016 był Członkiem Głównej Komisji Rewizyjnej (GKR PZK) oraz jej przewodniczącym w latach 2019-2020. Był członkiem PZK w Środkowopomorskim OT PZK (OT-22).
Śp. Zdzisław SP1II należał do wymierającej niestety kategorii krótkofalowców, zawsze skorych do dobrej rady oraz pomocy mniej doświadczonym kolegom. Nie uchylał się od działalności społecznej zarówno na rzecz społeczności lokalnej, jak i PZK. Krótkofalarstwo nie miało dla Niego tajemnic, potrafił dosłownie wszystko - od konstrukcji i wykonania anten, poprzez projektowanie i budowę różnych urządzeń krótkofalarskich, do przeróbek i adaptacji urządzeń demobilowych.

Zdzisławie będzie nam Ciebie bardzo brakowało, odpoczywaj w pokoju.

Na podstawie informacji Jerzego SQ2NIA Piotr SP2JMR

*Pogrzeb Śp. Zdzisława odbędzie się w dniu 17. grudnia 2022 r. (sobota) na cmentarzu w Postominie. Godz. 08,45 pożegnanie, 09,30 modlitwa, 10.00 msza św. Po ceremonii pogrzebowej żona Śp. Zdzisława Pani Grażyna Sieradzka zaprasza krótkofalowców uczestniczących w pogrzebie na poczęstunek.

____________________________________________________________________

Ramon C31PS SK

Ze Związku Radioamatorów Andorry URA otrzymaliśmy smutną informację o śmierci Ramona Pera C31PS Sekretarza Generalnego Związku. Śp. Ramon pełnił tę funkcję od 2013 r. Ramon był członkiem URA od 1983 roku.

Niech odpoczywa w pokoju.

Info. za listą informacyjną R1 IARU Piotr SP2JMR

______________________________________________________________________

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Michałowi SP9XWM, Włodzimierzowi SP6EQZ, Jurkowi SQ2NIA.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.
W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.

Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał rz terenur1; często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,665,835 Unikalnych wizyt