PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3380 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 10
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 48/22 z dnia 30.11.2022
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 48/2022 z dnia 30 listopada 2022 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .

*Komunikat w pełnej wersji graficznej znajdzie się w najbliższym czasie na serwerze Komunikatów

I. Sprawy organizacyjne

1. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. Proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie poprzez wpłaty na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga";, Fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" PCPM i wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze, w tym sieci sklepów. Część z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej zbierając odzież, artykuły spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności adres: http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy, pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie obecnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna i jaki rodzaj pomocy jest najbardziej pilny. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy .
Prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na bazie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

2. Zaproszenie na sympozjum

Armand SP3QFE przy współpracy z PZK i innymi krótkofalowcami, wolontariuszami zapraszają do udziału w spotkaniu na platformie internetowej, w sobotę 3 grudnia br. o godz. 18.00 czasu lokalnego. Celem spotkania jest pokazanie krótkofalarstwa jako nowoczesne narzędzie edukacyjne, a nie tylko sposób na łączności radiowe na pasmach KF.
Jest to dobra okazja, aby niekrótkofalowcom pokazać rzeczywiste oblicze służby radiokomunikacyjnej. Liczymy, że członkowie PZK, dotrą do takich
osób i wspólnie zainteresujemy ich naszym hobby.

Więcej informacji i rejestracja (MediaInfo: pzk) na stronie:
https://ariss.pzk.org.pl/sympozjum2022/

Info. Armand SP3QFE


II Wydarzenia

3. CERTYFIKAT SKM 2022 - do pobrania

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich uczestników cieszącej się ogromnym zainteresowaniem akcji "Silent Key Mamorial 2022".
Informujemy, że certyfikaty akcji "Pamięci Tych, którzy odeszli "Silent Key Memorial 2022" można pobierać ze trony https://logsp.pzk.org.pl/a/skm2022/
wpisując swój znak wywoławczy do okienka: SPRAWDŹ ZNAK/CALL CHECK, a następnie klikając POBIERZ DYPLOM.
Certyfikaty zawierają listę alfabetyczną ponad 800 upamiętnionych znaków "SK". Rozdzielczość graficzna jest na tyle wysoka, że każdy znak staje się czytelny po powiększeniu wyświetlanego obrazu. Karty QSL za łączności z radiostacją SP0SKM będą w najbliższym czasie rozsyłane via biuro.
Raz jeszcze dziękujemy za ciepłe przyjęcie akcji SKM 2022 i ogrom serdecznych wspomnień o Kolegach "SK" w korespondencji radiowej.

Organizator: Redakcja Komunikatów PZK
Opracowanie graficzne certyfikatu i karty QSL: Roman SQ2RH

Info. Jerzy SP3SLU
----------------------
*Prezydium ZG PZK przekazuje specjalne podziękowania inicjatorowi akcji Jerzemu SP3SLU, kol. Pawłowi Patynowskiemu ex SQ3RPM autorowi pierwotnej wersji grafiki, autorowi grafiki kart QSL oraz certyfikatu Romanowi SQ2RH, Andrzejowi SP8AB za wysiłek koncepcyjno-informatyczny i umożliwienie pobierania certyfikatu z wykorzystaniem platformy LogSp oraz operatorom stacji SP0SKM: Jurkowi SP3SLU, Piotrowi SP8MRD, Sławkowi SP3OKS, Krzysztofowi SP6DVP i Piotrowi SP2JMR.
Popularność akcji przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Liczyliśmy na 200-300 wspomnianych znaków Kolegów, którzy opuścili nasze szeregi na zawsze. Tymczasem okazało się, że wspomniano Ich ponad 800, a dzięki akcji wszystkie te znaki były jeszcze raz słyszane w eterze.
Raz jeszcze dziękujemy i mamy nadzieję na spotkanie za rok.

Prezydium ZG PZK


4. XIX Maraton Komandosa czas zacząć

pełna wersja ze zdjęciami dostępna będzie w formacie PDF

Z uwagi na CQ Worldwide DX Contest CW, odbywający się w okresie 26 - 27 listopada, załoga SNØRUN występowała w mocno ograniczonym składzie: Piotr SP5XOV i Andrzej SQ5NAP.

Wyjazd z Warszawy 25 listopada i przyjazd o godz. 14.00 (LT) do Lublińca świętującego 750. rocznicę ustanowienia miasta, a właściwie do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego "Kokotek" ZHP w Lublińcu. Po wypakowaniu sprzętu (jak zwykle ajkomik 7300 bez dopalacza mocy) i podłączeniu do delty, o godz. 13.32 (UTC) rzucamy w eter: wywołanie ogólne w paśmie czterdziestu metrów (7150 kHz) podaje SNØRUN i przechodzi na odbiór - natychmiast jest odpowiedź stacji SP9SKL.
Robimy krótką przerwę, by w Sielskich Klimatach podładować akumulatory, a o godz. 14.47 (UTC) ponownie jesteśmy w eterze i tworzy się mały pile up. O godz. 15.23 (UTC) pierwsza łączność ze stacją zagraniczną (OK1DQP). O godz. 17.00 (LT) zamykamy nasz teatrzyk i jedziemy do Sielskich Klimatów na ponowne ładowanie akumulatorów oraz na spotkanie w Biurze Maratonu Komandosa.
Prezes Rosiński r11; jak zwykle zalatany, ale przekazuje krótką statystykę: 51 Zawodniczek, 584 Zawodników, razem 635 Maratończyków pisanych przez duże M, start jutro godz. 09.00 (LT), mundur, "sandałki" polowe i na grzbiecie 10 kg bagażu - Śpicie w "Oblackiej Przystani " i pobiegł do innych zadań organizacyjnych.
26 listopada - Czas Zacząć Maraton Komandosa: ważenie bagażu (minimum 10 kg), ale waga z camel bagiem i odżywkami jest powyżej 12 - 13 kg. O godz. 08.50 (LT) przemarsz na pobliską polanę (miejsce startu dla ponad 600 biegaczy), krótki speach, sakramentalne pytanie: CZY JESTEŚCIE GOTOWI? i chóralne - na ponad sześćset gardeł - TAK! I odliczanie: dziesięć, dziewięć, - dwie, FALARA, jedna i START - Poszli! Przed nimi 42 195 metrów po zwycięstwo nad samym sobą.

A załoga SNØRUN udaje się do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego "Kokotek" ZHP i rozpoczyna pracę. O godz. 08.42 (UTC) sukces - na częstotliwości 18150 kHz, emisja SSB, upolowana została stacja JH4UMS - z raportami 58/57, odległość tylko 8400 km! Chyba propagacja nam sprzyja... O godz. 14.00 (LT) kolejne stacje ze Stanów Zjednoczonych - K5RQ, odległość tylko 9000 km, i KN4IRM, odległość 8000 km. Wiele rosyjskich stacji próbowało się dobić do SNØRUN, ale konsekwentnie odmawiamy.
Sobotnia pogoda w Lublińcu nie była łaskawa dla Maratończyków: pochmurno, czasami opady deszczu, a temperatura plus TRZY.
Około 13.00 (LT) inspekcja w osobie hm. Macieja Maciów, Komendant Hufca ZHP w Lublińcu. Chwila przerwy - "ajkomik" ma szansę na ochłodzenie się.
Rekord Maratonu Komandosa ustanowiony w roku 2014 przez Pana Piotra SZPIGIELA z czasem 2:55,40, tak, tak - DWIE godziny PIĘĆDZIESIĄT PIĘĆ minut CZTERDZIEŚCI sekund!, nie został poprawiony.
Dla przypomnienia: maratoński rekord świata w stroju sportowym został ustanowiony przez Kenijczyka Eliud Kipchoge, który uzyskał w dniu 25 września 2022 w Berlinie, czas 02:01.09. Może w roku 2023r !

Poniżej oficjala klasyfikacja:

Panie, niestety dystans bez taryfy ulgowej
Kolejność: Imię i Nazwisko Przynależność klubowa Czas
1. Aleksandra JAKUBCZAK 3 Zamojski Batalion Zmech. 04:12:43
2. Ines WOJCIECHOWSKA Sfora BMK 04:36:23
3. Agata MATEJCZUK 1 Batalion Kawalerii Powietrznej 04:42:33
Panowie, dystans - taryfa normalnar30;:
1. Piotr SZPIGIEL 9 Brygada Kawalerii Pancernej 03:17:45
2. Artur PELO 7 Brygada Obrony Wybrzeża 03:36:42
3. Sebastian ADAMCZUK 3 Zamojski Batalion Zmech. 03:41:05

Po zakończeniu XIX edycji Maratonu Komandosa, rozpoczęła się ceremonia wręczenia uhonorowań dla Maratończyków - KAŻDA i KAŻDY był ZWYCIĘZCĄ MARATONU KOMANDOSA - pokonali zmęczenie, wielki wysiłek i chwile słabości. Do gratulacji dołącza się również załoga stacji okolicznościowej SNØRUN.

Z uwagi na dwudniowy CQ Worldwide DX Contest bilans łączności w Maratonie Komandosa nie wygląda imponująco, wynosi: 75 QSO, w tym stacje polskie 49, stacje zagraniczne 26, w tym Irlandia Północna, Japonia, Maroko i Stany Zjednoczone.
Od 11 marca do 26 listopada 2022 nawiązano 449 QSO z 37 podmiotami DXCC:
Bieg SSB CW DIGI Razem
Setka Komandosa 121 122 13 256
Bieg Sylwana 18 19 - 37
Bieg Katorżnika 55 25 1 81
Maraton Komandosa 75 - - 75 449

Kończy się Stary Rok, nadchodzi Nowy 2023 Rok.
Operatorzy stacji okolicznościowej SNØRUN składają Wojskowemu Klubowi Biegacza META, Żołnierzom Jednostki Wojskowej Komandosów, pragnącym się zapisać na Lublinieckie Biegi w 2023 r., wszystkim Biegającym w Lublińcu, Harcerzom z Hufca ZHP im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty i Operatorom radiostacji na Świecie i w Polsce r11; najserdeczniejsze życzenia POKOJU, ZDROWYCH I POGODNYCH ŚWIĄT i po staropolsku: DO SIEGO ROKU!
Do usłyszenia w roku 2023!

Załoga SNØRUN
Info. Andrzej SQ5NAP (28 listopada 2022 r.)

III. Sport

5. Wiadomości nie tylko DX-owe

5H - Tanzania: Ferdy HB9DSP do 13 grudnia spędza wakacje na wyspie Zanzibar AF-032, skąd nadaje jako 5H3FM. Używa SSB i FT8 w paśmie 20, 15 i 10 metrów. QSL via LoTW.

5W - Samoa: Sigfrido HB9FFN pracuje w ONZ i obecnie przebywa w Apia na Samoa OC-097. Jest QRV jako 5W0RS w paśmie 40, 20 i 10 metrów. Używa tylko SSB. QSL direct via IT9VYO. W przeszłości Sigfrido nadawał z Malawi 7Q7RS, Tanzanii 5H0RS, Afganistanu T6AB i Południowego Sudanu Z81S.

8Q - Malediwy: Sergey RX3APM od 4 do 17 grudnia będzie aktywny jako 8Q7BB z Malediwów AS-013. W planie udział w ARRL 10 m Contest. QSL via znak domowy.

CN - Maroko: Stacja okolicznościowa CN22JIM będzie aktywna od 5 do 18 grudnia z Imlil w górach Maroka. Sufiks w znaku oznacza Journee Internationale de la Montagne (Międzynarodowy Dzień Gór). QSL via RW6HS.

EA - Hiszpania: W dniach od 1 do 25 grudnia z okazji Świąt Bożego Narodzenia aktywna będzie stacja EG3HAM. Do zdobycia okolicznościowe dyplomy oraz nagrody pieniężne. Szczegóły na qrz.com.

F - Francja: TM35FIST to znak okolicznościowy Jeana F6JOE z okazji 35-lecia klubu telegrafistów FISTS. Będzie QRV od 5 do 11 grudnia. QSL via F6JOE. Strona klubu https://fists.co.uk/

I - Włochy: Bruno IK1VHX będzie aktywny jako II1MM pomiędzy 1 a 31 grudnia z okazji 150 rocznicy Istituto Idrografico della Marina Militare, Instytutu Hydrograficznego, który jest oficjalną agencją map morskich włoskiej marynarki wojennej od momentu jego powstania w 1872 roku.

PA - Holandia: Z okazji Świąt Bożego Narodzenia od 1 do 31 grudnia będą aktywne stacje okolicznościowe PA22XMAS i PD22SANTA. Na początku 2023 roku będzie aktywna stacja PD23HNY. Do zdobycia okolicznościowe dyplomy https://www.qrz.com/db/PA22XMAS

SV - Grecja: SX338M to znak okolicznościowy z okazji 70 rocznicy greckich sił powietrznych 338 Squadron. Stacja będzie QRV przez cały grudzień. QSL via LoTW i eQSL.

XE - Meksyk: Od 4 do 9 grudnia team w składzie Ismael XE1AY, Javier XE1JKW, Javier XE1JR, Paty XE1SPM, Ricardo XE1SY i Enrique XE2AA będzie QRV jako XF1S z wyspy Tiburon NA-167. QSL via OQRS lub via IT9EJW.

YJ - Vanuatu: Chris VK2YUS od 1 do 9 grudnia będzie aktywny jako YJ0CA z Efate OC-035. QSL via znak domowy.

Zawody 3-4 grudnia 2022 r. ARRL 160M http://www.arrl.org/160-meter
PRO CW Contest http://www.procontestclub.ro/PCC%20Rules.html
INORC Contest https://www.inorc.it/wp/contest-i-no-r-c/
FT Roundup http://www.rttycontesting.com/ft8-roundup/rules/

Trwa akcja z okazji 95-lecia Polskiego Radia Katowice. Do zdobycia 4 dyplomy!
Szczegóły na stronie https://logsp.pzk.org.pl/a/95prk/.

Grudzień miesiącem YOTA - Youngsters On The Air. Na większości stacji z sufiksem YOTA operatorami będzie młodzież (niektórzy nie posiadają jeszcze swoich znaków), wobec czego należy wykazać się cierpliwością. Szczegóły akcji na stronie https://events.ham-yota.com/.
Zachęcamy gorąco do łączności z młodzieżą.

Pozdrawiam Adam SQ9S

6. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

SPAC -144 MHz - ; zawody aktywności UKF - wtorek, 6 grudnia 2022, godz. 18:00-22:00 UTC - Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

SPAC-50 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 8 grudnia 2022, godz. 18:00 - 22:00 UTC - Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/.

VHF-FT8 Activity - 144 MHz, środa 7 grudnia 2022, godz. 18:00-22:00 UTC, organizator BANAT, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.

Info. Stanisław SQ2EEQ

____________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Andrzejowi SQ5NAP, Armandowi SP3QFE.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.
W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał rz terenur1; często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe r11; bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,608,392 Unikalnych wizyt