PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3298 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 45/22 z dnia 09.11.2022
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 45/2022 z dnia 9 listopada 2022 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .

*pełna wersja Komunikatu z ilustracjami będzie opublikowana w formacie PDF

I. Sprawy organizacyjne

1. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. Proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie poprzez wpłaty na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", Fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" PCPM i wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze, w tym sieci sklepów. Część z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej zbierając odzież, artykuły spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności adres: http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy , pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie obecnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna i jaki rodzaj pomocy jest najbardziej pilny. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy .
Prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na bazie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

2. Nowe możliwości w ramach systemu informatycznego PZK.

Wychodząc naprzeciw rosnącym cenom hostingu, które nie zawsze są opłacalne dla utrzymania małej strony poświęconej naszemu hobby, PZK oferuje dla swoich członków, Oddziałów Terenowych PZK oraz klubów PZK możliwość otrzymania części powierzchni magazynowej i małej bazy danych na potrzeby serwowania stron związanych z krótkofalarstwem. Razem z hostingiem w domenie znak.pzk.org.pl, oferujemy adres poczty elektronicznej wg schematu: znak@pzk.org.pl. Niestety nie możemy zapewnić dla wszystkich członków PZK domen znak@znak.pl. Natomiast jeśli ktoś posiada własną domenę mogę pomóc w przekierowaniu nazw serwerów na serwer PZK. W takim wypadku należy utrzymywać tylko koszt domeny, natomiast hosting nadal może być udostępniony i utrzymywany przez PZK. Jeśli ktoś będzie zainteresowany tą ofertą, proszę o kontakt e-mailowy z zapytaniem na adres admin@pzk.org.pl.

73! Jakub SQ2PMN administrator SI PZK

3. Walne Zebranie Warszawskiego OT PZK (OT25)

Zarząd Warszawskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców zwołuje Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Warszawskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców w dniu 19 listopada 2022 r.
w Warszawie:
- w pierwszym terminie 19 listopada 2022 r. o godzinie 10:00,
- w drugim terminie 19 listopada 2022 r. o godzinie 10:30,
w sali Ligi Obrony Kraju przy ul. Chocimskiej 14 (III piętro, sala 305).
Porządek zebrania jest zamieszczony na portalu OT25: https://wotpzk.org.pl/

Info. Jerzy Szawarski SP5SSB prezes WOT

4. Walne Zebranie Lubelskiego OT PZK

Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Lubelskiego Oddziału Terenowego PZK odbędzie się w dniu 20 listopada 2022 r. (niedziela).
Miejsce zebrania: Społeczna Szkoła Podstawowa im. S.F. Klonowica w Lublinie, Al. Warszawska 94, sala gimnastyczna.
Początek zebrania: godz. 10:00 w pierwszym terminie lub 10:30 w drugim terminie.
Proponowany program zebrania znajduje się na stronie Lubelskiego OT PZK ot20.pzk.org.pl

Info. Jerzy SP8HPW prezes OT20

II Wydarzenia

5. Po akcji "Pamięci Tych, którzy odeszli " Silent Key Memorial 2022"

Czas aktywności okolicznościowej dobiegł końca, radiostacja memoriałowa SP0SKM zakończyła pracę 6.11.2022 r. Dziękujemy za tak liczny udział w akcji rPamięci Tych, którzy odeszli "Silent Key Memorial 2022r". Dziękujemy za wiele ciepłych wspomnień o Koleżankach i Kolegach, których brakuje, którzy opuścili nasze szeregi na zawsze. Przez kilka listopadowych dni kilkaset znaków "SK" znów rozbrzmiewało na pasmach amatorskich za sprawą przyjaciół, którzy pamiętają, wspominają, tęsknią. W waszych wspomnieniach przewijali się nestorzy, mentorzy, nauczyciele i wychowawcy krótkofalarstwa, jak i koledzy klubowi, lub znajomi z pasm amatorskich, w tym tacy, którzy odeszli zupełnie niedawno. Byli też członkowie rodzin krótkofalarskich, ojcowie, bracia, dzieci, małżonkowie, wujkowie...
Operatorzy radiostacji memoriałowej Krzysztof SP6DVP, Piotr SP2JMR, Piotr SP8MRD, Sławek SP3OKS i Jerzy SP3SLU dziękują za serdeczne przyjęcie akcji i podniosłą atmosferę radiowego wspominania tych, którzy odeszli.
Obecnie trwają prace nad weryfikacją dzienników łączności, opracowaniem statystycznym, edycją certyfikatów i Tablicy Pamięci SK. Publikacja wyników i udostępnienie certyfikatów elektronicznych nastąpi w bieżącym miesiącu. Jako ilustrację prezentujemy awers karty QSL radiostacji SP0SKM opracowanej przez Romana SQ2RH.

Pozdrawiamy i dziękujemy - Zespół Operatorów SP0SKM.

Info. Jerzy SP3SLU

6. Akcja ZNICZ 2022 w Malborku

Malborski Klub Krótkofalowców SP2ZFT w dniu Wszystkich Świętych zorganizował akcję ZNICZ, upamiętniającą zmarłych kolegów krótkofalowców z Malborka i okolic. Andrzej SP2JFY oraz Stanisław SP2JJD podjęli się zakupu zniczy oraz wykonania odpowiednik plakietek. Przygotowane znicze zostały rozwiezione na groby spoczywających kolegów. Efekty naszej akcji ZNICZ umieściliśmy na Tablicy Pamięci, która znajduje się w naszym klubie. Do r1; Krainy Wiecznych DX- sówr1; odeszło jedenastu naszych kolegów.
Niech spoczywają w pokoju.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.

Info. Andrzej SP2JFY

7. Barbórkowe Spotkanie Krótkofalowców na Rymerze

Zapraszamy wszystkich radioamatorów na Barbórkowe Spotkanie Krótkofalowców. Spotkanie odbędzie się w piątek 9.12.2022 r. o godzinie 16.30, w restauracji klubu NOT w Rybniku-Niedobczycach, przy ul. Józefa Rymera 54. Program spotkania przewiduje prelekcje z wypraw DX-owych, ogłoszenie oficjalnych wyników i wręczenie nagród za Zawody Rybnickie 2022, sprawozdanie z pracy Zarządu OT- 31 PZK oraz dyskusje na tematy krótkofalarskie.
W związku z ograniczoną liczbą miejsc zapisy na zebranie prowadzi Andrzej SP9N sp9aqf@gmail.com do niedzieli 20.11.2022 r. Organizatorami spotkania są: klub SP9PRO działający przy Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Górnictwa oddział w Rybniku oraz Rybnicki Oddział Terenowy PZK ( OT-31 PZK). Gospodarzem i prowadzącym spotkanie będzie kolega Wojciech SP9PT.

Info. Gienek SQ9HZM

8. VI Kujawsko-Pomorski Dzień "Młodych Sportowców" Olimpiad Specjalnych

Miło nam poinformować, że Zarząd Toruńskiego Oddziału PZK (OT PZK Nr 26) w październiku br., po wcześniejszych konsultacjach i rozmowach, podjął decyzję o wspomożeniu sprzętowo-materiałowym organizacji VI Kujawsko-Pomorskiego Dnia "Młodych Sportowców" Olimpiad Specjalnych. Wspaniała impreza została rozegrana w dniu 22 października br. na terenie Zespołu Szkół Specjalnych Nr 19 w Toruniu.
Za kwotę kilkuset złotych zgromadzonych na koncie naszego oddziału zakupiliśmy sprzęt oraz środki niezbędne do przeprowadzenia (wspomożenia organizacji) VI Kujawsko-Pomorskiego Dnia "Młodego Sportowca" Olimpiad Specjalnych.
W imprezie uczestniczyło ponad 100 osób (dzieci, ich rodzeństwo, rodzice, opiekunowie) z Klubów Olimpiad Specjalnych z Bydgoszczy, Torunia, Chełmna, Golubia-Dobrzynia. Miło było patrzeć na rozradowane twarze naszych sportowców i dopingujących ich fanów.
Od ośmiu lat Kluby Olimpiad Specjalnych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego wdrażają Program "Młodzi Sportowcy". Udział w "Programie wprowadza dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w wieku 2-12 lat oraz ich rodziny w świat sportu. Dzieci poprzez zabawę zdobywają nowe umiejętności i poszerzają granice swoich możliwości. W sposób naturalny wzrasta w dzieciach poczucie własnej wartości, uczą się również funkcjonowania w grupie.
Od kilku lat współpracujemy z tą placówką organizując w ramach różnego typu imprez pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z wykorzystaniem fantomów medycznych Ambu Man School, Little Anne QCPR, defibrylatora treningowego AED, współuczestnicząc w organizacji Dnia Dziecka. Jest to również świetna okazja do promocji łączności kryzysowej i szeroko pojętego w tym środowisku krótkofalarstwa - co również robimy.
Oddział Toruński PZK został wymieniony w materiałach promocyjnych imprezy jako sponsor tego wydarzenia sportowego, plus otrzymaliśmy miłe podziękowanie od Organizatorów. Przekazany sprzęt sportowy będzie służył dodatkowo jako sprzęt rehabilitacyjny dla dzieciaków tej placówki edukacyjnej.

W imieniu Zarządu OT PZK Nr 26 w Toruniu
Mariusz SQ2BNM

III. Sport

9. Wiadomości nie tylko DX-owe

9K - Kuwejt: Członkowie Kuwait Amateur Radio Society są aktywni jako 9K2F z Failaka Island (AS-118) od 2 listopada i zostaną tam do 9 listopada. Aktywność na 80 - 10m SSB, CW i FT8. QSL via 9K2HN i LoTW.

A35 - Tonga: Stacja A35GC jest aktywna z Tonga od 2 do 20 listopada na wszystkich pasmach KF. QSL via LZ1GC, LOTW, ClubLog OQRS.

HB0 - Liechtenstein: Bodo, DF8DX będzie aktywny jako HB0/DF8DX w dniach 11 do 13 listopada. Podczas zawodów WAE DX RTTY będzie używał znaku HB0DX. QSL via LoTW i ClubLog OQRS.

LU - Argentyna: Radio Club QRM Belgrano, LU4AAO jest aktywny od 5 do 13 listopada na SSB, CW i FT8 z okazji Argentine Tradition Day.
Więcej informacji: http://lu4aao.org/cert_dia_tradicion_2022.htm

ON - Belgia: Stacja OT5IDPD jest aktywna od 3 listopada do 3 grudnia z okazji International Day of Persons with Disabilities. Wszyscy operatorzy (Frank ON4AAC, Erik ON4ANN, Raff ON6IX and Greg ON6YP) są krótkofalowcami z niepełnosprawnością. QSL via LoTW i eQSL lub via ON6WL

ON - Belgia: Z okazji Remembrance Day, członkowie ARA (Actieve Radio Aamateurs ON6ARA) będą aktywni jako OP22HWL od 10 do 13 listopada. Stacja umiejscowiona zostanie w muzeum Klein Zwaanhof. Znak okolicznościowy został wybrany celem upamiętnienia Harry'ego Whitelocka, poległego w czasie I Wojny Światowej (6 sierpnia 1917) w czasie bitwy pod Ypres Salient, który był dziadkiem Paula Whitelocka G0GMY. QSL via ON2WAB

P2 - Papua Nowa Gwinea: Team P29RO jest aktywny z Loloata Island (OC-240) od 25 października i zakończy działalność około 4:00 UTC 9 listopada - dzień wcześniej niż wstępnie planowano, gdyż "ciepły i wilgotny klimat jest wyzwaniem dla europejczyka" i będą potrzebowali więcej czasu na rozebranie systemu antenowego.

P4 - Aruba: Jaap, PA7DA będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako P40DA z Aruby (SA-036) od 14 do 27 listopada, głównie na FT8 i FT4 80 r11; 10 m i trochę na SSB/CW. QSL via znak domowy lub holenderskie biuro QSL. Nie będzie potwierdzeń przez ClubLog lub LoTW.

PY - Brazylia: Z okazji 22 edycji FIFA World Cup w Katarze będzie aktywna stacja PV22CUP od 19 listopada do 18 grudnia. QSL via LoTW i eQSL.

TL8 - Republika Środkowoafrykańska: Stacje TL8AA i TL8ZZ będą aktywne od 12 do 26 listopada 2022 na 160 r11; 6 m. TL8AA na CW, SSB, RTTY i TL8ZZ na FT8. QSL via I2YSB.

T33 - Banaba Island: Stacja T33T jest aktywna od 5 do 15 listopada 2022 r. na wszystkich pasmach KF emisjami CW, SSB i FT8, ze szczególnym uwzględnieniem FT8 (zawsze jako F/H). QSL via Club Log OQRS. Potwierdzenia LoTW będą wrzucane razem z directami.

T8 - Palau: Od przybycia do Palau 1 listopada, team T88WA odkrył, że główna lokalizacja, z której planowali nadawać ma "zakłócenia na S9 na wszystkich pasmach pochodzące z przewodów podziemnych i telefonicznych przebiegających przez całą wyspę po słupach". Sprawdzili 6 innych potencjalnych lokalizacji i znaleźli dwie, z których potencjalnie mogliby nadawać i ostatecznie wynajęli trochę państwowych gruntów na dalekiej północy Palau (PJ77hr). Przenieśli sprzęt i ostatecznie od 4 listopada (około 12:15 UTC) są aktywni. Niestety, nadal mają zakłócenia, już tylko w paśmie 80m. QSL via M0URX OQRS.

VP5 - Turks & Caicos Islands: Mark WQ7X jest aktywny jako VP5/WQ7X z Providenciales (NA-002) między 5 a 15 listopada, na CW i SSB w pasmach 80 do 10 m.

ZC4 - UK Base Areas on Cyprus: Dave G4WXJ, Chris PA2CHR i Jos PA3FYC będą aktywni jako ZC4RH między 10 a 19 listopada na pasmach 2 m 70 cm i 23 cm EME, Tropo, Meteor Scatter itd. QSL via LoTW, ClubLog OQRS lub via DK6SP.

Dodatkowe wiadomości:

W listopadzie 2012 powstał program World Wide Flora and Fauna.
19 i 20 listopada zespół WWFF chciałby zaprosić wszystkich aktywatorów i łowców do uczestnictwa w 10-tej rocznicy weekendu aktywności.

Całość potrwa od 00:01 UTC dnia 19 listopada do 23:59 UTC 20 listopada.
Przewidziane są dyplomy specjalnie za uczestnictwo:
Aktywatorzy:
"Aktywator" - minimum 100 QSO z prawidłowego podmiotu WWFF,
Łowcy:
"Diamentowy" - 60 podmiotów WWFF,
"Złoty" - 50 podmiotów WWFF,
"Srebrny" - 25 podmiotów WWFF,
"Brązowy" - 10 podmiotów WWFF,
"Zielony" - 5 podmiotów WWFF.
Więcej informacji:
https://wwff.co/2022/09/10th-anniversary-activity-weekend/

Nadchodzące zawody:

ARRL EME (12.11 00:00UTC - 13:11 23:59UTC):
http://www.arrl.org/eme-contest

WAE DX RTTY (12.11 00:00UTC - 13:11 23:59UTC):
https://www.darc.de/der-club/referate/conteste/wae-dx-contest/en/

OK/OM DX CW (12.11 12:00UTC - 13:11 12:00UTC):
http://okomdx.crk.cz/index.php?page=english

JIDX Phone (12.11 07:00UTC - 13:11 13:00UTC):
http://www.jidx.org/jidxrule-e.html

Wyniki zawodów:

CQWW SSB Raw scores: https://www.cqww.com/raw.htm?mode=ph

Pozdrawiam
Marcin SP3BBS

10. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

YL VHF Contest -144/432 MHz, CW, SSB, FT8,

12 listopada 2022 r., godz. 16.00-22.00 UTC  zawody łotewskie dla uczczenia rocznicy uzyskania niepodległości. Zawody odbywają się corocznie 18 listopada lub w sobotę przed 18 listopada, to znaczy przed Dniem Proklamacji Republiki Łotewskiej. Regulamin w kalendarzu zawodów PK UKF https://pk-ukf.pl/kalendarz-zawodow-2022/.

EME ARRL III r11; 50-1296 MHz, 12-13 listopada 2022, godz. 00:00 r11; 23:59 UTC. Trzecia tura zawodów EME pod patronatem ARRL.
Regulamin: http://www.arrl.org/eme-contest.

SPAC- 1.3 GHz - Zawody Aktywności UKF - wtorek, 15 listopada 2022, godz. 18:00 - 22:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.

SPAC- 70 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 17 listopada 2022, godz. 18:00 - 22:00 UTC Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/.

UHF-FT8 Activity 1.3 GHz r11; środa 16 listopada 2022, godz. 17:00-21:00 UTC, organizator BANAT, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.

Info. Stanisław SQ2EEQ

11. Regulamin dyplomu "estorzy krótkofalarstwa polskiego - SP OTC 2022r"
W związku z 70 rocznicą wydania licencji Julianowi SP3PL, przypadającą 28 listopada 2022 r., SP OTC pragnie przypomnieć trzech naszych kolegów: Juliana SP3PL , Henryka SP2BK i Mariana SP8AG, należących do grupy aktywnych nestorów krótkofalarstwa polskiego posiadających najdłużej pozwolenia radiowe w naszym kraju.

1. Aby otrzymać dyplom, należy zdobyć 70 punktów. Punkty będą przyznawane w terminie od 28 listopada 2022 r. do 27 grudnia 2022 r.
2. Stacje przyznają punkty według klucza:
- SP0OTC - 20 punktów - tylko raz, niezależnie od pasma i emisji;
- Stacje: SP3PL, SP2BK, SP8AD - 20 punktów;
- Członkowie klubu OTC - 10 punktów.
3. Członkowie klubu OTC podają raport zawierający nr członkowski np. 599 401.
4. Łączności mogą być powtarzane na innym paśmie lub inną emisją r11; za wyjątkiem QSO ze stacją SP0OTC.
5. Dyplom dostępny dla SWL na tych samych zasadach.
6. Zgłoszenia zawierające następujące dane: datę QSO, czas UTC, znak stacji korespondenta, pasmo, rodzaj emisji - raport nadany i otrzymany należy przesłać e-mailem na adres: spotc@spotc.pzk.gov.pl
7. Dyplom wydawany będzie drogą elektroniczną na wskazany adres email.

Pozdrawiam Grzegorz SP3CSD Prezes SP OTC

IV Hobby alternatywne

12. Tym razem sport - koszykówka

27.11.2022 r. w Stargardzie (woj. Zachodniopomorskie) odbędzie się mecz koszykówki drużyn 3 ligowych: PGE Spójnia Stargard i Basket Team Suchy Las. W drużynie Basket Team Suchy Las zagra (o ile nie złapie kontuzji) Grzegorz Stefanowicz (znak wywoławczy SO1AAG), członek Myśliborskiego Klubu Łączności Polskiego Związku Krótkofalowców SP1PMY. Grzesiek jest obecnie studentem Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.
Mecz odbędzie się w dniu 27.11.2022 r. w hali OSiR w Stargardzie, przy ul. Pierwszej Brygady 1, o godz. 17:00.
Zapraszamy do kibicowania Grześkowi krótkofalowców z 1 okręgu (i nie tylko).
Z kibicowania zwolnieni są tylko krótkofalowcy ze Stargardu, którzy kibicować będą, co zrozumiałe, swojej drużynie.

Info. Stefan SP1JJY Prezes klubu SP1PMY, Sekretarz OT-14 PZK
____________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Andrzejowi SP2GJI, Jakubowi SQ2PMN, Jerzemu SP5SSB, Jerzemu SP8HPW, Eugeniuszowi SQ9HZM, Stefanowi SP1JJY, Grzegorzowi SP3CSD, Mariuszowi SQ2BNM, Bogdanowi SP3LD.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.
W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,269,717 Unikalnych wizyt