PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3644 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 43/22 z dnia 26.10.2022
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 43/2022 z dnia 26 października 2022 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .

*Komunikat w pełnej wersji graficznej znajdzie się na serwerze po jego rozesłaniu do subskrybentów. Ilustracje i zdjęcia będą widoczne w wersji PDF

I. Sprawy organizacyjne

1. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. Proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie poprzez wpłaty na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", Fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" PCPM i wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze, w tym sieci sklepów. Część z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej zbierając odzież, artykuły spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności adres: http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy , pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie obecnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna i jaki rodzaj pomocy jest najbardziej pilny. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy .
Prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na bazie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

II Wydarzenia

2. "Pamięci Tych, którzy odeszli - Silent Key Memorial 2022r "

Redakcja Komunikatów PZK w swojej pracy wyjątkowo blisko styka się z informacjami o Kolegach, którzy odeszli z naszej radioamatorskiej rodziny do wieczności. Szczególnie w ostatnich latach ilość takich komunikatów, skłania do refleksji. Niemal każdy krótkofalowiec ma w pamięci jakiś znak SK, czyli nadawcy, którego klucz umilkł na zawsze.
Akcja "Pamięci Tych, którzy odeszli - Silent Key Memorial 2022r " ma na celu wspomnienie i upamiętnienie naszych zmarłych Kolegów. Organizatorem akcji jest Redakcja Komunikatów PZK. Radiostacja memoriałowa SP0SKM będzie aktywna w pasmach 80m-40m-20m-2m, emisjami CW, SSB, FM w okresie od 1 do 6 listopada 2022 r.

Zasady akcji w telegraficznym skrócie:

- podczas QSO z radiostacją SP0SKM, korespondent przekazuje znak Kolegi SK, którego chciałby wspomnieć i upamiętnić,
- za QSO spełniające powyższy warunek, korespondent otrzymuje pamiątkowy certyfikat elektroniczny,
- znaki wywoławcze Kolegów SK zebrane podczas akcji tworzą Listę Pamięci SK,
- Listę Pamięci SK trafia na pamiątkowe certyfikaty oraz zostaje opublikowana.

Krótkofalowcy przystępujący do akcji nawiązują łączności z SP0SKM, podczas których przekazują w raporcie znak operatora SK, którego chcieliby upamiętnić. Mile widziane jest również krótkie wspomnienie o nieobecnym już koledze. Radiostacja memoriałowa potwierdza upamiętniony znak słowami np. "Cześć Jego pamięci". Każdy nadawca spełniający warunki regulaminowe akcji otrzymuje indywidualny, pamiątkowy certyfikat.
Operatorzy radiostacji memoriałowej SP0SKM tworzą na podstawie dziennika łączności Listę Pamięci SK. Wszystkie znaki SK przekazane w celu upamiętnienia podczas QSO ze stacją SP0SKM trafiają w kolejności alfabetycznej na pamiątkowy certyfikat. Po zakończeniu akcji, certyfikaty elektroniczne są do pobrania na stronie organizatora.
W ten sposób ożywimy i uczcimy pamięć o tych, których już nie słychać na amatorskiej fali.

Uwagi: Podczas jednego QSO można przekazać jeden znak SK. W celu przekazania większej ilości znaków SK do upamiętnienia, można powtarzać QSO z SP0SKM w innym dniu, lub w innym paśmie, lub innym rodzajem emisji. Uczestnik zdobywa Certyfikat jednorazowo za pierwsze QSO spełniające regulamin. Certyfikat pobierzesz ze strony https://logsp.pzk.org.pl/?page=awards portalu radioamatorskiego PZK.

Przykład informacji podawanych podczas łączności w ramach akcji. Mile widziane jest też krótkie wspomnienie o naszym Koledze.

PHONE:
SP0SKM tu SP3SLU, witam serdecznie, raport....., imięr30;.., QTHr30;.
Upamiętniam Kolegę Andrzeja SP2FXI.
SP3SLU tu SP0SKM, potwierdzam - SP2FXI Andrzej. Cześć Jego pamięci!

CW:
SP0SKM DE SP3SLU GA RST...... / SK SP2FXI ANDRZEJ RIP
SP3SLU DE SP0SKM CFM SK SP2FXI RIP

Info: Jerzy SP3SLU, Redakcja Komunikatów PZK

3. "PAMIĘTAMY O PRZYJACIOŁACH" edycja 2022

Zbliża się listopad, a z nim okres zadumy i wspomnień o bliskich i przyjaciołach, których niestety nie ma już wśród nas, a którzy byli dla nas kimś ważnym, kimś wyjątkowym. Wpisując się w tę uroczystą atmosferę listopadowych dni Bydgoski Klub Krótkofalowców SP2PBY przy wsparciu i we współpracy z bydgoską firmą TELDAT Sp. z o.o. Sp.k. organizuje wzorem lat ubiegłych, w dniach od 07.11.2022 do 20.11.2022, akcję dyplomową pod nazwą "Pamiętamy o przyjaciołach" edycja 2022. Akcja ta ma na celu przypomnienie środowisku krótkofalarskiemu sylwetek naszych klubowych kolegów Henryka SP2BUW, Ryszarda SP2IW, Zbigniewa SP2IU i Bolesława SP2ESH. Krótki rys biograficzny każdego z nich zostanie umieszczony na stronie www.qrz.com pod profilem każdego ze znaków okolicznościowych.

W czasie trwania akcji dyplomowej czynne będą cztery znaki okolicznościowe: SN2BUW, SN4IW, SN5IU oraz SN5ESH. Dyplom okolicznościowy wydawany będzie w formie elektronicznej PDF, a dzienniki on-line będą uzupełniane raz na dobę. Wszystkie łączności będą potwierdzane kartą QSL po zakończeniu akcji dyplomowej. Regulamin akcji oraz wszelkie niezbędne informacje pojawiać się będą na naszej stronie klubowej www.sp2pby.pl

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji.
Info. Andrzej SP2GJI

4. "Królewskie Źródła" 2022

Jesienne spotkanie krótkofalowców w Puszczy Kozienickiej odbędzie się 05-11-2022 r. Rozpoczęcie o godz. 10.00. SZKÓŁKA LEŚNA PRZEJAZD. Wydarzenie to, chyba już na stałe wpisało się w kalendarz plenerowych spotkań krótkofalowców. W 2022 r. będzie to już piętnaste nasze spotkanie, którego inicjatorem był nasz serdeczny kolega Paweł SQ5LTL. Kontynuując tą tradycję ja Piotr SQ5EF, Mariusz SQ7HGN i Marcin SP7WF postanowiliśmy zorganizować nasze coroczne spotkanie i w tym roku. Lokalizacja to miejsce obok Szkółki Leśnej Przejazd i jednocześnie początek Ścieżki Dydaktycznej Śródborze. Wygląda na to, że chyba będzie to już nasze stałe miejsce spotkań, ponieważ nie ma możliwości dojazdu do rezerwatu Królewskie Źródła. Lasy Państwowe zamknęły na stałe możliwość dojazdu dla wszelkich pojazdów. Oczywiście byłoby można zorganizować tam nasze spotkanie, jednak trzeba by iść 1500 m w jedną stronę, a potem jeszcze wracać. Warto wziąć pod uwagę, że wcześnie jest ciemno i nie wiadomo jaka będzie pogoda. Trochę szkoda, bo tamto miejsce było najlepsze. W związku z tym, że jest to już okres jesienny zawsze dochodzi pewna doza emocji związana z głośnym zapytaniem: Jaka będzie pogoda? A no nie wiadomo jaka. Bywało różnie. Padało, a nawet i lało, wiało, było zimno. Przez piętnaście lat doznaliśmy chyba wszystkich kaprysów związanych z jesienną aurą. Pomimo to jedno było pewne, ciepła atmosfera i za każdym razem udane spotkanie. I jednogłośnie doszliśmy do pewnego wniosku, że nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednio ubrani ludzie. Więc może to okazja, żeby przetestować nasze ubrania przed okresem zimowym.
Zapewniamy miejsca pod wiatą, ławki, ognisko, małe zaplecze gastronomiczne, parking, dojazd na samo miejsce, oczywiście dobrą atmosferę i nie wiadomo jaką pogodę. Spotkanie jak zwykle jest otwarte dla wszystkich.
Zapraszamy krótkofalowców, sympatyków, osoby, które coś o nas słyszały i chciałyby nas poznać, może przy okazji zapytać jak się za to zabrać.

Link do strony rejestracji chęci uczestnictwa

Proszę o udostępnianie tego powiadomienia na swoich profilach, na stronach klubowych, żeby dotarło ono do jak najszerszego kręgu zainteresowanych.

Więc do spotkania.

Vy 73 de Piotr SQ5EF

5. Pamiętajmy razem - historia Polski i Węgier 1956 roku na falach eteru

W poniedziałek 17 października br. wystartowała druga część tegorocznej edycji polsko-węgierskiej akcji dyplomowej AWARD 1956, której pomysłodawcą i głównym realizatorem od wielu lat jest Szkolny Klub Krótkofalowców im. gen. broni Kazimierza Raszewskiego SP3PGR. Akcja ma na celu upamiętnienie bohaterów tragicznych w historii Polski i Węgier wydarzeń 1956 roku, zarówno tych w czerwcu na ulicach Poznania określanych mianem Poznańskiego Czerwca 1956, jak i tych mających miejsce na przełomie października i listopada na Węgrzech określanych u nas w kraju Powstaniem Węgierskim 1956, a przez Węgrów Rewolucją 1956.
Akcja wpisuje się w obchody rocznicowe obu wydarzeń, organizowane przez władze samorządowe Poznania, jak i na Węgrzech. Kolejny raz akcję swoim patronatem honorowym objęła m.in. Jej Ekscelencja Ambasador Węgier w Polsce, a uczniowie poznańskich szkół z klubu SP3PGR realizujący wcześniejsze jej edycje byli czterokrotnie zapraszani do złożenia wizyty w Ambasadzie Węgier w Warszawie, z którego to zaproszenia skorzystali będąc trzykrotnie podjętym osobiście przez Panią, a wcześniej także przez Pana Ambasadora.
Tradycyjnie już młodzi krótkofalowcy wraz z opiekunem i pocztem sztandarowym Szkoły Podstawowej nr 46 uczestniczyli w niedzielnych poznańskich obchodach 66. rocznicy wybuchu Powstania Węgierskiego 1956, składając wiązanki kwiatów pod tablicami Petera Mansfelda i Romka Strzałkowskiego, o czym m.in. donosi szkolny fanpage.
Wymienione małoletnie ofiary wydarzeń 1956 roku są upamiętnione w Poznaniu i Budapeszcie, a wraz z 24-letnią męczennicą rewolucji Iloną Tóth także na tegorocznej wersji dyplomu AWARD 1956, który otrzymają laureaci trwającej do 10 listopada br. akcji.
Jej regulamin wraz ze wzorem dyplomu dostępny jest pod adresem https://zorrpwlkp.pl/Download/SP3PGR/AWARD_1956_2022.pdf, a także pod adresem http://brasz.hu/images/poz56.pdf - na portalu Budapesztańskiego Stowarzyszenia Radioamatorów (BRASZ - http://brasz.hu) zachęcającej pod hasłem "Pamiętajmy razem o Rewolucji Węgierskiej", zarówno do uczestnictwa w tej akcji, jak i w zakończonych w minioną niedzielę Zawodach Poznańskich poświęconych tym razem, w odróżnieniu od zawodów czerwcowych bohaterom głównie Powstania Węgierskiego 1956.
Na głównej stronie wymienionego wyżej węgierskiego portalu od blisko roku widnieją zdjęcia pucharów i dyplomów, które otrzymali zeszłoroczni laureaci akcji dyplomowej AWARD 1956 i Zawodów Poznańskich. Pomysłodawcą i głównym organizatorem niedzielnych zawodów we współpracy z węgierskimi radioamatorami, stowarzyszeniem kombatanckim i dyrektorami poznańskich szkół był w tym roku również Szkolny Klub Krótkofalowców SP3PGR, co więcej zorganizowanych przy braku jakiegokolwiek dofinansowania z budżetu centralnego PZK pomimo złożonego przez Oddział Poznański PZK stosownego wniosku dotyczącego obu tegorocznych Zawodów Poznańskich. Ta decyzja władz PZK skutkowała niestety podjęciem przez Zarząd OT-08 PZK decyzji o rezygnacji z dalszej organizacji tych zawodów i ich finansowaniu tylko ze środków Oddziału, co jak widać po frekwencji (na czas redakcji tej informacji, a nie minął jeszcze regulaminowy termin nadsyłania przez uczestników zawodów swoich logów wpłynęło ich do organizatora blisko dziewięćdziesiąt) wyszło na przekór zapewne wielu malkontentom temu przedsięwzięciu nawet na korzyść, jednak ze szkodą, co najmniej wizerunkową dla Polskiego Związku Krótkofalowców.
Wobec powyższego zapraszam wszystkich zainteresowanych upamiętnieniem ofiar i uczestników wydarzeń 1956 roku do udziału w ww. akcji i zdobycia okolicznościowego dyplomu AWARD 1956.

W imieniu społeczności klubowej
73, Jacek SP3JB

*Korzystając z możliwości komentowania zamieszczanych w Komunikacie materiałów informuję, że Poznański OT nie wnioskował o dofinansowanie w trybie oraz w terminie obowiązującym w PZK. Nieformalny wniosek w tej kwestii został wysłany do prezydium ZG dopiero w dniu 7 maja br. czyli już po opracowaniu prowizorium budżetowego na 2022 r. Dla informacji dodam, że w 2022 roku z budżetu centralnego dofinansowano 18 różnych przedsięwzięć w tym 8 zawodów, a tak szczytny cel, jaki przyświeca organizatorom Zawodów Poznańskich w pełni zasługiwał na uwagę i wsparcie ze strony prezydium ZG PZK.

Jak co roku przypominam, że ostateczny termin na składanie wniosków o wsparcie finansowe z budżetu centralnego na 2023 rok upływa 30 listopada 2022 r.


Piotr SP2JMR sekretarz PZK


6. Przyszłość krótkofalarstwa

Muszę się pochwalić że mój syn zdał dziś (21.10) egzamin w Bydgoszczy. To przykład na to, że jednak są młodzi adepci, którzy łapią krótkofalarskiego bakcyla.
W dniu 21.10.2022 r. w Delegaturze UKE w Bydgoszczy, odbyła się sesja egzaminacyjna na świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie amatorskiej. Uczestniczyło w niej 6 osób w tym 10 letni Fabian wychowanek pilskiego klubu LOK SP3KLZ.
Z tego miejsca Fabian dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do jego sukcesu. A w szczególności Mirosławowi SP3NX, Krzysztofowi SP3EPG, Janowi SQ3KNQ i Jurkowi SP3SLU za cotygodniowe dodawanie otuchy podczas łączności pokomunikatowych, Kierownikowi klubu SP3KLZ Markowi SQ3LVN oraz mnie.

Info. i fot. Sebastian SP2SNF oraz Fabian


7. Zachodniopomorska Amatorska Łączność Kryzysowa

Z inicjatywy SP1DOZ, SP1DPA, SP1EG i SQ1PSA powstało w Szczecinie stowarzyszenie Zachodniopomorska Amatorska Łączność Kryzysowa.
Stowarzyszenie jest niezależną organizacją społeczną, utworzoną przez miłośników łączności radiowych. Jest Stowarzyszeniem wspierającym wszystkie organizacje zajmujące się alternatywną łącznością radiową bezpieczeństwa oraz w sytuacjach zagrożeń klęskami żywiołowymi.
Podstawowym zadaniem i celem Stowarzyszenia jest organizacja łączności alarmowej, wsparcie dla wszelkich działań społecznych związanych bezpieczeństwem publicznym w zapewnieniu łączności radiowej. Zapraszamy do współpracy każdą osobę, klub, stowarzyszenie, lub sieć radiową czyli licencjonowanych radiooperatorów oraz osoby aktywne na pasmach PMR i CB, które chciałyby uczestniczyć w naszych działaniach w ramach systemu łączności kryzysowej.
Prosimy o odwiedzenie strony: http://zalk.nicepage.io.

Wyrażamy zgodę na umieszczenie w komunikacie logo ZAŁK.

Info. Sławek SP1DOZ - przedstawiciel ZAŁK

*Nowa sieć wstępnie deklaruje współpracę z SPEmCom PZK.

8. Spotkanie integracyjne Żuławskiego OT PZK

W sobotę, 22 października 2022 w lasach niedaleko Elbląga, na podmiejskim szlaku turystycznym, w miejscu znanym jako "Wiata Ania", odbyło się jesienne spotkanie integracyjne członków Żuławskiego Oddziału Terenowego PZK Nr 16. Pogoda dopisała, deszczowe prognozy na szczęście się nie sprawdziły, było w miarę ciepło i w dodatku bezwietrznie, co sprzyjało lotom filmującego nas drona (operator Jacek SQ2EER, jego filmik jest na YouTube pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=7KBu9EJLUPA).
Giełdy tym razem nie było, za to było trochę nowoczesnej techniki antenowej, która bardzo zainteresowała Andrzeja SP2HOU - skuteczna, szczególnie na 7 MHz, fabryczna mobilowa rezonansowa antena prezentowana przez Piotra SP2WGU, na innych zdjęciach w czerwonym kolorze składana antena wielopasmowa, co prawda jeszcze w budowie, ale bliska ukończenia. Kiełbaski, ognisko, kawa, herbata, beczułka czerwonego, gronowego, domowej roboty wina przywieziona przez naszego prezesa Jurka SP2GUB, a nade wszystko piękne kolory otaczającego nas lasu w pełnej krasie polskiej jesieni, złożyły się na świetną atmosferę spotkania, co widać na poniższych zdjęciach. (widocznych w wersji PDF)

Info. i fot. Stanisław SQ2EEQ

9. Promocja krótkofalarstwa na targach

Podczas Targów Caravans Salon w Poznaniu, które odbyły się w dniach 21-23.10.2022 r., promowałem krótkofalarstwo wśród caravaningowców. Byłem w pawilonie 4 kamperem mając zainstalowaną na nim antenę HEX-Beam i podłączone radio IC-7300. Na stoisku Camper Majstry odwiedziło mnie kilkunastu krótkofalowców i wiele osób zainteresowanych radiem i podróżami. W niedzielę o 10.30 w hali 6, na scenie głównej miałem prezentację pt. "Z radiem przez świat".
Relacja z prezentacji:

Przemek SP7VC.

Inne linkii:
https://www.facebook.com/sp7vc/
https://www.facebook.com/SP7VC-Radio-Expeditions-1490541124357044
https://www.facebook.com/groups/566363128142032
http://sp7vc.pl/

III. SPORT

10. Wiadomości nie tylko DX-owe

5V - Togo: Andy, 5V7JA, jest ponownie aktywny z Togo. Długość pobytu nie jest znana. Aktywny głównie na FT8, ale robił też trochę na SSB. Obserwuj pasma 20/15/12 metrów między 13.00-21.30Z i po 0215Z. QSL via eQSL lub LoTW.
Andy stwierdza: "Jestem szczęśliwy, że mogę nadal wysyłać Ci staromodną papierową kartę pocztową z Togo. Po prostu daj mi znać (kb9iji@gmail.com). Dzięki za cierpliwość".

5V - Togo: Po zakończeniu aktywności TY0RU (QRT październik 27), Russian DXpedition Team (RUDXT) w składzie Wasilij/RA1ZZ, Vasily/R7AL, Leonid/RW9JZ, Vyacheslav/RW8A, Vladimir/R9LR i Nicholas/R5EC, będzie aktywny jako 5V7RU z Togo między 28 października a 11 listopada. Operatorzy RW8A i R9LR przybyli do Togo 22 października przed zespołem, aby znaleźć właściwe QTH i upewnić się, że nie ma lokalnych zakłóceń. Vladimir, R9LR, planuje aktywację przez satelitę QO-100 z ekspedycyjnym znakiem wywoławczym 5V7RU, ponieważ nie będzie w stanie być obecny podczas głównej aktywacji i 29 października jest zmuszony
wrócić do domu. Tak więc 5V7RU można usłyszeć w eterze w tym samym czasie, co np. TY0RU. Aktywność na 160-6 metrach przy użyciu CW, SSB, FT8 (tryb normalny) i satelity QO-100. Proponowane częstotliwości dla FT8: 1836, 3567, 7056, 10131, 14095, 18095, 21095, 24911 i 28095 kHz (będą używać zarówno F/H lub trybu Normal). QSL via R7AL, przez Biuro, direct, ClubLog i LoTW.
Więcej szczegółów i aktualizacje na stronie: https://5v7ru.org.

6Y - Jamajka: Les, W8YCM, będzie aktywny jako W8YCM/6Y z Negril Beach, Westmorland Parish, Jamajka, począwszy od 27 listopada kończąc gdzieś w styczniu 2023. Aktywność jest w stylu wakacyjnym i głównie na SSB (głównie 17 metrów). QSL tylko direct via adres domowy.

AH2 - Guam: Operatorzy Toshinobu/JI3ERV/NH2C i Mikawa/JR7OMD/WI3O będą będą aktywni jako AH2R podczas CQWW DX SSB Contest. QSL via LoTW.

CR6 - Portugalia: Operatorzy Jose/CT1CJJ, Joel/CT1HXB, Filipe/CT1ILT, Bruno/CT2HUU, Joao/CT2IMG, Felipe/CT7ANO, Nuno/CT7AGE, Jerome/F4AJS i Cédric/F4EGZ będą aktywni jako CR6K ze stacji contestowej w S. Martinho da Gandara, Portugalia, podczas CQWW DX SSB Contest (29-30 października).
QSL via CT1ILT.

E2 - Tajlandia: Operatorzy Dietmar/DL3DXX, YL JayCie/E20NKB, Champ/E21EIC, Bun/E25KAE, Mew/E29TGW, Ray/HS4RAY, Bruce/K0BJ, Stig/LA7JO, Marko/N5ZO i Sam/SM3DYU będą aktywni jako E2A ze stacji contestowej HS0ZGD w Ban Ta Bong, Phimai, podczas CQWW DX SSB Contest (29-30 października) jako Multi-Op/Single-Band (80m). QSL via E21EIC, LoTW lub przez biuro.

ED1 - Hiszpania. Operatorzy Jose/EA1AIW, Ruben/EA1DQE, Senio/EA1FHQ, Guido/EA1FPN, Carlos/EA1HWD, Fabian/EB1TR i Ger/EC1A będą aktywni jako ED1B z Asturii podczas CQWW DX SSB Contest jako Multi-Single/Low-Power entry. QSL via EC1A.

FJ - St. Barthelemy: Janusz/SP9FIH i Lech/SP9FUY będą aktywni jako FJ/SP9FIH i FJ/SP9FUY, z Saint Barthelemy (NA-146, WW Loc. FK87nw), w dniach od 29 października do 14 listopada.
Janusz stwierdza: "Według statystyki "Clublog.org Most Wanted" FJ jest na 15. pozycji na Dalekim Wschodzie, 52. w Oceanii i na 99. w Europie, więc zapewne wiele "małych pistoletów" czeka na swoją szansę. Proszę nie dublować kontaktów!" Szukajcie Janusza w CQWW DX SSB Contest jako Single-Op/Single-Band (15 m). QSL via ClubLog's OQRS lub znaki domowe. Więcej szczegółów na:
http://fj.dxpeditions.org

FJ - St. Barthelemy: W czasie, gdy to czytacie, Phil, K2LIO, powinien być aktywny jako FJ4WEB, z Lurin. Długość jego pobytu nie jest znana. Aktywność na 40/20/15/10 metrach SSB, zwykle rano i późnym popołudniem. QSL via eQSL lub bezpośrednio na jego domowy znak wywoławczy.

FH - Mayotte: Marek, FH4VVK założył Radio Club of the Foreign Legion Detachment in Mayotte (DLEM), znak wywoławczy FH4KS. Nowo narodzony klub ma być aktywny na pasmach KF w pierwszy i trzeci piątek miesiąca a także podczas zawodów SSB.

HS0 - Tajlandia: Lars, SM6NT, będzie ponownie aktywny jako HS0ZME z Hua Hin między 1 listopada a 2 kwietnia (2023). Aktywność będzie na 40-10 metrów przy użyciu CW. Zobacz jego setup na QRZ.com. QSL via znak domowy direct lub przez biuro.

J2 - Djibouti: Członkowie Mediterraneo DX Club (MDXC) będą aktywni jako J28MD w pobliżu miejscowości Obok między 29 października a 7 listopada. Zespół wciąż szuka wsparcia/finansowania dla ekspedycji z powodu ogromny wzrost kosztów lotów, zakwaterowania i wahań kursów walut. Każda, nawet najmniejsza darowizna jest mile widziana! Aktywność będzie na 160-10 metrach ze szczególnym uwzględnieniem niskich pasm WARC na CW, SSB, RTTY i FT8.
QSL Manager to IK2VUC dla direct, biuro i OQRS. Kompletny log LoTW będzie załadowany po 5/6 miesiącach. Więcej szczegółów można znaleźć na ich stronie internetowej pod adresem: http://mdxc.org/j28md.

J6 - St. Lucia: Bill, K9HZ, jest aktywny jako J68HZ z Saint Lucia (NA-108) do 5 listopada na 160-10 metrach SSB i FT8. Będzie współpracował z Lindsley/J69CU, Frans/J69DS, Dan/W0CN i Kyle/WA4PGM na CQWW DX SSB Contest. QSL via K9HZ direct, LoTW lub ClubLog OQRS.

JT - Mongolia: Bayar/JT1BU, Naran/JT1BV, Suhe/JT1BZ, Khosbayar/JT1CD, Choigonjav/JT1CO, Gantulga/JT1DR i Tomo/JV1A będą aktywni jako JT5DX podczas CQWW DX SSB Contest. QSL via JT5DX direct.

LX - Luksemburg: Grupa operatorów z Belgii i Luksemburga będzie aktywna jako LX8M z Merscheid, Luksemburg, podczas CQWW DX SSB Contest (29-30 października) jako Multi-Single/Low-Power entry. QSL via LoTW.

P2 - Papua Nowa Gwinea: Ron/DG2RON, Olaf/DJ7TO, Werner/DJ9KH, Heye/DJ9RR, Rudolf/DK3CG, Frank/DL1KWK, Norbert/DL2RNS, Georg/DL4SVA, Christian/DL6KAC, Olaf/DL7JOM i Rolf/DL7VEE będą aktywni jako P29RO z Loloata Island (OC-240) między 25 października a 10 listopada na 160-6 m CW, SSB, RTTY i FT8 (F/H). Sugerowane częstotliwości to: CW - 1822.5, 3528, 5354, 7002, 10102, 14028, 18086, 21028, 24906 i 28028 kHz SSB - 3805, 7092, 14210, 18120, 21275, 24955 i 28465 kHz RTTY - 7044, 10145, 14095, 18105 i 21095 kHz
FT8(F/H) - 1836, 3567, 5356, 7056, 10131, 14090, 18095, 21090,24911 i 28090 6m - 50105/CW, 50125/SSB i 50323 kHz.
QSL via DL4SVA direct, przez Biuro, OQRS i LoTW. LoTW 6 miesięcy po DXpedycji. Więcej szczegółów i aktualizacji na https://p29ro.mydx.de/.

PJ4 - Bonaire: Rich, N6KT, będzie aktywny jako PJ4K z Bonaire Island (SA-006) w dniach 22-31 października. Aktywność będzie obejmowała CQWW DX SSB Contest. QSL via KU9C.

PJ5 - Sint Eustatius: John, W5JON/V47JA, będzie aktywny jako PJ5/W5JON z wyspy Sint Eustatius (NA-145) od 25 października do 1 listopada na 60 r11; 6 m SSB i FT8. Aktywność będzie będzie obejmować CQWW DX SSB Contest.
QSL via W5JON direct lub via LoTW.

T33 - Banaba Island: Team T33T będzie aktywny z wyspy Banaba (OC-018) przez 10-12 dni prawdopodobnie w pierwszej połowie listopada. Plany zakładają pracę CW, SSB i FT8 (F/H) na 160-6 metrów z maksymalnie 7 stacjami "stale w eterze". QSL via Club Log OQRS. Uaktualnienia będą umieszczane na stronie https://www.facebook.com/rebeldxgroup.

T8 - Palau: Nobuaki, JA0JHQ, planuje być aktywny jako T88PB z hotelu VIP-Guest w Koror City, Palau, w dniach 25-29 listopada w pasmach 160-6m na CW i 6m FT8. Aktywność obejmuje CQWW DX CW Contest (26-27 listopada). QSL via LoTW (preferowane) lub direct na adres domowy. Tony, JH1FFW, będzie aktywny jako T88RC między 30 listopada do 5 grudnia na różnych pasmach KF na SSB i FT8. QSL via LoTW, eQSL, lub przez Biuro. Kunio/JH3LSS/JA1CJA (T88DK), Shozo/JA3HJI (T88DN), Jusei/JA3IVU (T88ED), Tatsuo/JA3ARJ (T88EF) i Masum/JA3AVO (T88MB) będą aktywni z tego samego miejsca w okresie 20-27 stycznia 2023 r. na 160-10 m. QSL przez ich domowe znaki wywoławcze.

FS - St. Martin: I8QLS, I8ULL, IC8WIC, IK8ENH, KC9FFV, N7QLS, W1NA i FS4WBS będą aktywni jako TO5M z St. Martin (NA-105) w dniach 24-31 października, wliczając CQ WW DX SSB Contest. QSL tylko via LoTW.

PJ7 - Sint Maarten: Ed, WA1ZAM/N2HX, będzie będzie aktywny jako PJ7PL z Cupecoy, Sint Maarten Island (NA-105), pomiędzy 21 października a 7 grudnia. Jego aktywność będzie obejmować operacje zarówno w CQWW DX SSB Contest i CQWW DX CW Contest (26-27 listopada). Poza zawodami aktywność jest zwykle w stylu wakacyjnym na 30-10 metrach przy użyciu SSB, RTTY, FT4 i FT8 QSL via N2HX lub WA1ZAM.

VP5 - Caicos Island: Rich, NN2T pracuje na FT8 jako VP5/NN2T od 20 października do 1 listopada. QSL via LoTW lub direct na znak domowy.

Z6- Kosowo: Rene, DL2JRM, będzie aktywny jako Z68XX w pobliżu Gilan w dniach 27-31 października głównie na CW na różnych pasmach KF, ale planuje udział w CQWW DX SSB Contest. QSL via DL2JRM lub ClubLog.

ZF - Kajmany: Yuki/JH1NBN, Levi/K6JO, Scott/K7ZO, Peter/K8PGJ, Dan/N6MJ, Joe/NK7U i Bill/W9KKN będą aktywni jako ZF1A podczas CQWW DX SSB Contest. Poza zawodami na 160-10 metrów, w tym 30/17/12 metrów.
QSL via LoTW lub ClubLog OQRS.

Nadchodzące zawody:
CQ Worldwide DX Contest, SSB: 29 października 0000Z, do 30 października 2359Z
http://www.cqww.com/rules.htm

Wyniki zawodów:
DTC Contest 2022 Claimed Scores
https://contest.agcw.de/dtc/dspclaimed.php?y=2022

Pozdrawiam
Marcin SP3BBS


11. Zawody Rybnickie 2022

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tegorocznych Zawodach Rybnickich (ZR), które odbędą się w sobotę i niedzielę 5 i 6 listopada 2022 r.
Zawody Rybnickie znajdują się na liście polskich contestów zaliczanych do Współzawodnictwa SP Contest Maraton (SPCM) prowadzonego przez PZK. Organizatorem zawodów jest Rybnicki Oddział Terenowy PZK. Są one dość wyjątkowe, bo trwają dwa dni (dwie godziny w sobotę i dwie godziny w niedzielę), na dwóch pasmach (80 i 40m), emisjami CW, SSB i mają ciekawą punktację, w której wynik jest zależny od uzbieranej sumy lat posiadania licencji nadawczych naszych korespondentów (w raporcie oprócz RS(T) podajemy ilość lat posiadania naszej licencji nadawczej). Dodatkowo stacje z OT-31 PZK i Rybnickiego Okręgu Przemysłowego w raporcie podają literę R, co daje dodatkowe 5 pkt.
Spośród 6 kategorii, w których klasyfikowane są stacje, zostaną przydzielone według Regulaminu puchary, dyplomy i ciekawe nagrody. Dodatkowo wśród wszystkich uczestników (oprócz 1 miejsc) rozlosowana zostanie nagroda specjalna.
Dziękujemy wszystkim 161 stacjom, które wzięły udział w zeszłorocznych ZR i mamy nadzieję, że idea przyciągnięcia do polskich zawodów stacji z różnym stażem krótkofalarskim oraz stacji związanych z naszym oddziałem i regionem Polski, zgromadzi jeszcze więcej uczestników.
Link do regulaminu Zawodów Rybnickich 2022:
http://ot31.pzk.org.pl/index.php/zawody-rybnickie/

W imieniu organizatorów z OT-31 PZK serdecznie zapraszam!
73! Gienek SQ9HZM


12. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
SPAC -144 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 1 listopada 2022, godz. 18:00-22:00 UTC (uwaga - zmiana czasu!)
Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/.
Ze względu na zmianę czasu wszystkie kategorie zawodów SPAC, jak również odbywające się podobnie jak w SP, zawsze we wtorki, zawody aktywności w krajach sąsiednich (DL, LA, SM, OZ, LY, YL) zmieniły godziny trwania na 18:00 - 22:00 UTC. Jednak czas lokalny, w którym odbywają się zawody w SP, pozostaje bez zmian (19:00-23:00).

VHF-FT8 Activity - 144 MHz, środa 2 listopada 2021, godz. 17:00-21:00 UTC, organizator BANAT, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

MMC (Marconi Memory Contest)
Jak co roku w pierwszy pełny weekend miesiąca (w tym roku to 6/7 listopada) odbędą się największe europejskie zawody dla telegrafistów w paśmie 144 MHz. Zawody są organizowane i rozliczane przez włoskich krótkofalowców zrzeszonych w Associazione Radioamatori Italiani (ARI) przy wsparciu i współpracy z IARU R1.
Zawody o pełnej nazwie 50th Marconi Memorial Contest VHF - IARU Region 1 (często używany skrót - MMC) mają wieloletnią tradycję (od 1978 r.) i odbywają się wyłącznie w telegraficznym wycinku pasma 144 MHz. Co roku bierze w nich udział kilkuset operatorów z całej EU, w tym znacząca liczba stacji SP.
Regulamin zawodów obowiązujący w 2022 r. jest identyczny z Regulaminem Ogólnym Zawodów IARU R1, co łatwo sprawdzić pod adresem http://www.ari.it/english-area/vhf/6495-48th-marconi-memorial-contest-vhf.html, porównując oba regulaminy ze sobą.
Wskazanie w regulaminach przykładów dozwolonych form korzystania z popularnego klastra ON4KST znacznie ułatwia nawiązanie dalekich łączności na kapryśnym już o tej porze roku paśmie 144 MHz.
Przypomnimy o tych lubianych i popularnych wśród społeczności ultrakrótkofalowej zawodach także w następnym komunikacie, na kilka dni przed ich terminem.

Info. Stanisław SQ2EEQ

IV. Silent Keys
_______________________________________________________________________
SP8FUX SK

EDWARD MICHALIK SP8FUX - SK

Z przykrością informujemy, że w dniu 25 października 2022 r. w wieku 85 lat odszedł do krainy wiecznych DX-ów kolega Edward Michalik SP8FUX.
Ś.P. Edward SP8FUX był wspaniałym i lubianym kolegą w środowisku krótkofalowców z całej Polski, ceniony konstruktor, elektronik, krótkofalowiec. Był aktywnym członkiem grupy SN0HQ. W 2005 otrzymał Honorową Odznakę PZK, a w 2021 r. Złotą Odznakę Honorową PZK za szczególne osiągnięcia, zaangażowanie i zasługi na rzecz krótkofalarstwa oraz Polskiego Związku Krótkofalowców.
W 1971 r. Edward Michalik otrzymał licencję i znak SP8FUX. Od tego okresu był również aktywnym członkiem PZK.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w dniu 29 października 2022 r. (sobota) o godz. 09:30 na Cmentarzu Komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie.

Edward, będzie nam Ciebie brakowało!

Cześć Jego pamięci!

ZARZĄD 18 OT PZK W RZESZOWIE

Info. Adam SP8N
____________________________________________________________
__________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Sławkowi SP1DOZ, Sebastianowi SP2SNF, Eugeniuszowi SQ9HZM, Przemkowi SP7VC, Andrzejowi SP2GJI, Piotrowi SQ5EF, Jackowi SP3JB, Adamowi SP8N.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu";, jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy.
W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.

Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.
Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,247,734 Unikalnych wizyt