PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3381 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 9
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 32/22 z dnia 10.08.2022
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 32/2022 z dnia 10 sierpnia 2022 r. (wakacyjny)


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

Uwaga! ilustracje do poszczególnych punków będą opublikowane w w wersji PDF

I. Sprawy organizacyjne

1. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. PZK nie ma w swoim statucie działalności pomocowej lub charytatywnej proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie, którą należy wpłacać na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" PCPM i jeszcze wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze, w tym sieci sklepów. Wiele z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej, zbierając odzież, art. spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Szczegółowe aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności pod adresem http://cutt.ly /PomocUchodzcomzUkrainy pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie aktualnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna z określeniem, jaki rodzaj pomocy jest obecnie najbardziej pilny. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy.
Prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na bazie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

II. Wydarzenia

2. Po spotkaniu krótkofalowców na Kopie Biskupiej

Jak nakazuje wieloletnia tradycja w pierwszą sobotę sierpnia na Biskupiej Kopie odbyło się spotkanie krótkofalowców przyjaciół z Polski i Czech. Kilku z nas wystraszyło się pogody, ale ze stałych bywalców przybyło kilkanaście osób.
W tym roku swoją obecnością zaszczycił nas prezes PZK Tadeusz SP9HQJ, który naszą górę pokonał na własnych nogach wykazując się dobrą kondycją. Jak zwykle nasze imprezy cechuje znakomita atmosfera, wiele uśmiechu i dużo opowieści z eteru. Tu zawsze powstawały wspaniałe plany na przyszłość i tak było tym razem, a wszystko zakończyło się w niedzielne popołudnie. To takie specjalne miejsce gdzie każdy krótkofalowiec może odpocząć, posłuchać na wysoko postawionych antenach, a nawet spędzić tam cały urlop. Wszystko jak zawsze bezpłatnie i w miłych okolicznościach przyrody.

Uczestnicy spotkania na Biskupiej Kopie w niedzielę 7 sierpnia. Foto: Jurek SP6JZG

73! Tadeusz SP6MRC

3. Kolejne spotkanie na polanie "Modreloch"

Jak co roku w okresie wakacyjnym harcerze krótkofalowcy oraz członkowie OT PZK Bydgoskiego i Toruńskiego spotykają się cyklicznie na polanie Modreloch nad kanałem Bydgoskim w pobliżu Łochowa. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce 5-7 sierpnia br. Spotkania te mają charakter towarzysko-integracyjny, choć dyskusje koncentrują się głównie na sprawach technicznych. Na każdym z nich są prezentowane pomysłowe rozwiązania antenowe oraz są demonstrowane łączności przy wykorzystaniu różnych ciekawych urządzeń i oprogramowania.
Na ostatnim spotkaniu przez polanę przewinęło się nieco ponad 50 uczestników.
Całość jest organizowana przez Witka SP2JBJ oraz członków HKŁ rEmiterr1; SP2ZCI. Kolejne spotkanie jest zaplanowane na 18-20.08.br.


Widok na polanę rModerlochr1; w sobotę 6 sierpnia br.

Info. Piotr SP2JMR

4. Zaproszenie na Beskidzki Piknik Eterowy

Serdecznie zapraszamy w dniach 26 - 28 sierpnia 2022 na XVII Beskidzki Piknik Eterowy pasjonatów radia i fal eteru do Gminy Łodygowice nad Jezioro Żywieckie. Odbywa się on w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Zarzeczu. Ciekawie położony obiekt jest we władaniu Starostwa Powiatowego w Żywcu, pod którego patronatem funkcjonuje Żywiecki Klub Krótkofalowców SP9PSB.
Zaczynamy w piątek 26 sierpnia po południu na spotkaniu integracyjnym przy ognisku.
W sobotę rejestracja pierwszych gości od godz. 9-tej.
Rozpoczynamy XVII Beskidzki Piknik Eterowy o godz. 10-tej, pewnie jak zwykle hucznie.
W programie m.in. wykłady, odczyty, prelekcje, zawody sportowe, radiostacja klubowa SP9PSB, biuro QSL, giełda sprzętowa, bufet.
Podsumowanie XVII Pikniku Eterowego w niedziele 29 sierpnia tuż po śniadaniu.

Ze względów organizacyjnych zachęcamy do rejestrowania się poprzez wysłanie maila potwierdzającego swoje uczestnictwo na adres organizatora: sp9fhz@gmail.com celem wcześniejszego wydrukowania okolicznościowego identyfikatora. Na tej podstawie Oddziałowy QSL Manager przygotuje dla deklarujących uczestnictwo otrzymane QSL-ki.

Wszystkie informacje dotyczące zakwaterowania oraz dane kontaktowe Szkolnego Schroniska Młodzieżowego Zarzecze dostępne są na stronie https://ssmzarzecze.pl ;
Dostępne są noclegi:
-w domkach campingowych typu "Brda" - 9-cio osobowe
-w domku rodzinnym "Beskidek " -7- osobowy
-miejsce pod przyczepy kempingowe i kampery
-miejsce pod namioty.
Oprócz Sali konferencyjnej oraz wiaty grillowej dla uczestników pikniku wynajmiemy również jadalnię i kuchnię, gdyż SSM Zarzecze nie sprzedaje posiłków.

W dniach naszego spotkania obiekt będzie do naszej wyłącznej dyspozycji tylko wtedy, jeżeli zarezerwowana zostanie większa ilość noclegów. Bardzo więc proszę o dokonywanie rezerwacji, gdyż później miejsca noclegowe zostaną wystawione do wolnej sprzedaży!!!

Serdecznie zapraszamy w dniach 26 -28 sierpnia 2022 na XVII Beskidzki Piknik Eterowy
do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego.
Adres: Zarzecze, ul. Beskidzka 80; 34-325 Łodygowice.
Email: ssm-zarzecze@zywiec.powiat.pl; Tel.: 33 8633581; Kom.: 48 519187094

W imieniu organizatorów:
* Henryk SP9FHZ, e-mail: sp9fhz@gmail.com, tel. 502-286-600
* Józef SQ9EJ, e-mail: sp9psb@op.pl, tel. 697-020-538

5. Wystawa sprzętu w Kaliszu

W związku ze zbliżającymi się uroczystościami upamiętniającymi 102 rocznicę Bitwy Warszawskiej, informujemy o planowanym zorganizowaniu przez Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV na terenie kaliskiego ratusza jednodniowej wystawy sprzętu łączności w dniu 12 sierpnia 2022 r. w godz. od 10.00 do 13.00. W bitwie warszawskiej wzięli udział kaliscy ułani i harcerze. Jednym z ważnych fragmentów bitwy, było zdobycie sztabu 4. Armii sowieckiej w Ciechanowie 15 sierpnia 1920 r. przez kaliski Dwieście Trzeci Ochotniczy Pułk Ułanów. Wraz ze sztabem ułani kaliscy zdobyli kancelarię armii, magazyny i jedną z dwóch radiostacji, służących Sowietom do utrzymywania łączności z dowództwem w Mińsku.
Wystawa jest zapowiedzią miejskich uroczystości odbywających się w dniu 15 sierpnia 2022 r. wystawa sprzętu łączności planowana jest na parterze ratusza przy siedzibie Informacji Turystycznej, a druga część wystawy o historii polskiego krótkofalarstwa będzie do obejrzenia na trzecim piętrze ratusza przy Wydziale Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki (ta część wystawy będzie dostępna dla zwiedzających do dnia 28 sierpnia 2022 r.)
Informacja historyczna:
15 sierpnia 1920 roku miała miejsce bitwa pod Warszawą, decydująca dla losów wojny polsko-bolszewickiej. Jednym z jej najciekawszych i najważniejszych epizodów było zdobycie wrogiej radiostacji przez żołnierzy kaliskiego 203 Ochotniczego Pułku Ułanów.
Decyzja o formowaniu 203 pułku w Kaliszu zapadła dopiero w końcu lipca 1920 r. Korpus oficerski tworzyli oficerowie różnych wcześniejszych formacji: legionów, ułanów krechowieckich, jazdy gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego i z 3. pułku ułanów. Cześć podoficerów pochodziła ze świeżo ukończonej szkoły, a ułani to byli w większości uczniowie, inteligencja i ziemiaństwo z ziemi kaliskiej i okolic. Nic więc dziwnego, że aż 40 procent koni było prywatną własnością ochotników. Ułani złożyli przysięgę na kaliskim rynku 2 sierpnia, a już dwa dni później wyruszyli na front.
Wyczyn, który trwale zapisał się w historii polskiej kawalerii, miał miejsce 15 sierpnia. Tego dnia zajęli Ciechanów, gdzie w ich ręce wpadła radiostacja kompletnie zaskoczonego wroga. To efekt ataku z najmniej spodziewanego kierunku, bowiem kawalerzyści obeszli miasto nocą od północy i stamtąd ruszyli wczesnym rankiem. Mjr Zygmunt Podhorski tak wspominał to wydarzenie: "Szybko rozwijam pułk i przez zaskoczenie wpadam do Ciechanowa, w koszarach następuje krótka walka, zostawiam tam jeden szwadron, a z trzema przechodzę przez miasto i zajmuję dworzec i cukrownię. W cukrowni napotykam słaby opór, trafiamy na sztab armii". Tym samym kaliszanie przejęli całą kancelarię 4. Armii sowieckiej i jedną z dwóch radiostacji, utrzymujących łączność z dowództwem w Mińsku. Warto dodać, że sukces militarny był efektem nie tylko przerwania łączności między sowieckimi armiami. Zaraz po przejęciu radiostacji w Ciechanowie, zapadła decyzja o przestrojeniu polskiego nadajnika na częstotliwość sowiecką i zagłuszania przez 36 godzin bez przerwy nadajników wroga za pomocą tekstów z Pisma Świętego. Czemu akurat zagłuszano Nowym Testamentem? Po prostu pod ręką nie było żadnej innej książki z tak obszernym tekstem...

zródło-https://kalisz.naszemiasto.pl/smialy-atak-zolnierzy-kaliskiego-203-pulku-ulanow-na/ar/c15-4764239
info. Bogdan SP3LD

6. "Morze, Nasze morze, będziem Ciebie wiernie strzec" czyli SP0OSMW w eterze

W połowie czerwca br. z Torunia w eter popłynął znak SP0OSMW, nawiązujący do powstania w 1922 roku w grodzie Kopernika pierwszych zrębów szkolnictwa polskiej marynarki wojennej. Dokładnie w dniu 1 października ukazał się rozkaz powołujący do życia Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej z siedzibą w Toruniu. Toruń i Marynarka Wojenna ? A jednak. Toruń jako jeden z niewielu garnizonów w ówczesnej RP dysponował dobrymi warunkami lokalowymi oraz kadrą dydaktyczną, potrzebną do szkolenia przyszłych oficerów marynarki wojennej. Tu stacjonowały jednostki (m.in. monitory) Flotylli Wiślanej, które po 1925 roku trafiły m.in. na Polesie, tutaj od 1920r. znajdowała się radiostacja Marynarki Wojennej (stała Stacja Radiotelegraficzna MW), Szkoła Radiotelegrafistów i Radiomechaników Morskich.
W związku z 100 rocznicą powstania OSMW Klub Krótkofalowców PZK OSA przy Towarzystwie Miłośników Torunia z siedzibą w Muzeum Artylerii w Toruniu od połowy czerwca rozpoczął pracę w eterze pod znakiem dodatkowym SP0OSMW. Mamy już na koncie ponad 1000 QSO, kilkanaście dyplomów krajowych i zagranicznych (najświeższy to 200 lat latarni Rozewie), udział w kilku zawodach krajowych z międzynarodowych. Zapraszamy do łączności ze stacją SP0OSMW.

Więcej info: SP0OSMW na Qrz.com.

Łączności potwierdzamy okolicznościową kartą QSL (wysłaliśmy ich już ponad 500 szt.) r11; patrz poniżej.

Front karty QSL przedstawia kompanie honorową MW w czasie uroczystości 100 lecia powstania OSMW w dniu 21 czerwca br. w Toruniu, strona druga to zdjęcie budynku od strony podwórza (dawnego, pruskiego kasyna wojskowego w rejonie obecnego dworca kolejowego Toruń Główny na Rudaku), w którym miała swoją pierwszą siedzibę Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej w Toruniu.

Mariusz SQ2BNM.

7. Podsumowanie akcji dyplomowej HILL CLIMB LIMANOWA - Przełęcz pod Ostrą"

Radiowy weekend na Ziemi Limanowskiej już za nami...
Podczas tegorocznej akcji dyplomowej "HILL CLIMB LIMANOWA - Przełęcz pod Ostrą", trwającej od 29 do 31 lipca, zorganizowanej przez Limanowski Klub Krótkofalowców "BESKID", we współpracy z Auto Moto Klub Limanowa z okazji 13-tego Wyścigu Górskiego - Przełęcz pod Ostrą, operatorzy specjalnego znaku SN0GSMP w składzie: Leszek - SP9NSY (LKK BESKID), Łukasz - SQ9IVD (Radioklub SP9RNS), Janusz - SP9OYB (LKK BESKID), Piotr - SP9NSA, oraz Michał - SQ9JYW (LKK BESKID), przeprowadzili blisko 700 łączności. Mimo niesprzyjającej propagacji oraz międzynarodowych zawodów krótkofalarskich rozgrywanych w tym samym czasie, operatorom udało się nawiązać łączności z krótkofalowcami z 54 krajów w tym m.in. Indonezją, Tajlandią, Argentyną oraz USA. Zainteresowanie naszą akcją dyplomową z roku na rok rośnie, a do chwili pisania tego artykułu uczestnicy pobrali ponad 270 dyplomów. Dodatkowo otrzymaliśmy 7 zgłoszeń od stacji nasłuchowych SWL przeprowadzających nasłuchy łączności stacji SN0GSMP.

Podczas przeprowadzanych łączności od naszych korespondentów usłyszeliśmy dużo pozytywnych opinii o prowadzonej akcji dyplomowej oraz deklaracje wzięcia udziału w kolejnej edycji.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w tegorocznej akcji dyplomowej oraz gratulujemy zdobycia dyplomu!

Przypominamy... Dyplom za przeprowadzoną łączność ze stacją SN0GSMP dostępny jest pod adresem gsmp.sp9krj.pl

VY 73! Piotrek SP9NSA

III. SPORT

8. Wiadomości nie tylko DX-owe

4K - Azerbejdżan: Dirk DK1DKE ponownie jest aktywny jako 4K7DK z Baku do 13 sierpnia. QSL via znak domowy.

5H - Tanzania: Eugen DL8AAI od 8 do 14 sierpnia jest aktywny jako 5H2JK/P
z Narodowego Parku Tanzanii Kilimandżaro oraz pobliskiego miasta Moshi.
Planuje aktywność głównie na SSB od godz. 15:00 na częstotliwościach 18144 i 21244 kHz. QSL via znak domowy.

6Y - Jamajka: Krótkofalowcy z Jamajki mogą używać prefiksu 6Y60* w znaku podczas obchodów 60 rocznicy Niepodległości od Wielkiej Brytanii (6 sierpnia 1962).
Np. stacja 6Y5WE będzie używać znak 6Y60WE QSL via EA5ZD, natomiast 6Y5HM będzie używać znak 6Y60HM QSL via EA5GL.

7Q - Malawi: 7Q7EMH to znak przydzielony stacji radiowej w szpitalu misyjnym Embangweni w Malawi, gościł kilku operatorów m.in. 7Q6M i 7Q7RU.
Szefem stacji jest Junior Nyirongo 7Q7JN. QSL via OQRS.

8Q - Malediwy: Giovanni,IZ2DPX spędza wakacje na Malediwach AS-013, skąd jest aktywny jako 8Q7AG do 20 sierpnia. QSL direct IK2DUW.

8Q - Malediwy: Esteban EA5Q od 14 do 24 sierpnia będzie aktywny jako 8Q7QE również z Malediw AS-013. QSL via znak domowy.

A3 - Tonga: Masa A35JP (JA0RQV) od 3 do 22 sierpnia wrócił do Japonii w sprawach rodzinnych. Planuje powrót na Tonga pod koniec sierpnia, gdzie zamierza zostać do końca września.

AP - Pakistan: AP75PAK to znak okolicznościowy z okazji 75 rocznicy Niepodległości Pakistanu (14 sierpnia 1947).
Stacje indywidualne mogą używać prefiksu AP75 od 1 do 31 sierpnia. Np. stacje AP2SD to AP75SD QSL via EA5ZD oraz AP2TN to AP75TN (QSL via RW6HS).
Do zdobycia dyplom http://pakhams.com/AP75/ za 5 QSO ze stacjami AP75.

D2 - Angola: Bernie ZS4TX pomiędzy 12 a 16 sierpnia będzie aktywny jako D2TX z Cuando Cubango w Angoli Loc. JH85. QSL direct via PA3CMC.

F - Francja: Z okazji 15 rocznicy SOTA we Francj od 13 sierpnia do 27 września nadaje stacja okolicznościowa TM2SOTA. Tylko eQSL.

HC - Ekwador: Członkowie Ecuador DX Club są aktywni do 12 sierpnia jako HD1HERO dla upamiętnia rPierwszego krzyku o niepodległośćr1; Ekwadoru od Hiszpanii (10 sierpnia 1809).
QSL via LOTW. Dyplomy do pobrania na: https://ecuadordxclub.org/heroes-10-de-agosto/

HL - Korea Południowa: Z okazji obchodów 77 rocznicy wyzwolenia Korei 15 sierpnia 1945 r., będzie aktywna stacja HL77V w dniach 1-31 sierpnia. QSL via 6K0MF.

J2 - Dżibuti: Jerome F8FKJ ponownie będzie aktywny jako J20EE z Dżibuti
w sierpniu i wrześniu. QSL via OQRS lub direct via F4DXW.

J3 - Grenada: Greg N9GB od 12 do 19 sierpnia spędza wakacje na Grendadzie, skąd będzie QRV jako J3/N9GB w godzinach popołudniowych. QSL via N9GB i LoTW. [TNX The Daily DX].

S7 - Seszele: Nuria EA3WL i Josep EA3BT będą aktywni w stylu wakacyjnym jako S79/EA3WL i S79/EA3BT od 9 do 23 sierpnia z trzech wysp Seszeli Praslin, La Digue i Mahe IOTA AF-024. QSL via OQRS.

SP - Polska: Adam SP1ZZ będzie aktywny jako 3Z25ILLW w dniach od 19 do 21 sierpnia z latarni morskich w Rozewiu POL-16 i POL 038. Ponadto jest do zdobycia okolicznościowy dyplom 200 lat latarni morskiej Rozewie http://ot09.pzk.org.pl/akcje/200lhr/200lhr.php Tnx SP5PB.

V4 - St. Kitts: Jim NT5V do 18 sierpnia jest aktywny z St. Kitts NA-104 jako V4/NT5V. QSL via znak domowy.

V4 - St. Kitts: Gary G0FWX od 20 do 21 sierpnia będzie aktywny jako V47FWX
z NA-104. QSL via M0URX OQRS.

VU - Indie: AT75IND to znak okolicznościowy wydany dla Subu VU2NSL i Sajeev VU2MSA z okazji 75 rocznicy uzyskania przez Indie niepodległości 15 sierpnia 1947 r. Będą aktywne też inne staje AT2AAM przez członków klubu VU2WB i AU75IIH przez członków klubu VU2IIH w dniach 12 do 16 sierpnia. QSL via qrz.com.

VU - Indie: VU2LU i inni będą aktywni od 12 do 22 sierpnia z latarni morskiej w Mahe jako AT2MLH. QSL via VU2LU.

YB - Indonezja: Z okazji obchodów 77 rocznicy powstania Republiki Indonezji 17 sierpnia 1945 r., aktywne będą stacje 8H77RI, 8H77I, 8H77N, 8H77D, 8H77O, 8I77N, 8I77E, 8I77S, 8I77I i 8I77A.
Szczegóły dyplomu na stronie https://award.orari.or.id

Zawody 13 - 14 sierpnia 2022 r.
Worked All Europe CW https://www.darc.de/der-club/referate/conteste/wae-dx-contest/en/

Award Manager PZK Wiesław SQ9V przypomina, że są do zdobycia dyplomy za łączności ze stacją SN0HQ.
Szczegóły na stronie http://sn0hq.org.pl/ oraz https://awards.pzk.org.pl/polskie-dyplomy/sn0hq.html

Podsumowanie Dni Aktywności SPCWC 2022 https://spcwc.pzk.pl/?p=316

Pozdrawiam Adam SQ9S

9. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

Uwaga! za kilka dni Perseidy..! To najsilniejszy rój w roku. W związku z tym:
144 MHz Meteorscatter Contest - 144 MHz - 11/13 sierpnia 2022, godz. 15.00 - 14.59 UTC, organizator MMMoon VHF, logi do 15 września 2022.
Regulamin: https://www.mmmonvhf.de/ctestinfo.php

SPAC - 1.3 GHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 16 sierpnia 2022, godz. 17:00 - 21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
SPAC-70 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 18 sierpnia 2022, godz. 17:00 - 21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

UHF-FT8 Activity 1.3 GHz - środa 17 sierpnia 2022, godz. 17:00-21:00 UTC, organizator BANAT, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

60 ZJAZD STOWARZYSZENIA PK UKF I 21 ZJAZD TECHNICZNY UKF r11; ZIELENIEC 19-21 SIERPNIA 2022 R. BOGATY PROGRAM, M.IN. ZWIEDZANIE I PREZENTACJA STACJI KŁODZKIEJ GRUPY EME; INFORMACJA O ZJEŹDZIE NA STRONIE PK UKF HTTPS://PK-UKF.PL/60-ZJAZD-PK-UKF/

Stanisław SQ2EEQ

10. Zaproszenie do udziału w zawodach

Związek Żołnierzy Wojska Polskiego koło nr 3 w Przasnysz i koledzy z klubu SP5ZIM, zapraszają do udziału w "Zawodach Wojskowych" w dniu 15.08.2022 r. godzina 05:00-06:00 UTC. Zawody są dość popularne w ub. roku wzięły w nich udział łącznie 63 stacje.
Regulamin zawodów jest opublikowany na portalu LogSP. https://logsp.pzk.org.pl/?page=contests

Vy 73! Włodek SP5ZIV. Informatyka i oprogramowanieJest to urządzenie przypominające dongle, które podłącza się do gniazda HDMI w komputerze. Nic nie robi, nie jest podłączone do wyświetlacza. Ale dla komputera wygląda to tak, jakby podłączony był ekran 4K. Jest to przydatne do uruchamiania komputerów w trybie "headless". Może być Windows, Mac, Linux, serwer, terminal kontrolny, które są używane do kilku rzeczy w sieci lokalnej. domu. Urządzenia te nie muszą mieć monitora, mają tylko jedną z tych wtyczek. Można zdalnie używać udostępniania ekranu, aby obsługiwać komputer z innego miejsca. Komputer myśli, że ma ekran 4K i to jest to, co widać.

*Edit. Bez tej wtyczki HDMI rozdzielczość ekranowa zdalna jest bardzo niska, karta wideo jest wtedy zdezaktywowana (GPU jest wyłączone).

SP5ELA na podstawie wpisu Glyn Williams. Quora.com

V Prawo i przepisy


13. AVAAZ. Z pola bitwy o "prawdziwą informację".

Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, jak Avaaz pomógł ukształtować przełomowe prawo, które będzie zwalczać dezinformację. A teraz mamy nowe wieści!
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski przeważającą większością głosów przyjął Ustawę o usługach cyfrowych. To pierwsza realna próba powściągnięcia samowoli wielkich koncernów internetowych!

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz nasze starania o demokrację i prawa w Internecie. Droga tej kampanii to historia walki Dawida z Goliatem: obywatelski ruch wziął na cel gigantów internetowych i wygrał! Jeśli chcesz, możesz przeczytać tę historię i udostępnić ją znajomym.

Przyjaciele i Przyjaciółki!

To chyba najdonioślejsze zwycięstwo w historii Avaaz.

Wielkie platformy społecznościowe jak Facebook, YouTube i TikTok zarabiają miliardy dolarów, zalewając świat dezinformacją, mową nienawiści i innymi szkodliwymi treściami. Robią tak od bardzo dawna. Ale po latach społecznego nacisku Unia Europejska właśnie przyjęła historycznej wagi prawo, które wymusi zmiany na koncernach Big Tech. To może być iskra, która rozpali globalną rewolucję, by dać nam wszystkim poczucie bezpieczeństwa w sieci!

Mogę uczciwie powiedzieć, że nowa Ustawa o usługach cyfrowych nie wyglądałaby tak, jak wygląda, gdyby nie ruch Avaaz. Prowadziliśmy szeroko zakrojone śledztwa, które ujawniły, jak wiele szkód powodują media społecznościowe. Ich wyniki przekazaliśmy decydentom i światowym mediom. Przygotowaliśmy projekt przełomowych zmian w prawie, tak by chroniło zarówno nasze społeczeństwa, jak i wolność słowa. Na koniec uruchomiliśmy wielką kampanię, by przekonać ustawodawców do naszych propozycji. Udało się:


Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager poparła nasz apel o "Porozumienie Paryskie dla internetu" A komisarz Thierry Breton był pod takim wrażeniem naszych raportów, że dzień po spotkaniu z nami opowiadał o nich w telewizji!

Przywódcy UE publicznie dziękują całej społeczności Avaaz

Przez ponad cztery lata nasz ruch razem z "całą wspaniałą koalicją organizacji obywatelskich" był w awangardzie walki o ochronę obywateli i demokracji. Oto cała historia tej kampanii. Opowieść o tym, jak kilkudziesięcioosobowa grupa aktywistów badaczy, a także setki tysięcy avaazowców z całego świata rzuciło wyzwanie najpotężniejszym korporacjom w dziejach świata r11; i wygrało!
2018: Stu Marków Zuckerbergów
Wszystko zaczęło się niemal równo cztery lata temu, w 2018 roku: dezinformacja siała zamęt w demokratycznych krajach, a na całym świecie zaczęto używać mowy nienawiści jako broni. W kwietniu tamtego roku zwróciliśmy się po raz pierwszy do platform społecznościowych i urzędów regulacyjnych. Apelowaliśmy, by "naprawili" Fakebooka i ograniczyli samowolę koncernów Big Tech.

Ponad milion osób podpisało nasz apel. Zasypaliśmy wtedy Waszyngton i Brukselę setkami wyciętych z kartonu podobizn Marka Zuckerberga, szefa Facebooka. Zdjęcia tej akcji trafiły do mediów całego świata, a nawet na pierwszą stronę New York Timesa.

Pojechaliśmy do Doliny Krzemowej, by spotkać się z członkami zarządu Facebooka, Twittera i Google'a. Chcieliśmy ich przekonać do działania. Do niektórych biur nie wpuszczono nas jednak w ogóle, a spotkania musieliśmy odbyć na firmowym parkingu!


Stało się jasne, że koncerny internetowe nie mają zamiaru zająć się na poważnie toksycznymi treściami na swoich platformach. Została tylko jedna opcja: zmiana prawa.

Następny przystanek: Unia Europejska.
2019: Diagnoza problemu i znalezienie lekarstwa
W 2019 roku wielu prawodawców w Unii nie rozumiało jeszcze, na czym polega problem. Kwestionowano samą tezę, że kłamstwa i teorie spiskowe, rozchodzące się w sieci jak wirusy, poważnie szkodzą demokracji. Bez dowodów, że tak właśnie jest, ustawodawcy nie zamierzali nic zrobić.

Czerpiąc inspirację z projektu prowadzonego na Litwie, stworzyliśmy specjalny zespół śledczy. Zatrudnione w nim osoby nazywaliśmy "elfami", bo tropiły internetowych "trolli". Ich zadaniem było ukazanie pełnej skali problemu z dezinformacją - szczególnie w Europie.

Nasz 30-osobowy zespół elfów ujawnił coś, co dziwnym trafem umknęło 30 tysiącom moderatorów Facebooka i całej armii ekspertów: rozległe sieci używające fałszywych kont i stron, które rozprzestrzeniały toksyczne kłamstwa i nienawiść w krajach Europy tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Po opublikowaniu wyników tego śledztwa Facebook zlikwidował kilka takich sieci, które mogły mieć aż 3 MILIARDY wyświetleń rocznie!


Nasze biuro w Brukseli. Tu walczyliśmy z dezinformacją

W Europie zbliżał się dzień wyborów. Wysocy rangą politycy UE, dziennikarze i eksperci od bezpieczeństwa w sieci codziennie odwiedzali nasze biuro, by wysłuchać naszych sprawozdań. O naszej pracy mówiono w największych mediach całego świata. W ten sposób ostrzeżenie o zagrożeniu dezinformacją w przededniu wyborów dotarło do milionów osób w Europie. W końcu nawet Facebook publicznie nam podziękował!


Ujawnienie tych sieci dezinformacji pomogło Europie uniknąć wyborczego zamętu, za to wśród polityków wywołało szok. Wysocy urzędnicy Unii byli wstrząśnięci, gdy poznali ustalenia naszego śledztwa. W końcu zaczęli pytać: co można z tym zrobić?

Przystąpiliśmy więc do pracy. Opierając się na wynikach naszego śledztwa, razem ze znawcami mediów społecznościowych, naukowcami i politykami przygotowaliśmy propozycje przepisów, które pomogłyby przywołać do porządku platformy internetowe, nie naruszając przy tym wolności słowa.
1. Oczyścić toksyczne algorytmy. Platformy pozwalają na to, by dezinformacje
i inne szkodliwe treści rozprzestrzeniały się w niekontrolowany sposób, bo dzięki temu dłużej jesteśmy przykuci do ekranów. Te algorytmy muszą się zmienić.
2. Publikować sprostowania. Każdej osobie, która zetknęła się z dezinformacją, usługa powinna wyświetlić rzetelne sprostowanie, przygotowane przez niezależnych weryfikatorów. Tygodnik TIME nazwał ten pomysł rnową, radykalną propozycją, która może ukrócić szerzenie fałszywych newsów w mediach społecznościowychr1;.
Ale najbardziej przerażające skutki dezinformacji zobaczyliśmy dopiero wtedy, gdy w chińskiej prowincji Wuhan pojawił się nowy, groźny wirus, a w Stanach Zjednoczonych zbliżały się wybory prezydenckie.

Selekcja materiału: SP5ELA

VI. Silent Key's
_____________________________________________________

SQ7LRT SK

Odszedł tragicznie do krainy wiecznych Dx ów dobry operator z którym było nam dane sięgać po wiele trofeów na krótkofalarskiej niwie. Zawsze szedł własną wyboistą ścieżką niepokorny ale dobry i uczynny człowiek. Będzie nam go bardzo brakowało.
Wszystkie wiadomości o ewentualnym terminie i miejscu pogrzebu ze względów obiektywnych postaram się niezwłocznie podać na profilu Radka, swoim SN7H, a także na stronie OT-15.
Info: Facebook - Hanna Glavary SP3H https://www.facebook.com/hanna.glavary

informację przekazał Tadeusz SP9HQJ
________________________________________________________________
SP6URZ SK

SP6URZ - Włodzimierz Rydecki członek Sudeckiego OT PZK, czynny krótkofalowiec, potocznie znany jako SP6 Uniwersalne Radio Zgorzelec.
Doświadczony krótkofalowiec, wychowawca młodzieży, pasjonat i propagator zawodów ukf-owych, a w szczególności emisji cyfrowych, absolwent szkoły chorążych wojsk radiotechnicznych. Znany propagator konstrukcji antenowych UKF, UHF, pasjonat łączności satelitarnych.
Starszy Pan .. na co dzień w życiu prywatnym jak i na radiu uprzejmy, grzeczny, zawsze życzliwy, koleżeński, wspomagający młodszych kolegów wiedzą z zakresu budowy anten i nie tylko.
Odszedł od nas, nagle w swoim domowym radioszeku do krainy wiecznych DX-ów.

Będzie nam Go brakowało.

Mariusz SQ6DG
________________________________________________________________-

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Tadeuszowi SP9HQJ, Mariuszowi SQ6DG, Bogdanowi SP3LD, Mariuszowi SQ2BNM, Piotrowi SP9NSA, Tadeuszowi SP6MRC.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK
"z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl. W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów
i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.

Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.
Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe r11; bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,710,660 Unikalnych wizyt