PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3342 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 30/22 z dnia 27.07.2022
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 30/2022 z dnia 27 lipca 2022 r. (wakacyjny)


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/


I. Sprawy organizacyjne

1. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. PZK nie ma w swoim statucie działalności pomocowej lub charytatywnej proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie, którą należy wpłacać na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" PCPM i jeszcze wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze, w tym sieci sklepów. Wiele z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej, zbierając odzież, art. spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Szczegółowe aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności pod adresem http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie aktualnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna z określeniem, jaki rodzaj pomocy jest obecnie najbardziej pilny. Zawiera ona bieżące zapotrzebowanie przesyłane przez pełnomocników wojewodów ds. organizacji pozarządowych. Decyzją MSWiA udział NGO w pomocy dla uchodźców jest koordynowany regionalnie. Każdy wojewoda wyznaczył koordynatora do tego zadania. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy. Przypominamy, że kontakt telefoniczny należy podejmować tylko w sytuacjach wymagających bezpośredniego kontaktu, aby nie blokować linii telefonicznych.
W innym przypadku prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na bazie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

II. Wydarzenia

2. Odbiorniki amatorskie SP 2022

Na tegorocznym Zjeździe Technicznym Krótkofalowców SP w Burzeninie zostanie zorganizowana przez kustosza Wirtualnego Muzeum SP OTC Bogdana SP3LD wystawa - konkurs : "Odbiorniki amatorskie SP 2022" Na wystawę nie trzeba się rejestrować wystarczy tyko przywieź swój egzemplarz rx w sobotę rano do godziny 11.00, Na wystawie zostanie wybrana poprzez głosowanie zwiedzających i specjalnie powołanej komisji konkursowej. Wystawa na amatorski odbiornik wykonany w SP na pasma amatorskie w dwóch kategoriach: I. technika lampowa II. technika półprzewodnikowa. Za pierwsze miejsce w każdej kategorii zostanie ufundowana przez SP OTC, nagroda oraz przewidziane są dyplomy pamiątkowe za udział w konkursie. Organizacje wystawy zapewni SP OTC PZK.

info. Grzegorz SP3CSD i Bogdan SP3LD

3. Burzenin już 9-11 września

Zjazd Techniczny Krótkofalowców odbędzie się od 9 do 11 września. Organizatorami tegorocznego zjazdu są: Cezary SP7UKL, Krzysztof SQ7IQA, Waldek SP3NYR, Patryk SQ7PEL, Marek SQ7HJB, Łukasz SQ7BFS, Oskar SQ7OKL oraz Fundacja Hackerspace Kraków. Warto śledzić profil facebook.com/zjazdtechniczny , na którym znajdziecie więcej aktualnych informacji. Jeśli macie ochotę poprowadzić jakiś wykład, warsztaty to Organizatorzy zapraszają do kontaktu na adres:

info. za stroną Zjazdu Technicznego

4. Akcja dyplomowa klubu LKK "BESKID"

Limanowski Klub Krótkofalowców "BESKID" zaprasza nadawców oraz nasłuchowców do udziału w akcji dyplomowej "HILL CLIMB LIMANOWA - PRZEŁĘCZ POD OSTRĄ".
Akcja dyplomowa przygotowana jest z okazji 13-tego Wyścigu Górskiego Limanowa - "Przełęcz pod Ostrą" organizowanego przez Auto Moto Klub Limanowa.

Członkowie Radioklubu "BESKID" będą pracować używając znaku okolicznościowego SN0GSMP w dniach 29-31 lipca 2022 na pasmach amatorskich 80m - 10m.
Warunkiem zdobycia dyplomu w przypadku nadawców jest przeprowadzenie jednej łączności ze stacją SN0GSMP, natomiast stacje nasłuchowe SWL muszą przesłać log zawierający co najmniej 3 łączności przeprowadzone pomiędzy stacją okolicznościową, a innymi stacjami.

Więcej informacji o akcji dyplomowej oraz pełny regulamin można znaleźć na stronie internetowej www.gsmp.sp9krj.pl , natomiast informacje o wyścigu dostępne są pod adresem www.wysciggorski.pl

Wszystkich miłośników krótkofalarstwa zapraszamy do czynnego udziału w naszej akcji dyplomowej.

Pozdrawiam, Piotrek SP9NSA

5. Zaproszenie na XVII Beskidzki Piknik Eterowy

Zapraszamy wszystkich pasjonatów radia i fal eteru na XVII Beskidzki Piknik Eterowy, który jak w ubiegłym roku odbędzie się nad Jeziorem Żywieckim w Zarzeczu (26- 28 sierpnia 2021). Miejsce Pikniku Eterowego przeniesione zostało na stałe z Koniakowa do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Zarzeczu w Gminie Łodygowice. Spotykamy się corocznie w ostatni pełny weekend sierpnia. Pięknie położony obiekt jest we władaniu Starostwa Powiatowego w Żywcu, pod którego patronatem funkcjonuje Żywiecki Klub Krótkofalowców SP9PSB. Spotykamy się w piątek 26 sierpnia na spotkaniu integracyjnym przy ognisku. W sobotę rejestracja pierwszych gości od godz. 9-tej. Rozpoczynamy XVII Beskidzki Piknik Eterowy o godz. 10-tej, pewnie jak zwykle hucznie. W programie m.in. wykłady, odczyty, prelekcje, zawody sportowe, radiostacja klubowa SP9PSB, biuro QSL, giełda sprzętowa, bufet.
Podsumowanie XVII Pikniku Eterowego w niedziele 29 sierpnia tuż po śniadaniu. Ze względów organizacyjnych zachęcamy do rejestrowania się poprzez wysłanie maila potwierdzającego swoje uczestnictwo na adres organizatora: sp9fhz@gmail.com. Tradycyjnie już uczestnik otrzyma okolicznościowy identyfikator, będący niejako potwierdzeniem udziału w Pikniku. Wszystkie informacje dotyczące zakwaterowania oraz dane kontaktowe Szkolnego Schroniska Młodzieżowego Zarzecze dostępne są na stronie https://ssmzarzecze.pl

Dostępne są noclegi:
-w domkach campingowych typu "Brda" - 9-cio osobowe
-w domku rodzinnym "Beskidek " -7- osobowy
-miejsce pod przyczepy kempingowe i kampery
-miejsce pod namioty.

Oprócz sali konferencyjnej oraz wiaty grillowej dla uczestników pikniku wynajmiemy również jadalnię i kuchnię, gdyż SSM Zarzecze nie sprzedaje posiłków.
W dniach naszego spotkania obiekt będzie do naszej wyłącznej dyspozycji tylko wtedy, jeżeli zarezerwowana zostanie większa ilość noclegów. Bardzo więc proszę o dokonywanie rezerwacji, gdyż później miejsca noclegowe zostaną wystawione do wolnej sprzedaży!!!
Firmy handlujące sprzętem radiowo-krótkofalarskim zapraszamy do zorganizowania własnego stoiska dającego możliwość jego sprzedaży.
Oczekujemy również na dalsze ciekawe propozycje wykładów oraz prezentacji interesujących nasze krótkofalarskie środowisko. Zachęcamy również do ekspozycji własnych konstrukcji amatorskiego sprzętu oraz anten.
Do prezentacji organizatorzy zapewniają projektor, ekran oraz nagłośnienie.

Serdecznie zapraszamy w dniach 26r11;28 sierpnia 2022 na XVII Beskidzki Piknik Eterowy do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego.
Adres: Zarzecze, ul. Beskidzka 80; 34-325 Łodygowice.
Email: ssm-zarzecze@zywiec.powiat.pl ,
Tel.: 33 863 35 81, Kom.: 48 519 187 094

W imieniu organizatorów:
* Henryk SP9FHZ, e-mail: sp9fhz@gmail.com, tel. 502-286-600
* Józef SQ9EJ, e-mail: sp9psb@op.pl, tel. 697-020-538

6. 200 lat Latarni Morskiej w Rozewiu

Pomorski Oddział Terenowy PZK w miesiącu sierpniu 2022 roku pragnie zaprosić wszystkich nadawców i nasłuchowców do spotkań w eterze z okazji 200-lecia Latarni Morskiej w Rozewiu. Z tej okazji będzie można usłyszeć stacje: SN200R, SN200O, SN200Z, SN200E, SN200W, SN200I, SP200E. Łączności (nasłuchy) dowolną emisją i na dowolnym paśmie oraz ułożenie z ostatnich liter sufiksów nazwy ROZEWIE pozwoli zdobyć piękny okolicznościowy dyplom. Na wypadek, gdyby nie udało się nawiązać łączności ze stacjami SN200 lub SP200, w dniach 18-21.08.2022 będą czynne stacje typu Joker o znakach 3Z200LHR oraz 3Z25ILLW, pracujące z Latarni Morskiej w Rozewiu z okazji 25-lecia Międzynarodowego Weekendu Latarnianego, zastępujące brakujące litery. Szczegóły można znaleźć w regulaminie pod adresem: http://ot09.pzk.org.pl/akcje/200lhr/200lhr.php Do wspólnego świętowania zapraszają operatorzy klubowi oraz indywidualni z POT PZK.

Za Zarząd POT PZK Dariusz SP2HQY

Poniżej uzupełnienie informacji o Latarni Morskiej Rozewie dla zainteresowanych. Źródło: wikipedia.org
Latarnia Morska Rozewie - latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona na przylądku Rozewie (powiat pucki), w gminie Władysławowo, pomiędzy miejscowościami Jastrzębia Góra i Chłapowo. Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Stilo a Latarnią Morską Jastarnia. Latarnia morska Rozewie ma największy zasięg nominalny ze wszystkich latarń polskiego wybrzeża. Na Rozewiu istnieją dwie latarnie: stara i nowa.
Nazwy: stara i nowa nie są jednoznaczne i są błędnie używane zamiennie dla obu rozewskich latarni. Przyczyniła się do tego historia ich budowy i modernizacji oraz okres w którym świeciły równocześnie. "Stara latarnia" - to czynna do dziś latarnia z 1822 roku, poddana dwóm istotnym modernizacjom w 1910 i 1978 roku. "Nowa latarnia" - uruchomiona w 1875 i do 1910 funkcjonowała równocześnie ze rstarą latarnią rozewską. Została wyłączona z eksploatacji w 1910 roku po modernizacji "starej", którą wyposażono w światło elektryczne o unikalnej charakterystyce świecenia. Po II wojnie światowej, w PRL, była eksploatowana do około 1990 roku jako wieża obserwacyjna i miejsce lokalizacji anteny radaru strażnicy WOP. Latarnię z 1875 udostępniono do zwiedzania 1 maja 2022.
Czynna latarnia Nazywana "starą", "pierwszą" lub "Rozewie1". Dane techniczne Nr polski 0482 (w polskim Spisie świateł) tom I wyd. 2019. Nr brytyjski C2960 (w brytyjskim Spisie Świateł vol C). Położenie: 54°49,82r42; N 18°20,18r42; E. Wysokość wieży: 32,7 m. Wysokość światła: 83 m n.p.m. Zasięg nominalny światła: 26 Mm (48,2 km). Charakterystyka światła: Błyskowe, skrót międzynarodowy: FI. Światło: 0,1 s. Przerwa: 2,9 s. Okres: 3 s. Źródłem światła (od 1 grudnia 2019) są dwa reflektory LED dalekiego zasięgu o wysokiej mocy,
jeden nad drugim, o średnicy 13 cm każdy. Reflektory umieszczone są na panelu obrotowym typu MFR 400, który składa się z sześciu ścianek. Naraz włączone jest 12 reflektorów LED. Obroty panelu są ustawione na 3,33 obr./min. Łączny pobór mocy (światło + napęd)
45 W.
Nieczynna latarnia. Prawidłowa nazwa: "nowa", "druga" lub "Rozewie II" Położenie: 54°49,84r42; N 18°20,00r42; E. Wysokość wieży: 23,8 m. Wysokość światła: 72,2 m n.p.m.(funkcjonowało w latach 1875 -1910)

III. SPORT

7. Wiadomości nie tylko DX-owe

4W - Timor Wschodni: Alan VK2MET będzie aktywny od 27 lipca do 4 sierpnia 2022 roku jako 4W/VK1AO z wyspy Atauro OC-232. QSL via VK1AO.

5R - Madagaskar: Elvira IV3FSG będzie aktywna jako 5R8LH z Madagaskaru od
1 sierpnia do 9 września. Usłyszymy ją głównie na SSB i DIGI. QSL direct via IK2DUW.

9A - Chorwacja: Słoweńcy 9A/S50O/P, 9A/S50X/P, 9A/S53Z/P, 9A/S54ZO/P, 9A/S58MU/P i 9A7YY od 25 lipca do 2 sierpnia będą aktywni
z wyspy Vis EU-016. Głównym celem jest udział w IOTA Contest. Strona wyprawy https://vis-2022.sejmisce.si/

9M6 - Wschodnia Malezja: Członkowie klubu Sarawak od 30 lipca do 1 sierpnia będą QRV jako 9M8RC z wyspy Satang Besar OC-165. QSL direct via 9W8KIF.

BV - Taiwan: BM2AAV, BV5OO, BV5PD, BX2AGL, BX3AC i BX3ACH będą aktywni jako BP0A w IOTA Contest z wyspy Penghu AS-107 od 29 lipca do 1 sierpnia.

CN - Maroko: Stacje z Maroka od 28 lipca do 8 sierpnia będą używać prefiksu CN23 z okazji Dnia Tronu, który jest obchodzony 30 lipca każdego roku.

CT9 - Madera: Brani OM2FY i Rado OM2ZZ wybierają się na Maderę AF-014, skąd będą aktywni w IOTA Contest jako CT9/OM2FY i CT9/OM2ZZ. QSL via OM2FY.

DL - Niemcy: Mike DG5LAC będzie aktywny w IOTA Contest jako DG5LAC/P
z Hallig Hooge EU-042. Poza zawodami spotkamy go na FT8 i FT4. QSL via OQRS.

DX0 - Spratly: DX0NE to znak przyznany dla członków wyprawy na wyspę Spratly AS-051, gdzie w okresie od 1 sierpnia do 31 grudnia będą aktywni:
Ed 4F1OZ, Gil 4F2KWT, Ruel DU1VGX, Mike DU1XX (AE6DG) i Jong DU3JA. QSL via IZ8CCW. Szczegóły aktywności na stronie https://www.mdxc.support/dx0ne/

EA - Hiszpania: AM30FEDIEA nadaje do 15 sierpnia z okazji 30 rocznicy Federacion Digital EA. QSL via direct na adres FEDI-EA, Apartado Postal 3050, 08200 Sabadell (Barcelona).
Ponadto hiszpańscy krótkofalowcy mogą używać znaków:
EA jako AM + okręg + 30 + sufiks: AM330xxx = EA3xxx
EB jako AN + okręg + 30 + sufiks: AN630xxx = EB6xxx
EC jako AO + okręg + 30 + sufiks: AO830xxx = EC8xxx

FO/M - Marquesas: Po 23 latach, Patrick FO5QS opuszcza Huahine OC-067
i przeprowadza się do Hiva-Oa, Marquesas OC-027.
Ma nadzieję uruchomić się pod koniec lipca br. od 160m - 70cm.

G - Wielka Brytania: Z okazji XXII Igrzysk Wspólnoty Narodów od 28 lipca do 31 sierpnia będą aktywne stacje okolicznościowe:
GB22GD (Wyspa Man), GB22GE (Anglia), GB22GI (Irlandia Północna), GB22GJ (Jersey), GB22GM (Szkocja), GB22GU (Guernsey) i GB22GW (Walia).
Na stronie internetowej https://rsgb.org/main/commonwealth-games/awards/ jest regulamin dyplomu. QSL do wszystkich stacji przez OQRS M0OXO.

H4 - Wyspa Salomona: Bernhard DL2GAC będzie QRV w IOTA Contest jako H44MS z Guadalcanal OC-047. Będzie na wyspie do 21 września. QSL via znak domowy.

HR - Honduras: Alex K6VHF od 27 do 31 lipca będzie aktywny jako K6VHF/HR9
z wyspy Roatan NA-057. QSL via znak domowy.

HS - Tajlandia: Stacja HS7AP/P z wyspy Chang AS-125 będzie aktywna w IOTA Contest. QSL via E21IZC.

SP - Polska: 4Z5LA i 4X1VF od 29 lipca do 2 sierpnia będą używać znaku 3Z5LA/1 z wyspy Wolin EU-132. QSL via 4Z5LA.

SV - Grecja: Członkowie klubu SZ1A do 5 sierpnia używają znaku okolicznościowego SX14ASTRO z okazji 14 spotkania amatorów astronomii.
Do zdobycia okolicznościowy dyplom https://sz1a.org/en/ i qrz.com QSL via SZ1A.

TA - Turcja: Aleksander SQ9UM jest aktywny jako TA4/SQ9UM z miasta Finike
w Turcji Loc. KM56CH w stylu wakacyjnym.
Jak informuje, będzie QRV do 29 lipca na pasmach od 80m do 6m na CW, SSB, FT8 i FT4. QSL via ClubLog i znak domowy.

TK - Korsyka: Frans DJ0TP pomiędzy 28 lipca a 3 sierpnia będzie nadawać
z Korsyki EU-014 jako TK/DJ0TP. QSL via LoTW.

V4 - St. Kitts: John W5JON od 27 lipca do 7 sierpnia będzie aktyny na SSB i FT8 jako V47JA z St. Kitts NA-104. QSL via direct W5JON.

VE - Kanada: Pierre VK3KTB ponownie będzie nadawać jako VY0ERC z wyspy Ellesmere NA-008 od 1 do 16 sierpnia. QSLs via M0OXO OQRS.

Zawody 30-31 lipca 2022 r.
IOTA Contest https://www.rsgbcc.org/hf/rules/2022/riota.shtml
Zapowiadane aktywności https://www.ng3k.com/Misc/iota2022.html

Zawody SP na https://logsp.pzk.org.pl/

Wyniki:
CW Field Day https://dxhf2.darc.de/~fdcwlog/user.cgi?fc=loglist&form=referat&lang=de

Nowa aktywność ICWC Top9 https://internationalcwcouncil.org/top9-activity/

Pozdrawiam Adam SQ9S

8. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

SPAC -144 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 2 sierpnia 2022, godz. 17:00-21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

VHF-FT8 Activity - 144 MHz, środa 3 sierpnia 2022, godz. 17:00-21:00 UTC, organizator BANAT, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

Stanisław SQ2EEQ

9. SP DX CONTEST i SP DX CONTEST RTTY - porównanie

Zawody SP DX Contest to zawody typu "single-country" CW i SSB. Stacje polskie i reszta świata. Wymagana jest równowaga stacji po obu stronach: po stronie polskiej pomyślność zawodów daje minimum 800 stacji SP, po stronie ww 1500.
Z kolei zawody SP DX Contest RTTY to zawody typu ww, gdyby były typu rsingle-countryr1;, to nie miałyby racji bytu. Liczby uczestników widoczne na grafach. Dane dotyczące SP DX Contest RTTY publikowane są po raz pierwszy.
Autor dziękuje prezesowi PK RVG PZK Krzysztofowi SP2UUU za współpracę.

Info: SP5ELA

IV TECHNIKA

10. Radar akustyczny

Na zdjeciu w  wersji PDF  pierwszy "radar". Zanim skonstruowano taki prawdziwy, radiowy, to Anglicy zrobili akustyczny. W ogniskowej siedział człowiek i nasłuchiwał, czy czasem coś nie nadlatuje z Francji...

Info i fotka: Irek SP3SUX


11. Propozycja zakupu wzorca częstotliwości (humorystyczna).

MASER wodorowy. 1 picosekunda!
SYMMETRICOM MHM 2010 ACTIVE HYDROGEN MASER W/ AUXILARY OUTPUT GENERATOR AOG-110. $197,500.00, 1 sztuka w ofercie.

Waga: 300kg
Wymiary: 32 × 18 × 42 in
Lokalizacja: A1 AISLE
Stan kosmetyki: 4 - doskonały
Product Condition używany
Container Self
OEM Name Symmetricom
Symmetricom MHM 2010 Active Hydrogen Maser w/ Symmetricom SER# 0100000269
Auxiliary Output Generator AOG-110

5 MHz Low Phase Noise Outputs

Programmable to 1 Picosecond
MPN: AOG-110 ser# 0100000086

Więcej informacji:

https://www.microsemi.com/product-directory/active-hydrogen-maser/4123-mhm-2010-active-hydrogen-maser

Stan: doskonały

Categories: Automated Test Equipment, Calibration Equipment, Test Equipment

Info: 3Z6AEF
Ilustracje w wersji PDF Komunikatu


12. Z teorii układów elektronicznych. Wzmacniacz operacyjny różnicowy

Wzmacniacz różnicowy - zasada działania. Wzór na napięcie wyjściowe wzmacniacza (Vout)w funkcji napięć wejściowych (Va i Vb).

Kolega "Nev" nadesłał schemat wyjaśniający. Tajemnica wzmacniacza różnicowego została rozwiązana!
_._,_._,_
Z listy dyskusyjnej: SoftwareControlledHamRadio@groups.io
*Dodatkowe informacje:
The Differential OPAMP Amplifier - Electronics-Lab.com

** Tłumaczenie SP5ELA
Nadesłane: 3Z6AEF
*ilustracje widoczne w wersji PDF

V. HUMOR

13. Humor- redakcja na wakacjach

Humor widoczny w wersji PDF Komunikatu
_______________________________________________________________________________

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Piotrowi SP9NSA, Henrykowi SP9FHZ, Dariuszowi SP2HQY, Irkowi SP3SUX, Krzysztofowi SP2UUU, Waldemarowi 3Z6AEF.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl. W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe r11; bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,418,249 Unikalnych wizyt