PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3342 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 27/22 z dnia 06.07.2022
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
Komunikat Polskiego Związku Krótkofalowców NR 27/2022 z dnia 06 lipca 2022 r. (wakacyjny)

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/


I. Sprawy organizacyjne

1. HF Championship IARU - start SN0HQ

Koleżanki i Koledzy,
już w najbliższy weekend odbędzie się kolejna edycja IARU HF Championship.
Termin zawodów: początek o 12:00 UTC w sobotę, koniec o 11:59 UTC w niedzielę (9-10 lipca 2022).
Zarówno stacje z jednym operatorem jak i z wieloma operatorami mogą pracować w zawodach przez pełne 24 godziny.
Celem zawodów jest nawiązanie jak największej liczby łączności z jak największą liczbą innych krótkofalowców na całym świecie, szczególnie ze stacjami centralnymi IARU (HQ), w pasmach 160, 80, 40, 20, 15 i 10 metrów.
Stacje polskie podają raport plus numer strefy ITU r11; dla SP 28 (stacja SN0HQ zamiast numeru strefy podaje skrót PZK). Stacje SN0HQ pracować będą z ponad 25 lokalizacji rozlokowanych na terenie całej Polski i w zależności od warunków propagacyjnych i atmosferycznych uruchomione zostaną najkorzystniejsze lokalizacje.
Na wyższych pasmach lokalizacje będą się okresowo zmieniać, aby umożliwić stacjom SP nawiązanie z nami jak największej ilości QSO.
Na stronie http://sn0hq.org.pl/dxcluster.php podawane będą aktualne częstotliwości stacji SN0HQ.

Zapraszamy do nawiązywania z nami jak największej ilości QSO.
Tradycyjnie dla stacji, które nawiążą po 12 QSO z stacjami SN0HQ ufundowane zostaną białe koszulki Worked All SN0HQ Stations 2022.
Dodatkowo pierwszym stacjom (co najmniej 10), które zrobią jako pierwsze 12 QSO ze stacjami SN0HQ, zostaną przyznane nagrody rzeczowe ufundowane przez PZK.
Do koszulek dołączona będzie interesująca książka naszego kolegi Przemka SP7VC pod tytułem "Z radiem przez Świat". Warunkiem otrzymania koszulki i książki jest wysłanie logu do organizatorów do 17 lipca godz. 12.00 UTC poprzez aplikację contest-log-submission.arrl.org/ oraz dodatkowo wysłanie wyciągu z logu swoich QSO ze stacjami SN0HQ poprzez  http://sn0hq.org.pl/formularz_koszulki.php w terminie do końca sierpnia 2022.

Ekipa SN0HQ jest gotowa do startu, czekamy na Was 9 i 10 lipca!

73! Włodek SP6EQZ
Kapitan SN0HQ

Mapka stacji głównych RUN. Częstotliwości pracy będą podawane na portalu: http://sn0hq.org.pl

2. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. PZK nie ma w swoim statucie działalności pomocowej lub charytatywnej proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie, którą należy wpłacać na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja rSiepomagar1;, fundacja rPolskie Centrum Pomocy Międzynarodowejr1; PCPM i jeszcze wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze w tym sieci sklepów. Wiele z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej, zbierając odzież, art. spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Szczegółowe aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności pod adresem http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie aktualnie pomoc uchodźcom
z Ukrainy jest najbardziej potrzebna z określeniem, jaki rodzaj pomocy jest obecnie najbardziej pilny. Zawiera ona bieżące zapotrzebowanie przesyłane przez pełnomocników wojewodów ds. organizacji pozarządowych. Decyzją MSWiA udział NGO w pomocy dla uchodźców jest koordynowany regionalnie. Każdy wojewoda wyznaczył koordynatora do tego zadania. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy. Przypominamy, że kontakt telefoniczny należy podejmować tylko w sytuacjach wymagających bezpośredniego kontaktu, aby nie blokować linii telefonicznych.
W innym przypadku prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na bazie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

II. Wydarzenia

3. Pszczelnik 2022-to już za kilka dni

Myśliborski Klub Łączności PZK SP1PMY i Zarząd ZOT PZK (OT14) zapraszają w dniu 16 lipca 2022 r. na VII ZLOT KRÓTKOFALOWCÓW "PSZCZELNIK 2022".

Tradycyjnie Zlot odbędzie się na terenie Ośrodka Harcerskiego przy ul. Szarych Szeregów (dojazd od ul. Północnej) w Myśliborzu.
Rejestracja ułatwi nam organizację zlotu, a zwłaszcza zabezpieczenie odpowiedniej ilości posiłków i napojów.

Tutaj można się zarejestrować:
https://forms.gle/1DsvTQLtnANtqTpG8

Zlot będzie poświęcony 75 rocznicy powołania Zachodniopomorskiego Oddziału Terenowego PZK w Szczecinie, oraz 89 rocznicy przelotu przez Atlantyk samolotu LITUANICA z litewskimi pilotami: Steponasem Dariusem i Stasysem Girenasem.

W programie m.in.
Prelekcje o aktywnościach FF, o zakłóceniach na pasmach amatorskich oraz konkursy strzelecki z broni pneumatycznej, nadawania CW kluczem sztorcowym
i nadawania lewą nogą (QLF).
Ciekawostką będzie na pewno wystawa obrazująca 75 lat krótkofalarstwa na ziemi Myśliborskiej oraz 75 lat istnienia Zachodniopomorskiego OT PZK

Zlot odbędzie się pod honorowym patronatem Starosty Myśliborskiego

Info. ze strony Zachodniopomorskiego OT PZK oraz do Stefana SP1JJY

4. Portret Krótkofalarstwa Polskiego

Szanowni Koledzy!

W celu opracowania i przedstawienia w publikacji kondycji polskiego krótkofalarstwa przeprowadzamy ankietę na temat Polskiego Krótkofalarstwa czyli w zasadzie Spis Krótkofalarski, ma to być "Portret Polskiego Krótkofalarstwa".

Im więcej osób odpowie tym lepiej. Wyniki zostaną upublicznione po uzyskaniu odpowiedniej liczby respondentów.

Ankieta została wykonana w bezpiecznych arkuszach Google, tu podaję link:
https://tiny.pl/7ldlk . Zachęcam do udziału. Ankieta jest dość obszerna, więc sugeruję zarezerwowanie na nią kilka minut.

Uwagi co do treści można przesyłać na adres e-mail: arero@o2.pl .

73! Michał Grymowicz SQ9ITP"

5. Zaproszenie na litewski HAM FEST

Litewskie Stowarzyszenie Radioamatorów (LRMD) zaprasza radioamatorów
z Litwy i innych krajów do udziału w corocznym HAMFEST od 30 lipca do 31 lipca 2022 roku.

Hamfest lokalizacja: Marijampole Camping, Kempingo g. 44, Marijampolė, Litwa
https://marijampoletic.lt/en/accommodation/rural-tourism/marijampole-camping/ Współrzędne GPS: 54.520054 23.342152

Data. HAMFEST Rozpoczyna się o 9.00 rano 30 lipca (sobota), kończy się
o 15.00 31 lipca (niedziela). Więcej informacji pod linkiem: https://lrmd.lt/en
Organizatorzy zapraszają już od piątku 29 lipca 2022 r. godzin południowych

HAMFEST gospodarz: Marijampole Radio Club "HERCAS".
Kontakt
LY2SA (tel. +370-699-29030) r11; informacje ogólne.
LY2AT (tel. +370-698-58105) r11; informacja o lokalizacji.

Możliwy przyjazd w piątek 29 lipca.

Info. Bronius LY5O

6. Konkurs na dyplom Lwowskiego Klubu Krótkofalowców

Zarząd LKK ogłasza konkurs na opracowanie wzoru (szkicu) dyplomu LKK, który zostanie przyznany solenizantom, aktywnym uczestnikom imprez LKK, laureatom konkursów i innym kategoriom radioamatorów, którzy zasługują na zachętę moralną.
Obowiązkowe elementy dyplomu to: - rok powstania ŁKK 1926 oraz godło LKK.
Rozmiar - format: A-4, nie mniejszy niż 100 dpi. Orientacja pionowa lub pozioma jest opcjonalna.
Termin nadsyłania szkiców upływa 1 września 2022 r.
Szkice należy przesyłać na adres e-mail Przewodniczącego - ut4wa@ukr.net
Dla trzech zwycięzców zostały ustalone nagrody w wysokości 500, 300, 200 UAH.

PRZEWODNICZĄCY RADY LKK
IHOR KISHCHUK /UT4WA/

Info. Zbyszek SP8AUP

III. SPORT

7. Wiadomości nie tylko DX-owe

3A - Monako: Paul F6EXV i Flo PB8DX będą aktywni jako 3A/F6EXV i 3A/PB8DX, z Monako między 7 a 17 lipca. Dodatkowo aktywni będą na 6 metrach jako 3A6M, dzięki pewnej pomocy ze strony lokalnych członków Stowarzyszenia Radioamatorów z Monako (ARM).Q SL via ClubLog, direct lub biuro. Na LoTW log zostanie załadowany w całości po 6 miesiącach.
5X - Uganda: Elvira, IV3FSG jest w Ugandzie od 23 czerwca i pozostanie tam do 13 lipca.
W wolnym czasie pracuje głównie digi i SSB jako 5X3R. QSL direct do IK2DUW; W późniejszym czasie LoTW i ClubLog.

7Q - Malawi: Świeżo po ich ostatniej pracy Z21RU z Zimbabwe członkowie rosyjskiego zespołu DXpedycyjnego R7AL, RA1ZZ i RW9JZ są QRV jako 7Q5RU
z Embangweni Mission Hospital w Malawi od 30 czerwca do 10 lipca.
Planują zwrócić szczególną uwagę na SSB, ponieważ ostatnim razem, gdy tam byli (7Q7RU, listopad-grudzień 2020) QSOs SSB wyniosło tylko 5.000 na 47.000. QSL via Club Log's OQRS.

BV - TAJWAN: Ken BW2/JP1RIW będzie nadawał jako BX0QSL z New Taipei City między 11 lipca a 30 listopada głównie na digi. QSL via BM2JCC

CO - Kuba: Duża grupa operatorów będzie aktywna jako T41DX z Playa Boca de Galafre na głównej wyspie Kuby (NA-015) w dniach 14-17 lipca na pasmach 80-10 metrów SSB, CW, FT8, FT4, RTTY, SSTV. QSL via LoTW, lub bezpośrednio do RW6HS.

D2 - ANGOLA: Mikalai, UT6UY, jest obecnie aktywny jako D2UY. Długość jego pobytu nie jest znana. Aktywność głównie na 20-6 metrach FT8. QSL via znak domowy.

I - Włochy: Luca, IL7/IK5AEQ będzie aktywny z San Domino, Tremiti Islands (EU-050) w dniach 2-8 lipca. Będzie pracował SSB, FT8 i FT4 na 40-6m, być może także na 2m. QSL via znak domowy.

JA - Japonia: Następujące stacje HQ reprezentujące JARL będą aktywne z różnych regionów Japonii na Mistrzostwa Świata IARU HF:

160m CW 8N8HQ Sapporo-shi, Hokkaido
160m SSB 8N2HQ Okazaki-shi, Aichi
80m CW 8N1HQ Minamiashigara-shi, Kanagawa
80m SSB 8N7HQ Yonezawa/shi, Yamagata
40m CW 8N2HQ Okazaki-shi, Aichi
40m SSB 8N9HQ Nanto-shi, Toyama
20m CW 8N8HQ Asahikawa-shi, Hokkaido
20m SSB 8N1HQ Hachioji-shi, Tokyo
15m CW 8N6HQ Aso-gun, Kumamoto
15m SSB 8N8HQ Sapporo-shi, Hokkaido
10m CW 8N1HQ Hachioji-shi, Tokyo
10m SSB 8N8HQ Ishikari-gun, Hokkaido

Wszystkie QSO będą potwierdzone automatycznie przez biuro QSL JARL.

LA - Norwegia: Ari, OH3KAV będzie ponownie aktywny jako LA/OH3KAV
z Rostlandet, Lofoty (EU-076) w dniach 6-8 lipca, głównie FT8 i CW na 40-10m. QSL via LoTW, lub przez biuro na znak domowy.

OE - Austria: OE60STMK jest specjalnym znakiem wywoławczym, pod którym będą pracować członkowie OEVSV Landesverband Steiermark (OE6XFG) od
1 lipca do 31 sierpnia, aby uczcić ich 60-lecie. QSL via biuro na OE6WIG.

OZ - Dania: Volker, DJ8VW jest aktywny jako 5P8VW z Romo Island (EU-125) od 26 czerwca i pozostanie tam do 16 lipca. Pracuje na SSB, CW, FT8 i FT4 na 160-4m. QSL via LoTW, eQSL, Club Log's OQRS (preferowane), lub via znak domowy.

PJ2 - Curacao: W tym roku w zawodach Dave Kalter Memorial "Youth DX Adventure" weźmie udział zespół składający się z trzech nastolatków (K6BFL, KE8MMS i KO4FFA) będzie aktywny jako PJ2Y z Curacao (SA-099) w dniach 14-19 lipca. Plany są takie by być QRV na wszystkich pasmach SSB, CW, FT8 i być może na niektórych satelitach. QSL direct to AB8YK LoTW i Club Log.

SP - Polska: Ed, ES2TT planuje aktywność z wysp Wolin (EU-132, SP/ES2TT)
i Uznam/Usedom (EU-129, SP/ES2TT i/lub DL/ES2TT) w terminie 15 a 18 lipca. Będzie pracował CW i SSB na 40, 30 i 20m. QSLvia Club Log's OQRS (preferowane), lub via znak domowy.

SP - Polska: SN88LOT - specjalny znak okolicznościowy będzie aktywny na pasmach w dniach od 1 lipca 2022 r do 31 sierpnia 2022 r. Stacja będzie pracowała dla upamiętnienia 89 rocznicy przelotu przez Atlantyk dwóch litewskich pilotów Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy 15 lipca 1933 r. małym samolotem "Lituanica" wylecieli z Nowego Jorku do Kowna. Ich lot zakończył się katastrofą w lesie obok miejscowości Pszczelnik (ok. 6 km od Myśliborza woj. zachodniopomorskie). W miejscu upadku samolotu znajduje się pomnik poświęcony dzielnym lotnikom, przy którym każdego roku odbywają się uroczystości z udziałem najwyższych przedstawicieli Polski i Litwy.

VK - Australia: VK75FAA to specjalny znak wywoławczy upamiętniający 75. rocznicę utworzenia Fleet Air Arm, oddziału lotnictwa Królewskiej Australijskiej Marynarki Wojennej. Aktywność rozpocznie się 3 lipca z morskiej stacji lotniczej HMAS Albatross z morskiej stacji lotniczej w Nowra w Nowej Południowej Walii. Od 4 lipca do końca października znak wywoławczy będzie używany przez amatorów z całej Australii na zasadzie rosteru.

VK0MQ - Macquarie Island: Matt, VK0MQ jest QRV z Macquarie Island w swoim ograniczonym czasie wolnym, "który jest dzielony z innymi hobby i relaksem. Spędzam też czas na kończeniu pracy w terenie przez tydzień lub dłużej". Na razie pracuje w trybie FT8 Fox & Hound, ponieważ jest to "najlepszy sposób, aby dać większości operatorów szansę na pracę ze mną".
Szukaj go na 3567, 7056, 10131, 14083, 18095, 21091, 24911 i 28091 kHz. Potwierdzenia na Club Log i LoTW.

XZ - Birma: Akio JE2QIZ jest aktywny od 25 czerwca podczas swojego wolnego czasu jako XZ2B z Yangon. QRV głównie na 15 i 10m (tylko CW). Czas trwania jego pobytu jest nieznany. QSL via JH3SIF.

YB - Indonezja: Znak YH0R będzie aktywny w dniach 9-17 lipca dla uczczenia 54 rocznicy powstania Organisasi Radio Amatir Indonesia (ORARI), indonezyjskiego stowarzyszenia członkowskiego IARU na 80, 40, 20, 15 i 10 metrów CW, SSB, FT8 i RTTY. Logi będą załadowane do LoTW, eQSL i Club Log.

YN2RP - Nikaragua: NN3RP będzie aktywny z Nikaragui pod znakiem YN2RP od
5 lipca do 2 sierpnia 2022 roku.

ZL - Nowa Zelandia: Stacja ZL90GQ będzie aktywna przez cały lipiec, aby świętować 90-tą rocznicę powstania NZART Southland Branch 37 (ZL4GQ)
z siedzibą w Invercargill, Nowa Zelandia. Dodatkowe informacje: https://www.qrz.com/db/ZL90GQ

ZY8 -BRAZYLIA: Członkowie Stowarzyszenia Radia Amatorskiego Stanu Parana (ARPA) (http://www.arpapr.org.br) są teraz aktywni jako ZY8AM z puszczy amazońskiej (stan Amazon, Brazylia; WW Loc. FI61hf) do 12 lipca. Operatorzy Nei/PY5AKW, Marins/PY5AMF, Vigand/PY5QW, Marcelo/PY5ZD, Casimiro/PY5ZHP, Amaral/PW8BR i Teixeira/PW8GTB. W skład zespołu wspierającego wchodzą Herton/PP8HOL, Junior/PP8JR, Gilmar/PT8GT, Jackson/PY1PDF i Edson/PY4WAS. Specjalne podziękowania dla PP8HOL za ugoszczenie operatorów na swojej farmie podczas ekspedycji. Aktywnośćna 160-6 metrach przy użyciu CW, SSB
i FT8. QSL via PY5ZD direct (2 USD + SAE) lub LoTW.

13 Kolonii - Po raz kolejny odbędzie się coroczny (14-ty) "13 Colonies Special Event" między 1300z, 1 lipca a 0400z 8 lipca.
Nowa stacja bonusowa to TM13COL z Francji (ops. Didier/F5OGL, Alain/F6FET, Alain/F5RMK i Didier/F5MNH). Druga zagraniczna stacja bonusowa GB13COL będzie pracować z Durham w Anglii.
Trzecią stacją bonusową jest WM3PEN, a certyfikat 13 Kolonii będzie miał dodany Dzwon Wolności do niego za kontakt z tą stacją. Pierwotne 13 kolonii w USA to kolonii to CT-DE-GA-MA-MD-NC-NH-NJ-NY-PA-RI-SC-VA.
Wspomniane stacje to: K2A (NY), K2B (VA), K2C (RI), K2D (CT), K2E (DE), K2F (MD), K2G (GA), K2H (MA), K2I (NJ), K2J (NC), K2K (NH), K2L (SC), oraz K2M (PA). Wszystkie pasma HF, w tym pasma WARC z wyjątkiem 60 metrów. SSB, CW, RTTY, Digital, i satelity.
Więcej szczegółów na temat stacji, sugerowanych częstotliwości, informacji QSL
i jak uzyskać specjalny certyfikat:
http://www.13colonies.us

Sprawdź także ich stronę na Facebooku:
https://www.facebook.com/groups/13colonies

SWL może również zakwalifikować się do otrzymania certyfikatu.

FT8DMC ANNIVERSARY ACTIVITY WEEKS 2022. Dla uczczenia 5 rocznicy, 32 stacje (według stanu na dzień dzisiejszy) będą w eterze podczas "FT8DMC Activity Days" w dniach 4-17 lipca.
Specjalne karty QSL będą potwierdzały wszystkie QSO, a wszystkie logi zostaną załadowane do LoTW i eQSL. https://ft8dmc.eu/anniversary-2022/

Nadchodzące zawody:

IARU HF World Championship: 9 lipca 2022 12:00UTC - 10 lipca 2022 12:00 UTC
Regulamin: https://contests.arrl.org/ContestRules/IARU-HF-Rules.pdf

Dodatkowo informuję, że wg informacji otrzymanych od organizatora nie ma planów wykluczenia stacji rosyjskich z powyższych zawodów.

Pozdrawiam
Marcin SP3BBS

8. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
SPAC -432 MHz -zawody aktywności UKF - wtorek, 12 lipca 2022, godz. 17:00-21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

UHF-FT8 Activity - zawody aktywności FT8 (organizator BANAT, YO) - 432 MHz, środa 13 lipca 2022, godz. 17:00-21:00 UTC, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

SPAC-50 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 14 lipca 2022, godz. 17:00 - 21:00 UTC.
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki
w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

Stanisław SQ2EEQ


IV. Informatyka i systemy radiokomunikacyjne

9. REVERSE BEACON NET

Znana i ceniona instalacja Reverse Beacon Net przeszła w ostatnim okresie matamorfozę. Z takiej trochę wizualnie siermiężnej zmieniła się na graficzną.


Instalacja RBN ma zastosowanie m.in. do sprawdzania propagacji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem emisji: CW, RTTY, PSK31, PSK63.

Adres sieciowy: https://reversebeacon.net/index.php

Info: SP5ELA

10. Antena Yagi 3 elementy
Znana i ceniona! Łatwo się z nią przebić przez las w czasie radiopelengacji.

Żródło: Ham Fest
Info: SP5ELA

__________________________________________________________
V. Silent Keys
____________________________________________________________________
SP8XS SK

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 16 czerwca 2022 r. odszedł od nas Ryszard Szczurek - SP8XS, kolega i przyjaciel - żył 86 lat.
Licencję otrzymał w 1958 r. podczas studiów na Poznańskiej Akademii Rolniczej. Współorganizator życia krótkofalarskiego w regionie. Zaangażowany społecznik. Przez kilka lat pełnił funkcję Prezesa Podkarpackiego OT PZK. Odznaczony Odznaką Honorową PZK.

Sprawując przez 37 lat funkcję Dyrektora Podkarpackich Zakładów Produkcyjnych "Inco-Veritas" ZZG w Tarnowcu, a także jako Radny Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krośnie i Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie wykorzystywał swoje liczne kontakty i możliwości by wspierać działalność wielu organizacji społecznych - w tym również krótkofalarskich - najpierw w latach powojennych radioklubu Ligii Przyjaciół Żołnierza - znak SP8KJX (radiostacja czynna do dziś), a później Polskiego Związku Krótkofalowców.
Dyskretny, z wielką kulturą, zawsze i na miarę swoich możliwości pomagał w rozwiązywaniu indywidualnych problemów zwykłych ludzi, w tym również problemów wielu naszych kolegów krótkofalowców. Był bardzo dobrym człowiekiem. W Rodzinie kochany Tato, Brat, Dziadek, Wujek.

Pogrzeb odbył się w sobotę 18 czerwca 2022 r. w Jaśle. Uczestniczyło w nim pięciu krótkofalowców z Jasła.

Wiadomość przekazał: Jan SP8DVT

________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Broniusowi LY5O, Ihorowi UT4WA, Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Włodkowi SP6EQZ, Janowi SP8DVT, Stefanowi SP1JJY, Zbyszkowi SP8AUP, Michałowi SQ9ITP.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl. W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.

Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe r11; bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,417,754 Unikalnych wizyt