PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3633 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 26/22 z dnia 29.06.2022
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 26/2022 z dnia 29 czerwca 2022 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/


I. Sprawy organizacyjne

1. HF Championship IARU - start SN0HQ

Koleżanki i Koledzy,

Za niespełna dwa tygodnie rozegrane zostaną kolejne zawody IARU HF Championship. Oprócz stacji indywidualnych startują w nich organizacje narodowa poszczególnych krajów członkowskich IARU.
Polski Związek Krótkofalowców, od lat, reprezentuje w tych zawodach Zespół SN0HQ., na ogół zajmując miejsca w czołówce klasyfikacji zawodów.
W ubiegłym roku Zespół SN0HQ, mimo niekorzystnego położenia w strefie 28 zajął 5 miejsce w bardzo silnej konkurencji. W tym roku, ze względu na podwyższoną propagację na wyższych pasmach, liczymy na miejsce w pierwszej trójce stacjo HQ co będzie to niezmiernie trudne.
W maju tego roku odbyło się przed contestowe spotkanie członków Zespołu SN0HQ w Burzeninie w którym uczestniczyło 65 osób.
Po burzliwej dyskusji skorygowana została proponowana lista lokalizacji stacji. Wydaje się, że jest to najlepsza obsada od kilku lat.
Na wyższych pasmach wybrano dodatkowo stacje na terenie całego kraju do których przekazywana będzie stacja RUN co umożliwi stacjom SP nawiązanie większej ilości QSOs.
Analizując ubiegłoroczne wyniki specjalną uwagę zwrócona na pasma 21 MHz i 28 MHz, na których w ubiegłorocznych zawodach poszło nam nie najlepiej.

W wyniku licznych kompromisów i zmian lokalizacji ostateczny rozkład stacji wygląda jak niżej:
http://sn0hq.org.pl/graf.php
Lokalizacje stacji głównych, szczególnie na wyższych pasmach będą się okresowo zmieniały aby umożliwić wszystkim stacjom SP nawiązania z nami QSO. Aktualne częstotliwości pracy stacji SN0HQ będą podawane na stronie http://sn0hq.org.pl/dxcluster.php
W roku ubiegłym stacje polskie nawiązały z nami w sumie 1322 QSO z czego 109 stacji nawiązało po 12 QSO i wysłało logi. Rekordzista nawiązał nawet 24 QSO aby być pewnym swych cennych QSO i zapomniał wysłać logu.
W tym roku liczymy również na liczny udział stacji SP. Pogoda na razie doskonała i jest to okazja do zorganizowania integracyjnych spotkań plenerowych z czynną radiostacją z której krótkofalowcy nie posiadający własnej stacji będą mogli nawiązać QSO ze stacjami SN0HQ.
Liczymy na Was!

Podobnie jak w latach ubiegłych za nawiązanie 12 QSO przyznawane będą białe koszulki Worked all SN0HQ Stations 2022 (ufundowane prze PZK) - regulamin tu: http://sn0hq.org.pl/dyplom-sn0hq-i-award.php, a dodatkowo losowane będą cenne nagrody rzeczowe wśród stacji które nawiążą 12 QSO ze stacjami SN0HQ i w terminie 5 dniowym wyślą log do organizatora.
W tym roku jedną z nagród będą książki Przemka SP7VC r. "Z radiem przez świat" Przemek SP7VC spędził 18 lat w podróży, odwiedził 99 krajów i z prawie wszystkich pracował radiowo, a teraz napisał tę książkę!
"Z radiem przez Świat" to zbiór wspomnień i porad podróżnika krótkofalowca. Przemek podpowiada czytelnikom jak korzystnie zorganizować wyprawy do wszystkich zakątków świata, jaki sprzęt (krótkofalarski i nie tylko) może przydać się w podróży, jakie miejsca warto odwiedzić na każdym kontynencie, ale przede wszystkim opowiada o swoich przygodach w czasie wypraw. Ponad 430 stron i 850 fotografii z różnych zakątków świata.
Pozostałe nagrody to akcesoria i sprzęt krótkofalarski oraz gadżety krótkofalarskie ufundowane przez PZK.

W roku ubiegłym zmieniony został regulamin dyplomu SN0HQ - regulamin tu: http://sn0hq.org.pl/worked-all-sn0hq-stations.php
Podobnie jak w latach poprzednich do logowania użyty zostanie program N1MM+ w wersji sieciowej. System informatyczny zapewnił SP6ZT (TNX Jurku!) . W czasie zawodów do komunikacji pomiędzy stacjami używany będzie komunikator IRC (TNX SP5ELA)
Obecnie przeprowadzane są próby logowania w sieci w których uczestniczyło już się większość stacji.
Wszyscy członkowie Zespołu SN0HQ udostępniają własne stacje i poświęcają swój czas aby nasz wynik był jak najlepszy. Proszę doceńcie to i wołajcie nas w zbliżających się zawodach.
Przykładem narodowej mobilizacji mogą być Niemcy - ekipa DA0HQ która nawiązuje wielokrotnie więcej QSO ze swoimi członkami DARC (ale ich jest ponad 35 000 a nas około 3 500). Ponadto, podobnie jak my, funduje dyplomy i nagrody dla niemieckich uczestników zawodów.
Ekipa SN0HQ zrobi wszystko aby osiągnąć jak najlepszy wynik, teraz kolej na stacje SP!
Do usłyszenia w zawodach 09 - 10 lipca.

73! Włodek SP6EQZ Kapitan SN0HQ

2. Komunikaty w okresie wakacji

Niniejsze wydanie Komunikatu PZK jest ostatnim przed wakacjami letnimi. Podobnie jak w latach ubiegłych, na czas wakacji, w miesiącach lipcu i sierpniu emisja radiowa Komunikatów w środy o godz. 18.00 w paśmie 80m zostaje zawieszona. Komunikaty w wersji elektronicznej mogą ukazywać się nieregularnie.
W imieniu zespołu redakcyjnego wszystkim naszym odbiorcom, czytelnikom i sympatykom życzymy udanych, bezpiecznych, zdrowych wakacji.

Redakcja Komunikatów PZK - SP2JMR, SP3SLU, SP5E, SP5ELA

3. Udział przedstawicieli PZK w spotkaniach w ramach Ham Radio

W okresie od 24 do 26 czerwca 2022 roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, w niemieckim Friedrichshafen nad Jeziorem Bodeńskim odbyły się międzynarodowe targi krótkofalarskie Ham Radio 2022. Należy wspomnieć, że łączna liczba uczestników oraz wystawców uczestniczących w imprezie była znacząco mniejsza w stosunku do lat poprzednich. Na spotkaniu przedstawicieli stowarzyszeń członkowskich IARU Polski Związek Krótkofalowców reprezentowali: osobiście - Kol. Tomasz SP5CCC (Prezes Stowarzyszenia Polski Klub UKF), on-line - Kol. Krzysztof SP5E (Członek jednej z grup roboczych 1. Regionu IARU działających w ramach programu pn. "Kształtując przyszłość" (ang. Shaping the future)), oraz również on-line - Kol. Paweł SP7TEV (Oficer Łącznikowy IARU - PZK). W trakcie tego spotkania tematem przewodnim były strategiczne działania mające znacząco zwiększyć liczbę czynnych krótkofalowców w skali ogólnoświatowej, z uwzględnieniem wzrostu stanu członkowskiego organizacji zrzeszonych w Międzynarodowym Związku Krótkofalowców (IARU),
w połączeniu z intensyfikacją na forum międzynarodowych organizacji telekomunikacyjnych ochrony pasm amatorskich przed stale rosnącym poziomem zakłóceń pochodzących od różnorodnych urządzeń. Ponadto przedstawiciele PZK wzięli udział w poprzedzających targi śródokresowych posiedzeniach Komitetów C4 (ds. KF), C5 (ds. UKF) oraz C7 (ds. EMC) IARU R1, które odbywają się pomiędzy Konferencjami Generalnymi 1. Regionu.

Konsultacja: Tomasz SP5CCC Opracowanie: Paweł SP7TEV

4. Walne Zebranie sprawozdawcze Opolskiego OT PZK oczami członków radioklubu SP6PAZ

W dniu 25 czerwca (sobota) 2022 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze OT-11 PZK Opole, za okres od 2 października 2019 do 25 czerwca 2022. Zjazd Sprawozdawczy odbył się w Opolu na ul. Torowej 7 w Zespole Placówek Oświatowych (Bursa). W zebraniu ( Zjeździe) uczestniczyło ośmiu członków Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ. Janek SP6GEQ, Krzysztof SP6DVP, Robert SP6EK, Krzysztof SP6TPF, Sławek SP6ZC, Paweł SQ6DXP, Gustaw SQ6NDG, Eugeniusz SP6DIL. Kilku naszych Kolegów na Zjazd przybyło w nowych klubowych okolicznościowych koszulkach.
.
Tekst: Krzysztof SP6DVP. Autor zdjęcia: Robert SP6OJE. Opole 25 czerwca 2022.

5. Ważne informacje dotyczące egzaminów

W tym roku zorganizowano już 93 sesje egzaminacyjne i wydano 507 świadectw operatora w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. Te cyfry bardzo cieszą.
Tym bardziej, że za każdą z nich stoi prawdziwa osoba z miłością i pasją do radia. Musimy oczywiście pamiętać, że tylko część z posiadaczy świadectw wystąpiła o pozwolenie, a jeszcze mniejsza grupa rozpoczęła aktywną pracę na pasmach. Mimo tak dużej ilości sesji nadal odczuwamy brak wolnych miejsc. Dlatego o przyczynach i możliwościach rozmawiałem w ostatnich dniach z UKE. Pierwsza bardzo dobra wiadomość jest taka, że terminy zostaną udostępnione do zapisów na stronie egzaminy.uke.gov.pl już w pierwszym tygodniu lipca. Jeśli więc oczekujecie na egzamin lub znacie taką osobę to warto jej przekazać tą informację. Druga równie pozytywna - będziemy obserwować zainteresowanie nową pulą terminów. Jeśli będzie duże i ponownie zabraknie miejsc to każdą osobę zainteresowaną przystąpieniem do egzaminu zachęcam do kontaktu z PZK na adres: sp5e@pzk.org.pl . W temacie wiadomości najlepiej podając nazwę miejscowości. Będziemy zbierać informacje o potrzebach w terenie i aktywnie zabiegać o dodatkowe terminy,aby pomóc. Na szczęście okres pandemii za nami. Zapisy na egzaminy uruchamiane były na krótsze okresy czasu, aby nie trzeba było ich odwoływać w przypadku zmiany prawa lub braku możliwości przeprowadzania. Ponadto, mocno odczuwaliśmy ograniczenia w zakresie ilości osób mogących jednorazowo przystąpić do egzaminu.

Vy 73! Krzysztof SP5E

6. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. PZK nie ma w swoim statucie działalności pomocowej lub charytatywnej proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie, którą należy wpłacać na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja rSiepomagar1;, fundacja rPolskie Centrum Pomocy Międzynarodowejr1; PCPM i jeszcze wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze w tym sieci sklepów. Wiele z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej, zbierając odzież, art. spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Szczegółowe aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności pod adresem http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie aktualnie pomoc uchodźcom
z Ukrainy jest najbardziej potrzebna z określeniem, jaki rodzaj pomocy jest obecnie najbardziej pilny. Zawiera ona bieżące zapotrzebowanie przesyłane przez pełnomocników wojewodów ds. organizacji pozarządowych. Decyzją MSWiA udział NGO w pomocy dla uchodźców jest koordynowany regionalnie. Każdy wojewoda wyznaczył koordynatora do tego zadania. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy. Przypominamy, że kontakt telefoniczny należy podejmować tylko w sytuacjach wymagających bezpośredniego kontaktu, aby nie blokować linii telefonicznych.
W innym przypadku prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl.

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na bazie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

II. Wydarzenia

7. 35 rocznica powstania HKŁ SP8ZIV

W dniu 24 czerwca 2022 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego
w Jarosławiu odbyła się wielka uroczystość z okazji 35 rocznicy powstania HKŁ SP8ZIV oraz 20 rocznicy powstania OT 35.
Uroczystość zgromadziła ponad 50 uczestników, głównie osoby oficjalne i gości oraz członków OT35 i harcerzy. Gospodarzem był Starosta Jarosławski Pan Stanisław Kłopot. Całość perfekcyjnie prowadził Zbyszek SP8AUP prezes radioklubu SP8ZIV oraz Jarosławskiego OT PZK. Wśród gości wymienić należy:
- Wice Wojewodę Województwa Podkarpackiego Panią Jolantę Sawicką
- Prezesa Polskiego Związku Krótkofalowców Tadeusza Pamiętę SP9HQJ
- Dyrektora Delegatury UKE w Rzeszowie Pana Marcina Krawczyka
- Wieloletniego Dyrektora PIR, PAR, UKE Pana Tadeusza Krawczyka
- Prezesa zaprzyjaźnionego Zarządu Oddziału Terenowego PZK w Rzeszowie Adama Nazimka SP8N
- Komendantkę Hufca ZHP w Jarosławiu Druhnę pwd Małgorzatę Jaworowską.
- przybyłego ze Lwowa członka LKK Romana Terleckiego UY3WX z małżonką
- naszych wieloletnich sponsorów Pana Bogdana Bulińskiego oraz Pana Jana Pajdę
Najbardziej uroczystym akcentem obchodów jubileuszy było odznaczenie Krzyżami Zasługi za działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania krótkofalarstwa:

Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Pan Bogdan Buliński oraz Pan Zbigniew Wendycz oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi Pan Tadeusz Słowik.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Pana Andrzeja Dudy odznaczenia dokonała Wice Wojewoda Województwa Podkarpackiego Pani Jolanta Sawicka.
Z okazji Jubileuszu Zarząd Jarosławskiego OT PZK przyznał Medal "NAGRODA BURMISTRZA MIASTA JAROSŁAWIA" Za Zasługi dla Harcerskiego Krótkofalarstwa byłej Komendantce Hufca ZHP w Jarosławiu Druhnie Jagodzie Dryś SP8AYL, która mimo upływu czasu nadal posiada i kultywuje zdobyte uprawnienia krótkofalarskie.
Okolicznościowych grawertonów i podziękowań w formie dyplomów było bardzo dużo, a większość z obecnych była ich beneficjentami.
W swoim wystąpieniu Zbyszek SP8AUP powiedział m.in. że dzisiejsze spotkanie krótkofalowców z udziałem zaproszonych gości poświęcone jest obchodom przede wszystkim 35 -tej rocznicy działalności Harcerskiego Klubu Krótkofalowców SP8ZIV działającego przy Komendzie Hufca ZHP imieniem Czesławy "BAŚKI" Puzon w Jarosławiu. Klubu, który od chwili powstania jest
w strukturach Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców. Drugą ważną okazją jest XX rocznica powstania Jarosławskiego Oddziału Terenowego PZK. HKŁ SP8ZIV dzięki przynależności do PZK klub posiada między innymi możliwość bezpłatnego wysyłania i otrzymywania kart QSL - kart potwierdzających przeprowadzone łączności radiowe. Miasto Jarosław należy do tych środowisk, które wiernie pielęgnują tradycje krótkofalarskie, a tego rodzaju spotkania są zawsze znakomitą okazją do podziękowań Tym którzy przyczynili się do właściwego rozwoju krótkofalarstwa w naszym Klubie i mieście.

Uroczystość była znakomicie zorganizowana. Prezesowi Jarosławskiego OT PZK oraz radioklubu SP8ZIV Prezes PZK Tadeusz SP9HQJ wręczył specjalną okolicznościową statuetkę dziękując za ponad 50 letnią działalność na rzecz rozwoju krótkofalarstwa z życzeniami zdrowia i dalszej aktywności

Na zdjęciu widocznym w wersji DPDF od lewej: Pani Jolanta Sawicka wicewojewoda Podkarpacki oraz odznaczeni krzyżami zasługi Pan Bogdan Buliński, Pan Tadeusz Słowik, Pan Zbigniew Wendycz.

Zdjęcie uczestników obchodów Jubileuszu 35 lat SP8ZIV i 20 lat OT 35-widoczne w wersji PDF

Info. Piotr SP2JMR, zdjęcia: Henryk Grymuza

8. V Piknik Bydgoskich Organizacji Pozarządowych

W sobotę 18-stego czerwca br. na Wyspie Młyńskiej odbył się V Piknik Bydgoskich Organizacji Pozarządowych.
Do dyspozycji Bydgoskiego Oddziału PZK (OT04) otrzymaliśmy namiot w którym umieszczona była radiostacja z monitorem, a także drugi duży monitor na którym wyświetlane były informacje o naszym hobby.
Duży baner zachęcał z daleka do odwiedzenia naszego stoiska.
Nasz namiot cieszył się dużym zainteresowaniem. Wśród odwiedzających nas byli m.in. goście z Warszawy, Poznania, Gdyni, Torunia, Inowrocławia i oczywiście z Bydgoszczy. Duże zainteresowanie wskazuje na potrzebę wyjścia do szerszych kręgów społeczeństwa chociażby przy okazji różnych imprez organizowanych przez władze lokalne. Może to pomóc w zainteresowaniu młodzieży i skutecznej promocji naszego pięknego hobby.

Foto. Grzegorz SQ2HCK

Pozdrawiam z Bydgoszczy Prezes OT04 PZK Bydgoszcz Grzegorz Kłosowski SQ2HCK.

9. Biwak w Czeszewie

"Stowarzyszenie Krótkofalowców Ziemi Jarocińskiej SP3PJA organizuje w dniach 1-3 lipca biwak integracyjno - szkoleniowy w Czeszewie (teren Żerkowsko - Czeszewskiego Parku Krajobrazowego, SPFF144). Obiekt należy do Nadleśnictwa Jarocin.
Na miejscu prąd, miejsce na ognisko i duża, nowa wiata. Dużo miejsca na namioty Campingi i samochody. Woda z Watry jedynie do celów gospodarczych. Po rzece, tuż przy polu biwakowym kursuje prom turystyczny NIKODEM. Chętnych zapraszamy już w piątek po południu. Kontakt: Waldek SP3TYI tel. 516-796-136 lub Janusz SP3IAS tel. 606-438-968.

Do zobaczenia!

SP3PJA Team. Info Łukasz SP3TYI

10. HKŁ Wilda SP3ZAC na Zamku Książ

W dniach 30-31 lipca br. w Zamku Książ będzie miała miejsce wystawa Muzeum Poczty i Telekomunikacji z Wrocławia o tematyce rŁącznośćr1;. Harcerski Klub Łączności WILDA SP3ZAC otrzymał zaproszenie do udziału. W czasie trwania imprezy będą prowadzone łączności na pasmach amatorskich pod znakiem SP3ZAC/6, dla polujących na zamkowe wyprawy będzie okazja do zaliczenia Zamku Książ DAB01. Będzie też propozycja dla zwiedzającej młodzieży, pod okiem instruktora będą mogli wykonać swoją pierwszą łączność na falach eteru i otrzymać za to pamiątkowy dyplom. Wystawimy też dwa eksponaty, radiostacje A7B oraz R354, a także dołączymy łącznicę telefoniczną z telefonami polowymi . Impreza zapowiada się atrakcyjnie, oprócz nas udział wezmą Grupa Rekonstrukcji Historycznej 44/100 oraz Enigma z Poznania.

pwd. Bogdan Cierpka

11. Program w TVP Białystok

Bezpośrednio od Janka Bondaruka SP4ANN otrzymałem informację
o programie telewizyjnym w TVP B-stok który był nadany w niedzielę 26 czerwca o godzinie 11:42 z Jego udziałem.
Wg programu TVP nazwa reportażu to "Tajemnice dawnej radiotechniki"
https://bialystok.tvp.pl/program-tv?date=2022-06-26&channel=745680
Można obejrzeć na Internecie lub smartfonie:
https://tvpstream.vod.tvp.pl/?channel_id=745680

*Janek SP4ANN swego czasu w lipcu 2018 roku pokazał w Muzeum Archidiecezji Białostockiej piękną kolekcję radii szpiegowskich.

73 Wiesław SP4Z

12. Zaproszenie na litewski HAM FEST

Litewskie Stowarzyszenie Radioamatorów (LRMD) zaprasza radioamatorów
z Litwy i innych krajów do udziału w corocznym HAMFEST od 30 lipca do 31 lipca 2022 roku.

Hamfest lokalizacja: Marijampole Camping, Kempingo g. 44, Marijampolė, Litwa
https://marijampoletic.lt/en/accommodation/rural-tourism/marijampole-camping/ Współrzędne GPS: 54.520054 23.342152

Data. HAMFEST Rozpoczyna się o 9.00 rano 30 lipca (sobota), kończy się
o 15.00 31 lipca (niedziela). Więcej informacji pod linkiem: https://lrmd.lt/en
Organizatorzy zapraszają już od piątku 29 lipca 2022 r. godzin południowych

HAMFEST gospodarz: Marijampole Radio Club "HERCAS".
Kontakt
LY2SA (tel. +370-699-29030) r11; informacje ogólne.
LY2AT (tel. +370-698-58105) r11; informacja o lokalizacji.

Możliwy przyjazd w piątek 29 lipca.

Info. Bronius LY5O

III. SPORT

13. Wiadomości nie tylko DX-owe
3D2 - Fiji: 3D2AJT to specjalny znak Dominika 3D2USU (3Z9DX), którego będzie używał przez miesiąc z Nadi na wyspie Fiji ku pamięci zmarłego Yasuo "Zorro" Miyazawa JH1AJT. Aktywność będzie do 27 lipca 2022 r. QSL via Club Log OQRS.

7O - Yemen: David DL7ZM (OE6NZM) jest aktywny jako 7O/DL7ZM z wyspy Socotra AF-028 do 3 lipca br. Nadaje na CW i FT8 na 6 i 10m. QSL direct to David Pommerenke, Institute of Electronics, Inffeldgasse 12, 8010 Graz, Austria.

7X - Algeria: Z okazji 60 rocznicy niepodległości Algierii od Francji, przez cały lipiec nadawać będzie stacja okolicznościowa 7T60A. QSL via 7X2VFK.

DL - Niemcy: Sebastian DL1AXX od 1 do 7 lipca będzie QRV jako DL1AXX/P
z wyspy Helgoland Dune EU-127. QSL via biuro.

DL - Niemcy: Stacja okolicznościowa DL0SOP będzie aktywna przez cały lipiec
z okazji 64 edycji Sea Of Peace. Informacje na temat dyplomu na stronie https://dl0sop.darc.de/ QSL via OQRS, LoTW, eQSL lub DL4SVA.

E7 - Bośnia i Hercegowina: Stacja E7HQ w zawodach IARU HF Championship będzie podawać raport i skrót BA zamiast ARABH. QSL via E70ARA i LoTW.

F - Francja: Stacje okolicznościowa z okazji 109 edycji Tour de France:
TM109TDF (1-3, 7-9, 12-15 i 20-24 lipca) op. Michel F8GGZ; QSL via znak domowy.
TM59TDF od 1 do 15 lipca wydany na klub F8KGS.QSL via F8KGS.
TM5TDF od 5 do 19 lipca wydany na klub F6KMB. QSL via F6KMB.

FP - St. Pierre & Miquelon: Eric KV1J od 28 czerwca do 12 lipca ponownie będzie aktywny jako FP/KV1J z wyspy Miquelon NA-032.
W planie udział w DL-DX RTTY Contest i IARU HF World Championship. QSL via znak domowy. Dziennik dostępny na stronie http://www.kv1j.com/fp/July22.html

GM - Szkocja: Paul G4PVM do czerwca przebywa na wyspie Arran EU-123, skąd nadaje jako GM4PVM. QSL via LoTQ, eQSL.

HB9 - Szwajcaria: HB75SG to znak okolicznościowy, który będzie aktywny od
1 lipca do końca roku, wydany dla członków USKA St. Gallen HB9SG z okazji 75 rocznicy oddziału. QSL via LoTW i HB9KNY.

HB0 - Liechtenstein: Joe OZ0J będzie aktywny jako HB0/OZ0J od 28 czerwca do 5 lipca.

I - Włochy: Franco IZ5IUY od 2 do 21 lipca będzie aktywny ponownie jako IL7/IZ5IUY z wyspy San Domino EU-050. QSL via znak domowy.

JA - Japonia: Ichy JH7IPR planuje nadawać z dwóch IOTA jako JH7IPR/8
i JH7IPR/P. Usłyszymy go z wyspy Rishiri AS-147 od 30 czerwca do 3 lipca oraz
z wyspy Rebun od 3 do 5 lipca. QSL via OQRS i LoTW.

OX - Grenlandia: Bo OZ1DJJ od 27 czerwca do 11 lipca ponownie będzie aktywny jako OX3LX z wyspy Upernavik NA-134, Loc GQ12ws.
QSL via LoTW, OQRS lub direct do OZ0J.

OZ - Dania: Bernd DL9LBR jest aktywny jako OZ/DL9LBR z Fano EU-125 do
2 lipca. QSL via znak DARC.

OZ - Dania: Carsten OZ4CG przez cały lipiec będzie QRV z Bornholm EU-030 jako OZ4SOP "Sea Of Peace". QSL via OQRS, LoTW, eQSL.

OZ - Dania: Pierwsze trzy etapy 109 edycji Tour de France odbędą się w Danii od 1 do 3 lipca. Członkowie EDR Nyborg OZ2NYB będą używać znaku OZ22TDF.

PY - Brazylia: ZY8AM to stacja okolicznościowa, która będzie aktywna od 1 do 12 lipca, która będzie aktywna z Boca do Acre w Amazonii Loc. FI61hf.
W skład zespołu wchodzi 9 operatorów PP8HOL, PP8JR, PW8BR, PW8GTB, PY5AKW, PY5AMF, PY5QW, PY5ZD i Kazimierz PY5ZHP. Będą aktywni od 160-6 m SSB, CW i FT8. QSL via LoTW, i direct PY5ZD. (Tnx PY5ZHP)

PY0F - Fernando de Noronha: Ed PY2RN od 1 do 5 lipca będzie aktywny
z Fernando de Noronha jako ZY0FUN SA-003.
QSL via OQRS. Więcej na stronie https://www.qrz.com/db/ZY0FUN

SP - Stacje okolicznościowe 3Z1922PS, HF1922PS, SN1922PS, SO1922PS, SP1922PS i SQ1922PS będą aktywne od 2 do 17 lipca z okazji Setnej Rocznicy Przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Do zdobycia okolicznościowy dyplom. Szczegóły na stronie http://pzk.katowice.pl/index.php?news&nid=243
oraz https://logsp.pzk.org.pl/a/ps1922/ QSL zgodnie z instrukcjami na qrz.com

TI - Kostaryka: Z okazji awansu do MŚ w piłce nożnej w Katarze od 1 lipca do końca roku aktywna będzie stacja TI1GOAL. QSL via direct https://www.qrz.com/db/TI1GOAL.

VR - Hongkong: Z okazji 25 rocznicy ustanowienia Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkongu, krótkofalowcy w Hongkongu mogą używać specjalnego prefiksu rVR25r1; od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.
Np. VR2CC będzie używać znaku VR25CC itd.

W - USA: Od 1 do 8 lipca z okazji 13 kolonii będą nadawać stacje okolicznościowe K2A (New York), K2B (Virginia), K2C (Rhode Island), K2D (Connecticut), K2E (Delaware), K2F (Maryland), K2G (Georgia), K2H (Massachusetts), K2I (New Jersey), K2J (North Carolina), K2K (New Hampshire), K2L (South Carolina) i K2M (Pennsylvania).
Ponadto usłyszymy trzy stacje bonusowe WM3PEN, GB13COL i TM13COL.
Krótka historia na https://pl.wikipedia.org/wiki/Trzyna%C5%9Bcie_kolonii
Informacje o dyplomie na https://www.qrz.com/db/GB13COL i http://www.13colonies.us/

W - USA: Alex AK4AM od 3 do 9 lipca będzie QRV jako AK4AM/P z Atlantic Beach, Bogue Banks NA-112. QSL via LoTW.

YB - Indonezja: Do 29 czerwca stacje YB8HZ, YB8DEV, YB8DKL, YC8AQY, YC8BNZ, YC8DEL, YC8ES, YC8GZO, YD8BUL i YD8EQY nadają z wyspy Sapuka OC-247, gdzie używają znaków domowych /P. QSL via YB8HZ tylko direct.

YB - Indonezja: Z okazji 5 rocznicy klubu FT8DMC od 4 do 17 lipca aktywne będą stacje okolicznościowe 8B0FTDM, 8B1FTDM, 8B2FTDM, 8B3FTDM, 8B4FTDM, 8B5FTDM, 8B6FTDM, 8B7FTDM, 8B8FTDM i 8B9FTDM. QSL via N2OO.

YN - Nikaragua: Rafael NN3RP od 5 lipca do 2 sierpnia będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako YN2RP z Nikaragui. QSL via znak domowy.

Zawody 2 i 3 lipca 2022 r.
Marconi Memorial HF Contest http://www.arifano.it/contest_marconi.html
Orginal QRP Contest http://www.qrpcc.de/contestrules/oqrpr.html

Robi S57AW powiadomił, że zawody EUHFC 2022 zostały odwołane https://euhf.s5cc.eu/2022/06/21/euhfc-2022-canceled/

Wyniki:
LZ DX Contest 2021 http://lzdx.bfra.bg/results2021en.html
His Majesty The King of Spain CW Contest 2022 i dyplomy PDF https://concursos.ure.es/en/s-m-el-rey-de-espana-cw/resultados/

Pozdrawiam Adam SQ9S


14. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

III Próby Subregionalne IARU - all band, 2-3 lipca 2022, godz. 14:00-14:00 UTC, organizator Stowarzyszenie PK UKF/PZK pod patronatem IARU, regulamin (taki sam jak dla zawodów IARU R1): https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/IARU_R1_Regulamin_zawod%C3%B3w_PL.pdf
Uwaga: Na stronie Stowarzyszenia PK UKF uruchomiona będzie funkcja pod nazwą "Kto i skąd będzie QRV". Bezpośredni link: https://pk-ukf.pl/zawody/kalendarz-zawodow-vhf-uhf-shf/kto-i-skad-bedzie-qrv/

EUROPEAN EME Contest 6 cm (5.7 GHz) - zawody organizowane przez DUBUS/REF, 2-3 lipca 2022, godz. 00:00-23:59 UTC, regulamin: http://www.dubus.org/eme.htm

SPAC -144 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 5 lipca 2022, godz. 17:00-21:00 UTC

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

VHF-FT8 Activity - rumuńskie zawody aktywności FT8 r11; 144 MHz, środa 6 lipca 2022, godz. 17:00-21:00 UTC, regulamin: https://www.ft8activity.eu/ind

Komunikat Stowarzyszenia PK UKF:

Zarząd Stowarzyszenia PK UKF podjął decyzję o organizacji corocznego 60 Zjazdu PK UKF jako Walnego Zebrania Sprawozdawczego w dniach 19 - 21 sierpnia 2022 r. w Zieleńcu. W tym samym czasie i miejscu odbędzie się 21 Zjazd Techniczny UKF organizowany przez radioamatorów Ziemi Kłodzkiej.
O szczegółach, w tym i programie Zjazdu, informujemy na stronie PK UKF pod adresem https://pk-ukf.pl/60-zjazd-pk-ukf/.
Termin Zjazdu ustalony został na tydzień przed spotkaniem w Holicach, zatem część Kolegów może wykorzystać tę zbieżność do spędzenie urlopu w Sudetach.
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia

Tomasz Ciepielowski SP5CCC

Info. Stanisław SQ2EEQ

15. Komunikat Rady Pedagogicznej Zawodów Dzień Dziecka 2022

Zakończenie roku szkolnego zwieńczone jest w szkołach wręczeniem uczniom świadectw z promocją do następnej klasy. My podsumowujemy wyniki zawodów Dzień Dziecka 2022 wręczeniem każdemu juniorowi biorącemu udział w zawodach świadectwa szkolnego operatora. Wszyscy zawodnicy są prymusami więc otrzymują świadectwa z biało czerwonym paskiem. Mamy przyjemność ogłosić oficjalne wyniki Zawodów Dzień Dziecka 2022.

Zwycięzcą zawodów został Michał SP3TNT.
Kolejne miejsca w kategorii A - Junior zajęli: Sebastian SQ2SM, Remigiusz SP9MRD, Nikodem SP3AA, Szymon SP9DLS, Natalia SP2NM.
Licznie obstawiona była kategoria B - klubowa: SP9ZHC, SP3YDE, SP8PKL, SP5PRF, SP7PTM, SP3PWL, SP6ZHP, SP3ZHP.
Wszystkim juniorom startującym w zawodach gratulujemy osiągniętych wyników.
Rada Pedagogiczna składa podziękowania sponsorom wspierającym zawody: Arkowi SP6OUJ, Piotrowi SP8MRD, klubowi Hackerspace Kraków, Przemkowi SP7VC, Oddz. OT-37 PZK oraz ZG PZK.
Również serdeczne podziękowania kierujemy do seniorów startujących w zawodach, którzy stworzyli na paśmie atmosferę prawdziwych zawodów krótkofalarskich dla początkujących w hobby juniorom.
Wyniki zawodów dostępne są na stronie https://dd.reaktywacja.org.pl/wyniki-2022/.
Galerię zdjęć juniorów uczestniczących w tegorocznej edycji zawodów można obejrzeć na stronie https://sp5prf.pl/photogallery.php?album_id=70

Udanych wakacji i do usłyszenia w kolejnej edycji zawodów.

73, Kacper SO5KR, Tomek SP5PY, Bogdan SP5WA, Paweł SQ5STS

Rada Pedagogiczna Zawodów Dzień Dziecka

zawodydd@gmail.com
https://dd.reaktywacja.org.pl/
https://www.sp5prf.pl/


IV. Humor

16. Pierwszy komputer krótkofalowca
ilustracja - w w wersji PDF

Znane - z sieci Internet.

Info: SP5ELA

17. Humor informatyczny - IE (Internet Explorer)


Internet Explorer. Przeglądarka Microsoft, odwiecznie skorelowana z systemem Windows MS. Kontrowersyjna i kultowa, zmarła, albo emerytura! R.I.P.! Była dobra do pobierania innych przeglądarek!

Jung Ki-young, południowokoreański inżynier oprogramowania, postanowił upamiętnić odejście równie popularnej, co nielubianej przeglądarki Internet Explorer. W tym celu ufundował nagrobek z literą "e" i wymownym epitafium.
W tym tygodniu, po 27 latach pracy, firma Microsoft zmniejszyła wsparcie dla wszechobecnego niegdyś Internet Explorera, aby skupić się na swojej szybszej przeglądarce Microsoft Edge. Odejście na emeryturę wysłużonego narzędzia spotkało się z ogromną reakcją internautów.
Dla Junga Ki-younga decyzja Microsoftu o wycofaniu Internet Explorera oznaczała koniec trwającej ćwierć wieku miłosno-nienawistnej relacji z tą przeglądarką internetową. Aby upamiętnić jej upadek, poświęcił miesiąc i 430 000 wonów (ok. 1480 zł) na zaprojektowanie i zamówienie nagrobka z logo Explorera i angielskim epitafium: "Był dobrym narzędziem do pobierania innych przeglądarek" r11; zauważa agencja Reuters.
Po tym, jak pomnik został wystawiony w kawiarni prowadzonej przez brata programisty w południowym mieście Gyeongju, zdjęcie płyty nagrobnej poniosło się w sieci w tempie viralowym. Jung przyznał, że pomnik pokazuje jego mieszane uczucia do starszego oprogramowania, które odegrało tak dużą rolę w jego życiu zawodowym.
"To był wrzód na tyłku, ale nazwałbym to relacją miłosno-nienawistną, ponieważ sam Explorer zdominował kiedyś pewną epokę" r11; wyznał agencji Reuters. Dodał, że upewnienie się, iż jego strony internetowe i aplikacje online działają w Explorerze, zajęło mu więcej czasu niż w przypadku innych przeglądarek.
Wprowadzony na rynek w 1995 roku Explorer stał się przodującą przeglądarką na świecie na ponad dekadę, ponieważ był dołączany do systemu operacyjnego Windows firmy Microsoft, który był preinstalowany w miliardach komputerów. Klienci Junga wciąż prosili go o sprawdzenie, czy ich strony internetowe dobrze wyglądają w Explorerze, który przez lata pozostawał domyślną przeglądarką w urzędach państwowych Korei Południowej i wielu bankach.
Jung powiedział, że chciał rozśmieszyć ludzi nagrobkiem, ale mimo to był zaskoczony tym, jak daleko poniósł się jego żart w sieci. "To dla mnie kolejny powód, aby podziękować Explorerowi r11; dzięki niemu mogę teraz robić dowcipy na światowym poziomie. Żałuję, że odszedł, ale nie będę za nim tęsknił. Dlatego jego odejście na emeryturę jest moim zdaniem dobrą śmiercią" r11; spuentował programista.
Na podstawie: Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl. Internet Explorer dostał nagrobek. "Był dobry do pobierania innych przeglądarek" (msn.com)
I oryginalnego artykułu: Internet Explorer gravestone goes viral in South Korea - YouTube
Info i tłumaczenie: SP5ELA

V. Informatyka

18. Log stacji SP0PZK

Łaczności stacji SP0PZK są logowane (zawsze były). Rekordy QSO SP0PZK są wysyłane na serwer LoTW. Ponadto jest prowadzony log-on-line pod adresem:
https://log.rf.pl w ramach projektu logów (SP5ELA). https://log.rf.pl/SP0PZK
Log ten nie zawiera 100% wszystkich przeprowadzonych QSO, ale jest systematycznie uzupełniany.


Zrzut ekranu systemu LoTW -konto SP0PZK- widoczne w wersji PDF

Karty papierowe QSL SP0PZK. Obecnie QSL-managerem kart klasycznych papierowych jest Jurek SP3SLU. Karty te są wysyłane via CB QSL PZK. W czasie łączności pokomunikatowych należy zgłosić chęć otrzymania karty QSL stacji SP0PZK (lub nie). Jeżeli ktoś nie jest członkiem PZK i nie ma obsługi kart QSL, to może na adres Jurka SP3SLU wysłać zwrotną kopertę ze znaczkiem do wysyłki karty "direct".

Info: SP3SLU, SP5ELA


VI. Silent Keys
__________________________________________________________________________
SP8FNB SK

Ze smutkiem informuję, iż w dniu 28 czerwca 2022 roku odszedł na zawsze po ciężkiej chorobie Adam Stachurski SP8FNB. Adam znany był niemal wszystkim krótkofalowcom z województwa lubelskiego. Bardzo chętnie pomagał kolegom w rozwiązaniu wielu problemów technicznych, naprawiał transceivery, pomagał stroić anteny, itp. Adam urodził się 20 stycznia 1954 roku. Pierwszą licencję kat. 1 (nr 11/9/72) i znak SP8FNB otrzymał 13 maja 1972 roku. Ukończył Technikum Energetyczne w Lublinie przy ul. Długiej a następnie studia. Adam początkowo był członkiem klubu SP8KAF - z którego otrzymał licencję - a następnie przeszedł do klubu SP8PLU. W latach 80-tych XX w. był kierownikiem biura Oddziału Wojewódzkiego PZK w Lublinie, które mieściło się przy ul. Grodzkiej w siedzibie MDK "Pod Akacją". Adam był bardzo aktywny na pasmach, uczestniczył w wielu wyprawach na terenie Polski, m.in. na Połoninę Wetlińską i do Zakopanego. Do historii przeszła jego wyprawa do Armenii po trzęsieniu ziemi - w terminie od 12 do 28 grudnia 1988 roku - skąd nadawał pod znakiem SP8FNB/RG6. Dzięki jego udziałowi i możliwości pracy pod wyżej wymienionym znakiem możliwe było utrzymywanie stałej łączności między stacją SP8FNB/RG6 a Komendą Wojewódzką Straży Pożarnych w Lublinie. Otrzymał Odznakę Honorową PZK nr. 286, Brązowy Medal za zasługi dla Obronności Kraju, Za Zasługi dla Pożarnictwa oraz inne odznaczenia państwowe. Adam przez pewien czas pełnił obowiązki Prezesa Zarządu OT PZK w Lublinie. Można powiedzieć, że pochodził z krótkofalarskiej rodziny - jego ojciec Stanisław miał znak SP8MMS a syn Marcin SP8UFP. W dniu 12 czerwca 2022 roku pojawił się na spotkaniu OT w Szkole Klonowica. Jego przemówienie wskazywało, że przyszedł się z nami pożegnać. Jesteśmy wdzięczni, że znalazł siły na krótkie spotkanie z nami. Pogrzeb Adama SP8FNB odbędzie się w dniu 06 lipca 2022, o godz. 12:00 na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Nabożeństwo żałobne będzie odprawione w kaplicy na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

Cześć Jego pamięci

Jerzy Kowalski SP8HPW Prezes Zarządu OT 20 PZK
_____________________________________________________________________________

________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Panu Henrykowi Grymuzie, Broniusowi LY5O, Tadeuszowi SP9HQJ, Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Wiesławowi SP4Z, Łukaszowi SP3TYI, Włodkowi SP6EQZ, Krzysztofowi SP6DVP, Grzegorzowi SQ2HCK, Pawłowi SP7TEV, klubowi SP3ZAC i pwd. Bogdanowi Cierpka.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK
"z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl. W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.

Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga!

Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczaćw postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów
i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.

Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).
Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,221,233 Unikalnych wizyt