PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3355 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 24/22 z dnia 15.06.2022
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 24/2022 z dnia 15 czerwca 2022 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/


I. Sprawy organizacyjne

1. Walne Zebranie Sprawozdawcze OT27

W związku z upływem połowy kadencji, Zarząd OT-27 PZK postanowił zwołać Walne Zebranie Sprawozdawcze, w dniu 18 czerwca 2022 r. o godz. 15:15 w pierwszym terminie lub godz. 15:30 w drugim terminie w Szkółce Leśnej Nadleśnictwa Jarocin, ul. Poznańska 34 w Jarocinie.

Info Sławek SQ3OOK

2. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. PZK nie ma w swoim statucie działalności pomocowej lub charytatywnej proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie, którą należy wpłacać na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" PCPM
i jeszcze wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze
w tym sieci sklepów. Wiele z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej, zbierając odzież, art. spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Szczegółowe aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności pod adresem http://cutt.ly /PomocUchodzcomzUkrainy pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie aktualnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna z określeniem, jaki rodzaj pomocy jest obecnie najbardziej pilny. Zawiera ona bieżące zapotrzebowanie przesyłane przez pełnomocników wojewodów ds. organizacji pozarządowych. Decyzją MSWiA udział NGO w pomocy dla uchodźców jest koordynowany regionalnie. Każdy wojewoda wyznaczył koordynatora do tego zadania. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy . Przypominamy, że kontakt telefoniczny należy podejmować tylko w sytuacjach wymagających bezpośredniego kontaktu, aby nie blokować linii telefonicznych. W innym przypadku prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na bazie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

II. Wydarzenia

3. Skrócony spis treści Świata Radio 7-8/2022

AKTUALNOŚCI: Zawody
ANTENY: Yagi 1296 MHz wg SP2CNW
TEST: Yaesu FTDX101MP, Icom IC-705
PREZENTACJA: Tecsun PL-368 DSP, ICOM AH-705, Transwerter firmy DX-Patrol
ŁĄCZNOŚĆ: Którędy na Czarnobyl?, Projekt FM Poland
ŚWIAT KF/UKF: ŁOŚ 2022 - część 1
WYWIAD: 50 - lecie MFJ
HOBBY: Stacja APRScube, TRX QRPGuys Pacificon
RETRO: Odbiornik Migo i Tramp
DIGEST: Dodatkowe wyposażenie radiostacji (2)
DYPLOMY: Krajowe akcje dyplomowe
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady
RYNEK I GIEŁDA

4. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 7-8/2022

Posiedzenia prezydium w skrócie
Spotkanie przedkontestowe SN0HQ
Walne zebrania OT14 i OT16
Łagów 2022
Aktywne Opole
Aktywność SP9KJM z bunkrów
Uroczystość w SP9PRO
75 lat OTPZK w Szczecinie
Silent Keys

Info. Andrzej SP5AHT, Tadeusz SP9HQJ

5. Zaproszenie na litewski HAM FEST-uaktualnione!

Litewskie Stowarzyszenie Radioamatorów (LRMD) zaprasza radioamatorów
z Litwy i innych krajów do udziału w corocznym HAMFEST od 30 lipca do 31 lipca 2022 roku.

Hamfest lokalizacja: Marijampole Camping, Kempingo g. 44, Marijampolė, Litwa
https://marijampoletic.lt/en/accommodation/rural-tourism/marijampole-camping/ Współrzędne GPS: 54.520054 23.342152

Data. HAMFEST Rozpoczyna się o 9.00 rano 30 lipca (sobota), kończy się
o 15.00 31 lipca (niedziela). Więcej informacji pod linkiem: https://lrmd.lt/en
Organizatorzy zapraszają już od piątku 29 lipca 2022 r. godzin południowych

HAMFEST gospodarz: Marijampole Radio Club "HERCAS".
Kontakt
LY2SA (tel. +370-699-29030) r11; informacje ogólne.
LY2AT (tel. +370-698-58105) r11; informacja o lokalizacji.

Możliwy przyjazd w piątek 29 lipca.

Info. Bronius LY5O

6. Spotkanie członków i sympatyków OT 27

"Oddział Terenowy PZK Południowa Wielkopolska organizuje, jak co roku, spotkanie członków, sympatyków i przyjaciół Oddziału. Spotkanie ma charakter towarzyski na świeżym powietrzu. Będzie kawa, domowe wypieki i smaczna grochówka. Przy okazji spotkania Odbędzie się walne zebranie sprawozdawcze oddziału jako że Zarządowi mija właśnie połowa kadencji.

Spotkanie zaczynamy 18 czerwca od godziny 14 na terenie szkółki leśnej Nadleśnictwa Jarocin, ul. Poznańska 34.
Gospodarzem spotkania jest Stowarzyszenie Krótkofalowców Ziemi Jarocińskiej SP3PJA. Kontakt - Janusz, SP3IAS lub Waldek SP3TYI".

W przypadku pytań czy niejasności proszę o telefon: 516-796-136.

Pozdrawiam,
Waldemar Szczublewski, SP3TYI

7. Święto Trzech Braci

Było sobie trzech braci, którzy pojechali na objazd Księstwa swojego taty Leszka. Każdy pojechał konno w innym kierunku i co było dalej to się dowiesz otwierając poniższy link: https://visitcieszyn.com/mapa-legendcieszyn .
Jeszcze dodam, że żaden z braci nie miał na imię Rus. Rus był dalekim kuzynem
i żył na innych włościach, bo na północny-wschód od Cieszyna.

Klub Śląska Cieszyńskiego organizuje akcję dyplomową z okazji Święta Trzech Braci Dyplom HF30STB, bo to po raz 30-ty obchodzimy Święto Trzech Braci.
Dyplom jest do zdobycia na falach radiowych w dniach 19 do 26 czerwca 2022.
Regulamin: na stronie sp9sci.pl, zakładka: Dyplom HF30STB oraz na QRZ.com / HF30STB.
Do udziału zapraszają organizatorzy.

73, Bronek SP9WZO

8. 27 lecie powstania SPCWC

Zapraszamy wszystkich telegrafistów do spotkania w eterze z okazji 27 rocznicy powstania SP-CW-Clubu w dniach 2-3.07.2022 r. Więcej szczegółów pod adresem:
https://www.qrz.com/db/SP9MDY oraz https://spcwc.pzk.pl
----------------
We invite all telegraphists to meet on the air on the occasion of the 27th anniversary of the establishment of SP-CW-Club on July 2-3, 2022.More details at: https://www.qrz.com/db/SP9MDY and https://spcwc.pzk.pl

Proszę o dalsze rozpropagowanie

73 Hubert SP9MDY

9. DYPLOM Z OKAZJI 150 ROCZNICY URODZIN JANA SZCZEPANIKA.

"Jan Szczepanik swoimi pomysłami i wynalazkami przerasta wielu znanych powszechnie XIX i XX wiecznych wynalazców. My Polacy powinniśmy być z Niego dumni"

Jak wcześniej informowaliśmy w tym roku przypada 150 rocznica urodzin Jana Szczepanika. Jego zasługi dla nauki oraz okoliczności, dla których zainteresował nas ten temat już opisywałem w poprzednich numerach KOMUNIKATU PZK.
Tu pragnę zachęcić Koleżanki i Kolegów krótkofalowców do zdobywania okolicznościowego dyplomu wydawanego z tej okazji. Czas jest krótki r11; już ostatnie dni akcji, a punktów do zdobycia dyplomu potrzeba sporo. Pomysły znaków okolicznościowych zrodziły się w dwóch lokalizacjach, a to: Stowarzyszenie Krótkofalowców Ziemi Dobrzyckiej stacja klubowe SP3POB oraz OT PZK nr 28 w Tarnowie ze stacją klubową SP9PTA.
Natomiast Darek Florczyk - SP3TYJ jest organizatorem i wydawcą DYPLOMU, na który pracują dwa zespoły:
SP150JS /30 pkt./ wraz ze stacjami: SP3TYJ op. Dariusz, SP9CJM op. Jacek, SP6DAN op. Damian, SP6APM op. Paweł, SP6PZB op. Paweł, SO8DAN op. Tadeusz /po 8 pkt./, oraz SN150JS /30pkt./ wraz ze stacjami: SP9LAS op. Janusz, SP9JZT op. Janusz, SQ9CAQ op. Marek, SP9IEK op. Zbigniew, SP9RHN op. Krzysztof, SQ9OB op. Łukasz, SP9GLJ op. Roman, SQ9KDO op. Tomasz, SQ9ZAX op. Robert, SQ9PUZ op. Kuba, SP9EKP op. Radosław, SP5GFN, SQ9DDA op. Jakub, SQ9PCH op. Tomasz biorą również stacje klubowe: SP9KAO, SP9PTA, SP8PDE /po 8pkt./.

Na temat dyplomu, warunków jego zdobycia, możesz dowiedzieć się jeszcze więcej zaglądając tu: https://www.qrz.com/db/SN150JS , albo tu: https://www.qrz.com/db/SP150JS
Tu też znajdziesz kilka informacji na temat: http://sp9pta.hamradio.pl/
Dobrej zabawy i do spotkania w eterze

Vy 73. Stanisław SQ9AOR

10. VIII Radiozlot na Sośniej Górze w Mikołowie przeszedł do historii.

12 czerwca br. Mikołowski Klub Krótkofalowców SP9PKS zorganizował już VIII Radiozlot w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Ogród Botaniczny obchodził Dzień Patrzenia pod Nogi, a miasto Mikołów celebruje w tym roku swoje 800-lecie.
Dlatego szykowaliśmy niespodziankę i w samo południe Mirek SP9MRT w towarzystwie swoich synów: Mirka SO9EWE i Michała, a także z pomocą Mariusza SP9AMH pomyślnie wysłał balon meteo, który emitował 8 obrazów SSTV tematycznie związanych z celebrującym urodziny Mikołowem. Balon odbierany był przez ok.5h na terenie Polski, dostaliśmy też raport w postaci bardzo dobrej jakości obrazów od stacji z Węgier.
Dla Mirka SP9MRT, który praktycznie solo przygotowywał tą misję był to balonowy debiut. Cieszymy się, że w PKSie jest kolejny specjalista!

Na Radiozlocie zarejestrowało się 27 licencjonowanych krótkofalowców. Odwiedził nas Burmistrz Mikołowa, a PZK reprezentował sam Prezes Tadeusz SP9HQJ.
W przygotowanej radiowej grze terenowej wzięło udział 220 uczestników. Gra poruszała tematykę: budowy znaku, CW, FT8 i SSTV.
Upominki dla uczestników, gry oraz losowane nagrody dla radiowców udało nam się przygotować z materiałów pozyskanych od lokalnych samorządów powiatu mikołowskiego, którym dziękujemy za przychylność do naszych działań. Cezary z HamRadioShop również wsparł nas swoimi gadżetami.

Aby sprawdzić, co działo się na Sośniej Górze, wystarczy odwiedzić klubową galerię na stronie www.sp9pks.pl .

Dziękujemy WSZYSTKIM, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie.

Na koniec chciałbym powtórzyć corocznie słyszane pytanie kierowane do nas:
" czy będzie alfabet Morse'a??"
Jak widać telegrafia nadal stanowi magię dla młodych ludzi. Czujny obserwator klubowej galerii zauważy, że promujemy telegrafię przy pomocy prostych kluczy akustycznych.
Poza tym powstała specjalna grafika, która stanowi załącznik tego posta. Niewiele potrzeba, aby podkreślić piękno naszego hobby.

Piotr SP9TPZ i SP9PKS Team

11. 23 spotkanie "U Mariana SP5EWX"

11.06.2022 r. miało miejsce tradycyjne spotkanie krótkofalowców rU Mariana SP5EWXr1; w Królowej Woli niedaleko Spały. Bywalcami tych spotkań są głównie krótkofalowcy z SP7 i SP5, ale bywają też znamienici goście.
Spotkania "U Mariana SP5EWX" odbywają się od 1991.

SP5EWX i SQ7OYL

Tym razem honorowym gościem był Nick UT5UT, były pierwszy prezes UARL i znakomity DX-man posiadający Honor Roll #1.

Nick UT5UT i Zygi SP5ELA (z całą przyjemnością i szacunkiem!)

Wielu uczestników tych spotkań, to doświadczeni nadawcy. Niektórzy nawet pracują tylko na telegrafii. Aby sprawdzić elementarne możliwości foniczne załoganci z VOT PZK (Iza i Zygi) zorganizowali mini sesję radiową z użyciem trzech radioletelefonów na 145 MHz. W logu stacji rdydaktycznejr1; o znaku SP73VOT/7 znalazło 12 QSO fonicznych. Karty QSL stacji SP73VOT zostały wypisane wszystkim uczestnikom na miejscu.


Od lewej: SQ5LNJ, UT5UT, SP7DRV, SP5EWX, SO7YL, SP7OGP, SP7VC, SP5AUC, SP7DRU, SP5-73-002, SP7GAQ, SP7HNP, sąsiad Henryk, SP8KP, SP7SZW.
Autor fotki: SP5ELA

Awersy kart QSL stacji SP73VOT

Karta QSL SP7SZW i wypisany rna miejscur1; rewers. Skany: SP5-73-002.

Ilustracje i zdjęcia widoczne w wersji PDF

Info: SP5ELA, SP5EWX

12. Spotkanie członków i sympatyków OT-13 PZK w Jeżowie Sudeckim

11 czerwca 2022 r. w godz. 10:00 - 14:00 w lokalu "HEXA 66" na Górze Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim odbyło się Spotkanie Członków Sudeckiego OT PZK (OT-13 PZK) i Sympatyków Krótkofalarstwa Spotkanie miało charakter otwarty i uczestniczyło w nim także kilku kolegów niezrzeszonych. W sumie było tam 27 osób. Spotkanie zaszczycił osobiście Prezes Polskiego Związku Krótkofalowców - kol. Tadeusz SP9HQJ, który podczas swojego wystąpienia przedstawił aktualną sytuację PZK, w tym również finanse PZK. Od grudnia 2020 roku do chwili obecnej odbyło się 20 posiedzeń Prezydium, w tym 19 w trybie zdalnym. W czasie tych posiedzeń podejmowano wiele ważnych decyzji, a szczegóły publikowane są w Komunikatach PZK. Niezależnie od tego Prezes PZK zwrócił uwagę na następujące fakty:

- w PZK jest niecałe 3500 członków około 3500 osób i tyleż samo racji. Ale racja stanu PZK polega na tym, aby pogodzić wszystkie racje, co nie jest łatwą sprawą. W drodze podejmowanych w demokratyczny sposób decyzji Prezydium stara się wypracowywać kompromis zadowalający wszystkie strony;

- nie tylko w Polsce obserwuje się tendencję starzenia się członków PZK, ponieważ coraz więcej jest osób w wieku 70 plus, co ma wpływ na obniżkę składek członkowskich, a w konsekwencji na stan budżetu PZK. Od chwili zaistnienia wirusa Covid 19 do chwili obecnej ubyło ponad 100 naszych kolegów i koleżanek. Ale takie zjawisk obserwujemy nie tylko w Polsce. Czy krótkofalarstwo ma przyszłość? Tak, ale coraz częściej pojawiać się będą nowe technologie cyfrowe i z biegiem lat nasi nadawcy odchodzić będą od dotychczasowych i tradycyjnych metod łączności jak CW czy SSB. Ale, póki co, to rozwijamy dotychczasowe sposoby prowadzenia łączności. Musimy robić wszystko, aby przyciągać do naszego hobby coraz więcej młodych ludzi. W Prezydium ZG PZK podjęto już działania w tym zakresie, a jednym ze sposobów będzie zaktywizowanie mediów społecznościowych;

- w UKE został przeprowadzony eksperyment w postaci egzaminowania w trybie zdalnym. PZK złożył do UKE poprawki do tego eksperymentu, które są obecnie analizowane przez UKE. Po dopracowaniu zostaną wdrożone nowe zasady egzaminowania polegające na tym, że egzaminowany nie będzie musiał fatygować się do UKE, lecz zdalnie przy udziale egzaminatora będzie zdawał egzamin. O szczegółach powiadomimy po wdrożeniu tej metody;

- nadal zdarzają się przypadki nagannych zachowań niektórych krótkofalowców na pasmach radiowych. UKE wychodzi ze stanowiska, że jako środowisko sami powinniśmy zadbać o porządek na pasmach. Niemniej jednak prosimy, aby o każdym takim przypadku powiadamiać członków Prezydium, ponieważ będziemy reagować na tego typu przypadki.

W dalszej części spotkania głos zabrał Sekretarz OT-13 PZK kol. Wiesław SP6FXF. Poinformował zebranych co następuje: Oddział w chwili obecnej zrzesza 86 członków, w tym 4 nasłuchowców. Tendencja z roku na rok jest niestety malejąca. Poniżej dane z lat ubiegłych:
Indywidualni (OM-s i SWL-s):
a. 31-12- 2016 - 132 członków
b. 31-12 -2017 - 112 członków
c. 31-12-2018 - 111 członków
d. 31-12-2019 - 88 członków
e. 31-12-2020 - 85 członków
f. 31-12-2021 - 85 członków
Jak widać jest nas coraz mniej.

Z kolei zabrał głos Skarbnik SOT PZK Kol. Jan SP6TGI, który poinformował zebranych o coraz gorszej sytuacji materialnej Oddziału. Według zeznań podatkowych CIT-8 dochody Oddziału spadają z roku na rok do kwoty ujemnej 624 zł na 31-12-2021 r. Jedną z przyczyn jest niski stan członków. Drugą - podjęta dnia 17 listopada 2017 roku Uchwała Zarządu SOT PZK o obniżeniu składki oddziałowej z 24 zł na 12 zł. Skarbnik wnioskuje o przywrócenie składki co najmniej do poziomu 24 zł/rok począwszy od roku 2023. Jest to konieczne w czasie gwałtownie rosnących kosztów działalności OT-13 PZK w obecnym okresie.

Na zakończenie spotkania zabrał głos Prezes SOT PZK, Kol. Jerzy SP6BXP informując zebranych o zasadach pozyskiwania środków z 1% OPP oraz jakimi środkami dysponują poszczególne kluby. Zarząd OT-13 dysponuje kwotą z tego tytułu 5.517,34 zł

Kol. Jerzy SP6BXP podziękował Prezesowi PZK Kol. Tadeuszowi SP9HQJ za uczestnictwo w spotkaniu i przedstawienie szczegółowej analizy stanu Polskiego Związku Krótkofalowców.

W części technicznej Kol. Mariusz SQ6DG przedstawił swoje konstrukcje anten KF i UKF. Temat cieszył się sporym zainteresowaniem. Pogoda dopisała. Było ciepło i słonecznie.

Komunikat sporządził: Jerzy SP6BXP

III. SPORT

13. Wiadomości nie tylko DX-owe

7P - Lesotho: Mark KW4XJ po aktywności jako 9L1YXJ z Sierra Leone, obecnie przebywa w stolicy Lesotho Maseru, gdzie używa znaku 7P8AB.
Posiada Icoma IC-7300 i antenę GP. Jego żona Arina KO4PZT otrzymała znak 7P8NB. QSL via KW4XJ lub KO4PZT.

9N - Nepal: Robert 9N7AA aktywny jest na pasmach emisjami CW i SSB. Informuje, że zaliczył pierwsze łączności z Europą w paśmie 6m.
W weekend będzie aktywny w tym paśmie ok. godz. 11z. QSL via S57DX lub PayPal s57dx@yahoo.com

F - Francja: Stacja okolicznościowa TM1SOTA jest aktywna do 21 lipca z okazji 15 rocznicy programu SOTA (Summits On The Air). QSL tylko via eQSL.

F - Francja: Guillaume F1IEH od 19 czerwca do 3 lipca będzie aktywny jako TM72LMC z okazji wyścigu Le Mans Classic. QSL via znak domowy.

G - Anglia: Bob M0MJA/P będzie nadawał 18 czerwca z zamku Haldon Belvedere G-00246. Więcej na https://englishcastlesawards.uk/

HL - Korea Południowa: W dniach 17 do 19 czerwca stacje DS2GOO/4, 6K2CEW/4 będą aktywni z wyspy Sangch'uja AS-084.

JA - Japonia: Kenji JA4GXS/4 od 18 do 19 czerwca będzie QRV z wyspy Ohzu/Otsu AS-117.

JD1_oga - Ogasawara: Nadchodzące aktywności z wyspy Chichijima, Ogasawara AS-031:
* Makoto JI5RPT http://www.ji5rpt.com/jd1/ od 11 do 14 czerwca będzie QRV jako JD1BLY. Podczas przeprawy na wyspę usłyszmy go jako JI5RPT/MM z lokatorów QM03, QM02, QM01, QL09, QL08, QL07.
* Harry JG7PSJ będzie QRV jako JD1BMH od 18 do 26 czerwca. http://jg7psj.starfree.jp/jd1bmh/ QSL via JD1BMH biuro lub JG7PSJ direct.
* Koh JA1ADT będzie aktywny jako JD1AJD od 24 czerwca do 2 lipca. W planie aktywność w paśmie 6m.
* JD1BQI (JE3GRQ) i JD1/JR3DVL od 30 czerwca do 8 lipca będą aktywni również na 6m i EME.

SP - Polska: Od 19 do 26 czerwca będzie aktywna stacja okolicznościowa HF30STB Święto Trzech Braci. Koledzy z Cieszyna wydają również dyplom, którego regulamin na stronie http://sp9sci.pl/hf30stb/

SV - Grecja: Jak informuje Aleksander SQ9UM, od 16 do 24 czerwca spędza wakacje w Paliouri Loc. KM19uw, skąd będzie aktywny jako SV2/SQ9UM.
Spotkamy go na pasmach od 6m do 80m, emisjami CW, SSB, FT8 i FT4. Log zostanie wysłany na ClubLog. QSL via znak domowy.

TR - Gabon: Ryan K0EFW otrzymał licencję TR2AF na aktywność od 14 do 18 czerwca. Usłyszmy go również jako S9EFW z Sao Tome.
QSL via OQRS https://dxpeditions.k0efw.com/oqrs.html

UA - Rosja: W 20 rocznicę programu Russian Lighthouses Award członkowie Russian Robinson Club od 10 czerwca do 31 sierpnia będą aktywni jako:
RA20LH (Kaliningrad), RC20LH (Leningrad), RG20LH (Rostov), RK20LH (Crimea), RL20LH (Primorsky Krai), RM20LH (Vologda), RN20LH (Karelia),
RO20LH (Arkhangelsk), RQ20LH (Saint Petersburg), RT20LH (Krasnodar Krai), RW20LH (Sakhalin) i RZ20LH (Murmansk). QSL zgodnie z instrukcjami operatorów. Dyplom na stronie https://hamlog.online/club/rrc/51 3/

VK0 - Antarktyda: Warren VK7WN obecnie stacjonuje w Australijskiej bazie Casey i nadaje jako VK0WN. Będzie aktywny do października br.
Obecnie posiada tylko 100W i antenę inverted V na pasmo 20m.

VP8 - Falklandy: Stacja okolicznościowa VP8GGM będzie aktywna w dniach 18-19 czerwca i 25-26 czerwca podczas Międzynarodowego Weekendu Muzeów. QSL direct via VP8ADR.

XE - Meksyk: Stacja okolicznościowa 4A2MAX jest aktywna od 1 czerwca do 1 listopada pamięci Świętego Maksymiliana Maria Kolbe (SP3RN).
Do zdobycia okolicznościowy dyplom. QSL via OQRS. Szczegóły na stronie https://www.qrz.com/db/4a2max.

Z2 - Zimbabwe: Od 17 do 29 czerwca aktywna będzie wyprawa do Zimbabwe Z21RU. Szczegóły na stronie https://dxpedition.wixsite.com/z21ru

Zawody 18-19 czerwca  2022 r.
All Asia CW:
https://www.jarl.org/English/4_Library/A-4-3_Contests/2022AA_rule.htm

Ukrainian DX Classic RTTY Contest ODWOŁANY.

Wyniki zawodów: WPX CW 2022 https://www.cqwpx.com/raw.htm?mode=cw

DX Marathon wyniki na stronie: https://dxmarathon.com/highclaimedscores/2021HighClaimedScores.htm
Gratulacje dla Pawła SQ8N za najlepszy wynik w SP i 278 punktów.

Dni Aktywności klubu telegrafistów SP CW Club: https://spcwc.pzk.pl/?page_id=305

Pozdrawiam Adam SQ9S

14. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

SPAC-70 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 16 czerwca 2022, godz. 17:00 - 21:00 UTC

Zawody IARU 50 MHz - coroczne zawody Regionu 1 IARU, sobota/niedziela 18/19 czerwca 2022, godz. 14.00-14.00 UTC. Tylko emisje CW i SSB.

Regulamin zawodów:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/IARU_R1_Regulamin_zawod%C3%B3w_PL.pdf
Organizatorem zawodów jest IARU R1, i tam należy wysyłać dzienniki poprzez stronę IARU podaną w regulaminie. Ponadto prosimy o wysłanie dzienników na stronę PK UKF http://vhfcontests.pk-ukf.pl , pozwoli to na zestawienie wyników krajowych.

SPAC - 1.3 GHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 21 czerwca 2022, godz. 17:00 - 21:00 UTC. Regulamin:

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

Stanisław SQ2EEQ

IV. Humor

Ogłoszenie krótkofalowca
Tłumaczenie napisu. Poszukiwana dobra kobieta, która potrafi gotować, sprzątać i wchodzić na maszt. Musi mieć kompletna stację Ham Radio. Proszę przysłać zdjęcie stacji.

Info: SP5ELA

Mierniki stacyjne krótkofalowca IK7FQF.

IK7FQF. Trzy TRX-y, cztery mierniki!

ilustracje widoczne w  wersji PDF

Info: SP5ELA

V. Technika

16. Morserino-32. Podręczny pomocnik w nauce telegrafii.

Ostatnio postanowiłem, że chcę nauczyć się telegrafii, która fascynowała mnie już od dawna. Przeglądałem Internet i znalazłem Morserino-32. Poczytałem trochę na ten temat i doszedłem do wniosku, że będzie to idealny trenażer dla mnie. Układ w formie KIT-u do samodzielnego montażu zamówiłem na stronie autora Morserino - OE1WKL. Koszt to 88 EUR. Na paczkę czekałem raptem 3 dni. Byłem bardzo zaskoczony tak szybką dostawą. W zestawie otrzymałem wszystko co jest potrzebne do uruchomienia układu, oprócz baterii. Osoby, które nigdy nie miały styczności z elementami SMD nie mają się o co martwić, tak naprawdę samodzielnie musimy przylutować parę elementów przewlekanych typu, enkoder, głośnik, przycisk itd. Ponieważ posiadałem w domu ładowarkę do ogniw 18650, zdecydowałem się na taki akumulator. Koszyk przykleiłem do obudowy, a przewody przylutowałem bezpośrednio do płytki PCB bez wtyczki i gniazda. Całość ruszyła od razu bez najmniejszego problemu. Morserino udostępnia nam różne funkcje. Posiadam układ dopiero od paru dni i ma on przede mną jeszcze niespodzianki, nie przetestowałem go "od dechy do dechy". W menu znajdziemy do wyboru takie opcje jak: CW Keyer, CW Generator, Echo Trainer, Koch Trainer, Transceiver, CW Decoder, WiFi Functions oraz Go To Sleep. Póki co, najwięcej radości sprawia mi nauka poprzez wbudowane lekcje metodą Kocha w trybie Echo. Polega ona na tym, że po wybraniu odpowiedniego numeru lekcji, do której jest przypisany dany znak, w trybie echo nasłuchujemy tego znaku lub różnych kombinacji znaków utworzonych ze słów przypisanych do wcześniejszych lekcji. Następnie po usłyszeniu kombinacji znaków musimy je nadać przy pomocy wbudowanego klucza składającego się z dwóch zbliżeniowych łopatek. Jeżeli zrobimy to poprawnie zostaniemy o tym poinformowani, jeżeli nie, również dostaniemy taką informację na wyświetlaczu. Przykład: słyszę ciąg kropek i kresek zawierających w sobie słowo r0;mkrr1;, muszę nadać -- -.- .-. itd.
W Morserino mamy możliwość regulacji prędkości zaczynając od 5 WPM,
a kończąc na 60 WPM. Regulować możemy również poziom głośności. Całe menu jest dość intuicyjne i wygodne na co dzień. Morserino jest wyposażony w szereg złącz, takich jak wejście na zewnętrzny klucz, I/O audio, PTT, czy też wyjście słuchawkowe. Po kilku dniach mogę napisać jeszcze, że moim drugim ulubionym trybem jest po prostu CW Keyer. Wykorzystuję go do przepisywania różnych słów zaczerpniętych z mojego otoczenia, patrząc przy tym czy nie pomyliłem znaków. Aktualnie r0;nadajęr1; z prędkością 12 WPM choć mam jak na razie problemy
z odstępami, czasami zamiast Q wychodzi mi r0;MAr1; lub też wpisując słowo np. MORSE otrzymuje M OR S E (za duże odstępy między znakami). Jednak jeszcze wszystko przede mną. Ciekawostką, której jeszcze nie testowałem jest komunikacja przez WiFi między urządzeniami. Gdybym dysponował dwoma Morserino, a mój kolega siedziałby w pokoju obok z identycznym urządzeniem, to moglibyśmy prowadzić ze sobą łączność lokalną przez WiFi. Po kilku dniach jestem zadowolony z zakupu. To świetna opcja do nauki i tak trzeba ją traktować. Instrukcja oraz dokumentacja wyjaśniają wszystko i szczerze zachęcam do ich lektury. To świetne urządzenie i polecam je każdej osobie zainteresowanej telegrafią. Chciałem podziękować OE1WKL za naprawdę wspaniały projekt!

Zalety: łatwość montażu, ładna zgrabna obudowa, zasilanie akumulatorowe, urządzenie w pełni portable, działa niezależnie od komputera oraz Internetu, wbudowane łopatki klucza, wiele trybów nauki, wsparcie autora projektu.
Wady: nie znalazłem. Zasilanie może być problematyczne, jeśli nie posiadamy odpowiedniego akumulatorka. Jednak to zawsze temat rzeka w tego typu urządzeniach.

Zdjęcie: http://www.morserino.info/

Grzegorz SQ5DTL

___________________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Broniusowi LY5O, Tadeuszowi SP9HQJ, Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Waldemarowi SP3TYI, Bronkowi SP9WZO, Sławkowi SQ3OOK, Stanisławowi SQ9AOR, Andrzejowi SP5AHT, Piotrowi SP9TPZ, teamowi SP9PKS, Jurkowi SP6BXP i Grzegorzowi SQ5DTL.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl, sp5e@krotkofalow.cy

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl. W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów
i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).
Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe r11; bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe" w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,433,711 Unikalnych wizyt