PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3426 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 22/22 z dnia 01.06.2022
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 22/2022 z dnia 1 czerwca 2022 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/


I. Sprawy organizacyjne

1. Po posiedzeniu prezydium ZG PZK 25.05.2022

W ostatnich miesiącach zrobiliśmy pierwszy krok. Rozpoczęliśmy od zmiany komunikatów PZK. To nie tylko zmiana graficzna, którą widać na pierwszy rzut oka. Chcemy pójść dalej, inaczej spojrzeć na komunikację wewnętrzną i zewnętrzną, także socialmedia. Przed każdym z tych narzędzi stawiamy inne cele. Ważna jest jednak dla nas spójność. 25 maja br. Prezes PZK
zwołał Posiedzenie Prezydium ZG PZK, aby omówić politykę informacyjna PZK oraz obecność PZK w mediach społecznościowych. Obecni: byli wszyscy członkowie prezydium, Stanisław SQ2EEQ, Adam SQ1GPR, Krzysztof SQ2NIG z GKR, Tomasz SP3QDM z-ca członka prezydium, oraz goście Waldek 3Z6AEF, Zygmunt SP5ELA. Prezydium podjęło dwie uchwały:

1. O ustanowieniu funkcji Managera PZK ds. mediów społecznościowych.

2. O powierzeniu funkcji Managera ds. mediów społecznościowych Polskiego Związku Krótkofalowców kol. Krzysztofowi Horoszkiewiczowi SP5E.

Krzysztof SP5E wspiera redakcję komunikatów i odpowiadał dotychczas m.in. za nowy format graficzny.

Info. Piotr SP2JMR

2. Posiedzenie ZG PZK

W dniu 20 maja br. Prezydium Zarządu Głównego PZK w głosowaniu elektronicznym podjęło uchwałę o zwołaniu Posiedzenia Zarządu Głównego PZK w dniu 18 czerwca 2022. Początek o godzinie 10.00. Posiedzenie ZG PZK odbędzie się w sali konferencyjnej Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty przy ul. Grochowskiej 262 w Warszawie.

Najważniejsze punkty porządku obrad to: zatwierdzenie sprawozdań finansowych PZK za 2021 r, przyjęcie budżetu PZK na 2022 r, podjęcie uchwał o odznaczeniu OH i ZOH zasłużonych członków PZK. Materiały na posiedzenie do członków ZG PZK zostaną wysłane zgodnie ze Statutem PZK 3 czerwca br.

Info. Piotr SP2JMR

3. ŁOŚ 2022 za nami

Jak co roku z przerwą na ograniczenia pandemiczne w ostatni weekend mają na styku trzech województw Łódzkiego, Opolskiego i Śląskiego odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Krótkofalowców ŁOŚ. Spotkanie było jednym z najbogatszych programowo. Poza inauguracją program obejmował aż 8 pozycji i zakończył się dopiero po godz.18.00. Nie brakowało niczego. Była wspaniała prezentacja na temat contestingu, o dwóch wyprawach dx-owych, opowieści
o karawaningu z radiem i różnych jego aspektach, w tym promocja znakomitej książki Przemka SP7VC rZ radiem przez światr1;, będącej równocześnie poradnikiem dla wszystkich zainteresowanych turystyką radiową, dwie prezentacje techniczne dla "zawansowanych", a nawet informacje o łowach na lisa. Poświęciliśmy także nieco czasu sprawom związanym z łącznością bezpieczeństwa. W efekcie starań organizatorów każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Podczas uroczystego otwarcia była okazja do podziękowania Szefowi Dowodzenia Łączności JW. Komandosów z Lublińca Panu majorowi Adamowi Kopertowskiemu za wieloletnią współpracę przy organizacji kolejnych spotkań ŁOŚ.
Było nawet przedszkole dla dzieci uczestników ŁOŚ prowadzone przez Marka SP6MN i Jego rodzinę.
Oczywiście jak zawsze była bogata giełda, na której nie zabrakło nikogo ze stałych wystawców. A poza tym można było kupić i sprzedać prawie wszystko, jak zwykle na ŁOŚ-iu. Rozmowom i spotkaniom towarzyskim nie było końca. Organizatorzy ŁOŚ-ia zapewnili przybyszom wszystko co niezbędne do spędzenia czasu w wybranym towarzystwie na łonie przyrody. Jedno co nas nieco zawiodło to pogoda. W dzień temperatura nie przekraczała 14oC, by pod wieczór spaść do 10oC, a nad ranem blisko zera - hmm - taki zimny maj. Byliśmy także atakowani przez mniejsze lub większe ulewy oraz b. silne podmuchy wiatru.
Tegorocznego ŁOŚ-ia odwiedziło ponad 1200 krótkofalowców wraz z osobami towarzyszącymi. Spotkanie było dobrze zorganizowane, a jego organizatorom członkom klubów SP9KDA z Olesna i SP7KED z Wielunia z Markiem SP9UO oraz Kazikiem SP7SZN należą się wyrazy najwyższego uznania.
Wojska Obrony Terytorialnej reprezentowane były przez Łódzką i Śląską Brygadę WOT. Przedstawicielem dowództwa WOT był major Kowalczyk, a nad całością, w tym nad dostarczeniem nam energii elektrycznej czuwał chorąży Artur Nadkański. JW. Komandosów z Lublińca reprezentował ich szef dowodzenia i łączności mjr Adam Kopertowski.

Poniżej linki do informacji o tegorocznej imprezie ŁOŚ 2022 przekazanej przez Radio Opole:
https://radio.opole.pl/130,580432,ogolnopolskie-spotkanie-krotkofalowcow-los


Info. Piotr SP2JMR

4. Spotkanie członków i sympatyków Sudeckiego OT PZK

Zarząd Sudeckiego OT PZK planuje spotkanie członków, a także niezrzeszonych sympatyków krótkofalarstwa w sobotę dnia 11-06-2022 roku.
Miejsce spotkania: lokal na Górze Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim k. Jeleniej Góry.

Czas: 10:00 do 14: 00. Jerzy SP6BXP

5. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. PZK nie ma w swoim statucie działalności pomocowej lub charytatywnej proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie, którą należy wpłacać na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja rSiepomagar1;, fundacja rPolskie Centrum Pomocy Międzynarodowejr1; PCPM
i jeszcze wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze w tym sieci sklepów. Wiele z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej, zbierając odzież, art. spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Szczegółowe aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności pod adresem http://cutt.ly /PomocUchodzcomzUkrainy pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie aktualnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna z określeniem, jaki rodzaj pomocy jest obecnie najbardziej pilny. Zawiera ona bieżące zapotrzebowanie przesyłane przez pełnomocników wojewodów ds. organizacji pozarządowych. Decyzją MSWiA udział NGO w pomocy dla uchodźców jest koordynowany regionalnie. Każdy wojewoda wyznaczył koordynatora do tego zadania. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy . Przypominamy, że kontakt telefoniczny należy podejmować tylko w sytuacjach wymagających bezpośredniego kontaktu, aby nie blokować linii telefonicznych. W innym przypadku prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na bazie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.

Prezydium ZG PZK

II. Wydarzenia

5. Dyplom HF30STB

Klub Śląska Cieszyńskiego organizuje Dyplom HF30STB, bo to po raz 30-ty obchodzimy Święto Trzech Braci.
Akcja dyplomowa będzie odbywać się w dniach 19 do 26 czerwca 2022. Regulamin znajduje się na stronie sp9sci.pl, zakładka Dyplom HF30STB oraz na qrz.com.

Do udziału zapraszają organizatorzy.

73, Bronek SP9WZO

6. Święto na Lednicy

W dniach 03.06 - 05.06 2022 roku Amatorski Klub Krótkofalowców SP3POH będzie pracował pod znakiem okolicznościowym SNØLED z Lednicy. Radiostacja będzie pracować pod znakiem okolicznościowym z okazji kolejnego XXVI już "Spotkania Młodych" z cyklu "Lednica 2000". Hasłem Spotkania Młodych na Lednicy będzie "Na krańce świata". Strona https://www.lednica2000.pl/
Zapraszam do odwiedzenia strony, oraz do łączności. Praca odbywać będzie się na pasmach amatorskich na KF emisjami CW, SSB, oraz emisjami cyfrowymi. Karty QSL prosimy via biuro lub na adres: SP3OL, Damian Bogdański, 64-514 Lulinek, ul. Leśna 31 Prosimy o SASE.
Za klub SP3POH

Damian Bogdański SP3OL

7. Dyplom Chojna 2022

Krótkofalowcy z klubu PZK SP1KZE w Chojnie w dniach 04-05 czerwca 2022 r. zapraszają do wzięcia udziału w IX edycji zdobywania dyplomu ,,Chojna 2022''. Celem, którego jest popularyzacja krótkofalarstwa i poznawanie Ziemi Chojeńskiej. Dyplom ,,Chojna 2022'' wydawany jest pod honorowym patronatem burmistrza miasta Chojna. Link do regulaminu dyplomu znajduje się tu: http://ot14.pzk.org.pl/news.php?readmore=329

Info. Paweł SP1MWN

8. VIII Radiozlot na Sośniej Górze

Mikołowski Klub Krótkofalowców SP9PKS zaprasza krótkofalowców i sympatyków radia na VIII Radiozlot na Sośniej Górze.
Radiozlot odbędzie się 12 czerwca (niedziela) na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego, na wzgórzu zwanym przez lokalsów Sośnią Górą w godzinach 12.00-18.00. W tym dniu obchodzony będzie "Dzień patrzenia pod nogi".
Tradycyjnie przygotowaliśmy dla dzieci radiową grę terenową z nagrodami. Radiowcom oferujemy pełne uroków natury miejsce do spotkania oraz podziwiania naszych śląskich landszaftów z wieży widokowej a także lekki wzrost ciśnienia podczas losowania dla nich nagród. Na miejscu działa gastronomia.
Istnieje możliwość wystawienia się w ramach lokalnej giełdy - prosimy o kontakt mailowy na sp9pks@poczta.onet.pl

Pora, by pandemiczny zastój zamienić na aktywne działanie na powietrzu! ZAPRASZAMY na Sośnią Górę!
Aktualne informacje umieszczane są na stronie klubowej www.sp9pks.pl

SP9PKS team


10. Reportaż poświęcony SP6PAZ-SN6O

Przedstawiamy reportaż zrealizowany 16 maja 2022 w siedzibie Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ-SN6O poświęcony 55 rocznicy działalności klubu oraz jego członków.
W reportażu udział wzięli: Sławomir Domarus SP6ZC-SN6S, Jan Romanowski SP6GEQ, Robert Rydzak SP6EK. Krzysztof Bieniewski SP6DVP.
Reportaż ten został zrealizowany przez Pana redaktora Mariana Staszyńskiego z Radia Opole. Premiera tego reportażu odbyła się w dniu wczorajszym 31 maja 2022 po godzinie 21-wszej. Można go odsłuchać oraz pooglądać zdjęcia z 1968 roku z siedziby klubu mieszczącego się wówczas w Wojewódzkim Domu Kultury przy ulicy Strzelców Bytomskich 8.
Link:

Info: Krzysztof SP6DVP-3Z6V

III. SPORT

9. Wiadomości nie tylko DX-owe

3D2/R - Rotuma: Od 24 maja do 5 czerwca wyprawa w składzie 3Z9DX, SP5ES, SP5MXZ jest aktywna jako 3D2RRR z Rotumy OC-060. QSL via OQRS.
Więcej na stronie https://www.facebook.com/rebeldxgroup

6O - Somalia: Ali EP3CQ od 22 maja sporadycznie jest aktywny jako 6O1OO. Nie jest znana data zakończenia pobytu w Somalii. QSL tylko przez adres na qrz.com

9M2 - Zachodnia Malezja: Stacja okolicznościowa 9M22DX będzie aktywna
z SOTA Bukit Perangin od 3 do 5 czerwca. QSL direct do 9M2CDX.

9X - Rwanda: Harald DF2WO od 1 do 22 czerwca ponownie będzie aktywny
z Rwandy jako 9X2AW Loc. KI48xe. QSL via M0OXO OQRS.

EA - Hiszpania: Georgette ON6AK/EA5HZC, Jean ON5JV/EA5HZB i Paco ON6LP/EA5GVJ w Weekend ze statkami muzealnymi 4 i 5 czerwca będą aktywni jako EH5SUB. QSL via EA5GVJ.

EA8 - Wyspy Kanaryjskie: Stacje URE Las Palmas EA8URL jest aktywna jako EG8CID do 30 maja z okazji obchodów pierwszej sesji Parlamentu w 1983 r.
Na dzień 30 maja przypada Dzień Wysp Kanaryjskich. QSL via EA8URL i LoTW.

F - Francja: Mehdi F5PFP od 30 maja do 5 czerwca będzie QRV jako F5PFP/P
z 5 plaż Normandii. Szczegóły na https://www.qrz.com/db/F5PFP.

F - Francja: TM6CXJ to stacja pamięci Pierre Marge F6CXJ, która będzie aktywna od 1 do 6 czerwca. QSL via F2FZ.

FG - Gwadelupa: Reiner DL2AAZ do 10 czerwca jest aktywny w stylu wakacyjnym jako TO2AZ z Basse-Terre NA-102. QSL via znak domowy.

G - Wielka Brytania: Po wstąpieniu na tron w 1952 roku królowa Elżbieta II jest pierwszym brytyjskim monarchą, który obchodzi platynowy jubileusz.
Z tej okazji w czerwcu uruchomionych zostanie siedem stacji okolicznościowych GB70E (Anglia), GB70M (Szkocja), GB70W (Walia), GB70I (Irlandia Północna),
GB70J (Jersey), GB70U (Guernsey) oraz GB70D (Wyspa Man). QSL via OQRS M0OXO. Więcej informacji na stronie https://gb70.co.uk/
Ponadto w czerwcu stacje indywidualne będą używać znaków o prefiksie 2Q, GQ, MQ lub /70.
https://rsgb.org/main/blog/news/gb2rs/headlines/2022/05/27/jubilee-callsigns-go-live-from-the-1-june/

G - Anglia: W związku z przesunięciem na przyszły rok wyprawy na Rockall pięciu członków zespołu będzie testować sprzęt z Goose Rock EU-005, niezamieszkanej skalistej wyspy u wybrzeży Newquay w Kornwalii od 6 do 9 czerwca. Jednym z operatorów jest Nobby G0VJG, który będzie QRV jako G0VJG/P.

G - Anglia: Bob M0MJA w piątek 3 czerwca będzie aktywny z zamku St. Mawes WCA G-00585 oraz latarni morskiej St. Anthony's ENG-141, WCA G-03412.
Tnx info SP5PB.

HS - Tajlandia: Stacja E2WRTC będzie aktywna od 1 czerwca do 30 września 2022 r. celem promocji zespołu Tajlandii, który zakwalifikował się do Mistrzostw Świata WRTC we Włoszech.
Operatorami są Team Leader Champ E21EIC i Weerapat E29TGW Team Mate. QSL via LoTW i E21EIC (wszystkie QSO zostaną potwierdzone automatycznie via biuro).

I - Włochy: Stacja IR4DX będzie aktywna od 1 czerwca do 30 września. Stacja promuje 5nnDXCC Contest Club Italia. W planie udział 20-21 sierpnia w weekendzie latarnianym z latarni Goro. Szczegóły na qrz.com.

I - Włochy: Stacja IY4ELE będzie aktywna w dniach 4-5 czerwca podczas Museum Ships Weekend. QSL via IQ4FE.

I - Włochy: Francesco IK6QON spędzi wakacje na wyspie Lipari EU-017, skąd będzie aktyny jako ID9/IK6QON od 4 do 10 czerwca. QSL via znak domowy.

JD1 - Ogasawara: Nobu JA0JHQ od 27 maja do 19 czerwca nadaje z Chichijima AS-031, Ogasawara jako JD1BOW. W planie również aktywność SOTA jako JA0JHQ/JD1 z Mount Chuo, Mount Mikazukiyama i Mount Chibusa.
QSL LoTW i biuro via JD1BOW, direct via JA0JHQ. Strona aktywności: https://pandasan.jimdofree.com/

JY - Jordania: Z okazji 65 rocznicy Niepodległości Jordanii do 29 maja stacje JY używają znaków JY76CI, JY76HX, JY76IB, JY76MM, JY76FA i JY76JB.
QSL zgodnie z instrukcjami operatorów.

OX - Grenlandia: Bo OZ1DJJ do 30 maja ponownie jest QRV jako OX3LX
z Kangerlussuaq NA-018. QSL via LoTW, OQRS lub direct via OZ0J.

OZ - Dania: Stefan DL7AOS od 4 do 18 czerwca będzie aktywny jako 5P5K
z wyspy Romo EU-125. QSL via znak domowy.
Łączności na SSB zostaną wysłane na stronę https://qsorder.hamradiomap.com/

PA - Holandia: PA22ARDF to holenderska stacja okolicznościowa radioorientacji sportowej, która jest aktywna od 26 maja do 7 czerwca. QSL via OQRS.

SM - Szwecja: Lars SM6CUK od 6 do 12 czerwca spędzi wakacje na wyspie Ven EU-137, skąd będzie QRV jako SA6G/7. QSL via znak domowy.

SP - Polska: Jestem aktywny do 30 czerwca jako SN35FISTS z okazji 35-lecia klubu telegrafistów FISTS https://fists.co.uk/ Nie ma konieczności wysyłania QSL, wszystkie zostaną wysłane via biuro, LoTW i eQSL. Adam SQ9S

VE - Kanada: VE2SPEED będzie aktywna w czerwcu z okazji Grand Prix Formuły 1 w Montrealu. QSL via VE2JCW.

VE - Kanada: Klub VE3CWM z okazji 20-lecia Cold War Museum będzie aktywny jako VE3CWM20 przez cały czerwiec. QSL via VE3BX.

VP9 - Bermuda: Yuri VE3DZ jest aktywny do 2 czerwca z wyspy Bermuda NA-005 jako VP9/VE3DZ oraz VP9UKR wspierając Ukrainę. QSL via VE3DZ.

YB - Indonezja: Stacje YB9GV/P, YC9KNX/P i YD9GHS/P od 3 do 5 czerwca będą aktywni ze szczytu Rinjani, drugiego co do wysokości wulkanu Indonezji, który znajduje się na wyspie Lombok OC-150. QSL direct via HA3JB OQRS na stornie https://www.ha3jb.com/oqrs.html

ZB - Gibraltar: Krótkofalowcy Gibraltaru z okazji Platynowego Jubileuszu Królowej Elżbiety używają prefiksu ZQ.

Zawody 4-5 czerwca 2022 r.
Tisza Cup https://www.tiszacup.eu/index.php/en/
Od 30 maja do 4 czerwca odbywa się tydzień aktywności AGCW (AGCW-DL Activity Week). Stacje biorące udział mogą pracować na wszystkich pasmach wyłącznie emisją CW. Punktacja: Normalne QSO - 1 punkt, Łączność na QRP - 2 punkty. Zaliczane jest QSO, w którym zostanie wymieniony RST, imię i QTH. Nie podaje się numerów łączności.
Dzienniki zawierające dane: Znak, Data, Czas, Pasmo, RST nadany, RST odebrany, Imię i zdobyte punkty wysyłamy na e-mail: activityweek@agcw.de
Stacje z najlepszymi wynikami otrzymają dyplomy.
Dzienniki wysyłamy w terminie do trzech tygodni od zakończenia aktywności.
https://www.agcw.de/funkaktivitaeten/agcw-aktivitaetswoche/

Za nami spotkanie w Dayton. Na YouTube pojawił się materiał 2022 Contest University. Oto kilka tematów:
Low Band Receiving Antennas by W3LPL
https://youtu.be/drZCwoVzUqE?t=1396

Improving your Transmitting Antennas for Solar Cycle 25 by W3LPL
https://youtu.be/drZCwoVzUqE?t=5734

Improving the Competitiveness of Your Station by W3LPL
https://youtu.be/drZCwoVzUqE?t=9948

The ND7K Contest Station, Teamwork and Multi-operator Innovations by N6WIN
https://youtu.be/drZCwoVzUqE?t=16048

Grounding and Bonding by N0AX
https://youtu.be/drZCwoVzUqE?t=18406

Antennas and Propagation Questions and Answers by W3LPL
https://youtu.be/drZCwoVzUqE?t=23890

Optimizing your Receiver Performance by NC0B
https://youtu.be/drZCwoVzUqE?t=26505

Pozdrawiam Adam SQ9S

10. UKF zawody

W najbliższym czasie:

Mikrofale - all band - sobota/niedziela 4-5 czerwca 2022, godz. 14:00-14:00 UTC, dawna nazwa zawodów to "mikrofalowe", obecnie od 50 MHz w górę, tradycyjna nazwa zawodów pozostała w użyciu. Regulamin taki, jak dla zawodów IARU R1: http://vhfcontests.pk-ukf.pl /docs/Regulamin_zawodow_VUSHF_R1-IARU_2021_PL.pdf
Dzienniki proszę przesyłać na adres http://vhfcontests.pk-ukf.pl
Zawody rozlicza Stowarzyszenie PK UKF.

SPAC - 144 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 7 czerwca 2022, godz. 17:00-21:00 UTC

UHF-FT8 Activity - rumuńskie zawody aktywności FT8 r11; 432 MHz, środa 8 czerwca 2022, godz. 17:00-21:00 UTC,

SPAC-50 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 9 czerwca 2022, godz. 17:00 - 21:00 UTC

AGCW VHF/UHF Contest - zawody telegraficzne UKF na 144 i 432 MHz, sobota 11 czerwca 2022, godz. 14:00 - 18:00 UTC. Członkowie stowarzyszenia AGCW, największego niemieckiego klubu przyjaciół CW, zapraszają do jak najliczniejszego udziału polskich sympatyków telegrafii Morse`a. Regulamin: https://www.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest
albo
http://alt.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest

Stanisław SQ2EEQ

IV. TECHNIKA

11. FXMASTER - zaawansowany equalizer i procesor audio.

Wstęp. Modulacja, jej jakość jest istotnym elementem przy pracy emisjami fonicznymi. W radiokomunikacji na falach krótkich KF i ultrakrótkich UKF/VHF jakość modulacji ma kapitalne znaczenie. Dobrze uformowany sygnał jednowstęgowy SSB daje handicap na paśmie, zwłaszcza w trudnych warunkach propagacyjnych. Na pasmach, zwłaszcza na 80m jest grupa krótkofalowców, którzy są rpasjonatamir1; poprawiania modulacji. Jak ich posłuchać na paśmie, to można dojść do ciekawych, i zarazem dziwnych wniosków. Normalnie - dobry transceiver, dobry mikrofon, właściwe ustawienie equalizera (korektor charakterystyki toru mikrofonowego nadajnika) powinno dać właściwy efekt - dobrej modulacji / dobrego sygnału. Niestety w praktyce okazuje się, że różnie z tym bywa. Nie zawsze głos operatora jest "radiowy", nie zawsze pasuje on do mikrofonu od radia, nie zawsze akustyka pomieszczenia jest właściwa. Poniżej jedna z komercyjnych propozycji rozwiązania "problemu mikrofonowego". Nie jest to bynajmniej oferta, ani PZK, ani autor tego artykułu nie mają związku z firmą ERCOMER.
FXMASTER to 8-pasmowy korektor z regulowaną bramką szumów i pogłosem. To urządzenie ma możliwość podłączenia dowolnego typu mikrofonu studyjnego różnych marek i przełączenia go na 2 radiotelefony.

Wysoka jakość dźwięku pozwala na przekształcenie nawet starych transceiverów na hi-fi SSB. Dźwięk można idealnie wzmocnić i wyrównać, aby dostosować go do dowolnego rodzaju mikrofonu.
Obsługuje dynamiczne studyjne mikrofony, pojemnościowe, współpracuje z dowolnymi transceiverami (m.in. ICOM, YAESU, KENWOOD) i różnymi mikrofonami komercyjnymi. Wszystkie mikrofony można podłączyć bezpośrednio.
Dzięki regulowanej bramce NOISE GATE możliwe jest wyeliminowanie szumów tła w hałaśliwym otoczeniu. Zawiera również regulowany REVERB, który poprawia modulację niektórych mikrofonów.
FXMASTER posiada wewnętrzny przełącznik, który umożliwia jednoczesne korzystanie z 2 różnych transceiverów.
Dioda LED pozwala na wskazanie przesterowania sygnału. Posiada dwa wejścia mikrofonowe XLR studyjne - możliwość np. podpięcia mikrofonów marki Heil.

SPECYFIKACJA:
wysokiej jakości 8-pasmowy korektor
regulowana bramka szumów
regulowana prędkość narastania
echo/pogłos/opóźnienie oddzielnie regulowane
impedancja wejściowa/wyjściowa 600 omów
możliwość podłączenia 2 radiotelefonów jednocześnie (przełącznik Radio A/B)
podwójne wyjście RJ45
trzy wejścia 8pin + RJ45 dla mikrofonów komercyjnych
możliwość podłączenia 6 rodzajów mikrofonów
Wejście mikrofonu słuchawkowego Heil lub inne
wejście dla mikrofonów dynamicznych
połączenie XLR
opcjonalne wejście dla mikrofonów studyjnych z fantomem +48V
wejście zdalne PTT
wejście przelotowe dla głośnika przy podłączeniu słuchawek
oddzielna regulacja wzmocnienia mikrofonu wejściowego i wyjściowego
dioda przesterowania sygnału (overload)/ dioda ptt
wymiary 170x113x50mm (z pokrętłami)
tylny wspornik regulowany od 30 do 90 stopni
wymagany zasilacz zewnętrzny 9/13,8V

ERcomER jest generalnym dystrybutorem urządzeń marki MetroPWR w Polsce
Pliki do pobrania: FXMASTER instrukcja
Żródło danych: ERCOMER
MetroPWR FXMASTER Equalizer procesor audio ERcomER - Radio i radiokomunikacja

Info i wstęp do artykułu SP5ELA

V. Silent Keys
______________________________________________________________
SP9ILK SK

W dniu 25 maja w wieku 86 lat odszedł do krainy wiecznych dx-ów śp. Zbigniew Dubanowicz, nestor andrychowskiego krótkofalarstwa, bodajże najstarszy krótkofalowiec z Andrychowa, wspaniały człowiek, wielki społecznik, wieloletni członek klubu SP9KUP. Był człowiekiem bardzo miłym i lubianym. Dla mnie to szczególnie wielka strata ponieważ pierwszą łączność wykonałem ze Zbyszkiem spod domowego znaku w 1989 r.

Msza święta za duszę śp. Zbigniewa odbyła się 27 maja w kościele św. Stanisława, a ciało spoczęło na cmentarzu w Andrychowie.

Cześć Jego pamięci!

Jacek SP9JB EX SP9TCU
___________________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Bronkowi SP9WZO, Jurkowi SP6BXP, Damianowi SP3OL, Krzysztofowi SP6DVP, Jackowi SP9JB ex SP9TCU, Pawłowi SP1MWN, Teamowi klubu SP9PKS.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl , sp5e@krotkofalow.cy

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone
w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.

Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu"często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).
Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK -  subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe r11; bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe" w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,960,994 Unikalnych wizyt