PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3380 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 9
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 21/22 z dnia 25.05.2022
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 21/2022 z dnia 25 maja 2022 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .


I. Sprawy organizacyjne

1. Program ŁOŚ 2022

Sobota 28.05.2022

10.30 - Powitanie uczestników i rozpoczęcie spotkania.
11.00 - Przemek SQ9ORQ: Zawody od podszewki. Prezentacja z niespodzianką.
11.45 - Nikołaj UT8IO: Wyprawa DXowa na Tokelau ZK3A.
12.20 - Przemek SP7VC: Jak rozpocząłem przygodę z karawaningiem i połączyłem ją z krótkofalarstwem.
13.00 - Panel dyskusyjny SPEmCom PZK z udziałem WOT i komandosów.
14.00 - Leszek SP6CIK: Nepal 2022- relacja z wyprawy Leszka SP6CIK i Janusza SP9FIH.
15.00 - Władysław SP9GNM- Radioorientacja sportowa. Rozpoczynamy zawody w "Łowach na lisa" - zapisy chętnych.
15.15 - Kuba SQ2PMN: Wprowadzenie do cyfrowego przetwarzania sygnałów.
16.20 - Kuba SQ2PMN: Tworzenie funkcjonalnego odbiornika radiowego na podstawie oprogramowania GNURadio, technologii SDR i urządzenia Hack RF. Cyfrowe przetwarzanie sygnałów w praktyce.

Organizatorzy Łoś 2022

2. Dyskusja na temat SP EMCOM PZK

W dniu 28 maja (sobota) podczas Ogólnopolskiego Spotkania Krótkofalowców ŁOŚ 2022 o godz. 13.00 w namiocie prelekcyjnym odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem ważnych gości na temat przyszłości łączności bezpieczeństwa w SP oraz przyszłości Klubu Łączności Kryzysowej SP EmCom PZK r11; Ogólnopolskiego Klubu PZK. Zapraszam wszystkich zainteresowanych łącznością kryzysową, a w szczególności członków Zarządu SPEmCom PZK. Przewidywany czas panelu to ok 45 min.

Piotr SP2JMR

3. PODSUMOWANIE EMCOM GLOBALSET

W sobotę 21 maja br. w godzinach 14.00 - 16.00 UTC miały miejsce ćwiczenia łączności ratunkowej pod hasłem GLOBALSET organizowane przez Grupę Roboczą ds. Łączności Kryzysowej R1 IARU. Łączność nawiązywano na częstotliwościach alarmowych pasm 7MHz i 18MHz emisjami SSB i CW. Polski Związek Krótkofalowców reprezentowały m.in. stacje SP0PZK, SP8KAF, SP8SPC, SP9HZI, SP9EOT. W paśmie 18MHz najaktywniej pracowała dobrze słyszana stacja koordynująca EH9NET z Ceuty. Na 7MHz dominowała wymiana wiadomości między stacjami OM, OK, SP, SM, 9A, IK,... Gros stacji zgłaszało pracę terenową, niewielką mocą, z niezależnych źródeł zasilania. Propagacja była relatywnie słaba. Niestety pojawiały się też zakłócenia sprawiające wrażenie celowych i złośliwych, bo jak inaczej określić uporczywe "stawianie nośnej" lub gwizdanie, dmuchanie do mikrofonu na częstotliwości i w momencie wymiany informacji przez uczestników ćwiczeń? Czy mamy do czynienia ze zjawiskiem terroryzmu radiowego? Ponadto z nasłuchu wypływa wniosek, że format wymiany wiadomości w komunikacji kryzysowej na tyle różni się od standardowych łączności amatorskich, że sprawia trudność niektórym operatorom i warto się go uczyć pomiędzy kolejnymi ćwiczeniami międzynarodowymi. Grzeczności i kurtuazja, choć miłe, nie są najważniejszą częścią QSO, a literowanie powinno być jednoznaczne i zgodne z międzynarodowym alfabetem fonetycznym ICAO.
Dla zainteresowanych podajemy linki do dokumentów na stronach IARU objaśniających (w języku angielskim) procedury i format typowych wiadomości w komunikacji "Emergency"
https://www.iaru-r1.org/wp-content/uploads/2019/09/emerg-ww.pdf
https://www.iaru-r1.org/about-us/committees-and-working-groups/emcomm/exercises-tests-and-meetings/hf-ssb-cw-activity-period-21-may-2022

Do usłyszenia w kolejnych ćwiczeniach!

Info: SP3SLU.

W uzupełnieniu podaję informacje z Lubelskiej sieci SPEmCom PZK:

Lubelski EmCom w międzynarodowych ćwiczeniach Łączności Kryzysowej IARU Region 1 GLOBALSET 2022.
Ćwiczenia odbyły się 21 maja 2022 w godzinach 14:00-16:00 UTC.
Do ćwiczeń z lubelskiego przystąpiły dwie stacje.
Stacja z Lublina, klubowa SP8KAF z operatorami Marcinem SP8VGA i Łukaszem SQ8LUN oraz kraśnicka SP8LKSR z Grzegorzem SP8SPC i Radkiem SQ8SET
Ze względu na niekorzystne warunki propagacyjne nie udało się przekroczyć 10 QSO, w logach znalazły się stacje z Czech, Słowacji i Hiszpanii.

Info ze strony http://sp8lksr.rescue.pl/ , Radek SQ8SET

4. Posiedzenie ZG PZK

W dniu 20 maja 2022 r. prezydium ZG PZK podjęło uchwałę o zwołaniu na dzień 18 czerwca 2022 r. Posiedzenia ZG PZK. Posiedzenie odbędzie się w sali konferencyjnej Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty przy ul. Grochowskiej 262 w Warszawie. Początek godz. 10.00.
W programie m.in.: przyjęcie sprawozdania finansowego za 2021 rok, przyjęcie budżetu na 2022 r, podjęcie uchwał o odznaczeniach członków PZK.
Materiały na Posiedzenie zostaną wysłane Członkom ZG PZK zgodnie z §22 pkt 6 Statutu PZK w dniu 3 lub 4 czerwca br.

Piotr SP2JMR

5. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. PZK nie ma w swoim statucie działalności pomocowej lub charytatywnej proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie, którą należy wpłacać na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością. Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja "Siepomaga", fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej" PCPM i jeszcze wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze w tym sieci sklepów. Wiele z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej, zbierając odzież, art. spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych. Szczegółowe aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności pod adresem http://cutt.ly /PomocUchodzcomzUkrainy pod którym znajduje się zaktualizowana baza informacji, gdzie aktualnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna z określeniem, jaki rodzaj pomocy jest obecnie najbardziej pilny. Zawiera ona bieżące zapotrzebowanie przesyłane przez pełnomocników wojewodów ds. organizacji pozarządowych. Decyzją MSWiA udział NGO w pomocy dla uchodźców jest koordynowany regionalnie. Każdy wojewoda wyznaczył koordynatora do tego zadania. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy . Przypominamy, że kontakt telefoniczny należy podejmować tylko w sytuacjach wymagających bezpośredniego kontaktu, aby nie blokować linii telefonicznych. W innym przypadku prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na bazie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW.
Prezydium ZG PZK

II. Wydarzenia

7. Relacja z wyprawy na Rotuma Island

Marcin SP5ES jest uczestnikiem i operatorem ekspedycji na Fidżi i wyspę Rotuma. Organizatorem ekspedycji na Rotuma Island 3D2RRR jest Dominik 3Z9DX.

Ekspedycja będzie używać znaku 3D2RRR, a Marcin z Fidżi będzie pracował jako 3D2EZ. Marcin wyleciał z Polski 8 maja 2022 r.
Dziękujemy Marcinowi SP5ES za bardzo interesujące maile wysłane na listę VOT 73, poniżej są one cytowane i na bieżąco uaktualniane.

Dominik 3Z9DX i 3D2USU w drodze na Rotuma Island.

Marcin SP5ES i 3D2EZ główny operator telegraficzny ekspedycji 16 maja z Fidżi:
rTeam 3D2RRR gotowy do wypłynięcia. Ze względu na cyklonową pogodę wokół Rotumy czekamy na okienko pogodowe na wyjście w morze.
Start wkrótce. Czeka nas ok. 2 dni żeglowania. Na razie propagacja dobra. Wychodzą nawet łączności z mocą 100w i verticalami po obu stronach .
Dziś lokalnej nocy na 18 MHz i 14 MHz udało się zrobić wiele stacji SP. Aktywność jest umiarkowana, nie chcemy nadmiernie wymęczeni jechać na Rotumę, gdzie niedospanie może być kluczowe..

21 maja z Fidżi:
"Po przyjeździe we wtorek tydzień temu trzeba było dojść do siebie po dwóch przesiadkach w Helsinkach i Los Angeles, 35h podróży, jet lag plus 10 h zmiany czasu.
Zabrane ze sobą 30 kg towaru, w tym wzmacniacz, 300 m koncentryka, jakieś 7 kg rzeczy osobistych. Cale szczęście obeszło się bez atrakcji.
Dominik odbiera mnie z lotniska i ładuje w obiekcie gdzie Dominik 3D2USU ma powieszone anteny. Wynajmuje pokój obok. Super widok z balkonu na zatokę Nadi.
Po dniu odpoczynku zaczęliśmy szukać brakujących rzeczy na wyjazd lub tego co się rozsypało. Korozja zjada wszystko i natychmiast. Kable koncentryczne obficie wysypują z siebie biały proszek, wtyki ponadżerane. Po sprawdzeniu polowa kabli ląduje na złomie. Brakuje stołów, plandek do ochrony przed słońcem oraz wiatrem i deszczem, szukamy altan namiotowych, wtyczek elektrycznych i innych drobnych elementów.
Plandeki jakie Dominik miał po poprzedniej ekspedycji na Conway Reef były tak pobrudzone przez ptaki, że nie nadawały się do użytku. Ponieważ nie wiadomo gdzie dostaniemy pozwolenie na rozbicie się, musimy być przygotowani także na deszcz i wiatr, jakiego nie brakuje.
Temperatura w nocy potrafi być pow. 27 deg. Ale deszcz przy ograniczonych możliwości suszenia i mieszkaniu być może na zewnątrz nie napawa optymizmem.
Rotuma jest szóstą największą wyspą Fiji, ma jednak autonomię. Mieszkańcy przegłosowali zakaz turystyki, tak więc żyją po swojemu, a w domach można mieszkać tylko przy rodzinie, bo nic nie można wynająć.
Nie wszystko można tu na Fiji łatwo kupić mimo zatrzęsienia indyjskich i chińskich sklepów. Chodząc po mieście ma się wrażenie, że na świecie istnieją głównie ciuchy i ciuchownie.
Wszystko pachnie egzotyką, robię dużo zdjęć.
Egzotycznie wyglądają ludzie, fascynujące twarze, chętnie dają się fotografować, co nie jest w świecie regułą.
Czasami proszą by wysłać im te fotki lub proszą o odbitkę, bo nie dysponują mailem Portfel mi puchnął od wizytówek i karteczek z adresami do wysyłki.
Jedzenie w większości importowane ma kosmiczne ceny - mięso 35 do 80 pln/kg, słoik dżemu od 20pln, płatki śniadaniowe 20 pln i w górę. Tanie są kokosy, banany i świeże ananasy. Zaporowe ceny alkoholi - wódka Belvedere 180 pln, whisky 250 pln.
Kupuję lokalnego SIM, mój Orange nie serwuje tu usług.
Karta za 50 pln daje 100GB transferu, do wykorzystania w miesiąc. Stąd brak ograniczeń w poczcie, WhatsApp, który działa zadowalająco. W niektórych miejscach rwie, ale idzie się dogadać. Łącznie mimo wszystko luxus.
Różnica 10 h powoduje do Polski, że telefony skaczą po otrzymaniu wiadomości w Polsce po nocy, co nie wszystkim się podoba.
W ok. tydzień od wniosku dostaję licencję mailem. Wnioskowałem o 3D2ES lub 3D2Z, dostałem melanż r11; 3D2EZ. Przy pierwszej lekturze okazuje się szokująca - brak możliwości pracy na CW na KF, 28 MHz tylko FM, brak 60 m.
Po interwencji okazuje się że to jakiś błąd typu copy/paste, gdzie wszystkie typowe emisje były dozwolone powyżej 1Ghz, a powinno być wpisane pow. 1Mhz. Uffr30; Dostaje po kilku dniach poprawioną licencję i stress się kończy.
Używane są proste anteny drutowe, ale ze względu na bliskość słonej wody leci znakomicie, o ile propagacja nie zawodzi.
Jeśli używane są anteny wielopasmowe to dla bezpieczeństwa na razie nie są używane wzmacniacze. Zwłaszcza na FT8 te 100w z trx wystarcza. Udało mi się porobić także QSO 5 watami, kiedy zapomniałem załączyć wzmacniacz.
Propagacja diametralnie inna niż u nas. Dobre warunki są dopiero od 18.00 czasu lokalnego, dla EU po północy, aż do wschodu słońca 6.30 lokalnego czasu plus, do 40 minut po wschodzie. Różnica czasu do UTC to plus 12h. Pasma ogólnie są puste, poziom sygnału szumu ok S1. Sygnały użyteczne są poziomie S3.
Temat się zmienia po włączeniu lokalnych świetlówek. Zakłócenia skaczą do S7, i nic nie można usłyszeć. Trzeba ganiać i sąsiadom gasić zewnętrzne światła na schodach.
Problemem jest, że najbliższe stacje położone są w odległości powyżej 5000 km, a kierunki obsadzone większą ilością stacji jak W6 i JA to ponad 7000 km. Bywa więc, że godzinami można wołać CQ bez efektu, zwłaszcza w ciągu dnia, gdzie są praktycznie tylko JA. Ratunkiem jest cluster, przy czym aktywność Dominika sprawiła, że Fiji jest umiarkowanie atrakcyjne, stąd i liczba wołających umiarkowana. Ponadto aktywnie chodzą trzy stacje 3D2MP, 3D2TS i 3D2AG dobrze tu słyszane codziennie.
Ratunkiem staje się wtedy praca na FT8. Na FT4 aktywność sensowna jest tylko na 20m. Na innych pasmach po zrobieniu paru qso, znowu woła się w próżnię.
Na CW wygląda też nie najlepiej, a na SSB, sygnały jako odpowiednio słabsze, nie są daleko odbierane. Innym problemem jest to, że silne stacje są tu dobrze słyszane, ale mało kto bez użycia clustra kieruje anteny na Pacyfik. I też nie można się dowołać.
Na statku mamy stale włączone 14183 kHz.
W okolicach zachodu dobrze otwiera się pasmo 10 m na EU, sporadycznie także 6 m, ale kierunek jest jeden JA.
EU najlepiej jest robić w nocy na 18 m i 20 m. Sygnały przychodzą często z typową wibracją zorzową, zniekształcającą na tyle, że zwłaszcza na CW, obie strony mają kłopoty z odbiorem. Nie ma wtedy sensu wołać dużą prędkością bo sygnał się zlewa. Wolne wołanie ma swoje uzasadnienie."

22 maja:

"Wychodzimy na wysokie morze, prognoza 42h do celu. Warunki są trudne, przeciwny wiatr.r1;
24 maja, wiadomość od SP5ES:
Dopłynęliśmy szczęśliwie na Rotuma Island. W obozie prawdopodobnie nie będziemy mieli Internetu.
24 maja: 3D2RRR rozpoczęła pracę o 04:40Z. Pracują trzy stacje na FT8 r11; 14, 18 i 24MHz.

*Wykorzystano materiał skompilowany przez Mirka SP5GNI i własny, zdjęcia ©3D2RRR.
ZYGI SP5ELA

8. Z radiem przez świat

Krótkofalarska Spędziłem 18 lat w podróży, zwiedziłem 99 krajów i z prawie wszystkich pracowałem radiowo, a teraz napisałem książkę!
"Z radiem przez Świat" to zbiór wspomnień i porad podróżnika krótkofalowca. Podpowiadam czytelnikom jak korzystnie zorganizować wyprawy do wszystkich zakątków świata, jaki sprzęt (krótkofalarski i nie tylko) może przydać się w podróży, jakie miejsca warto odwiedzić na każdym kontynencie, ale przede wszystkim opowiadam o moich przygodach w czasie wypraw.
Ponad 430 stron i 850 fotografii z różnych zakątków świata.
Pasjami trzeba się dzielić!
Jeśli chcesz przeczytać moją książkę, zapraszam odwiedź mnie na Łosiu.
Chciałbym podziękować kolegom krótkofalowcom:

Cezaremu Małujowi SP5Y
Waldemarowi Sznajderowi 3Z6AEF
Grzegorzowi Laskowskiemu SP3OCG
Oddziałowi Terenowemu OT-15 PZK z Łodzi
oraz
Tomaszowi Wykpiszowi- właścicielowi hurtowni budowlanej ART-BUD w Kole
Leszkowi Ładońskiemu- właścicielowi sieci hurtowni budowlanych Arsen
za wsparcie finansowe związane z wydaniem tej książki

Dziękuję,

Przemek Gołembowski SP7VC


9. Aktywność klubu SP9KJM

25 maja br. krótkofalowcy z siemianowickiego klubu SP9KJM od godziny 16.00 do późnych godzin wieczornych pracować będą na KF i UKF z terenu bunkra - schronu bojowego nr 75 usytuowanego w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach przy ulicy Pomorskiej tj. na terenie obecnych ogródków działkowych "Nadzieja". Zapraszamy do odwiedzenia nas i przeprowadzenia z nami łączności. Informacje na temat schronu bojowego znajdują się między innymi na stronach:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Schron_bojowy_nr_75_w_Kochłowicach
https://www.facebook.com/bunkier.kochlowice/
https://rudaslaska.com.pl/i,schron-bojowy-nr-75-znow-otwarty,100,1226661.html
https://www.facebook.com/SP9KJM/?ref=pages_you_manage

Info: Tadeusz SP9HQJ


III. SPORT

10. Wiadomości nie tylko DX-owe

3D2/R - Rotuma Island: 3D2RRR będzie aktywny z Rotumy przez kilka tygodni. Planowane jest uruchomienie dwóch stacji na CW, jednej na SSB i pięć na FT8 (Fox & Hound). "To będzie eksperymentalna aktywność na FT8". "Będziemy pracować z dwoma radiami na tym samym paśmie w tym samym czasie". QSL via Club Log's OQRS. Info: 3Z9DX i SP5ES.

9K - Kuwejt: Abdallah 9K2K weźmie udział w nadchodzących zawodach WPX CW. QSL via EC6DX, LoTW.

C5 - Gambia: Gerard, F5NVF, Abdel, M0NPT (7X2TT) i Luc/F5RAV aktywują Bijol Island (AF-060) od 27 Maja do 7 czerwca jako C5B na 80 do 10m (CW, SSB, FT8/4) i QO-100. QSL via LoTW, eQSL.

FM - Martynika: ON4RU będzie aktywny z Martyniki w stylu wakacyjnym od 21 maja do 4 czerwca na pasmach 160 do 10m wyłącznie na CW. QSL direct ON4RU.

3X - Guinea: 3X1A to nowy znak wywoławczy nadany Jean-Philippe, F1TMY, poprzednio 3X2021. Stacjonuje w Konakry od września 2021 roku i spodziewa się, że pozostanie tam jeszcze przez dłuższy czas. QSL via Club Log OQRS.

F - Francja: Stacja TM24H będzie aktywna od 29 maja do 12 czerwca na różnych pasmach i różnymi emisjami z okazji wyścigu Le Mans. QSL via ClubLog OQRS lub via F6KFI.

F - Francja: Stacja TM61TC będzie aktywna w dniach 30 maja - 4 czerwca celem uczczenia wynalezienia telegrafu optycznego przez Claude Chappe'a, pierwszego pierwszego praktycznego systemu telekomunikacyjnego ery przemysłowej. QSL via biuro.

FG - Guadeloupe: Reiner, DL2AAZ będzie aktywny jako TO2AZ z Basseterre Island (NA-102) od 27 maja do 10 czerwca na 40 - 10m (CW, SSB). QSL via DL2AAZ.

HC - Ekwador: Członkowie Ecuador DX Club będą aktywni jako HD1E w dniach 23 do 24 maja celem uczczenia 200 rocznicy bitwy u podnóża wulkanu Pichincha (24 maj 1822) która przyczyniła się do uzyskania niepodległości Ekwadoru. QSL via LoTW.

Ja - Japonia: Take, JI3DST będzie aktywny z Shodo Island (AS-200) pomiędzy 15 maja a 4 czerwca na SSB i CW jako JI3DST/5, JJ5RBH i JS6RRR/5, także jako JS6RRR/p na FT8. QSL via ClubLog i LoTW.

KP2 - Virgin Islands: Mariano LU8EOT weźmie udział w CQ WPX CW jako KP2B z St. Croix (LH - 2477, NA - 106). QSL via EB7DX.

SV - Grecja: Erwin, DK5EW będzie aktywny jako SV8/DK5EW z wyspy Santorini (EU-067, KM26qi) w dniach 23-28 maja, oraz jako SV9/DK5EW z Krety (EU-015, KM15wl) w dniach 30 maja - 10 czerwca. Będzie to praca na 144 MHz (EME, meteorscatter i Sporadic-E). QSL direct na znak domowy i LoTW. Więcej informacji http://dk5ew.com/ageanisland-2022/

UA - Rosja: Dla upamiętnienia 117. rocznicy urodzin Michaiła A. Sholokhov (laureat literackiej Nagrody Nobla w 1965 r.), stacje R117MS i UE37MS będą aktywne w dniach 23 - 29 maja podczas 37. edycji Festiwalu Wiosny w Szołochowie. QSL via RQ7L

VP5 - Turks & Caicos: VP5/K4BAI i VP5/K4QPL będą aktywni z Providenciales (NA-002), w dniach 24 - 31 maja. QSL via znaki domowe. Będą uczestniczyć w CQ WW WPX CW Contest jako VP5M (QSL via LoTW lub direct to K4QPL).

VP8 - Falklandy: Laurie, G3UML będzie aktywny jako VP8TLE z Falklandów (SA-002) do 24 maja.
"Nie jest to wyprawa typowo radiowa, ale mam nadzieję, że uda mi się spędzić trochę czasu w eterze" - mówi Laurie. Praca wyłącznie SSB na 20 15 i 10 metrach. QSL via G3UML

XE - Meksyk: Stacja XI8RM będzie aktywna w dniach 19 - 28 maja podczas 8 edycji Rally Maya Mexico. Aktywność na 80 - 6m SSB, FT8 i FT4 z Cancun (19 - 21 maja, grid EL61), Chiquila (22 - 23 maja, grid EL61), Uxmal (24 - 26 maja, grid EL50) i Riviera Maya (27 - 29 maja, grid EL60). QSL via EA5GL i LoTW.
Więcej informacji na stronie http://radioaficionados.mx/xi8rm

YB - Indonezja: YB8HZ, YB8DKL, YC8AQY, YC8BNZ i YC8ES będą aktywni z Pulau Sapuka Besar (OC-247) w dniach 27 - 29 maja ha KF i 6m.

ZF - Cayman Islands: William, KO7SS będzie aktywny jako ZF2SS z Cayman Brac (LH-0667) w czasie zawodów CQ WPX CW. QSL via LoTW.

Oprogramowanie
Nowa wersja MIXW: https://rigexpert.com/products/software/mixw-4/

Nadchodzące zawody:
CQ WW WPX Contest, CW: 28 maja (00:00UTC) do 29 maja (23:59UTC)
https://www.cqwpx.com/rules.htm

Jednocześnie informuję, że tak jak w przypadku WPX SSB stacje z Rosji, Białorusi i Donbasu (nieoficjalny prefix D1) są wykluczone z zawodów. Łączności z nimi nie są punktowane, nie są liczone jako mnożnik i nie będą przyjmowane ich logi.

https://cqwpx.com/blog/cq-to-limit-contest-participation-by-stations-in-russia-belarus-and-donbas-region-due-to-russian-invasion-of-ukraine/

Pozdrawiam
Marcin SP3BBS

11. UKF zawody

W najbliższym czasie:
VHF-FT8 Activity - rumuńskie zawody aktywności FT8 - 144 MHz, środa 1 czerwca 2022, godz. 17:00-21:00 UTC, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/
EUROPEAN EME Contest 13 cm - organizator DUBUS/REF, 4-5 czerwca 2022 r., godz. 00:00 r11; 23:59 UTC, info http://www.dubus.org/eme.htm
SPAC -144 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 7 czerwca 2022, godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/
Uwaga: Organizator zawodów Morza Egejskiego, które odbywają się każdego roku w pierwszy weekend czerwca w paśmie 6 metrów poinformował o odwołaniu w tym roku zawodów

Stanisław SQ2EEQ

12. Zawody "Dzień Dziecka 2022"

Rada Pedagogiczna Zawodów Dzień Dziecka ma przyjemność zaprosić koleżanki
i kolegów do udziału w zawodach z okazji Dnia Dziecka. 1 czerwca od 15:30 do 16:59 UTC (17:30 - 18:59 cz. lokalny) - 2 godziny lekcyjne. W tym dniu wszyscy jesteśmy dziećmi bez względu na wiek i "odcień fryzury" lub długość wąsów albo ich brak. Będzie to okazja do wspólnej zabawy i jednocześnie przekazanie juniorom pasji do krótkofalarstwa, a w tym do współzawodnictwa na paśmie.

Juniorów posiadających już pozwolenia radiowe zachęcamy do udziału w specjalnie dla Was wyróżnionej kategorii "Junior". Spośród Was zdobywca

1. miejsca zostanie mianowany Zwycięzcą Zawodów i wyróżniony statuetką.
Prosimy seniorów o wsparcie idei zawodów i umożliwienie juniorom pracy na paśmie w różnych formach. Szczegóły zawarte są w Regulaminie zawodów. Koledzy, którzy na co dzień nie pasjonują się zawodami również mogą przystąpić do wspólnej zabawy jako Gość zawodów nawiązując minimum 3 łączności z juniorami bez obowiązku wysłania swojego logu. Według reguł szkolnych zawody będą trwały przez 2 lekcje bez przerwy, czyli 2 x 45 = 90 min. Rozpoczynamy w środę 1 czerwca o godz. 15:30 UTC (17:30 cz. lokalny).

Rozliczenie zawodów przeprowadzimy własnymi siłami używając strony https://dd.reaktywacja.org.pl/ oraz dedykowanego robota sprawdzającego logi.
Wszelką korespondencję związaną z zawodami prosimy kierować na adres: zawodydd@gmail.com z niezbędnie wpisanym znakiem wywoławczym uczestnika w tytule emaila.

Pełny regulamin znajduje się na tronie https://dd.reaktywacja.org.pl/regulamin/
Zgłoszenia sponsorów chętnych do ufundowania nagród dla juniorów prosimy kierować do organizatorów. 73, de Tomek SP5PY, Bogdan SP5WA, Paweł SQ5STS, Kacper SO5KR.
Rada Pedagogiczna Zawodów Dzień Dziecka

13. Zmiana menadżera Zawodów Tarnowskich

Koleżanki i Koledzy,
Po 18-tu latach menadżerowania Zawodom Tarnowskim postanowiłem oddać pałeczkę w inne młodsze bardziej sprawne ręce.
Na początku rozliczałem zawody przy pomocy oprogramowania Marka r11; SP7DQR. Marku wielkie dzięki za program. Później skorzystaliśmy ze skryptu Marka SP8WQX. Niestety nasza współpraca niespodziewanie się zerwała. Marek zaprzestał swojej działalności.
Nowym oprogramowaniem do liczenia zawodów został "PoPRaz" dostarczony nam przez Grzegorza SP9NJ /Grześ serdeczne dzięki za pomoc/, a po pojawieniu się możliwości rozliczania zawodów za pomocą oprogramowania LogSP na portalu PZK, tu kontrolowałem nasze zawody od samego początku jego uruchomienia. Mam też maleńki udział w uruchomieniu tego skryptu dostarczając Grzesiowi rstare logir1; umożliwiające testowanie skryptu oraz w wyszukiwaniu błędów. Platforma bardzo usprawniła szczególnie sprawę przyjmowania dzienników, które zostało zautomatyzowane.
Dziękuję też za współpracę Andrzejowi SP8AB, który obecnie jest menadżerem platformy LogSP. Andrzej serdeczne dzięki za Twoją pracę włożoną przy konfiguracji skryptu pod nasze pomysły.
Chciałem też tu podziękować Koleżankom i Kolegom za liczny udział w Zawodach Tarnowskich, za pomysły, uwagi, pochwały oraz krytykę a za moje ewentualne niedopatrzenia przepraszam.
Pałeczkę przejął Kol. Krzysztof SP9RHN. Już edycja zawodów 2022 będzie pod Krzysztofa opieką.
Krzysztof, życzę powodzenia i miłej współpracy z uczestnikami zawodów.

Vy 73. Staszek SQ9AOR

Kącik QSL.

Karty QSL stacji sztabowej PZK -widoczne w wersji PDF


IV. Silent Keys
____________________________________________________
SP6IP SK

19 Maja 2022, po długiej bo ponad rocznej chorobie - zmarł w wieku 90 lat nestor krótkofalarstwa Ziemi Kłodzkiej, kolega Edward Krzywda SP6IP. Cześć Jego Pamięci!

Info. Andrzej SP6JLW, Stanisław SP6BGF.
___________________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Tadeuszowi SP9HQJ, Markowi SP9UO, Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Bogdanowi SP5WA, Pawłowi SQ5STS, Kacprowi SO5KR, Andrzejowi SP6JLW, Stanisławowi SP6BGF, Radkowi SQ8SET, Przemkowi SP7VC, Staszkow SQ9AOR, Dominikowi 3Z9DX, Marcinowi SP5ES, Mirkowi SP5GNI.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji: sp2jmr@pzk.org.p l, sp5ela@rf.pl , sp5e@krotkofalow.cy

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).
Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe" w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,608,300 Unikalnych wizyt