PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3648 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 13/22 z dnia 30.03.2022
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 13/2022 z dnia 30 marca 2022 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

I. Sprawy organizacyjne

1. Składki PZK

Witam wszystkich zapominalskich.
Jak co roku dzień 15 kwietnia jest ostatnim dniem opłacania składek do PZK za dany rok lub za 1 półrocze. Jest to termin przedłużony o czas karencji, który zgodnie ze Statutem PZK wynosi 90 dni licząc od 15 stycznia. Wysokość składek na 2022 rok nie uległa zmianie, o czym już wcześniej informowaliśmy.
Przypominam także, że składki opłacamy wyłącznie poprzez wybrany Oddział Terenowy PZK. Piszę o tym, ponieważ zdarzają się przypadki przelewów na konto ZG PZK. Wykaz OT PZK wraz z danymi w tym z numerami kont bankowych znajduje się pod linkiem: https://pzk.org.pl/osec_ot_view.php

Piotr SP2JMR sekretarz PZK

2. Walne Zebranie Dolnośląskiego OT PZK

Zapraszamy wszystkich członków naszego oddziału na Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Dolnośląskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców (OT 01 PZK).
Zebranie odbędzie się we Wrocławiu w sali wielofunkcyjnej Ośrodka Postaw Twórczych przy ulicy Działkowej 15 w dniu 10 kwietnia 2022 o godzinie 10:00. Wstępny projekt porządku obrad znajduje tutaj: Walne zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze 2022 - DOT01 PZK

Więcej informacji o DOT na stronie OT01: www.ot01.pzk.org.pl

Info. Jakub Szachta SQ6NEJ prezes OT01

3. Pomoc walczącej Ukrainie

W związku z krytyczną sytuacją po napaści Rosji na Ukrainę, apelujemy do wszystkich krótkofalowców SP o wsparcie ludności Ukrainy. Ponieważ PZK nie ma w swoim statucie działalności pomocowej lub charytatywnej proponujemy dokonywanie wpłat na pomoc Ukrainie, którą należy wpłacać na konta stowarzyszeń i fundacji zajmujących się statutowo taką działalnością.
Przykładowo są to: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż (PCK), Fundacja rSiepomagar1;, fundacja rPolskie Centrum Pomocy Międzynarodowejr1; PCPM i jeszcze wiele innych. Zbiórki prowadzą także niektóre podmioty gospodarcze w tym sieci sklepów.
Wiele z nich prowadzi także punkty przyjęć pomocy rzeczowej, zbierając odzież, art. spożywcze, higieniczne oraz sprzęt survivalowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronach internetowych.

Szczegółowe aktualne informacje na temat potrzeb w zakresie pomocy podaje Narodowy Instytut Wolności pod adresem http://cutt.ly/PomocUchodzcomzUkrainy, pod którym znajduje się zaktualizowana na dzień 29.03.2022 godz. 15:00 baza informacji, gdzie aktualnie pomoc uchodźcom z Ukrainy jest najbardziej potrzebna z określeniem, jaki rodzaj pomocy jest obecnie najbardziej pilny. Zawiera ona bieżące zapotrzebowanie przesyłane przez pełnomocników wojewodów ds. organizacji pozarządowych.

Decyzją MSWiA udział NGO w pomocy dla uchodźców jest koordynowany regionalnie. Każdy wojewoda wyznaczył koordynatora do tego zadania. Lista pełnomocników wojewodów jest dostępna pod adresem www.gov.pl/pozytek/dlaukrainy.

Przypominamy, że kontakt telefoniczny należy podejmować tylko w sytuacjach wymagających bezpośredniego kontaktu, aby nie blokować linii telefonicznych. W innym przypadku prosimy o zgłaszanie oferowanej pomocy za pośrednictwem rządowej strony internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl .

Z góry dziękujemy za każdą formę pomocy i zaangażowania, także poprzez przekazywanie niniejszej wiadomości osobom i organizacjom, które mogą włączyć się w akcję #PomagamUkrainie.

Na bazie informacji Komitetu ds. Pożytku Publicznego NIW
Prezydium ZG PZK

II. Wydarzenia

4. Pomoc dla Ukrainy w Ostrowie Wlkp

W wydaniu elektronicznym Gazety Wyborczej z dnia 24 marca br czytamy::
"Pomoc dla Ukrainy i uchodźców w Ostrowie. Krótkofalówki, pralki i dolary z Ameryki. Zbiórkę przeprowadzili w ostatnich dniach krótkofalowcy z południowej Wielkopolski. Ale pomoc dla uchodźców w Ostrowie Wielkopolskim zorganizowały też m.in. władze miasta, wolontariuszki z Holandii oraz polska emigrantka z USA."
Kaliscy krótkofalowcy poinformowali o zbiórce i przesłaniu darów do Ukrainy na swojej stronie. - Koledzy z terenu Wielkopolski południowej, m.in. z Kalisza, Ostrowa, Ostrzeszowa i Krotoszyna, za zebrane pieniądze i darowizny zakupili, zaprogramowali i przekazali do Ukrainy 13 sztuk radiotelefonów oraz osiem sztuk zapasowych akumulatorów - czytamy:
"Organizatorzy akcji dodają, że w związku z wojną w Ukrainie w tym roku odwołano organizowane przez Polskę międzynarodowe zawody krótkofalarskie SP DX Contest 2022 - jedne z najstarszych wydarzeń w kalendarzu miłośników tej dyscypliny. Pierwsza edycja zawodów odbyła się w 1933 r. Jej organizacją w imieniu Polskiego Związku Krótkofalowców zajmował się wówczas Lwowski Klub Krótkofalowców.

Info. Mirek SP5GNI

5. Technologiczna pomoc dla NGO działających na rzecz Ukrainy

W ramach solidarności i chęci wsparcia organizacji pozarządowych działających na rzecz Ukrainy (oraz tych działających w samej Ukrainie) wraz z naszymi Partnerami przygotowaliśmy "Niezbędnik technologiczno-edukacyjny dla NGO".

Obecna sytuacja sprawiła, że wiele z organizacji skierowało swoje działania na rzecz szeroko pojętej pomocy zarówno tym, którzy opuszczają kraj przed wojną jak i tym którzy na miejscu walczą o niepodległość Ukrainy. Powstało też wiele nowych inicjatyw, które w pełni dedykowane są powyższym celom.

Misją TechSoup jest wspomaganie społeczeństwa obywatelskiego oraz łącznie firm technologicznych z aktywistami i aktywistkami. Dlatego, jeśli Wasze organizacje działają na rzecz Ukrainy skorzystajcie z naszego niezbędnika technologicznego, w którym zgromadziliśmy informacje o specjalnych ofertach od naszych partnerów biznesowych (z zakresu cyberbezpieczeństwa, fundraisingu czy automatyzacji) oraz zasoby edukacyjne (kursy online, webinaria, przewodniki dot. cyberbezpieczeństwa, komunikacji, walki z dezinformacją).

Więcej informacji


Info: Zygi SP5ELA (na podstawie biuletynu e-mail TechSoup)

6. Dom Jacka W9OOO - wsparcie Ukrainy

W wersji PDF widoczna ilustracja.

Info: Adam WV9S

7. Dyplom z okazji 20 lat partnerstwa Cieszyn - Puck

Klub Śląska Cieszyńskiego organizuje Dyplom HF20CP z okazji 20 lat partnerstwa Cieszyn-Puck.
Dyplom w dniach 01 do 08 maja 2022. Regulamin na stronie www.sp9sci.pl , qrz.com oraz https://www.cieszyn.pl/strefa-mieszkanca/pages/1565,cieszyn-puck

Do udziału zapraszają organizatorzy.

Info. Bronek SP9WZO

8. 80 rocznica powstania Armii Krajowej

W dniach 1 kwietnia do 31 maja 2022 roku operatorzy radiostacji klubowej SP1PBW pracować będą używając dodatkowego znaku 3Z80AK. Praca radiostacji stanowi element obchodów 80 rocznicy utworzenia Armii Krajowej odbywających się w Klubie 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie.

Zapraszamy do łączności.

Janusz SP1TMN

III. Sport

9. Informacje nie tylko DX-owe

3A - Monako: Upamiętniając 100. rocznicę śmierci Alberta I, Księcia Monako (1848-1922), członkowie Association des Radioamateurs de Monaco (ARM) będą pracować jako 3A5M od 1 kwietnia do 31 maja na SSB, CW i digi. QSL via biuro.

CP - Bolivia: Antonio EA5RM będzie aktywny z Boliwii w swoim wolnym czasie jako CP1XRM z Boliwii pomiędzy 31 marca a 22 kwietnia. Aktywność na pasmach 160 do 10m na SSB i FT8. QSL via EA8RM

DL - Niemcy: Radioamatorzy z wschodniej Westfalii (Werner DF8XO i Bernd DF8RJ) będą aktywni pod znakiem DL22PEACE by zwrócić uwagę na wszystkie wojny na świecie w roku 2022.

9H - Malta: John Cassar 9H1CJ jest franciszkaninem działającym z klasztoru kapucynów we Florianie na Malcie (EU-023). Od 1 kwietnia do 30 czerwca będzie aktywny pod znakiem 9H6CAP upamiętniającym 80. rocznicę zniszczenia historycznego klasztoru i przyległego kościoła podczas II wojny światowej (4-5 kwietnia 1942 r.). QSL via znak domowy.

9N - Nepal: Matjaz S57MK będzie aktywny jako 9N7MK w dniach 2-23 kwietnia. Będzie QRV przez trzy lub cztery dni z Katmandu, a następnie z innych miejsc podczas trekkingu w rejonie Mount Everest w Nepalu. Będzie pracował mocą
10-15 watów głównie na 40, 20, 17 i 15 metrach SSB, CW i digi.

F - Francja: TM40AMRA jest specjalnym znakiem wywoławczym dla członków Association Mosellane des RadioAmateurs z okazji 40-lecia ich klubu. Aktywność w dniach 2-16 kwietnia. QSL via F8EFU.

G - Anglia: Członkowie Medway Amateur Receiving and Transmitting Society będą aktywni pod znakiem GB5MW w dniach 3-30 kwietnia dla uczczenia stulecia istnienia stowarzyszenia. QSL via eQSL.

I - Włochy: Upamiętniając 150. rocznicę śmierci Samuela F.B. Morse'a (2 kwietnia 1872), członkowie ARI Vigevano będą pracować pod znakiem IR2SM od 26 marca do 10 kwietnia. QSL via I2MYF, biuro lub direct.

JA - Japonia: JI3DST/5, JJ5RBH, JS6RR/5 i JS6RR/p będą aktywni z Shodo Island (AS-200) w okresie od 25 marca do 12 kwietnia na pasmach od 80 do 2 metrów CW, SSB i digi (JS6RR/p - FT8).

JX - Jan Mayen: Rune, LA7QY i Helge, LB4MI będą stacjonować na Jan Mayen (EU-022) od końca marca do początku października. Planują być QRV jako JX7QY i JX/LB4MI w czasie wolnym.

OH0 - Wyspy Alandzkie: Szczecińska grupa kontestowa SEDINA planowała w tym roku uczestniczyć w zawodach SP DX Contest z wysp Alandzkich. Mimo braku zawodów nie zmienia planów i będzie aktywna z Fasta Aland EU-002 w dniach od 31.03 do 9.04.2022 na CW, SSB i digi, pasma 160 - 10m. QSL via SP1EG.

PA - Holandia: Stacje PA01MIL, PA02MIL, PA03MIL, PA04MIL, PA05MIL, PA06MIL, PA07MIL i PA08MIL z ośmiu różnych lokalizacji zostaną aktywowane
1 kwietnia na 12 godzin (7-19 UTC) przez osiem zespołów składających się
z jednego radioamatora i dwóch radiooperatorów wojskowych. Będą używać wyłącznie sprzętu wojskowego i będą QRV na pasmach HF SSB i 6m FM. Głównym celem jest wprowadzenie wojskowych w świat amatorskiego radia oraz przeszkolenie ich pod kątem operacji z Surinamskiej dżungli (PZ5JT). QSL direct: 11 Luchtmobiele Brigade/ Radio-groep, PO Box 9208, 6800 HK Arnhem, Holandia.

PA - Holandia: Peter, PD1EDS będzie aktywny jako PD146EU z Schouwen Duiveland (EU-146) w okresie od 1 kwietnia do 30 października. Będzie pracował SSB i FT8 na 40, 20 i 10 metrach.

V7 - Wyspy Marshalla: Jeff "JT", KD7ADI jest na Kwajalein (OC-028) od początku stycznia i będzie tam stacjonował do 23 kwietnia. Jest QRV jako V7/KD7ADI, gdy pozwala mu na to praca i inne zajęcia, ale oczekuje się, że czas pracy wzrośnie
w ostatnich tygodniach jego pobytu. QSL via ClubLog i LoTW.

Z8 - Sudan Południowy: Diya YI1DZ powrócił do Juby w Sudanie Południowym, skąd przez następne sześć miesięcy będzie aktywny jako Z81D. QSL via ClubLog OQRS, LoTW lub via OM3JW.

Inne wiadomości:

Kilku radioamatorów w Wielkiej Brytanii uzyskało specjalne pozwolenia na częstotliwość 40 MHz:
https://ei7gl.blogspot.com/2022/03/several-radio-amateurs-in-uk-obtain.html

Wyniki zawodów:

Worked All Europe SSB 2021:
https://dxhf2.darc.de/~waessblog/user.cgi?fc=loglist&form=referat&lang=en

Nadchodzące zawody:
EA RTTY Contest: 2 kwietnia 2022 (12:00 UTC) do 3 kwietnia 2022 (12:00 UTC)
http://concursos.ure.es/en/eartty/bases/

Pozdrawiam, Marcin SP3BBS

10. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
SPAC - 144 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 5 kwietnia 2022, godz. 17:00-21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
EME ARI Spring Contest - 144 MHz-24 GHz, organizator ARI, 9-10 kwietnia 2022 r., godz. 00:00 - 24:00 UTC
Regulamin http://www.ari.it/en/eme/eme-regolamento.html
SPAC- 432 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 12 kwietnia 2022, godz. 17:00-21:00 UTC

UHF-FT8 Activity - 432 MHz, zawody aktywności FT8, środa 13 kwietnia 2022, godz. 17:00-21:00. UTC, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

SPAC-50 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 14 kwietnia 2022, godz. 17:00 - 21:00 UTC Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

Stanisław SQ2EEQ

IV Technika

11. Sygnały SSB na paśmie 80M - analiza

Poniżej obrazy z analizatora TRX-a sygnałów z pasma 80-metrowego. Sygnały SSB. O co chodzi? Problem zaczął narastać przy wejściu na rynek TRX-ów z systemami DSP. Obecnie prawie zawsze sygnały DSB w torze i wynikowo SSB (LSB lub USB*) są kształtowane za pomocą systemu DSP TRX-a. W pewnych warunkach wysterowania toru audio, przesterowania toru mikrofonowego, zbytniej kompresji sygnału zaczyna rwyłazićr1; niepożądana wstęga boczna.
W przypadku pracy np. na paśmie 80M gdzie pracujemy na SSB na LSB niepożądana jest górna wstęga USB.

Ilusstracje z objaśnieniami widoczne w wersji PDF

Na powyższych screen-shotach skalowanie jest 5dB/działkę. Proszę zobaczyć jak to wygląda. To są obrazki z obserwacji jednej i tej samej stacji. Charakterystyka obserwowana zmienia się dynamicznie w funkcji czasu. Przyznacie, że nie wygląda to za dobrze. Jakie powinno być tłumienie niepożądanej wstęgi bocznej? Min 40dB, najlepiej 50-60dB. To teoria, teraz w praktyce jest dużo gorzej. Pracująca stacja z takim sygnałem z nowoczesnego TRX-a zakłóca komunikację na kanale wyżej. Klęska! "Oni"; robią teraz takie transceivery. Klęska!

73 Zygi SP5ELA

V Informatyka

12. Mapa SOTA interaktywna

Kolega Janek SQ9NIL uruchomił na swoim portalu interaktywną mapę bieżących aktywacji SOTA. Na mapie naniesione są lokalizacje szczytów spotowanych na SOTAWatch w ciągu ostatniej godziny z oznaczeniem pasma, emisji i czasu od ostatniego spotu. Można ją filtrować po pasmach i emisjach, więc każdy może spersonalizować stronę pod swoje łowy.

Mapa jest dostępna pod adresem https://www.operator-paramedyk.pl/sota/

Info: Zygi SP5ELA (na podstawie informacji autora - Janka SQ9NIL

VI Prawo i przepisy

13. Testy elektronicznego prowadzenia egzaminów na świadectwo operatorskie w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej


Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska radioamatorskiego i zgłaszanym przez to środowisko postulatom, Urząd Komunikacji Elektronicznej podjął prace nad opracowaniem elektronicznego systemu prowadzenia egzaminów na świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. Projektowane rozwiązanie ma na celu umożliwienie prowadzenia egzaminów w sposób zdalny, za pomocą dedykowanej platformy internetowej.
Przed rozpoczęciem prac legislacyjnych, umożliwiających prowadzenie egzaminów zdalnie, Urząd planuje przeprowadzić testy przygotowanej platformy z udziałem zainteresowanych środowisk. Zakończyliśmy etap testów wewnętrznych w UKE. Kolejnym krokiem będzie prowadzenie testów przez przedstawicieli środowiska radioamatorskiego - osoby zgłoszone przez organizacje radioamatorskie oraz osoby indywidualne.
Ze względów organizacyjnych, liczba testowych sesji egzaminacyjnych oraz liczba osób, mogących brać udział w testowaniu systemu, jest ograniczona.
Osoby uprawnione do reprezentacji organizacji radioamatorskich zainteresowane wzięciem udziału w testach, prosimy o nadsyłanie mailowych zgłoszeń pod adres: wml@uke.gov.pl, do 6 kwietnia br. W zgłoszeniu należy podać imię, nazwisko oraz PESEL. Ze względu na ograniczenia ilości osób, o przyjęciu zgłoszeń decydować będzie kolejność ich nadesłania (do 10 osób z każdej organizacji). Osoby i organizacje, które zgłoszą się na egzamin testowy, otrzymają pod wskazany adres e-mail, szczegółowe informacje, dotyczące dostępu do platformy testowej oraz późniejszego przesyłania uwag z testowania.
Ze względu na konieczność zapewnienia co najmniej 14 dniowego wyprzedzenia zapisów na egzaminy, sesje egzaminacyjne zostaną uaktywnione w terminie 2-6 maja 2022 r.
Po przeprowadzeniu testów i analizie zgłoszonych uwag, podejmiemy decyzje, co do dalszego procedowania projektowanego rozwiązania i koniecznych, związanych z tym zmian prawnych.

Informacja opublikowana na portalu UKE w dniu 28.03.2022 r.

Info. z portalu uke.gov.pl

VII Humor w PZK

14. Czarny humor. Sterowanie radiowe zawiodło?

Porażajaca ilustracja widoczna w wersji PDF

Drony są sterowane za pomocą fal radiowych. Prowadzono analizy wykorzystania ptaków do celów militarnych, np. do niszczenia dronów!. Bo drony, jak wiemy wszyscy są wykorzystywane militarnie (vide np. wojna na Ukrainie).

Żródło obrazu: quora.com

Zygi SP5ELA
XI Ham Radio r11; świat - wydarzenia

15. "Demografia" Ham Radio świata 2000-2022

Licencje amatorskie w latach 2000 - 2022. Worldwide Ham Radio Operators (2000-2022) - YouTube

Pod linkiem jest filmik z prezentacją w latach 2000 do 2022 zmieniających się dynamicznie liczb wydanych pozwoleń z 12 krajów czołówki krótkofalarskiej świata.

Info: SP5ELA

V. Silent Key's
_____________________________________________________________________________________

SP5OXB SK

Zawiadamiam, że rano w poniedziałek w dniu 15 marca 2022 roku zmarł nasz Kolega Andrzej Świetlik SP5OXB (85) członek Warszawskiego Klubu Łączności SP5KAB oraz członek Warszawskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców.

Msza żałobna odbyła się w dniu 21 marca 2022 roku
w Kościele Marianów na Stegnach w Warszawie przy ulicy Św. Bonifacego o godzinie 13.30. Pogrzeb miał miejsce na Cmentarzu na Wólce w Warszawie o godzinie 15.30.

Informację przekazała żona Andrzeja - pani Krystyna Świetlik

Cześć Jego pamięci! Kolega Andrzeja - Zygmunt SP5AYY
____________________________________________________________________________________
SP5FLB SK

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 22. 03.2022 r. do krainy wiecznych DX- ów odszedł nasz Kolega Wiesław Niedbała SP5FLB (ur. 1934), członek PZK w Warszawskim OT25, członek SP DX Klubu SPDXC #596.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 26 marca w kościele parafialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Dworze Mazowieckim. Śp. Wiesław został pochowany na cmentarzu parafialnym.

Niech odpoczywa w pokoju! Wyrazy współczucia dla Rodziny i Przyjaciół.

Info. Mikołaj SP5CJQ
_______________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Mirkowi SP5GNI, Jackowi SP9CJM, Bronkowi SP9WZO, Mikołajowi SP5CJQ, Jakubowi SQ6NEJ, Adamowi WV9S, Jankowi SQ9NLI, Zygmuntowi SP5AYY.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji.

*Wszyscy Ci, którzy otrzymali Komunikat PZK, są już prenumeratorami Komunikatu (jest to logiczne, skoro go dostali) i nie ma potrzeby zapisywania się na listę dystrybucyjną drugi raz.

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał rz terenur1; często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej rKomunikatem sekretariatu ZG PZKr1;). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,260,942 Unikalnych wizyt