PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3355 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 40/21 z dnia 06.10.2021
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 40/2021 z dnia 06 października 2021 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

I Sprawy organizacyjne

1. Składki PZK za II-gie półrocze 2021.

Przypominamy Koleżankom i Kolegom, członkom PZK, że w dniu 15.10.2021 r. upływa statutowy termin uregulowania składek członkowskich.
Nieuregulowanie składek powoduje przerwę w członkostwie PZK (jest to sprawa "honorowa") i powoduje niepotrzebna pracę administracyjną.
Prośba jest także od Administratora SI PZK, bo wszyscy ci "zapominalscy" są blokowani w systemie z urzędu, potem po wpłacie składek po terminie wracają, a ich konta na portalu PZK i Forum PZK są zablokowane. I to prowadzi do kolejnych niepotrzebnych prac informatycznych.

Bądźmy rzetelni i terminowi! Składki są podstawą finansowania każdego stowarzyszenia i także statutowym obowiązkiem członka.

Prezydium ZG PZK

2. Po Walnym Zebraniu Pomorskiego OT PZK (OT09)

W sobotę 2 X 2021 r. w Gdyni odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Pomorskiego Oddziału Terenowego PZK (OT09). W zebraniu uczestniczyli goście w osobach Wiceprezesa Piotra Eichlera SP2LQP i Przewodniczącego GKR Stanisława Leszczyny SQ2EEQ.

Na zebranie przybyło 30 członków OT09 co stanowi 20,4% stanu osobowego. Zarząd przestawił zebranym sprawozdanie ze swojej działalności w kadencji 2017-2021 r. Wszyscy członkowie ustępującego Zarządu otrzymali absolutorium. W przeprowadzonych wyborach wybrano nowy Zarząd, który ukonstytuował się w następujący sposób:

Dariusz Mankiewicz SP2HQY - prezes
Adam Sławski SP1ZZ - wiceprezes
Roman Hennig SQ2RH - wiceprezes
Włodzimierz Guliński SP2GCE - skarbnik
Wojciech Rydzkowski SP2ALT - sekretarz

Natomiast OKR wybrana została w składzie:

Rafał Machol SQ2IHP - przewodniczący
Jan Kupski SP2FWC - członek
Stanisław Wieczorek SQ2OFX - członek

Nowo wybranym należy życzyć powodzenia i realizacji planów.

Fotka widoczna w wersji PDF

Sekretarz POT PZK Wojtek SP2ALT

3. Spotkanie Lubelskiego Oddziału Terenowego PZK (OT20)

W dniu 19 września 2021 roku odbyło się otwarte spotkanie Lubelskiego Oddziału terenowego PZK (OT 20 PZK). Było to pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie. Pandemia COVID 19 zakłóciła regularny harmonogram spotkań OT 20, w okresie przed pandemią spotykaliśmy się regularnie w każdą drugą lub trzecią niedzielę miesiąca, spotkania miały charakter otwarty, omawialiśmy bieżące sprawy związane z Lubelskim OT PZK jak i z PZK. W spotkaniach, oprócz Zarządu OT 20 PZK brali udział zaproszeni goście, w tym m.in. Dyrektor Lubelskiej Delegatury UKE, przedstawiciel OC z Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, przedstawiciele Lubelskiej Organizacji LOK.
Spotkanie OT 20 PZK w dniu 19 września 2021 roku odbyło się w wynajętej Sali Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. W spotkaniu uczestniczyło około 40 osób. Na zaproszenie Zarządu OT 20 PZK w spotkaniu uczestniczył Prezes PZK Tadeusz Pamięta SP9HQJ, który przyjechał bezpośrednio ze zjazdu SP DX Clubu.
Tematem głównym spotkania w dniu 19 września 20291 było podsumowanie zawodów i akcji dyplomowej "Lubelski Lipiec 1980". Zarówno zawody jak i akcja dyplomowa po tym samym tytułem "Lubelski Lipiec 1980" rozgrywane były po raz pierwszy w roku 2021. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Ryszard Cieniuch SP8CHI, który na Zjeździe Sprawozdawczo-Wyborczym OT 20 PZK w dniu 23 sierpnia 2020 roku zaproponował zorganizowanie zawodów, upamiętniających początek strajków w roku 1980, które w końcowym efekcie doprowadziły do strajków ogólnopolskich - głównie na Wybrzeżu i na Śląsku oraz do powstania NSZZ "Solidarność".

W wyniku akcji dyplomowej i zawodów pod tym samym tytułem "Lubelski Lipiec 1980"; nawiązano 22745 QSO oraz wydano 245 dyplomów. Pamiątkowe dyplomy (za udział w akcji dyplomowej oraz w zawodach) są ciągle do pobrania ze strony logsp.pzk.org.pl (w zakładce dyplomy oraz odpowiednio - zawody). W akcji - oprócz stacji z terenu województwa lubelskiego, które zgłosiły swój akces do Andrzeja SP8AB do akcji - uczestniczyło siedem stacji okolicznościowych: 3Z1980LL (QTH Janów Lubelski, QSL via SP8PJL), HF1980LL - (QTH Wojciechów, QSL via SP8HPW), SN1980LL - (QTH Lublin, QSL via SP8KAF), SO1980LL r11; (QTK Kraśnik, QSL via SP8LKSR), SP1980LL - (QTH Lublin, QSL via SP8PAI), SP1980LS - (QTH Świdnik, QSL via SP8CHI), SQ1980LL - (QTH Łuków, QSL via SP0PGA).
Wszystkie stacje "dające punkty" do dyplomu "Lubelski Lipiec 1980" otrzymały dyplomy gratulacyjne przyznane przez Komisję Akcji. Ponadto stacje i osoby, które wniosły istotny wkład w organizację, przygotowanie i przebieg akcji otrzymały dyplomy, przyznane przez Prezesa PZK. Byli to: SP8CHI, SO1980LL, SP8ARY, SQ8JCB, DJ0IF. Specjalny grawerton od Prezesa PZK otrzymał Andrzej SP8AB za pracowanie strony akcji dyplomowej oraz nadzór i działanie systemu informatycznego, nadzorującego przebieg obliczania wyników zawodów oraz akcji dyplomowej.
Na potrzeby akcji opracowane zostały karty QSL dla stacji okolicznościowych, dyplomy za udział w akcji oraz dyplomy za miejsca w zawodach "Lubelski Lipiec 1980". Szata graficzna dyplomów oraz kart QSL została ujednolicona. Zdaniem organizatorów przyczyni się to do lepszej rozpoznawalności tego przedsięwzięcia.
W końcowej części spotkania Prezes PZK Tadeusz SP9HQJ przedstawił aktualną sytuację w PZK oraz w Prezydium PZK. Poinformował, że do końca 2021 roku ulegnie zmianie siedziba sekretariatu PZK ze względu na to, że właściciel wymówił umowę i do końca 2021 roku Sekretariat PZK musi znaleźć sobie inną siedzibę.
W ostatniej części spotkania został przekazany do klubu SP8PJL sprzęt po zmarłym krótkofalowcu - członku OT20 - Janku SP8AMI. Było to spełnienie woli córki SP8AMI, która chciała, aby sprzęt ten służył tym, którzy rozwijają się.
Fotki widoczne w wersji PDF

Info. Jerzy SP8HPW

II Wydarzenia

4. Dyplom "Maria Konopnicka"

Zapraszam do udziału w akcji dyplomowej z okazji 111 rocznicy śmierci Marii Konopnickiej. Akcja odbędzie się w dniach w dniach 7-10 października 2021 r.
Za udział w akcji dyplomowej będzie przyznany dyplom w formie elektronicznej.
Dyplom otrzyma każda amatorska stacja nadawcza i nasłuchowa, która zgromadzi:
6 punktów - stacje polskie, 1 punkt stacje zagraniczne, w łącznościach ze stacjami organizatora:
SQ9PCO, SP6SK, SP6APM, SQ8LUU na dowolnym paśmie, dowolnym rodzajem emisji.
1 QSO = 1 punkt
UWAGA: Łączności / nasłuchy z tą samą stacją można powtórzyć w tym samym dniu innym rodzajem emisji lub na innym paśmie. Również (łączność lub nasłuch) z tą samą stacją można powtórzyć w następnym dniu.
Przypominam, że nie ma seryjnego logowania dodatkowych znaków - obowiązuje 5 minut przerwy. W czasie przerwy możesz nawiązać QSO z inną naszą stacją i uzyskać od niej kolejny punkt do dyplomu.

Wzór dyplomu "Maria Konopnicka" widoczny w wersji PDF

Pozdrawiam Mikołaj SQ9PCO

III Sport

5. Informacje nie tylko DX-owe

3B8 - Mauritius: Nobby G0VJG odwołał swą aktywność z Malediwów 8Q7CQ i od 2 do 16 października będzie QRV z wyspy Mauritius AF-049 jako 3B8/G0VJG. QSL via M0OXO.

3B9 - Rodriguez: Robert 3B9FR od 24 września ponownie jest aktywny z wyspy Rodriguez AF-017. QSL via M0OXO. https://www.m0oxo.com/oqrs

8Q - Malediwy: Tommy DL8KX spędza wakacje na Malediwach. Do 11 października jest QRV jako 8Q7KX AS-013. QSL via OQRS.

9A - Chorwacja: 9A302AA to znak Toma 9A2AA, którego używa do 14 lipca 2022 roku z okazji 30 rocznicy Niepodległości Chorwacji.

CX - Urugwaj: Członkowie Uruguay DX Group od 1 października do 31 grudnia nadają jako CW60ATS z okazji 60 rocznicy podpisania Traktatu Antarktycznego. QSL via CX8ABF.

F - Francja: Do 5 października nadaje TM44RT z okazji 50 rocznicy 44 Pułku Łączności Armii Francuskiej. QSL via F5KBB.

FY - Gujana Francuska: Curtis KC5CW od 8 października do 3 listopada będzie aktywny jako FY/KC5CW z Gujany Francuskiej.

GM - Szkocja: Pomiędzy 6 października a 2 listopada czynna będzie stacja GB4GDS w 90 rocznicę powstania Stowarzyszenia psów przewodników dla osób niewidomych. QSL via GM4DAE.

HL - Korea Południowa: Stacja okolicznościowa HL30UN jest aktywna do końca października z okazji 30-lecia członkostwa Korei w ONZ. QSL via EA5GL.

Lee HL1IWD od 9 do 11 października będzie QRV z wyspy Saryang AS-081 jako HL1IWD/5. QSL via EA5GL.

I - Włochy: Stacja okolicznościowa II6OANT (II6 Oscar ANT) nadaje do 31 grudnia w 60 rocznicę podpisania Traktatu Antarktycznego.
Szczegóły aktywności oraz dyplomów na stronie http://www.waponline.it/6oats-anniversary/6oats-awards/

J5 - Guinea-Bissau: Włoski Team będzie aktywny od 9 do 22 października
z wyspy Bubaque AF-020.
Operatorami będą Franco I1FQH, Tony I2PJA, Silvano I2YSB, Vinicio IK2CIO, Angelo IK2CKR i Stefano IK2HKT.
Będą używać znaków J5T na CW, SSB, RTTY i J5HKT na FT8. QSL via I2YSB. http://www.i2ysb.com/idt/

JW - Svalbard: JW7XK (QSL via LA7XK), JW9DL (QSL via LA9DL) i JW6VM (QSL via LA6VM) będą aktywni z wyspy Longyearbyen EU-026 od 6 do 11 października.
W planie udział w Scandinavian Activity Contest jako JW5X (QSL via LA5X).

LU - Argentyna: Stacja LO60CN nadaje do końca roku z okazji 60 rocznicy podpisania Traktatu Antarktycznego. Więcej na https://www.qrz.com/db/LU2CN

Hernan LU1COP od 8 do 12 października będzie QRV jako LU1COP/E z wyspy Martin Garcia SA-055. QSL via EA7FTR.
Więcej informacji na stronie http://lu1cop.capicom.com.ar/LU1COP-E/

LX - Luksemburg: Gerard LX/PA0PIW, Gert LX/PA2LO, Maarten LX/PA3EYC, Tijmen LX/PA3GRM i Hans LX/PE1KWH od 12 do 19 października będą aktywni z Luksemburga.
QSLs via PA3EYC.

OJ0 - Market Reef: Pasi OH3WS do 9 października ponownie nadaje z Market Reef EU-053 jako OJ0WS. Używa tylko CW. Na SSB może będzie aktywny w Scandinavian Activity Contest.
QSL via znak domowy.

PZ - Surinam: Sascha PF9Z będzie aktywny jako PZ5ZS z Surinamu od 12 do 20 października br. QSL via PF9Z. http://pf9z.com/

Zawody 9-10 października 2021 r.
06/07.10 DIG-Birthday-Contest https://diplom-interessen-gruppe.info/downloads/kurzconteste-3/
Oceania DX Contest CW http://www.oceaniadxcontest.com/
Scandinavian Activity Contest SSB https://www.sactest.net/blog/rules/

WRTC 2022 World Radiosport Team Championship:
Opublikowano oficjalną i ostateczną listę zakwalifikowanych Team Leaderów (TL) i Team Mates (TM) na WRTC 2022.
Wśród stacji SP mamy jednego Team Lidera Krzysztofa SN7Q (SP7GIQ) oraz Team Mates Bogusława SP7IVO.
Bardzo duże Gratulacje! Po latach przerwy mamy znów Polski zespół na Mistrzostwa Świata.
Pełne wyniki https://www.wrtc2022.it/en/qualification-standings-9.asp?Alltl=1#score
Ogłoszono wyniki CQ WW RTTY 2021 przed sprawdzeniem logów:
Na uwagę zasługują czołowe lokaty stacji SP w kategoriach wielopasmowych:
Assisted High All Bands 1 World SN7Q 6,175,960 (SP7GIQ)
Single-Op High All Bands 3 World SO9I 3,469,132 (SQ9ORQ)
Single-Op QRP All Bands 7 World SP4LVK 127,750
Multi-Op Single-Transmitter High 6 World SO4M 4,847,808
8 World SP8R 4,312,224
Pełne wyniki na stronie https://www.cqwwrtty.com/raw.htm

HAM-World Map - Krótkofalowcy na Google Earth http://www.qslnet.de/member1/hb9tlk/hamweb.html

Kalendarz transmisji SSTV https://www.sstv.pl/

Pozdrawiam Adam SQ9S

Do pobrania również wersja PDF zawierająca zdjęcia na https://sq9s.pzk.pl/wiadomosci/


6. Ekspedycja S9OK Sao Tome Island, Sao Tome and Principe

Ekspedycja pracuje w dniach 02-16.10.2021 r.

Stacje polskie, dx-mani i łowcy ekspedycji są bardzo aktywni w realizacji QSO z S9OK. Kto nie ma podmiotu DXCC S9, to zachęcamy do próby zrobienia. Czesi bardzo ładnie pracują, na wszystkich pasmach i emisjach. Preferencje ma telegrafia (CW) i FT8.
Logi ekspedycji są ładowane na ClubLog (clublog.org):
https://clublog.org/logsearch.php
https://clublog.org/charts/?c=S9OK#

Można uzupełnić tzw. "sloty" pasmowe.
*Kilku naszych ogarnęło (jak zwykle) szaleństwo realizacji slotów!

Ekspedycja pracuje "ambitnie" na FT8, chcąc dać wszystkim chętnym szansę. Jak wygląda praca ekspedycji w trybie F/H - Fox and Hound?-widoczne w wersji PDF

Aby przyśpieszyć pracę ekspedycji na FT8 nadaje się przy zwiększonym ruchu (liczbie stacji wołających) na wielu slotach w domenie częstotliwości. Przy dobrej propagacji pomimo podziału mocy TRX-a (TRX-a i wzmacniacza) na 2, 3, 4 sloty) odbierane poziomy sygnału są wystarczające.


W wersji PDF widoczny screen-shot z analizatora widma TRX-a. Wyraźnie widoczne 4 sloty stacji ekspedycyjnej S9OK. FT8, 21 MHz.

Ekspedycja, obojętne jaką emisją by nie pracowała musi mieć tzw. "rate".
Ekspedycja ma ściśle ograniczony czas pracy, często też limit paliwa do agregatów, terminy transportu. Musi być "rate". I właśnie F/H daje na FT8 ten rrater1;. Rate być musi, bo ludzie czekają w kolejce, denerwują się, niektórym puszczają nerwy. Propagacja w każdej chwili może się skończyć. A jak propagacja jest dobra i ekspedycję słychać dobrze (bo jest np. dobrze wyposażona sprzętowo), to pojawia się "dziki tłum stacji" wołających, nazywany pile-up-em.

*Do usłyszenia w pile-upach!

Info: SP5ELA

7. Informacja z Facebooka - "Błyskawica"

Replika radiostacji "Błyskawica" wykonana przez zespół pod kierunkiem współtwórcy oryginału Antoniego Zębika "Biegłego" w Muzeum Powstania Warszawskiego W dniu 4 października minęło 77 lat od chwili kiedy zamilkła radiostacja Powstańcza, a także Polskiego Radia "Błyskawica".
Pomimo kapitulacji Powstania w dniu 02 października radiostacja nadawała jeszcze dwa dni i nie wpadła w ręce niemieckie.
Została całkowicie zniszczona w gmachu biblioteki przy ulicy Koszykowej.
Obecnie dzięki moim staraniom jest tam pamiątkowa tablica upamiętniająca miejsce ostatniego nadawania.
W dniu 4.10 o godzinie 17:00 lokalnego czasu na 3722 +- qrm Wiesław SQ5ABG nadał spod znaku HF60B komunikat.
Zakończona została akcja dyplomowa "Halo Tu Błyskawica", w której przeprowadzono ponad 7000 łączności.
Osoby, które odsłuchały ostatni komunikat i wysłały zgłoszenie lub zgłosiły się po komunikacie otrzymają dyplom "HONOROWY"

Info. Wiesław SQ5ABG

8. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
SPAC - 432 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 12 października 2021, godz. 17:00-21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
SPAC-50 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 14 października 2021, godz. 17:00 - 21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/
UHF-FT8 Activity - zawody aktywności FT8 - 432 MHz, środa 13 października 2021, godz. 17:00-21:00 UTC, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

Stanisław SQ2EEQ

IV. Technika

9. Monitoring pasm - radar ze wschodu

W ostatnim okresie zaobserwowano na pasmach amatorskich nasilające się zakłócenia. Presja na nas nadchodzi z różnych źródeł. Ciągle jakieś dziwne stacje zakłócające pasmo 80 metrowe.
A od tygodnia mamy nowego "gościa" na 40 metrach.
Radar o dużej mocy powodujący okresowo bardzo poważne utrudnienia w pracy na paśmie 40 metrów.
Z korespondencji na liście dyskusyjnej OT73:
"Słuchając ekspedycji S9OK zauważyłem dziwne zjawisko w paśmie 40 metrów.
Pojawiają się potężne zakłócenia impulsowe. To radar, potężna siła, szerokie widmo i prążki uniemożliwiające praktycznie prowadzenie łączności w całym paśmie 40 metrów.
Radar jest na 7150 KHz (S 59+50/55), 7173.5 KHz. I na 6955 KHz (siła S 59+45/50). Dzisiaj to małe piwo, ale wczoraj całe pasmo było zatkane. "

Na 7205 potężna stacja brodcastingowa AM (jęz. francuski). Interferująca w pasmo 1 Reg. 7225 to samo jw. Niby poza naszym pasmem w R1.
*To "raport" dla naszego MS IARU Managera - Mirka SP5GNI.

73 ZYGI SP5ELA

Ilustracje w wersji PDF

Info SP5ELA

V. Informatyka i oprogramowanie

10. Operator KEI w natarciu


Mattermost to firmowy kanał komunikacyjny.
Umożliwia aktywną współpracę projektową Twoich pracowników. Teraz możesz go hostować lokalnie, a wymieniane informacje przechowywać bezpiecznie. Wystarczy, że wybierzesz Serwer Mattermost. Wybierając Serwer Mattermost otrzymujesz gotowe środowisko. Komunikator Mattermost jest wbudowany w funkcjonalność serwera i gotowy do użycia. Jedyne co musisz to zalogować się do niego i skonfigurować go według potrzeb organizacji. Powody, dla których powinieneś wybrać Serwer Mattermost - Bezpieczeństwo i kontrola danych
Twoje dane hostowane są lokalnie. Wymieniane informacje przechowywane są na Twoim serwerze. Nie wysyłasz ich na zewnątrz. - Wielopoziomowe zabezpieczenia infrastruktury
Stosujemy dodatkowe zabezpieczenia przed atakami z zewnątrz (m.in. przed atakami Distributed Denial of Service).
- Stabilność systemu
Serwerowe moduły RAM wyposażone w system kodowania korekcyjnego pozwalają na korygowanie błędów pamięci.
- Całodobowy support
Jesteśmy do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę. Zawsze, gdy tego potrzebujesz możesz liczyć na wsparcie naszego doświadczonego zespołu specjalistów.
Więcej o Mattermoście przeczytasz w naszym wpisie blogowym.
Potrzebujesz więcej argumentów. Chętnie o nich porozmawiamy.
Info: Administrator SI PZK na podstawie materiałów KEI.pl

VI Prawo i przepisy

VII. Humor w PZKIlustarcje do humoru oraz komentarze widoczne w wersji PDF

Info: SP5ELA

VIII. Propagacja fal radiowych

13. Propagacja 2021
Nieoczekiwanie Słońca robi małe psikusy. Flux zrobił się ostatnio dość wysoki (jak na początkową fazę cyklu). Część badaczy Słońca zmieniła lekko zdanie na temat obecnego cyklu słonecznego. Miał być rniskir1;, teraz niektórzy mówią, że może być wysoki!
Na razie sytuacja prognozowana (NOAA SWPC) jest taka (tzn. bz.):


Przy okazji - australijski serwis propagacji:
https://www.sws.bom.gov.au/
Można dokonać symulacji, jak ktoś chce nad tym popracować, to link jest:
https://www.sws.bom.gov.au/Category/HF%20Systems/Online%20Tools/Prediction%20Tools/HF/HF.php

*Kilka razy śnił mi się jakiś grant rządowy na badania. Ale to był tylko sen !
*W latach 1981-1986 współpracowaliśmy w zakresie badań propagacji z CBK PZK (przypadek klubu SP5PBE i Koła Naukowego PW). Potem projekt rumarł...

Info: SP5ELA

XI Silent Key's
_________________________________________________________
SP5RZC-SP5SR SK.

W nocy z 29/30 września 2021 r. zatrzymało się serce Naszego kolegi Wojtka SP5RZC - SP5SR. Wojtek odszedł do krainy DX ów mając zaledwie 61 lat. Do końca trzymał mikrofon i klucz
w ręku.
Pozostawił żonę Sylwię i malutkiego synka Michałka.
Pożegnanie Wojtka odbyło się w sobotę drugiego października w kościele Z.N.M.P w Serocku.
Informację o odejściu Wojtka przekazała mi żona Sylwia.

Cześć jego Pamięci!

Mirek SP5IDK
________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S Stanisławowi SQ2EEQ, Jurkowi SP8HPW, Wojciechowi SP2ALT, Mirkowi SP5IDK, Wiesławowi SQ5ABG, Irkowi SP3SUX.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji.

*Wszyscy Ci, którzy otrzymali Komunikat PZK, są już prenumeratorami Komunikatu (jest to logiczne, skoro go dostali) i nie ma potrzeby zapisywania się na listę dystrybucyjną drugi raz.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,434,497 Unikalnych wizyt