PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3426 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 39/21 z dnia 29.09.2021
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 39/2021 z dnia 29 września 2021 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

I Sprawy organizacyjne

1. Spotkanie członków i sympatyków OT 13 PZK w Jeżowie Sudeckim

25 września 2021 r. w godzinach 10:00 - 14:00 w lokalu "Hexa 66" na Górze Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim odbyło się Spotkanie Członków Sudeckiego OT PZK (OT-13 PZK) i Sympatyków Krótkofalarstwa. Spotkanie to miało charakter otwarty i uczestniczyło w nim także kilku kolegów niezrzeszonych.
W sumie było tam 30 osób. Spotkanie zaszczycił osobiście prezes Polskiego Związku Krótkofalowców - kol. Tadeusz SP9HQJ, który podczas swego wystąpienia poruszył następujące kwestie i problemy nękające PZK w tym:
- Poinformował o aktualnym stanie członków PZK - w sumie jest nas nieco ponad 3500 osób i tyle samo racji. Nie jest możliwe zaspokojenie oczekiwań wszystkich członków PZK. Na szczeblu centralnym decyzje zapadają demokratycznie w drodze głosowań i jest to rodzaj kompromisu. PZK to nie organizacja militarna lub policyjna, gdzie wydaje się rozkazy, lecz większość decyzji podejmowana jest w drodze uchwał. Należy jednak dopracować Statut PZK tak, aby wprowadzić tam skuteczne narzędzia służące do wyegzekwowania podjętych decyzji.
- W czasie Posiedzenia ZG PZK w Warszawie w dniu 4 września br. znowelizowano Regulamin Odznaki Honorowej PZK oraz uchwalono Regulamin odznaki "Zasłużony dla PZK" a także uchwalono Regulamin korzystania ze znaku graficznego PZK (logo PZK).
- W związku z wypowiedzeniem umowy najmu dotychczasowej siedzibie Sekretariatu PZK w Bydgoszczy Prezydium podjęło działania zmierzające do znalezienia nowego pomieszczenia. W tym celu zwrócono się pismem do Prezydenta Bydgoszczy i obecnie trwa proces uzgadniania nowego pomieszczenia. W związku z planowaną przeprowadzką do mniejszego metrażem lokalu, każdy zainteresowany może odebrać z Sekretariatu ZG PZK wieloletnie zbiory międzynarodowych wydawnictw krótkofalarskich np. "CQ DL", "QST";*, "Elektron", "Radiorivista", "QSP"; i innych. Jeśli nie będzie na to chętnych to zbiory te zostaną zabezpieczone w inny sposób*.
- Prezydium ZG PZK podjęło działania mające na celu przywrócenia zawieszonych z powodu pandemii egzaminów w UKE na Świadectwa Operatorskie w SRA. Dzięki staraniom wiceprezesa PZK Mariusza SP5ITI przywrócono egzaminy. Obecnie trwają dalsze konsultacje w sprawie nowej formuły prowadzenia egzaminów.
O szczegółach Prezydium poinformuje członków PZK po osiągnięciu konsensusu.
- Podjęto ostateczne uzgodnienia w sprawie polityki ochrony danych osobowych zgodnej z Dyrektywą RODO.
- Do 15 listopada br. do Sekretariatu ZG PZK składać należy pisemne wnioski
o dofinansowanie lokalnych przedsięwzięć krótkofalarskich.
- Prezes PZK zaapelował o większą aktywność klubów i oddziałów
w pozyskiwaniu nowych członków, a zwłaszcza młodych osób.
- Prezes PZK stwierdził, że najczęstszymi przyczynami słabej aktywności klubów i oddziałów są wewnętrzne waśnie i animozje. W związku z powyższym zaapelował o większą wzajemną wyrozumiałość, abyśmy wszyscy łączyli się,
a nie dzielili.
W dalszej części spotkania zabrał głos prezes Sudeckiego Oddziału PZK kol. Jerzy SP6BXP zapoznając zebranych z aktualną sytuacją panującą w OT-13.
Z informacji prezesa OT 13 PZK wynika, że Oddział w chwili obecnej zrzesza 82 członków i z roku na rok obserwuje się tendencję malejącą. W Oddziale jest 9 klubów krótkofalarskich. Sytuacja finansowa Oddziału jest stabilna, chociaż nie jest rewelacyjna. Wpływy ze składek oddziałowych za ostatni rok to kwota 980 złotych, natomiast wynajęcie lokalu na 2 spotkania w roku to koszt (na razie) 400 zł.

Pod koniec zebrania toczyły się dyskusje towarzyskie w grupach zainteresowań. Zebranie zakończono o godz. 14:00.

Info: prezes Sudeckiego OT PZK Jerzy SP6BXP
Zdjęcia: Tadeusz SP9HQJ- widoczne w wersji PDF

*SP5ELA zadeklarował chęć przejęcia zbiorów QST.

II Wydarzenia

2. Renifer 2021 trzy dni po....

W dniach 24-26 września odbyło się Międzyoddziałowe Spotkanie Krótkofalowców rRenifer 2021r1;. Kto nie był, niech żałuje. Po rocznej przerwie ostrożnie, ale jak zawsze z przyjemnością, spotkaliśmy się na integracyjnym spotkaniu międzyoddziałowym, tym razem w Swornegaciach na Kaszubach. Trzydniowe w zasadzie spotkanie miało swoją kulminację w sobotę, w godz. 10-16.
Były cztery prelekcje, ja uczestniczyłem w trzech pierwszych. Na więcej nie starczyło mi czasu. Referenci (Adam SQ1GPR, Darek SP2HQY i Przemek SP7VC) świetnie przygotowani, w sposób profesjonalny przedstawili swoje prezentacje. Pierwsza to QO100 czyli jak zrobić zestaw nadawczo-odbiorczy do tego geostacjonarnego satelity najmniejszym nakładem kosztów, na drugiej Darek SP2HQY doświadczony radca prawny pokazał, jak niewiele wiemy o możliwościach dochodzenia w sposób pokojowy swoich praw antenowych, jak unikać pułapek w tym bardzo trudnym dla wielu z nas temacie, a na trzeciej znany wszystkim Przemek SP7VC opowiadał m.in. o logistyce swoich wydawałoby się niedalekich wypraw, którym trzeba poświęcić jednak wiele uwagi i czasu. I trzeba to jednak powiedzieć, pieniążków także, hi.

Zdjęcia widoczne w wersji PDF

Załączone zdjęcia, robione telefonem, dają niewielkie wyobrażenie o całości imprezy, ale lepsze to, niż nic. To mój, moimi oczyma widziany fragment imprezy. Pełniejszy obraz da pewnie serwis foto przygotowany przez Piotra SP2LQP, będą tam zdjęcia grupowe, na schodach, których u mnie brakuje. Ale to zapewne później. Póki co - jest, co jest, ok...?
W spotkaniu uczestniczyło 45 Kolegów z 6 OT, ale za to prawie sama kadra.
Pozdrawiam wszystkich Kolegów, z którymi miałem okazję się zobaczyć, do kolejnych spotkań..!

Na zdjęciach widocznych w wersji PDF uczestnicy spotkania "Renifer 2021"

Info. i foto. Stanisław SQ2EEQ

III Sport

3. Wiadomości nie tylko DX-owe

C9 - Mozambik: Elvira IV3FSG w październiku będzie aktywna z Mozambiku jako C92R. QSL via IK2DUW direct.

DL - Niemcy: Klub DARC Backnang DOK P01 obchodzi 70 rocznicę. Do końca 2021 roku nadaje stacja okolicznościowa DP70BAC. Do zdobycia dyplom. QSL via DH1OK.

HA - Węgry: Stacja okolicznościowa HG5NATURE jest czynna 23 października
z okazji wystawy rJeden z naturąr1; w Budapeszcie. Karty QSL przez eQSL.

Od 1 października do 31 grudnia będzie QRV stacja HA60ANT okazji 60 rocznicy podpisania Traktatu Antarktycznego.
Wykaz pozostałych stacji na stronie http://www.waponline.it/6oats-anniversary/

HD8 - Galapagos: Toni EA5RM wspólnie z międzynarodowym zespołem operatorów EA1SA, EA5EL, EA5KA, EA5KM, EA7R, EA7X, F5CWU, F5NKX, F8ATS, HC5VF, HK6F, IK5RUN i IN3ZNR będzie aktywny jako HD8R z San Cristobal na Galapagos SA-004. Będą aktywni od 26 października do 7 listopada 2021 r.
QSL via EA5RM. Więcej informacji na http://www.dxfriends.com/hd8r/

I - Włochy: Aldo IK2ANI do 1 października spędza wakacje na wyspie Panarea EU-017, skąd nadaje jako ID9/IK2ANI.

Członkowie ARI Fidenza IQ4FE wydają dyplom Elettra cudowny statek "Elettra: The Miracle Ship". Do końca 2021 roku nadają różne stacje okolicznościowe, których wykaz na stronie:
http://www.arifidenza.it/LaSezione/DiplomaElettra2021/Diploma_Elettra2021_ENG.asp
W październiku usłyszymy II4RDP. QSL via IQ4FE.

K - USA: Od 3 do 9 października będą QRV stacje N0F, N1F, N2F, N3F, N4F, N5F, N6F, N7F, N8F, N9F, KF2IRE i VA3FIRE, które nadają, by zwrócić uwagę na zapobieganie pożarów. Do zdobycia okolicznościowy dyplom. http://hamfire.com/

Rich WA5LFD od 2 października do 30 listopada będzie aktywny z wyspy North Padre NA-092. QSL via LoTW.

LX - Luksemburg: Z okazji 230 rocznicy urodzin Michaela Faradaya (22 września 1791) od 26 września 2021 do 26 marca 2022 będzie czynna stacja LX5MF. QSL via LX1KQ.

LZ - Bułgaria: Klub krótkofalowców Blagovestnik LZ1KCP kontynuuje wydawanie dyplomu Wszyscy Święci 2021. W październiku aktywna będzie stacja LZ1337KM. QSO zaliczane są dyplomu za 2021 rok.
QSL via LZ1KCP. http://www.lz1kcp.com/

S9 - Sao Tome & Principe: Czesi od 2 do 16 października będą nadawać z Sao Tome AF-023, Loc. JJ30hj. W skład zespołu wchodzą Petr OK1BOA, Petr OK1FCJ, Palo OK1CRM, Pavel OK1GK, Ruda OK2ZA, Ludek OK2ZC, Karel OK2ZI i David OK6DJ. Będą używać znaku S9OK. QSL via OK6DJ.

SV/A - Mount Athos: George SV1RP wspólnie z kolegami wybiera się do Monk Iakovos celem instalacji anten na 30 i 15m. Wkrótce usłyszymy go na tych pasmach jako SV2RSG/A.

UA - Rosja: Akcja dyplomowa z okazji 60 rocznicy podpisania Traktatu Antarktycznego. Członkowie Russian Robinson Club będą używać trzynaście znaków okolicznościowych: R60ANT, RA60ANT, RB60ANT, RC60ANT, RG60ANT, RJ60ANT, RK60ANT, RL60ANT, RN60ANT, RT60ANT, RU60ANT, RZ60ANT i RI60ANT dając punkty do dyplomu https://hamlog.online/
Stacje będą QRV od 1 października do 31 grudnia br. QSL via RZ3EC.

XW - Laos: Simon XW0LP 1 października odnawia swój znak i będzie aktywny
z Laos. QSL via EA5GL.

Z6 - Kosowo: Ben DL7UCX do 3 października nadaje z Kosowa jako Z6/DL7UCX. QSL via znak domowy.

Zawody 2-3 października 2021 r.
Oceania DX Contest Phone http://www.oceaniadxcontest.com/
TRC DX Contest https://trcdx.org/rules-trc-dx/

Muzeum kart QSL http://hamgallery.com/qsl/

Pozdrawiam Adam SQ9S

4. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
IARU UHF/SHF - coroczne Zawody Regionu 1 IARU w pasmach 432 MHz i mikrofalowych, sobota-niedziela 2-3 października 2021, godz. 14:00-14:00 UTC.
Organizatorem zawodów na pasmach UHF+ jest IARU R1, i tam należy wysyłać dzienniki poprzez stronę IARU podaną w regulaminie; wysłanie logów na stronę PK UKF http://vhfcontests.pk-ukf.pl pozwoli na zestawienie wyników krajowych.
Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/IARU_R1_Regulamin_zawod%C3%B3w_PL.pdf
Uwaga: Na stronie PK UKF uruchomiona będzie funkcja pod nazwą "Kto i skąd będzie QRV". Bezpośredni link: https://pk-ukf.pl/zawody/kalendarz-zawodow-vhf-uhf-shf/kto-i-skad-bedzie-qrv/
SPAC- 144 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 5 października 2021, godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

VHF-FT8 Activity - zawody aktywności FT8 - 144 MHz, środa 6 października 2021, godz.
7:00-21:00 UTC, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

Stanisław SQ2EEQ

5. SN7L po Zawodach IARU VHF 2021.

Przede wszystkim DZIĘKUJEMY!
To słowo będzie często występować w tym krótkim podsumowaniu.
Dziękujemy za rewelacyjną aktywność stacji polskich w Zawodach IARU 2m!
Dzięki tak dużej ilości stacji z SP, bezapelacyjnie wygraliśmy te Zawody z wielką przewagą nad konkurencją. Stacje polskie dały nam w sumie prawie 74 tysiące punktów, 273 QSO, oraz drugi wynik wśród krajów z którymi pracowaliśmy.
Pracujemy jako SN7L w Zawodach IARU 2m, od 2002 roku. Jeszcze nigdy nie zrobiliśmy tak dużej ilości QSO ze stacjami z SP, jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ostatecznie zrobiliśmy 1365 łączności (599753 punktów), z 30 krajami, oraz zaliczyliśmy 134 duże LOCATORY.
Jest to historyczny i najlepszy wyniki ilościowy w historii Zawodów IARU 2m!
Czekamy na cross check, aby potwierdzić ostateczny wynik w ilości punktów.
Dotychczasowy najlepszy wynik osiągnęła stacja OK1KHI/p w 1981 roku, z ilością 591193 punktów, też ze Śnieżki.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za każde QSO zrobione z naszą stacją. Naprawdę czuliśmy, że możemy liczyć na każdego z Was i się nie zawiedliśmy.
Zapraszamy do przeczytania artykułu o Zawodach, opisującego poszczególne dni pobytu w Karkonoszach, oraz do sekcji, w której można znaleźć pliki mp3, z QSO z każdą stacją z SP. https://sn7l.pgk.net.pl/

Już za chwilę rozpoczniemy dystrybucję DYPLOMÓW, proszę śledzić uważnie naszą stronę.

Z pozdrowieniami,

Team SN7L

Zwycięski team SN7L na Śnieżce od lewej: Kuba SQ3PCL, Maciek SP7TEE, Olgierd SQ3SWF, Bartek SP5QWB, Zbyszek SP7MTU, Janek SQ7AEC, Tomek SP5XMU, Wojtek SP7HKK.

Info. Zbyszek SP7MTU

6. Ekspedycja na Comoros Isl. D60AC I D60AD - "Nasi ludzie";

Trwa ekspedycja polska na Komory - D60AC Janusz SP9FIH i D60AD Leszek SP6CIK. Ekspedycja zbliża się do fazy końcowej (18.09-02.10.2021). Operatorzy dają z siebie rwszystkor1;, ale są już trochę zmęczeni, jest ich tylko dwóch. Ekspedycja koncentruje się na pracy DIGI r11; FT8, ale jest również dostępna na SSB (Janusz) i CW (Leszek) na wszystkich pasmach z wyjątkiem 60m i 30m.

Na zdjeciu widocznym w wersji PDF: Od lewej: Janusz D60AC i Leszek D60AD

7. Ekspedycja Dominika 3Z9DX (3D2USU) na Conway Reef 3D2CR - zakończona

Ekspedycja zakończyła pracę 25.09.2021 r. W tej chwili wracają na Fiji (3D2). Wszystko poszło dobrze.

Namiot ekspedycyjny 3D2CR i baner na wraku statku na Conway Reef widoczny w wersji PDF

Drużyna wsparcia operacyjnego i wodnego Fiji 3D2. Od lewej- Dom 3Z9DX (3D2USU), po prawej na pierwszym planie Joanna 3D2ZK*  -zdjecie widoczne w wersji PDF
* https://www.dx-world.net/3d2zk-fiji/
Zdjęcia zaczerpnięto z: https://dxnews.com/3d2cr/

Info: SP5ELA

IV. Technika

8. Trochę dydaktyki - widmo EM i nie tylko

ilustracje widoczne w wersji PDF

Źródło obrazów: prezentacja wideo https://www.youtube.com/watch?v=CnC9JMEZZXQ
Author C Stuart Hardwick

V. Informatyka i oprogramowanie
VI Prawo i przepisy

VII. Humor w PZK


9. Fajne i zabawne zarazem QTH na wyprawę dx-ową.

Zanzibar (5H1), wyspa na oceanie Indyjskim. TRX, antena, np. GP7DX, agregat prądotwórczy i 2 tygodnie super zabawy!
*Nie ustaliłem ile kosztuje wynajęcie lokalizacji.

ilustracje widoczne w wersji PDF

SP5ELA

10. Marzenie dla wielu! Korea Północna P5.

Niestety może być także w kategorii "czarny humor". Czy kiedykolwiek dojdzie do normalności w tym kraju, aby tam mogła pojechać ekspedycja? Poniżej karta QSL (awers karty)z jeden z nielicznych "operacji P5" z przeszłości - 1992 r.

Top#1 na liście "Most wanted DXCC".

VIII. Propagacja fal radiowych

11. Propagacja fal radiowych - Słońce

Z punktu widzenia łączności radiowej na Ziemi i krótkofalowców najlepiej by było, aby była propagacja. Najlepiej, aby była na wszystkich zakresach fal, od LF do mikrofal. Niestety nie jest to możliwe. Na KF propagacja jest funkcją aktywności słonecznej, liczby plan na Słońcu, czy parametru słonecznego FLUX. "Ciche" Słońce to Flux 67-68. Teraz mamy Flux na poziomie 75-89. Co by było gdyby Flux = 500? No właśnie, czy Słońce jest bezpieczne? Niestety od pewnego poziomu promieniowania słonecznego przestaje być bezpieczne.

C. Stewart napisał:
Ale inną rzeczą, która mnie krępuje, jest coś, o czym powinieneś wiedzieć: właśnie wrzuciłem nowy filmik naukowy! To porządne zanurzenie się w prawdziwej nauce, zainspirowane moimi codziennymi obserwacjami, i mam nadzieję, że wam się spodoba.

Zaczerpnięte z wideo https://youtu.be/CnC9JMEZZXQ
Author C Stuart Hardwick contact@cStuartHardwick.com

Info: SP5ELA

12. Inne hobby, alternatywne. Dzisiaj fotografia i fotografika.

Kilka prac Tomasza SP6T w temacie "pajęczyny".- Piękne zdjęcia widoczne w wersji PDF

XI Silent Key's
________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S Stanisławowi SQ2EEQ, Zbyszkowi SP7MTU, Jerzemu SP6BXP.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji.
*Wszyscy Ci, którzy otrzymali Komunikat PZK, są już prenumeratorami Komunikatu (jest to logiczne, skoro go dostali) i nie ma potrzeby zapisywania się na listę dystrybucyjną drugi raz.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).Dodatek - PZK Jutro, strony 1-4

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,961,091 Unikalnych wizyt