PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3380 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 11
Użytkowników online: 1
RSS

Komunikat PZK nr 36/21 z dnia 01.09.2021
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 35/2021 z dnia 1 września 2021 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

I Sprawy organizacyjne

1. Posiedzenie ZG PZK

Jak już wcześniej informowaliśmy w dniu 4 września 2021 roku o godz. 10.00 w Centrum Promocji Kultury dzielnicy Praga Południe w Warszawie odbędzie się Posiedzenie Zarządu Głównego PZK. W porządku obrad m.in. uchwały: o przyjęciu sprawozdania finansowego za 2020 rok, o przyjęciu budżetu na 2021 r., o zmianach w Regulaminie OH PZK, o przyjęciu Regulaminu korzystania ze znaku graficznego Polskiego Związku Krótkofalowców, o odznaczeniu ZOH i OH.
Kompletne materiały na to Posiedzenie Członkowie ZG PZK otrzymali drogą elektroniczną w dniu 18 sierpnia br. Zostały one wysłane na adresy w domenie pzk.org.pl zgodnie z §22 pkt 6 Statutu PZK uchwalonego w dniu 12 grudnia 2020 roku. Wszyscy Członkowie ZG PZK mają założone skrzynki poczty elektronicznej w domenie PZK (pzk.org.pl) uruchomione przez Administratora SI PZK w zasobach PZK. Dodatkowo informacje o posiedzeniu ZG PZK zostały w drodze wyjątku wysłane także na adresy poczty elektronicznej podane wcześniej (przed uchwaleniem zmian w Statucie PZK) Członków ZG PZK.

Info. Piotr SP2JMR

2. Walne Zebranie Bydgoskiego OT PZK (OT04)

Zarząd Bydgoskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców na podstawie §35 oraz §36 ust. 1 lit. d) Statutu PZK zwołuje na dzień 11 września 2021 r. w pierwszym terminie o godzinie 10:15 (10.30 drugi termin) Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków. Celem jest dokonanie wyboru członków zarządu Bydgoskiego Oddziału PZK i ich zastępców w związku z wygaśnięciem kadencji dotychczasowego zarządu oraz wyboru członków Oddziałowej Komisji Rewizyjnej i ich zastępców w związku z wygaśnięciem kadencji dotychczasowej OKR. Walne Zebranie odbędzie się w Bydgoskiem Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 5. Więcej informacji oraz porządek obrad znajduje się pod linkiem:
http://ot04.pl/index.php/aktualnosci/192-walne-zebranie-sprawozdawczo-wyborcze

Info. Piotr SP2LQP

II Wydarzenia

3. IV Mazowiecki Piknik Radiowy - Celestynów

Szanowne koleżanki i koledzy oraz sympatycy radiołączności.
Mam przyjemność zaprosić was 5 września na 4 Mazowiecki Piknik Radiowy w Celestynowie. Cała impreza organizowana jest przez Nadleśnictwo Celestynów oraz kluby SP5POT i SP5MASR działające przy 37 Oddziale Terenowym PZK. Spotkanie radiowe rozpocznie się o godz. 10:00 i będzie trwała do godz. 16:00. Podczas spotkania radiowego Stowarzyszenie Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza opowie o jednym dniu z życia stacji nadawczej, koledzy z SP5MASR zaprezentują prace stacji QRP w terenie oraz pracę stacji na satelicie amatorskim.

Podobnie jak w ubiegłych latach poleci balon w misji stratosferycznej, który jak zawsze przygotowują kluby SP5WWL i SP5YAM. Również nie zabranie tematu pierwszej pomocy w wykonaniu ratowników medycznych wraz z niezastąpionymi strażakami OSP Wiązowna. W trakcie pikniku koledzy krótkofalowcy przedstawią prezentacje na temat: łączności i zabaw krótkofalarskich na obozach harcerskich, wykorzystanie dronów w terenie czyli fakty i mity a także Hamnet jako forma łączności m.in. telefonicznej. Więcej szczegółów o imprezie dostępne pod adresem: piknik-celestynow.pl

Info. Piotr SQ5PTZ

4. XVI Beskidzki Piknik Eterowy Zarzecze 27-29 sierpnia 2021

Impreza pod Patronatem Starosty Żywieckiego i Wójta Gminy Łodygowice.

Beskidzki Piknik Eterowy Zarzecze 2021 już za nami.
Co ważne, nad Jeziorem Żywieckim w czasie trwania imprezy było bardzo pogodnie.
Ubiegłoroczne perturbacje głównie związane z pandemią sprawiły, iż poprzedni XV Piknik Eterowy odbył się w Gminie Rajcza w bardzo okrojonym składzie, czyli Zarząd OT-06 i Klub SP9PSB. Wtedy też uznaliśmy za konieczne zmienić miejsce, termin i formułę następnego pikniku eterowego.
Beskidzki Piknik Eterowy będzie się odbywać corocznie w ostatni pełny weekend sierpnia w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Zarzeczu, którego właścicielem jest Powiat Żywiecki.

Bardzo przyjazne podejście do działań krótkofalowców ze strony Pana Andrzeja Kalaty Starosty Żywieckiego oraz Pana Andrzeja Pitery Wójta Gminy Łodygowice poprzez objęcie Beskidzkiego Pikniku Eterowego patronatem oraz wsparcie finansowe i rzeczowe sprawiło, iż łatwiej było nam go zorganizować.
Wg opinii uczestników ten "Koniaków Bis" był też udany!!!

W piątek 27 sierpnia na start pikniku było jedynie ognisko integracyjne z pieczeniem kiełbasek. Sobota 28 sierpnia to główny dzień BPE Zarzecze 2021.


Wspomniano zmarłych niedawno Kolegów: Jacka SP9BNM, Jacka SP9CSW, Ryśka SP9MRK oraz Mietka SP9NWN, którzy też bywali uczestnikami poprzednich pikników.

Marek SP9HTY - wręczył Odznaki Honorowe PZK  Henrykowi SP9FHZ, Arturowi SQ9BDB oraz Józefowi SQ9EJ.

Mateusz SP9MX poinformował o przebiegu akcji dyplomowej BPE Zarzecze 2021. I miejsce zajął Alfred SP9CTW. Józef SQ9EJ Prezes SP9PSB wręczył zwycięzcy puchar.
Potem oczywiście tradycyjne już zdjęcie grupowe uczestników Pikniku.
W Sali Konferencyjnej, gdzie odbywała się część pikniku "dla ducha" Przemek SP7VC prezentował relacje ze swoich ciekawych wypraw krótkofalarskich po Europie i Polsce.
Mateusz SP9MX przedstawił projekt prostego truckera APRS oraz temat przydatność druku 3D w krótkofalarstwie. Również Mateusz SP9MX zaprezentował temat (przygotowany przez Bronka SP9WZO) p.t. PROGRAM DYPLOMOWY "Architectura Militaris XX".
W godzinach popołudniowych przy ognisku z kiełbaskami miało miejsce podsumowanie XVI BPE.
Podczas pikniku funkcjonowało Biuro QSL Śląskiego OT PZK - Artur SQ9BDB.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy za rok.
W wersji PDF widoczne ilustracje.

Henryk SP9FHZ
Józef SQ9EJ

III Sport

5. Wiadomości nie tylko DX-owe

3Y - Bouvet: 3Y0J wyprawa na wyspę Bouveta, listopad 2022.
Z radością ogłaszamy, że Northern California DX Foundation zagłosowała za przyznaniem 100 000$ na nadchodzącą ekspedycję DX-ową 3Y0J.
Jest to rekordowo wysoka darowizna, która pasuje do poprzedniej darowizny przekazanej na projekty Bouvet.
Zespół 3Y0J jest bardzo wdzięczny i uhonorowany zaufaniem okazywanym przez NCDXF wspierającym nasz projekt.
DXpedycja będzie prowadzona przez rAmateur Radio DXpeditionsr1;, norweską organizację non-profit utworzoną w celu prowadzenia DXpedycji.
Przy całkowitym budżecie 650 000$ będzie to najdroższa DXpedycja w historii.
Dzięki darowiźnie NCDXF mamy nadzieję na sukces w zbieraniu funduszy, ponieważ zbliża się nasz pierwszy kamień milowy w zakresie płatności za kontrakt na statek.
Do końca października musimy zapłacić 30% wartości kontraktu na statek i do tego czasu musieliśmy uzyskać pewność, że możemy zgromadzić niezbędne fundusze.
Bardzo potrzebujemy darowizn z góry, aby móc to zrobić. Chociaż mamy solidny plan, rmłody i silny zespółr1;, oddaną załogę i statek Marama r11; potrzebujemy twojego wsparcia, aby tam się udać i zrobić 120 000 QSO z Cape Fie w Bouvet.
Darowizny na rzecz projektu 3Y0J można dokonać za pośrednictwem systemu PayPal na naszej stronie internetowej lub przelewem bankowym.
Pragniemy docenić i podziękować fundacji Northern California DX Foundation głównego sponsora naszej 3-letniej DX ekspedycji na Bouvet.
Bez wsparcia NCDXF operacje na rzecz najrzadszych podmiotów na świecie byłyby trudne. Możesz śledzić nasze plany na naszej stronie internetowej i na stronie 3Y0J oraz na Facebooku:
http://www.3y0j.no
https://www.facebook.com/groups/3093983840726129
Dziękuję,

Kenr39;Opskarr39;LA7GIA, Co-Leaderr39;
Runer39;Oyer39;LA7THA, Co-Leaderr39;
Erwannr39;Merrienr39;LB1QI, Co-Leaderr39;
Źródło: https://www.3y0j.no/latest-news (tłumaczenie Google translate).

DL - Niemcy: Stacja okolicznościowa DG60TRIPS będzie aktywna od 1 do 30 września br. pamięci Wolfganga von Tripsa, niemieckiego kierowcę wyścigów Formuły 1, który stracił życie i zabił kilku widzów. Tragiczny wypadek miał miejsce 10 września 1961 roku podczas Grand Prix Włoch w Monzie.
QSL via DJ6SI.

EA - Hiszpania: We wrześniu Pascual EA5WO upamiętni początek II wojny światowej (1 września 1939 r.). Będzie aktywny jako AN5WAR. QSL via EA5WO.

F - Francja: TM24CDXC będzie nadawać z okazji zjazdu Clipperton DX Club (CDXC) od 3 do 18 września. QSL via F5CWU. https://cdxc.org/

Markus DJ4EL i Thorsten DJ5TM od 30 sierpnia do 1 września będą QRV z wyspy Oleron EU-032 jako F/DL1ASA/P. Ponadto w dniu 3 września w planie jednodniowa aktywność z wyspy Memmert EU-047.

HA - Węgry: w związku z organizacją od 5 do 12 września w stolicy Węgier 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego za sprawą Kláry HA5BA już od 15 sierpnia aż do końca września br. aktywna będzie pracująca z Budapesztu okolicznościowa stacja HG52IEC. eQSL via HA5BA. Więcej informacji na temat samego Kongresu można przeczytać na stronie https://www.iec2020.hu/en
Tnx SP3JB

HB0 - Liechtenstein: Tina DL5YL i Fred DL5YM od 5 do 28 września będą QRV
z Liechtensteinu jako HB0/znak domowy.
W planie aktywność w CQ WW RTTY oraz w godzinach porannych będą zwracać szczególną uwagę na Azję, oraz Pacyfik.

HK - Kolumbia: Lothar DK8LRF od 1 września do maja 2022 roku będzie QRV
z Kolumbii jako HK3JCL. QSL via DK8LRF.

HS, OZ - Tajlandia i Dania: Przyjazne stosunki między Danią i Tajlandią sięgają 1621 roku, kiedy pierwszy duński statek przybył do Siam w Tajlandii i otrzymał pozwolenie na handel. Obchody 400-lecia pierwszego kontaktu między dwoma krajami odbędą się od 1 września do 31 października 2021 roku.
Usłyszymy stacje okolicznościowe HS400OZ (QSL via E21EIC) i OZ400HS (QSL via OQRS ClubLog).
Regulamin dyplomu na stronie https://www.qrz.com/db/OZ400HS

I - Włochy: Członkowie ARI Fidenza IQ4FE wydają dyplom Elettra cudowny statek "Elettra: The Miracle Ship". Do końca 2021 roku nadają różne stacje okolicznościowe, których wykaz na stronie:
http://www.arifidenza.it/LaSezione/DiplomaElettra2021/Diploma_Elettra2021_ENG.asp
We wrześniu usłyszymy II4SML. QSL via IQ4FE.

K - USA: Stacja K4A upamiętni 20 rocznicę ataku na World Trade Center.
Członkowie Alabama Contest Group aktywni będą pod znakiem okolicznościowym od 5 do 12 września br. QSL via WA1FCN.

LZ - Bułgaria: Klub krótkofalowców Blagovestnik LZ1KCP kontynuuje wydawanie dyplomu Wszyscy Święci 2021. We wrześniu aktywna będzie stacja LZ305AI. QSO zaliczane są dyplomu za 2021 rok. QSL via LZ1KCP. http://www.lz1kcp.com/

OE - Austria: Mija 120 rocznica przyznania pierwszej Nagrody Nobla. Austriacy zwracają uwagę na swoich laureatów.
Aktywne są stacje okolicznościowe OE120AGD, OE120BKC, OE120DMT, OE120SGU, OE120TWA, OE120U, OE120WDR, OE120XDX,OE120XFG, OE120XGM, OE120XKJ, OE120XRC
i OE120YXK do końca 2021 roku. Regulamin dyplomu na stronie:
https://oe6.oevsv.at/aktivitaeten/diplome/120-years-nobel-prize/

Od 1 września do 30 października aktywna będzie stacja OE130KUK z okazji 130 rocznicy pierwszego kursu telegraficznego dla kawalerii w Franz-Josef-Kaserne
w Tulln. QSL via biuro. Sufiks KUK oznacza Kaiserlich und Koeniglich "Cesarski
i Królewski" i odnosi się do Monarchii Austro-Węgier 1867 do 1918.

PA - Holandia: PD2021GP będzie QRV od 3 do 5 września z okazji Grand Prix Holandii. QSL via PD1HPB.

PY - Brazylia: Stacja ZY2O będzie aktywna w dniach 3-5 września br. z lasu państwowego w stanie Sao Paulo (National Forest of Ipanema).
QSL via biuro lub direct to Caixa Postal 51, Tatui - SP, 18270-970, Brazil.

SV5 - Dodekanez: Claudio HB9OAU od 3 do 17 września spędza wakacje na wyspie Karpathos EU-001 skąd będzie QRV jako SV5/HB9OAU.
Reiner DL2AAZ natomiast będzie aktywny z Rodos EU-001 jako SV5/DL2AAZ od 5 do 19 września.

TI - Kostaryka: TI200I to stacja, która w dniach 1-30 września będzie świętować 200 rocznicę niepodległości Kostaryki. Także widziany na FT8 ostatniej nocy (sp5ela). QSL via LoTW. Do zdobycia certyfikat. Szczegóły na qrz.com

UA - Rosja: Specjalny znak UE80PQ upamiętni 80 rocznicę operacji Dervish (pierwszy arktyczny konwój), którym Alianci dostarczyli Związkowi Sowieckiemu niezbędne zaopatrzenie przeciwko Nazistowskim Niemcom w latach 1941-1945.
"PQ" był kodem dla konwoju. QSL via RN1ON.

VE - Kanada: Kanadyjscy członkowie klubu Straight Key Century Club (SKCC) przez cały wrzesień będą aktywni jako VE9SKCC/# ze wszystkich kanadyjskich prowincji.
Szczegóły na stronie https://www.skccgroup.com/ QSL via biuro SKCC lub VE9AQM.

Zawody 4-5 września 2021 r.
All Asian Phone https://www.jarl.org/English/4_Library/A-4-3_Contests/2021AA_rule.htm
CWOps OPEN https://cwops.org/cwops-tests/cw-open/
Russian RADIO WW RTTY https://www.qrz.ru/contest/detail/93
Wyniki zawodów UBA CW 2021: https://www.uba.be/en/hf/contest-results/contest-results-selection?year=2021&vid=3109

Dyplom 30 Lat Niepodległości Słowenii. Słoweński Związek Krótkofalowców uczci 30-lecie niepodległości kraju, wydając specjalny dyplom.
Począwszy od 26 czerwca 00:00 UTC do 31 grudnia 2021 23:59 UTC słoweńscy krótkofalowcy mogą używać specjalnych znaków wywoławczych z liczbą »30« w sufiksie. Na przykład: S50ZZ będzie S5030ZZ, S51A będzie S5130A, S57XXX będzie S5730XXX itd.
Aby otrzymać dyplom, stacje z Europy muszą mieć co najmniej 30 łączności ze stacjami S5 (obowiązują zwykłe i specjalne znaki wywoławcze), z czego 10 lub więcej ze specjalnymi prefiksami »30«. Do nagrody liczy się użycie dowolnego pasma / emisji. Ta sama stacja może pracować na różnych pasmach i emisjach, każde QSO liczy się jako nowe.
Przykład: S5030ZRS na 20m CW, 40m SSB i 20m FT8 liczy się jako 3 QSO.
Wyślij dziennik - listę łączności, która zawiera: (data, godzina, znak, pasmo i emisję) na adres e-mail: scc@hamradio.si .Ten sam e-mail dotyczy również ewentualnych pytań.
Dyplom zostanie wydany w formie elektronicznej i będzie do pobrania jako plik PDF ze strony internetowej Slovenia Contest Club.
Tnx za info SP9MDY.

Azymutalna mapa świata - odległości od Warszawy: https://atlas2022.strony.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/416/2021/05/odleglosci.png
Tnx SP1HOT (Facebook)

Pozdrawiam Adam SQ9S

6. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
Zawody IARU 144 MHz r11; coroczne zawody Regionu 1 IARU, sobota/niedziela 4-5 września 2021, godz. 14.00-14.00 UTC.
Regulamin zawodów:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/IARU_R1_Regulamin_zawod%C3%B3w_PL.pdf
Organizatorem zawodów jest IARU R1, i tam należy wysyłać dzienniki poprzez stronę IARU podaną w regulaminie; wysłanie logów na stronę PK UKF: http://vhfcontests.pk-ukf.pl pozwoli na zestawienie wyników krajowych. Przed zawodami uruchomiona będzie funkcja pn. "Kto i skąd będzie QRV".
Bezpośredni link: https://pk-ukf.pl/zawody/kalendarz-zawodow-vhf-uhf-shf/kto-i-skad-bedzie-qrv/
SPAC - 144 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 7 września 2021, godz. 17:00-21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
UHF-FT8 Activity - zawody aktywności FT8 - 432 MHz, środa 8 września 2021, godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/
SPAC-50 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 9 września 2021, godz. 17:00 - 21:00 UTC.
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/.

Stanisław SQ2EEQ

7. Praca stacji SN7L ze Śnieżki z Karkonoskiego Parku Narodowego SPFF-0009 w Zawodach IARU VHF 2021 na 144 MHz.

Serdecznie zapraszamy wszystkie stacje polskie do łączności z SN7L,
w zawodach IARU VHF 144MHz.
Zawody odbędą się w dniach 04-05.09.2021, w godzinach 16.00 (04.09) do 16.00 (05.09) czasu LOKALNEGO. Będziemy nadawać ze Śnieżki (1603 m. n.p.m.), z lokatora JO70UR.
Jak co roku, rywalizacja o pierwsze miejsce rozegra się pomiędzy nami, a stacjami niemieckimi. Aby wygrać te zawody, potrzebujemy dużej aktywności stacji z Polski.

W 2019 roku, kiedy SN7L było na 1 miejscu w Europie, stało się to dzięki zaangażowaniu wielu kolegów z SP. W logu pojawiło się aż 158 polskich stacji.
W 2020, tylko 92 stacje z SP, stąd 2 miejsce i przegrana z DA0FF. Różnica pomiędzy 1 a 2 miejscem, była na tyle mała, że dodatkowe 60 stacji z Polski, przeważyłyby szalę zwycięstwa na naszą korzyść.
Dlatego już dzisiaj zwracamy się z prośbą do wszystkich krótkofalowców z SP o zrobienie QSO z nami podczas tych Zawodów.
Dla stacji zlokalizowanych do 200 km od Śnieżki, wystarczy pionowa antena i 50W mocy. Pracujemy emisjami CW i SSB. SN7L będzie pracował w dolnej części pasma 2m, w okolicach 144.180MHz.

W celu poprawnej wysyłki logów, przygotowaliśmy formularz (GENERATOR LOGU na naszej stronie), który można wypełnić po zrobieniu z nami QSO. Zawiera on wszystkie niezbędne pola. Wystarczy wypełnić i wcisnąć PRZEŚLIJ LOG. Zostanie on przesłany w odpowiednim formacie do IARU.

KIEDY NAJLEPIEJ NAS WOŁAĆ?

W związku z tym, że Śnieżka jest zupełnie odkryta na wszystkie kierunki, przez pierwsze kilka godzin w tych Zawodach, mamy kompletny pile-up. Dodatkowo, praca innych silnych stacji, pracujących bardzo blisko naszej QRG, powoduje liczne QRM, robimy około 120 QSO na godzinę prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Najlepiej wołać nas w późnych godzinach wieczornych w sobotę, lub wcześnie rano w niedzielę. Dobrym czasem na zrobienie QSO, są również ostatnie godziny pracy w zawodach (14.00 do 16.00 w niedzielę czasu lokalnego). Będziemy często obracać jeden z naszych 4 systemów na Polskę i nasłuchiwać sygnałów. Będziemy również aktywni na chacie ON4KST, gdzie zawsze można umówić SKED.
Zapraszamy do QSO!

Dla wszystkich stacji z Polski, które przeprowadzą z nami QSO i wyślą LOG, oferujemy wyjątkowy DYPLOM potwierdzający łączność z SN7L ze Śnieżki. Jego wzór znajduje się na naszej stronie https://sn7l.pgk.net.pl
Dla wylosowanych 30 stacji z SP, wydrukujemy go i prześlemy w wybrany przez adresatów sposób. Wszyscy inni, znajdą swój DYPLOM na naszej stronie
w formacie pdf.
Podsumowując, serdecznie zapraszamy do łączności z SN7L ze Śnieżki, w Zawodach IARU 2m.

Każdy znak z Polski się liczy! Każda łączność ze stacją SP, jest dla nas szczególnie ważna!
Bez Was nie wygramy tych Zawodów!

Z góry dziękujemy za wsparcie!

Team SN7L.
Info. Zbyszek SP7MTU

8. SP Contest Maraton 2020

Współzawodnictwo w zawodach krajowych SP Contest Maraton prowadzone jest od 2008 roku i od początku objęte jest patronatem PZK. Cele tego współzawodnictwa to m.in. zwiększenie aktywności klubów i nadawców indywidualnych. W obecnej edycji podjęliśmy próbę sklasyfikowania młodych operatorów, zaliczonych do grupy rJuniorr1; (szczegóły w regulaminie SPCM). Regulaminy oraz wyniki poszczególnych zawodów zaliczanych do współzawodnictwa w zdecydowanej większości nie informują o operatorach spełniających kryterium juniora. Nie otrzymaliśmy również informacji o takich operatorach. Obecnie współzawodnictwo osiągnęło półmetek, przeprowadzono 10 zawodów, opublikowano wyniki ośmiu, z czego wyniki jednych różnią się zależnie od miejsca publikacji i nie zostały uwzględnione w aktualnym zestawieniu. Regulamin oraz cząstkowe wyniki znajdują się na portalu PZK w zakładce "Współzawodnictwa". Informacje o ewentualnych błędach w zestawieniu, w związku z niestabilnym adresem sp9gfi@wp.pl , proszę kierować na adres sp9gfi@gmail.com lub na oba adresy równocześnie.

Kazik SP9GFI

IV. Technika

9. Stałoprądowe obciążenie

W wersji PDF widoczne ilustracje.

To urządzenie może służyć do badania wszelkiego rodzaju baterii, akumulatorów i zasilaczy prądu stałego dla parametrów nieprzekraczających 200V i 20A.

Materiał z inspiracji Piotra SQ5JUP.
*SP5ELA i SQ5JUP nie mają żadnych powiązań komercyjnych ze sprzedającym. Jest to tylko przykład "techniczny"
.
Info: SP5ELA

V. Informatyka i oprogramowanie

10. Logo marki w e-mail

Zamieść logo swojej marki w wiadomości e-mail przy polu nadawcy i zwiększaj zaufanie Klientów.
Już teraz zamiast nic nie mówiącego akronimu możesz umieścić w niej logotyp i zwiększać rozpoznawalność marki. Funkcjonalność jest możliwa dzięki realizacji certyfikatu VMC.
Certyfikat VMC to część standardu BIMI pozwalającego na wyświetlanie logotypu Twojej marki przy wiadomości w programie pocztowym Klienta. VMC potwierdza autentyczność logo powiązanego z domeną nadawcy wiadomości e-mail. Jeszcze zanim otworzy wiadomość, ma gwarancję że pochodzi ona ze zweryfikowanego źródła.
Jak to zrobić?
Realizacja certyfikatu VMC w ramach standardu BIMI wymaga skonfigurowania rekordu DMARC dla wiadomości oraz uwierzytelnienia VMC dla logotypu (zarejestrowany znak graficzny). Przeczytaj jak to zrobić na naszym blogu.

Co zyskasz dzięki certyfikatowi VMC?
- zapewniasz weryfikację autentyczności tożsamości dzięki DMARC,
- chronisz przed nieautoryzowanym użyciem Twojej domeny,
- zwiększasz ekspozycję marki,
- budujesz jej rozpoznawalność,
- zwiększasz CTR wysyłanych wiadomości.

Na podstawie raportu KEI.pl (operator serwerów PZK)

Zygi SP5ELA

VI Prawo i przepisy


VII. Humor w PZK

Humor widoczny w wersji PDF

VIII. Propagacja fal radiowych

12. Strona na QRZNOW.com ze skumulowanymi linkami dotyczącymi spraw propagacji.

Real-time band conditions (qrznow.com)
https://qrznow.com/real-time-band-conditions/

Info: SP5ELAIX. Dywersyfikacja - alternatywne hobby

13. Skoki spadochronowe i wolne spadanie

Na fotkach widocznych w wersji PDF Komunikatu Olek 3Z5A, członek OT73. Widowiskowa sprawa, hobby nie dla każdego!
Wystąpił problem w dyskusji na Forum VOT PZK. Jakiego znaku łamanego używać w czasie nadawania podczas skoku spadochronowego!
Być może będą podjęte próby realizacji łączności skoczek spadochronowy r11; stacje naziemne. Pasmo oczywiście UKF lub VHF.
Na podstawie materiałów z listy dyskusyjnej VOT PZK (OT73).

Info: SP5ELA

X. Silent Key's
_________________________________________________________________________
SP8IE SK.

W dniu 30 sierpnia br. w wieku 74 lat na zawsze opuścił nasze szeregi Tadeusz Lewko SP8IE. Był współzałożycielem i sekretarzem Jarosławskiego OT PZK (OT35). Był aktywnym krótkofalowcem, zawsze skorym do dobrej rady i pomocy zwłaszcza w sprawach technicznych. Wspólnie ze Zbigniewem SP8AUP animował działalność zarówno OT35 jak i radioklubu SP8PEF. Za swoją działalność na rzecz rozwoju PZK i krótkofalarstwa został odznaczony Odznaką Honorową PZK oraz Złotą Odznaką Honorową PZK. W uznaniu aktywności i zasług w ramach naszego hobby Prezydent RP odznaczył Śp. Tadeusza SP8IE Srebrnym, a następnie Złotym Krzyżem Zasługi.

Takich ludzi jak śp. Tadeusz SP8IE trudno będzie zastąpić.

Odpoczywaj w pokoju!

Zarząd OT 35, Piotr SP2JMR

Uroczystości pogrzebowe śp. Tadeusza odbędą się w czwartek 2 września br.
o godz. 14.00 w miejscowości Maleniska k. Jarosławia.
_________________________________________________________
SP6BPK SK.

Jacek Kęsy SP6BPK - Silent Key.
Z wielkim żalem informujemy że w sobotę 28 sierpnia w godzinach rannych po krótkiej chorobie zmarł Jacek Kęsy SP6BPK z Góry św. Anny, członek OT 31 PZK w Pszowie oraz klubu SP6KEP w Leśnicy. Śp. Jacek z krótkofalarstwem zetknął się w połowie lat 70-tych w klubie SP7ZCN
i potem SP7KED, w roku 1977 po zdaniu egzaminu otrzymał licencję SP3BPK i przez okres kilku lat był aktywny na sprzęcie Home Made do ogłoszenia stanu wojennego. Po zakończeniu stanu wojennego nie wrócił do hobby ze względu na poświęcenie się pracy zawodowej. Dopiero w roku 2015 wystąpił o znak SP6BPK i nawiązał kontakt z lokalnym środowiskiem krótkofalowców. Chociaż miał jeszcze wiele innych zainteresowań którym poświęcał wolny czas to chętnie pracował na pasmach biorąc udział w akcjach krótkofalarskich organizowanych przez Rybnicki Oddział Terenowy PZK. Składamy wyrazy współczucia rodzinie oraz bliskim śp. Jacka.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w czwartek 2 września o godz. 11.00 w kaplicy cmentarnej w Zdzieszowicach przy ul. Solownia obok stacji Orlen.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w czwartek 2 września o godz. 11.00
w Kościele pw. św. Ojca Pio w Zdzieszowicach.

Cześć Jego Pamięci!

Info. Mariusz SP6YG, Gienek SQ9HZM, Wiesław SQ9V (foto)
__________________________________________________________
SP9FKQ SK.

Dotyczy śp. Józefa KOZŁOWSKIEGO SP9FKQ

Msza Święta Żałobna odprawiona zostanie w kościele pw. Św. Trójcy
w Piekarach Śląskich Szarleju dnia 11 września 2021 sobota o godzinie 9.00, po której odbędą się uroczystości pogrzebowe na cmentarzu parafialnym.
O czym zawiadamia pogrążony w smutku Brat z rodziną.

Przekazał SP6DVP

__________________________________________________________

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S Stanisławowi SQ2EEQ, Teamowi SN7L i Zbyszkowi SP7MTU, Piotrowi SQ5PTZ, Mariuszowi SP6YG, Gienkowi SQ9HZM, Wiesławowi SQ9V, Piotrowi SP2LQP, Krzysztofowi SP6DVP, Henrykowi SP9FHZ, Józefowi SQ9EJ, Kazikowi SP9GFI, Piotrowi SQ5JUP, Olkowi 3Z5A.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu" jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji.

*Wszyscy Ci, którzy otrzymali Komunikat PZK, są już prenumeratorami Komunikatu (jest to logiczne, skoro go dostali) i nie ma potrzeby zapisywania się na listę dystrybucyjną drugi raz.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno - językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję "Krótkofalowca Polskiego".

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał rz terenur1; często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,609,222 Unikalnych wizyt