PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3648 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 31/21 z dnia 04.08.2021
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców (wakacyjny)
NR 31/2021 z dnia 04 sierpnia 2021 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

I Sprawy organizacyjne

1. Posiedzenie ZG PZK

Zgodnie z uchwałą Prezydium ZG PZK z dnia 10 lipca br. na dzień 04 września br. jest zwołane Posiedzenie ZG PZK. Zawiadomienia formalne oraz materiały na Posiedzenie zostaną do Członków ZG PZK rozesłane zgodnie ze Statutem PZK drogą elektroniczną na adresy e-mail w domenie pzk.org.pl w dniu 18 sierpnia 2021 r.
Projekty uchwał wraz z uzasadnieniem na to Posiedzenie można zgłaszać drogą elektroniczną do dnia 13 sierpnia zgodnie z par. 3 pkt 9 Regulaminu Organizacyjnego Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców.

Info. Piotr SP2JMR

2. Nagrody za wsparcie Zespołu SN0HQ

W dniu 24 lipca Komisja w składzie SP6IXF, SP6JIU, SP6M, SP6T i SP3CYY rozlosowała nagrody ufundowane przez PZK spośród 110 stacji, które nawiązały po 12 QSO ze stacjami SN0HQ i w terminie wysłały log do organizatora zawodów.
Nagrody wylosowały następujące stacje:

Radiotelefony BAOFENG UV-5R-8W: SP1HYO, SP9UO, SP4TB, SP5PBE, SP3V, SP9EZE, SP9PTA, SP4ADZ, SP5IOU, SP8JMA.

Reflektometry krzyżowe MAS RX20: SQ9IDE, SP9ODF, SP3TLF, SP6DNZ, SP9PEK.

Wydruk 1000 szt. QSL dwustronnych Full Kolor (należy skontaktować się Radkiem SP5ADX info@coolqsl.com celem zaprojektowania wzoru karty):
SP5EWX, SP3SLU, SP1G, SP3LPR, SP3QDM

Krótkofalarskie mapy świata foto obraz na płótnie oprawiony w ramki:
SP3OKU, SP6FXY, SP9FTJ, SQ3NMO, SP7CVW.

Cyfrowy miernik wielofunkcyjny AT-205 (sponsor SP6IXF): SP6U

Gratuluję wylosowanych nagród i zapraszam do udziału w przyszłorocznych zawodach IARU HF Championship.

Włodek SP6EQZ
Kapitan Zespołu SN0HQ

II Wydarzenia

3. Wakacyjna aktywność Kasi SQ7OYL i Przemka SP7VC

W wersji PDF załączmy kilka wybranych zdjęć z aktywności UKF wokół Polski. Więcej informacji pod poniższymi linkami: http://sp7vc.pl/ https://www.facebook.com/sp7vc/
https://www.facebook.com/SP7VC-Radio-Expeditions-1490541124357044

Info i foto Przemek SP7VC

4. Wakacyjne spotkanie z PY5ZHP

W dniu 23 lipca 2021 w godzinach popołudniowych u naszego Kolegi klubowego
Franka SP6JZL odbyło się towarzyskie spotkanie z Kazimierzem PY5ZHP, który od kilku dni przebywa na urlopie w SP. W spotkaniu uczestniczyli Koledzy (operatorzy SO100PS) Andrzej SP6GCU z klubu SP9KDA oraz Andrzej SP6RTX z klubu SP6PAZ. W czasie spotkania Andrzej SP6RTX wręczył okolicznościowy kubek SO100PS dla Kazimierza PY5ZHP. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a tematami oczywiście były sprawy anten, nowinek technicznych oraz propagacji na pasmach.

zdjęcia widoczne w wersji PDF

Tekst: SP6DVP, zdjęcia SP6RTX

III Sport

5. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
SPAC - 432 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 10 sierpnia 2021, godz. 17:00-21:00 UTC.

UHF-FT8 Activity - zawody aktywności FT8 - 432 MHz, środa 11 sierpnia 2021, godz. 17:00-21:00 UTC, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

144 MHz Meteorscatter Contest - 144 MHz - 11/13 sierpnia 2021, godz. 15.00 - 14.59 UTC, organizator MMMoon VHF, logi do 15 września 2021. Regulamin: https://www.mmmonvhf.de/ctestinfo.php

SPAC- 50 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 12 sierpnia 2021, godz. 17:00 - 21:00 UTC

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

Stanisław SQ2EEQ

6. Sport - zawody

Adam SQ9S jest na urlopie. Zastępczo informacja o zawodach RDA i dyplomie RDA.

Drodzy radioamatorzy,
Chcielibyśmy zaprosić Was do udziału w dorocznych tradycyjnych zawodach Russian Districts Award Contest (RDAC-2021), które odbędą się 21-22 sierpnia, 2021 19 raz.
Regulamin zawodów: http://rdaward.org/rdac1.htm

Rezultaty dotychczasowych zawodów RDA:
https://ua9qcq.com/en/results.php?lang=en&testid=36&db_yr=2020&db_mo=0

Wiele lat temu, po raz pierwszy na świecie organizatorzy RDAC wynaleźli i rozwinęli system do zaliczania QSOs w zawodach bez konieczności uzyskiwania kart QSL do dyplomu RDA.
Po latach funkcjonowania system mozna sprawdzić swoje stany realizacji dystryktów RDA na stronie Autocfm website: https://mydx.eu/

Do usłyszenia w RDA Contest 2021.

Sincerely,
Roman Novikov RA3R
RDA manager, Organizer of the RDA Contest

IV. Technika

V. Informatyka i oprogramowanie

7. Informacja Administratora SI PZK - poczta elektroniczna w PZK

Informuję, że "poczta PZK" jest bezpieczna. Jest zorganizowana tak, jak jest zorganizowana i jest tak od 10 lat. PZK nie ma własnego serwera poczty, korzystamy z usług poczty operatora KEI.pl w Krakowie. Serwer jest współdzielony i w przypadku poczty "WebMail", czyli poczty przez przeglądarkę przekierowuje z adresu "poczta.pzk.org.pl" na inny adres, zabezpieczony certyfikatem SSL/TLS, a mianowicie na adres klienta (PZK): "https://poczta23166.e-kei.pl/". Poczta jest szyfrowana i jest bezpieczna.
Ponadto podstawowym narzędziem do odbioru poczty jest / powinien być program pocztowy, np. bezpłatny program Mozilla Thunderbird. W tym przypadku należy skonfigurować zgodnie z instrukcją połączenie szyfrowane.
Link do instrukcji: https://pzk.org.pl/download.php?action=get&id=1707
Za bezpieczeństwo systemu informatycznego PZK, także poczty, serwerów, baz danych, itd. odpowiada Administrator SP5ELA, i ja to co powyższe autoryzuję! Proszę nie brać pod uwagę jakichkolwiek podpowiedzi postronnych osób.

Pozdrawiam

Zygmunt Szumski SP5ELA
Administrator SI PZK

8. Zaproszenie na spotkanie "Jak przeprowadzić skuteczną transformację w kierunku pracy zdalnej/hybrydowej w Twojej organizacji?"

Szanowni Państwo,

Microsoft ma przyjemność zaprosić na spotkanie "Jak przeprowadzić skuteczną transformację w kierunku pracy zdalnej/hybrydowej w Twojej organizacji?", które odbędzie się 12 sierpnia (czwartek), o godzinie 14:00 w ramach serii webinarów Wydajna Praca Zdalna.
Wydajna Praca Zdalna to nowa seria webinarów, w której przedstawimy najnowsze trendy związane z pracą zdalną i hybrydową oraz praktyczne wskazówki, jak polepszyć jakość pracy indywidualnej i zespołowej.
W przypadku takich zmian jak przejście na pracę zdalną i hybrydową konieczne jest zaplanowanie działań, które pozwolą pracownikom odnaleźć się w nowej rzeczywistości narzędzi, aplikacji i standardów komunikacji.
Iwo Szapar z Remote-How w rozmowie z Maćkiem Bandurskim z Microsoft opowie o tym, w jaki sposób ocenić aktualną sytuację w swojej firmie, kto powinien zająć się przeprowadzaniem zmian i jak skutecznie wdrożyć je na poziomie całej organizacji.
Linki do rejestracji na kolejne spotkania oraz poprzednie odcinki z serii znajdą Państwo na stronie Wydajna Praca Zdalna - jak zwiększyć efektywność pracy w środowisku zdalnym i hybrydowym.

Pełna informacje w wersji PDF

Microsoft Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 195A
Warszawa, 02-222 Polska

VI Prawo i przepisy

VII. Humor w PZK


Humor widoczny w wersji PDF

VIII. Propagacja fal radiowych

IX. Silent Key's


__________________________________________________________________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Włodkowi SP6EQZ, Stanisławowi SQ2EEQ, Przemkowi SP7VC, Krzysztofowi SP6DVP.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji.
*Wszyscy Ci, którzy otrzymali Komunikat PZK, są już prenumeratorami Komunikatu (jest to logiczne, skoro go dostali) i nie ma potrzeby zapisywania się na listę dystrybucyjną drugi raz.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).
Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,261,033 Unikalnych wizyt