PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3309 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 30/21 z dnia 28.07.2021
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców (wakacyjny)
NR 30/2021 z dnia 28 lipca 2021 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

I Sprawy organizacyjne

1. Komunikaty PZK

Komunikaty PZK są dostępne dla wszystkich krótkofalowców, każdy może zaprenumerować subskrypcję Komunikatu, również z niej się wypisać. Procedura jest zautomatyzowana, działa od marca 2018 roku i jest opisana na portalu PZK: https://pzk.org.pl/news.php?readmore=3931

Admin IT PZK Zygmunt Szumski SP5ELA

2. Adres dla logów za SP DX Contest

Adres e-mail do odbioru logów za SP DX Contest po kilkunastu latach funkcjonowania zostaje wyłączony. Adres spdxc-logs@pzk.org.pl nie jest już dłużej do niczego potrzebny. W okresie przejściowym alternatywnie Komisja SP DX Contest przyjmowała logi poprzez aplikację www i e-mail. Od roku 2021 obowiązuje tylko i wyłącznie aplikacja www.

Info: Komisja SP DX Contest

II Wydarzenia

3. Lubelski lipiec 1980-finisz

W nawiązaniu do regulaminu dyplomu "Lubelski Lipiec 1980" - zamieszczonego w komunikacie PZK nr 25/2021 przypominamy najistotniejsze informacje i zapraszaliśmy zarówno do zawodów "Lubelski Lipiec 1980", jak i do zdobycia okolicznościowego dyplomu. Zawody odbyły się w dniu 17 lipca 2021 roku w paśmie 80m.
Zawody oraz Dyplom rLubelski Lipiec 1980 r." organizowane są dla upamiętnienia strajków w Świdniku, Lublinie i innych miejscowościach województwa lubelskiego, jakie miały miejsce w lipcu 1980 roku i były początkiem walki o zmiany ustrojowe w Polsce.
Jako stacje biorące udział w akcji dyplomowej mogą uczestniczyć:
- stacje okolicznościowe z liczbą r1980r1; w znaku, wymienione w regulaminie,
- nadawcy mieszkający na terenie obecnego województwa lubelskiego (litera "L" do dyplomu Polska),
- nadawcy mieszkający w innych regionach Polski lub w innych krajach, którzy brali czynny udział w wydarzeniach lipca 1980 r.
(w roku 1980 i w latach następnych, zwłaszcza po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku, wielu krótkofalowców z województwa lubelskiego zmieniło miejsce zamieszkania. Obecnie mieszkają w innych regionach Polski lub w innych krajach całego świata).

Stacje okolicznościowe biorące udział w akcji dyplomowej:

- 3Z1980LL - QSL via SP8PJL,
- HF1980LL - QSL via SP8HPW,
- SN1980LL - QSL via SP8KAF,
- SO1980LL - QSL via SP8LKSR,
- SP1980LL - QSL via SP8PAI,
- SP1980LS - QSL via SP8CHI,
- SQ1980LL - QSL via SP0PGA.

Szczegółowe regulaminy oraz informacje dotyczące zawodów oraz akcji dyplomowej zamieszczone są na stronie logsp.pzk.pl (odpowiednio w zakładkach "zawody" oraz "dyplomy"). Informacje te można również uzyskać na stronie www.qrz.com wyszukując informacje dla każdej stacji okolicznościowej.
Akcja zbliża się do finału. Zostały już tylko 2 dni. Obiecujemy na finiszu zwiększoną aktywność stacji dających punkty do naszego dyplomu.

Jerzy Kowalski, SP8HPW, Prezes Zarządu OT20 PZK

4. Jodłówka Tuchowska 2021 r - nowa odsłona

W dniach 10-12.09.2021 roku OT PZK nr 28 w Tarnowie, organizuje spotkanie poświęcone przede wszystkim podsumowaniu "Zawodów Tarnowskich". Dysponujemy zadaszonym miejscem na zorganizowanie giełdy krótkofalarskiej, która od zawsze towarzyszyła spotkaniom w Jodłówce Tuchowskiej. Już w tym momencie mamy informację o chęci zorganizowania stoiska sprzedaży przez wiele osób. W sobotnie popołudnie po części oficjalnej oraz ogłoszeniu wyników
i wręczeniu nagród za Zawody Tarnowskie, tradycyjnie spotykamy się przy ognisku i gwarantujemy zadaszone miejsce do biesiadowania do białego rana.
Tradycyjnie, jak każdego roku, zapraszamy wszystkich Krótkofalowców i Sympatyków tego znamienitego hobby. Z przyczyn niezależnych od nas nie możemy w tym roku gościć na terenie ośrodka DWD Jodłówka Tuchowska pomimo tego, że atmosfera i komfort spotkań w tym miejscu był zawsze fantastyczny. Niestety przepisy związane z panującą sytuacją pandemiczną zmusiły nas do zmiany miejsca spotkania i zorganizowania go w niemniej malowniczej scenerii, a mianowicie w sprawdzonym już miejscu, jakim jest "Bacówka na Brzance".
Oczywiście istnieje możliwość wykupienia noclegów, wyżywienia i napojów w bufecie Schroniska po atrakcyjnych cenach. Można smacznie zjeść w stołówce śniadanie, obiad, a nawet kolację jeżeli ktoś nie preferuje dań grillowych.
Cennik Schroniska za noclegi to: osobo-doba na łóżku - cena 35 zł, a na dostawce (łóżko polowe z kompletem pościeli) cena 25 zł. Istnieje możliwość rozłożenia namiotu. Cena od osoby śpiącej w namiocie na terenie Schroniska wynosi 15 zł (opłata za dostęp do WC i prysznica). Nie ma pokoi jednoosobowych, są dla 2, 3 i 6 osób.

UWAGA: W każdym z ww. przypadków jest ograniczona liczba miejsc i decyduje kolejność rezerwacji i wpłat na poczet zakwaterowania.
Rezerwacji dokonuje Krzysztof SP9RHN (email: sp9rhn@wp.pl ).

Wśród uczestników, którzy okażą dowody zakupu w bufecie stołówki i noclegów na minimum 50 zł rozlosujemy nagrodę - ANTENĘ FD-4 produkcji LC ANTENNAS. Losowanie odbędzie się przy sobotnim ognisku integracyjnym.
W przypadku rezerwacji mailowej koniecznie proszę o pozostawienie danych telefonicznych do kontaktu. Zachęcamy też do zakupu noclegów w pobliskich hotelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych. W okolicy znajduje się wiele gospodarstw agroturystycznych.
Całe spotkanie odbywa się z zachowaniem obowiązujących rygorów sanitarnych przez jego uczestników (dezynfekcja, dystans i maseczki).
Niestety musimy w tym miejscu wspomnieć o sytuacji, w której będziemy zmuszeni odwołać spotkanie w przypadku zmiany przepisów prawa związanych z pandemią - tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. W takim przypadku ZWRÓCIMY 100% opłaty za nocleg na wskazany rachunek bankowy w terminie 7 dni od ogłoszenia odwołania imprezy.

Jeszcze raz Wszystkich serdecznie zapraszamy.

Zarząd Oddziału Terenowego PZK nr 28 w Tarnowie

Info. Stanisław SQ9AOR

5. Portret Krótkofalarstwa Polskiego

Szanowni Koledzy!

W celu opracowania i przedstawienia w publikacji rkondycjir1; polskiego krótkofalarstwa przeprowadzamy ankietę na temat Polskiego Krótkofalarstwa czyli w zasadzie Spis Krótkofalarski, ma to być "Portret Polskiego Krótkofalarstwa".

Im więcej osób odpowie tym lepiej. Wyniki zostaną upublicznione po uzyskaniu odpowiedniej liczby respondentów.

Ankieta została wykonana w bezpiecznych arkuszach Google, tu podaję link: https://tiny.pl/7ldlk . Zachęcam do udziału. Ankieta jest dość obszerna, więc sugeruję zarezerwowanie na nią kilka minut.

Uwagi co do treści można przesyłać na adres e-mail: arero@o2.pl .

73! Michał Grymowicz SQ9ITP


6. Po spotkaniu krótkofalowców w Łagowie

XXVI SPOTKANIE KRÓTKOFALOWCÓW W ŁAGOWIE

W dniach 17-18 lipca 2021 r. w uroczym Łagowie Lubuskim (JO72pi), odbyło się w drugim terminie kolejne XXVI Spotkanie Krótkofalowców. Z zaproszenia skorzystało ok. 60% krótkofalowców jak zazwyczaj, pozostali wystraszeni pandemią nie przyjechali. Spotkanie miało wyjątkowy i rodzinny charakter z bogatym programem. Organizator spotkania Ryszard SP3HBF wraz z gospodarzem terenu Błażejem zapewnili wszystkim uczestnikom świetne warunki na miłe spędzenie czasu w kontakcie z przyrodą w pobliżu jeziora Trześniowskiego. Była też giełda krótkofalarska z ciekawym sprzętem i konkurs strzelecki. Odbyło się 6 prelekcji: Kazik PY5ZHP mówił nt. łączności z Brazylii i Południowej Ameryki, Marek SP3GVX przekazał informacje nt. Antarktydy, gdzie był 4 razy operatorem stacji HF0POL na Arctowskim, mówił też o północnym biegunie ziemi, skąd nadawał pod znakiem JW0HU. Mietek SP3CMX opowiedział o podróży dookoła świata w 12 dni i o drodze na Bouvet Island z wyprawą 3Y0I. Przeprowadzono też wiele łączności radiowych różnymi technikami na wielu pasmach. Wielokrotnie rozmawiano z wielu stacji z Józkiem F8DRE, który mieszka pod Paryżem, a kiedyś był mieszkańcem Gorzowa Wielkopolskiego. Piotr SQ3KKV pokazał swoją piękną stację do łączności satelitarnych via Qatar OSCAR-100. Każdy miał okazję rozmawiać z 5 kontynentami przez satelitę. Prezentowano też wiele anten i sprzęt krótkofalarski. Z miejsca spotkania pracowały cały czas radiostacje na różnych pasmach z Łagowskiego Parku Krajobrazowego SPFF-0590. Uczestnicy byli w bezpośrednim zasięgu przemiennika SR3ZJ i stacji APRS SR3NJE z pobliskiego Jemiołowa. Tradycyjnie odwiedził nas Wójt Łagowa z Panią Sołtys, którzy są sympatykami krótkofalarstwa. W drugim dniu poczęstowano wszystkich tradycyjną, smaczną jajecznicą na boczku z 360 jaj. Na koniec organizatorzy zaprosili wszystkich na XXVII Spotkanie w 2022 roku, które mamy nadzieję odbędzie się tradycyjnie 1-go maja, czyli w pierwszym terminie.

Zdjęcie zbiorowe uczestników XXVI Spotkania w Łagowie fot. SP3CMX-widoczne w wersji PDF
QR kod z linkiem do filmu:
Tradycyjny link do filmu: https://youtu.be/DBkyFeCstrg

73! Mietek SP3CMX

7. Coś dla hobbystów zainteresowanych starymi radiostacjami

Przesyłam informacje na temat książki Louisa Meulsteer - jaka została wydana
w Holandii na temat radiostacji wojskowych, w tym sprzętu łączności AK.

Louis Meulstee, PA0PCR, jest autorem/redaktorem serii książek "Wireless for the Warrior" obejmujących historię techniczną sprzętu komunikacyjnego (brytyjskiej) armii. Seria Compendium jest głównie pomyślana jako praktyczny przewodnik i źródło odniesienia do starych wojskowych urządzeń łączności sygnałowej. Jest to szczególnie cenne dla każdego, kto interesuje się tym tematem, zawodowo lub nie, i wymaga podstawowego, ale kompletnego podręcznika szybkiego odniesienia i rozpoznawania. Więcej książek z tej serii może pojawić się
w późniejszym czasie. Kompendium 2, 3, 4, 5, 6, 7 i suplementy WftW Pt1, Pt2
i wkrótce Pt3 można kupić w tej księgarni WftW.

Aby uzyskać informacje na temat wcześniej opublikowanych i wciąż dostępnych tomów WftW od 1 do 4 oraz możliwego przedruku Kompendium 1, zobacz stronę internetową WftW www.wftw.nl (patrz link poniżej).

http://www.wftw.nl/
http://www.wftw.nl/supplement%20chapters%20pt.4.html
http://www.wftw.nl/supplement%20chapters%20pt3.html

Książki można zamówić na stronie:

https://www.lulu.com/spotlight/wftw

Info. Grzegorz SP3CSD Prezes SPOTC PZK

III Sport

8. Wiadomości nie tylko DX-owe

Niemcy: DL70GREIF DOK 70DQFD nadaje z okazji 70-lecia żaglowca Greif służącego to treningu żeglugi. Do zdobycia okolicznościowy dyplom. QSL via biuro. http://www.dl0hgw.darc.de/DL70GREIF.htm

EA - Hiszpania: Członkowie URE Burgos do 18 sierpnia nadają jako AM1CCB
z okazji 800-lecia katedry w Burgos.

FS - Saint Martin: Hal W8HC od 29 lipca do 6 sierpnia będzie QRV jako FS/W8HC z Saint Martin IOTA NA-105. QSL via LoTW.

HI - Dominikana: Max HB9TUZ planuje być aktywny w sierpniu jako HI9/HB9TUZ z Las Terranas IOTA NA-096.

HS - Tajlandia: Stacja okolicznościowa HS18IARU nadaje do 30 września z okazji 18 konferencji 3 Regionu IARU. QSL via E21EIC.
https://www.iarur3conf2021.org/

I - Włochy: Członkowie ARI Fidenza IQ4FE wydają dyplom Elettra cudowny statek "Elettra: The Miracle Ship"
Do końca 2021 roku nadają różne stacje okolicznościowe, których wykaz na stronie: http://www.arifidenza.it/LaSezione/DiplomaElettra2021/Diploma_Elettra2021_ENG.asp
W sierpniu usłyszymy II4MWS. QSL via IQ4FE.

JA - Japonia: 8J2SUSON nadaje do końca roku z okazji 50-lecia miasta Susono.

LX - Luksemburg: Członkowie LARU w sierpniu będą używać znaku LX21P promując aktywność z terenu/portable.

LZ - Bułgaria: Klub krótkofalowców Blagovestnik LZ1KCP kontynuuje wydawanie dyplomu Wszyscy Święci 2021.
W sierpniu aktywna będzie stacja LZ363ER. QSO zaliczane są dyplomu za 2021 rok.
QSL via LZ1KCP. http://www.lz1kcp.com/

OA - Peru: Alex DD5ZZ od 30 lipca do 17 września będzie QRV jako OA7/DD5ZZ z Cusco. QSL via DD5ZZ

RA - Rosja: R20RTM RDA AD-01 obchodzi 20 rocznicę Russian Television Radio Network (RTRN). QSL via R7AA.

SP - Polska: Członkowie klubu SP3POB od 1 do 8 sierpnia będą nadawać z okazji 120 rocznicy urodzin Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Stacja będzie używać znaku SP120KSW i do zdobycia jest okolicznościowy dyplom. Szczegóły na qrz.com. QSL via SP3POB.

TF - Islandia: Laurent HB9HKE od 22 lipca do 7 sierpnia przebywa na Islandii, skąd nadaje jako TF/HB9HKE. QSL via LoTW.

XE - Meksyk: 4A2MAX to stacja okolicznościowa, która w sierpniu upamiętni
św. Maksymiliana Maria Kolbe SP3RN. QSL via N5MEX.

FT8DMC Dni Aktywności 2021. Z okazji 4 rocznicy utworzenia klubu FT8DMC od
2 do 15 sierpnia 2021 r. usłyszymy wiele stacji z sufiksami FTDMC i FTDM.
Do zdobycia okolicznościowy dyplom a szczegóły i wykaz stacji na stronie https://ft8dmc.eu/anniversary/

Zawody 31.07-1.08.2021 r.
Russian WW MultiMode Contest http://www.rdrclub.ru/news-radio/russian-ww-mm-contest/159-rus-ww-multimode-contest
Feld Hell Sprint https://sites.google.com/site/feldhellclub/Home/contests/sprints/worked-all-americas-sprint

Wstępne wyniki IARU HF 2021
https://contests.arrl.org/rawscores.php?cn=iaruhf

Na stronie https://clublog.org/gridsquares.php została dodana możliwość generowania map zaliczonych/potwierdzonych kwadratów.

Za tydzień z uwagi na urlop wypoczynkowy nie będzie cotygodniowych wiadomości.

Pozdrawiam Adam SQ9S

9. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

SPAC -144 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 3 sierpnia 2021, godz. 17:00-21:00 UTC.
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/
VHF-FT8 Activity - zawody aktywności FT8 - 144 MHz, środa 4 sierpnia 2021, godz. 17:00-21:00 UTC, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/
Zawody Letnie im. Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB - all band - sobota/niedziela 7/8 sierpnia 2021, godz. 14.00 -14.00 UTC, organizator PK UKF. Zawody poświęcone pamięci wybitnego polskiego ultrakrótkofalowca, Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB. Regulamin zawodów:

Stanisław SQ2EEQ

IV. Technika

10. Reversebeacon. Sieć rreversebeacon.netr1;.

Może być dział "technika", może być oprogramowanie. System "Reversebeacon.netr" bazuje na jednym i drugim. Jakiś czas temu uruchomiono ten system (chyba 15 lat temu?). Może on służyć do badania, czy jesteśmy słyszalni w danej lokalizacji w EU i www.

Ilustracje widoczne w wersji PDF

Nadajemy na telegrafii CQ, (nawet bez CQ znaki są obecnie detekowane)
i widzimy nasz sygnał w decybelach (dB) od poziomu szumu. W wielu przypadkach krótkofalowiec chce sobie ponadawać, włącza stację i nadaje. Tajemnicą zawsze jest, kto zgłosi się na nasze CQ. Zapewne jest grupa radioamatorów, które nie chce wiedzieć rkto się zgłosir1;, maja taki ukryty dreszczyk emocji.
Ale może być też odwrotnie, np. ktoś lubi robić rwujcówr1; (wujce, to stacje USA -W -K, etc). Puszczamy na danym paśmie CQ i patrzymy, co się stanie. Jak nas nie ma na amerykańskich skimmerach podłączonych do sieci reversebeacon.netr. to możemy nie włączać stacji, bo to strata naszego czasu i drogiego prądu!

73 Zygi SP5ELA

11. Taka mała piramidka KM3KM

ilustracje widoczne w wersji PDF
Piramidka od dołu: tranzystorowy wzmacniacz mocy LDMOS projektu KM3KM, Icom 7300, miernik mocy LP-100A. Piękny zestaw! Wzmacniacz sprzedawany jest w kicie.* https://www.km3km.com/
73 Zygi SP5ELA

V. Informatyka i oprogramowanie

12. Nasz operator serwerów nie śpi!

ilustracje widoczne w wersji PDF

Dostępność systemu, bez względu na zdarzenia losowe, przeprowadzanie prac technicznych, aktualizacji czy dużej ilości zapytań serwera jest realną walutą w e-biznesie.

W portfolio Kei.pl znajdziesz serwery High Availability i skrócisz latency, czyli czas potrzebny pomiędzy wysłaniem zapytania użytkownika, a odpowiedzią serwera do minimum. W przypadku pojedynczego punktu awarii, stworzenie środowiska HA eliminuje właśnie to ryzyko.

Jak to działa?

Nasze rozwiązanie HA to zapewnienie klastra wysokiej dostępności, którego zadaniem jest utrzymanie stałego dostępu do serwera i zapewnienie bezawaryjnego działania usług. HA pozwala przekierowywać żądanie serwera do pozostałych, jeżeli serwer bazowy nie jest w stanie go przeprocesować.

Wybierając serwer z High Availability:  zapewnisz load balancing
Moduł równoważenia decyduje, który z zasobów systemowych architektury będzie procesował dane zapytania.
- utrzymujesz redundancję
Wysoka dostępność umożliwia systemowi przeniesienie całego obciążenia z serwera, który uległ awarii, na inny serwer.

Serwer HA to możliwość rozwijania elastyczności rozwiązania.
Potrzebujesz więcej informacji? Chcesz zaprojektować własne środowisko HA? Skontaktuj się z nami.

Wybierz Serwer HIGH AVAILABILITY

Niestety zauważalna jest tendencja szukania kasy, oczywiście kosztem klienta (konsumenta). Niewątpliwie przyczyniła się do tego pandemia, także inflacja.
Po raz pierwszy w 8-letniej historii korzystania z usług operatora KEI.pl dostaliśmy fakturę za używanie IP serwera. Jest to co prawda 120PLN/rok (10PLN / IP na miesiąc). To tak na marginesie, gdyby ktoś pytał na co idą składki członkowskie PZK, które typowo są przez wiele lat zamrożone.

13. Tylko dla fanów sieciowców sezonu letniego! Serwer PZK / KEI i serwer SN0HQ.

Czasy dostępu, pakiety ICMP, tzw. ping. To czasy dostępu badane z lokalizacji sieciowej administratora z głównego QTH w Warszawie. Serwer VOT (OT73) jest na serwerze PZK znajdującym się u operatora KEI.PL w Krakowie. Czasy dostępu dobre. Tylko dlaczego czasy dostępu do serwera SN0HQ gorsze i mają taki skok czasowy? Ktoś wie może?
Wykorzystano do badań program PingPlotter Free.

73 Admin IT PZK

VI Prawo i przepisy

VII. Humor w PZK


14. Klasyka - Missmatchr

Humor wraz z opisem widoczny w wersji PDFVIII. Propagacja fal radiowych

O propagacji i nowatorskiej koncepcji pomówimy w innym wydaniu Komunikatu.
sp5ela

IX. Silent Key's
___________________________________________________________________
SP3FYM SK.

23 lipca br. zmarł w szpitalu w Radzyniu Podlaskim, Henryk SP3FYM.

Henryk był aktywnym członkiem SPDXC, członkiem władz SPDXC i przede wszystkim dobrym Kolegą.

Niech spoczywa w pokoju!

Tomek SP5CCC
_________________________________________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Grzegorzowi SP3CSD, Mieczysławowi SP3CMX, Tomkowi SP5CCC, Michałowi SQ9ITP, Jerzemu SP8HPW, Stanisławowi SQ9AOR.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji.

*Wszyscy Ci, którzy otrzymali Komunikat PZK, są już prenumeratorami Komunikatu (jest to logiczne, skoro go dostali) i nie ma potrzeby zapisywania się na listę dystrybucyjną drugi raz.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał rz terenur1; często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).
Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,287,558 Unikalnych wizyt