PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3355 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK 26/2021 z dnia 30.06.2021
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 26/2021 z dnia 30 czerwca 2021 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

Komunikaty w okresie wakacyjnym

Jak co roku w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia Komunikaty PZK będą rozpowszechniane drogą elektroniczną, mogą także ukazywać się nieregularnie w zależności od napływu informacji i nieregularnie będą nadawane.
Tak, jak dotychczas będą one umieszczane na portalu PZK i rozsyłane na listę dystrybucyjną.

Redakcja Komunikatu PZK

* w Komunikacie znajduje się b. duża ilość materiału graficznego. Jest on widoczny w wersji PDF.

I Sprawy organizacyjne

1. Posiedzenie Prezydium ZG PZK

Prezes PZK zwołał na dzień 10 lipca 2021 pierwsze bezpośrednie posiedzenie Prezydium ZG. Jest to kolejne 7 posiedzenie w tym roku, a 8 w bieżącej kadencji Prezydium. Posiedzenie odbędzie się w pomieszczeniach sekretariatu ZG PZK przy ul. Modrzewiowej 25 w Bydgoszczy. Początek godz.10.30.
Porządek obrad obejmuje poza informacjami finansowymi, aktualne sprawy związane z funkcjonowaniem naszego stowarzyszenia.

Info. Piotr SP2JMR

2. Zaległości w dokumentacji finansowej

Zbliża się koniec pierwszego półrocza 2021. W związku z tym proszę wymienione poniżej OT o dosłanie brakujących dokumentów. W razie wątpliwości proszę pisać na adres:


Braki raporty kasowe:

OT-14 SZCZECIN Styczeń: brak KP na wpłatę składek do kasy
OT-20 LUBLIN Styczeń: brak KP na wpłatę gotówki do kasy
Maj: brak KP na wpłatę gotówki do kasy

OT-23 PIŁA ok, błędne saldo początkowe (908,32)

OT - 51 brak od początku roku

Braki raporty bankowe:

OT-06 KATOWICE Styczeń: brak FS-230/21/CAS za 75,03
OT-12 KRAKÓW Luty: BRAK FV Kwiecień: BRAK FV
OT-15 ŁÓDŹ Styczeń: proforma read me 5596,50 (dd pro 7/2021)
OT-18 RZESZÓW ok ?
OT-20 LUBLIN Luty: brak fv98/02/21 aligart
OT-24 SKIERNIEWICE Styczeń: brak fv U/2021/00081

OT-29 PIEKARY ŚLĄSKIE Kwiecień: brak fv 1240487/pro/2021 (nazwa.pl)

Pozdrawiam, Księgowa PZK

Info. Piotr SP2JMR

II Wydarzenia

3. UKE - egzaminy

Egzaminy
Zapisy na egzaminy odbywają się poprzez stronę: https://egzaminy.uke.gov.pl (prosimy nie używać przeglądarki Internet Explorer). W przypadku technicznych problemów z zapisami, proszę kierować zapytania pod adres: egzaminy@uke.gov.p l.
W okresie wakacyjnym są organizowane sesje dodatkowe. Zapisy na sesje powakacyjne będą uruchamiane stopniowo, w zależności od obowiązujących ograniczeń pandemicznych.
Opłatę za egzamin i wydanie świadectwa należy dokonać przed zapisaniem się na egzamin. Wysokość opłat podana w pkt. VI, poniżej.
Na przystąpienie do egzaminu osoby niepełnoletniej, konieczna jest zgoda rodziców lub prawnych opiekunów, wpisywana na stronie do zapisów.
Zapisy na sesje egzaminacyjne możliwe są minimum 7 dni przed terminem sesji. Osoby, po zapisaniu się na stronie, zostaną zakwalifikowane do egzaminu przez komisję egzaminacyjną. Kwalifikacja następuje w kolejności zapisów i polega na sprawdzeniu poprawności przesłanych danych wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty za egzamin. Każda osoba,
w ciągu 3 dni roboczych, otrzymuje powiadomienie mailowe o kwalifikacji na egzamin.
Z powodu zagrożenia epidemicznego, ilość osób, egzaminowanych podczas jednej sesji jest ograniczona, ze względu na możliwości lokalowe danej siedziby UKE.
Sesje egzaminacyjne odbywają się w języku polskim, według harmonogramu (plik u dołu strony). Sesje widoczne są w systemie zapisów na egzaminy. Jeśli dana sesja jest niewidoczna, oznacza to, że wyczerpany został limit miejsc. Nie ma wówczas możliwości zapisania się na ten egzamin.
Harmonogram na kolejny rok jest publikowany do 31 grudnia.
Sesje dodatkowe (egzaminy odbywają się w języku polskim). Wykaz sesji:

Źródło informacji: BIP UKE

4. Podsumowanie akcji dyplomowych - I, II, III Powstanie Śląskie

W dniu 27 czerwca 2021 r. w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach odbyło się spotkanie operatorów stacji okolicznościowych oraz stacji przydzielających punkty w akcjach dyplomowych I, II, III Powstanie Śląskie. Podsumowanie prowadził Marek SP9HTY, koordynator akcji.
Po przywitaniu gości uczczono chwilą ciszy pamięć kolegów, którzy w ostatnim czasie opuścili nas na zawsze oraz pamięć powstańców.
Nasza akcja była największą tego typu w historii krótkofalarstwa w SP. W tym roku przeprowadziliśmy prawie 60.000 QSOs z 164 krajami. Przy okazji przypominając i propagując wiedzę na temat Powstań Śląskich. Dla przypomnienia, III Powstanie Śląskie było jednym z pięciu wygranych powstań w Polsce.

Obecny na spotkaniu prezes PZK, Tadeusz SP9HQJ, w ramach podziękowania za okazaną pomoc, wręczył pamiątkowy grawerton Pani Iwonie Szopa - dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Podobny grawerton został wręczony Pani Agnieszce Pietron. Pani Agnieszka jest pracownikiem Muzeum. Od samego początku naszej akcji opracowywała nam projekty graficzne kartek QSL, dyplomów oraz okolicznościowej broszurki.
W imieniu organizatora akcji dyplomowych, Śląskiego Oddziału Terenowego PZK Katowicach, Marek SP9HTY wręczył grawertony przedstawicielom klubów oraz dyplomy operatorom stacji okolicznościowym oraz operatorom stacji przydzielających punkty do dyplomu. Wyróżnieni grawertonami zostali Koledzy najbardziej zaangażowani, którzy uzyskali największą ilość punktów oraz przeprowadzili najwięcej łączności w ostatniej edycji akcji, jak i we wszystkich trzech - dyplomy "GOLD".
Wszyscy na spotkaniu otrzymali małe upominki ufundowane przez Muzeum oraz OT-06.

Dzięki uprzejmości Pani dyrektor Iwony Szopa zwiedziliśmy ekspozycje muzealne. Wystawa interaktywna w połączeniu z oryginalnymi pamiątkami tworzy wspaniały, niezapomniany, efekt. Nieoceniona Pani Agnieszka Pietron towarzyszyła nam i dzieliła się z nami swoja potężną wiedzą.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Dziękuję wszystkim uczestnikom naszych akcji dyplomowych, wszystkim operatorom stacji okolicznościowych oraz stacji z terenów objętych ówczesnymi walkami.

Marek SP9HTY

5. Krakowski oraz zdalny kurs krótkofalarski

Pierwsze spotkanie za nami. 12 osób na miejscu w siedzibie Małopolskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców w Krakowie (OT-10), ponad 40 osób "wdzwonionych" przez telekonferencję, ponad 130 odbiorców na YouTube.
Blisko 2h transmisji online, kolejne 2h wysiedziane z kursantami w klubie.
Pomimo drobnych potknięć technicznych z improwizowanym łączem internetowym, uważamy to za sukces. Za tydzień będzie lepiej!

Mamy tez informację, że w Hackerspejsie Wrocławskim na kurs przyszło dodatkowe kilka osób, a do klubu w Sieradzu kolejne dwie.

Poskładane nagranie pojawi się niebawem na kanale YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UCMw2Q9HWVURE0fpWROlAj_A
--
Z poważaniem,
Szymon Reiter SQ9ZAQ

*W nawiązaniu do komunikatu PZK nr 24/20221 podaję kolejne miejsca na praktykę.

1. SP8ZBX ul. Rzeszowska 10, 38-400 Krosno e-mail: sp8nfz@poczta.fm , sp8zbx@gmail.com tel: 601797562.
2. SP8PRZ ul. Dąbrowskiego 22, Rzeszów e-mail: ot18@pzk.org.pl tel. 608800215.
3. SP8PEF ul. Rynek 6/33 Jarosław e-mail: ot35@o2.pl tel. 603600388.
4. SP8ZIV ul. Sienkiewicza 11, Jarosław e-mail: ot35@o2.pl tel. 603600388.
5. SP8FPD, ul. Graniczna 5, Starachowice e-mail: sp7sp@op.pl
6. SP2PBY ul. Glinki 32, Bydgoszcz e-mail: poczta@sp2pby.pl

Info. Piotr SP2JMR

6. Informacja nt. udziału przedstawicieli PZK w oficjalnych spotkaniach w ramach wirtualnych międzynarodowych targów krótkofalarskich Ham Radio 2021

W dniach 25-27 czerwca 2021 r. miała miejsce międzynarodowa impreza środowiska krótkofalarskiego, czyli targi Ham Radio 2021 - organizowane corocznie, od ponad 45 lat, przez Niemiecki Związek Krótkofalowców (DARC) we Friedrichshafen nad Jeziorem Bodeńskim.
Zarówno zeszłoroczne, jak i tegoroczne targi, z powodu pandemii COVID-19, odbyły się w wersji wirtualnej. O ile decyzja o odwołaniu imprezy Ham Radio 2020 zapadła miesiąc przed jej rozpoczęciem, w przypadku Ham Radio 2021 wiadomo było o tym już w kwietniu br., więc liczący ok. 20 osób zespół przygotował tegoroczną edycję targów rw pełnej odsłonier1;, czyli każdy zainteresowany miał okazję "pospacerować" po terenie kompleksu wystawienniczego, pooglądać ofertę licznych stoisk komercyjnych, a przede wszystkim - wziąć udział w bardzo wielu spotkaniach specjalistycznych o zróżnicowanej tematyce.
W ramach spotkań związanych z działalnością IARU i stowarzyszeń członkowskich tego związku, przedstawiciele Polskiego Związku Krótkofalowców wzięli udział w Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieżowym (Kol. Piotr Wilkoń, SQ8L - Koordynator PZK ds. Młodzieży) oraz w Międzynarodowym Spotkaniu Ogólnym (Kol. Tomasz Ciepielowski, SP5CCC - Prezes Stowarzyszenia Polski Klub UKF oraz Kol. Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK).
Międzynarodowe Spotkanie Ogólne prowadzili Kol. Christian Entsfellner, DL3MBG - Prezes DARC oraz Kol. Thomas Wrede DF2OO - Sekretarz DARC ds. Zagranicznych.
W trakcie przedmiotowego spotkania, oprócz prowadzących, prelegentami byli m. in.:
Kol. Ole Garpestad, LA2RR - Wiceprzewodniczący Rady Administracyjnej IARU, Kol. David Sumner, K1ZZ - Sekretarz tego gremium (kończy wieloletnią działalność na tym stanowisku z dniem 1 lipca 2021 r.), Kol. Don Beattie, G3BJ - Przewodniczący Komitetu Wykonawczego. 1. Regionu IARU oraz Kol. Steve Thomas, M1ACB - Menadżer Generalny Brytyjskiego Związku Krótkofalowców (RSGB). - Menadżer Generalny
Ole, LA2RR wspomniał o toczących się na forum ITU pracach przygotowawczych do Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej 2023 (WRC-23)), David, K1ZZ - o istocie prac w ramach walki z zakłóceniami widma radiowego pochodzącymi od różnych urządzeń, a Don, G3BJ - o finalizacji decyzji w sprawie formy realizacji drugiej części Konferencji Generalnej 1. Regionu IARU w październiku br. (odbędzie się ona wirtualnie lub fizycznie, prawdopodobnie jednak raczej w tej pierwszej formie - z uwagi na sytuację pandemiczną, bowiem odłożenie odnośnej Konferencji w czasie z wielu względów nie byłoby wskazane).
W trakcie spotkania miała także miejsce wymiana doświadczeń na temat egzaminów wirtualnych na licencje amatorskie w okresie pandemii. W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele RSGB, DARC i ARRL, w tym m. in. Steve M1ACB, Christian DL3MBG oraz David K1ZZ.

Ponadto prowadzący spotkanie Christian DL3MBG oraz Thomas DF2OO wspomnieli o mocno rozwijającym się w Niemczech systemie pomiaru obszarów szumu elektrycznego pn. ENAMS (http://enams.de/ ).

W powyższym spotkaniu wzięło udział ok. 50 osób, reprezentujących m. in. Niemcy, Austrię, Szwajcarię, Wielką Brytanię, Włochy, Norwegię oraz Polskę.
Miejmy nadzieję, że za rok uda nam się spotkać na Ham Radio 2022 tak jak dawniej, czyli "twarzą w twarz", oby tak było!

Opracowanie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK
Konsultacja: Tomasz Ciepielowski, SP5CCC - Prezes Stowarzyszenia Polski Klub UKF

7. Rada Pedagogiczna Zawodów Dzień Dziecka 2021 ogłasza oficjalne wyniki

W piątek 25 czerwca miało miejsce zakończenie roku szkolnego dla uczniów szkół podstawowych i średnich.
My również podsumowaliśmy wyniki Zawodów Dzień Dziecka 2021.
Zwycięzcą Zawodów Dzień Dziecka 2021 jest Kasia SQ3K. Drugie miejsca zajęła Paulina SP9XD, a trzecie Lena SO5RZ. Serdecznie gratulujemy zajętych miejsc na podium. Tabela punktacji zamieszczona jest na stronie: https://dd.reaktywacja.org.pl/, a galeria młodych uczestników zawodów na stronie https://www.sp5prf.pl/photogallery.php?album_id=69
W tegorocznych zawodach wzięło udział 35 juniorów we wszystkich kategoriach. Wszyscy otrzymali Świadectwa szkolne operatorów, które zostały wysłane na adresy domowe. Najlepsi młodzi zawodnicy otrzymali dodatkowe wyróżnienia od sponsorów.

W kategorii A - juniorzy indywidualnie

1. miejsce Kasia SQ3K: statuetka zwycięzcy, grawerton, świadectwo, zestaw Arduino z książką "Arduino dla początkujących", DVD "Zwroty angielskie dla krótkofalowców", radio Baofeng.
2. miejsce Patrycja SP9XD: grawerton, świadectwo, książka "Mali dyplomaci", DVD "Zwroty angielskie dla krótkofalowców".
3. miejsce Lena SO5RZ: grawerton, świadectwo, DVD "Zwroty angielskie dla krótkofalowców".
Yuriy UR2WAC: grawerton, świadectwo, DVD "Zwroty angielskie dla krótkofalowców".
W kategorii B - juniorzy w klubach
1. miejsce klub HF100HCH: świadectwa, zestaw Arduino z książką "Arduino dla początkujących"
2. miejsce klub SP2PBY: świadectwa, książka "Mali dyplomaci", DVD "Zwroty angielskie dla krótkofalowców"
W kategorii E -  SWL
1. miejsce Zuzia SP9-29071: świadectwo, zestaw Arduino z książką "Arduino dla początkujących"
Wyróżnienie dla najmłodszego juniora w zawodach otrzymał Jasiu (rocznik 2015) z klubu SP3YDE: książkę "Mali dyplomaci".
Nagroda specjalna z loterii dla wszystkich juniorów: Mega zestaw Arduino
z książką "Arduino dla początkujących" wylosowana została dla Jasia Wencla. https://youtu.be/-iLkrdf5XM0
Wszystkim młodym operatorom dziękujemy za udział w zawodach i gratulujemy odwagi przed mikrofonem oraz wytrwałości przez 2 godziny lekcyjne.
Wszystkie wyróżnienia i nagrody zostały rozesłane i trafiły do rąk juniorów na zakończenie roku szkolnego.
Wysiłki juniorów w zawodach wspierało 67 stacji seniorów, którzy stworzyli wspaniałą atmosferę prawdziwych zawodów, co jeszcze bardziej dopingowało juniorów, bo nie ma to jak "rejwach na paśmie i pile-up". Bardzo dziękujemy seniorom za udział w tej zabawie.
W sumie wystartowało 86 stacji w zawodach, w tym 2 stacje ze Lwowa: Igor UR4WG znany z udziału w różnych zawodach polskich oraz Yuriy UR2WAC junior. Yuriy pracował na obu emisjach. CW odbyło się bez kłopotu, natomiast na SSB używał j. angielskiego czym wprawiał w pewne zakłopotanie niektórych operatorów z SP. Było to kolejny przyczynek do treningu operatorskiego szybkiego przestawiania się z literowania po polsku na english spelling w trakcie zawodów.
Każde zawody kończą się ogłoszeniem wyników i określeniem zajętych miejsc przez zawodników.
Nieodzownymi atrybutami są przyznane wyróżnienia dla zawodników. Nie byłoby to możliwe bez przychylności sponsorów, którzy zgłosili się z propozycjami ufundowania juniorom upominków za zdobycie czołowych lokat w zawodach.
Pragniemy serdecznie podziękować naszym sponsorom:

 Jankowi SP5DZC, który przekazał opracowania "Zwroty angielskie dla krótkofalowców" (DVD + broszura autorstwa Henryka SP9JPA) dla wszystkich juniorów z kategorii A oraz dla Igora z klubu SP2PBY. Ponadto Jan pracował w zawodach pod znakiem 3Z90DZC z okazji swoich 90 urodzin i wydał okolicznościowe dyplomy juniorom z kat. A, którzy zrobili
 z nim QSO. Bardzo dziękujemy.
 Arkowi SP6OUJ za przyznanie radia Baofeng dla Zwycięzcy Zawodów. Bardzo dziękujemy.
 Grupie krótkofalowców sympatyków z Hackerspace i klubu Ryjek za ufundowanie 3 zestawów Arduino z podręcznikami "Arduino dla początkujących" oraz 3 książek "Mali dyplomaci" za 1. i 2. miejsca
 w kategoriach A, B, E. Bardzo dziękujemy.
 Oddziałowi OT-37 PZK za ufundowanie grawertonów dla juniorów
 z kategorii A. Bardzo dziękujemy.
 ZG PZK za ufundowanie statuetki dla Zwycięzcy Zawodów, Mega zestawu Arduino z podręcznikiem "Arduino dla początkujących" oraz finansowe wsparcie wydruku świadectw i wysyłki pocztowej. Bardzo dziękujemy.

Wartością dodaną udziału juniorów w zawodach jest możliwość uzyskania dodatkowych punktów do szkolnego świadectwa ośmioklasisty, co jest pomocne przy aplikacji do szkoły średniej.
Podstawą jest to, że Zawody Dzień Dziecka są organizowane przez klub SP5PRF wspólnie z placówką oświatową - Szkoła Podstawowa "Żagle" w Warszawie jako ogólnopolski konkurs edukacyjny. O szczegóły prosimy pytać naszego nauczyciela Pawła SQ5STS
Na zakończenie raz jeszcze dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział w zawodach i wspólną zabawę, a kibicom za doping. Następne zawody odbędą się jak zwykle 1. czerwca w Dzień Dziecka.

Zdrowych i udanych wakacji!
73 de Rada Pedagogiczna Zawodów Dzień Dziecka 2021
Organizatorzy: Kacper SO5KR, Tomek SP5PY, Bogdan SP5WA, Paweł SQ5STS
e-mail: zawodydd@gmail.com
https://dd.reaktywacja.org.pl/
https://www.sp5prf.pl/

8. Dyplom Łączności Obozowe.

Klub SP9ZHC = HF100HCH i Inspektorat Łączności Śląskiej Chorągwi ZHP zaprasza do udziału w drugiej edycji "Dyplomu Łączności Obozowe" W dniach 26.06 do 31.08.2021 r.
W ramach dyplomu nawiązujemy połączenia w stacjami klubowymi i indywidualnymi z obozów harcerskich. Większość z nas była lub jest harcerzem dlatego prosimy o pracę stacji indywidualnych z obozów hufców w których nie ma klubów łączności lub możemy odnowić kontakty. Nawet krótkotrwała praca
z obozu jest doskonałą reklamom PZK i naszego hobby.
Pełen regulamin na stronie SP9ZHC lub na FB/SP9ZHC.
Informacje i prowadzenie dyplomu: Marek SP6MN email: sp9zhc@pzk.pl lub sp6mn@pzk.org.pl
Pozdrawia

Marek SP6MN z SP9ZHC = HF100HCH

9. Biblioteka Krótkofalowca


W załączeniu przesyłam kolejne opracowanie z serii "Biblioteka polskiego krótkofalowca" z prośbą o umieszczenie w Internecie i rozpowszechnianie w każdy inny dowolny sposób, jak zwykle dotąd. Jest to opracowanie poświęcone DX-om w sieci C4FM.
Udało się: na 10-lecie wydania pierwszego skryptu zdążyłem
z numerem 60.

Pozdrawiam serdecznie, 73, Krzysztof OE1KDA


Od Redakcji:
Archiwum BPK znajduje się pod adresem: https://bpk.pzk.org.pl

III Sport

10. SN0HQ i IARU HF Championship

Koleżanki i Koledzy,
Już za niecałe 2 tygodnie rozegrana zostanie kolejna edycja IARU HF Championschip 2021 - nieoficjalnych mistrzostw świata reprezentacji narodowych związków krótkofalarskich.
Polski Związek Krótkofalowców, od lat, reprezentuje w tych zawodach Zespół SN0HQ.
W ubiegłym roku Zespół SN0HQ zajął 3 miejsce w bardzo silnej konkurencji za reprezentacjami Niemiec i Francji. W tym roku liczymy na co najmniej powtórzenie ubiegłorocznego wyniku. Będzie to niezmiernie trudne, gdyż ubiegłoroczne zawody zostały rozegrane w okresie pandemii COVID 19 i zapewne nie wszystkie zespoły narodowe mogły wystąpić w swym najsilniejszym składzie.
W tym roku udało się zorganizować przedkontestowe spotkanie Zespołu w Kobylej Górze. Frekwencja była rekordowa, a dyskusjom i sugestiom poprawy wyniku nie było końca. Po dyskusji została zatwierdzona proponowana lokalizacja stacji głównych i rezerwowych.
Wbrew pozorom było niezwykle trudnym znaleźć około 25 stacji dysponujących odpowiednim potencjałem sprzętowym i ludzkim, jak również chęcią reprezentowania Polski w tych zawodach.
W wyniku licznych kompromisów i zmian lokalizacji ostateczny rozkład stacji wygląda jak niżej:
http://sn0hq.org.pl/graf.php
Lokalizacje stacji głównych, szczególnie na wyższych pasmach będą się okresowo zmieniały, aby umożliwić wszystkim stacjom SP nawiązania z nami QSO. Aktualne częstotliwości pracy stacji SN0HQ będą podawane na stronie: http://sn0hq.org.pl/dxcluster.php
W roku ubiegłym stacje SP nawiązały z nami ok. 1280, a 12 QSO nawiązało ponad 80 stacji, co niewątpliwie przyczyniło się do uzyskania tak dobrego miejsca w klasyfikacji (rekordowym rokiem był 2005 z 8201 QSO ze stacjami SP!).

W tym roku liczymy również na liczny udział stacji SP.
Pandemia prawie zaniknęła, więc jest doskonała okazja do zorganizowania integracyjnych spotkań plenerowych z czynną radiostacją, z której krótkofalowcy nie posiadający własnej stacji będą mogli nawiązać QSO ze stacjami SN0HQ.

Liczymy na Was!

Podobnie, jak w latach ubiegłych za nawiązanie 12 QSO przyznawane będą białe koszulki Worked all SN0HQ Stations 2021 (ufundowane prze PZK) - regulamin tu: http://sn0hq.org.pl/dyplom-sn0hq-i-award.php , a dodatkowo losowane będą cenne nagrody rzeczowe wśród stacji, które nawiążą 12 QSO ze stacjami SN0HQ i w terminie 5 dniowym wyślą log do organizatora.
W roku bieżącym zmieniony został regulamin dyplomu SN0HQ - regulamin tu: http://sn0hq.org.pl/worked-all-sn0hq-stations.php
Podobnie, jak w latach poprzednich do logowania użyty zostanie program N1MM+ w wersji sieciowej. System informatyczny zapewnił SP6ZT (TNX Jurku!). W czasie zawodów do komunikacji pomiędzy stacjami używany będzie komunikator IRC (TNX SP5DXM i SP5ELA).
Obecnie przeprowadzane są próby logowania w sieci w których uczestniczyła już większość stacji.
Wszystkie stacje SN0HQ udostępniają własne stacje i poświęcają swój czas, aby nasz wynik był jak najlepszy. Proszę doceńcie to i wołajcie nas w zbliżających się zawodach.
Przykładem narodowej mobilizacji mogą być Niemcy - ekipa DA0HQ która nawiązuje wielokrotnie więcej QSO ze swoimi członkami DARC (ale ich jest ponad 35.000 a nas około 3 500).
My ze swej strony zrobimy wszystko, aby osiągnąć jak najlepszy wynik, teraz kolej na stacje SP!
Do usłyszenia w zawodach (10 - 11 lipca. Regulamin tu: http://sn0hq.org.pl/regulamin.php

73! Włodek SP6EQZ Kapitan SN0HQ

11. Wiadomości nie tylko DX-owe

CX - Urugwaj: Od 1 lipca do 31 grudnia z Urugwaju będzie nadawać stacja okolicznościowa CW60ATS z okazji 60 rocznicy podpisania System Traktatu Antarktycznego - ATS.

DL - Niemcy: Tradycyjnie jak co roku w lipcu na pasmach spotkamy stację DL0SOP (Sea of Peace).
Do zdobycia okolicznościowy dyplom. Pełne informacje na http://www.dl0sop.darc.de/

EU - Białoruś: W dniach 2 - 4 lipca odbędzie się 29 doroczny Hamfest nad jeziorem Białym Loc. KO32HJ.
Na pasmach aktywna będzie stacja EV29L. QSL via EU4AC.

HB0 - Liechtenstein: Loick HB9HBY odwołał planowaną od 30 czerwca do 4 lipca aktywność z HB0/HB9HBY. https://hb9hby.ch/

I - Włochy: Członkowie ARI Fidenza IQ4FE wydają dyplom Elettra cudowny statek "Elettra: The Miracle Ship"
Do końca 2021 roku nadają różne stacje okolicznościowe, których wykaz na stronie
http://www.arifidenza.it/LaSezione/DiplomaElettra2021/Diploma_Elettra2021_ENG.asp
W lipcu usłyszymy II4DXS. QSL via IQ4FE.

Oddział Terenowy ARI di Roma obchodzi 75 rocznicę powstania. Z tej okazji nadaje stacja II0LXXV (LXXV to Rzymski numer 75).
Do zdobycia dyplom. QSL via IQ0RM.

JA - Japonia: Od 4 lipca do 5 września nadawać będzie stacja 8N1961AK z okazji 60 rocznicy odkrycia skamieniałości wieloryba, który został odkryty w 1961 roku w mieście Akishima.
Został nazwany "Akishima Kujira" co oznacza Akishima=Nazwa miasta, Kujira=Japoński język wieloryba.
Wieloryb ma około 2 miliony lat. Wspaniały prezent od natury odkryto 20.08.1961 r.

K - USA: Od 1 do 8 lipca z okazji 13 kolonii będą nadawać stacje okolicznościowe K2A (New York), K2B (Virginia), K2C (Rhode Island), K2D (Connecticut), K2E (Delaware), K2F (Maryland), K2G (Georgia), K2H (Massachusetts), K2I (New Jersey), K2J (North Carolina), K2K (New Hampshire), K2L (South Carolina) i K2M (Pennsylvania).
Ponadto usłyszymy trzy stacje bonusowe WM3PEN, GB13COL i TM13COL.
Krótka historia na https://pl.wikipedia.org/wiki/Trzyna%C5%9Bcie_kolonii
Informacje o dyplomie na https://www.qrz.com/db/GB13COL
i http://www.13colonies.us/

LZ - Bułgaria: Klub krótkofalowców Blagovestnik LZ1KCP kontynuuje wydawanie dyplomu Wszyscy Święci 2021.
W lipcu aktywna będzie stacja LZ950TM. QSO zaliczane są dyplomu za 2021 rok.
QSL via LZ1KCP. http://www.lz1kcp.com/

OE - Austria: Alex OE3DMA z okazji 60 rocznicy podpisania Traktatu Antarktycznego od 1 lipca do 31 grudnia będzie używał znaku OE60ANT (WAP 315, OEFF-0077).

Szwedzka Nagroda Nobla jest przyznawana od 120 lat. Została założona przez wynalazcę Alfreda Nobla.
Od 1 lipca do 30 listopada będzie QRV kilka stacji okolicznościowych, które zwracają uwagę na laureatów Nagrody Nobla z Austrii.
Obecnie są to stacje OE120AGD, OE120BKC, OE120DMT, OE120SGU, OE120TWA, OE120U, OE120WDR, OE120XFG, OE120XGM, OE120XKJ, OE120XDX, OE120XRC i OE120YXK.
Do zdobycia okolicznościowe dyplomy.

OM - Słowacja: Pionierska kolej w Preszowie rozpoczęła działalność 60 lat temu.
Z tej okazji do 30 września nadawać będzie stacja OM60PPZ. Wydawany jest specjalny dyplom. QSL tylko via eQSL.

OZ - Dania: Carsten OZ4CG wspiera Dyplom Morza Pokoju. W lipcu będzie używał znaku OZ4SOP ( Sea if Peace ).

SP - Polska: W lipcu organizowana jest akcja dyplomowa Lubelski Lipiec 1980. QRV będą stacje 3Z1980LL (QSL via SP8PJL), HF1980LL (QSL via SP8HPW),
SN1980LL (QSL via SP8KAF), SO1980LL (QSL via SP8LKSR), SP1980LL (QSL via SP8PAI), SP1980LS (QSL via SP8CHI) i SQ1980LL (QSL via SP0PGA).
Szczegóły na stronie https://logsp.pzk.org.pl/a/ll1980/index.php

SM - Szwecja: Na dzień 4 lipca zaplanowano specjalną transmisję w paśmie VLF 17,2 kHz CW ze znakiem wywoławczym SAQ z okazji Dnia Aleksandersona.
Szczegóły na stronie https://alexander.n.se/alexanderson-day-2021/?lang=en

UR - Ukraina: Od 1 lipca do 31 grudnia stacja okolicznościowa EM60KTS będzie nadawać z okazji 60 rocznicy podpisania traktatów antarktycznych.
QSL przez IK2DUW.

Z okazji 20 rocznicy powstania klubu krótkofalowców UT1KWA od 1 lipca do
31 grudnia członkowie używać będą znaku EO20KWA.
QSL przez IK2DUW.

VP2V - Brytyjskie Wyspy Dziewicze: Frank K3TRM od 4 do 17 lipca nadawać będzie jako VP2V/K3TRM z Tortoli IOTA NA-023.

Prognoza propagacji:
DATA FLUX A INDEX KP INDEX
2021 CZE 28 88 5 2
2021 CZE 29 90 5 2
2021 CZE 30 90 10 3
2021 LIP 01 90 5 2
2021 LIP 02 92 5 2
2021 LIP 03 92 5 2
2021 LIP 04 92 12 4
Jak czytać propagację:
http://spdxc.org/index.php/op-manuals/dx-manual/prop-jak

Zawody 3-4 lipca 2021 r.
DL-DX RTTY http://www.drcg.de/dldxrtty/dl-dx-rtty-english.html
Marconi Memorial HF https://www.arifano.it/contest_marconi.html
Original QRP Contest http://www.qrpcc.de/contestrules/oqrpr.html

Wyniki pierwszej rundy zawodów YOTA Contest https://contest.ham-yota.com/results/6068c33da79e6a239d578674/claimed

Dni Aktywności SPCWC i dyplom - Regulamin na stronie https://www.qrz.com/db/sp9mdy
Od dnia 25 czerwca 2021 roku, można filtrować członków SPCWC na stronie https://rbn.telegraphy.de/
W związku z czym łatwo będzie zebrać wymagane do dyplomu punkty!

Fabian Kurz DJ1YFK również znany jako SO5CW. Członek wielu klubów, w tym SPCWC#444 odbiera Nagrodę Horkheimera 2021.
Nagrodę otrzymał za budowę strony "Learn CW online -lcwo.net" do nauki telegrafii, na której zarejestrowało się już ponad 100 000 użytkowników.
Z pomocą radioamatorów z całego świata strona internetowa została przetłumaczona na 32 języki, w tym polski.
Szczegóły na darc.de/home informacja z 25 czerwca 2021 roku

Pozdrawiam Adam SQ9S

12. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

III Próby Subregionalne IARU - all band, 3-4 lipca 2021, godz. 14:00-14:00 UTC, organizator Stowarzyszenie PK UKF/PZK pod patronatem IARU, regulamin https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/IARU_R1_Regulamin_zawod%C3%B3w_PL.pdf
Uwaga: Na stronie Stowarzyszenia PK UKF uruchomiona jest funkcja pod nazwą "Kto i skąd będzie QRV".

SPAC - 144 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 6 lipca 2021, godz. 17:00-21:00 UTC.

SPAC-50 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 8 lipca 2021, godz. 17:00 - 21:00 UTC.
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

VHF-FT8 Activity - rumuńskie zawody aktywności FT8 - 144 MHz, środa 7 lipca 2021, godz. 17:00-21:00 UTC, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/

Stanisław SQ2EEQ

13. Ciekawe dyplomy  - WWF z LX

Około 10 lat wstecz postanowiłem robić łączności z obszarami WWFF w Luksemburgu. Było trudno szybko zaliczyć więcej obszarów WWFF. LX, to mały kraj, niewielu tam jest czynnych krótkofalowców. Zacząłem się tym jeszcze bardziej pasjonować, W kraju tym jest ogółem 61 obszarów WWFF, Udało mi się dotychczas zaliczyć 50 obszarów, co pozwoliło mi zaliczyć dyplom " HONOR ROLL". Jak widać jest Piękny!

Pozdrawiam Alfred SP9CTW

14. EMCOM USA


W aktualnym numerze QST jest również informacja o amerykańskim EMCOM. TNX Wald N4PL za czerwcowe wydanie QST. QST to czasopismo (miesięcznik) wydawany przez ARRL i dedykowany całkowicie amatorskiemu radiu.

Info: Zygi SP5ELA

15. Zawody i akcja dyplomowa "Lubelski Lipiec 1980"

W nawiązaniu do regulaminu dyplomu rLubelski Lipiec 1980 - zamieszczonego w komunikacie PZK nr 25/2021 przypominamy najistotniejsze informacje i zapraszamy zarówno do zawodów "Lubelski Lipiec 1980", jak i do zdobycia okolicznościowego dyplomu.
Zawody odbędą się w dniu 17 lipca 2021 roku (sobota) w godz. 5:00 r11; 5:59 UTC w paśmie 80m. Regulamin zawodów znajduje się na stronie: www.logsp.pzk.org.pl

Zawody oraz Dyplom 'Lubelski Lipiec 1980r" organizowane są dla upamiętnienia strajków w Świdniku, Lublinie i innych miejscowościach województwa lubelskiego jakie miały miejsce w lipcu 1980 roku i były początkiem walki o zmiany ustrojowe w Polsce.
Jako stacje biorące udział w akcji dyplomowej mogą uczestniczyć:

- stacje okolicznościowe z liczbą r1980r1; w znaku, wymienione
w regulaminie,
- nadawcy mieszkający na terenie obecnego województwa lubelskiego (litera rLr1; do dyplomu Polska),
- nadawcy mieszkający w innych regionach Polski lub w innych krajach, którzy brali czynny udział w wydarzeniach lipca 1980 r.
(w roku 1980 i w latach następnych, zwłaszcza po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku, wielu krótkofalowców z województwa lubelskiego zmieniło miejsce zamieszkania. Obecnie mieszkają w innych regionach Polski lub w innych krajach całego świata).

Stacje okolicznościowe biorące udział w akcji dyplomowej:

- 3Z1980LL - QSL via SP8PJL,
- HF1980LL - QSL via SP8HPW,
- SN1980LL - QSL via SP8KAF,
- SO1980LL - QSL via SP8LKSR,
- SP1980LL - QSL via SP8PAI,
- SP1980LS - QSL via SP8CHI,
- SQ1980LL - QSL via SP0PGA.

Szczegółowe regulaminy oraz informacje dotyczące zawodów oraz akcji dyplomowej zamieszczone są na stronie www.logsp.pzk.pl (odpowiednio w zakładkach "zawody" oraz "dyplomy"). Informacje te można również uzyskać na stronie www.qrz.com , wyszukując informacje dla każdej stacji okolicznościowej.

Jerzy Kowalski, SP8HPW, Prezes Zarządu OT 20 PZK

IV. Technika

16. Sezon letni - burze i zabezpieczenia

Przy okazji tematu -maszty.
Pamiętajmy o zasadach BHP!
Prace antenowe na wysokości. To zdjęcie robi wrażenie!

*widoczne w wersji PDF.

Arrestery zabezpieczające tory antenowe. Lokalizacja obiektu r11; LIM, Warszawa.
Zdjęcia autora (SP5ELA).

Zygi SP5ELA

V. Informatyka i oprogramowanie

17. Nadchodzi nowy Windows 11

https://blogs.windows.com/windowsexperience/2021/06/24/introducing-windows-11/

Pozdrawiam Adam SQ9S

VI Prawo i przepisy


VII. Humor w PZK


18. Ciekawa konstrukcja anteny Yagi na UKF z drewna!

Z Instagrama z kanału hamradiostuff.

Info: Piotr SQ5JUP

19. Żarciki związane z prawem Ohma

Z sieci Internet, źródło nieznane.

VIII. Kącik QSL

20. Kilka wybranych pseudolosowo kart QSL- widocznych w wersji PDF

IX. Propagacja fal radiowych

21. Prognoza na najbliższy okres - do 12 lipca 2021


:Product: 27-day Space Weather Outlook Table 27DO.txt
:Issued: 2021 Jun 28 0115 UTC
# Prepared by the US Dept. of Commerce, NOAA, Space Weather Prediction Center
# Product description and SWPC contact on the Web
# https://www.swpc.noaa.gov/content/subscription-services
#
# 27-day Space Weather Outlook Table
# Issued 2021-06-28
#
# UTC Radio Flux Planetary Largest
# Date 10.7 cm A Index Kp Index
2021 Jun 28 88 5 2
2021 Jun 29 90 5 2
2021 Jun 30 90 10 3
2021 Jul 01 90 5 2
2021 Jul 02 92 5 2
2021 Jul 03 92 5 2
2021 Jul 04 92 12 4
2021 Jul 05 92 5 2
2021 Jul 06 90 5 2
2021 Jul 07 85 5 2
2021 Jul 08 85 5 2
2021 Jul 09 85 8 3
2021 Jul 10 85 8 3 SN0HQ
2021 Jul 11 85 5 2 SN0HQ
2021 Jul 12 82 15 4

Źródło: US Dept. of Commerce, NOAA, Space Weather Prediction Center

IX. Silent Key's
________________________________________________________
SP6RLZ SK.

24 czerwca br. około godz. 12:00 - zmarł w Strzegomiu w wieku 90 lat, długoletni członek Sudeckiego OT (OT13) PZK kol. Bolesław Gaweł SP6RLZ.
Cześć Jego pamięci!

Stanisław SP6BGF
_____________________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Włodkowi SP6EQZ, Adamowi SQ9S, Staszkowi SQ2EEQ, Krzysztofowi OE1KDA, Markowi SP9HTY, Szymonowi SQ9ZAQ, Pawłowi SP7TEV, Tomkowi SP5CCC, Hubertowi SP9MDY, Markowi SP6MN, Jerzemu SP8HPW, Alfredowi SP9CTW, Piotrowi SQ5JUP, Mariuszowi SP5ITI, Radzie Pedagogicznej Zawodów Dzień Dziecka 2021, Stanisławowi SP6BGF.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji.
*Wszyscy Ci, którzy otrzymali Komunikat PZK, są już prenumeratorami Komunikatu (jest to logiczne, skoro go dostali) i nie ma potrzeby zapisywania się na listę dystrybucyjną drugi raz.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja
Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,434,581 Unikalnych wizyt