PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3380 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 13
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 20/21 z dnia 19.05.2021
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 20/2021 z dnia 19 maja 2021 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

I Sprawy organizacyjne

1. Odznaczenia w AVT

Szanowne Koleżanki i Koledzy,
Miło nam poinformować, że w dniu 12 maja br. w Korporacji AVT miało miejsce uroczyste odznaczenie Medalami im. Braci Odyńców za Zasługi dla Krótkofalarstwa Pana prof. dr. hab. inż. Wiesława Marciniaka właściciela Korporacji AVT oraz Andrzeja Janeczka SP5AHT redaktora Naczelnego "Świata Radio".

Pan prof. dr. hab. inż. Wiesław Marciniak od ponad 15 lat wspiera finansowo Polski Związek Krótkofalowców wydając nieodpłatnie nasze związkowe czasopismo "Krótkofalowiec Polski". Ponadto od października 1995 roku wydaje "Świat Radio", jedyny miesięcznik poświęcony w całości radioamatorom w tym krótkofalowcom.

Andrzej Janeczek SP5AHT jest wybitnym konstruktorem urządzeń krótkofalarskich przeznaczonych do samodzielnego wykonania. Pod koniec lat 80 i na początku lat 90 ub. wieku stanowiły one praktycznie jedyną alternatywę dla niedostępnych ze względów cenowych urządzeń fabrycznych. Jako Redaktor Naczelny miesięcznika rŚwiat Radior1; poprzez swoją działalność i znajomość tematyki krótkofalarskiej oraz radioamatorskiej w ogóle przyczynił się w znacznym stopniu do rozwoju krótkofalarstwa w Polsce.

Uroczystego odznaczenia dokonał Prezes PZK Tadeusz SP9HQJ w obecności Jurka SP5SSB prezesa OT 25, Krzysztofa SQ2JK wiceprzewodniczącego GKR, Mariusza SP5ITI wiceprezesa PZK i Piotra SP2JMR sekretarza PZK.

Ponadto Andrzej SP5AHT został odznaczony przyznaną przez ZG PZK w dniu 5 września 2020 Złotą Odznaką Honorową PZK.

Podczas spotkania poruszono szereg zagadnień związanych z dalszym wydawaniem "Świata Radio" przez Korporację AVT, oraz współpracy pomiędzy Redakcją ŚR, a PZK.

Zdjęcia których autorem jest Mariusz SP5ITI, z tego powodu niewidoczny na fotografiach widocznych w formacie PDF

Info. Piotr SP2JMR

2. Po posiedzeniu Prezydium ZG PZK 10 maja 2021

Protokół z posiedzenia prezydium z dnia 10 maja br. jest opublikowany linkiem: https://pzk.org.pl/download.php?action=subcat&id=9 dostępny dla zalogowanych na portalu PZK.

Piotr SP2JMR

3. Informacja dot. egzaminów UKE

Egzaminy krótkofalarskie. Aktualizacja prac.
Wykonując wcześniejsze ustalenia PZK przekazało Prezesowi UKE projekt porozumienia w sprawie współpracy przy prowadzeniu egzaminów na świadectwa operatorów urządzeń radiowych w służbie amatorskiej.
Równocześnie podtrzymaliśmy zgodę, aby tekst ten został przekazany do wykorzystania przez inne organizacje krótkofalarskie, a także zadeklarowaliśmy utrzymanie szybkiego tempa prac negocjacyjnych, aby egzaminy zostały uruchomione jak najszybciej, ponieważ sprawa, której dotyczy Porozumienie jest kluczowa dla całego środowiska polskich krótkofalowców. Dziękując wszystkim Kolegom, którzy na roboczo wnosili swoje uwagi publikujemy pod linkiem:
https://pzk.org.pl/download/public/UKE/Egzaminy-2021.05/Porozumienie-egzaminy-UKE-PZK-draft-fin.pdf, aktualną treść projektu porozumienia z zachętą do lektury i ewentualnych uwag czy komentarzy. Te ostatnie proszę kierować bezpośrednio do Mariusza SP5ITI, zgodnie z danymi kontaktowymi zawartymi na portalu PZK.

*Dokument - draft projektu porozumienia jest załącznikiem 2 do komunikatu-w wersji PDF.

Mariusz SP5ITI, Wiceprezes PZK

4. IARU - IARU R1 stand 2016

Lp Country / organizacja Members
1. Germany / DARC 32588
2. Great Britain / RSGB 17922
3. Italy / ARI 10680
4. Spain / URE 7285
5. Holland / VERON 6513
6. France / REF 4763
7. Poland / PZK 4104
8. Sweden / SSA 4090 u95;
9. Finland / SRAL 3467
10. Austria / OeVSV 3117
11. Belgium / UBA 2766
12. Switzerland / USKA 2424
13. Czech Rep. / CRC 2088
14. Norway / NRRL 1934
15. Denmark / EDR 1872
16. Hrvatska / HRS 1655
17. South Africa / SARL 1438
Tabela członkowska Regionu 1 IARU wg danych z roku 2016. To są w kolejności najwięksi płatnicy składek IARU w tym regionie. Jak widać PZK jest na miejscu siódmym (7). Region 1 IARU to Europa i Afryka.

Info: SP5ELA

II Wydarzenia
5. Komunikaty krótkofalarskie w Australii
Taką formę jak pod poniższym linkiem ma cotygodniowy magazyn krótkofalowców australijskich! Przesyłam to tylko jako ciekawostkę, do odsłuchania w wolnych chwilach!!!

Natomiast nasze cotygodniowe komunikaty ZG PZK przesyłam do kol. Richarda VK2BSP / SP8BSP (członek PZK), który te komunikaty rozsyła polonusom australijskim.
https://youtube.com/watch?v=vsQF58t2YnY&feature=share

VY73! de Jurek SP8TK

6. Kopa Biskupia - krótkofalarska baza przy granicy

KRÓTKI ZARYS HISTORYCZNY:
JAK POWSTAWAŁA BAZA NA BISKUPIEJ KOPIE


Około 40 lat temu, mieszkający w okolicy krótkofalowcy postanowili, że na szczycie 899 m n.p.m. w Górach Opawskich w powiecie prudnickim postawią małą chatkę, która zapewni schronienie potrzebującym. W uzgodnieniu z Lasami Państwowymi, ówczesnym Wojskiem Ochrony Pogranicza (dziś Straż Graniczna) powstał obiekt, z którego korzystali wszyscy, łącznie z turystami, którzy mieli gdzie przebrać przemoczone ubrania. Można to było zrobić nawet w tamtych czasach tylko dzięki dobrym relacjom, zgodzie i współpracy.
Głównym motorem napędowym, bo tak go nazwaliśmy był zawsze Tadeusz SP6MRC, ale nie tylko. Stan taki trwał do około 2010 roku, kiedy to patrząc na rozlatującą się chatkę postanowiliśmy, że trzeba zbudować nowy, solidny domek z nowoczesnych materiałów. Już wtedy zapadła decyzja, że to dla wszystkich bez wyjątku krótkofalowców - nieważne skąd wejdą czy przyjadą.
W czasie corocznego spotkania kolegów z OK, OM, DL i SP zrobiono zbiórkę pieniędzy i okazało się, że możemy zaczynać. Całość budowy trwała przeszło pięć lat z uwagi na trudne. warunki górskie, gdzie np. prace z betonem mogą być prowadzone tylko 3 miesiące w roku. Już w czasie prac nad domkiem okazało się, że widząc nasze zaangażowanie dobrzy ludzie chcą nam podarować elegancki maszt kratowy 21 m - trzeba go tylko przywieźć z Krakowa, a potem na szczyt góry. Jak wyglądał transport na górę? Zwykłą furmanką zapiętą do ciągnika rolniczego. Można by to opisywać przez co najmniej godzinę, ale wszystko udało się dobrze, mimo przygód trudnych do przewidzenia. Poproszony o pomoc, zaprzyjaźniony inżynier, specjalista od tego typu budów, przychodził na szczyt kilka razy i pod jego kierownictwem powstał fundament, stopa pod maszt i dokumentacja. Ile wylaliśmy tam betonu nikt nie pamięta, bo zmęczeni jazdą taczką przodem pod górę, a tyłem z góry marzyliśmy o powrocie do domu i odpoczynku. Najczęściej nie było nawet chętnego do kierowania samochodem, bo wszyscy mieli ochotę przysypiać w drodze powrotnej. Materiały do naszej budowy braliśmy od zaprzyjaźnionego czeskiego kolegi, który kilkadziesiąt metrów dalej już za granicą buduje schronisko i posiada wszystko, co w tej sytuacji potrzebne. Rewanżujemy się za to pracując przy jego budynku, zalewając stropy, filary itd. Trwa to do dzisiaj i chyba będzie jeszcze długo, bo to duży obiekt, a my jesteśmy na każde zawołanie. Tu UE widać na żywo i wygląda bardzo przyzwoicie.
Przyznać trzeba, że nikt nie odmawiał nam pomocy, a udział w pracach na górze to zasługa wszystkich klubów z Opolszczyzny, ale i sąsiadów z Raciborza i Wielunia. Razem to około 20 ludzi, ale bywało więcej, bo ogrom prac tego wymagał. Ile razy tam jechaliśmy tego nikt nie liczył, a ja za każdym razem pokonywałem 300 km, a potem 2,5 godziny pieszo pod górę i tyle samo na powrót.
Po postawieniu masztu trzeba jeszcze zalać kotwy do odciągów, bo w górach żartów nie ma i od zamocowania dużo zależy. Przez sobotę i niedzielę wykuliśmy 60 cm, a potrzeba 120, więc szybko dochodzimy do wniosku, że przy narzędziach, których używamy do zimy na pewno nie zdążymy, bo takich dołów trzeba cztery. Ratunek przyszedł z czeskiej strony - jeden z kolegów spod Ostrawy zasponsorował te roboty i mogliśmy podziwiać wystające z betonu kotwy i zakładać odciągi.
W zamian za to nasz kolega zamontował na maszcie swoje anteny, którymi transmitował Internet na zachodnie Czechy. Tym sposobem obie strony były zadowolone, a przyjaźń mocno scementowana.
Do naszego domku przyjeżdżało dużo ludzi i nie tylko z SP. Mieli gdzie spać i odpoczywać, bo wyposażenia ciągle przybywało, wszyscy się o to starali.
W komunikatach PZK i na stronach internetowych zawsze do tego zachęcaliśmy, bo to w tym celu była ta budowa. Wszystko to za darmo, nikt nigdy nie zapłacił nawet grosza, a mógł się przekonać jak słychać z wysokiej góry.
Cała inwestycja była uzgodniona z Nadleśnictwem Prudnik, bo i oni mieli ochotę zawiesić tam anteny do swojego przekaźnika, a ówczesne kierownictwo było nam bardzo przychylne i pomagało np. w transporcie i nie tylko. Niestety znalazł się rsygnalistar1;, który uznał, że anteny na maszcie przynoszą nie wiadomo jaki dochód i zaczął pisać do różnych instytucji, ale też i na PKI. Mimo przychylnych nam władz, które dobrze pamiętały brak łączności w czasie powodzi w 1997 roku zaczęły się kłopoty, bo rsygnalistar1; pisał dalej. Nie pomogły starania prezesa OT 11 PZK i spodziewaliśmy się najgorszego, decyzji o rozbiórce.
Nie mieściło nam się to w głowie i po wielu rozmowach i naradach postanowiliśmy zwrócić się do WOT w celu przekazania im obiektu do wspólnego użytkowania. Krzysztof SP7WME zainteresował dowództwo WOT tak skutecznie, że po kilku spotkaniach z wojskowymi podpisano w Katowicach stosowny dokument, z treści którego wynikało że jest bardzo korzystny dla obydwu stron. Tu jednak zaczęły się prawdziwe schody!
Nie wszystkim krótkofalowcom SP to się podobało. Poszły podobno pisma do MON, a my zostaliśmy obrzuceni błotem, bo wiadomo, że coś się zawsze przylepi. Nikomu z buntowników nie przyszło do głowy, że można było siedzieć cicho i przyglądać się co robią inni, też przecież ich koledzy krótkofalowcy, a sytuacja bardzo tego wymagała. Na chwilę obecną wszystko jest czynne, można zamieszkać na Biskupiej Kopie ile kto chce i ile ma czasu, nadal bezpłatnie. Jak długo to potrwa nie wiadomo, bo wypisywanych bzdur jest cała masa, a myślenia raczej tu nie spotykamy. Szkoda, bo ciężka praca wielu kolegów może pójść na marne, a to nie wygląda dobrzer30;

Marek SP9UO

Prace przy stabilizacji masztu na Kopie Biskupiej na zdjecaich widocznych w wersji PDF

PS.
W załączniku do Komunikatu znajduje się tekst, który ukazał się na stronie Radia Opole - https://radio.opole.pl/125,7478,andrzej-perucki-krotkofalowiec-z-glucholaz-i-jar

III Sport

7. Wiadomości nie tylko DX-owe

F - Francja. Światowy Dzień Pszczół obchodzony jest 20 maja. Od 15 do 23 maja nadawać będzie stacja TM0BEE.
QSL przez F6KUQ i eQSL.

FM - Martynika. Marius ON4RU w dniach od 23 maja do 5 czerwca będzie QRV jako FM/OQ3R z QTH FM5BH na Martynice NA-107. Planujemy wziąć udział w zawodach CQ WPX CW Contest jako TO3F. QSL via ON4RU.

I - Włochy
Od 15 maja do 30 czerwca stacja okolicznościowa II6RI upamiętni Narodziny Republiki Włoskiej 2 czerwca 1946 r. Wydawany jest specjalny dyplom.
QSL via IK6IHU. http://www.ii6ri.it/home.html

Oriental Sicily Contest Team (OSCT) będzie nadawać z wyspy Linosa AF-019 jako IG9OSC od 19 do 23 maja.

JA - Japonia. Take JI3DST i Masa JR8YLY od 22 do 24 maja będą aktywni z wyspy Awaji AS-117.

Miasto Ichinomiya zostało założone 100 lat temu, z tej okazji do 28 lutego 2022 roku będzie QRV stacja 8J2I.
Wszystkie QSO są automatycznie potwierdzane przez biuro.

Do 31 grudnia br. czynna jest stacja 8J1TSN z okazji 500 urodzin Takedy Shingen. Książę Shingen był bohaterem i odważnym wojownikiem.
Wszystkie QSO są automatycznie potwierdzane przez biuro.

LU - Argentyna
Członkowie LU4AAO, LU4AAO/A, LU4AAO/D od 18-25 maja są aktywni dla upamiętnienia "Semana de Mayo"
To jest serii majowych rewolucji w 1810 r.
Do zdobycia dyplom. QSL przez LU4AAO.
http://lu4aao.org/Certificado_Semana_de_Mayo_2021.htm

P4 - Aruba
John W2GD wraca na Arubę, gdzie będzie QRV jako P44W od 25 maja do
1 czerwca, IOTA SA-036. Jego głównym celem jest udział w CQ WPX CW Contest. Poza zawodami zapowiada aktywność na 30, 17 i 12 metrach. QSL via N2MM.

PA - Holandia
Od 20 do 30 maja nadawać będzie PA21ARDF rAmateur Radio Direction Findingr1; (ARDF), zwana także polowaniem na lisa. QSL via OQRS. https://ardf.veron.nl/

VK9X - Wyspa Bożego Narodzenia
Steve VK6SJ od 28 maja do 15 czerwca planuje aktywność VK9XX.
Jest to nowy termin zapowiadanej już na 15 kwietnia wyprawy.

Tydzień aktywności AGCW
https://www.agcw.de/funkaktivitaeten/agcw-aktivitaetswoche/
AGCW-DL serdecznie zaprasza wszystkich operatorów CW do udziału
w corocznym tygodniu aktywności AGCW (poniedziałek-sobota). Ta aktywność radiowa nie jest zawodami w ścisłym tego słowa znaczeniu, służy do stymulowania pasm w trybie pracy CW. Wszyscy uczestnicy prowadzą regularne QSO i wymieniają raporty odbioru i imiona.
Termin:
Poniedziałek, 17 maja 2021 0000 UTC do soboty, 22 maja 2021, 0000 UTC.
Pasma:
160 m (1.810-1.840 kHz)
80 m (3.510-3.560 kHz)
60 m (5.351,5-5.354,0 kHz)
40 m (7.010-7.040 kHz)
30 m (10.100-10.130 kHz)
20 m (14.000-14.060 kHz)
17 m (18.068-18.095 kHz)
15 m (21.000-21.070 kHz)
12 m (24.890-24.915 kHz)
Moc nadawania: każda dozwolona dla odpowiedniego pasma zgodnie z klasą licencji.
Punktacja: 1. Punkty QSO:
Jeden punkt za QSO, stacje nadające QRP otrzymują dwa punkty za QSO.
SWL otrzymuje jeden punkt za każde w pełni zalogowane QSO.
2. Mnożniki: brak
3. Suma punktów: Suma punktów za QSO wszystkich pasm.

Nagrody:
Każdy uczestnik może importować dyplom DIN A4 (PDF) po zakończeniu aktywności.
Wyniki: Listy wyników można znaleźć na stronie wyników AGCW.
Emisja: Tylko CW (A1A)
Logi do:
Michael Straub (DF4WX)
Steinstrasse 9
D-Munster-Sarmsheim
E-mail aktivitaetswoche@agcw.de

Zawody 22 - 23 maja 2021 r.
YOTA Contest https://www.ham-yota.com/contest/
Hamvention QSO Party https://hamvention.org/qso-party-2021/
EU PSK DX Contest https://eupsk.club/eupskdx/eupskdxrules.pdf
Baltic Contest http://www.lrsf.lt/en/balticcontestrules/

Wstępne wyniki zawodów
SP DX Contest 2021 https://spdxcontest.pzk.org.pl/2021/results.php
PACC Contest 2021 http://server4.veronict.nl:81/WebEditor/app
CQ-M 2021 https://ua9qcq.com/en/results.php?lang=en&testid=115&db_yr=2021&db_mo=0

Wyniki zawodów
HELVETIA CONTEST 2021 https://www.uska.ch/wp-content/uploads/2021/05 /resulta_all_AllScores_20210512.pdf

Wstępne wyniki współzawodnictwa SPDXC Intercontest KF
https://sq2gxo.pl/intercontest/

Strona Polskie wyprawy DX-owe https://sp.dxpeditions.org/ autorstwa Leszka SP6CIK.

Pasmo 60M ponownie dostępne w Nowej Zelandii:
http://www.arrl.org/news/60-meters-again-available-to-new-zealand-radio-amateurs

Intrepid Spirit Award wręczyło nagrodę dla wybitnego DX-mana Johannesa Hafkenscheida 5T5PA, który był bardzo aktywny, mieszkając i nadając z Mauretanii przez cały rok 2020.
https://www.dx-world.net/intrepid-spirit-award-2021/

German DX Foundation przekazało 15000$ na wyprawę 3Y0J na Bouvet.

World Radio TV Handbook - aktualizacja sezonu broadcastingowego
http://www.wrth.com/_shop/wp-content/uploads/WRTH2021IntRadioSuppl2_A21Schedules.pdf

Pozdrawiam Adam SQ9S

8. Zawody YOTA - w trosce o przyszłość krótkofalarstwa

Zachęcam do uczestnictwa w nowych, międzynarodowych zawodach YOTA. Ich celem jest zwiększenie aktywności młodzieży na falach eteru oraz popularyzację programu YOTA. Zawody te są organizowane w trzech turach, z czego pierwsza odbędzie się w najbliższą sobotę 22 maja w godzinach 8-20 UTC. Są to zawody typu WW, przy czym najwyżej punktowane są łączności z najmłodszymi operatorami. Ponadto zachęcam krótkofalowców posiadających własne stacje, aby udostępnili je młodzieży na czas zawodów - właściciel stacji również może zostać nagrodzony. Więcej informacji dostępne jest na stronie https://www.ham-yota.com/contest/ "

73, Piotr SQ8L

UKF - zawody

w najbliższym czasie:
SPAC-70 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 20 maja 2021, godz. 17:00 - 21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf

SPAC- 2.3 GHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 25 maja 2021, godz. 17:00 - 21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

Stanisław SQ2EEQ

9. IOTA oraz latarnia morska z Estonii

Ed ES2TT, Serg ES1LL planują nadawanie z EU-178 jako ES2TT/8, ES1LL/8. CW/SSB wszystkie dostępne pasma. Dniem aktywności ma być sobota 29 V. Dodatkową atrakcją LM Kihnu LH-EST 028.

Info. Bronius LY5O

10. Ciekawe dyplomy
Minęła kolejna rocznica bitwy o Monte Cassino. Kol Janusz nadesłał dyplom zdobyty wiele lat temu. Tytuł dyplomu nie nawiązuje bezpośrednio do bitwy o Monte Cassino i daty jej zakończenia ale widok klasztoru oraz majowy czas aktywności nasuwa nam jasne skojarzenia. Janusz zechciał podzielić się wspomnieniem jak do tego doszło.

"PRIMO TROFEO CITTA DI CASSINO".

Wieczorem 5 maja 1994 roku słuchałem pasma 14 MHz i na SSB usłyszałem jak I0UXK kogoś informuje: "Cinque punti per trofeo Monte Cassino".
Przepytałem go jakie stacje dają punkty do dyplomu i kto jest managerem. Udzielił mi wyczerpującej odpowiedzi dzięki czemu wiedziałem co mam robić. Udało się spełnić warunki, zgłoszenie wysłałem do I0NZK a dyplom przyszedł w ciągu 2 tygodni.

Dyplom widoczny w wersji PDF

Janusz SP5TZC
--------------------------------------------------------------------------------
Kol. Janusz nie dodał, że był jedynym z SP, który ów dyplom zdobył, a oprócz Niego było jeszcze tylko 9 stacji spoza Włoch. Co sprawdzając udało mi się ustalić.

77, Mieczysław SP5DZE

Od redakcji: był to ostatni tekst Mietka SP5DZE (SK.), który otrzymaliśmy tuż przed Jego odejściem.

Info. Piotr SP5PB

IV. Technika

11. Rotory - rotatory

Jak wiemy anteny kierunkowe wymagają do ich obracania urządzeń obracających zwanych rotorami lub rotatorami. Małe anteny UKV?VHF wymagają małych urządzeń, większe KF-owe większych, a te duże -dużych.

Na zdjęciu widocznym w wersji PDF znany dx-man i organizator wypraw oraz instalacji - OH2BH obok dużego rotatora do dużej anteny. Jak widać wał napędowy jest grubości nogi człowieka!

W wersji PDF widoczn anteny" 3 elementy Yagi na 1.8MHz, 4 elementy Yagi na 3.5 MHz. Antena dawała fantastyczne sygnały na tych pasmach. Niestety ta antena "poległa" kilka lat temu.

Info: SP5ELA

12. Raporty WSPR

Znalazłem dziś ciekawostkę Jak pewnie pamiętacie parę lat temu rozbił się samolot MH370 lecący z Indonezji do Chin. Mimo podjętych prób nie znaleziono jego wraku:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zagini%C4%99cie_lotu_Malaysia_Airlines_370

Opublikowano parę prac, gdzie autorzy szukają silniejszych niż zwykle sygnałów w raportach z WSPR. Wyższa siła sygnału może wynikać z tego, że w połowie trasy (przy pojedynczym odbiciu) coś lepiej odbija sygnał (np. samolot). na podstawie tego próbują ustalić trasę samolotu.

Wynika z tego, że krótkofalowcy niechcący stworzyli rozproszony radar pozahoryzontalny :)

Więcej można przeczytać na stronie dotyczącej poszukiwań MH370:
https://www.mh370search.com/

Większość nowych artykułów to właśnie kolejne opracowania dotyczące użycia danych z WSPRnet. Artykuły zawierają odnośniki do publikacji źródłowych.

Tu pierwsza prezentacja DJ4FF na ten temat:
https://www.dropbox.com/s/weu4h7154lqtt62/Geocaching%20in%20the%20Ionosphere.pdf?dl=1

Tu fajny opis (szkoda tylko ze nie wspomina ze wszystkie dane są dostępne dzięki radioamatorom):
https://www.airlineratings.com/news/mh370-pilot-made-many-turns-speed-changes-new-report-reveals/

Jacek SQ5BPF

V. Informatyka i oprogramowanie
VI Prawo i przepisy
VII. Humor w PZK

VIII. Propagacja fal radiowych

IX. Silent Key's
________________________________________________________
SP5DZE SK.

W dniu 10 maja br. opuścił na zawsze nasze szeregi Kol. Mieczysław Anzo SP5DZE.

Prawie do końca aktywny krótkofalowiec posiadacz sporej kolekcji dyplomów, o których do niedawna nas informował
i promował je w Komunikatach.

Był członkiem PZK w Warszawskim OT PZK (OT25).
Cześć Jego pamięci!
Info. Piotr SP5PB
__________________________________________________________

SP6TGR SK.

W dniu 07 maja 2021 roku zmarł w wieku 85 lat wieloletni członek Sudeckiego OT PZK, zamieszkały w mieście Jawor nasz kolega Jan Majewski SP6TGR. Pogrzeb odbył się w dniu 13 maja 2021, na Miejskim Cmentarzu w Jaworze.

Cześć Jego pamięci!
Stanisław SP6BGF
_________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Broniusowi LY5O, Mariuszowi SP5ITI, Adamowi SQ9S, Piotrowi SQ8L, Staszkowi SQ2EEQ, Piotrowi SP5PB, Jackowi SQ5BPF, Mieczysławowi SP5DZE (SK.), Januszowi SP5TZC, Stanisławowi SP6BGF.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK rz urzędur1;, jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80M sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji.

*Wszyscy Ci, którzy otrzymali Komunikat PZK, są już prenumeratorami Komunikatu (jest to logiczne, skoro go dostali) i nie ma potrzeby zapisywania się na listę dystrybucyjną drugi raz.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał rz terenur1; często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej rKomunikatem sekretariatu ZG PZKr1;). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).
Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).

Załącznik:

Andrzej Perucki, krótkofalowiec z Głuchołaz i Jarosław Myśliński, prudnicki nadleśniczy, o kontrowersjach wokół obiektu krótkofalowców na Biskupiej Kopie.

Krótkofalowcy obawiają się o przyszłość swojej bazy na Biskupiej Kopie. Od wielu lat jest to miejsce międzynarodowych spotkań pasjonatów łączności radiowej. Legalność tej bazy kwestionuje prudnickie nadleśnictwo.
- Biskupia Kopa, zwana żartobliwie w naszym środowisku opolską Czomolungmą, jest wyjątkowo korzystnie usytuowana, gdyż jest to szczyt na skraju długiego łańcucha górskiego. W kierunku wschodnim i północnym nie jest zasłonięta wysokimi wzniesieniami. Pozwala to falom radiowym rozchodzić się wyjątkowo daleko. Przy niedużych mocach nadajników można uzyskiwać bardzo przyzwoite zasięgi łączności. Od dawna Biskupia Kopa była wykorzystywana przez krótkofalowców podczas zawodów. Biwakowaliśmy tam za zgodą Wojsk Ochrony Pogranicza. Potem zachciało nam się zrobić coś bardziej stałego. 40 lat temu za zgodą m.in. WOP postawiliśmy tam małą szopkę i maszt wysoki na 12 metrów. Po przemianach ustrojowych dokonaliśmy pewnych modernizacji tej bazy. Dostaliśmy w prezencie maszt kratownicowy, który ma 21 metrów. Ta budowa to było właściwie przedsięwzięcie międzynarodowe. Myśmy stawiali maszt, zrobiliśmy fundament. Czesi dali olinowanie, zasilanie energetyczne i podłączenie do Internetu. Z czasem Biskupia Kopa stawała się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla turystów. Nadleśnictwo zafundowało nam meble ogrodowe z bali. To jest takim dodatkowym punktem, gdzie turyści odpoczywają. Nasz maszt stał się miejscem pożądania dla niektórych biznesmenów. Chcieli tam instalować swoje urządzenia sieci internetowej. Pojemność masztu jest ograniczona. Takie instalacje powodują też zakłócenia fal radiowych. Nie było na to naszej zgody. Nadleśnictwo zażądało, żeby unormować nasze tam bycie. Tu się zaczynają schody, gdyż my tam jesteśmy niejako przez zasiedzenie. Straż Graniczna nam pomagała widząc w tym pewien element wspierający ochronę granicy. Ten maszt, ta nasza konstrukcja jest posadowiona w pasie drogi granicznej. Zgodnie z ustawą jest to jakby wyłączone spod władzy lasów. Przemiennik zainstalowany w tym naszym domku jest doskonałym elementem uzupełniającym łączność w zarządzaniu kryzysowym. Na tą okoliczność mamy porozumienie ze starostą prudnickim. Jesteśmy nawet zobowiązani, żeby świadczyć pomoc w sytuacjach zagrożenia kryzysowego. Byłoby nam przykro, gdybyśmy z niezrozumiałych powodów zostali przegnani z Biskupiej Kopy. Byłaby to szkoda dla ruchu krótkofalarskiego oraz dla zarządzania kryzysowego w czterech przygranicznych powiatach. Z naszych urządzeń mogą korzystać sztaby antykryzysowe powiatu nyskiego, prudnickiego, jesenickiego
i bruntalskiego. Jest to ucinanie gałęzi, na której się siedzi - powiedział Andrzej Perucki, krótkofalowiec z Głuchołaz.

Niespodziewane kłopoty krótkofalowców zaczęły się w ubiegłym roku.

- Problem polega na tym, że obiekty krótkofalowców występują jako samowola budowlana. Nie jest to problem dla nadleśnictwa. Jest to problem formalno-prawny. Staramy się go rozwiązać w porozumieniu z władzami wojewódzkimi stowarzyszenia krótkofalowców. Mam nadzieję, że uda nam się dojść do porozumienia, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron, a jednocześnie umożliwi zalegalizowanie obiektów posadowionych na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Prudnik. Pas graniczny jest w zarządzie nadleśnictwa. Są narzucone na nas pewne obowiązki związane z tym, że to jest pas przygraniczny. Nie przeszkadza to gospodarce leśnej. Niemniej obiekt stopniowo się rozrastał, został rozbudowany. Szukamy rozwiązania, żeby zalegalizować i użytkować ten obiekt zgodnie z jego przeznaczeniem. Wpłynęła do nadleśnictwa skarga osoby postronnej, która zwróciła nam na to uwagę. Wówczas zaczęliśmy się tą sprawą bardziej interesować. Poszukiwaliśmy dokumentów, które jakby umożliwiłyby postawienie tego typu obiektu w tym miejscu. Niestety, nie znaleźliśmy takich dokumentów. Również krótkofalowcy nie posiadają dokumentów. Stąd się wszystko zaczęło, że napłynął do nas sygnał z zewnątrz, że ta sprawa jest nie do końca sformalizowana. Nadleśnictwo nie będzie tu stawiało żadnych przeszkód. Niemniej jednak względy formalno-prawne muszą zostać wypełnione, żeby ten obiekt zgodnie z prawem budowlanym mógł funkcjonować bezpiecznie dla przebywających w pobliżu turystów r11; wyjaśnił Jarosław Myśliński, nadleśniczy Nadleśnictwa Prudnik.

Krótkofalowcy powołują się m.in. na dokument z 1992 roku. Z pisma wynika, że ich baza na Biskupiej Kopie uzyskała akceptację ówczesnego prudnickiego nadleśniczego oraz dyrektora parków krajobrazowych. W ubiegłym roku Polski Związek Krótkofalowców zrzeszał ponad 3500 członków.

Z Andrzejem Peruckim i Jarosławem Myślińskim rozmawia Jan Poniatyszyn 14.04.2021 r.

https://radio.opole.pl/125,7478,andrzej-perucki-krotkofalowiec-z-glucholaz-i-jar
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,588,119 Unikalnych wizyt