PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3381 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat PZK nr 14/21 z dnia 07.04.2021
Opcje newsa
Komunikaty PZK K-PZK
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 14/2021 z dnia 7 kwietnia 2021 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów. Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/

I Sprawy organizacyjne

1. Po SPDXC 2021

Kolejna edycja naszych najważniejszych zawodów przeszła do historii. Frekwencja w zawodach pomimo okresu świątecznego dopisała i to zarówno po stronie stacji zagranicznych jak i polskich. Ruch w eterze był spory prawie tak jak w ub. roku, kiedy to na wszystkich czynnych pasmach słychać było głównie "CQ SP" lub nasze "CQ contest". Dotychczas nadesłano blisko 1700 logów z zagranicy oraz 650 z SP. Propagacja taka sobie, zła na wyższych pasmach. 28 MHz nieczynne, 21 MHz krótkie otwarcia, ale nie na wszystkich kierunkach. Największe możliwości dawało pasmo 40 m, które wg nowych standardów dołka propagacyjnego praktycznie zastąpiło 14-stkę, na którym to paśmie propagacja była raczej średnia, choć na 40 m stacje DX-owe oczywiście były dostępne głównie w godzinach nocnych.
Taka frekwencja i sukces tegorocznego SP DX Contestu zawdzięczamy Komisji Zawodów dzięki której ogromnej pracy został zmodyfikowany portal SP DX Contestu, a wysyłanie logów poprzez portal: https://spdxcontest.pzk.org.pl/2021/ oczywiście w formacie cabrillo, jest proste i przyjemne. Komisja zawodów zadbała także, aby do wszystkich potencjalnych uczestników zawodów wysłać drogą elektroniczną zaproszenia. W sumie wysłano ich ponad 30.000.

Prezydium ZG PZK dziękuje Komisji SP DX Conestu 2021 za ogrom pracy włożony w przygotowanie tegorocznej edycji tych zawodów. Zdajemy sobie sprawę, że ciężka praca społeczna przy ich rozliczeniu potrwa przynajmniej jeszcze ok. miesiąca. Tym większa jest nasza wdzięczność dla wszystkich członków komisji z jej przewodniczącym Zygmuntem SP5ELA na czele.

Prezydium ZG PZK

2. SP DX Contest 2021. Komunikat Komisji zawodów.

Logi za SP DX Contest wysyłamy za pośrednictwem interfejsu www. Jest to obecnie jedyny akceptowalny sposób wysyłania logu.
Program kwalifikujący interfejsu zgłaszania logu podpowiada kategorię, ale nie ma konieczności zgadzania się z tą podpowiedzią. Podczas wysyłki logu można zawsze zmienić kategorię w menu po lewej.

Logi można wysyłać wielokrotnie, aż do 18 kwietnia 2021, 23.59 UTC. Log można wysłać ponownie, np. po poprawieniu znalezionych błędów, błędnie podanej kategorii. Kategorię można zmienić, oczywiście zgodnie ze zdrowym rozsądkiem! Do wysyłki logów służy link który otrzymujemy w ostatnim potwierdzeniu mailowym zgłoszenia logu (tzw token). Dlatego ważnym jest, aby uważnie wpisywać w pole swój adres e-mail, oczywiście taki, który jest funkcjonalny.
Dlaczego wycofano zgłaszanie logów e-mail? Logi e-mail w SP DX Contest wprowadzono w roku 1998. Było to ówcześnie nowatorskie posunięcie. Obecnie zarysowała się na świecie we wszystkich głównych zawodach "technologia" interaktywnego zgłaszania logów przez interfejs www. Daje to uczestnikowi kontrolę nad tym, co robi - zgłaszany log pojawia się na liście otrzymanych logów, a w kontrolnym e-mail jest zgłoszona kategoria, liczba QSO i token
z linkiem do ewentualnej korekty logu. W ten sposób system zgłaszania logów
w SP DX Contest jest zabezpieczony przed nieuprawnionym użyciem.

*Wszyscy ci, którzy bezkrytycznie wysłali logi e-mail na stary adres proszeni są o załadowanie logów przez www! W Komisji SP DX Contest nie pracują roboty, tylko ludzie. Nie możemy nad logami ślęczeć 3 miesiące!

Komisja SP DX Contest 2021

3. Posiedzenie Prezydium ZG PZK

Na dzień 12 kwietnia 2021 r. godz.18.00 Prezes PZK zwołał 3 w tym roku Posiedzenie Prezydium ZG PZK. Posiedzenie odbędzie się w formie zdalnej
z wykorzystaniem komunikatora Microsoft Teams. (tego samego, który posłużył nam do obsługi XXVI KZD).
W agendzie posiedzenia m.in. bieżący stan finansów PZK, nagrody i wyróżnienia, bieżące działania planowane i podejmowane przez prezydium ZG PZK, sprawy różne wniesione przez członków prezydium.
Zgodnie z § 23 pkt 4 Statutu PZK w posiedzeniach Prezydium Zarządu Głównego PZK mogą uczestniczyć pozostali członkowie Zarządu Głównego PZK, Głównej Komisji Rewizyjnej oraz inni zaproszeni goście. W związku z tym zainteresowani udziałem w posiedzeniu członkowie ZG proszeni są o zgłoszenie tego faktu administratorowi SI PZK oraz Prezesowi ZG PZK.

Piotr SP2JMR sekretarz PZK

4. Testy SPEmcom PZK

W każdy poniedziałek o godz. 20.00 czasu lokalnego, w paśmie 80m (najczęściej 3.760 +/- QRM, ewentualnie w okolicach 3.720 +/-QRM) staramy się przeprowadzać testy łączności EMCOM. Zainteresowanie, nie powiem, jest i to nawet wśród stacji zagranicznych, ale stacji polskich jest stosunkowo mało, zdarza się, ze odezwie się kilkanaście stacji SP, ale czasem bywa dwa-trzy razy więcej, jednak to rzadkość. Propagacja nie rozpieszcza, ale staramy się usłyszeć cały kraj i sami też dokładamy wszelkich starań, aby nasza stacja SP7CZK (stacja Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi) z operatorem SP7WME była również słyszalna w całym kraju.
Często posiłkujemy się odsłuchem na SDR belgijskim lub brytyjskim, aby monitorować własny sygnał i ewentualnie usłyszeć stacje, których nie da się odsłuchać normalnie.
Chciałbym tu zaznaczyć i w zasadzie właśnie to jest głównym celem tego przekazu, że nie ograniczamy się tylko i wyłącznie do stacji zrzeszonych w SP-EMCOM PZK, każdy może wziąć udział w tych testach i będzie mile widziany, a w zasadzie słyszany, bez względu na jakąkolwiek przynależność organizacyjną. Serdecznie zapraszam. Nie dajemy żadnych dyplomów, certyfikatów itp. Itd., bo nie o to tu chodzi, pytamy jedynie raport, możliwość pracy z awaryjnego źródła zasilania i możliwość pracy z terenu. Można również dodać informacje o ilości w miarę aktywnych stacji UKF w okolicy. Z biegiem czasu, w miarę zwiększania się liczby stacji, odzywających się w testach pomyślimy o wyróżnieniu najaktywniejszych operatorów.

Vy 73 de SP7WME
SP-EMCOM PZK

II Wydarzenia

5. Projekt Wirtualnego Muzeum SP-OTC

W dniu 3 marca br Andrzej SP5DDF przekazał do mojej kolekcji odbiornik komunikacyjny Racal RA-1772, odbiornik na którym wcześniej pracował. Odbiorniki tego typu były produkowane w Anglii przez firmę Racal Engineering w latach 1978-1981r odbierały w zakresie 15 - 30000 kHz emisjami: AM, USB/LSB, CW. W Polsce używane były w radiokomunikacji cywilnej do utrzymywania łączności z ambasadami PRL oraz w łączności morskiej. Po zakończeniu służby radiokomunikacji profesjonalnej trafiały w ręce nielicznych szczęśliwych krótkofalowców PRL. Odbiornik ten zostanie wykorzystany w projekcie Wirtualnego Muzeum SP-OTC oraz będzie prezentowany na wystawach i pokazach sprzętu Krótkofalarstwa Polskiego. Co ciekawe firma Racal powstała z na bazie firmy British Communication Corporation w której po wojnie pracowali inż. Tadeusz Heftman r11; pionier krótkofalarstwa w RP oraz inż. Zbigniew Siemaszko r11; Cichociemny i żołnierz łączności Polskich Sił Zbrojnych.

Dziękuję bardzo Andrzejowi SP5DDF, dziękuje również kolegom: Zygmuntowi SP5ELA oraz Tomaszowi SP5XMU za pomoc.

VY 73! Bogdan SP3LD

III Sport

6. Informacje nie tylko DX-owe

9A - Chorwacja
Członkowie klubu 9A4J w kwietniu używają znaku okolicznościowego 9A25RBM.
Stacja nadaje celem upamiętnienia Sekretarza USA Ronalda Harmon Brown i 34 inne ofiary śmiertelne katastrofy lotniczej w 1996 roku w Chorwacji.

C9 - Mozambik
Rosyjski team w składzie R7AL, UI8J, R9LR, RU3UR po sukcesie w Botswanie (A25RU) tym razem będzie QRV z Mozambiku.
Na pasmach usłyszymy ich od 4 do 13 kwietnia 2021 r. jako C92RU Loc. KG64, QTH okolice Maputo.
Szczegóły na stronie https://rv6ali.wixsite.com/mozambique2021

DL - Niemcy
Członkowie DARC Frankfurt nad Odrą obchodzą 30 rocznicę. Używają znaku DK30FFO (specjalny DOK 30Y22).
Aktywność do końca 2021 roku.

EA - Hiszpania
Od 12 do 18 kwietnia klub Henares obchodzi Światowy Dzień Krótkofalowca.
Z tej okazji nadawać będzie stacja okolicznościowa EH4WRD.
QSL via EA4RCH. https://www.radioclubhenares.org/

F - Francja
Stacja okolicznościowa TM1PSL z miasta Port Saint Louis du Rhone weźmie udział w European FT8 DX Contest 10-11 kwietnia 2021 r.

Jeden z najstarszych klubów we Francji Societe Havraise de Telegraphie Sans Fil (SHTSF) obchodzi 100 rocznicę.
Z tej okazji do 9 września na pasmach nadaje TM100SHT.
Do zdobycia okolicznościowy dyplom https://shtsf.fr/

I Włochy
Członkowie ARI Vinci nadają jako II5LDV z miejsca narodzin geniusza Leonardo Da Vinci.
QSL via IQ5LV biuro lub IK5ZUB direct.

JA - Japonia
8N1FT obchodzi 50 rocznicę miasta Futtsu. Stacja będzie QRV do marca 2022 roku.

Natomiast 8J100CB obchodzi setną rocznicę miasta Chiba, którą również usłyszymy do marca 2022 roku. Wszystkie karty zostaną wysłane automatycznie przez biuro.

OM - Słowacja
Członkowie klubu OM3KAP/OM7M używają specjalnego znaku OM77PA w celu upamiętniania długoletniego członka klubu Petera Martiska OM3PA, który zmarł w styczniu br. w wieku 77 lat.
QSL via OM4MM.

RA - Rosja
Leonid RA1WU do 10 kwietnia nadaje jako R800ANP z miasta Pskow RDA PS-01,
z okazji 800 urodzin Alexandra Newski. QSL via RA1WU.

R1961AG i R1961GP obchodzą 60 rocznicę lotu w kosmos Yuri Gagarina.
Stacja będzie QRV od 7 do 12 kwietnia. Do zdobycia dyplom.
QSL R1961AG via RA4CEO, R1961GP via R4CR.

Członkowie radio klubu Tambov obchodzą 75 rocznicę. Przez cały kwiecień będą używać znaku R75RAA. Do zdobycia okolicznościowy dyplom, do którego są zaliczane QSO z R75RAA i RK3R.
QSL R75RAA via RN3RQ, RK3R via R3RK. http://r3r-srr.ru/diploma_rosrr/

UR - Ukraina
EM60LKG nadaje z okazji lotu Gagarina w kosmos. QSL via UT5LA.

VE - Kanada
Bill VE3ES w kwietniu używa znaku VC3VACCINE, zwracając uwagę na możliwość szczepień.

Zawody 10-11 kwietnia 2021 r.
Japan International DX http://www.jidx.org/jidxrule-e.html
DIG QSO Party https://diplom-interessen-gruppe.info/downloads/dig-qso-party-en/
OK-OM DX SSB Contest http://okomdx.crk.cz/index.php?page=english-2
FT8 DX Contest https://europeanft8club.wordpress.com/
IG-RY WW RTTY Contest https://www.ig-ry.de/ig-ry-ww-contest
Yuri Gagarin International DX http://gc.qst.ru/en/section/32

Wyniki zawodów:
WPX SSB https://www.cqwpx.com/raw.htm?mode=ph

3Y0J Bouvet 2023 https://3y0j.com/

SP7IDX SK https://www.dx-world.net/sp7idx-s-k/
Pogrzeb Śp. Waldiego odbędzie się 7 kwietnia o godz. 13:30 w kościele Św. Barbary w Staszowie.

Pozdrawiam Adam SQ9S

7. UKF - zawody

W najbliższym czasie:
SPAC - 432 MHz - zawody aktywności UKF - wtorek, 13 kwiecień 2021, godz. 17:00-21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
UHF-FT8 Activity - rumuńskie zawody aktywności FT8 - 432 MHz, środa 14 kwiecień 2021, godz. 17:00-21:00 UTC, regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/
SPAC-70 MHz - zawody aktywności UKF - czwartek, 15 kwiecień 2021, godz. 17:00 - 21:00 UTC
Regulamin: https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/

Stanisław SQ2EEQ

IV. Technika i konstrukcje
V. Informatyka i oprogramowanie
VI Prawo i przepisy


VII. Humor w PZK

8. Chiński rejestrator domen z humorem?

Może jednak biznes chcą z nami robić? Poniżej oryginalny e-mail, który przyszedł do PZK. Tak przy okazji, czy ktoś już "zaszpanował" i ma chińską domenę? Rozważam "sp5ela.cn". Kto jest "za", aby było "pzk.cn"?
"0;(If you are NOT CEO, please kindly forward this to your CEO, because this is urgent. If you believe this has been sent to you in error, please ignore it. Thanks)
Dear CEO,
We are the domain name registration service company in China. On April 6, 2021, we received an application from Hongwei Ltd requested "pzk" as their internet keyword and China (CN) domain names (pzk.cn, pzk.com.cn, pzk.net.cn, pzk.org.cn). But after checking it, we find this name conflict with your company name or trademark. In order to deal with this matter better, it's necessary to send email to you and confirm whether this company is your distributor or business partner in China?

Best Regards
Albert Liu | Service & Operations Manager
China Registry (Head Office)".

O co tutaj chodzi? Tekst od Chińczyka jest angielski. Chińczyk wykrył, że jest "PZK", sugeruje, że mamy w Chinach filię, albo dystrybutora. Prawda ukryta jest raczej taka, że chce nam sprzedać domeny chińskie.
*****************************************
Info: SP5ELA

9. Ranking podmiotów DXCC "not wanted"

Polska i SP - jest na 8 pozycji od końca listy! Czy to oznacza, że już nikt z nami nie chce już przez radio rozmawiać, czy też odwrotnie, wszyscy chcą? Chyba to drugie.

Lista widoczna w formacie PDF

Nadesłane: Irek SP3SUX

VIII. Propagacja fal radiowych

IX. Silent Key's
____________________________
____________________________
SP7IDX s.k.

Na zawsze opuścił nasze szeregi Waldemar Polit SP7IDX. Członek PZK w Świętokrzyskim Oddziale PZK OT03. Był znanym producentem anten Hexbeam oraz ekspedycjonerem IOTA. Śp. Waldemar przechodził rekonwalescencję po zakażeniu Covidem-19 i niestety zmarł z powodu zawału serca 4 kwietnia 2021 r.

Info. za portalem www.dx-world.net

Piotr SP2JMR
______________________________________________________________

SP4BOS s.k.

W dniu 28 marca 2021 roku w wieku 86 lat zmarł Roman Kuczer SP4BOS.

Wspaniały człowiek i przyjaciel. Nauczyciel naszego hobby dla wielu pokoleń młodych ludzi.
Założyciel i wieloletni kierownik klubu SP4PIN.
Cześć Jego pamięci!

Marek SP4MPB
________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Staszkowi SQ2EEQ, Markowi SP4MPB, Bogdanowi SP3LD, Irkowi SP3SUX.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80M sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adresy e-mail członków Redakcji.
*Wszyscy Ci, którzy otrzymali Komunikat PZK, są już prenumeratorami Komunikatu (jest to logiczne, skoro go dostali) i nie ma potrzeby zapisywania się na listę dystrybucyjną drugi raz.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl , sp5ela@rf.pl . W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień.

Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.

Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt nadsyłanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.

Redakcja Komunikatów PZK:
Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym cośrodowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2013 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów).

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są wysyłane pocztą elektroniczną w każdą środę w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dot. innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.

Aby otrzymywać Komunikat PZK (środowy), należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres: komunikat-pzk@pzk.org.pl z tekstem "subscribe" w temacie wiadomości (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe"
w temacie (unsubscribe - bez apostrofów).

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,665,616 Unikalnych wizyt